Het sprekende testament C IN DE KRANTENTUIN Het geheim van de ijzeren kist visie op televisie ZATERDAG 21 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 't Was moeilijk werken met zo'n dik buikige vis in de smalle kano. Je kon er gewoon niet langs lopen en daarom ging Wim maar pardoes boven op haar zitten. Triomfantelijk keek hij Gerrit aan, hij voelde zich als een ridder te paard. „Jó, doe niet zo gevaarlijk, je glijdt er zo af, hij is zo glad als spek, kom help me een handje. We moeten snel de zaak afwerken. Ik ben bang dat de andere haaien terugkomen, die loeren op het aas natuurlijk". Gerrit begon met het scherpe mes, lange, dunne re pen vlees af te snijden. Ze zouden die in de zon drogen om zodoende weer voor een paar dagen voedsel te hebben. Toen hij er genoeg gesneden had sme ten ze samen de rest in zee en toen ge beurde onmiddellijk waar Gerrit zo bang voor geweest was. De haaien schoten op dit aas aan en in de kortst mogelijke tijd hadden ze alles opgegeten. Ze hadden geen aandacht meer voor de kano en zwommen weg. „Gelukkig, dat gevaar is voorbij", zuchtte Wim. Samen begonnen ze de boot schoon te maken. Dweilen hadden ze niet, maar ze namen hun jassen en dweilden en poetsten de kano schoon. De repen vis werden nu op de schoongemaakte bankjes gelegd en de zon moest de rest maar doen. 't Ging langzaam, de stuk jes moesten telkens gekeerd worden „Ik weet het!" juichte Wim .„We han gen de repen vis aan de hengel". ..Hoe bedoel je?" vroeg Gerrit. die doodmoe was en er niets van begreep. „We rijgen ze aan. We maken een gaatje en steken de hengel er door. Doodeenvoudig. De wind en de zon kan er nu aan alle kanten bij". Zo gezegd, zo gedaan. Maar ondertus sen was het kleine beetje wind, aange wakkerd tot een storm. De golven speelden met de kano en smeten het bootje als een notedop op en neer. Grote zwarte wolken pakten zich samen. De grote hitte was opeens voorbij maar toch kwamen er diepe rimpels in Ger- rits voorhoofd. Zou het bootje een zwa re storm houden? De eerste regenspatten vielen naar omlaag. Met open mond probeerden ze de druppels op te vangen, want hun tongen waren verschroeid. Na een paar minuten begon het te gieten, zo hevig, als alleen maar een tropische bui kan zijn. „Kom Wim we trekken onze over hemden uit, leggen ze op de grond en als ze kletsnat zijn, dan wringen we in onze mond uit". „Of in een blikje, een leeg blikje". „Eerst nu drinken, tot we genoeg hebben". De jongens dachten er geen ogenblik aan, dat de overhemden niet schoon meer waren. Ze dachten alleen aan zoet water en drinken, 't Ging prachtig en de regen was een echte lafenis voor hun tong. Ze dronken tot ze er genoeg van hadden en vulden toen pas de be kers. De repen vis waren nu ook klets nat geworden, maar de zon zou best weer gaan schijnen. De avond was weer gevallen en om beurten zouden ze gaan slapen. Ze moesten nu op hun hoede zijn voor de haaien. Terwijl Ger rit lag te slapen, liet Wim de kano maar „Au!" gilde hij opeens. Een haai had zijn tanden in Wims hand gezet. Met kracht trok hij terug en het bloed liep uit een rij kleine rode gaatjes. Z'n hand begon op te zetten en pijn te doen. Jammer, maar hij zou Gerrit toch even wakker moeten maken. Met het opgevangen regenwater maakte hij de wondjes schoon en deed er weer een reep overhemd omheen. Daarna ging hij weer slapen en Wim hield weer verder de wacht, nu angstig z'n handen binnen houdend en in het donker turend of er weer haiaen in de buurt waren. Zo ver liep de nacht. De zee was gelukkig iets