VISIE OP TELEVISIE Nederland heeft de laagste tb-sterfte ter wereld Stedenontmoeting Leiden - Amersfoort - Delft Wiekende Watet MAANDAG 16 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1957 iets ongunstiger In 1957 is de tuberculosesterfte we derom gedaald en heeft zij waar schijnlijk de laagste stand In de gehe le wereld, die van 4,7 per 100.000 in woners bereikt. Als men bedenkt dat in het begin van deze eeuw de tuber culose nog 200 slachtoffers per 100.000 inwoners eiste, kan men het succes, dat de bestrijding dezer ziekte in bij na 60 jaar heeft bereikt niet ontken nen. Dit werd medegedeeld op de giste ren in Utrecht gehouden jaarvergade ring van de Kon. Ned. Centrale Ver eniging tot bestrijding der tuberculo se door de voorzitter dr mr Heijnsius van den Berg. Toch is het jaar 1957, ondanks de daling van de tuberculosesterfte, vol gens de voorzitter, in ander opzicht niet zo gunstig geweest. De voorlopige cijfers over 1957 zijn echter hoger dan die van het vorig jaar. Bijzondere omstandigheden zijn er zeker geweest. Einde 1956 en begin 1957 kwamen de Hongaarse vluchte lingen aan. onder wie velen aan tu berculose bleken te lijden en in de tweede plaats heeft men veel geval len van tuberculose onder de Indone sische repatrianten gevonden, die zo veel mogelijk direct na hun aankomst allen röntgenologisch werden onder zocht. Onder hen bleek het ziektecij- fer 10 maal zo hoog te zijn als onder de Nederlandse bevolking. Dat de werkloosheid door een min der goede voeding reeds invloed heeft gehad, lijkt niet waarschijnlijk. Maar wel moet de mogelijkheid onder ogen worden gezien, of de psychische span ning welke het gevolg van deze be stedingsbeperking is geweest, niet een nadelige invloed op de weerstand tegen de tuberculose heeft gehad. In de laatste jaren is een stijging geconstateerd in het aantal recidie- ven, dus in het wederom opvlammen van met succes behandelde en gene zen lijkende gevallen. Er is helaas tot dusver geen enkele midde1 gevonden, dat de tuberkelbacillen in het lichaam volkomen doodt en hoewel de ontdek king van zulk een middel door een ieder verwacht wordt, ontbreekt het nog in onze strijdmiddelen. Aantal gevallen van asthma neemt toe Asthma is een veel ernstiger ziekte vooral uit een algemeen oogpunt be schouwd, dan men zich meestal rea liseert. In 1954 cLv. waren er 6.67 van elke 1000 sterfgevallen aan asthma te wijten. Erger is nog, dat het aantal asthma gevallen sterk is toegenomen: in 1903 stierven in Nederland 111 mensen aan asthma, in 1954 daaren tegen 529, en dit terwijl het totaal aantal sterfgevallen in diezelfde periode daalde van 83.933 tot 79.295. Bij gebrek aan een volledige statis tiek kan niet met zekerheid gezegd worden, dat ook het aantal lichtere gevallen toeneemt. Vast staat echter dat het aantal werkdagen, dat ten gevolge van asthma word't gemist, in de laatste jaren sterk toeneemt. Vol gens prof. Muntendam is het aantal in 1953 drie maal zo groot als in 1937. Dezelfde deskundige berekent, dat een procent van het totaal der uit keringen volgens de ziektewet het gevolg is van asthma, terwijl de rijks verzekeringsbank in 1952 en 1953 2,3 procent van het totale wegens invali diteit uitgekeerde bedrag aan ast hm a- patiënten betaalde. Het totaal aantal lijders aan asthma in Nederland wordt op ruim 100.000 geschat, waarin de lichte gevallen niet zijn begrepen. Sinds de oorlog zijn enige organi saties actief met de asthmabestrijding begonnen, in de eerste plaats bij het kind. De Nederlandse asthmavereni- ging wil nu trachten de asthma op het gehele front en in