Raad van Lisse aanvaardde uitbreidingsplannen MAANDAG 16 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vrijdagmiddag kwam de raad vanzigingen wellicht noodzakelijk zijn. Lisse onder voorzitterschap van bur gemeester mr Th. M. J. de Graaf bijeen ter behandeling van een agenda waarop als voornaamste punt prijkte: vaststelling regeling 'bebouwde kom van de dorpskern Lisse en het partieel uitbreidings plan voor Lisse Dorp, alsmede be handeling van tegen deze ingedien de (97) bezwaarschriften. Voordat dit punt aan de orde werd gesteld kreeg de raad gelegenheid een waarnemend wethouder te kie zen, ter tijdelijke vervanging van wethouder A. Tibboel, die wegens ziekte zijn functie voorlopig niet zal kunnen waarnemen. Tien van de elf aanwezige leden stemden op de heer A. de Vries (CHU), leider van de Prot. Chr. fractie. De uitbreidingsplannen werden na ruime discussie, alsmede toelichting en verduidelijking door de burge meester en de heer Schut van het Instituut „Stad en Landschap van Zuid-Holland" zonder stemming goedgekeurd en ging de raad ac- coord met de op de ingediende be zwaarschriften door b. en w. uitge brachte prae-adviezen. Afwezig waren behalve wethou der Tibboel, de leden G. v. d. Berg, J. H. Akerboom en G. v. 't Woud. Bij de besprekingen waren tegen woordig, behalve een afvaardiging van „Stad en Landschap", enkele hoofdambtenaren en de directeur van Openbare Werken. De voorzitter stelde allereerst de verkiezing van een waarnemend wethouder ter tijdelijke vervanging van de heer Tibboel aan de orde. Van de 11 uitgebrachte stemmen werden er 10 uitgebracht op de heer A de Vries (GHU) en een op de heer M. Montagne (AR). De heer de Vries dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij sprak de wens uit voor een spoedig herstel van de heer Tibboel. Op uit nodiging van de burgemeester nam hij plaats aan de tafel van b. en w. Burgemeester de Graaf kondigde het agendapunt „Vaststelling Uit breidingsplannen" aan als zeer be langwekkend. De materie is uitvoe rig voorbereid. De vele tegen de eerste plannen ingediende bezwaren hebben de gelegenheid geschapen om met het thans voorgestelde te komen. De periode van voorberei ding was zeer langdurig. Na het eer ste besluit tot wijziging werd later opdracht gegeven tot algehele her ziening. Het thans voorgestelde is van in grijpende aard, aldus mr. de Graaf, vooral ook met het oog op het toe komstige gemeenschapsleven van Lisse. De commissie ad hoe heeft bij zonder goed werk verricht. Markant zijn de duidelijk sprekende oogmer ken met betrekking tot de verkeers situatie en de economische aspecten (bloembollencultuur, middenstand en kleinbedrijf) aspecten, die volle dige kansen tot verdere ontwikke ling bieden. Voorts is daar de recre atie, de uitbreiding van de woning bouw, e.d. Ingrijpende wijzigingen sane ring en doorbraken scheppen nieuwe mogelijkheden voor de so ciale gemeenschapsbeleving. Dit in grijpen vraagt offers. Bij realisering van de plannen zullen niet alleen van de gemeenschap maar ook van de gemeente die offers worden ge vraagd. De overheid zal op korte ter mijn bepaalde voorzieningen moeten treffen, aldus mr. de Graaf. De algemene beschouwingen wer den geopend door de heer J. P. de Koning, fractieleider van de KVP. Spr. begon met zijn grote waarde ring voor de plannen uit te spreken doch deze plannen, gebaseerd op 20.000 inwoners, zijn slechts in verre toekomst te verwezenlijken. Daar door zullen mettertijd partiële wij- Bij spr. zijn vragen opgekomen met betrekking tot „de zekerheid voor zekere belangen". Hoe staat het b.v. met de vergoeding aan ge dupeerden bij de sanering van Sta tionsweg en Kanaalstraat, kan scha devergoeding worden gegeven naar billijkheid? Welke mogelijkheden zijn er voor de vestiging