Parijs herdacht De Gaulle's oproep van '40 Uitbreiding Woerden en Bodegraven belangrijk „Dit is de dank voor de offers die Zoeterwoude wilde brengen 'n TIP VAN BOOTZ DONDERDAG 19 JUNI 1958 DE LEIDSF COURANT PAGINA 3 In Tarbes werden klappen uitgedee.d Duizenden Parijzenaars hebben woensdag de plechtige herdenking van generaal De Gaulle's redevoe ring van 18 juni 1940, waarin hy van Londen uit het Franse volk tot ver zet tegen de Duitsers opriep, bijge woond. Bij het graf van de' Onbe kende Soldaat onder de Are dt Triomphe ontstak de generaal zelf in een ceremonie, die vijf minuten duurde, de eeuwige vlam. Al zijn kafbinetsleden, burgerlijke en militaire autoriteiten en familie leden van omgekomen verzetshelden waren aanwezig. Na de plechtigheid waarbij men twee minuten stilte in acht nam, reed de generaal naar het verzetsmonument op de Mont Vale- r:en buiten Parijs, waar hij eer be tuigde aan de gevallen strijders. Incident tc Tarbes Een verzetsherdenking in de Zuid- Franse plaats Tarbes had een inci dent tengevolge. Na afloop van de plechtigheid trokken parachutisten, die aan de ceremonie deelgenomen hadden, al roepende „Algerië Fran- Lustrumviering Delfts Studentencorps Meisje gewond bij doop van „Atomium'' De feestelijkheden rond de doop van de dertig meter hoge „Mont-Fic- tie"-paal, het „Atomium van Delft", die dinsdag bij gelegenheid van de lustrumviering van het Delftse Stu dentenkorps, zijn voor de achttien jarige Margareth Koot minder plezie rig geworden. Omdat bier evengoed schuimt als champagne, hadden de studenten be sloten, de doop van de dertig meter hoge paal, die op de Beestenmarkt is opgesteld, op een iets goedkopere ma nier dan gebruikelijk, te doen plaats hebben. De bierfles, die tegen de dopeling gesmeten werd, vloog met zoveel mis baar uiteen, dat de scherven tussen het publiek terecht kwamen. Een er van raakte het meisje, dat een diepe snijwond kreeg, vlak onder het oog. Zij moest in 'het ziekenhuis worden behandeld. Ook in andere opzichten is het der tig meter hoge „Atomium van Delft" niet geheel ongevaarlijk gebleken: Het schijnt een tijd lang een grote aantrekkingskracht te hebben uitge oefend op late cafébezoekers. Iemand, die niet geheel nuchter meer was, moet zelfs eens op 'ijn buik op de bo venste bol hebben gelegen Om ongelukken te voorkomen, heeft mén thans de onderste treden van de paal door middel van een snij brander verwijderd. NACHTWAKER VIEL IN SLAAP De Centrale Raad van Beroep te Utrecht behandelde gistermorgen op nieuw de zaak tegen een stoker uit Den Helder, werkzaam bij het Ge meentelijk Ziekenhuis aldaar, die in de nacht van 24 op 25 november 1956 slapend in een stoel werd aangetrof fen in de verwarmingskelder van dit ziekenhuis. Naar aanleiding van publikaties omtrent deze zaak en de uitspraak van de centrale raad, welke de tegen de stoker getroffen maatregelen be vestigde, werd er door een arts op gewezen, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat er sprake is ge weest van vergiftiging door kool- monoxyde. Verdachte is een licht slaper, die in de genoemde nacht zelfs de alarm- schel niet heeft gehoord en de ver dediger achtte het daarom niet uit gesloten, dat er een lichte intoxicatie is geweest, temeer daar een onder zoek naar de wijze van stoken de mogelijkheid hiertoe niet heeft ont zenuwd Voor B. en W. te Den Helder trad op wethouder Landman. Deze verklaarde, dat genomen proeven in de verwarmingskelder de mogelijkheid voor koolmonoxyde hebben tenietgedaan. De stoker zou de deur van de kelder destijds opzet telijk hebben geblokkeerd om niet te worden overlopen. Voorts achtte hij het vreemd, dat