kalmer geworden, maar de golven wa ren nog behoorlijk groot. Na alles wat ze meegemaakt hadden, begon hij nu weer na te denken over het doel van deze reis. Nu hij aan de repen vis dacht, moest hij toch ook weer denken aan wat hij eigenlijk was, namelijk: Kok. Wanneer zou hij weer op een flinke boot komen? Wanneer zou hij weer voor de bemanning kun nen koken? En eindelijk: zou hij op tijd thuis zijn? Weer waren er zoveel maan den verlopen. Wacht hij zou zijn boekje eens nakijken. Met het schoonmaken van de haai en gedurende de stortbuien had hij het vóór in de punt van de ka no, op een droog plekje verborgen. Ger rit lag heerlijk te slapen dus zo voor zichtig mogelijk liep hij langs hem heen, over de rand van de boot. Dat viel niet mee, want de golven stuwden het vaartuigje behoorlijk op en neer. Bovendien was alles zo glad en vet, dat het eigenlijk levensgevaarlijk was, om op 't randje te balanceren met aan de andere kant de diepe, kolkende zee naast je. Maar Wim was al zo ver trouwd geraakt met de gevaren van de zee dat hij het wel aandurfde. Op blote voeten kwam hij behouden en wel in de punt aan, pakte zijn boekje en pot lood en begon eerst de gebeurtenissen van de laatste dagen er bij te schrijven. Toen ging hij aan 't bladeren en reke nen. Lieve hemel, ze zaten nu al vijf tien dagen op zee. Hoe lang zou het nog duren? Of liever hoe lang zouden ze het nog volhouden? Ze waren nog geen boot tegengekomen en daar hadden ze toch zo op gehoopt. Ze hadden al een vlag klaar ligen, een lap aan een hen gel, om de aandacht te trekken. Wordt vervolgd Correspondentie Toen Pim jarig was, was het precies woensdag, dus kon hij 's middags zijn vriendjes vragen. Hij was blij, want hij had een voetbal en voetbalschoenen gehad, 's Middags zou met zijn vriend jes gaan voetballen. De jongens waren al een eind op weg, toen het opeens be gon te regenen, heel erg hard. Ze waren in een ogenblik kletsnat. Ze liepen ge woon te druipen toen de bui was afge lopen en zo kwamen ze bij het voetbal veld. Wat viel dat tegen. Op het veld lagen grote plassen, het was veel te nat. Met hun natte kleren keerden ze naar huis terug en jammer genoeg was de middag toen om. Ze hadden er niets aan gehad. De /olgende week deden ze het over. Ria Hoogenboom, Hoogmade. Wat een gezellig briefje heb je me geschre ven. Zou je overgaan naar de 4e klas Je verjaardag komt ook al dichterbij. Alvast gefeliciteerd Ria. Groetjes aan allemaal. iets DE VERJAARDAG VAN MARIAN Het was dinsdag in de vakantie. Ma rian was jarig. Ze was 's morgens al vroeg wakker. Om 6 uur al. Maar mocht er om 8 uur pas uit. „Hé, hé, zuchtte ze. „Ik ga nog maar wat sla pen". Maar ze kon niet meer slapen. Ze was zó nenieuwd wat ze zou krij gen. Ze ging toen maar stil liggen. Ein delijk riep moeder en Marian mocht uit. Ze kleedde zich vlug aan en ging sr.el de trap af maar toen ze beneden kwam mocht ze haar cadeautjes niet dadelijk zien. Ze moest eerst eten ei ook een beetje stil zijn want Keesj sliep nog. Na het eten kreeg ze vai moeder een mooie pop met vlechten ei die pop kon „mama" zeggen en slapen. Toen kleine Kees Wakker werd, mocht hij een legpuzzel geven, die moeder tuurlijk gekocht had. 