van kleine kwekers? Is er voldoende rekening gehouden met definitieve sport- en speelgelegenheden? Ontstaan er geen moeilijkheden voor de midden stand, b.v. bij wijziging van lijnen? Met betrekking tot het Poelpolder- plan rijst de vraag of dit niet al te kostbare voorzieningen zal vergen. Spr. vreest dat het gelande indus trieterrein aldaar door de uitzon derlijk lage ligging te duur zal wor den. Hij betreurt het daarom dat er geen plan is voor industrievesti ging in Halfweg. brachte prae-adviezen aan het oor deel van de raad onderworpen. Slechts enkele daarvan ontlokten op- of aanmerkingen en de raad besloot zonder stemming met de prae-advie zen accoord te gaan. De voorgestelde uitbreidingsplan nen en regelingen worden vervol gens, eveneens zonder stemming, aan vaard. Een hamerklop waard. Burgemeester de Graaf vond het genomen besluit een hamerklop waard. De raad heeft een zeer ge wichtige beslissing genomen. Spr. bracht dank aan allen die er aan had den meegewerkt en hoopte dat zegen op de besluiten zal rusten tot heil van de ingezetenen en van de gemeente Lisse als totaliteit. Tot slot ging de raad accoord met r001" een voorstel tot het verlenen van sub sidie over 1958, 50,aan de Ver eniging ProJuventute te Haarlem. In 1957 stonden geen kinderen uit Lisse onder vrije patronage van deze ver eniging, daarom kan voor 1958 slechts het minimale subsidie worden toege kend. De vergadering werd daarop gesloten. ZUINIG MET DRINKWATER Van gemeentewege wordt de aan- Wat gaat het kosten? dacht gevestigd op het volgende. Ver- Wnd. wethouder A. de Vries, spre-1 J,eden iaar hebben de warme zomer- kende namens de prot. chr. fractie,dagen grote moeilijkbieden veroor- sprak eveneens zijn grote waarde- ?aa^t in de leidingwatervoorziening _T_u;; m de Bollenstreek, speciaal m de ge ring uit voor de plannen, die hij logisch en verantwoord van cxpzet achtte. Lisse kan daardoor een aan trekkelijke woongelegenheid bieden. Ook deze spr. had enkele vragen. Zijn de kosten berekend en rust het pian op een stevige financiële ba- meenten Sassenheim en Warmond. Zoals bekend wordt het water ge wonnen te Hillegom en vandaar op- fepompt naar Warmond via Lisse en assenheim. Wegens de opgelegde bestedings beperking was het niet mogelijk de sis? Behalve de urgentie ven de ver- de voorgenomen intergemeentelijke schillende projecten moet ook de transportleidingen aan te leggen, zo- dat de leveringsmoeilijkheden voor de gemeenten Sassenheim en War mond zijn blijven bestaan. In ver band hiermede wordt op de bevolking van Lisse een ernstig beoep gedaan zich vooral op de warme zomerdagen te beperken met het watergebruik. Het gemeentebestuur wijst op het bepaalde in art. 21, lc van de ver ordening „Voorwaarden voor de leve ring van water", krachtens welk ar tikel het verboden is een kraan of tapgelegenheid onnodig te laten openstaan of op enige andere wijze water te verspillen. Het gemeente bestuur acht het besproeien van tui nen vóór 's avonds 7 uur een ver spilling van water en verbiedt zulks op warme dagen, op straffe van af sluiting van watertoevoer. Op een ieder wordt een krachtig beroep gedaan om uit hoofde van burgerzin een welwillende medewer king te verlenen. financiële mogelijkheid daarvan worden overwogen. Spr. wenst voorts de mogelijkheid tot partiële wijzigingen in de toekomst open te houden. Met betrekking tot de vele inge diende bezwaarschriften is spr. van mening dat, ingeval daarin niet kan worden tegemoet gekomen, een doel treffende schaderegeling moet wor den gehanteerd. Tenslotte zou .de heej de Vries het wenselijk achten als eerste punt op het urgentieprogram te plaatsen het dempen van de gracht tot aan de mo len en met het overblijvende gedeelte te wachten totdat de bebouwing van de Poelpolder