S)e GeidóeSoti^cmt I et weer van a.s. zondag ...dus bierweer! Nederlandse neuzen Libanese zaken Nederland is bereid troepen naar Libanon te zenden Op verzoek van secretaris-generaal der VII Tachtig commando's beschikbaar Militaire acties op Celebes WIN f1000.- De stakingen in Londen Speciale Hongarije commissie der Ver. Naties komt bijeen Officieren zitten er maar mee Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. DONDERDAG 19 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14437 Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p nun. Telefoontje* f 1.50 INDUSTRIALI SATIE NOTA van minister Zijlstra be wijst eens te meer, dat regeren niets anders is dan vooruitzien. Het gou- verner c'est prévoir is trouwens al een heel oud gezegde. Het gaat hier immers om het eco nomisch bestel voor de toekomst en de toekomst in dit geval dan gezien in het korte bestek van de vijf komende jaren. In die vyf jaren wordt de toene ming van de beroepsbevolking ge raamd op 295.000, waarvan dan naar geschat 130.000 arbeidskrachten werk gelegenheid zullen vinden in de sec tor van de diensten. Er zal dus in die vijf jaar voor ongeveer 140.000 men sen plaats moeten worden gezocht in de industrie. Dat is punt één. Maar dat is lang niet het enige facet van deze zaak. Want het facet om aan on ze groeiende bevolking op een klein gebied bestaan en welvaart te bieden is van velerlei factoren afhankelijk. Om dit te bereiken is nodig een uit breiding van onze industrie. Voor de uitbreiding van onze industrie zijn ontzaglijke kapitalen nodig en minis ter Zijlstra schat het kapitaal, dat voor deze uitbreiding de eerstvolgen de vijf jaar nodig is, op minimum elf milliard. Maar met die elf milliard, die nodig zullen zijn voor nieuwe in vesteringen, is men er nog lang niet, want buiten het bedrijfsleven om zul len er dan ook nog talrijke en be langrijke investeringen moeten plaats vinden, die door besparingen zullen moeten worden gedekt om muntont- waarding te voorkomen. In de periode van 1952 tot 1957 is 80 van de benodigde investerinf en door het bedrijfsleven zelf opge bracht, maar het is zonder meer dui delijk, dat dit alleen mogelijk is, in dien de overheid dit mogelijk maakt, cLw.z. indien zij niet zulke lasten op het bedrijfsleven legt, dat het zelf niet meer investeren kan. Zo heeft de overheid in verband met de bestedingsbeperking de inves teringsaftrek opgeschort, maar nu is er dan weer door de regering een voorstel ingediend om deze investe ringsaftrek weer in te stellen, zij het dan ook pas met ingang van 1 januari 1959. Het is in ieder geval een stap in de goede richting. In verband met de toename van on ze bevolking is het dus duidelijk, dat de uitbreiding van de industrie niet alléén een zaak is van het bedrijfsle ven. Ook minister Zijlstra verwacht in zijn industrialisatienota in de eer ste plaats de veerkracht, het initiatief, het koopmanschap van het bedrijfsle ven zelf. Maar, zoals gezegd, dat is niet vol doende. Er moeten tal van andere problemen worden opgelost, waarbij de overheid de helpende hand moet bieden, omdat het gaat om de bevor dering van de welvaart en de werk gelegenheid. Dat meerdere moet dus van de overheid komen. Dat zijn de ontbrekende geldeil voor investeringen, het openen van vestigingsmogelijkheden, het schep pen van industriegebieden, de aanleg van toegangswegen daarheen en het bevorderen van de mogelijkheden tot sparen om de noodzakelijke investe ringen te kunnen financieren. En dit zijn dan alleen nog maar de grote lij nen, in de toekomst zal er meer nodig zijn. men vooral in het oog moeten houden onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. En daar voor is het peil der kosten van het grootste belang,'waarbij de wijze van financiering der investeringskosten een belangrijke rol speelt. Er wordt zoals gezegd, allereerst gerekend op grote investeringsbedragen via de be drijfswinsten. Maar indien het kos- tenpeil zou stijgen, zou dit onmiddel lijk van invloed zijn op onze concur rentiepositie, daar in dat geval de be