LWTiLGAT faJLtmSTAD Scherp Iste Dag Federatief Bondsconcours werd muzikaal festival MAANDAG 16 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT m v A p tfoq, <b AFRIT WAS ORGEL TE STEIL. De steile afrit van de Kippenbrug heeft een ander echt-Hollands fa cet van de Sleuteltad zaterdagmid dag een lelijke hak gezet. De gebroe ders Mink uit de Mirakelsteeg, die met het draaiorgel, dat ze van een Amsterdamse firma gehuurd hebben, tegen zes uur van de Vrouwensteeg de Aalmarkt op wilden rijden, zetten het paard, dat het orgel trekt, tot groter spoed aan omdat het dier an ders wellicht op de afrit de wagen te gen de benen zou krijgen. De snelheid werd echter te hoog, de bocht was te steil en het orgel begon angstwekkend te schudden op de onderbouw. Dat konden de bou ten, waarmede het muziekinstrument op de wagen werd vastgehouden niet verdragen. Ze braken af en in een dodelijke aanraking met de straat stenen o, droeve ironie: juist voor Benoeming Bisdom Rotterdam De Bisschop van Rotterdam heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als pastoor van de parochie van de H Jacobus te 's-Gravenhage, de hoogeerw. heer mgr. B. A. E. Bo- keloh, die deken van 's-Gravenhage blijft. (Het nieuwe adres van de de ken is Bezuidenhoutseweg 267 te 's-Gravenhage). Tot pastoor van de H. Jacobus is benoemd de zeereerw. heer J. R. van Dael, tot pastoor te 's-Gravenhage (H. Hart van Jezus) is benoemd de zeereerw. heer C. P de Wit; tot rector v. h. St. Jacobus- gesticht te Wassenaar, de zeereerw. heer J. K. P. Plantinga, die kape laan was te Wassenaar (H. Willi- brordus). Aan deze parochie is geen nieuwe benoeming. Tot kapelaan te Rijswijk (H. Be- nedictus) tevens met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie te Rijswijk en Steen voorden voor te bereiden, de weleerw. heer F. J. Blank; tot kapelaan aan de H. Elisa beth te Rotterdam, de weleerw. heer P. A. v. d. Bosch; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Familie) de wel eerw. heer J. J. M. Kwaaitaal; tot kapelaan te Honselersdijk de weleer waarde heer F. J. van Zeeland, die kapelaan was te Alkemade. In Alke made is geen nieuwe benoeming. Tot pastoor te Schiedam (OJL. Vr. Visitatie) de zeereerw. heer J. J. Oudshoorn, die bouwpastoor was al daar. Aan dezelfde parochie de wel eerw. heer G. J. van Dijk; tot kape laan te Delft (Par.-v. h. A.H. Sacra ment) de weleerw. heer Chr. W. J. Peterse, die kapelaan was te Noord- wijk aan Zee. Te Noordwijk aan Zee is geen nieuwe benoeming. Tot moderator en godsdienstleraar aan de r.k. M.M.S. te Voorschoten, tevens conrector van „Huize Blij- dorp", de weleerw. heer T. P. G. Kloosterman, die kapelaan was te Dordrecht (O.L. Vr.). De zeereerw. heer B. J. van Bommel, die conrec tor was van „Huize Bijdorp", tevens godsdienstleraar en moderator van de r.k. M.M.S. te Voorschoten, heeft als zodanig eervol ontslag gekregen en zal zich als bisschoppelijk inspec teur van het onderwijs vestigen bij de deken van 's-Gravenhage. Tot kapelaan te Dordt (O.L. Vr.) is benoemd de weleerw. heer Joh. G. v. d. Kley, tot kapelaan te 's-Gra- venhage (H. Agnes) de weleerw. heer N. J. Donkers; te Noordwijker- hout (H. Victor) de weleerw. heer G. A. v. d. Bulk, die kapelaan was te Stompwijk. In Stompwijk is geen nieuwe be noeming. POTLOOD en GEEST Horizontaal: 1. spoedig, 4. opening ener fuik, 6. gem. in Utrecht, 9. be kende afkorting, 11. tijdrekening, 12. waterstand (afk.), 13. muziek noot, 15. landbouwwerktuig, 16. verandering, 17. maanstand, 18 .af korting van selenium, 19. bijwoord, 20. boom, 22. muzieknoot, 24. goede zeilwind, 26. voorzetsel, 27. bloei- wijze. Verticaal: 1. aanwijzend voor naamwoord, 2. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 3. Japanse roos, 4. voorzetsel, 5. hoofddeksel, 7. oriënt expres (afk.), 8. deel van de mast, 10. smalle Laan, 12. meisjes naam, 14. afgesloten bebouwd veld, 15. vordering, 19. berg, 20. bijwoord, 21. per expresse (afk.), 23. Europe aan, 24. een der drie afmetingen (afk.), 25. welaan. Oplossing morgenavond. de winkel r.n de radio-specialisten Van Berghe Henegouwen gewerd het pierement tot een eerloze hoop kaeheJhoutjec. Het gebeurdte veroorzaakte bij het aflopen van de zaterdagmarkt be grijpelijkerwijs een uitgebreide ver keersopstopping. Het is niet bekend, wie de schade draagt. Met de bromfiets gevallen. Op de Hogewoerd is zondagmid dag om half drie de 54-jarige heer P. K, van Eek uit Alphen aan den Rijn met zijn bromfiets in een tram rail geslipt. Hij viel en brak het linker-sleutelbeen. De E.H.D. ver voerde de heer Van Eek naar een ziekenhuis. Een veehandelaar en een melk handelaar uit Voorschoten, die gis teravond om half twaalf naast el kaar op de bromfiets over de Kanaal- weg reden, zijn met hun voertuigen gevallen doordat een van hen het stuur van de ander raakte. De melk handelaar, een 21-jarige heer uit Voorschoten, sloeg met het hoofd op de weg. Hij kreeg een zware hersen schudding, en schaafwonden aan knieën, handen en gezicht. V. en H. viste. Begunstigd door prachtig weer hield zaterdag de visvereniging V. en H. Voordouw en Hoogstraten) een wedstrijd te Oudewetering. Er werd tweemaal een uur gevist en vele deel nemers konden spoedig een visje ver schalken. Bij de vele prijzen was ook een radiotoestel, dat echter is uit geloofd voor de grootste totale vangst over het gehele seizoen. De prijswinnaars waren: S. Sprin ger 211 gr.; D. Singerling 200 gr.; P. Hoogduin 190 gr.; G. Haasnoot 53 gr.; D. Hanno 52 gr.; K. v. Hees 51 gr.; J. Aandewiel 50 gr. Bouw metsellokaal Ambachtsschool gegund. Het architectenbureau Buurman en Schutte heeft namens het bestuur van de Ambachtsschool aan de Haag- weg, het bouwen van een metsello kaal met conciërgewoning aan de Haagweg, na onderhandse aanbeste ding gegund aan de laagste inschrij ver, de fa. J. van Riet te Leiden voor ƒ71.400.—. Bijzonder jubileum. Enige tijd geleden maakten wij reeds melding van het bijzondere ju bileum van mej. C. Loving, die veer tig jaar in dienst is bij de familie Hosman aan de Breestraat 111, thans als huishoudster .Mejuffrouw Loving is bij de familie in 1918 als hulp in de huishouding in dienst gekomen. Door omstandigheden kon dit uitzon derlijke jubileum nog niet gevierd worden, maar morgen vindt dan toch de officiële herdenking plaats. Aan de Breestraat 111 (fam. Mees) wordt morgen van 34.30 een receptie ge houden. Aan alle K.A.V.-leden. Het bestuur nodigt alle leden uit om deel te nemen aan de H. Mis 18 juni (dus woensdag) 's morgens om 9 uur in de St. Leonarduskerk, tot intentie om zegen over ons K.A.V.