werkelijkheid gaat worden. De heer P. v. Leeuwen (PvdA) vindt het moeilijk algemene beschou wingen aan de plannen te wijden. De ze plannen zijn als het ware een com promis, men heeft zich neergelegd bij andere zienswijzen omdat men geen betere oplossing ziet. Het plan is ech ter aanvaardbaar. HILLEGOM Rode Kr nis'Collecte. De collecte ABBENES Gunning. Architect L. Kraak te Hoofddorp heeft namens de heer A. van Duivenvoorden, het verbouwen van een woonhuis aan de Hoofdweg gegund aan de fa. A. van Damme te Nieuw-Vennep. NIEUWKOOP Propaganda-oefening B.B. Drei gende wolken vol oorlogsgeweld sta pelen zich op boven ons rustige dorp. Men is er achtergekomen, dat dins dagavond a.s. het onweer zal losbar sten. Het tijdstip waarop, blijft nog een geheim, alleen bekend bij de heer W. J. de Jong en de top van zijn B.B.-staf. Brandweer en blok- ploegen zijn gewaarschuwd zich die avond paraat te houden. Na de „luchtaanval" zullen onze wakkere B.B.-ers met hun materiaal uitrukken ten einde hulp te bieden, waar deze het hardst nodig zal zijn. De B.B. zal op haar paraatheid worden getest. Dit is het eerste doel van deze oefening. De leiding van de B.B. heeft er echter nog een andere bedoeling mee. Deze oefening van menslievendheid hulpbetoon moet tevens een demonstratie zijn, die bij het publiek inslaat. De B.B. beschikt nog over te weinig krachten, vooral in Noordon, ook vrouwen E.H.B.O.- sters, die zich aan dit mooie en nood zakelijke werk geven. Hoe meer pu bliek bij deze oefening, hoe liever het de leiding van de B.B. is. Via de microfoon hoopt men de mensen zo goed mogelijk over deze oefening in te lichten. W0UBRUGGE De oogst van de straat. Gevon den; metalen broche, grijs jongens jasje, paar bruine schoenen, colbert jas, portemonnaie, mantel, witte hond. Verloren: steunzool, rode por temonnaie, schort. Inlichtingen postcommandant der rijkspolitie. Als woongemeente is Lisse gunstig) voor het Ned. Rode Kruis heeft op gebracht f 1780,65. Autotocht bejaarden. Aan de autotocht voor bejaarden, die mor gen zal worden gehouden, zullen ruim 300 personen deelnemen. Er zullen 112 auto's de reis meemaken, die dinsdag de bejaarden zullen rij den via de Velser tunnel naar Ber gen, waar in het café-rest. Duinver- maakt de lunch zal worden gebruikt. De reis begint om 1 uur. Avondvierdaagse. Aan de Hil legomse avondvierdaagse is door 224 personen deelgenomen zonder dat er uitvallers waren. De oudste deelne mer, de 80-jarige heer Van de Berg, uit de Molenbuurt en de jongste, de 7-jarige Henk de Kooker, hadden de bijzondere belangstelling. Bij de fi nish werden aan de deelnemende verenigingen Concordia, Kinder vreugd, Jahn en Ons Genoegen, alle uit Hillegom, en aan Irene uit Nw.- Vennep, de prijzen en een herinne ringsmedaille uitgereikt. gesitueerd t.a.v. de recreatie maar men zal daartoe toch de nodige voor zieningen moeten treffen. Wanneer echter alle landbouwgronden moeten blijven bestaan, dan blijft er voor de recreatie niet zo heel veel over. Spr. was dankbaar voor de onlangs verschenen rapporten, daarin staan gegevens waar steeds om is gevraagd. De kwestie industrieverstiging is ech ter een nieuw element. In dit ver band constateerde spr. een tegenstrij digiheid in de rapporten „Lisse" en „Bollenstreek". Volgens het rapport „Lisse" heeft de gemeente ten op zichte van industrievestiging te wei nig gedaan, doch volgens het streek- rapport heeft de gemeente het toch wel goed gedaan omdat aan industrie aantrekking bepaalde gevaren zijn verbonden. Er worden hier dus twee accenten gelegd, óf Lisse als aan vaardbare woongemeente, óf als al leen werkgemeente. Met betrekking tot industrie is er weinig gepland. Is het inderdaad waar dat zij, die in Lis se zijn geboren, hier blijven wonen en toch elders gaan