S)e £eid6e0onAcmt Griekenland noch Turkije wil bijdraaien Londen onthult plan voor Cyprus Nagy c.s. werden opgehangen Hammarskjoeld tegen inmenging in Libanon Wie zou troonopüolger moeten worden? Wat is er met Molotof? VRIJDAG 20 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14438 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. tt v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Dtrectie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f0.59 p.w., I 2.55 p.mnd.. f7.50 p kwart. Een Salomon voor Cyprus gevraagd Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 INDUSTRIALI SATIE n. AAN DE UITBREIDING van de in dustrialisatie zit ook vast de plaats, waar deze uitbreidingen zul len moeten worden gevestigd. Ook dit houdt verband met de werkgele genheid, maar tevens met de veran derde situatie sinds het tot stand ko men van de Euromarkt. Men kan na tuurlijk niet van het al te eenzijdige standpunt uitgaan, dat industrieën daar moeten worder gevestigd, waar de grootste werkloosheid heerst. Hier nadert men het probleem van de regionale industrialisatie. Het scheppen van werkgelegenheid is niet alleen zo maar een probleem van ont wikkelingsgebieden met een acute structurele werkloosheid. Men kan niet zeggen: daar is werkloosheid, dus daar gaan we nieuwe industrieën vestigen. Het probleem van industrie vestiging is een nationaal probleem. Met heeft hier namelijk rekening te houden met de typisch Europese Del ta-industrieën, die zullen moeten worden geënt op de supra-nationale- economie van het laat ons hopen groeiende Europa. Er zijn bepaalde industrieën, die op het Westen, dat wil zeggen, de Rand stad Holland zullen zijn aangewezen, omdat zij behoefte hebben aan een direct vervoer overzee of omdat zij voor de aanvoer van grondstoffen, zoals belangrijke ertsen, olie, benzine, dicht in de buurt van de aanvoerha- ven moeten zijn gelegen. Maar niet met alle industrieën is dat het geval. Er is nog ruimte genoeg elders in het land voor industrieën, die thans nog in het Westen zijn gelegen, maar die niet noodzakelijk diep vaarwater, de kust of andere geografische eisen stellen. Buiten de Randstand Holland zul len straks bovendien het Sloe en het gebied van Delfzijl, waar nu de nieu we Soda-industrie is gevestigd, ook een sterke aantrekkingskracht verto nen en dat is een gunstig perspectief, omdat daar de structurele werkloos heid het grootst is. 'ET GAAT ER* NU VOORLOPIG Een compromis tussen uiteenlopende eisen H De Britse premier Harold Macmillan heeft donderdagmiddag in het Lagerhuis het Britse plan voor Cyprus onthuld, dat voorziet in binnenlandse zelfbestuur voor het eiland gedurende een periode van zeven jaar en mede werking van Turkije en Griekenland bij het bestuur. Als het plan werkt, zouden Griekenland en Turkije eventueel op den duur de Britse soevereini teit kunnen delen. Turkije heeft echter naar verluidt, donderdagavond reeds het plan ver worpen. Ook voor Griekenland is het plan, naar een woordvoerder in Athene donderdag verklaarde, onaanvaardbaar. Een Turkse regerings woordvoerder heeft verklaard, dat Turkije nog steeds voorstander is van een drie-mogendhedenconferentie (Engeland, Turkije en Griekenland) om de kwestie-Cyprus te regelen. DE VOORNAAMSTE PUNTEN. De voornaamste punten van het Britse plan, dat aanvankelijk dinsdag reeds zou zijn gepubliceerd, doch dat op verzoek van de Navo 48 uur werd aangehouden, in de hoop dat Grieken land en Turkije zouden „bijdraaien", zijn: 1 Het hoogste gezag op Cyprus zal berusten bij een commissie be staande uit de Britse gouverneur met een vertegenwoordiger van de Turk se en de Griekse regering. O De gourverneur zal het recht van veto bezitten over kwesies aan gaande de defensie, buitenlandse za ken en binnenlandse veiligheid. 