-werk. Uitbreiding garagebedrijf. Namens de fa W. L. Schrijvers is de uitbreiding van het garagebedrijf aan de Hogewoerd gegund aan de firma L. Zitman, alhier. Donateursavond van St.Franciscusband De St. Franciscusband heeft zater dag in een behoorlijk bezet St. An- thoniiLSclubhuis z'n zevende dona teursavond gegeven. De inzet van deze uitstekend geslaagde avond was het optreden van de band zelf met enkele vlotte nummertjes. De voor zitter van de band, de heer J. E. Kok, memoreerde vervolgens in zijn be groetingswoord de activiteiten van het afgelopen jaar, waarbij hij de bij zondere nadruk legde op de aanschaf van het nieuwe materiaal, dat thans aan iedereen gezien kon laten wor den. Dit stemde tot grote tevreden heid. Het overgrote deel van de avond werd in beslag genomen door de r.k. toneelvereniging „Kamelion" uil Oegstgeest die een thriller voor het voetlicht bracht, getiteld: De fatale datum. Dit stuk werd al eens meer in Leiden gespeeld en het zij vol doende te melden, dat het geen ogen blik aan spanning ontbroken heeft. In het spel waren hoegenaamd geen zwakke punten te constateren, maar extra vermelding dient toch wel de vertolking van de Chinees Fu Wang door de heer Fr. Schlatmann, die, zonder iets aan de kwaliteiten van de overige acteurs en actrices af te doen, een uitblinker mag worden genoemd. Na de trekking van de loterij was het dankwoord voor de prestaties van band en tonelisten aan aalmoe zenier pater S. van Swelm, die niet naliet een beroep op de aanwezigen te doen om meer donateurs binnen de vereniging te krijgen. Geanimeerd werd de nacht ingedanst o.l.v. Henny I Boes en op de muziek van The 1 Rhythme Club. 40 jaar bij Steflelaar Goud en zilver voor jubilaris W. Schouten Met zilver en met goud zijn van daag de verdiensten van de heer W. J. Schouten gehonoreerd. De heer Schouten, thans bedrijfsleider van de firma C. T. Steffelaar, Distilleer derij „Onder de drie boompjes", die vandaag het feit herdacht, dat hij voor veertig jaar bij deze firma in dienst trad, ontving hedenmorgen uit handen van de loco-burgemeester, wethouder S. Menken, de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, aan welke Ko ninklijke onderscheiding de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel de gouden draagmedaille en het Centraal Ge distilleerd Bureau de gouden plak toevoegden. Tijdens een huldiging temidden van het personeel voerde als eerste spreker de oudste firmant, de heer A. C. Bakker, het woord. Als per soonlijk aandenken bood de heer Bakker de jubilaris een enveloppe met inhoud aan. Ook de jongste fir mant, de heer H. v. Veen, voerde het woord. Spreker belichtte in het bij zonder de periode na 1953, de jaren waarin het bedrijf met een grossier- derij werd uitgebreid. Ook aan deze uitbreiding heeft de heer Schouten zijn beste krachten gegeven. Namens de directie overhandigde spreker de jubilaris een bedrag onder couvert. Wethouder Menken, die de geluk wensen van het gemeentebestuur aanbood, merkte o.m. op, dat de trouw aan het bedrijf en de liefde voor het werk in de persoon van de jubilaris waren verenigd. Gelet op de eervolle staat van dienst, deed het spreker genoegen te kunnen mede delen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Schouten de zilve ren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. De boekhouder, de heer