de man tijdens het onderzoek nooit geklaagd heeft over hoofdpijn, welke hij de dag na het gebeurde zou hebben gehad. ?aise" langs een vakverenigingsge' bouw, waar een. ander comité voor openbaar welzijn dan de herdenking had georganiseerd j-uist een bijeen komst had belegd. De aanhangers van dit linkse „comité voor verdedi ging van de republiek" gooiden daarop de parachutisten met stenen. Deze lieten zich ook niet onbetuigd, drongen het gebouw binnen en richt ten vernielingen aan. De comité-le tien met hun aanhang waren naar de zolder gevlucht. De politie kwam tussenbeide en herstelde de orde Vijf personen werden gewond. In Algiers was een menigte van vijfduizend personen getuige van de kranslegging door generaal Salan bij het oorlogsmonument. Uit menigte klonken kreten als „Mollet aan de galg" en „Massu moet naar. Parijs". DE EUROPESE HOOFDSTAD Frankrijk zal voorstellen ged lende twee jaar de status quo te handhaven voor de voorlopige zetels van de Europese instellingen: Straatsburg voor het Europese par lement van de Gemeenschap voor Kolen en Staal, Euromarkt en Eura tom, Brussel en Luxemburg voor de andere Europese instellingen. De zes landen van „Klein Europa zijn in het begin van het jaar over eengekomen, dat alle Europese in stellingen in één enkele plaats zul len worden ondergebracht. De hittegolf in India De hittegolf, die India sinds drie weken teistert, heeft reeds aan meer dan vierhonderd personen het leven gekost. De temperatuur daalt thans iets, doch zij is boven Midden- en Noord- India nog steeds hoger dan normaal. In Nasik, nabij Bombay, zijn twaalf personen om het leven gekomen bij onweersstormen, die het begin van de natte moesson inluidden. PRONONCE voor Uw LINGERIE Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 (Advertentie) Armeense patriarch volgt kard. Stritch op Z. H. de Paus heeft de Armeense patriarch kardinaal Agagianian be noemd tot proprefect van de Vati caanse Congregatie voor de verbrei ding van het geloof, als opvolger in deze functie van de kortelings over leden Amerikaanse kardinaal Stritch. Kardinaal Stritch, de eerste Ameri kaan van geboorte, die op een der gelijke hoge post in het bestuur van de kerk werd benoemd, overleed op zeventigjarige leeftijd op 27 mei j.l., een maand nadat hij uit Chicago, zijn aartsbisschoppelijke zetel, in Vati caanstad was aangekomen. Kardinaal Agagianian zal in zijn nieuwe functie kardirtaal Fumasoni Biondi, de prefect van de congrega tie, die 85 jaar oud en vrijwel blind is, bijstaan. Athene stelt neutraal onderzoek voor Griekenland heeft woensdag aan Turkije voorgesteld een neutrale commissie te benoemen, die de be schuldigingen zou moeten onderzoe ken, dat de „anti-Griekse geweld daden op Cyprus" buiten het eiland zijn georganiseerd, zo heeft een woordvoerder van het Griekse mini sterie van buitenlandse zaken woens dagavond in Athene bekendgemaakt. Dit voorstel is een antwoord op een verklaring van het Turkse mini sterie van buitenlandse zaken over de activiteit der Grieks-Cyprische verzetsorganisatie Eoka en de Turkse Cyprioten, die volgens het Griekse ministerie „vol verbazende onnauw keurigheden" zat. Mr Klaasesz bezocht de Rijnstreek De commissaris der Koningin in Zuid Holland, mr. Klaasesz, heeft woensdag een werkbezoek gebracht aan de gemeenten Waarder, Riet veld en Barwoutswaarder. Dit be zoek had voor de burgerij van deze gemeenten een speciale betekenis, aangezien Ged. Staten binnenkort de minister van advies moeten die nen over de grenswijzigingsplannen in de Rijnstreek. Geen wonder daar om, dat er tijdens de drie raads vergaderingen onder leiding van burgemeester