0\ De Griekse en de Turkse bevol- kingsgroep zullen zlk een eigen gekozen parlement hebben, dat vol ledige zeggenschap heeft over de eigen gemeenschap. De Griekse ge meenschap telt 400.000 zielen, de Turkse 100.000. A De andere bestuurskwesties zul- len berusten bij een raad onder voorzitterschap van de gouverneur, waarin vertegenwoordigers van Grie- om of een ernstige achteruitgang kenland en Turkije zitting zullen van de conjunctuur ons bespaard zal blijven. Alleen dan mag men er op rekenen, dat het de eerst volgende jaren niet aan voldoende prikkels zal ontbreken voor een uitbreiding van het industriële apparaat. De mogelijkheden hiertoe zijn vol op aanwezig. De technische vooruit gang zullen wij moeten bijhouden; doen wij dat niet, dan zullen wij zo ten achter komen liggen, dat wij straks tot de minder ontwikkelde ge bieden zouden moeten worden gere kend. Wat zouden wij betekenen in de nieuwe Europese markt, als wij daarin geen nieuwe afzetmogelijkhe den zouden vinden? Die afzetmogelijkheden moeten worden gezocht én gevonden. Tot nu toe is Nederland altyd nog een beetje een goedkoopte-eiland ge weest voor het buitenland, al is dat de laatste jaren wat afgezwakt. Wij zullen echter moeten zorgen zoveel mogelijk dat goedkoopte-eiland te blijven. Slagen wij daarin niet, dan zou onze hele industrialisatie-politiek geen enkele zin hebben. Het is minister van de Brink ge weest, die hiervoor de eerste stap heeft gezet, een stap, die noodzake lijk was. Had hij dat niet gedaan, dan zouden wij nu reeds in een depressie verkeren, die niet meer zou zijn af te wenden. Om nu in Europees verband zo konkurrentzfahig mogelijk te zijn, zullen wij alle mogelijkheden van vestiging van nieuwe industrieën zo nauwkeurig mogelijk moeten nagaan. Daarbij zal men dan ook, maar dat dan als alternatief, moeten bezien, wat voor onze nationale economie noodzakelijk is n.l. het bestrijden van de structurele werkloosheid. rVAARVOOR HEEFT MEN de ruim- telijke spreiding van de industrie in het oog te houden. Maar ook het regionale industrialisatie-beleid zal gericht moeten zijn op het trekken van een zo groot mogelijk nut uit het tot stand komen van de Europese markt. De mogelijkheid nu van het spreiden van industrieën over geheel Nederland en de voordelen van de Europese markt wordt vergroot door de aanwezigheid in een bepaald ge bied van voldoende arbeidskrachten. Daarvoor echter zal Nederland moeten worden opengelegd. Daartoe zal men land- en waterwegen door industrieterrein moeten aanleggen. Men zal faciliteiten moeten verlenen voor het bouwen van industriehallen. Men zal alles moeten doen om de in dustrie niet alleen te doen floreren met het oog op de afzet in het buiten land, maar ook met het oog op de be vordering van de werkgelegenheid in het binnenland. Het moet gezegd worden, dat de industrialisatienota hieraan alle aan dacht besteed. Maar rnet het oog op het wordend Europa dat hopen wij tenminste zal er minder met woor den moeten worden gewerkt dan wel met daden. De industrialisatienota van minis ter Zijlstra geeft ons voor dit pro bleem vijf jaar en dat is niet zo'n heel lange tijd. Moordenaar bekent De te Essen in België wonende, uit Nederl. afkomstige Louis M. heeft na langdurige ondervragingen bekend, op de Kalmthoutse heide de Antwerpse verpleegster Maria v. Steensel te heb ben vermoord. hebben met zes gekozen ministers, van wie