Herstel van de nationale welvaart rechtvaardigt toekomstdromen Het sprekende testament Zes jongens kwamen door verdrinking om het leven Onderscheidingen en huldigingen bij de A.N.W.B. Meisje pleitte voor haar vader-verstekeling De zee gaf haar tol terug Brandweerman bij brand in nettenfabriek omgekomen Belgische verpleegster werd vermoedelijk door Nederlander vermoord Het gaat matig met de haring Weduwen- en wezenzorg vóór de nieuwe kinderbijslagvoorziening MAANDAG 16 )UNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Tragische gevolgen van warme zondag Zes jongens hebben het afgelopen weekeind in het water de dood ge vonden. Twee van hen raakten door een ongeluk met hun voertuig te water, de overigen verdronken tij dens het zwemmen. Zondagmorgen haalde men uit de Wetering langs de IJsselmondselaan te Rotterdam het stoffelijk overschot op van de 22-jarige instrumentmaker M. Goedhart uit Krimpen aan den Lek. Hij lag onder zijn bromfiets. Hij moet met zijn voertuig tegen een langs het water staande boom ge botst zijn en toen in de Wetering zijn gekomen. Een schedelbasisfrac- tuur heeft het verdrinkingsprooes versneld. De 9-jarige H. Hoekstra uit Leeu warden is zondagmorgen met zijn fiets te water geraakt in het Nieuwe Kanaal en verdronken. De jongen is waarschijnlijk de macht over het stuur kwijt geraakt toen hij over een steen reed. Zijn lichaam werd na tien minuten dreggen opgehaald door een schipper. Op de jaarvergadering van de ANWB in Den Haag werden twee leden van verdienste benoemd. Het waren de heren G. Ritmeester, lid van de Tweede Kamer, die zich in een veertigjarig bestuurslidmaatschap veer verdienstelijk maakte, en mr H. A. Canter Cremers, die tot no vember 1957 vice-voorzitter van de bond was en eveneens een zeer be langrijke rol vervulde. De heer Ritmeester, dankend voor deze onderscheiding, zette de tegen woordige voorzitter, de heer T. F. Zimmerman, in het zonnetje van de hulde. Hij betrok daarbij ook de di recteuren .an de ANWB, in het bij zonder de hoofddirecteur de heer H. J. van Balen. Bijzondere hulde werd verder door de heer Zimmerman gebracht aan de directeur, de heer A. G. M. Boost, door de koningin onderscheiden als officier in de orde van Oranje Nas sau voor diens grote verdiensten voor het wegwijzersysteem en de verkeerstechnische voorlichting aan wegverkerende instanties, verkeers technische memoranda en verkeers technische leergangen. Van het hele personeel bood de heer W. J. Krens aan het bestuur van de jubilerende bond een vrij willig bijeengespaard bedrag van 10.000,aan, bestemd voor een re presentatief kunstwerk, een beel dengroep, aan te brengen in het nieuwe in aanbouw zijnde hoofdkan toor van de bond. „Majesteit, mag vader blijven?" Toen koningin Juliana zaterdag morgen door het Limburgse dorp Roosteren kwam en daar een ogen blik verpoosde nam de 8-jarige Lana Massengi haar kans waar en sprak, zich niets van het protocol aantrek kend, zonder schroom tot de konin gin. Ze had eerst met nog een paar andere kinderen een versje mogen opzeggen, maar toen dit gebeurd was kwam het hoge woord eruit: „Maje steit, mag vader in Nederland blij ven?" Het meisje is met haar moeder en twee zusjes in februari j.l. naar Ne derland gerepatrieerd, maar vader Massengi, een oud-Knil-soldaat die geen Nederlandse nationaliteit bezit, moest in Indonesië achterblijven. Om zijn vrouw en kinderen wél al vast naar Nederland te kunnen krijgen had hij zich eerst „politiek" laten scheiden. Hierdoor kreeg de moeder de Nederlandse nationaliteit én een visum. De plannen liepen op niets uit en de vader kreeg geen toestem ming om zijn (voormalig) gezin achterna te reizen. Daarom besloot hij als verstekeling naar Nederland uit te wijken. Met een