werken? Voorts mist spr. voldoende cijfermateriaal met betrekking tot de kosten. Ook de heer v. Leeuwen pleitte voor billijke en redelijke schadecom- pensatie. In 'zijn antwoord aan de verschil lende sprekers zei burgemeester de Graaf o.m. dat hij bij allen de onge rustheid heeft beluisterd omtrent de schadevergoeding. Er bestaat een schadevergoedingsverordening doch er kan nog geen schade worden ge claimd als de gemeente nog slechts plannen ter tafel heeft gebracht. De schaderegelingscommissie is niet aan normen gebonden. Als vrije en wijze mannen zullen zij zich moeten bera den wat de schade werkelijk zal zijn en daarnaar zullen zij zich uitspre ken. Naar aanleiding van wat de heer de Vries zei over uitbreiding van het raadhuis komt, volgens mr de Graaf de vraag op: rigoureus of stapje voor stapje. De werkgelegenheid in het huidige raadhuis vergt nog geen da delijke oplossing. De heer Schut, van het Instituut „Stad en Landschap van Zuid-Hol land" en adviseur der gemeente bij de uitbreidingsplannen, gaf in ver band met de gerezen vragen nadere toelichting ter verduidelijking. In antwoord op de vraag of de sport- en speelgelegenheden, zoals in de plannen opgenomen, definitief en voldoende zullen zijn, meende spr. te kunnen zeggen dat Lisse „daarmee uit de voeten kan". Men is er in ge slaagd in iedere wijk ruimte daarvoor te vinden, klein of groot. Een oplos sing „dorpspark" is enigermate ge vonden in het plan-Blokhuis. Wat een compensatie aan de middenstand be treft met de gemeente plaats hebben voor vervanging. Ten aanzien van de Poelpolder worden grote aanloopkosten gevergd; de heer Schut vertrouwt echter dat in de toekomst de gehele polder nodig zal z(jn. Over de industriebestem ming, waarover de Raad sceptisch is gestemd, zei sprr dat het in Halfweg zo duidelijk ligt als het maar kan in bepaalde opzichten. Blijken de kos ten t.o.v. de Poelpolder te zwaar dan zijn de mogelijkheden in Halfweg wellicht beter maar spr. zou de kans van vestiging aan de Greveling zeer zeker willen aangrijpen. Nadat de de heren de Koning en de Vries in tweede instantie nog het woord hadden gevoerd werden de in gekomen bezwaarschriften behandeld en de daarop door b. en w. uitge- N00RDWIJKERH0UT Laatste étappe Avondvierdaagse Op enkele uitvallers na kwamen za terdagmiddag tegen half zes de se nioren en de junioren van hun laat ste étappe der Avondvierdaagse van af de Pilarenlaan op de Kerkstraat, vanwaar zij voorafgegaan door de R.K. Muziekvereniging St. Jeanne d'Arc hun „bloementocht" naar de finish op de St. Bavostichting be gonnen. Onder grote belangstelling trok de stoet langs het hoofdgebouw., waar op het bordes het ere-comité, waaronder burgemeester P. M. M. van der Weyden en de directeur-ge neesheer der Stichting, dr P. A. F. van der Spek het défilé afnam. Opgesteld op het vroegere voet balveld der Stichting luisterde de deelnemers naar een kort sluitings woord van de leider der Avondvier daagse, de heer E. Broug, die hen gelukwenste met het behaalde re sultaat. Onder het spelen van het Wilhel mus daalde de vlaggen uit de mas ten ten teken, dat deze 3e Noordwij- kerhoutse Avondvierdaagse weer tot het verleden behoort. Puzzlerit Instuif Op zondag 29 juni houden de leden van de Instuif van Noordwijkerhout en Sassenheim een fietspuzzlerit. Allereerst wordt die dag om 9 uur in de kapel van het St. Bernardusgesticht in Sassenheim een H. Mis voor de deelnemers op gedragen, waarna om 10 uur in ho tel Het Bruine Paard het ontbijt wordt genuttigd. De start van de puzzlerit vindt om 10.45 uur plaats en 's avonds om 8 uur wordt de dag besloten met een dansavond in het zelfde hotel. VOORHOUT FELLE KORTE BRAND Zaterdagmiddag brak in een grote houten schuur, waarvan de gemeen te Voorhout eigenaresse is