's Middags aten ze pannekoeken. Dat was erg lekker en toen kwamen haar drie vriendinnetjes spelen. Wat lach ten ze! Ria v. d. Lans, Voorhout. Fijn Ria dat je met ons mee gaat doen. Je eerste ver- "haaltje komt nu in de krant. EEN HEERLIJKE DAG Het was Goede Vrijdag en dan zou mijn vader thuis komen. Hij had zeven weken in het ziekenhuis gelegen. Ik 's morgens al om half zeven wakker. Ik moest voor de laatste lag naar school De ochtend duurde erg lang maar toen het half 12 was mochten we naar huis Ik ging zo hard ik kon naar huis om te kijken of mijn vader er al was. En ja wel hoor, hij was er. Opa en oma wa ren ook een dagje gekomen, 's Middags had ik vrij en kon toen fijn met mijn nieuwe ballen spelen, die ik voor mijn rapport gekregen had. Wat was dat een fijne dag geweest. Martie v Leyden, Alphen. Welkom nieuw nichtje. Je oplossing was goed. Wat leuk zeg dat jij en je zusje op de zelfde dag jarig zijn. Dat is dus altijd dubbel feest. Nelly Zandbergen, Oegalgeest. Een pluim voor de mooie tekening. Toos v. Ruiten Nw.hout. Ook prima in orde Kees en Adri v. d. Made, Abbenes. Jullie houden zeker van kleuren. De briefjes zagen er zo aardig uit. Treeske Buis, Lelden komt met: WAT ER IN DE KLAS GEBEURDE 't Was midden onder de taalles. Juf frouw v. d. Geest stond voor de klas. Alle kinderen zaten ijverig te werken. Ook Engelientje van Dijk. 't Puntje van haar tong hing uit haar mond. Ze pro beerde heel mooi te schrijven, want de juffrouw deed een wedstrijd: wie 't mooiste schreef. Ze moest nog twee re gels doen. Nu nog éénha, nu was ze klaar. Ze legde haar penhouder neer, schudde haar vlechten naar achteren en ging keurig recht zitten. Haar achterbuurtje Lieske v. Kol had een ondeugend plan. Ze keek eerst naar de vlechten van Engelientje en toen naar de juffrouw. Deze laatste stond met haar rug naar de kinderen. Dit was haar kans. Vliegensvlug greep één van de vlechten en voor Eve- lientje iets had kunnen zeggen, had ze de vlecht al in de inktpot gedoopt. „Oo! ba, jakkes!" riep Evelientje, maar gelijk werd ze vastgegrepen door de juffrouw. „Wat betekent dit? vroeg ze boos en wees op de blauwe vlecht. „Hm. hm", deed Lieske, want dit was een vraag, waar ze geen antwoord op wist. „Blijven jullie maar eens even om twaalf uur". De kinderen werkten verder.... Het was een kwartier later. De bel was al gegaan. Alle kinderen gingen naar huis behalve de twee meisjes. Ze verteld en alles eerlijk. Lieske kreeg strafregels mee, die haar vader moest ondertekenen en Engelientje kreeg de prijs, een mooi armbandje, omdat ze zo goed haar best had gedaan. Ook kreeg ze nieuwe strikken en die moest Lies ke uit haar spaarpot betalen. Zo liep al les toch goed af. Ton WeiJermans. Oegstgeest. Je op lossing was nog van Pasen. Lang gele den hè! Elske en Huubje van Remundt, Lel den. Jullie hebben ook lang op een ant woordje moeten wachten. De stapel brieven was ook zó groot. Leo Zwetsloot, Hazerswoude. Geluk kig is het koude weer eindelijk afge lopen en genieten we nu van de zon. WH Bouwmeester, Woubrugge heeft gewerkt in de vakantie en daarover vertelt ze ons: OP DE BOERDERIJ We hadden vrij want het was vakan tie. We woonden dicht bij een boerde rij. Ik vroeg aan moeder of ik op de boerderij mocht gaan helpen. Moeder vond het goed en ik ging naar de boer derij. Ik vroeg aan de boer of ik wat kon doen. „Ga maar naar het land, daar kun je wat hopen gaan strooien", zei hij. Ik naar net land en daar werkte ik tot de laatste hoop was uitgestrooid. Ik ging weer naar de boer om te zeggen dat ik klaar was. „Mooi", zei de boer. „Ga nu naar de Bi» natte Ik aan het vegen. Toen de goot schoon was. ging ik er pulp in doen en toen gingen de koeien eten. Toen ze de pulp op hadden, ging ik ze hooi geven en daarna hielp ik de boer melken. Toen dat klaar was gingen we eten en toen vroeg de boer of ik bleef slapen. Moe der