het gehele land te bestrijden, samen met alle op dit gebied werkzame organisaties. Dit zeide dr. Beelaarts van Blok land, tweede voorzitter van de Ned. Asthma Vereniging, in zijn rede, waarin hij de zateraag in Utrecht ge houden studiedag opende. Op deze studiedag is behandeld het onder werp: „De wijkverpleegster en de asthmapatient". COMMISSIE VOOR NIEUW KANKERONDERZOEK. Dezer dagen heeft te Amsterdam de voorzitter van het bestuur van de landelijke organisatie voor de kankerbestrijding, een advies-com missie geïnstalleerd, die zich zal be zighouden met de invloeden van bui ten het lichaam bij het ontstaan van kanke.r. Dit onderzoek, dat onder lei ding van dr. L. Meinsma zal worden uitgevoerd, vindt plaats in nauwe samenwerking met soortgelijke enquêtes in de Verenigde Staten van Amerika, Japan en IJsland, en met de steun van het Koningin Wilhelmina- fonds. (Van onze t v.-medewerker) „Wiever in stijgende lijn". De K.R.O. serie „Een wereld als Wiever", ver toont een stijgende lijn. Het vierde deel „Heibel om Billy" is een dolle klucht geworden, een echt t.v.-spel, waarin Ton Neelissen en Michel van der Plas zich hebben kun nen uitleven. Vooral Rob de Vries als de Amerikaanse crooner Billy Tender heeft zijn reputatie bij het Arnhemse „Theater" gehanhaafd. Naar onze smaak had de regie wat uitdrukkelijker kunnen zijn en had Zaterdag a.s. wordt te Leiden de wedstrijd LeidenAmersfoortDelft gehouden. De ontmoeting omvat de volgende takken van sport; handbal; korfbal, volleybal, zwemmen en wa terpolo, judo en turnen. Het programma ziet er als volgt uit: handbal (diames eu heren) Sportpark Roomburg, aanvang 15.45 uur. Korfbal (senioren en junioren) Sportpark Roomburg, aanvang 3 uur. Volleybal (dames, heren en junioren). Gespeeld wordt in de za len van het Gymnasium, Fruinlaan en Van Vollen'hovenkade, Aanvang half drie. Zwemmen en waterpolo. Aanyang 14.45 uur in de Zijl. Op het program ma staan zwemwedstrijden voor da mes, meisjes, heren en jongens. De judo wedstrijden worden ge houden in sportschool Luiten. Aan vang 3 uur. Voor iedere stad komen zes senioren en vijf junioren op de mat. De turnwedstrijden (dames en heren) vinden plaats in de Stadsge hoorzaal, aanvang 4 uur. Tot slot volgt een sportavond in de Stadsgehoorzaal. Het programma dat om acht uur aanvangt ziet er als volgt uit: opmars en opening, tur nen rekstok heren, ringen dames NIEUW EUROPEES RECORD 880 YARDS Tijdens wedstrijden te Wolverhamp ton heeft de Engelsman Brian Hewson zaterdag het Europees record op de 880 yards verbeterd. Hij liep deze afstand in 1 min. 47,8 sec. en bleef daarmee 0,4 sec. onder het record van Gunnar Nielsen (Denemarken). DINI HOBERS VERBETERDE NED. RECORD KOGELSTOTEN Tijdens de atletiek tweekamp tussen Noord-Nederland en Noordholland, die zondag te Heerenveen werd gehouden, heeft Dini Hobers van D.O.L. uit Nw.- Amsterdam het Nederlands record ko gelstoten dames verbeterd met een worp van 13.70'/» meter, dat is bijna een halve meter meer dan het oude record van Corrie van den Bosch (Taxandria- Oisterwijk), die op 16 juni 1956 te Vught de kogel 13-39 meter ver stootte. NEDERLANDS RECORD MEISJES A 100 METER Tijdens de oostelijke kampioenschap pen voor junioren, die op het terrein ..De Kluis" te Nijmegen zijn gehouden, heeft het Arnhemse meisje Yvonne Raadsen (Palthene) het Nederlands re cord 100 meter meisjes A verbeterd. Zij liet 12.6 sec. afdrukken, dat is 0.2 sec. sneller dan het oude, zij het nog niet erkende, record van Ria KInwel (Mi nerva), die op 4.5.58 te Rotterdam 12.8 sec. liep. ensemble-oefeningen, judo en vol