Ged. Staten doen suggesties over annexaties rond Leiden Gebied ten Noorden Rijksweg 4at Broek- en Simontjespolder, etc* Koninklijk paar op de Wereldtentoonstelling MAANDAG 16 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 ZOETERWOUDE TERUG TOT 3500 INWONERS? Leiderdorp, Voorschoten, Oegst- geest en Zoeterwonde hebben van Ged. Staten van Zuid-Holland een schrijven ontvangen, waarin ten aan zien van de annexaties rond Leiden suggesties worden gedaan. Het schrij ven is gericht aan de colleges van B. en W. Deze voorbereidende plannen voeren zeer ver, zoals ons uit de eer ste kennisname gebleken is. Vooral ten aanzien van Zoeterwoude wor den ingrijpende voorstellen gedaan. Wij vernamen van verschillende kan ten, dat het gebied ten noorden van de Rijksweg 4a volgens dit plan aan Leiden zou vallen, alsmede de gehele Oostvliet, de Hof, de Knotten- en Meiburgerpolder, de Vrouwenweg en de Vlietweg Het Kruisherenklooster en de parochiekerk van de H. Kruis verheffing zouden op deze manier op Leids grondgebied komen te liggen. Voorts zou de gehele Hoge Rijndijk huiten de gemeentegrens van Leiden overgaan naar Leiderdorp. Indien dit plan gerealiseerd wordt, zou dit volgens de eerste ramingen die ons bereikten betekenen, dat het zielental van Zoeterwoude ruw bere kend, terug zou lopen van 6000 naar 3500 zielen. De burgemeester van Zoeterwoude was hedenmorgen afwe zig. Hij kon ons dus geen nadere in lichtingen verstrekken. Op het ge meentehuis werd echter het bericht zoals wij dit thans publiceren niet tegengesproken. Ook ten aanzien van Oegstgeest heeft het annexatieplan van Ged. Staten een uitbreiding gekregen. Niet alleen de Morswijk is bij de grenswijziging betrokken (men weet dat dit plan reeds lang leefde bij het gemeentebestuur van Leiden), maar deze uitbreiding zou doorgetrokken worden tot de Rijnzichtswegbuurt, hetgeen betekent, dat gronden van de inrichtingen Endegeest en Voor geest aan Leiden vallen. Een belang rijke uitbreiding betekent voorts, dat ook de Broek en Simontjespolder in dit plan genoemd worden. Dit be tekent dat één van de wensen van Leiden, die in het structuurplan tot uiting komen, n.l. een bebouwing tot in de buurt van het Kagerplassenge- bied bewaarheid zou kunnen worden. Het was de bedoeling van Lei den, dit gebied te bebouwen in een tuinstad met veel groen en veel hoogbouw, die goed zou aan sluiten op het recreatie-gebied ten noorden van Leiden. De verbre ding van de Grote Sloot zou aan de verfraaiing van dit gebied kun nen bydragen. Zoals bekend heeft de gemeente Warmond reeds plan nen voor de verbreding van dit vaarwater van Leede naar Zijl aan de orde gesteld. De uitbreiding in de richting van Zoeterwoude omvat voor het groot ste gedeelte het gebied, dat op het structuurplan als recreatiegebied staat aangegeven. Men zal zich her inneren, dat het voornemen bestaat in dit gebied langs Rijn en Schieka- naal, parken en vijvers aan te leg gen, die Leiden en omgeving het noodzakelijk geachte recreatiegebiecj zullen schenken. Ook Voorschoten heeft een schrij ven van Ged. Staten ontvangen. Dit betekent, dat ook deze gemeente in het annexatievoorstel van Ged. Sta ten betrokken is. Over dit gebied konden wij geen nadere inlichtingen verkrijgen. Indien men echter de grenzen van beide gemeenten bekijkt is de veronderstelling gewettigd, dat het landschap ten westen van de Korte Vliet en de straatweg naar Voorschoten hier bij betrokken is. Men zou op deze wijze de gemeen tegrenzen afronden. Uit Leiderdorp konden wij ten aan zien van de voorstellen van Gedepu teerde Staten geen nadere inlichtin gen verkrijgen. De burgemeester, de heer K. van Diepeningen, echter gaf commentaar, dat in de gemeenten rond Leiden zeker niet zonder bijval zou blijven. Hij verklaarde, dat hij van Leiden altijd de stellige verze kering had gehoord, dat de stad ten aanzien van Leiderdorp niet wilde annexeren. De suggestie van G.S. wijst echter wel in een andere rich ting. Natuurlijk worden de plannen van van G.S. niet zonder meer door de randgemeenten aanvaard.. De sug gesties van G.S. zijn een voorberei ding tot de uitbreiding van het grond