vond het goed, dusgauw naar bed. De zusjes Duivenvoorden Nw.hout. Dank je wel voor de mooie plaatjes. Hier is het verhaaltje. ZO'N DOM HONDJE Een hondje, pas een paar weken oud vertelt: Ik kwam in een kamer en ik rook dat die van mijn meester was. Hier, van onderaf, zag ik alles aan de onderkant, dus ik klom op bed sprong op de tafel. Maar wat een schrik! Ik wist niet, dat er nog een der hondje in huis was. Wat een lelijk beest. Ik liet mijn tanden zien om hem te laten schrikken, maar hij liet ook zijn tanden zien. Ik werd kwaad en ging een stap vooruit, maar dat bc-est nam ook een stap vooruit en nam dreigende houding aan. Ik nam sprong en viel hem aan. Maar owe< voelde een erg hard ding voor me, dat me op de grond wierp. Ik viel hard op de grond en voelde pijn over heel mijn lichaam. Toen kwam mijn baas schel dend de kamer binnen. „Ik dacht, dat jij het huis af wou breken. Gauw de kamer uit". Toen ik tussen zijn benen wegglipte begon hij te lachen: „O Blacky, wist jij niet, dat je je eigen lelijke gezicht zag?" Hij nam me in zijn armen en bracht me naar mijn moeder. Ik vertelde haar alles. Wat wist ik van spiegels en wat had ik er mee te maken? Tot de volgende week. TANTE JO EN OOM TOON Het regenachtigste gebied op de hele wereld is Cherrapungi in India. Men meet de regen, zoals jullie weet in mil limeters In een normaal regenjaar wordt er in Londen 635 mm regen ge meten, in New York 1090 mm en in Los Angeles 380 mm. Dan Cherrapungi, waar de jaarlijkse regenval meer dan tien meter is, nog hoger dan een nor maal huis. Vroeger schrokken de men- in Europa zich dood als de regen roseachtig was. Ze dachten dat het 'n slecht teken was of dachten dat het bloed was. Ook nu valt er nog af en toe „bloedregen" in Italië, Zuid-Frankrijk of in de Balkanstaten, maar nu schrik ken de mensen niet zo erg meer, want weten ze hoe het komt. Het is voor namelijk gebleken, dat het geheimzin nige rood aan de woestijnstof is toe te schrijven. De woestijnstormen in de Sahara doen biljoenen hele kleine rode stofdeeltjes opwaaien, de lucht in, die drijven met de wolken mee over de Middellandse zee Europa binnen waar ze met de regen mee naar beneden val len. HET SPREEKAPPARAAT HET VLIEGEND TAPIJT 1. Heel veel jaren geleden leefde er in India een sultan, die 3 zonen had De oudste heette Hassan, de middelste Ali en de jongste Aimed. Deze 3 zonen waren tezamen met hun nicht, prinses Nouronnihar opgegroeid. Ze was de dochter van de jongste broer van de sultan, maar ze had haar ouders al vroeg verloren, toen ze nog heel klein was. Ze werd een knappe, goede en ver standige prinses en toen voor de 3 zonen van de sultan de tijd kwam om zich 'n jw te zoeken en te trouwen, bemerk ten ze, dat ze alle drie verliefd waren op Prinses Nouronnihar. 2. Na lang overleg en gepraat met de wijze mannen in de stad riep de sul tan zijn drie zonen bij zich en zei: „Mijn zonen, ik geloof, dat het voor jullie het beste is als jullie de wijde wereld in trekken en ieder in 'n bepaalde richting reist. Jullie weten, dat ik voor mijn museum zeldzame en kostbare voor werpen verzamel en nu heb ik besloten dat degene, die het kostbaarste en zeld zaamste voorwerp mee naar huis neemt, mijn nicht tot vrouw krijgt. Iedere zoon kreeg een grote som geld voor de reis en om kostbaarheden te kopen en zo trokken ze alle 3 vrolijk de wijde wereld in. Ze waren als kooplieden ver kleed en ieder van hen had een officier uit het leger van slaven meegekregen. Wordt vervolgd (Van onze t.v.