D. Zielhuis over deze plannen gesproken werd. Unaniem werd door de raden aangedrongen op behoud van de zelfstandigheid en speciaal op het eigen plattelands karakter van deze agrarische ge meenten. In plaats van verdeling tussen Bo degraven en Woerden staat men allerwege de vorming van een nieu we Rijnstreekgemeente voor, en als dat onmogelijk is de samenvoeging van Rietveld, Barwoutswaarder, Waarder, Hekendorp, Lange Ruige, Weide en Papekop. Mr. Klaasesz verzekerde dat Ge deputeerde Staten een open oog hébben voor het eigen karakter van de plattelandsgemeenten en zioh dan BARNEVELD VLAGT NIET MEER op 18 juni Barneveld was tot nog toe een van de plaatsen in ons land, die de slag bij Waterloo in ere hield. Thans is •echter met deze traditie gebroken. Vele Barnevelders, ontdekten van morgen dat, in tegenstelling met an dere jaren, deze maal niet de vader landse driekleur van de Jan van Schaffelaer toren en het gemeente huis wapperde. Men vermoedde dat het vergeten was en enkelen belden het gemeentehuis op om nadere ïn- inlichtingen. Kennelijk miste men de vlaggen op 18 juni. Gebleken is echter, dat B. en W van Barneveld hebben besloten met deze traditie te breken en voortaan van gemeentewegen niet meer te vlaggen. Elektronische brein berispte prins Bernhard en bromde hoffelijk Z. K. H. Prins Bernhard heeft van ochtend een vergeefse strijd gevoerd op de honderd velden van het dam bord tegen het elektronisch brein in het nieuwe rekencentrum van Bull- Nederland te Amsterdam. Nadat de prins in tegenwoordigheid van talrij ke autoriteiten met een druk op de knop het nieuwe elektronische reken centrum had geopend, nodigde de middelgrote elektronische rekenma chine de prins uit „als voorbeeld van de mogelijkheden, die de machine biedt", haar tegenstander te willen zijn op het dambord. De prins trachtte met een witte schijf vijf zwarte schijven te passe ren, waarbij de rekenmachine tel kens de beste tegenzet aangaf uit de x-mogelijkheden. De prins zuchtte diep toen hij na circa tien zetten zijn onmacht moest erkennen en een laat ste poging deed, Je partij te winnen door een niet geoorloofde zet te doen. Het elektronische brein bromde di rect zeer hoffelijk: „Deze zet is niet volgens de spelregels". „EET NU AARDBEIEN" Naar aanleiding van het artikel over de prijsdaling van aardbeien, dat wij gisteren onder de titel „Eet nu aardbeien" in ons blad overnamen van het Algemeen Nederlands Pers bureau, bereikte ons de volgende correctie: Inderdaad was er maandag een grote aanvoer van aardbeien op de veiling van Kapelle-Biezelinge: het gold hier de aanvoer van twee warme dagen, het weekend waardoor de prij zen natuurlijk aanmerkelijk lager waren, dan bijvoorbeeld gisteren, toen het minder warm was en het ge was minder snel rijpte. Boomkanker niet verontrustend Met betrekking tot het optreden van zg kanker in vruchtbomen deelt de plantenziektenkundige dienst thans officieel mede, dat van een ver ontrustend afsterven van vruchtbo men geen sprake is en evenmin van een geheimzinnige ziekte, die de Ne derlandse fruitteelt als geheel of in bepaalde streken van het land zou be dreigen. Berichten hierover waren gegrond op verschijnselen op enkele bedrijven in de Gelderse Vallei," waar in betrek kelijk korte tijd een relatief groot aantal vruchtbomen of takken daar- ook beraden over één grote agra rische gemeente. Anderzijds vragen de bevolkingsproblemen in de Rand stad Holland ook om een sterke ont wikkeling van gemeenten als Woer den. Vele belangen moeten dus te- gen elkaar worden afgewogen. Mr. van verwelkten en ten dele afstier Klaasesz zegde een spoedige beslis- Hoewel dit voor