S)e CcidóeSoti/ïa/itf Nagy en Maleter te Boedapest terechtgesteld Tragische nasleep van dramatisch gebeuren De Russen braken hun woord tegenover Tito NAGY'S WAARSCHUWING Cyprus uiterlijk weer rustig Verhitte geesten in Athene Hoofse handkus voor koninklijke gaste Directeur: G M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f 7.50 p. kwart. DINSDAG 17 JUNI 1958 49ste JAARGANG Hongaarse tragedie No. 14435 tot het bittere einde Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. man. Telefoontjes f 1.50 Imre Nagy's levensloop. Ook Nagy's medewerkers veroordeeld Imre Nagy, Hongaars premier ten tijde van de opstand van 1956, is tij dens een onlangs te Boedapest gevoerd proces ter dood veroordeeld en in middels terechtgesteld. Ook kolonel Pal Maleter, een der leiders van de opstand te Boedapest, die de bijnaam „held van Boedapest" kreeg, is ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Dit wordt meegedeeld in een bekendmaking van het Hongaarse ministerie van justitie, aangehaald door het Hongaarse persbureau en gepubliceerd in de Russische bladen „Prawda" en „Izwestia". Verder werden volgens Tass ter dood veroordeeld en terechtgesteld: Miklós Gimes, voormalig diplomatiek redacteur van „Szabad Nep" (het orgaan van de Hongaarse communistische partij) en voormalig correspon dent van dit blad te Parijs, die nauw met Nagy samenwerkte, en Josef Szilagy, een andere medewerker van Nagy, die met de voormalig premier naar de Zuidslavische ambassade te Boedapest vluchtte, nadat Nagy was afgezet. Zoltan Tildy, president van Hongarije van 1946 tot 1948, kreeg gevange nisstraf, tezamen met Ferenc Donat, Ferenc Janos en Miklós Vasarhei. In de bekendmaking wordt alleen gezegd, dat deze „handlangers" van Nagy tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot twaalf jaar zijn veroordeeld. Sandor Kopaczi kreeg levenslang. van de voormalige Hongaarse com munistische leider Rakosi. Hij werd lid van het presidium, toen de partij structuur tydens de opstand onder Nagy werd gereorganiseerd. Ferenc Janos, schoonzoon van Nagy, was onderminister van cultuur van 1953 tot 1955 en secretaris van het patriottische volksfront van 1954 tot 1055. Vasarhei was een journalist en Sandor Kopaczi politieprefect van Boedapest. In Boedapest, aldus een correspon dent van Reuter, worden de terecht stellingen in verband gebracht met de huidige ideologische oorlog tussen het So wj et-blok en Zuid-Slavië. Sommige waarnemers opperen, dat verschil van mening met president Tito over berechting van Nagy en de andere Hongaren de tegenstelling tussen cfe Sowj et-Unie en Zuid Slavië heeft verscherpt. Nadat de Russische troepen op 4 november 1956 hun aanval op Boeda pest hadden gedaan, zochten Nagy en zijn medewerkers hun toevlucht in de Zuidslavische ambassade. Zij wer den gearresteerd, toen zij het gebouw verlieten, en naar Roemenië ge bracht, ondanks het feit, dat hun een vrijgeleide was aangeboden. Zuid-Slavië protesteerde tegen de arrestatie. Maleter werd al eerder gearres teerd, toen hij met de Russen onder handelde over een Russische terug trekking uit Boedapest, welke door de regering van Nagy was geëist. Hij was minister van defensie in deze regering. Ferenc Donat was journalist en voormalig hoofd van het secretariaat P}RWIJL CIIROESTSJEF brieven schrijft aan Eisenhower en Mac- millan, teneind het Westen aan te porren om op te schieten met de top conferentie, worden in Boedapest de grote mannen van de Hongaarse volksbeweging in het najaar van 1956, Imre Nagy en Pal Maleter met enige van hun medewerkers terecht gesteld. Dat is dan het laatste tafereel van het bloedige drama in Hongarije, het sombere meedogenloze einde op het schavot. Men zal zich de tragische 0 gebeurtenissen in Boedapest nog zeer wel herinneren; hoe de Russen aanvankelijk de in druk wekten alsof zij zich wilden terugtrekken en wel genegen waren te onderhandelen over de voorwaar den voor een algehele ontruiming van Hongarije door hun troepen. Pal Maleter werd