-medewerker). Voor elk wat wils. Men kan niet zeggen, dat de t.v. in deze dagen het internationale voetbal stiefmoederlijk heeft bedeeld. We weten, hoezeer sportliefhebbers de spannende uren op het scherm hebben gewaardeerd. Zo is het stellig ook geweest met be trekking to het jongste programma stond op en hield een buitengewoon lange speech, waarin alle uitvindingen, die Edison de mensen geschonken had, uitvoerig vermeld werden. Heel lang sprak hij over het wonderbaarlijke spreekapparaat, zoals men de plano- graaf noemde. Eindelijk ging de spreker weer zitten, waarna Edison opstond te danken. Hij begon zijn speech als volgt: Ik zou graag eerst een vergissing recht willen zetten. God heeft het eer ste spreekapparaat uitgevonden.... 11 heb alleen maar het eerste spreekappa raat uitgevonden, dat men af kon zetten. EEN INTELLIGENTIETEST Drie jonge trekkers hadden een week lang op een boerderij gewoond. Toen voor kost en logies betalen wilden, vroeg de boer dertig gulden, dus 10 gulden voor ieder. De trekkers betaalden, na men afscheid en bedankten, maar toen ze een tijdje weg waren, kreeg de boer gewetensbezwaar. Heb ik eigenlijk niet te veel laten betalen? dacht hij en hij stuurde een knecht met 5 gulden achter de trekkers aan. Maar de knecht was niet betrouwbaar. 2 Gulden hield hij zelf en gaf de trekkers ieder 1 gulden terug. Nu hadden de trekkers ieder ne gen gulden betaald. Negen maal 3 is 27. De knecht heeft 2 gulden, dat is 29 waar is de laatste gulden gebleven. OPLOSSING INTELLIGENTIETEST In werkelijkheid is het geen probleem De boer heeft immers 25 gulden, de knecht heeft er twee, en de trekkers samen 3. Er blijft dus geen enkele gul den over. VISSENPUZZEL van de KRO. Het zoeklicht op de ka tholieke wereld was wel wat mager, maar des te rijker was hetgeen uit het Gastenboek naar voren trad. Louis Frequin heeft aan minister Struyken van Binnenlandse zaken een grote reeks vragen gesteld en zich daarbij gericht op de doorsnee-kijker, die wel eens wat wilt weten over de keuken van regering en minsters. Het gesprek van Wim Bary met drie pas geslaag de jonge tonelisten was charmant In Tele vitrine heeft Maria van der Eist facetten uit het Noorse vrouwenleven laten belichten door enige dames en meisjes uit dat verre land; en ambas sadeur Stones van Canada heeft een filmpje over zijn eigen land ingeleid, ten dele in de Nederlandse taal. Vóór de Epiloog van aalmoezenier P. C. Groenendijk, practisch ingesteld op de vacantie, heeft het Hollands strijk kwartet enkele fraaie nummers ge speeld, vooraf verduidelijkt door een bescheiden toelichting van Manus Willemsen. Al met tl was het een af wisselende avond. Wim Sonneveld „A Ia carte". Vandaag brengt de Vara gedeelten uit een cabaret-programma van het en semble van Wim Sonneveld. In de schouwburg van Hilversum was eer der het ganse programma opgenomen; dat zal nu in vier etappes worden uit gezonden. Zondag is de NTS niet in de lucht. Maar dan komt de NCRV maandag met een stellig leerzame reportage van een demonstratie door een hon denbrigade (men zie hier onder. En voor de voetbal-enthousiasten is er dit welkome bericht: dinsdag om 18.45 uur volgt de demi-finale van het we reld-kampioenschap voetbal. „Artis" als decor voor t.v.