leybal. De volleybalwedstrijd, een ontmoeting tussen Leiden en Amers foort op hoofdklasse-niveau telt niet mee in de puntenwaardering. GEWICHTHEFFEN Het is geen revanche geworden voor de Nederlandse gewichtheffers. Verloor de Nederlandse ploeg verleden jaar met klein verschil (43) van de Fransen, gisteren in Tourcoing is het met een verzwakte Nederlandse ploeg een grote nederlaag (61) geworden. Alleen Jan Nolten, de Nederlandse vedergewicht, heeft een overwinning behaald, zij het met een totaal prestatie van 292'/» kg., die lang niet aan de ver wachtingen voldeed. Wel bleek hij in alle drie onderdelen sterker dan de Fransman Platier, die slechts tot een totaal van 275 kg. voor de drie olym pische oefeningen kwam. SIMSON WON VAN L.K.V. Zaterdagavond organiseerde de ge wichthefclub L.K.V. uit Leiden een wedstrijd tegen de gewichthef vereniging Simson uit Den Haag in de Kleine Burcht. De publieke belangstelling was gering. Simson uit Den Haag heeft deze wedstrijd met een verschil van 30 kg. gewonnen. H. Zirkzee van L.K.V. heeft een prachtige prestatie geleverd, omdat hij zijn persoonlijk record met 7,5 kg. heeft verbeterd. De uitslagen luiden: Simson: De Bruin 272'/» kg., Ter Borg 245 kg., v. d. Zwan 250 kg., Brandt 275 kg., Kruiskamp 217»/» kg. L.K.V.: F. van Buren 157'/» kg. K. Devilee 225 kg., H. Zirkzee 277kg., H. v. d. Hoed 267'/2 kg., J. van Kampen 302'/» kg. 1. Simson (Den Haag) 1260 kg. 2. L.K.V. (Leiden) 1230 kg. De stijlprijzen werden gewonnen door v. d. Zwan (Simson) en J. van Kam pen (L.K.V.). TAFELTENNIS „Treffers". Hoewel het al volop zomer is en men van het tafeltennis- front geen berichten meer zou verwach ten; heeft Treffers toch nog enkele ver rassende nieuwtjes te melden. Zij zijn nog laat in het seizoen aan de organi satie van clubkampioenschappen begon nen. Deze wedstrijden nemen enkele avonden in beslag. De dames en de ju nioren zijn reeds tot en met de halve finales gekomen. Bij de dames zijn de finalisten volgens de verwachtingen Jeanne Heemskerk en Tr. van Ruiten in groep A, Trees v. d. Meer en Rini van Ruiten in groep B. De senioren hebben donderdag een poule gespeeld. Ton l'Ami won van clubkampioen Will v. d. Zwet. Deze heeft nog één kans om zich voor de halve finales te plaatsen, doch moet hiervoor Wout Heemskerk verslaan, hetgeen wel een te zware op gave zal zyn. De tweede poule van 6 zal a.s. donderdag worden gespeeld. On ze prognose hiervoor is gericht op Nic. Heemskerk, Jos v. d. Meer en Ton Hoogenboom. Bij de junioren waren de verrassingen niet van de lucht Alle drie de spelers van het eerste team werden uitgescha keld in de tweede ronde. Jan de Pr ie door Loek Koek, Jan Verhaar door Ja cques v. Ruiten en Piet v. d. Wereld door Herman Klein. Alleen kanshebber Theo v. d. Wereld (finalist van de kam pioenschappen van Alkemade) wist zich tegen Kees van Ruiten te handhaven. In de halve finales versloeg Loek Koek Herman Klein en Theo v. d. Wereld in een zeer spannende partij Jacques van Ruiten. Jacques van Ruiten wist daarna door ene overwinning op Her man Klein de derde prijs te bemachti gen. Bij de B-junioren bereikten Ge rard Warmerdam en John van Ruiten de finale. Ko Rietbroek won op het nippertje de derde prijs tegen Egbert Elstgeest. De finales worden gespeeld a.s. zaterdag 21 juni, 's avonds 8 uur. ZWEMMEN Tijdens internationale zwemwedstrij den in Hamburg (50 meter-bad) heb ben Cockie Gastelaars (SZC) en enkele meisjes van de HDZ goede resultaten behaald. Cockie Gastelaars won de 100 meter in 1.05.5, op de 100 meter rugslag wer den Jopie Troost en Rinie Dobber (bei den