gebied van Leiden. De betrokken gemeenten krijgen de kans op- of aanmerkingen op de plannen te Annexatieplan in beeld De gearceerde gebieden geven de grenswijzigingen volgens het voorstel van Ged. Staten aan. Het gebied ten noorden van de Rijksweg 4a is hoofdzakelijk voor recreatie bestemd. De Grote Polder is bestemd voor indus trie van Leiden en Zoeterwoude samen. De andere kaart laat de uit breiding met de Oegstgeester Broek en Simontjespolder zien. Indien dit gerealiseerd zou wor den betekent het een aanzien lijke uitbreiding van l eiden. Het is echter bekend, dat dit polder gebied slechte bouwgrond is. vandaar dat de plannen van Lei den zich voornamelijk richten naar hooebouw met weinig stra ten, weinig riolering en veel groen. Deze wiize van bouwen zou tevens goed kunnen aanslui ten op de bebouwing van Oegst geest. Ten aanzien van de uitbrei ding in de richting van Leider dorp hebben wij met een stippel lijn een gebied aangegeven, dat naar het zich laat aanzien in het annexatieplan van G. S. voor komt. De foto Iaat het gebied zien tussen Riiksweg 4a en Leiden. Dit gebied zou volgens het plan aan Leiden komen. Op de ach tergrond de toren van de St. Petruskerk, de torenflat en de bomen van de Kanaalweg. BOERDERIJBRANDEN APRIL 1958 Van de zijde van het brandweer wezen van het ministerie van bin nenlandse zaken wordt vernomen, dat in de maand april 1958 25 boer- derjjbranden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij zwaar bescha digd of vernield werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen: één in Friesland; twee in Drente; eén in Overijssel; vier in Gelderland; één in Utrecht; twee in Zuidholland; één in Zeeland; zeven in Noordbrabant en drie in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt ge raamd op 732.475. Bij deze branden zijn omgekomen 25 koeien, één paard, 25 varkens en 250 stuks pluimvee. Nieuwe brug over de Merwede Een belangrijke schakel in de noord-zuid verbinding zal tot stand komen met de nieuwe verkeersbrug over de Merwede, in de omgeving van Gorinchem. De nieuwe brug, die volgens de plannen in 1961 ge reed moet zijn en ca. 20 miljoen gulden zal kosten, krijgt twee door- vaartopeningen van 170 meter breed. Aan de noordelijke oever wordt een 30 meter brede basculeburg aange bracht om de doorvaart van grote schepen mogelijk te maken. De totale lengte van de brug zal ca. 770 me ter bedragen. Er behoeft straks geen gebruik gemaakt te worden van de oude rijksweg, welke voert door de bebouwde kommen van Leximond, Meerkerk, Arkel en Gorinchem; ook het overzetveer GorinchemSleeu- wijk voor het snelverkeer kan wor den uitgeschakeld. Voor het verkeer tussen de randstad Holland en Noord-Brabant is de nieuwe scha kel van zeer grote betekenis, terwijl lokaal gezien het Land van Heusden en Altena thans ontsloten wordt en een nieuw „venster" krijgt op het centrum des lands. Een groep van 22 meisjes van het katholiek Doofstommeninstituuf te St. Michielsgestel zal zondag 13 juli optreden in de Albert Hall te Lon den met een dansinterpretatie van Psalm 22 (De Heer is mijn Herder) maken. Als alle argumenten zijn overwogen diene G.S. een voorstel bij de minister in. In elk geval menen wij, dat de voorlopige berichten, die wij kon den bemachtigen als een goed inzicht geven in het standpunt van Ged. Staten, die blijkbaar erkennen, dat Leiden een ernstig tekort heeft aan grondgebied voor woningbouw, indus trie en recreatie. Bredere basis voor Zeeuwse veren-actie Het comité Zeeuwsch Vlaanderen voor behoud van de vrije veren is za terdagavond in het hoofdkwartier, hotel „Meert" te Sluiskil, opnieuw in besloten vergadering bijeen ge weest. Men heeft de protesttocht naar Den Haag besproken en hetgeen niet en wel werd bereikt en men heeft besloten dat het werk zal wor den voortgezet om het gestelde doel met alle wettige middelen te berei ken. Mogelijkheden zullen worden gezocht tot verbreding der basis. Zeer waarschijnlijk zal een kleine reorganisatie worden toegepast, waar door steun van verscheidene belang rijke lichamen zal kunnen worden verkregen. Tevoren had de heer Colsen van uit een der ramen op de