en staan de vlak tegen het gebouw der r.k. Jongensschool een felle brand uit. De brandweeralarmschel zorgde voor direkte hulp, maar de brandweerlui behoefden niet op de autobrandspuit te springen, daar de brand in direkte nabijheid lag van het fcrandweer- huis. y|> De schuurzolder waarop zich nog resten van hooi bevonden van de heer B. v. d. Ploeg brandde door de droogte fel, terwijl de asbestplaten van het dak de lucht invlogen. Spoe dig was een slang op de waterlei ding geplaatst en kon door nathou den een begin van brand op het schoolgebouw voorkomen worden. Een tweetal varkens, welke zich gelijkvloers in de schuur bevonden, waren er slecht aan toe en moesten door een slager worden afgemaakt. Deze waren ook eigendom van de heer B. v. d. Ploeg. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, w. van het plan geschrapt. VOORSCHOTEN Succes voor Brandweer De brandweerploeg van Voorschoten is nog steeds in opmars. Vorig jaar kampioen van de derde klas, wat be tekende, dat de ploeg nu overging I naar de 2e klas, thans kon de ploeg wedstrijden, die gehouden werden te zaterdagmiddag op de provinciale Wassenaar, een tweede prijs bemach tigen. Dit is ongetwijfeld een mooi succes. B.B.-oefening Zaterdagmiddag hield de Bescherming Burgerbevol king in Vo:rschoten een grote oefe ning. Men ging hierbij uit van de volgende suggestie. Een jachtvlieg tuig stortte neer in de Wijngaarden laan. Er was juist druk verkeer en er waren verschillende mensen aan het winkelen. De Wijngaardenlaan was versperd door puin en scherven de werkelijkheid is ook zo en hier lagen doden en gewonden. Om de echtheid van de ramp te suggere ren was er in werkelijkheid een oud vliegtuigwrak op de Wijngaarden- laan geplaatst. Men begon met afzetting van het terrein door de Rijkspolitie. Het eerst kwamen in actie de blokploe- gen 5 en 6 en deze vroegen hulp aan de overige blokposten. Zij kregen deze hulp, omdat er in hun gebied geen ramp plaats vond. Het Ge zondheidscentrum werd ingericht als opvangcentrum van het medisch ge neeskundig team. De dienst sociale verzorging kwam eveneens in actie en verzorgde de gewonden en de noodwachters. Blok 4 moest een bij zondere redding verrichten. Er wa ren op het balcon nl. twee gewon den en deze moesten met een bran card van het dak worden neergela ten. De redding verliep vlot. Ook de Opruimings- en reddingsdienst had een bijzondere functie. Vanaf winkelcentrum op de Schoolstraat maakt zij een lift om de gewonden naar beneden te laten komen. De oefening had over het geheel genomen een vlot verloop. Binnen het geraamde tijdschema werd de handelingen volvoerd. Vooral het verbinden van de gewonden en het vervoeren liep gesmeerd. Uit het depot van het Rode Kruis te 's Gra venhage waren een tiental alumi nium bedden gestuurd voor de in richting van het «noodziekenhuis De oefening werd bijgewoond door het hoofd van de Kring, de heer Gerth van Wijk, burgemeester C. J. v. d. Hoeven, wethouder G. Schrama, terwijl ook leden van de raad van hun belangstelling blijk gaven. Na afloop van de oefening was er nog een soort wapenschouw voor het Gezondheidscentrum. Vanzelfspre kend trok deze grote oefening de be langstelling van de burgerij. 