HDZ) eerste en tweede. Jopie Troost in 1.13.6, Rinie Dobber had 1.14,4 nodig. Helga Schmidt (Duitsl.) werd derde in 1.17.7. Op de 4 maal 100 meter vrije slag estafette werd de ploeg van HDZ derde in 4.48.8 achter Ran (Malmö) in 4.39.9 en Neptun Stockholm 4.47.8. Een uit stekende tijd werd voorts geboekt door de Duitser Hans Zierold, die de 200 m. vrije slag in 2 min. 10 sec. won. Vierhonderd zwemmers en zwemsters, onder wie vrijwel alle bekenden uit het land, waren zaterdagmiddag bij de Riet schans in Nieuw Loosdrecht aanwezig om deel te nemen aan de grote twee kilometer zwemwedstrijd op de Loos- drechtse Plassen waarmee de Hilver- sumse „Robben" steeds de serie lange afstand zwemwedstrijden openen. Ook dit jaar kwam uit het sterke veld de jeugd zegevierend tevoorschijn. Bij de vrije slag dames wist de 16-jarige Judith de Nijs met grote voorsprong op haar rivalen te winnen. Bij de heren was het eveneens een adspirant, de 16- jarige André Hermsen van de „Robben", die meer dan een halve minuut voor sprong veroverde op nummer twee, de Nederlandse kampioen Herman Willem- sen. De zwemmers hadden in het water, dat 17 graden was. te kampen met bij zonder woelige golfslag, terwijl zij bo vendien veel hinder ondervonden van zeilers, die tegen de verzoeken in, toch door de uitgezette baan gingen varen. De voornaamste uitslagen waren als volgt: Heren vrije slag 155 deelnemers: 1. A. Hermsen (Robben) 27 min. 47.1 sec.; 2. H. Willemsen (idem) 28.17.2; 3. G. de Bruyn (Neptunus Amersfoort) 29 min. 05.5 sec. Schoolslag: 52 deelnemers: 1. A. Kroo- nenburg (Het IJ) 32.30.8; 2. J. Vlasman (Gooi): 3. D. Pet (Robben). Dames: vrije slag, 133 deelnemers: 1. Judit de Nijs (Robben) 28 min.; 2. Cor rie Schimmel (Gooi) 28.37.3; 3. Jans Koster (Gooi) 28.39. Schoolslag 55 deelneemsters: 1. Rita Kroon (Robben) 32.35.3; 2. N. Wiegers (idem); 3. L. de Jonge (ADZ). SCHAKEN L.S.G. II VERLIEST VAN V.V.V. (ALKMAAR) Zoals wel verwacht werd, verloor L.S.G. 2 de eerste promotiewedstrijd tegen Alkmaar (28). A.s. zondag wordt te Leiden tegen Hilversum 2 gespeeld. Er is dus nog een kansje! BILJARTEN VINGERHOEDT EUR. KAMPIOEN BANDSTOTEN De Belg Vingerhoedt heeft na een barragepartij met Lütgehetmann de Europese titel bandstoten op zijn naam gebracht. De eindstand luidt 1. Vingerhoedt 14 5.56 2. Lütgehetmann 12 5.63 3. Waf flard 11 5.99 4. Van Oosterhout 6 4.39 5. Scholte 6 4.35 6. Scherz 5 4.80 7. Padroz 4 3.76 8. Touzette 0 3.21 Het algemeen gemiddelde van Wafflard 5.99 is een nieuw Europees record: het oude stond met 5.57 op naam van Van Oosterhout. PAARDESPORT DRAVERIJEN OP DUINDIGT De uitslagen van de gisteren te Was senaar gehouden draverijen luiden: Madame-B-prijs: 1. Wim Hollandia (M. Vergay) 1.34.2; 2. William Axkit; 3. Un Gamin. Toto: winnend f 1.90; plaats f 1.40, f 1.90, f 1.80; gekoppeld f 6.10; covercal f 6.50. Norton Williams-prijs: 1. Wilschot (J. M. v. d. Berg) 1.28.9; 2. Urchin Hanover; 3 Sun Rise. Toto: winnend f 1.60; plaats f 1.40, f 3.40, f 1.50; gekoppeld f 6.30; covercal f 15.70, Mac Kinley-prjjs: 1, Trekduif S (J. L. Olsthoorn) 1.26.6; 2. Vancouver Scott; 3. Tilda O. Toto: winnend f 36.40, plaats f 4.10, f 2.80, f 4.50; gekoppeld f 12.60; covercal f 5.50. W. J. Jochemsmemoriaal: le heat: 1. Theo Messidor (M. Vergaay) 1.20.7: 2. Fan Fan; 3. Quintus Harvester. Toto: winnend f 2.20; plaats f 2.40, f 2.70; gekoppeld f 12.60; covercal f 5.70. 