drijfswinsten aanmerkelijk zouden kunnen verminderen. Dat is waar schijnlijk dan ook de reden, dat de regering momenteel niets wil weten van een gedwongen loonsverhoging over de gehele linie. Het is goed, dat men dit eindelijk inziet en het zou nog beter zijn, indien ook de werk nemers inzagen, dat zij van een loons verhoging, die hogere belastingen en een duurder levensonderhoud met zich meebrengt, uiteindelijk toch niet wijzer worden. Ook hier is vooruit zien door de werknemers noodzake lijk. Want wat hebben zij aan een loonsverhoging, die weinig soelaas brengt, omdat het overgrote deel toch weer wordt afgeroomd, terwijl boven dien de zo noodzakelijke verruiming van de werkgelegenheid daardoor ernstig in gevaar wordt gebracht? In de financiële wereld spelen trou wens meerdere factoren een rol en wel o.a. deze, dat een daling van de winsten door hogere kosten een be roep op de kapitaalmarkt zal bemoei lijken. Dit zijn zo enkele facetten van de industrialisatie. Enkele andere zullen wij nog in een volgend artikel bezien. De Nederlandse regering is in beginsel bereid, 80 man commandotroepen naar de Libanon te zenden, aldus vernemen wij van gezaghebbende zijde in Den Haag. Nederlandse waarnemers voor V. N. naar de Libanon. Deze foto toont van Ijoj. voor het vliegtuig op Schiphol majoor C. L. Trieling en de kapiteins G. C. van Gorcum, M. de Boer, F. van Ginkel, W. L. M. Kruse en W. de Vries. een hevig gevecht is geleverd, waar bij aanvallende opstandelingen ten- regeringen, waaronder die van ons land, over de mogelijkheid zenden van een aantal militairen naar de Libanon gepolst. Dit zijn. naar ,00nde woenadagavond het voigende va** hAt 1 ^et Bekaa"dal was gevochten. militaire situatie in Libanon wij verder vernemen, die van Italië, Cyprus en Birma. In totaal zou de heer Hammarskjoeld hebben gevraagd om 300 man. Het Nederlandse aandeel van 80 militairen onder wie officieren en onder-officieren zou volgens niet officiële bronnen worden geleverd door de commandotroepen in Roosendaal. Of inderdaad Nederlandse mili tairen op korte termijn naar de Libanon zullen vertrekken, hangt af v. i verdere mededelingen van de heer Hammarskjoeld. TOEGEVOEGD AAN UNOGIL Indien deze militairen naar Liba non zullen gaan, zullen zij worden toegevoegd aan de Unogil (United Nations Observers Group in Leba non), het corps van waarnemers wier taak het is, in opdracht van de Vei ligheidsraad toezicht te houden op grensoverschrijdingen langs de Li- banees-Syrische grens. Zes Nederlandse beroepsofficieren, uitgekozen door de minister van oor log en de chef generale staf, zijn gis termiddag van Schiphol per KLM- vliegtuig naar Libanon vertrokken ter uitvoering van hun taak als waar nemer in dit land voor de Verenigde Naties. Italië zal de V. N.-waarnemers in Libanon vijf vliegtuigen ter beschik king stellen. Volgens het Libanese blad „Le Soir" heeft president Sjamoen vol macht van de ministerraad gekregen om in geval van gevaar tussenkomst van elke buitenlandse macht te vra gen ter redding van de onafhanke lijkheid en het bestaan van Libanon. Voortdurende spanning De spanning in de Libanese hoofd stad Beiroet duurt voort. Het is nog niet duidelijk of de opstandelingen, die zich op enkele plaatsen in de stad verschanst hebben, zullen trach ten, zich uit de omsingeling van de regeringstroepen te breken en hun greep op de stad te versterken, dan wel of de regering zal proberen de sterkten van de rebellen definitief te vernietigen. Frankrijk ziet van invoerbeperking af Frankrijk heeft zijn voornemen om zijn invoer van fabrieksprodukten en niet-essentiële goederen uit de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te be perken laten varen en zal deze in voer handhaven op het huidige peil. Oorspronkelijk was de Franse regering van plan in de tweede helft van dit jaar de bilaterale en globale contingenten met in totaal 100 mil jard frank te verminderen, maar de minister van Financiën Antoine Pinai, heeft thans bij de OEES een nieuw invoerplan ingediend, dat voor ziet in handhaving