G. P. Oost veen, die namens het personeel een polshorloge aanbood, wees op de prettige verstandhouding in het be drijf, welke niet vreemd is aan het optreden van de jubilaris. De heer Van Veen, die hierna we derom als spreker naar voren trad, zeide, dat ook het bedrijfsleven be langstelling voor dit jubileum had. Het vererend getuigschrift en de: daarbij behorende draagmedaille in goud van de Ned. Mij. voor Nij- vewieid en Handel onderstreepten deze belangstelling. Tenslotte kwam ook de heer T. Bakker nog met een gouden plak en oorkonde een at tentie van het Centraal Gedistilleerd Bureau aandragen. Met een kort woord dankte de heer Schouten voor zo veel „zilver en goud" en de hartelijke woorden, welke waren gesproken. Pater dr mag. P. Pollmann, O.F.M., die werkzaam is te Rome, is heden benoemd tot lid van de "Kon. Academie van Wetenschappen. VERKEERSEXAMENS TE LEIDEN Nu de verkeersexamens in 1958 weer achter de rug zijn is het be langrijk de verzamelde cijfers eens te vergelijken. Aan het schriftelijk examen is door 1978 candidaten deelgenomen van de scholen voor B.L.O. en de lagere scholen. Aan het praktisch examen is door 1887 candidaten deelgenomen of 100 procent. Geslaagd zijn er 1660 can didaten of 88 procent, algemeen ge middelde. Gezakt zijn er 227 can didaten of 12 procent, algemeen ge middelde. Nul fouten zowel in het' schriftelijk en in het praktisch; examen hadden 124 candidaten of 6,6 procent. Zaterdagmiddag had de eerste wed strijd plaats in de Ringvaart bij Oude Wetering. Men vertrok om half 3 per fiets en bus naar Oude Wetering al waar men om 3 uur begon te vissen. Het weer was heel goed en de vangst viel mee. Er werd l1/» uur achter el kaar gevi9t en totaal gevangen 4873 gram. De hoofdleiding lag in goede handen bij de heer J. Singeling. Na afloop bleef men nog een gezellig uurtje bijeen in café „De Deeg" te Oude Wetering, waar de prijzen wer den uitgereikt. Er waren 80 vissers en 20 mooie prijzen bestaande uit textiel, rook- en luxe artikelen. De hoofdprijzen vielen ten deel aan le J. J. de Mey 835 gr. 14 voorns; 2e A. Kromwijk 292 gr; 3e H. Barendse 284 gr; 4e W. de Bres 275 gr; 5e J. Woer- sum 270 gr. Ralleyrijders kwamen door Leiden Zaterdag zijn in de loop van de morgen 500 rallyerijders Leidens grens gepasseerd, waar zij naar de controlepost op het Levendaal snel den. Het was de bedoeling, dat zij zich daarna in de richting van Hil versum begaven, want zij deden al len mee aan de radio-toer die door de gezamenlijke omroepen, Veilig Verkeer en de A.N.W.B. was geor ganiseerd. De eerste automobilist kwam al om tien voor zeven 's mor gens by het gebouw van het Klaver blad aan, waar hij een stempel op zijn carnet kon verkrijgen en een waardebon, die hem in het bezit stelde van een pakje koffie van ge noemde firma. Geleidelijk kwamen auto's aan en vertrokken weer; het verkeer ondervond weinig hinder van de rallye en de politie zorgde zo nodig voor een snelle oplossing van verkeersproblemen. Muziek schonk dit alles een feestelijke achtergrond, maar men was wel verplicht van negen tot twaalf één van de luid sprekers uit te schakelen, omdat de kinderen van de Levendaalschool wel wat te veel door deze vrolijke klanken werden afgeleid. Om vyf uur meldde zich nog een rijder aan het Levendaal, maar toen was de controlepost