De annexatiekaarten liggen op tafel Leiden zou uitgebreid worden van 1.262 ha tot 2.819 ha VOORSTELLEN VAN G.S. ZIJN ZONDER TWIJFEL INGRIJPEND Zoeterwoude weer een agrarische gemeente? lil „Het is gewenst een regeling voor Leiden afdoende te treffen" '4»t J***gfi-i, SA 1 m Nadere aanvullingen op publicatie in de Leidse Courant van maandag Fa. J. N. GEIJER NIVEA De motivering van Gedeputeerde Staten Aantal inwoners stijgt tot bijna honderdduizend DONDERDAG 19 JUNI 1958 Kj a; DE LE1DSE COURANT De gemeenteraad van Zoeterwoude heeft gisteravond de annexatieplan nen behandeld. Hier kwamen dus de officiële stukken van Gedeputeerde Staten op tafel, die ons bevestigen dat de publicatie van maandag j.l. in ons blad in grote lijnen overeenstemt met de voorstellen van G.S. De voorgestelde gebiedsuitbreiding in Zoeterwoude is bijna overeen komstig onze mededelingen. Voorts omvat de uitbreiding in de richting Oegstgeest twee gedeelten van genoemde gemeente, het gebied Hoge Morsch, zoals eerder is voorgesteld, met dien verstande, dat de nieuwe grens aan de noordzijde niet langs de Duifhuislaan doch langs de Rijn- zichtweg komt te lopen. In dit opzicht is het voorstel afwijkend van hetgeen wij maandag j.l. pu bliceerden. De uitbreiding wordt begrensd door de Rhijnhofweg, het Rus tenburgerpad, de Rijnzichtweg tot de Rijksweg en Rijksweg no. 4 De gestichten Endegeest, Voorgeest etc. zullen op Oegstgeests grondge bied blijven liggen. De burgemeester zei ons, dat G. S. hier de historische rechten van Oegstgeest hebben geëerbiedigd Deze buitenplaatsen behoren typisch bij een buitengemeente ook al zijn de gestichten die er op liggen Leids. Voorts komt bij de annexatie Oegstgeest (zoals wij reeds aanduid den) de Broek van Simontjespol- der. Voorstellen. Na vele overwegingen doen Ged. Staten de volgende voorstellen. Een nieuw verzoek voor grensuitbreiding van Leiden zal ingediend worden. Aan de gemeente Leiden worden toegevoegd: 1. twee gedeelten van de gemeente Oegstgeest, te weten het gebied Hoge Morsch, zoals reeds eerder voorgesteld, met dien verstande, dat de nieuwe grens aan de noordzijde niet langs de Duif- hiuislaan doch langs de Rijnzicht- [Leiden en zijn uitbreiding De uitbreiding is nog niet ge- heel duidelijk omschreven. Vooral de annexatie van Lei- derdorp is niet precies te begren- zen, omdat G.S. zich ook in vage termen uitlaten. Voor het overige hebben wij de uitbreidingsplannen op dit kaart- je trachten aan te geven. Het gebied A. op de kaart, dat1 met stippellijnen is aangegeven f, is het terrein, dat Voorschoten aan Rijnsburg kwijt raakt in de y Ommedijkspolder. Gebied B. duidt aan het land dat van Zoe- terwoude naar Leiderdorp gaat. weg komt te lopen, en voorts de Broek- en Simontjespolder; het noordelijke deel van de ge meente Leiderdorp, in die zin dat de grens nieuwe grens vrijwel onmiddellijk ten noord westen van de bebouwde kom van Leiderdorp komt te liggen; het deel van de gemeente Zoeter woude, begrensd door de rijks wegen 4b en 4a en de spoorbaan Leiden-Alphen aan den Rijn; het deel van de gemeente Voor schoten, voornamelijk begrensd door de Rijn en de rijkswegen 4 en 4b. Aan de gemeente Leiderdorp wordt toegevoegd het deel van de gemeente Zoeterwoude, gele gen ten noordoosten van spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn. Aan de gemeente Valkenburg wordt toegevoegd, het tot de