uitgenodigd te komen praten en hij ging in goed vertrou wen op het woord van de Russen. Zijn goed vertrouwen werd beschaamd; hij keerde niet terug. Dezelfde truc hebben de Russen eveneens uitgehaald met Imre Nagy, de oude Hongaarse revolutionair, die het vertrouwen had van een groot deel der bevolking. Hij had zijn toe vlucht gezocht in de Joego-Slavische ambassade en op verzoek van de Joe goslavische regering een vrijgeleide gekregen. Ondanks alle vrijgelei des was hij de stoep van de ambas sade nog niet af, of hij werd zonder vorm van proces opgepakt en later naar Roemenië gebracht. Nu is er weer zo'n zelfde hroestsjef, die Eisenhower en andere Westerse topfiguren uitnodigt om eens te ko men praten. Niemand verwacht van zelfsprekend, dat de Westerse staats lieden, ook al zou de conferentie in Moskou worden gehouden, hetzelfde lot zou treffen als Nagy en Maleter maar wel is de vrees gerechtvaar digd, dat ook zij op politiek gebied „erin zullen vliegen". De heren in Moskou hebben n.l. nog altijd niet hun oude mentaliteit verloochend, dezelfde mentaliteit, die hun ingaf om zonder enige scrupules hun woord te breken tegenover Nagy en Maleter en hen om het leven te bren gen zodra de gelegenheid daartoe gunstig scheen. Chroestsjef verwijt de Westerse mogendheden, dat dezen op de top conferentie allerlei onderwerpen ter sprake willen brengen, waarover de grootst mogel'jke onenigheid bestaat en dat zij waardoor de topconferen tie saboteren. Maar dat is de ware reden niet voor de Westerse aarze ling om met de Russen te praten. De grondoorzaak ligt in het wantrou wen van de Russische bedoelingen. En voor dat wantrouwen is helaas maar al te veel reden. Nagy en Ma leter hebben met hun bloed een waarschuwing aan de wereld ge schreven. KORTE golf Bij Abeokoeta in Nigeria is een volle autobus in een sterk gezwollen rivier gereden, waardoor 33 personen om het leven kwamen en verscheide ne mensen, onder wie de chauffeur, ernstig werden gewond. Nabij Curitiba in Zuid-Brazilië is maandag een Braziliaans vliegtuig met 22 passagiers en vijf bemannings leden neergestort. Hierbij kwamen negentien mensen om het leven, on der wie de Braziliaanse oud-minis ter van justitie Leobera Leal en de gouverneur van de staat Santa Ca- tarina, Jorge Lacerda. De 55-jarige Italiaanse amateur- boeienkoning Francesco Macca heeft zondag te Guastalla aan de Po de grootste prestatie van zijn loopbaan verricht. Hij liet zich aan handen en voeten gebonden in een met stenen vezwaarde en dichtgebonden zak in de rivier werpen. Binnen 15 secon den had hij zijn boeien verbroken en kwam hij onder het gejubel van de duizenden toeschouwers, weer boven water, waar vrienden zich gereed hadden gehouden om hem na te dui ken, als hij er niet in geslaagd zou zijn zich binnen een halve minuut te bevrijden. Imre Nagy, die wegens zijn aandeel in de opstand van 1956 is terechtge steld, is tweemaal premier van Hon garije geweest, voor het eerst van 1953 tot 1954, toen hij er nadruk legde op de produktie van verbruiks- goederen. Zijn voorgangers hadden voorrang verleend aan de zware in dustrie. De nieuwe koers van Nagy viel samen met de ontwikkeling in de Sowjet-Unie, waar Georgi Malenkof premier was. Toen Malenkof echter aftrad en de Sowjet-Unie opnieuw het accent op de zware industrie ging leggen, moest Nagy 't veld ruimen voor de „ijzeren man" Matyas Rakosi, die bekend stond als een Stalinist. Nagy werd zowel uit zijn regerings- als party- functies ontheven. De opstand van 1956 was het ge volg van de terugkeer naar de oude politiek. In de maanden, die aan het wapengeweld vooraf gingen, eisten Hongaarse intellectuelen en schrij vers, dat Nagy opnieuw aan de macht kwam. Hij is echter voor de tweede maal slechts tien dagen premier ge weest. Hij werd afgezet, nadat de Russen zich in de strijd hadden ge mengd, daar zij de eisen der verzets strijders niet wilden inwilligen. Deze eisen waren onder meer: onderhan delingen over terugtrekking der Sowj et-strijdkrachten