2de heat: Theo Messidor (M. Vergay) 1.21.5; 2. Double Six M; 3. Roland. Toto: win nend f 1.50; plaats f 1.40, f 2.60; ge koppeld f 6; covercal f 4.60. Definitieve uitslag door optelling der totaaltijden: 1. Theo Messidor; 2. Double Six M; 3. Roland. Pearl Spencer-prijs: 1. Tabor (A. R. Nottelman) 1.25.3; 2. Sammy Mars; 3. Sita. Toto: winnend f 1.20; plaats f 1.20. f 1.70, f 2.60; gekoppeld f 4.50; covercal Ólga Pluto-prijs: 1. Urania (P. A. Strooper) 1.25.3; 2. Rosa Signal; 3. Sweetheart Junlia B. Toto: winnend f 4.20; plaats f 1.80, f 2.70, f 2.40; ge koppeld f 16.20; covercal f 6. Swashbuckler-prijs: 1. Jolly Peter (H. J. v. d. Kraats) 1.10.3; 2. Frimousse; 3. Marialva. Toto: winnend f 1.90; plaats f 1.10, f 1.40; gekoppeld f 5.70; covercal f 3.20. Prijs van Dulndigt: 1. Comet (A. W. van Dijk) 2.48.8; 2. Remus; 3. Mangala. Toto: winnend f 6.40; plaats f 3. f 2.20, f 2.90; gekoppeld f 24.90; cover cal f 8. Derby: 1. Paljas (H. J. v. d. Kraats) tijd 2.39.4; 2 lengten: 2. Alcyone (W. Barratt) halslengte; 3. Terratius (F. Vandeuren). Toto: winnend f 1.30; pl. f 1.20, f 1.60, f 1.90; gekoppeld f 4.20; covercal f 5.80. Sagita-prijs: 1. Hersial (W. Barratt) 1.49.1; 2. Hykala; 3. Harold. Toto: win nend f 21.50; plaats f 5.60, f 2 60; ge koppeld f 54.50; covercal f 4.10. Totale omzet: f 149.670,50. met hier en daar minder gelijkenis met „Pension Hommeles" moeten vertonen. De liedjes van Van der Plas waren op indringende muziek van Jurriaan Andriessen gezet. Richard Flink heeft van Guus Verstraete de rol van Victor Edeling overgenomen en met succes. Verstraete daarerv tegen speelde de huisknecht, een rol, waarvan Jaap Doderer (die was aan gekondigd) stellig iets meer had we ten te maken. Actueel N.T.S.-journaal. Volle ne gen minuten heeft het journaal van de N.T.S. stilgestaan bij de gebeurte nis rondom de vrije veren, die men in Zeeuws Vlaanderen zo hartstoch telijk begeert en welk overzicht is uitgegroeid tot een ongewilde pro paganda voor hetgeen men in de verste uithoek van ons vaderland na streeft. Dan waren er nog drie minu ten gewijd aan de kooplust van grensbewoners uit Duitsland, die in Venlo een dorado van goedkope arti kelen hebben gevonden. „Boter, kaas en eieren". De quiz van de K.R.O., heeft alle eer ge laten aan de beide jongelui van de vorige keer, die zo fantastisch veel wisten, maar door omstandigheden zonder prijs naar huis werden ge stuurd. Nu konden ze hun kans beter benutten en hun teleurstelling van toen overwinnen. Dit vragenspel komt over vier weken nog eenmaal terug, en dan hopen we, dat men een meer spannende quiz zal weten uit te denken. Van de vaak interessante film „Op zoek naar een draak" moe ten we zeggen, dat een deel kennelijk een spiegelbeeld gaf, hetgeen een wel zonderlinge indruk maakte. Avro-quiz loopt af. De laatste uitzending van de quiz „Van je fa milie moet je 't hebben" en de Weekendshow zal geschieden op za terdag 5 juli. Aan de show wordt o.a. medewerking verleend door het kwartet van Pia Beck, die j.l. vrij dag is opgetreden in de televisie van de B.B.C. in een programma met George Guetary. Cabaret van Wim Sonne veld. Van een voorstelling van het cabaret gezelschap van Wim Sonneveld heeft de VARA enkele maanden geleden een tele-recording gemaakt. Een eer ste deel van dit progromma „A la Carte" zal zij uitzenden zaterdag a.s. Dit programma werd geregisseerd d%or Ben Steggerda. In de uitzending op deze avond is voorts een rubriek opgenomen, waarin feiten, personen en ficties uit de maalstroom van het nieuws worden gevist. De redacteur van deze rubriek is Friso Endt. De nieuwe regisseur van de VARA, Eimert Kruidhof, regisseert dit deel van de uitzending. Het programma wordt besloten met „Weet wel wat je waagt", het populaire vraag- en antwoordspel. De vijf groepen, die middels de Ned. Televisie-stichting de t v. pro gramma's verzorgen, zullen nog even geduld moeten oefenen voor wat be treft de reeds lang in uitzicht ge stelde uitbreiding van zendtijd. De staatssecretaris van O. K. en W., mr. René Röppener, is namely k op het ogenblik verhinderd Kamerstukken omtrent deze zaak voor te bereiden. In t. v.