Italiaans schip kwam hij in Rotterdam, maar hij werd onmiddellijk doorgestuurd naar Doetinchem, waar hij nu afwacht wat de regering met hem gaat doen. Moe der en kinderen zijn nu vol goede moed: Lana heeft de koningin in ver trouwen genomen MAN UIT HARDERWIJK SPOORLOOS VERDWENEN. De 54-jarige Hendrik Zandbergen is sedert 28 mei spoorloos uit zijn woning te Harderwijk verdwenen. Toen hij zijn huis verliet droeg deze 172 centimeter lange man, die een normaal postuur, blond krullend haar met kale kruin en een blauwe vlek bij het rechter oog heeft, een grijswit geblokte pet, een donker bruin manchester pak, een grijze slip over, een blauw overhemd, bruine sokken en zwarte schoenen. Aange zien hij zwaarmoedig is, wordt een ongeluk gevreesd. Op verzoek van de echtgenote ver zoekt de corpschef, inspecteur van politie te Harderwijk inlichtingen rechtsreeks per telefoon 034102000 of via de politie in de woonplaats van degenen, die mededelingen over de verdwenen man kunnen doen. Zwemkunst niet meester. In bad Boekelo verdronk de 13- jarige J. Velders toen hij plotseling onwel werd voordat iemand hem te hulp kon schieten. De 18-jarige J. Belgers verdronk in de Waal bij Af- ferden toen hij daar zondagmiddag aan het zwemmen was. Een wacht meester van de Rijkspolitie heeft nog getracht de 21-jarige J. Vervaart te redden, die zich te ver van de oever van het Hollands Diep verwij derd had zonder in voldoende mate de zwemkunst meester te zijn. Zijn reddingspogingen kwamen echter te laat. De 10-jarige J. Bijen wordt nog steeds vermist. Hij was met zijn zes jarig zusje in de Lek bij zijn woon plaats Culemborg gaan zwemmen. Het meisje kwam enige tijd later al leen terug. Bij het stapeltje kleren van de jongen is men onmiddellijk met dreggen begonnen, tot nu toe zonder resultaat. Gisteren zijn twee van de drie zee lieden, die de vorige week na het ongeluk op de Noorse tanker Arte- mis op de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland vermist werd, te Hoek van Holland aangespoeld. Een der stoffelijke overschotten werd geïden tificeerd als dat van de zeventien jarige Noorse scheepsjongen Thör Loying. Het andere was van de 18- jarige Deense lichtmatroos Erik Thö- gersen. STAKING IN STEENFABRIEK. Bij de Overijsselse steenfabrieken te Terwolde zijn 14 mensen van de persafdeling in staking gegaan we gens de plannen die de directie van deze fabriek heeft om tot invoering van een tariefloon over te gaan. De directie wilde zich terzake oriënteren en gaf een ingenieur op dracht een meting uit te voeren. De 14 bedoelde arbeiders weigerden zich aan dat onderzoek te onderwerpen en gingen in staking, waarop de direc tie hen op staande voet ontsloeg. De steenfabriek ligt op het mo ment nagenoeg stil. Pogingen wor den in het werk gesteld de productie vandaag weer op gang te brengen. Vleesvliegers gaan door De „vlees-luchtbrug" naar Lon den zal, ondanks het feit, dat de Londense havenstaking vermoedelijk vandaag eindigt, voorlopig nog door gaan. Dit vertelde ons de heer J. v. Ommen van de „Nieuwe Vleescombi natie" te Rotterdam. Het is de bedoe ling, een gemiddelde dagelijkse hoe veelheid van tussen de 100 en 120 ton van Amsterdam en Rotterdam uit door de lucht te verzenden. Er is echter een tekort aan vliegtuigen en als dat niet tijdig opgeheven kan worden bestaat er gevaar, dat grote hoeveelheden vlees zullen bederven Drie machines waren wegens nood zakelijke revisie buiten dienst. Het 10.723 ton metende Britse vrachtschip „Uruguay Star" wordt op het ogenblik in Rotterdam gelost. Het schip had 1600 ton vlees boord. Tengevolge van het tekort aan vliegtuigen stapelt het vlees zich nu op. Als noodmaatregel worden koelschepen, die tussen de 100 en 300 ton vlees kunnen vervoeren, naar