's Avonds was er in het Cultureel Centrum nog een gezellige bijeen komst van de B.B., waar het woord gevoerd werd eerst door burgemees ter C. J. v. d. Hoeven, de heer Ver waayen, „de antwoordman van de B.B." en door de heer Van Schaick, hoofd van de Zelfbescherming bur gerbevolking. De padvinders, die des middags als gewonden dienst had den gedaan gaven 's avonds een de monstratie. Tot slot werden enige films vertoond. WASSENAAR HERZIENING UITBREIDINGSPLAN 2 JULI IN DE RAAD B. en W. komen aan talrijke bezwaren tegemoet Op woensdag 2 juli zal de meenteraad de nerziemng van het uitbreidingsplan, zoals het door prot. Froger voor vrijwel de gehele ge meente is ontworpen, in behandeling nemen. Dezer dagen zijn de stukken, die op deze herziening betrekking hebben, aan de gemeenteraad toe gezonden. In een uitvoerig ontwerp besluit van 64 pagina's antwoorden b. en w. op de 129 ingediende zwaarschrilten, die tezamen een lij vig boekdeel vormen. Elk bezwaar- senrift is, zo merken b. en w. op, grondig bestudeerd en als het enigs zins mogelijk wast is -an de bezwa ren tegemoet gekomen. Tal van bezwaren werden Inge bracht tegen het voornemen, om vil lapark De Kieviet te doorsnijden met een drukke verkeersweg, die de ver binding zou vormen tussen de Rijks straatweg en de geprojecteerde pro vinciale weg door de duinen. Een van de bezwaarschriften telt de handtekeningen van 117 bewoners van dit gedeelte van Wassenaar. Zij allen vrezen, dat het met de rust in het villapark gedaan zal zijn, als de verbindingsweg in de toekomst wordt aangelegd. B. en w. hebben deze be zwaren niet naast zich neergelegd. In het ontwerp-besluit wordt gezegd, dat het wenselijk wordt geacht een beslissing over deze weg uit te stel len totdat gegevens bekend zullen zyn over de ontwikkeling van het verkeer in deze omgeving na de tot standkoming van de provinciale weg. In verband daarmee is de verbin dingsweg van dit uitbreidingsplan geschrapt. Talrijke bezwaren van bewoners van Nieuw-Wassenaar hadden be trekking op het plan, om aan de Stoeplaan tegenover de r.k. kerk een aantal winkels te projecteren. Ook aan deze bezwaren zijn b. en w. te gemoetgekomen door de bestemming van de betreffende gronden ongewij zigd te laten. Uit de opmerkingen van b. en w. over dit punt kan wor den afgeleid, dat vroeger wel eens de wens is geuit, in dit gedeelte van Wassenaar de vestiging van winkels mogelijk te maken. Blijkbaar is de I behoefte aan winkels niet zo groot, aldus b. en w. Uit het uitbreidingsplan geschrapt is cok een verbindingsweg tussen de Katwijkseweg en de Van Bronck- horstlaan en een fietspad in het ver lengde van de Sparrelaan tussen de Kerkeboslaan en de Laan van Hoog- wolde. Bewoners van de Maaldrift en omgeving hebben bezwaren ge maakt tegen het bestemmen van een terrein voor het vestigen van nertsfokkerijen. Hun bezwaarschrif ten hebben resultaat gehad: de nerts- fokkerijen zijn in het plan geschrapt. Voor de bollen kwekers, die hun land hebben in de omgeving van de Hoge Klei. is, als resultaat van een gezamenlijk bezwaarschrift, een wat gunstiger positie ontstaan. Volgens het uitbreidingsplan zal ongeveer 10 ha. hoogwaardige cultuurgrond in de toekomst bestemd zjjn voor bebou wing met woningen. B. en w. mer ken evenwel op, dat hiervoor eerst een uitbreidingsplan in onderdelen dient te worden vastgesteld en dat men hiertoe pas zal overgaan als het dringend nodig is. Tot zo lang wordt deze grond bestemd voor agrarisch gebruik. De gemeente 's-Gravenhage, ver enigingen op het gebied van de na tuurbescherming, de eigenaresse van het landgoed Duinrell en eigenaars en gebruikers van andere gronden hebben bezwaren ingediend tegen de plannen voor de provinciale weg no. 1 door de duinen, die in het nieu we uitbreidingsplan voorkomt. Tegen deze wijzigingen in de situatie op de Rijksstraatweg zijn eveneens vele bezwaren ingebracht, o.m. van mid denstanders, die bij het Kerkehout en op de Deyl langs deze weg geves tigd zijn. H.K.H. prinses Wil'helmina heeft laten weten, dat zij gaarne be reid is, gedeelten van haar landgoe deren, die nodig zijn voor een ver breding van de Rijksstraatweg af te staan. H.K.H. heeft evenwel ern stige bezwaren tegen het aanleggen van fietspaden door de landgoede ren. Deze fietspaden zijn door b. en w. van het plan geschrapt. Tegen boom gereden