de betrokken fruit telers ernstig is, is dit verschijnsel zo deelt de» plantenziektenkundige dienst mede niet verontrustend voor de Nederlandse fruitteelt als ge heel. Amsterdam beperkte illuminatie Zoals in voorgaande jaren zal ook dit jaar in Amsterdam de stadsillumi- natie ontstoken worden; deze week werd zij officieel in gebruik gesteld. Vorig jaar had het G.E.B. er een 300 duizend gulden aan besteed, dit zo merseizoen zal er met 80 duizend gul den toegekomen moeten kunnen wor den. Het verschil in „lichtende" re sultaten is dan ook duidelijk merk baar. De kilometers lange lampen slingers zijn thans beperkt tot de om lijsting van de Margere Brug over de Amstel. Overigens is een schitterend effect bereikt met z.g. „flood-light". Een groot aantal gevels aan grachten en fronten van openbare gebouwen zul len in het zachte licht worden gezet. Het is alleszins het aanzien waard. De illuminatie blijft branden tot en met 15 september, elke avond. FOUTEN IN DE VARKENSFOK Op de vergadering van varkens handelaren te Assen heeft de heer J. Lok uit Bodegraven gezegd, dat er fouten zijn gemaakt, waarbij hij herinnerde aan het „zuiveldrama" De varkenshouderij staat momenteel op een zeer behoorlijk peil, aldus spreker, mede dank zij het werk van de varkensstamboeken, maar helaas worden in de varkensfokkery grenzen tussen foktechnische en de economie wel eens overschreden. Gouda's T V-fan tast ingerekend De ontsnapte psychopaat die vo rige week heel Gouda op s'elten if Er was eens een schipper uit Blerik Die zei: „In Groot-Mokum, daar meer ik".. Uit die goede stad Komt 't heerlijkste nat. En wel „TIP van BOOTZ", daarbij zweer ik. Nieuwe limericks inz. aan H. Bootz N.V., A'dam Scherp protest van H. van der Ploeg Gemeenteraad zal nog een zitting houden De lieer J. H. van der Ploeg heeft gisteravond in de raadsvergadering van Zoeterwoude een scherp protest laten horen tegen de annexatie-voor stellen van Gedeputeerde Staten. Spr. protesteerde met klem tegen de manier waarop deze voor de ge meente zo belangrijke zaak ter tafel wordt gebracht; dat hier op het ge meentehuis op een fataal moment een brief wordt gedeponeerd met de aankondiging dat men plannen heeft om ongeveer 1/3 van de gemeente te annexeren, met de laconieke me dedeling, dat voorzover er nog be zwaren zijn, deze bezwaren voor 1 sept. a.s. aan het Prov. Bestuur ken baar te maken. BLUNDER Dit is een kapitale blunder van het Prov. Bestuur. Deze gang van zaken kweekt verbittering, kweekt een stemming, waarin het vrijwel onmogelijk wordt, om de zaken ver der onbevooroordeeld te bleven be kijken. In feite komt het hierop neer, dat op het moment, dat G. S. haar goed keuring gaven aan de gemeenschap pelijke regeling i.z. 'n industrieschap van Zoeterwoude en Leiden, G. S. op datzelfde moment wisten, dat dit besluit door een annexatie teniet gedaan zou worden. Dit is een staaltje van geraffineer de onoprechtheid, voor de gekhou- derij, Spr. herinnerde aan het structuur plan voor de Leidse agglomeratie. In het Kath. Staatkundig Maand schrift van maart 1955 schreef drs. Kusters, dat annexatie een laatste middel moet zijn, toegepast, waneer een bepaald gemeentebestuur niet capabel is, haar bestuurlijke taak te vervullen. Niet vooruitstrevend. Hier zou ik even bij willen stil staan, aldus de heer v. d. Ploeg, want hier moeten we erkennen, dat het beleid van Uw College, lang niet al tijd vooruitstrevend is geweest, dat de stem van de Kath. fractie jaren lang de stem is geweest van de roe pende in de woestijn. Bij herhaling hebben we getracht Uw beleid om te buigen tot een nieuwe, meer vooruit strevende koers. Jarenlang