vier uit het Grieks-Cyprische parlement en twee uit het Turks- Cyprische. C\ De Griekse en de Turkse Cyprio- ten zullen behalve de Britse sta tus ook de Griekse of Turkse nationa liteit kunnen aannemen. De Britse soevereiniteit over het eiland zal gedurende de periode van zeven jaar ongewijzigd blijven. Als uiteindelijk Engeland de soeverei niteit met Turkije en Griekenland zal delen, zullen de Britten de militaire bases op het eiland behouden. De leider van de Labouroppositie in het Lagerhuis, Hugh Gaitskell, heeft geen commentaar op het plan willen leveren, omdat naar hij meende elke commentaar op dit ogenblik, nu het gevaar van burgeroorlog op Cyprus bestaat, de toestand nadelig kan be- invloeden. Diplomatieke waarnemers merken op, dat het Britse plan de vervulling van de wensen der Grieks--Cyprioten (aansluiting bij Griekenland) en van de Turkse bewoners van het eiland (verdeling van Cyprus in een Turks en een Grieks gedeelte) onmogelijk maakt. Men verwacht, da'; de Navo nu zal proberen verdere besprekingen tus sen Engeland, Griekenland en Tur kije over het plan op gang te bren gen. Dit zouden geheime, rustige di plomatieke besprekingen moeten zyn, zoals die welke indertijd tot een op lossing van de kwestie-Triëst leid den. OPGESLOTEN IN BRITSE MIJN Tengevolge van een ontploffing hebben in een mijn bij Pendleton, in de omgeving van Manchester, op 2.75 .meter diepte dertien mijnwer kers gisteren opgesloten gezeten. Eén van hen is gedood. De twaalf overlevenden, van wie er drie ern stig gewond zijn, zijn donderdag avond uit de mijn naar boven ge bracht. Leuke gebloemde Dames- badcostuums Alle kleuren Speciale prijs 5.90 NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten (Advertentie) Aartsbisschop Makarios, de geeste lijke leider der Griekse Cyprioten, die verbannen is en thans in Athene verblijft, zal vrijdagavond zijn ant woord op het Britse plan aan de Brit se ambassade in de Griekse hoofdstad doen toekomen. Het antwoord zal za terdag worden gepubliceerd. In Grieks-Cyprische kringen in Ni cosia zei men, dat men geen commen taar op het Britse plan wilde geven, daar aartsbisschop Makarios „de zaak geheel in handen heeft". Sir Hugh Foot, de (Britse) gouver neur van Cyprus, yerklaarde donder dagavond over de radio, dat het nieu we plan „de enige weg" is, welke Cy prus voor een ramp kan behoeden". Volgens de „France Soir" zijn de voormalige Hongaarse premier Imre Nagy, generaal Pal Maleter en twee vroegere medewerkers van Nagy in de nacht van maandag op dinsdag in de militaire gevangenis in Foucca- straat, in Boedapest, twee uur na hun terdoodveroordeling door ophanging terechtgesteld. Dit wordt gemeld door de Weense correspondent van het blad, die zegt zijn inlichtingen uit Boedapest te heb ben verkregen. „De terechtstelling van Nagy cs. is een schandelijke daad, die door Japan krachtig wordt verworpen", aldus heeft de Japanse minister van buiten landse zaken Foedjijama vrijdagoch tend te Tokio op een persconferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat een dergelijke handeling slechts afbreuk kon doen aan.de wereldvrede. Waarnemers kunnen het alleen wel af Secretaris-generaal Hammarskjoeld, die gisteren te Beiroet is aangeko men, heeft het duidelijk gemaakt, dat hy tegen Amerikaanse of Britse militaire interventie in Libanon is gekant, zo is in officiële Libanese kringen verklaard. Hij zou van oor deel zijn, dat waarnemers van V.N. voldoende in staat zullen zijn om de grenzen te controleren. Naar in diplomatieke kringen te Beiroet verluidt, doen de westelijke mogendheden hun best