En geland gezonden. Vandaag zal de heer Van Ommen naar Engeland vliegen om met Lon dense vleeshandelaren besprekingen te voeren. Een felle uitslaande brand heeft treffen van maatregelen. Het werk Huisvader zonder werk gearresteerd De Belgische Rijkswacht heeft vrijdag te Essen de 36 jaar oude, werkloze fabrieksarbeider Louis M. aangehouden op verdenking, de moord gepleegd te hebben op de Ant werpse verpleegster Maria van S. Zoals mten zich zal herinneren werd dinsdag j.L op korte afstand van de Nederlandse grens, op de heide van Kalmtihout een moord gepleegd. Men sen, op de hei aanwezig, zagen het meisje met een man achter een heu vel verdwijnen, waarna even later de man met een grote haast weer tevoorschijn kwam en verdween. De gearresteerde nu, is van ge boorte Nederlander doch na zijn huwelijk met een Belgische woont hij in de Belgische plaats Essen. Hij is vader van vier kinderen. Op de dag van de moord is de ge arresteerde in Kalmthout gesigna leerd. Hij deed vreemd, reageerde nauwelijks op een begroeting en reed snel door. De getuigen zeggen in hem de man te herkennen, die ze op de plaats van het misdrijf hebben zien wegrennen. Hij was toen alleen an ders gekleed. Die verklaring kan wel klopoen, daar bij een huiszoeking kleding stukken zijn gevonden, die bloed- LAATSTE REDDER „BERLIN" OVERLEDEN. Te Hoek van Holland is gisteren na een kortstondige ziekte, op 86- jarige leeftijd overleden de heer Pie- ter Hoogeraad, bekend redder van schipbreukelingen. Hij was de laatst nog in leven zijnde redder, die bij de ramp met 't Duitse stoomschip .Ber lin" op 21 februari 1907 betrokken sporen vertoonden. Bij zijn aanhou ding had de man een verwonding aan zijn rechterhand. Hij beweert, dat hij die heeft opgelopen bij het houthakken. Toen zou ook het bloed aan zijn kleding zijn gekomen. Louis M. is door de politie overge bracht naar België doch hij ontkent, de moord te hebben gepleegd. zaterdag in Apeldoorn een groot ge deelte van de Apeldoornse nettenfa briek Von Zeppelin en Co N.V. in de as gelegd en een enorme schade aan gericht. Volgens een eerste raming is door het vuur alleen aan de grond stoffen reeds een schade van onge veer een miljoen gulden toege bracht. Bij het blussingswerk is de 44-jarige brandweerman H. Jonker om het leven gekomen. Jonker is door het weigeren van een zuurstofmasker in de rook ge stikt. 's Morgens omstreeks half ne gen werd ontdekt, dat er brand woedde in het garenmagazijn op de eerste verdieping. De bedrijfsbrand weer begon onmiddellijk met het 1957 een dieptepunt In het jaarverslag 1957'58 van de Nederlandse bond van Haringhande laren wordt medegedeeld, dat de af gelopen teelt (tot 31 december 1957) een na-oorlogs dieptepunt te zien gaf. Er werden slechts rond 756.000 kan tjes aangevoerd, hetgeen ongeveer 40.000 kantjes minder is dan in over eenkomstige periode van de teelt 1956. De meningen van de biologen over de oorzaken van de verminderde ha- hingvangsten lopen nogal uiteen. Een deel hunner stelt, dat de ver mindering een gevolg is van de over- bevissing. Anderen wijzen daarente gen op het verloop in de aanvoer gedurende de laatste decennia, waar bij zich ook diepte- en hoogtepunten aftekenen. De bond helt over naar de mening van die biologen, welke de overbe- vissing als oorzaak aannemen. In het Noordzeebekken wordt in verhou ding tot vroeger door veel meer sche pen, die voor het merendeel over een grotere vangstcapaciteit beschikken, aan de haringsvisserij deel genomen, zoals bijvoorbeeld door de visserij- vloten van Rusland, Polen en Oost- Duitsland. Ook de jacht op jonge ha ring voor industrie-loeleinden heeft volgens de bond invloed op de vangst resultaten. Fet overbevissingsvraag stuk dient daarom in het centrum