hebben we gehamerd op het punt woning bouw a. d. Hoge Rijndijk en als we op dit voor onze gemeente tragische moment de balans van de laatste jaren opmaken, dan moeten we con stateren. dat een bepaald vooruitstre vend beleid nooit is gevoerd. Uiter aard slaat dit verwijt enigszins op onszelf terug. We kunnen er nu al leen maar spijt van hebben, dat we niet doortastender opgetreden zijn, want het is een niet weg te redene ren feit, dat als wij en speciaal Uw College de geboden kansen hadden benut, hedenavond de zaken er heel anders voorgestaan hadden. Als wij in de ware zin des woords een levenskrachtige gemeente waren, dan was er geen enkele reden geweest om voor te stellen om 1/3 van onze gemeente te annexeren. Spr. keerde terug naar het voorstel van het Provincaal Bestuur. Waarom is het nodig, zo riep hij uit, om het gebied ten noorden van de Rijksweg 4a bij Leiden te voegen. In het basis structuurplan is dit gebied bestemd voor recreatieoord. Wij zijn daarmee accoord gegaan. (Advertentie) zette, toen hij zich uitgaf voor iemand van de televisie die de Goudse avond vierdaagse kwam verfilmen voor een T. V.-uitzending, is deze week in Amsterdam aangehouden. Hij werd daar gezocht wegens dief stal. Hij had zich in een woning in de Nieuwe Looierstraat uitgegeven voor ambtenaar van Bouw cn Wo ningtoezicht. Na een poosje in het huis rondgekeken te hebben ging hij weg, maar de vrouw miste even later voor ruim 2000 gulden aan geld en sieraden. De psychopaat Z, was op 30 mei uit een inrichting in Utrecht ontsnapt en werd sindsdien ook gezocht door de politie van Leiden, Gouda, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. meentebestuur kan worden gelei Is de gedachte van een streekplan zonder meer over boord gegaan? Heeft men de bewijzen, dat een streekplan niet te realiseren is? Zoeterwoude kan het ook. We hebben zo het idee, dat als het aan ons zou worden overgelaten, dat we met minder sterke middelen het zelfde zouden bereiken als de ge meente Leiden, nl. woon- en werk milieu. Voor wat betreft het te annexeren gedeelte aan de H. R. door Leiderdorp vragen wij ons in gemoede af, wat hiervan de strekking is. Na gesproken te hebben over de moeilijke positie waarin het indus trieschap LeidenZoeterwoude thans geraakt is, besloot spr. met te consta teren dat een gemeente als Leiden problemen heeft, we hebben dit bij de behandeling van het structuurplan volledig onderschreven. Maar we hebben ook de bereidheid getoond om ten koste van grote offers mee te helpen om de problemen van de gemeente Leiden op te lossen en hier vinden we dan vanavond de dank, die we maar matig kunnen waar deren. Wijziging van Winkelsluitingswet '51 De Tweede Kamer heeft hedenmid dag de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de winkelslui tingswet1951 voortgezet. Aan de or de is de gisteren aangehouden stem ming over amendementen. Er is een amendement van de heer Reehorst (Arb.), beogende de oude regeling voor de periode en voor de feestdagen in december te handha ven (openstelling tot 21 uur), met dien verstande, dat er ook een koop avond zal zijn op 28 november, indien deze op een zaterdag valt. Hierop heeft de heer Van den Heuvel (KVP) een subamendement ingediend, bij aanvaarding waarvan het mogelijk wordt, dat de gemeenteraad vrijstel ling van het verbod tot sluiting kan verlenen tot 22 uur op 28 november, als deze dag op een zaterdag valt, en in de tijdsruimte van 29 november tot en met 4 december. Op advies van de staatssecretaris laat de heer Van den Heuvel de woorden „en in de tijdsruimte van 29 november tot met 4 december" ver vallen. Het amendement-Reehorst wordt