uit Hongarije, vrijheid om een neutrale politiek te volgen en vrije verkiezingen. De Hongaarse communistische lei der is onder meer minister van bin nenlandse zaken, voedselvoorziening en landbouw geweest. Hij won de sympathie der boeren door een mil dere agrarische politiek. Nagy is in 1895 uit een arme Cal vinistische boerenfamilie geboren, kjoeld, in Beiroet verwacht. Hy werd in 1915 opgeroepen voor het Oostenrijks-Hongaarse leger en vocht aan het Italiaanse front en ver volgens aan 't Oostelijke front, waar hij in 1917 door de Russen werd ge vangen genomen en naar Siberië overgebracht. Tijdens de Bolsjewisti sche revolutie streed hij als vrijwil liger aan de zijde der revolutionairen. Hij werd Sowj et-burger en lid van de communistische partij. In 1921 keerde hij naar Hongarije terug, maar stu deerde later landbouwwetenschappen aan de universiteit van Moskou. In de tweede wereldoorlog was Nagy in Moskou. Hij keerde in 1945 met de Russische legers naar zijn geboorte land terug. Beiroet weer „normaal" De Libanese regering, heeft maan dag verklaard, dat de rebellie in Bei roet tijdens het afgelopen weekeinde na zware gevechten de kop is in gedrukt en dat de rebellenleiders na hun nederlaag voor het gerecht zul len worden gebracht. Vijf V.N.-functionarissen, die maan dagochtend in Beiroet zijn aangeko men ter versterking van de groep van tien militairen, die reeds is gearri veerd om een V. N.-missie te vormen, vonden de stad vrijwel normaal. De winkels gingen weer open, ook al hoorde men vanuit westelijke rich ting af en toe nog geweervuur en deed er zich nog een ontploffing voor bij het ministerie van financiën. Deze ontploffing richtte weinig schade aan. V. N.-waarnemers hebben reeds verkenningstochten gemaakt in Bei roet, Tripoli en plaatsen nabij de Syrische grens. Zij staan in radio verbinding met hun hoofdkwartier in Beiroet. Een woordvoerder verklaar de, dat er nergens op de V. N.-waar nemers is geschoten. Morgen wordt de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammars- Maar ieder wil iets anders Transportvliegtuigen van de Britse luchtmacht zijn maandag begonnen met het overbrengen van 2.500 para chutisten naar Cyprus, waar in het weekeinde reeds 900 „rode duivels" zijn aangekomen ter versterking van het Britse garnizoen na een week van gevechten tussen Griekse en Turkse Cyprioten, waarbij in totaal 16 men sen om het leven zijn gekomen. Overeenkomst met Bourguiba Het onafhankelijke linkse blad Pa ris Journal" meldt, dat de regering van De Gaulle met president Bour guiba van Tunesië overeenstemming heeft bereikt over de kwestie van de Franse troepen in Tunesië. Volgens het blad houdt het ak koord het volgende in: 1. Vóór 1 oktober trekken zich 12.000 man terug op de marinebasis Bizerta en verlaten 7.000 man het land. 2. Er zal worden onderhandeld over een „tijdelijke status" voor Bi zerta. 3. De wederzijdse ambassiadeurs gaan naar hun post terug. Uit Valetta op Malta zijn maan dag voorts nog 150 man commando's vertrokken met de kruiser „Ber muda". Op Cyprus is het nu rustig. Het uitgaansverbod is opgeheven. Aartsbisschop Makarios, de verban nen leider der Grieks orthodoxe kerk op Cyprus, heeft de burgemees ters van de zes voornaamste steden op Cyprus uitgenodigd woensdag naar Athene te komen om met hem besprekingen te voeren over het Brit se plan voor de toekomst van het eiland. Dit plan zou vandaag bekend worden gemaakt. Het plan zou voor zien in zelfbestuur voor het eiland gedurende een bepaalde periode. De Griekse Cyprioten wensen echter aansluiting bij Griekenland, terwijl de Turken verdeling van het eiland tussen de Griekse en Turkse inwo ners eisen. Volgens onbevestigde berichten zou Engeland de Griekse en de Turk se regering bij de uitwerking van het plan vor zelf-bestuur voor Cy prus willen betrekken. Er zou een commissie van drie moeten worden gevormd, bestaande uit een Brit, een Griek en een Turk. Deze commissie zou vetorecht heb ben over kwesties van ie defensie, de