-kringen betreurt men dat zeer, omdat men nu alsnog moet wachten met 't afsluiten van nieuwe contracten, terwijl toch het nieuwe seizoen in aantocht is. Het zal nog wel maanden duren voor aleer een nieuw en uitgebreid plan kan wor den doorgevoerd. TELEVISIE-UITZENDINGEN UIT LAREN Men deelt ons mede, dat vier van de vijf samenwerkende Omroepen tot het voorjaar van 1959 ongeveer dertig t. v.-uitzendingen zullen ver zorgen vanuit de concertzaal van het Singer Memorial te Laren. De be schikbare ruimten in Bussem zijn be perkt en doorgaans overbezet. Laren is gekozen, niet om de zaal alleen, maar ook om de directe verbinding met de zender in Bussum. THE BEVERLY SISTERS Een lezer uit Zoeterwoude heeft onlangs via de t v. de Beverly Sisters gezien en gehoord. En toen heeft een der mede-kijkers beweerd, dat ze met hun vieren reeds eerder in Bussum waren opgetreden. Het klein ste van de vier had toen vanuit Hil versum een liedje gezongen. Nu vraagt men onze uitspraak. We kunnen de zaak oplossen met de mededeling, dat laatstgenoemde groep The Gibson girls waren. Men ziet: er is keus te maken op 't beeld scherm; en toch lijkt een en ander op elkaar. „MISDAAD IN LONDEN" In de vertaling en onder regie van Ton Lensink brengt de AVRO a.s. donderdag Lynn Fosters televisiespel „Misdaad in Londen". Dat is een ver haal van Liz Claire en Max Allenby. Er is een mpord gepleegd waarbij Max betrokken raakt en even lijkt het er op, of door de omstandighe den een brug zal worden geslagen tussen hem en de jonge schrijfster Liz Claire. Als echter de mist van onzekerheden is opgetrokken, blijft Liz eenzamer achter dan te voren en klemt de vraag door wie de „mis daad in Londen" is gepleegd. „LUIPAARD OP SCHOOT" De serie „Luipaard op schoot", die dit seizoen door de t.v.-sectie van de AVRO wordt uitgezonden, beleeft op het ogenblik een even groot succes bij de kijkers in Cyprus, Australië, Frankrijk en België. Binnenkort zal ook de Italiaanse televisie haar gaan uitzenden en onderhandelingen be treffende vertoning in de Verenigde Staten zijn gaande. De televisie van de B.B.C. brengt inmiddels sedert enige tijd een nieuwe serie „Ontmoe tingen in Afrika" van Armand en Michaela Denis. Het echtpaar zal over enige tijd naar het Verre Oos ten vertrekken om opnamen te ma ken in China, Japan en Thailand. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.3030.00 Internat, agra risch nws. 20.00 Journ. en weer- overz. 20.20 Vliegen onder de Melk weg, film. AVRO: 21.05—23.00 Quartet, film. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.50 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagkloknoodklok. 12.03 Dans- muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Ronde van Nederland. 13.30 Amus. muz. 14.00 Schoolradio 14.30 V. d. vrou wen v. h. platteland. 14.40 Metro- pole ork. 15.10 Promenade ork. en sol. 16.00 V .d. zieken. 10.30 Zieken- lof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Geologische samenwerking in het Caraïbisoh gebied, door Ir. J. E. Heesterman. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 RVU: De wissel werking tussen sterrenkunde en wereldbeeld, door Dr. H. Groot. Tweede lezing: Het Griekse we reldbeeld. (Pythagoras, Plato, Hip- parchus en Ptolemeus). 