van de aandacht te staan. werd spoedig door de Apeldoornse brandweer overgenomen. Om half tien werd gemeld, dat het gevaar voor uitbreiding geweken was, hoewel er toen nog een enorme rookontwikke ling was. Het personeel van het bedrijf werkte gewoon door. Omstreeks half twaalf echter stond plotseling de ga- renvoorraad in lichterlaaie. Spoedig sloegen de vlammen over naar de tweede verdieping, terwijl het vuur ook zijn weg naar buiten vond. De Apeldoornse brandweer stond voor een uitermate moeilijke taak, doordat er weinig druk op het water was. Te gen drie uur slaagde men er echter toch in het vuur meester te worden. De nablussing vergde nog vele uren. Grote schade. Bij deze brand is de totale grond- stoffenvoorraad voor de nettenfabri- cage verloren gegaan, juist in £en pe riode, dat het bedrijf bijzonder veel buitenlandse orders had. De nieuwbouw, waarin het meren deel der machines was opgesteld, als mede de expeditie-afdeling, bleven behouden. De kantoren liepen veel waterschade op. Slaagt men er in tij dig nieuw nylongaren aan te kopen, dan hoopt men de produktie over enige weken weer op gang te kun nen brengen. Het bedrijf, dat ongeveer 300 man personeel telt, was tegen brand ver zekerd. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Komende maand bestaat het bedrijf 75 jaar. KLEIN BRANDJE IN KENNEMER- DUINEN. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is, vermoedelijk door het weg werpen van een peukje, brand ont staan in heesters langs het fietspad in de Kennemerduinen tussen de be graafplaats Bloemendaal en het strand. Dank zij krachtig optreden van een lid van het personeel van het natuurreservaat, padvinders en bezoekers werd het vuur vrij spoedig geblust. Ruim 100 m2 heesters en struiken gingen verloren. Een smalle strook heide, ener zijds begrensd door de spoorlijn ApeldoonAmersfoort en anderzijds door een brandgang is zaterdag ter hoogte van Kootwijk eveneens door onbekende oorzaak afgebrand. De Apeldoornse brandweer, die snel ter plaatse was, was het vuur spoedig meester. BROMFIETSER VERONGELUKT. Op de Meervelderweg te Uddel is de 60-jarige bromfietser R. Holtsin- ger door een personeauto gegrepen, toen hij plotseling, komende van het erf van een boerderij, de rijbaan op reed. De man' liep een schedelbasisfrac- tuur op cn werd in zorgwekkende toestand naar het Julianaziekenhuis Apeldoorn overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. Holland Festival met Nederlandse opera feestelijk geopend Als opening van het Holland Festi val 1958 heeft de Nederlandse Opera zaterdagavond in de Amsterdamse stadsschouwburg de wereldpremière gegeven van Sem Dresden's nagela ten opera „Francois Villon", onder muzikale leiding van Alfred Eich- mann en geregisseerd door Wolf-Die- ter Ludwig. De in juli 1957 overleden componist heeft deze opera in een be drijf en drie taferelen geschreven in opdracht van de gemeente Amster dam. De orkestratie is van Jan Mul en de decors cn kostuums waren van Nicolaas Wijnberg. De feestelijke opening van dit elfde Holland Festival kreeg extra relief door de aanwezigheid van zeven mi nisters Struycken, Luns, Hofstra, Suurhoff, Cals, Vondeling en de ge volmachtigd minister voor suriname mr dr R. H. Pos en drie staatsse cretarissen Veldkamp, van der Beugel en Höppener. De jonge bariton Hans Wilbrink vertolkte de titelrol; de andere mede werkenden waren: Chris Scheffer, Jos Burcksen, Siemen Jongsma, Jac ques Sitter, Henk Angenent, Anny Delorie, Guus Hoekman, Greet Koe man, Gerard Holthaus, Rudolf Kat, Ge Genemans, Christ van Woerkom, Gee Smith, Maria van Dongen, Cora Canne Meyer, Frances de Bossy en Piet van Gent. Aan het slot dankte de zaal met een hartelijk applaus de uitvoerenden voor wie vele