binnenlandse veiligheid en de bui tenlandse politiek van Cyprus. De commissie zou terzijde worden gestaan door een gemengde raadge- Hoewel in Griekenland elke demonstratie op het ogenblik ten strengste verboden is, hebben honderden studenten in Athene een felle anti-Turkse demonstratie gehouden, waarbij het herhaalde malen tot een treffen kwam met de politie. De foto laat zien hoe politiemannen probeerden de demon stranten een spandoek met een anti-Turkse leuze te ontrukken. Maandag, om precies 9.50 uur, landde op het vliegveld Meisbroek te Brussel de regeringsdakota met het Ne derlandse koninklijke paar. Koning Boudewijn der Belgen was persoonlijk op het vliegveld aanwezig om HJVÏ. de Koningin en ZJK.H. de Prins te verwelkomen. Foto: koning Boudewijn heette HJVÏ. de Koningin een harte lijk welkom. vende comité bestaande uit twaalf Grieken en twaalf Turken. De binnenlandse wetgeving zou voorbehouden zijn aan een gekozen vergadering, waarbij bescherming vay de positie der Turkse minderheid verzekerd zou zijn. Het plan zou gel den voor een periode van zeven jaar. „Als de Britse regering haar plan voor een regeling van de kwestie-Cy- prus ongewijzigd handhaaft, zal de Griekse regering genoodzaakt zijn het af te wijzen", zo heeft minister van buitenlandse zaken Averoff maandagavond tegenover de pers verklaard. Zoals bekend is het Britse plan van Turkse zijde al van de hand ge wezen. De Kabinetscrisis in België Het bestuur van de Belgische socia listische partij heeft maandag de voorstellen tot samenwerking van kabinets-formateur Eyskens onaan vaardbaar genoemd. Daarmee is de vorming van een gemengde regering van christen-democraten en socialis ten voorlopig van de baan. Vandaag zou de kabinetsformateur 'n onderhoud hebben met de liberale leider, Destenay. In Belgische politieke kringen heeft de socialistische afwijzing levendige verwondering gebaard; men had verwacht dat de socialisten tot deelneming aan de regering ge neigd waren. Nochtans heeft men alle hoop op een akkoord tussen Eyskens en de socialisten nog niet laten varen; het is aan het socialistische partijcongres en niet aan het bestuur om een uiteindelijke beslissing te nemen. De regeringscrisis is thans vijftien dagen oud. Aanzienlijke afkoeling Tussen een hogedrukgebied boven West-Europa en een ander sterk in omvang toegenomen hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland begonnen de barometers te dalen en ontwik kelde zich een lagedrukgebied. Dit strekte zich dinsdagmorgen van Mid den-Frankrijk over België en Neder land naar Noorwegen uit. Er kwamen hierin tot nu toe nog geen belangrijke onweersverschijnselen voor. Om het hogedrukgebied op de Oceaan, dat zich over de Britse eilanden uit breidt, stroomt aanzienlijk koelere lucht in de richting van de Noordzee. De voorste begrenzing ervan naderde vanmorgen de Nederlandse kust. Het koufront zal voor morgenochtend het gehele land gepasseerd zijn, waardoor er een einde komt a">', de korte periode met warm zomerweer. De temperaturen, die gisteren tot 27 graden opliepen, zullen waarschijn lijk 7 tot 10 graden lager worden. Een en ander zal met enkele buien gepaard gaan, maar in de loop van de dag neemt de bewolking weer af. De wind komt in de noordwesthoek. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's weer f (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). AANZIENLIJK KOELER Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Vooral in het binnenland aan zienlijk lagere temperaturen. 18 Juni zon op 04.19, onder 21.03; maan op 05.45; onder 21.35. Hoogwaterstanden 18 Juni v.m. 4.n.m. 4.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. onbew. 17 C. half bew. 16 zwaar bew. 21 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS licht bew. 23 24 onbew. 27 onbew. 23 licht bew. 26 onbew. 25 zwaar bew. 25 onbew. 23 licht bew. 28 zwaar bew. niet ontv. zwaar bew. Korreltje Wat gij weggeeft, blijft altijd het uwe.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1