van de contingen ten op het oude peil, hij heeft hiertoe besloten om tegenmaategelen van de OEES-landen te vermijden. Het hoofdkwartier van het Indone sische leger heeft medegedeeld, dat regeringstroepen dinsdag om 13.00 uur plaatselijke tijd de oceaanhaven Bitoeng, in het uiterste noorden van Celebes, hebben bezet. Een uur na de val van deze plaats liepen reeds sche pen van de regering de haven binnen, aldus het communiqué. Bitoeng ligt ongeveer 40 km ten zuidoosten van Menado. Woensdag heeft een andere colon ne van de regeringstroepen de plaats Kasar, 30 km ten zuiden van Menado aan de weg van Keipa naar de hoofd plaats van de opstandelingen bezet. Na het opgeven van Kema hebben de opstandelingen zich teruggetrokken in de richting van Menado met ach terlating van twee doden, aldus het communiqué. Het Libanese leger maakte be kend, dat er bij de oude Romeinse stad Baalbek, het vroegere Heliopolis, beeld: de opstandelingen houden grote delen van het noorden en het zuidelijk deel van n/ridden-Libanon bezet. Zij vestigden een bolwerk in de noordelijke oliehaven Tripoli. Ook in de beide Bijbelse steden Tyre en Sidon hebben de rebellen sterke po sities. Een derde deel van Beiroet in de Mohammedaanse wijk hun handen. Weerdienst IMC0S London seir Komende dagen weinig kans op werkelijk vast weer ofschoon het weekeinde voornamelijk droog zal zijn moet men zo nu en dan veel bewolking verwachten. beste Nederlands» een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. goede voorspellingen wordt deze prij» gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 12,7 uur zon. geen neerslag. De prijs wordt verdeeld onder de 12 goede voorspellers. WAT IS IMC0S 7 Deze International Meteorological Consultant Services worden geleld door de RAF-weerkundlgen. die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. WEES ZELF WEERKUNDIGE: Hap in een groot glas koel bier. Als 't smaakt en verkwikt, dan is het blerweer. Als 't niet smaakt dan hebt u 't verkeerds glas gepakt, 't la namelijk altijd blerweer I BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij. 'Ik ben dol op B.B.I' Vriend: 'Bent u niet jaloers op Brigitte 8ardot. i Zij 'Pardon, we houden beiden var Beste Bier I' De chauffeurs van de Londense vleesmarkt Smithfield hebben woens dag besloten hun staking, die zij twee maanden geleden begonnen om loon eisen kracht bij te zetten, te beëindi gen. Zoals bekend had deze stakings actie tot gevolg dat zeshonderd vlees sjouwers werden ontslagen, om-dat er geen werk voor hen was. Zesdui zend andere vleessjouwers legden daarop uit sympathie het werk neer en vervolgens breidde de staking zich geleidelijk uit tot twintig- van de dertigduizend Londense havenarbei ders, waardoor het werk op honderd schepen stil kwam te leggen. De havenarbeiders zijn op 7.500 man na intussen weer aan het werk gegaan. De chauffeurs van de vleesauto's zul len het werk hervatten, mits de 7.500 havenarbeiders zulks ook doen. Vol gens een woordvoerder van hun bond zullen de mannen waarschijn lijk maandag weer aan het werk gaan. Executies hinderpaal voor topconferentie De speciale commissie voor Honga rije van de Algemene Vergadering der V.N. zal zo spoedig mogelijk wor den bijeengeroepen ter bestudering van de toestand, dié is ontstaan na de terechtstellingen en gevangenisstraf fen in Hongarije. Als meest waar schijnlijke datum wordt vrijdag a.s. genoemd. In de commissie hebben vertegen woordigers van Denemarken, Austra lië, Ceylon, Tunesië en Uruguay zit- ting. In V.N.