-spel. Vorig jaar heeft de NCRV een volle dig spel uitgezonden, waarvoor de stadswallen van Naarden het decor vormden. Aangemoedigd door dit suc ces heeft de schrijver Jan de Koek nu een tweede detective afgeleverd, die eveneens buiten de Studio zal worden gespeeld en wel op woensdag 9 juli in Artis te Amsterdam. Het is een nieuw avontuur van inspecteur Fedder, ge titeld: „Van de Kunst is geen heer", een spannend verhaal over de handel in verdovende middelen. De speel ruimte bevindt zich o.m. op het em placement buiten Artis, in de galerij achter de nachthokken en de hokjes van de oppassers Ofschoon het nogal moeilijk is met een draaiboek in de hand afspraken te maken met de be woners van Artis, zal toch de levende have wel een rol spelen in dit detec tiveverhaal. Politiehonden in actie. In het NCRV-programma van maandag a.s. zal men een reportage kunnen zien van een demonstratie door de hon denbrigade van de gemeentepolitie in Rotterdam. De camera's staan dan op het terrein van een boerderij, die zich voor deze demonstratie goed leent. De politiehonden zullen o.a. laten zien, hoe goed zij getraind zijn in het aanhouden van wildstropers en kip pendieven, maar ook zullen zij een demonstratie ^chuttingspringen en hegspringen geven. Dit programma: „Halt, politie! Stallen die man!" wordt van commentaar voorzien door een man uit het vak. Tineke Roeffen getrouwd. De eerste vrouwelijke t.v. regisseur in ons land, Tineke Roeffen van de KRO, is gisteren getrouwd en de oom van de bruidegom, pater De Goede, oud-directeur van de katholieke HBS te Leiden, zegen Je het huwelijk van Tineke met de heer Teun Notten, broer van Nic. Notten van de KRO- t.v., in. Een andere medewerker van de KRO, aalmoezenier Groenendijk heeft de huwelijkspreek gehouden. Tineke Roeffen, die bij de KRO-t.v. begon als scriptgril, is sinds enkele jaren regisseuse. Van haar is bekend de onverwacht opgedragen regie van een operatie van een koe in het vete rinair instituut te Utrecht. Behalve de tekening van de vis heb je ook nog 6 knopen nodig. Het gaat hierom. Je legt 'n knoop in een rondje en schuift hem dan via de rechte lijn in een ander rondje. Tot er 6 hokjes vol liggen. Dat lykt heel gemakkelijk, maar het is niet zo eenvoudig. Je mag je knoop niet in een rondje leggen maar al een knoop inligt. En je moet langs één lijn blijven, je mag geen hoekjes omgaan. De eerste knoop gaat natuur lijk vanzelf. Leg je die b.v. in 4 dan kun je hem of naar 6 of naar 2 schui ven. Laten we zeggen 6. De volgende knoop leg je in 2 en die kan je dus naar 4 of 5 schuiven. Pas bij de vijfde of zesde knoop kom je vast te zitten Steeds maar weer opnieuw proberen. Geef je het op. Nu dan is hier de op lossing. Het is precies hetzelfde waar je de eerste knoop neerlegt.... maar, al bij de 2e knoop moet je oppassen, die moet in het kringetje belanden waar de le knoop begonnen is en zo moet de 3e knoop belanden waar de 2e knoop begonnen is, enz. enz. De cijfertjes in de hokjes dienen dus nergens voor Dat is alleen maar om jullie duidelijk te maken welk hokje ik bedoel. EEN WEEK KAPITEIN AF. Concluderende da> de kapitein A. v. d. Z. niet zonder schuld is aan het aan de grond lopen van zijn m.s. „Ad miraal de Ruyter" op 15 novem ber 1957 bij Lillgrund aan de zuid punt van Gotland heeft de raad voor de scheepvaart hem gestraft door het uitspreken van een berisping. De raad acht voorts de schuld van de kapitein J. T. van het m.s. „Jacob Teekman" aan de stranding van dit schip op 23 november 1957 op het eiland Gran (oostkunst van Zweden) dermate ernstig, dat hij deZe straft met hem de bevoegdheid om als ka pitein op kusters te varen voor de tijd van een week ontneemt. Daarbij zegt de raad de lange staat van dienst van kapitein T. in aanmerking te heb ben genomen. (100)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11