Op de Rijksstraatweg reed de 41-jarige W uit Rijswijk door nog onopgehelder de oorzaak tegen een boom. De be stuurder liep enige kneuzingen aan de ribben op en is, nadat dokter Wafelbakker de eerste hulp had ver leend per ambulance-auto naar het gemeente-ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag vervoerd Van de auto werd de voorzijde ernstig bescha dig-d. Onvoorzichtig overgestoken Op de Landscheidingsweg bij de Buurt weg werd de 41-jarige K. die een tandem met hulpmotor bereed, bij het onvoorzichtig oversteken aange reden door een personenauto, be stuurd door de 41-jarige C. uit Den Haag. Bij dit ongeval werd de echt genote van K, die achter op de tan dem zat, aan het hoofd gewond. Dok ter Wafelbakker verleende eerste hulp en liet de vrouw per ambulan ce-auto naar haar woning vervoeren De tandem en de auto werden be schadigd. Brandweerwedstrijden Zaterdag zijn op het terrein achter de Storm van 's Gravensandeweg in Wasse naar de provinciale brandweerwed strijden voor vrijwillige brandweer ploegen uit de klasse II voortgezet. Er kwamen op deze dag 26 gemeen telijke en bedrijfsbrandweren in het geweer. De wedstrijden duurden de gehe le dag en evenals vorige week waren er tal van toeschouwers. 's Avonds omstreeks half 7 was de uitslag bekend. De wedstrijdleider, de heer G. J. C. Blom, hoofdbrand meester van de Rijksinspectie voor het Brandweerwezen, besprak in de brandweerkazerne aan de Pieter Twentlaan de geleverde prestaties. De loco-burgemeester van Wasse naar, mr dr J. Hazenberg, hield, al vorens hij tot de prijsuitreiking overging, een toespraak, waarin hij zijn grote waardering uitsprak voor de praktische burgerzin waarvan de leden van de vrijwillige brandweer ploegen blijk gaven. Hij maakte daarna bekend, dat de pryzen voor de pompbedienaars gewonnen waren door de pompbedienaars van resp. Johan de Wit te Dordrecht en van de gemeentebrandweer van Hille gom. De uitslagen van de tweede wed strijddag waren verder: Gemeentebrandweren: le prijs Leerdam 824 pnt.; 2 Voorschoten 744 p.; 3. Capelle aan de IJssel II 729 p.; 4. Oostvoorne 726(/t p. Bedrijfsbrandweren: 1. Levers Zeepmij te Vlaardingen; 2. Fa. Ver- oLme te Alblasserdam. Geslaagd. Op het gymnasium „Katwijk de Breul" (groep 2) is ge slaagd de heer A. Schuurmans, al hier, voor het diploma A. Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam slaagde voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen de heer J. J. B. Fanoy alhier. De heer H. van Elk erelid van „Excelsior". De heer H. van Elk, tot voor kort secretaris van de mu ziekvereniging „Excelsior" is dour deze vereniging benoemd tot ere-lid Daarmee hebben bestuur en leden uitdrukking willen geven aan hur. grote erkentelijkheid voor de enor me verdiensten van de heer van Elk voor de plaatselijke muziekvereni ging, Gedurende ruim 50 jaar heeft hij zijn beste krachten gegeven aan .Excelsior". E.H.B.O.-examens. Donderdag heeft dokter Van Herwaarden in het Wit-Gele Kruisgebouw de examens afgenomen aan 17 personen voor het eenheidsdiploma EHBO, die zijn op geleid door de afdeling Wassenaar van de Kath. Nat Bond voor EHBO. Bij deze examens wisten alle candi- daten het diploma te behalen. 25 Jaar trouwe dienst Aan me juffrouw Corrie Baayen zijn wegens 25-jarige trouwe dienst by de familie P. A. Wernink jr. te Wassenaar door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een medaille en een oorkonde uitgereikt Verkeersexamens. In de afge lopen weken zijn o.l.v. de verkeers- 'pedagoog, de heer Th. van der Hoek, verkeersexamen gehouden. De exa mens bestonden uit ccn schriftelijk en een praktisch gedeelte. Aan het schriftelijk gedeelte namen 614 leer lingen deel; 597 van hen slaagden, waarvan 49 zonder fouten. Van de 566 jongens en meisjes, die opkwa