om president Sjamoen er van te overtuigen, dat hij onmiddellijk alles in het werk moet stellen om de opstand neer te slaan, daar het anders wellicht te laat zal zijn. De westelijke ambassa deurs zouden er de nadruk op leg gen, dat de tijd voor de opstande lingen werkt. Nu is de krachtverhou ding zo. dat hét legér de strijd kan winnen, maar de sterkte van de op standelingen neemt toe. Waarnemers die een bezoek hebben gebracht aan het door de opstandelingen bezette deel van de hoofdstad, waren ver baasd over de betrekkelijk lichte be wapening van de rebellen, voorna melijk bestaande uit geweren- en enkele lichte machinegeweren, ter wijl de eenheden van het leger rondom beschikken over pantserwa gens en zwaar anti-tankgeschut. De westelijke diplomaten zouden trach ten president Sjamoen er toe te be wegen de stafchef van het leger, generaal Foead Sjehab, te ontslaan als deze het leger niet opdracht geeft om een offensief te beginnen. Volgens diplomatieke kringen is het westen van oordeel, dat een af sluiting van de Syrisch-Libanese grens geen noemenswaardige veran dering in de toestand zal brengen, Een gecompliceerd lagedrukgebied, dat zich gisteren bij de noordkust van Ierland ophield, heeft zich de laatste 24 uur over Engeland en de Noordzee uitgebreid. Samenhangend hiermee daalde de barometer in ons land ruim 15 mb. Het lagedrukgebied gaat vergezeld van een omvangrijke regenzone, die zich over ons land, Noord- en Mid den-Frankrijk en een groot deel van West-Duitsland uitstrekt. De afgelopen nacht viel er in Ne derland 4 tot 8 mm. regen. Op het midden van de oceaan komt nu een gebied van 'hogedruk tot ont wikkeling. Tegelijkertijd blijft boven het Europese vasteland de barometer dalen. Als gevolg hiervan zal in onze omgeving de eerstkomende dagen in hoofdzaak polaire lucht worden aan gevoerd. De temperatuur blijft daar om beneden normaal. Morgen blijven de fronten van het op de Noordzee gelegen lagedruk gebied nog in de buurt van ons land. I Er zal daarom in het algemeen In een kliniek in een voorstad van he Franse Boulogne sur Seine heeft prinses Maria Pia van Italië, de 24- nog veel bewolking zijn, terwijl er jarige echtgenote van prins Alexander van Joegoslavië, het leven geschonken aan een tweeling, twee jongens, ook nog wat regen of motregen kan Deze telefoto toont de gelukkige prinses in de kliniek m et haar loontjes op de armen. Naast het bed zit de prins, vallen. zouden de westelijke mogendheden ook niet veel voor interventie voe len, ook al zou dat alleen in de vorm van patrouillering langs de genoem de grens zijn. De in de oppositie zijnde Libanese politici zijn, naar verluidt, bezig met de opstelling van een memoran dum, dat zij aan de secretaris-gene raal der Verenigde Natiès willen overhandigen. Russische „vrijwilligers" Het orgaan van de Russische com munistische partij, de „Prawda", heeft gisteren te verstaan gegeven, dat de Sowjet-Unie misschien „vrij willigers" naar Libanon zal zenden als Groot-Brittannië en de Verenigde Staten besluiten de strijdkrachten van president Sjamoen te verster ken. Britse premier moet zijn huis uit Downingstreet 10, sinds 1781 de Londense residentie van vrijwel alle Britse premiers, moet volledig wor den gerestaureerd. Tot deze slotsom is een regerings commissie gekomen, die bij een on derzoek heeft bevonden, dat het pand verkeerd is geconstrueerd en een aanzienlijk gevaar voor brand oplevert. Van Downingstreet 11, waar de minister van financiën woont, wordt hetzelfde gezegd. De commissie be veelt aan, met de restauratie te be ginnen, zpdra er een andere