ge meente Voorschoten behorende deel van de Ommedykse polder. Aan de gemeente Rijnsburg wordt toegevoegd het deel van de gemeente Oegstgeest, zoals in het vroegere voorstel omschre- Bewogen raadsvergadering over annexatieplan Bij de aanvang van de raadsver gadering hing in de raadszaal een beklemmende spanning, zoals er wel nooit in de geschiedenis van Zoeterwoude gekend zal zijn. Het - noodlot, de bedreiging van de ondergang van de, in een bloei tijdperk gekomen, gemeente, overweldigde het was voel baar de burgemeester de wet houders, de leden van de raad en het ongekend groot aantal burgers op de publieke tribune. Als een bittere ironie van het noodlot verscheen de bode voor het eerst in zijn nieuwe uni form; op de beide revers prijkten fonkelend het wapen van Zoe terwoude, drie groene klaverbla den op een blauw azuren veld. Dat was een teken aan de wand de groene klaverbladen want van nu af is Zoeterwoude weer een agrarische gemeente. De voorzitter, burgemeester H. J. J. A. Smeets, hield, met trilling in zyn stem de volgende rede; In de raadsvergadering van 29 mei j.l. zo sprak hij, werd uwe raad me dedeling gedaan van het besluit van Gedeputeerde Staten, dat dit college zijn goedkeuring onthoudt aan het raadsbesluit tot vaststelling van het uitbreidingsplan Watertje Oost. Ver keerde het college van burgemeester en wethouders aanvankelijk in de mening dat in beroep gegaan moest worden by de Kroon, het kwam daar op terug, gelet op de discussies die mede sloegen op een schrijven van het R.K. Kerkbestuur van de Paro chie van de H. Kruisverheffing, waar bij verzocht wordt woningbouw te bevorderen binnen de parochie. Met algemene stemmen werd toen besloten niet in beroep te gaan en een bespreking te beleggen met de Stedebouwkundige van Stad en Land schap van Zuid-Holland, betreffende het ontwerpen van een nieuw gewij zigd uitbreidingsplan. Op 31 mei j.l. aeelde ik U mede dat, in overleg met Ir Schut, de datum is vastgesteld op 26 juni a.s. Tijdens mijn afwezigheid werd op 12 juni j.l. een schrijven van Gedepu teerde Staten ontvangen gedagtekend 2 juni en verzonden 11 juni 1958, ge richt aan het College van burgemees ter en wethouders der gemeente Zoe terwoude, hetgeen alle leden van de raad in afschrift is toegezonden, nar dat het besproken was in de op 17 dezer gehouden wethoudersvergade ring. Alhoewel Gedeputeerde Staten gaarne de aanvankelijke mening van het College van burgemeester en wet- houders vragen, meende dit College dat, in verband met de hierboven ge noemde bespreking met de Stede- bouwkundige van Stad en Landschap, het nuttig zou zijn Uwe Raad met de inhoud van het schrijven met spoed in kennis te stellen, waartoe deze ver gadering door mij is belegd. Ik behoef U niet te ontkennen dat de ontvangst van dit schrijven kwam als een donderslag bij heldere hemel, te meer daar op 16 december 1957 Ge deputeerde Staten het gevoelen van de Raad vroegen omtrent het Leidse structuurplan en daarbij mededeel den dat het in de bedoeling ligt daar na met de desbetreffende colleges van burgemeester en wethouders overleg te plegen over het structuur plan en over de daarmede samenhan gende bestuursproblemen, terwijl ik tenslotte er nog op wil wijzen dat on langs de Industrieraad is geïnstal leerd, benoemingen zijn geschied en dat thans het gehele gebied aan een andere gemeente wordt toegedacht. Betreffende