eerste ver dieping van hotel „Meert" de van alle zijden samengestroomde bevolking toegesproken. „Nu vertrekken, zou bakzeil halen betekenen; riep de heer Colsen, die voorts dankte voor het hem geschonken vertrouwen. In dit vertrouwen zal volgens hem eens de haan victorie kraaien. Later, op de persconferentie die het comité na de besloten vergadering belegde, verklaarde de vice-voorzit- ter, de heer F. Colijn in antwoord op een vraag, dat het comité geen con tact zal opnemen met een dezer da gen gevormd z.g. „strijd-comité". Waneer echter anderzijds naar toe nadering wordt gestreefd, is het ac tie-comité bereid te onderhandelen. Het „strijd-comité" wil het doel, vrije veren, bereiken via de standsorgani saties. Op een vraag, of van enige onder grondse activiteit sprake zal zijn, werd noch ontkermd, noch bevesti gend geantwoord. Ook in 1940—1945 stelde men de bezetter niet op de hoogte van al of niet illegale bezig heden, zo werd geantwoord. Men voegde er echter met nadruk aan toe, dat het comité zich distancieert van alle onwettige plannen. en het Magnificat. In aansluiting daarop zullen de meisjes demonstra ties geven in de Whitworth Hall van de universiteit van Manchester tij dens de internationale conferentie over de opvoeding van dove kinde ren. Deze conferentie wordt gehou den van 15 tot 24 juli onder auspi ciën van het research centrum van doofstomme kinderen onder leiding van prof. Dr. Ewing. Als gasten van koning Leopold H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard brengen vandaag en morgen een bezoek aan de wereld tentoonstelling te Brussel. Zij wer den daartoe uitgenodigd door koning Boudewijn van België en zullen als gast van koning Leopold en prinses Liliane de Rethy op het kasteel Lae- ken logeren. Ondanks het feit dat het bezoek geen officieel karakter draagt, ver wacht men vandaag en morgen grote belangstelling op de wereldtentoon stelling. Het koninklijk paar wacht een zeer zwaar programma. Niet minder dan twintig paviljoens zullen door ko ningin Juliana en Prins Bernhard gedurende deze twee dagen worden bezocht. Koning Boudewijn was vanmorgen persoonlijk op het vliegveld Meis broek aanwezig, toen daar om precies tien minuten voor tien de door prins Bernhard zelf gevlogen regerings- Dakota met het Nederlands konink lijk paar landde. Nadat de Belgische militaire kapel het „Wilhelmus" had gespeeld, volg de een hartelijke begroeting tussen de jonge koning en het Nederlandse vorstenpaar. In een viertal hofauto's vertrok het gezelschap hierna naar het kasteel Laeken. Koningin Juliana, die gekleed was in een lichtgrijze zomermantel en een blauwe hoed, nam plaats in de eerste hofauto naast koning Boude wijn. Het kasteel Laeken grenst onmid dellijk aan het gigantische expositie terrein van de wereldtentoonstelling. Omstreeks half elf arriveerde men op Laeken waar koning Leopold en prinses Liliane ons koninklijk paar begroetten. Op de Expo. Om vijf minuten voor elf vertrok het koninklijk gezelschap weer van Laken naar het expositieterrein. Het Nederlands paviljoen, dat zich de laatste weken in een enorme be langstelling mag verheugen en dui zenden trekt, was vanmorgen voor een ieder hermetisch gesloten. Een cordon van meer dan vijftig politie mannen zorgde ervoor, dat niemand deze anders zo gastvrije afdeling kon betreden. De laatste dagen is er koortsachtig gewerkt aan de verfraaiing van de diverse afdelingen. Dank zij de afdeling der Neder landse chemische industrie is de hoge bezoekers een onvolkomendheid be spaard gebleven, die de laatste weken velen de neus deed optrekken. De vele kubieke meters water, die de in tussen zo befaamde golfslag teweeg brengen bij de afdeling die onze wa terhuishouding demonstreert, worden nL niet afgevoerd. Men had geen rekening gehouden met het feit, dat door allerlei vuil ernstige veront reiniging zou ontstaan. In allerijl werd de deskundige ir. Kok ontboden, die ter plaatse aan de hand van watermonsters een recept samenstelde van een chemisch pre paraat, dat een eind maakte aan de onwelriekendheid van het Neder landse water.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8