behui zing voor de tegenwoordige bewo ners is gevonden. De twee huizen en het huis nr 12 zijn de enig overgeblevene van een reeks woningen, die aan het einde van de zeventiende eeuw zijn ge bouwd. NEDERLANDERS VERONGELUKTEN OP DE SEINE In de nacht van 18 op 19 juni is op de Seine te Rouen in Frankrijk een roeibootje omgeslagen, waarin vier Nederlandse opvarenden van de Shell-tanker „Kylix" een pleziervaart maakten. Eén van de schepelingen, de 24-jarige H. Houwer, kon zwem mend de kant bereiken en heeft mel ding gemaakt van het ongeval. De drie andere inzittenden D. Duinker ken en F. Kolijn, beiden 20 jaar, en de 21-jarige J. Hoogerwerf worden vermist. Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft de bemanning van het Franse vrachtschip „Sotteville", bij gestaan door brandweerlieden uit Rouen en Gran-Quevilly enige uren vruchteloos naar de vermisten ge zocht. Molotof, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, is als ambassadeur bij de regering van Buiten-Mongolië vervangen en bevindt zich thans on der politietoezicht in Moskou, aldus verluidt in Warschau in Poolse krin gen. Deze zegslieden deelden United Press International mede, dat Molo tof nog wel de titel van ambassadeur voert, doch dat zijn plaats in Buiten- Mongolië door een andere diplomaat is ingenomen, die echter niet de titel van zaakgelastigde voert, zoals ge bruikelijk is wanneer men bij tijde lijke afwezigheid van de hoogste vertegenwoordiger diens functie waarneemt. De plaatsvervanger draagt de titel van „speciale afge zant". Vliegveld van Menado bezet Het hoofdkwartier van het Indo nesische leger heeft bekend gemaakt, dat regeringstroepen het vliegveld van Menado hebben bezet. De woordvoerder van het Indone sische leger, Pirngadie, heeft donder dagavond medegedeeld, dat de rege ringstroepen, die het vliegveld van Menado, Mapanget, bezetten, 50 op standelingen gevangen hebben geno men. Twee gevechtswagens, 12 zwa re geweren en 50 lichte infanteriege- weren werden buitgemaakt. SHELL GEVRAAGD WERK TE HERVATTEN De Indonesische regering heeft vrijdag de Koninklijke Shell-groep verzocht de werkzaamheden in Oost- Borneo te hervatten. Het miljoenenbedrijf van de maat schappij in Balik-Papan werd eind april tijdelijk gesloten, nadat vlieg tuigen van de opstandelingen aan vallen hadden gedaan op Britse schepen in de haven. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Subrandio, zeide vrijdag, dat de regering alle Indo nesische vliegvelden weer in bezit heeft en dat zich geen bombarde menten meer kunnen voordoen. Oil nummer beslaat uit 10 pagina'. Koel en bewolkt (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). KOEL WEER Zwaar bewolkt met enige re gen of motregen, maar later ook verpreide opklaringen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Koel weer. 21 Juni zon op 04.19; onder 21.04; maan op 09.13; onder 23.16. Hoogwaterstanden 21 Juni v.m. 5.50; n.m. 6.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI regen 20 C. STOCKHOLM zwaar bew. 18 OSLO zwaar bewolkt 15 KOPENHAGEN regen 17 ABERDEEN licht bewolkt 13 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX motregen motregen 18 regen 20 regen 18 regen 21 mist 26 GRENOBLE zwaar bewolkt 27 NICE onbewolkt 24 FRANKFORT regen 20 MüNCHEN regen 21 BERLIJN geheel bewolkt 19 ZüRICH zwaar bewolkt 25 GENèVE zwaar bewolkt 26 LOCARNO geheel bewolkt 26 WENEN zwaar bewolkt 22 INNSBRUCK regen 24 ROME onbewolkt 29 AJACCIO half bewolkt 9 MADRID zwaar bewolkt 19 MALLORCA onbewolkt 27 ALGIERS licht bewolkt 28

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1