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Lich te muz. 19.35 Gram. 20.15 Holland Festival: Francois Villon, opera plm. 21.30 Gram. 21.45 Act. 22.00 Radio Philh. ork. en solist. 22.45 Avondge bed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.15 V. d. zieken. 12.20 Re geringsuitz.: Landb. rubr. De paar- denkeuring in St. Michielsgestel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 12.55 Rep. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencermysterie hoorsp. 14,40 Schoolradio. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 Parapsycholo gische beschouwingen. 15.46 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwe reld en wij, caus. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Ronde v. Neder land. 19.04 Licht progr. 19.45 Film praatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 De man met de duizend gezichten, hoorsp. 21.45 Mannenkoor. 22.15 Journ. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HET DOOR ARTHUR MAYSE HOOFDSTUK VII *Toen zij 's ochtends na het mel ken naar huis liepen, ontmoetten zij Brian en Elsie. „Jullie zijn vandaag al vroeg op pad", zei Paddy. „Waar gaat de reis heen?" Het kleine meisje antwoordde met een preuts stemmetje: „We zijn nog niet besloten. Devvy zei, dat ik jullie zeggen moest dat je maar voor je eigen ontbijt moet zorgen. Wij heb ben al gegeten". „Mooi zo!" Paddy tilde Brian op en kietelde hem tot hij begon te schreeu wen. „En jullie mogen de grote koffie pot niet gebruiken, v.-ant gisteren hebben jullie een gat in de bodem gebrand, zegt Dewy". „We zullen er rekening mee hou den", verzekerde Paddy haar ern stig. Hij zette Brian op de grond en stuurde hem weg met een speelse klap op de zitting van zijn broek. Clint merkte op dat de kinderen alle bei nieuwe sandalen aan hadden. Ze ker door Dewy bekostigd uit de lut tele centen, die ze met vissen ver diende. „Die Elsie is een rare", zei Paddy toen zij verder liepen. „En is dat zo'n wonder? Maar ze leiden hier een heerlyk gezond le ven, hier buiten en in de bossen Daar is onze baas, Clinton". Devvy was met een schoffel in haar moestuin bezig. Ze begroette Paddy met een ki? „Goeiemorgen" en negeerde Clint. Toen zij in de keuken waren vroeg Clint: „En wat de boot betreft? Moe ten we haar niet op de hoogte bren gen?" „Dat zal ik doen", zei Paddy, ,,'t Is anders een gaatje van niks in de koffiepot; moet ze daar zo'n herrie over maken. We drinken thee hoor. Het lijkt me beter te wachten tot je weg bent, voor ik haar vertel dat je naar Martinez bent". „Waarom?" „Omdat ze vuur zal spuwen. Ik snap de huidige situatie eigenlijk niet best.... Gooi even een paar eieren in de ketel, dan slaan we twee vliegen in één klap". Clint keek wantrouwig toe, maar Paddy maakte een behoorlijke maal tijd klaar. Ze zaten te roken, toen Aila de trap afkwam. Ze had haar groene zijden och tendjapon aan. Haar zwarte haren hingen los over haar schouders en Clint kreeg de indruk dat de lijnen aan weerszijden van haar mond die per en bitterder waren. „Goeiemorgen, mevrouw Callahan zei Paddy". Aila gaapte. Zonder te antwoorden nam ze een kop en schotel uit de kast boven de gootsteen, schonk thee in en slifslofte op haar groene muil tjes naar de tafel toe. Ze stak een van haar geliefkoosde Turkse siga retten op en^ blies een grote rook wolk uit. „Binnenkort kan ik weer een goe de kop thee drinken", zei ze. „Dan hoef ik 's morgens niet meer tegen jullie lelijke gezichten aan te kyken, meneer Burke. Ik ga naar huis". „We zullen ons verlies als mannen dragen", antwoordde Paddy. „Een