-kringen zei men te verwach ten, dat het te Boedapest uitgegeven communiqué waarin de berechting van oud-premier Nagy en zijn aan hangers werd bekendgemaakt, zal worden geanalyseerd en dat er moge lijk na afloop var. het overleg een rapport met de conclusies van de commissie zal worden uitgegeven. ERNSTIGE HINDERPAAL. President Eisenhower heeft giste ren op zijn persconferentie verklaard dat de terechtstelling van oud-pre mier Nagy en kolonel Maleter in Hon garije een ernstige hinderpaal is voor verdere besprekingen met de Sowjet- Unie over een topconferentie. Eisenhower zei, dat de executies van de leiders van de Hongaarse vrij heidsstrijd een duidelijk bewijs vorm den voor het feit, dat de Sowj et-Unie blijft vasthouden aan een politiek van terreur en vreesaanjaging. Hij meen de dat hierdoor opnieuw blijkt dat het Westen weinig vertrouwen kan hebben in de communistische impe rialisten. De Joegoslavische regering heeft verklaard, dat de terechtstelling van Nagy en zijn medestrijders „een nieu we weloverwogen verscherping van de campagne tegen Joegoslavië" be tekent. In deze uiteenzetting wordt verder opgemerkt, dat de beschuldi gingen volgens welke Joegoslavië de Hongaarse opstand zou hebben ge steund en instructies zou hebben ge geven „niet overeenkomen met de waarheid". Ook had Hongarije Joe goslavië beloofd, dat Nagy niet voor het gerecht zou worden gedaagd. PROTESTEN TEGEN DE VONNISSEN. Ongeveer 5000 mensen hebben woensdagavond in de straten van Bern een betoging gehouden uit pro test tegen de vonnissen, die over oud- premier Nagy en zijn aanhangers zijn uitgesproken. Er deden zich geen incidenten voor. De Britse Labourpartij zal de vol gende week in samenwerking met de Hongaarse sociaal-democraten in bal lingschap een protestbijeenkomst houden, waarop Anna Kethly en de Labourleider Gaitskell het woord zul len voeren. Anna Kethly heeft deel uitgemaakt van de regering-Nagy. In de nacht van dinsdag op woens dag is in de hoofdstad van Uruguay, Montevideo, een „Molotof-cocktail" naar de Russische ambassade gewor pen, doch de brandweer wist door snel optreden te verhinderen, dat schade werd aan0ericht. Woensdagochtend marcheerden honderden studenten naar de ambas sade, maar zij werden door de politie uiteengedreven. Een poging om het ambassadege bouw met teer te besmeuren werd ook verijdeld. Ex-keizerin Soraya van Perzië is weer in Europa terug, nadat zij enige tijd in de Verenigde Staten had verbleven. Soraya stak de Atlantische Oceaan over met de „Queen Elizabeth" en reisde onder haar eerste naam Soraya Esfandiary—Bakhtiary. Op het vliegveld te Londen moest zij wachten op het vliegtuig, dat haar naar Berlijn zou brengen. Foto: in de wachtkamer toonde Soraya „de wereld" weer haar liefste glimlach.... Amerikaanse officieren hebben woensdag voor de derde maal met een Oostduitse regeringsfunctionaris in Oost-Berlijn besprekingen gevoerd over terugzending van de negen Amerikaanse officieren en bet hcf- schroefvliegtuig, waarmee zij ruim een week geleden in Oost-Duitsland een noodlanding hebben moeten ma ken. Een Amerikaanse functionaris deelde woensdagavond mede, dat de bijeenkomst geen resultaten heeft opgeleverd. De Oostduitse regering wenste de onderhandelingen 9lechts voort te zetten op voet van gelijkwaardigheid van de Verenigde Staten en Oost- Duitland. Daar dit de erkenning van de souvereiniteit van het communis tische Oost-Duitsland zou betekenen, hebben de Amerikanen de besprekin gen afgebroken. (Advertentie) Oil nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Over wegend matige wind tussen zuid en west. Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. 20 Juni zon op 04.19; onder 21.03; maan op 08.00; onder 22.47. Hoogwaterstanden 20 Juni v.m. 5.15; n.m. 5.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. HELSINKI licht bew. 20 C. STOCKHOLM zwaar bew. 21 OSLO geh. bew. 18 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 ABERDEEN regen 16 LONDEN geh. bew. 22 AMSTERDAM licht bew. 17 BRUSSEL zwaar bew. 18 LUXEMBURG zwaar bew. 15 PARIJS zwaar bew. 18 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE half bew. 27 NICE zwaar bew. 23 BERLIJN licht bew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 19 MüNCHEN geh. bew. 27 ZURICH zwaar bew. 26 GBNèVE licht bew. 26 LOCARNO licht bew. 26 WENEN regenbui 27 INNSBRUCK regenbui 29 ROME onbew. 27 AJACCIO licht bew. 27 MADRID zwaar bew. 20 MALLOBCA motregen 27 ALGIERS zwaar bew. 27 Korreltje Maak er een gewoonte van geluk kig te zijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1