de vroegtijdige publi caties in de pers deelde de voorzit ter mede, dat deze niet uit Zoeter woude gekomen zijn. Het schrijven van Ged. Staten was daags voor de raadszitting aan de raadsleden toegezonden. Ter wille van het publiek verzocht de voorzit ter de fungerende secretaris, de heer H. A. Friebel, dit stuk met het on derwerp: Leidse agglomeratie-wijzi ging van gemeentegrenzen voor te lezen. AANHOUDEN Na deze voorlezing deed de voor zitter de suggestie de besprekingen aan te houden tot een nader te hou den geheime raadszitting, doch de heer J. H. van der Ploeg maakte be kend, dat de r.k. fractie er prijs op stelde in deze openbare zitting een bespreking te houden. De voorzitter gaf als zyn persoon lijke mening te kennen, dat het be ter zou zijn naderhand, als de raad zich rustig beraden heeft, op het on derwerp in te gaan. Eenmaal ge bruikte troeven kunnen niet weer uitgespeeld worden. De raadsleden, van beide fracties, maakten geen bezwaar tegen de eer ste bespreking, waarna de heer van der Ploeg het woord verkreeg voor een rede, waarvan wij elders een. uittreksel geven. Toen niemand meer het woord ver langde sloot de voorzitter de verga dering. Na afloop van de vergadering bleef echter de raad nog enige tijd byeen. Vervolg zie pag. 3 LEIDEN Botermarkt 26 Tel. 20519 Bezoekt onze toonzaal (Ad verven tie) MR. KRANENBURG ONDERSCHEIDEN Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw mr F. J. Kranenburg, gewezen staats secretaris van oorlog. Voor vlug en veilig bruin worden ultra-olie Nivea ultra-olie is 'extra versterkt' en laat alleen de gezonde stralen van de zon door. Verkrijgbaar in flessen met praktische, geribbelde' zijkant (ligt vast in de hand). Met handig plastic zakje voor vlekvrij opbergen. klein* fits f 0.95 normale flu f 1.50 grote fles f 2.50 De voorstellen van G.S. zullen leiden tot de volgende uitbreidingen of inkrimpingen in oppervlak en inwonertal van Leiden en de randgemeenten. In de eerste regel van de verschillende gemeenten is de oude toestand aan gegeven. Leiden 1-1-1957 1.262 ha 94.893 inw. Bij: van Leiderdorp 463 ha 1.400 inw. van Zoeterwoude 331 ha 420 inw. van Voorschoten 263 ha 2.210 inw. van Oegstgeest 509 ha 820 inw. na grenswijziging 2.819 ha 99.750 inw. Oegstgeest 1-1-1957 1-403 ha 12.443 inw. af: aan Leiden 500 ha 820 inw. aan Rijnslburg 150 ha 630 inw. na grenswijziging 723 ha 11.000 inw. Leiderdorp 1-1-1957 1.1«3 ha 5.710 inw. af: aan Leiden 463 ha 1.4Ö0 inw. bij: van Zoeterwoude 340 ha 2.000 inw. na grenswijziging 1.060 ha 6.300 inw. Zoeterwoude 1-1-1957 2.784 ha 5.942 inw. af: aan Leiden 331 ha 420 inw. aan Leiderdorp 340 ha 2.000 inw. na grenswijziging 2.113 ha 3.500 inw. Voorschoten 1-1-1957 1.416 ha 12.305 inw. af: aan Leiden 263 ha 2.210 inw. aan Valkenlburg 100 ha 40 inw. na grenswijziging 1.053 ha 10.050 inw. Valkenburg 1-1-1957 476 ha 1.691 inw. bij: van Voorschoten 100 ha 40 inw. na grenswijziging 576 ha 1.750 inw.' Rijnsburg 1-1-1957 308 ha 6.251 inw. bij: van Oegstgeest 180 ha 630 inw. na grenswijziging 548 ha 6.900 inw. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland geven bij de grenswijzigings- voorstellen voor Leiden en randge meente een commentaar dat interes sant en leesbaar genoeg is om in zijn geheel over te nemen. Men schrijft als volgt: Bij schrijven d.d. 29 mei 1956 richtten wij tot Hare Majesteit de Koningin een verzoek, strekkende tot wijziging van de grenzen der ge meenten Leiden, Oegstgeeat en Rijnsburg. Naar aanleiding van dit verzoek deelde de minister van binnenland se zaken, bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie ons mede, ter zake het oordeel van de Rijksdienst voor het Nationale Plan te hebben ingewonnen, waarbij bleek dat de Rijksdienst ons voorstel, voor wat het aan Leiden toe te voe gen gebied betreft, niet voldoende acht om in de bestaande behoeften te voorzien zulks om de hierna ver melde redenen. Het na de indiening van ons ver zoek bekend geworden plan voor uitbreiding van de Universiteit in het Morschkwartier zal ten gevolge heb ben, dat hier voor woningbouw slechts een ruimte overblijft, die in ongeveer 3 jaren zal zijn volge bouwd, zodat, aannemende dat om streeks 1960 met de woningbouw in dit kwartier zal worden begonnen, de gemeente Leiden in 1963 weder om gebrek aan terreinen voor wo ningbouw zal hebben. Voorts rept ons voorstel niet over industrieterreinen, terwijl het even min rekening houdt met grote recre atieve voorzieningen als parken en dergelijke. Bovendien is bij het pro jecteren van de nieuwe grens geen aandacht geschonken aan de rol van de toekomstige hoofdwegen rondom Leiden, die een sterk scheidende functie zullen vervullen. Mede op grond van de in het ka der van de ontwikkeling van het westen des lands te verwachten ont wikkeling van Leiden is het naar de mening van de Rijksdienst gewenst een meer afdoende regeling te tref fen. De minister heeft ons dan ook in overweging gegeven ons desbetref fende voorstel te herzien. Wijziging. De omvang van het naar Leiden overgaande gebied was bij het door ons opgestelde plan beperkt tot het geen ons toenmaals strikt noodza kelijk voorkwam. Wij zijn echter nader van oordeel, dat met dit plan niet kan worden volstaan. Wij gaan er daarbij van uit, dat de LeGdse agglomeratie in 1980 zal zijn gegroeid tot circa 200.000 zielen, welke getal is gebaseerd op de verwachting, dat de bevol king op natuurlijke wijze zal groeien tot ongeveer 140.000, ter- £221 wijl het door Leiden op te van gen deel van de Haagse „over spill", dat niet elders zal kunnen worden ondergebracht, op 50.000 a 70.000 mag worden gesteld. Voor deze bevolking zyn woningen, industrieterreinen, recreatieve en andere voorzieningen nodig, welke, naar het ons voorkomt, logischerwij ze tot stand zullen kunnen worden gebracht binnen een gebied, globaal begrensd door Rijksweg 4, ryksweg 4b, ryksweg 4a en een toekomstige noordelijke verbindingsweg tussen de rijkswegen 4a en 4. Krap. Binnen de tegenwoordige Leidse grenzen is nog slechts ruimte voor de bouw van circa 7.000 woningen, d.i. nauwelijks de helft van het ver eiste aantal, wanneer tevens reke ning wordt gehouden met de ver vanging van woningen wegens sa nering. Voor de bouw van de overige woningen en voor de verdere voor zieningen komen in aanmerking aan grenzende delen van Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeterwoude en Voor schoten, gelegen binnen het boven- aangeduide gebied. Het zou zeer on gewenst zijn, indien een woongebied van vrij beperkte omvang voor 2)00.000 bewoners over vyf gemeen ten zou zijn verdeeld. De hiervoor te treffen voorzieningen dienen dan ook door één centraal gemeentelijk bestuur te worden geleid. 4 f w JJL,s 9afls

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7