bloemen het toneel op werden gedragen. Speciaal gold het applaus Hans Wilbrink, die door zijn collega's tot vlak voor het voetlicht werd gesehoven. Ook de dirigent, re gisseur en de andere leidende figuren achter de schermen, werden in de hulde van de zaal betrokken. Talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten, o.a. de commissaris der koningin in de Provincie Noordholland, dr M. J. Prinsen en de gouverneur van de hoofdstad brigade-generaal G. Dijk stra en leden van het corps consulai re woonden deze openingsavond bij. Na afloop ontvingen b. en w. van de hoofdstad de talrijke gasten in de foyer van de schouwburg, waar koude buffetten waren aangericht. VERBONDSVERGADERING K.A.B. Hedenmorgen is de verbondsvergadering begonnen van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging die vandaag en morgen in Utrecht gehou den wordt. De K.A.B.-voorzitter, de heer J. A. Middelhuis, sprak een ope ningsrede uit, waarin hij constateerde, dat het vertrouwen in de Neder landse gulden en het evenwicht in de nationale economie langzaam her stellend is. Nederland heeft het vertrouwen in de toekomst niet verloren en op velerlei gebied wordt gewerkt aan de uitbouw van de economie. In dit licht achtte de K.A.B.-voorzitter het billijk reeds te spreken over de sociale verlangens, die in de toekomst verwezenlijkt zullen worden. clat het bewijs hiervoor alleen ge leverd zou kunnen worden door een bepaald systeem van werkclassifi- catie. De ontwikkeling in de loon vorming van de laatste tijd doet bij de K.A.B.-voorzitter de vraag rijzen of men de stelling, dat de werk- classificatie een hulpmiddel is bij de loonvorming, maar niet de gehele loonvorming van het begin tot het eind kan zijn, geen geweld heeft aangedaan. Arbeid, loon en prijzen Sprekend over de sociale verlan gens, die in de toekomst verwezen lijkt kunnen worden zeide de heer Middelhuis, dat de K.A.B. in alge mene zin kan instemmen met hetgeen minister Suurhoff in zijn persconfe rentie heeft gesteld omtrent de loon vorming. Voorlopig geldt nog: alleen loonsverhoging als aperte achter standen of grove onbillijkheden kun Werkgelegenheid, punt één. Wij zullen, aldus de heer Middel- nen worden aangetoond, doch de huis, ook in de toekomst de moed K.A.B. wil bepaald niet zover gaan, moeten opbrengen om de werkge- (95) legenheid bovenaan de lijst van onze sociale verlangens te zetten, want Nederland bevindt zich op een keer punt in zijn sociaal-economische ge schiedenis en er zal in toenemende mate werkgelegenheid gezocht moe ten worden in de industrie. Naarmate de industrie een be langrijker bron van werkgelegenheid gaat vormen, zal zij meer armslag nodig hebben in het internationale verkeer en daarom zal in de zitting van morgen door de directeur van het wetenschappelijk adviesbureau van de K.A.B. het onderwerp: „De Euromarkt en haar consequenties" worden behandeld. Nu na moeizaam overleg een aan tal belangrijke loon voorstellen lang zaam hun definitieve vorm beginnen te krijgen, leek voor de K.A.B.-voor zitter de tijd rijp om de procedure van de loonpolitiek onder de loep te nemen. Een ontwerp-loonwet dient z.i. daarom ten spoedigste in gereed heid te worden gebracht. Nu hebben we nog de kans de no dige maatregelen te treffen om te voorkomen, dat het straks een chaos wordt. Ondanks de verschillen van opvatting omtrent de te nemen maat regelen is het naar zijn mening dui delijk, dat wij, wat de loonpolitiek betreft, de gevarenzone zijn binnen getreden. De partijen zullen elkaar daarom moeten vinden om dit pro bleem tot een oplossing te brengen. Het woord is voorlopig aan de rege ring. Binnen de K.A.B. zijn we daar op reeds vooruit gelopen door een intensiever overleg over de lonen voor te stellen, aldus