erfenis gekregen?" „Dat zou je graag weten, hé?" zei Aila. „Altyd met zijn neus in an dermans zaken, hé? Nou,'je gaat je gang maar, hoor". Ze glimlachte te gen Clint en haar stem' klonk poes lief. „Goed geslapen, liefje?" „Merci". Ze zon er blijkbaar op hem een hak te zetten en hy bleef op zijn hoede. De deur ging open en Dewy's sandalen klonken op de stenen. „Hé, jullie daar", zei ze, „het is acht uur. Klets in je eigen tyd, of roddel on derweg naar het hooiveld". „Kijk, kijk", zei Aila, terwijl ze een rookwolk uitblies. „Wat een schattig humeurtje Ga zitten, Dewy en drink een kop thee". „Ik ga koffie zetten". En zich tot Clint wendend, zei Devvy kortaf: ,,'k Zou maar wat jodium op je ge zicht doen. Haar nagels zullen niet al te zuiver zijn." „Zo, is dat het!" Aila's lach klonk gemaakt-vriendelijk. „Ik heb het je al meer gezegd, Devvy, en ik zeg het je nu nog eens. Als je bij een man iets wilt be reiken, moet je er minstens als een vrouw uitzien. Je moest jezelf eens zien! De halve boerderij zit onder je nagels en de modderspetten zitten op je neus". Ze rees met gracieuze bewegingen op en sloeg de ochtend japon om zich heen. „Maar je vriend heeft voor mij afgedaan. Je mag hem hebben Dewy en ik wens je veel plezier met hem". Aila liep naar de trap als een be haagzieke kat en met een geheim zinnig lachje om haar lippen. Clint slokte zyn thee naar binnen. Hij had medelijden met Dewy en snakte er naar uit de keuken weg te komen. Paddy schraapte zyn keel. „Ze is niet langer de grote dame", zei hij. „Ze laat haar rol varen en praat weer plat. Nietwaar, Dewy?" „Ik weet het niet. En het kan me niks schelen". „Ze zei dat ze naar huis terug gaat". „Die gaat niet voor ze eruit gedra gen wordt", snauwde Dewy. „En willen jullie nou opkrassen?" Ze smeet de deur achter hen dicht. Achter zich hoorden zij het geluid van brekend aardewerk. „Ze heeft een kopje kapot ge gooid", zei Paddy. „Nu dat zal haar opluchten. Callahan had die andere meid nooit hierheen moeten bren gen." Ofschoon het nog vroeg was, was het al heet. Bij het hooiveld aange komen deed Paddy zyn hemd uit en geen mens zou iets in hem hebben gezien dan een doodgewone boeren knecht. De gebeurtenissen van de afgelo pen nacht kwamen Clint nu een beetje fantastisch voor. „Ik snap niet waarom je hen niet gewoon kunt aanpakken", zei htf. „Als dat spul toch in de buurt van de zaagmolen verstopt zit, is het eenvoudig ge noeg". „Al was dat zo", zei Paddy „en we weten niet of het zo is dan zouden we het toch niet vinden". „Misschien is het op de „Helene". „En misschien ergens middenin de baai, of in Dewy's bos, of ik weet niet hoeveel mijl ver weg. Onze man op de zaagmolen kent ieder plekje daar. Hij heeft niets gevonden". „Lum Kee?" Paddy knikte. „Hij is er al twintig jaar kok geweest. Toen de zaagmolen gesloten werd, nam Callahan hem in huis. Verleden maand heb Ik hem naar de dominee gestuurd om voor hem te koken. Lum Kee weet niet dat jy by ons hoort. Als je hem ziet moet je het hem niet vertellen. Hij heeft zijn eigen werk". „Dat hijgisteren om vis kwam. daar zat natuurlijk ook meer achter, hé?" „Ja. Hij is van hier vertrokken met een walkie-talkie in een zak aardappels. Eens per dag of vaker zal hij me inlichten over hetgeen er op „Rust Wat" voorvalt". „Je hebt de zaak goed georgani seerd", zei Clint. „Maar het klinkt me allemaal wel een beetje melo dramatisch in de oren". „Luister goed". Paddy's gezicht werd grimmig. ,„Dit is geen kinder spel. Als dat nou nog niet door je dikke schedel is heen gedrongen (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7