men voor het praktische gedekte slaagden er 491. Aan 31 van hen is het diploma met „lof toegekend. SPORT WIELRENNEN GEEN ITALIAANSE PLOEG IN RONDE VAN NEDERLAND. Nog voor dat de Ronde van Neder land begonnen is stapelen de moei lijkheden zich al op. Nadat de on derhandelingen met de Deense ploeg op niets waren uitgelopen, kwam vanmorgen het bericht binnen, dat ook de Italiaanse ploeg, die door de Belg Vannitsen geleid zou worden, niet aan de start zal verschijnen. De directeur van de Ronde van Nederland, de heer O. van Erp, pro beert nu in samenwerking met de fabriek, die de Italiaanse ploeg ge adopteerd had, nog een Nederlandse ploeg van jonge renners samen te stellen. Lukt dit, dan zullen zeven ploegen van 8 renners starten. DE TOUR DE FRANCE. Het leiderschap van de Ned.- Luxemburgse ploeg. De heren C. J. de Voogd en M. Koot van de sportcommissie van de K.N.W.U. hebben zoals reeds gemeld in het afgelopen weekeinde te Lu xemburg langdurige besprekingen gevoerd met een delegatie van het bestuur van de Luxemburgse fede ratie. Van Nederlandse zijde is voorge steld Klaas Buchly te benoemen tot ploegleider van de gemengde Neder landse-Luxemburgse ploeg in de Tour de France. Toen de Neder landse afvaardiging zondag jl. Lu xemburg verliet, hadden de Luxem burgers nog geen beslissing genomen, doch zij zouden die zo spoedig mo gelijk telegrafisch bekend maken. Hedenmiddag half één was op het bureau van de K.N.W.U. nog geen telegrafisch bescheid uit Luxemburg ontvangen. Louison Bobet neemt deel Louison Bobet heeft een definitief besluit genomen: hij neemt deel aan de Ronde van Frankrijk, die op 26 juni te Brussel zal starten. „Ik heb mijn besluit alleen genomen, een beetje tegen het advies van mijn familie en zelfs van mijn arts in", verklaarde de ex-wereldkampioen. Vanmiddag vertrok Bobet per vlieg tuig naar St. Brieuc, waar hij een medische behandeling zal ondergaan. Zijn broer Jean is niet op zijn be sluit teruggekomen. Hij zal niet deel nemen aan de Ronde van Frankrijk. Marktberichten ROTTERDAM, 16 juni Vee. Aan voer 2045 stuks vee. 1231 vette koeien, 814 varkens. Prijzen: vette koeien le kw. 3.00—3.30; 2e kw. 2.74—2.90; 3e kw. 2.502.70; varkens 172 170168. Handel: vette koeien aan voer iets ruimer, handel traag met te ruglopende prijzen, prima's boven no tering; varkens aanvoer ruimer, han del kalm, de prijzen van vorige week konden zich vooral bij afloop met moeite handhaven, enkele prima exemplaren boven notering. 2 Iedereen is enthousiast. als wii uw matras over trekken met damast Een één pers vanaf f 19 50. twee-Ders vanaf f 26 50 Smits bedden en taoliten- mapa. Mare 98 Vrouwen- steep 9 tel 23913 2 Gratis boekje „Waar wetenschap en natuur el kaar ontmoeten" Zendt een briefkaart met naam en adres aan- Postbus 27. Hilversum 2 1958 de nieuwe t'olex. direct leverbaar Ne mooier nog solider nop kraentieer Gebr Huisman Hopewoerd 6668 Eipi-'i "inancierine Tel 31292 "2 Rokershoest en och- endhoest geneest U spoe- lig met Domproost. 40 tabletten 1.45. Bii apoth. .*n drogist. 2 Luxe autoverhuur. Wii .erhuren o.a. Mercedes- diesel Simca en Volks wagen Uitsjuitend nieuw materiaal Garage Biem an Voorhout tel. 025327433 2 Aangeboden t.e.a.b. een 2-pers. houten ledikant met nieuwe spiraal, ma tras. nachtkastje en tafel tje. Na 6 uur niet thuis. Maarsmansteeg 8 (Lewen- stein) 2 Zwart hondje weggelo pen naam Fokkie. Gelieve terug te bezorgen of te bellen, Roelofarendsveen K 1713270. H. Mooren. Leimuiden. 2 Nieuwe naaimachines aangeboden in pracht sa- lonkast voor zeer lage prijs. Inlichtingen en te zien Westkanaalweg 17. Langeraar. 2 Te koop: snelbrommer. met Sachs motor, zo goed als nieuw, 's Avonds na <.30. Badhuisstraat 22. v oorschoten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3