de heer Middel huis. Loon en bezit. De steeds gecompliceerder worden de loonstructuren maken, naar zijn mening, voorts verdere bestudering van loontechnieken noodzakelijker. De medewerking van deskundigen en specialisten acht hy onontbeerlijk, maar hij wilde er op wijzen, dat als gevolg van de nieuwe produktie- technieken de werkomstandigheden in fabriek en kantoor grondig ge wijzigd kunnen worden en dat vraagt om intensivering van het overleg ook op het technisch vlak in de onder nemingen, opdat de mensen niet voor voldongen feiten worden gesteld. Ook bedrijfstakgewijze en nationaal zal naar zijn mening dat overleg moe ten worden gevoerd. Niet alleen met betrekking tot de werkgelegenheid, de produktiviteit en de lonen, maar ook op het gebied van de prezen maakt de vakbewe ging zich op om haar inzicht en in vloed te verstevigen. In samenwer king met de andere vakcentralen, met de coöperaties en de consumen tenbond wordt een doelmatig appa raat ingericht, dat zal worden belast met deze taak. Sprekende over de bezitsvorming, zei de heer Middelhuis dat men hier in reëel moet zijn en geen gouden bergen moet voorstellen. „Er zijn hier vele wegen, die naar het be oogde doel kunnen voeren, maar niet van alle kan worden gezegd, dat zij reeds geheel gereed en begaanbaar zijn. Enkele daarvan zijn echter goeddeels gebaand en die wegen kun nen wij dus gebruiken, aldus de K.A.B.-voorzitter. Voorrang. Voorts betoogde hij dat bepaald wel behoefte aanwezig is aan een werkloosheidverzekering en een zie kengeld verzekering voor werknemers met een loon van boven de 6.900 per j^r- Ook deze werknemers lopen zyns inziens een werkloosheids- eh ziekterisico, dat in de persoonlijke sfeer niet of moeilijk kan worden ge dekt. Dat nu allerwege stemmen op gaan om de loongrens in de werk- loosheidwet af te schaffen, heeft de K.A.B. niet verwonderd. Dit beves tigd volgens de voorzitter de juist heid van het door het verbond eerder ingenomen standpunt Het verheugt de K.A.B. dat de bestudering van dit vraagstuk op korte termijn wordt ter hand genomen. In het vervolg van zijn rede zei de voorzitter nog, dat het hem wanneer een prioriteitskeuze moet worden ge maakt. vrU duidelijk lijkt dat, de in voering van een algemeen weduwen - en wezenverzekering de voorrang verdient boven de invoering van de nieuwe kinderbijslagvoorziening. De nood onder de weduwen en wezen acht hij groter dan de behoefte aan kinderbijslag voor zelfstandigen. SEMINARIE TE HAASTRECHT NEEMT AFSCHEID Het seminarie van de paters Pas- sionisten te Haastrecht keert daar na de a.s. zomervacantie niet meer te rug. Plaatsgebrek noopt, tot dit ver trek en in Mook bij Nijmegen nadert een nieuwe en ruimere school haar voltooiing. De studenten willen niet met de stil le trom vertrekken. Grootse plannen staan op stapel. Op 28 en 29 juni en 5 en 6 juli zullen ze aan en op de IJsel gaan opvoeren „Elckerlyck" en vervolgens een feestelijke IJselre- vue met zang, spel. muziek en dans. Het belooft een lust te worden voor oog en oor. Aanplakbiljetten zullen weldra nog alom nadere inlichtingen hierover komen verstrekken. Er zal gespeeld worden in de avonduren beginnend telkens om half acht. Een van de beste tirolerkapellen (uit Nijmegen) komt met muziek spel en pauze opvrolijken. ZEILBOOT OMHOOG OP MAASVLAKTE. Gisteravond tegen zes uur, bij val lend water, is een Nederlandse zeil jacht van nog onbekende naam om hooggelopen op de Maasvlakte bij Hoek van Holland. De reddingboot Pres. Jan Leis is uitgevaren om het gestrande vaartuig vlot te trekken. De vlet „Directeur Goudriaan" zal daartoe een tros overbrengen. Er bestaat geen gevaar voor de vier men sen aan boord van het jacht.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9