vérworpen met 60 tegen 43 stemmen. Vóór: PvdA en dt beide communi- tische fracties. Tegen: WD, AR, KVP en CH. (De SG-fractie is niet aanwezig). De Bank of England heeft met in gang van heden het disconto verlaagd van 5V* procent tot 5 procent. Veranderlijk weer Gistermiddag naderde een rug van hogedruk van het westen uit ons land. Onder invloed hiervan klaarde het toen snel op. Ook de afgelopen nacht was er nog weinig bewolking, maar in de loop van de ochtend be gon deze voornamelijk in de hogere niveaux geleidelijk dikker te worden. Dit hing samen met een kleine de pressie, die bij de noordkust van En geland tot ontwikkeling is gekomen. Aangezien er boven de oceaan een krachtige westelijke bovenstroming is ontstaan, die zich via de Britse eilanden tot in het Noordzeegebied voortzet, gaat deze depressie verder naar het oosten bewegen. Het weer in ons land krijgt daardoor een ver anderlijk karakter. In het algemeen zal er veel bewolking zijn en plaat selijk zal er ook enige regen vallen. Het aanwezige wolkendek belemmert de nachtelijke uitstraling. De mini mum temperaturen zullen daarom be langrijk hoger zijn dan de afgelopen nacht. Wiekende Watei DOOR ARTHUR MAYSE Het overviel hem plotseling. Clint hoorde zichzelf zeggen: „Wacht een ogenblik, wilt u? Ik wil even kijken of de jol goed ligt". Hij stond op uit de stoel en staar de naar achteren, zonder de jol en het kielzog van de „Helene" en de wazige oever te zien. Gedurende een lang ogenblik tastte hij weer in de mist, bevond hij zich op zee op de Maija. De kleine man had gezucht en met een hand langs zijn ogen gewreven. Toen had hij de bril weer opgezet en tegen Joe Peddar en de donkere, forse man geknikt en had hij zijn rechterhand onder de borst van zijn jas gestoken. Geen enkele waarschu wing. Een paar snel op elkander volgende schoten; mannen die neer vielen en mannen die elkaar in de weg liepen en hijzelf neervallend met vuur voor zijn ogen dat hem, verblindde en toen zinkend in diep, eindeloos diep water. Clint keerde zich om. „U kunt me niet helpen", zei hij. „Geen mens kan me helpen. Ziet u, ik ben niet om boodschappen gestuurd. Ik heb haar boot ingepikt; ik ga er van door". Hij was niet geslepen, zoals Pad dy; hij kon niet nuchter denken, zo als Devvy. Maar misschien zou de dominee hem geloven, misschien zou de schaduw niet op zijn eigen ge zicht te lezen staan. In elk geval stak de dominee zijn blanke hand niet onder de borst van zijn jas. De „Helene" zette meer vaart. Dr Morse's stoel kraakte. „Joe! Wat doe je daar?" Het was Mike Peddars stem die antwoordde. „Bent u vergeten dat we de stoomboot moeten halen, do minee?" Clint richtte bijna onmerkbaar zijn hoofd op. Er was geen schip te zien, zelfs geen rookpluim aan de zuidelijke horizon, alleen de vissers boot die hij al eerder gezien had. De vissersboot was nu minder dan een mijl van hen verwijderd, maar nog te ver voor Clint om de kleur van de romp of de man aan het roer te kun nen onderscheiden. Maar wel zag hij dat het zonlicht door een paar gla zen weerkaatst werd. De visser, of het nu Gunnar Lund of een ander was, keek dus naar hen door zijn verrekijker. Dr Morse zette zijn bril weer op. „O, ja", zei hij, „de boot". Hij klakte met zijn tong .„Wilt u wel geloven dat ik dat helemaal vergeten was, meneer Farrell?" „Verstrooidheid zeker", antwoord de Clint. „Ik vrees het. Die kwaal komt veel voor bij mensen van mijn be roep". Clint tuurde naar de vissersboot en hij voelde grote dankbaarheid jegens die man ginds met zijn verre kijker. Een man die verdronk, een moord zonder getuigen, dat was nog iets anders dan een moord onder de ogen van een toeschouwer. Misschien zouden zij later met hem afrekenen maar voorlopig was hij veilig tot zij opnieuw een kans kregen. Vreemd hoe een mens kon zweten en tege lijk tot op zijn gebeente koud zijn. Dr Morse sprak minzaam: „ik heb tamelijk goede mensenkennis, me neer Farrell. Ik vrees dat men u meer misdaan heeft dan u zelf mis daan hebt. Ga er niet vandoor. U zult het alleen maar erger voor uzelf maken, dat verzeker ik u". Hij lachte op de hem eigen, geheimzin nige wijze. „Als medicus en zende ling heb ik meermalen een geval als het uwe onder ogen gekregen. Een ernstige schok, een slag op het hoofd kan zoiets teweegbrengen". „Maar er komt toch zeker een ogenblik dat ik alles weer helder weet, nietwaar?" „Ongetwijfeld. En wat kapitein Johannsen betreft, tobt u daar maar niet over. Hij was een zware drin ker. Dergelijke mensen zijn een ge vaar voor zichzelf en voor hun om geving, vooral als ze varen en za ken doen. Ik heb die arme Johann sen herhaalde malen gewaarschuwd. „Gelooft u dat hij overboord ge vallen kan zijn, of zoiets?" „Ja. Of laten we zeggen, dat hij je in dronkemanswoede te lijf is ge gaan en je zodoende dwong je te verdedigen". Zelfs nu was het moei lijk te geloven dat deze dominee huichelde. „Dus, kerel, werkelijk, en je moet er niet vandoor gaan. Zo dra je geheugen terugkomt, kunnen we naar de autoriteiten gaan. Ga je dus straks weer terug?" „Vooruit dan maar". „Mooi zol En probeer nu de hele zaak uit je hoofd te zetten. Je kunt een wond niet genezen door er voortdurend aan te komen". De „Helene" had nu de Martinez, Baai bereikt en Joe Peddar liet het jacht langzaam naar de wal drijven. Zelfs hier voelde Clint de zuiging van de Boss-Foreman; het water was troebel en groen en bruin zee wier werd door de stroming meege voerd. Hij onderdrukte een huivering. Hij had zichzelf als lokaas aangebo den en hij leefde nog en aanschouw de het zonlicht. Misschien waren ze niet van plan geweest met hem te handelen zoals met Callahan en Ale- ko en de Chinees, maar erg gerust v/as hij niet. Hij haalde zijn zakdoek te voor schijn en wiste zijn voorhoofd af. „Warm voor juni", zei hij. „Inderdaad", zei Dr Morse min zaam. „Er zit onweer in de lucht, meneer Farrell". Clint maakte de jol los en sprong erin. Hij roeide het bootje de kade langs en meerde het tussen een paar motorboten van een der fabrieken. Daarna slenterde hij fluitend naar de trap, die van de vlonder steil om hoog voerde. Er waren daarboven veel mensen op de been. Indiaanse vrouwen met sjaals en lange rokken, met om hun hoofden fel gekleurde doeken. Ar beiders op zware spijkerlaarzen, die onder de hete zon langs het water slenterden of tegen kisten leunden. Een kleine, bedrijvige man, met een gestreept overhemd en een groen zonnescherm op het voorhoofd, draaide rond met een stapel papieren in een map. Zeker een klerk van een fabriek of van een bevrachtingskan toor. Mensen, wat een genot mensen te zien. Hij keek naar de „Helene" die zachtjes lag te deinen. Zoals Dr Morse daar wijdbeens en met zijn handen op zijn- rug stond, leek hij volkomen ongevaarlijk. Joe Peddar zat op het luik op het voordek ge hurkt. Hij zat weer aan zijn scheeps model te snijden; blijkbaar had hij zich van een ander mes meester ge maakt. Clint had lust met iemand te pra ten, het deed er weinig toe met wie. Hij slenterde op het bedrijvige man netje met het gestreepte overhemd toe. „Komt de boot haast?" vroeg hij. „Nog een uur, jongeman", zei het kereltje gewichtig. „Hij komt al ze ven jaar lang te laat aan, dus ik zie niet in waarom het vandaag anders zou zijn". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3