al twee uur ge sloten. GRAFSTEEN VOOR LODE SENGERS Op het r.k. begraafplaats te Oegst geest is op het graf van de Leidse kunstenaar Lode Sengers een graf steen onthuld, ter nagedachtenis van deze kunstenaar, die vooral in de ontwikkeling van de religieuze kunst in Nederland veel betekend heeft. De steen, die in een bijzondere vorm gehouwen is, bevat de spreuk „Ars longa vita brevis" „de kunst is lang, het leven kort". IN MEMORIAM T. v. d. VOORT Men schrijft ons: Heden kregen wij bericht dat ons oudste lid en pionier onzer organi satie, de heer T. v. d. Voort, is over leden. Bij dit heengaan herdenken wij het vele werk dat hij verrichtte in het belang van St. Bonifacius. On danks zijn werkzaamheden als melk bezorger voor de sanering bete kende dat heel wat de beslomme ringen van zijn groot gezin, hield ons trouwe lid toch nog tijd over voor de organisatie. Naast wijlen de oud voorzitter de heer J. van Leeuwen, met wie hij veel samenwerkten, was v. d. Voort toch wel de grootste man voor onze bond. Alle leden van de afdeling worden dinsdagavond in de St. Josephkerk verwacht om half acht voor het bidden van de Rozenkrans. OPENLUCHTCONCERT STADHUISPLEIN. Morgenavond geeft de Leidse Mond- accordeon Orkestvereniging „Cres cendo" olv. de heer W. van Strien een openluchtconcert op het Stadhuis plein. Het programma voor dit concert is als volgt samengesteld: Vriend schapsmars, P. F. de Kort; Mignonette (Solist A. H. Pesant) Bouwman, bew. W. van Strien; Luna-Walzer, P. Linc- ke, bew. W. van Strien; Rosen im Ti- rol (aus der Vögelhandler) Carl. Zil- ler; Petit (concertwals) P. F. de Kort; Accordeonistenmars, R. Wassenaar; Avondvierdaagse, P. F. de Kort; Elly (concertouverture) R. Wassenaar, bew. W. van Strien; de Postkoets, Jos. Cleber; Accordea (ouverture), P. F. de Kort; De Opmars, N. Cori. DIPLOMA TYPEN Aan de VGLO-school St. Martha, Pelikaanstraat 2o te Leiden zijn de volgende meisjes-leeringen geslaagd voor het diploma typen; Ada Bekke ring, Erna Gorthuis, Ineke van Kins, Nel Koevoet, Greet Kok, José van der Meel, Henny van Rijn, Lies Slin gerland, Leny Speel, Greetje Steen bergen, Joke Verhaar, Thea Vink, te Leiden; Elly Brouwers, Corry Vermeulen, Joke v. d. Voort, te Zoeterwoude; Agaat Volwater, Lei derdorp; Sjannie Zwartjes, Hazers vcoude. EINDEXAMEN GYMNASIUM LEIDEN Van de groep A III van de eind- examen-kandidaten van het Gymna sium slaagden de dames: L. N. Han te Oegstgeest en H. W. Huijding te Leiden, en de heer M. R. J. Hof stede te Oegstgeest. Van deze groep werd 1 kandidaat afgewezen en met 1 kandidaat wordt het examen voort gezet. Van groep A II is alsnog ge slaagd mej. H. Dresden te Leiden. Burgerlijke Stand Göboren: Erick Martin zn van G. van Egmond en D. Varkevisser; Ro nald Mike zn van C. Ravesteijn en J. C. Willebrand. Helena Alberta dr van T. Ouwehand en J. Guijt;- Margaretha Maria Elisabeth dr van B. Verver en M. E. Kooreman; Jo hannes Cornelis zn van J. Duindam en M. Verbruggen; Yolanda dr van A. Schouten en W. S. Vavier; Jo hannes Theodorus Jacobus zn van J. F. de Ridder en M. G. P. Zwet sloot; Wilhelmina Petronella dr van W. F. H. Verver en P. J. G. van Kla veren; Gatharina Elisabeth Helena dr van G. W. L. Blijdenstein en L. de Klerk; Louise dr van I. C. Brus- see en J. van Winkel; Monika dr van I. C. Brussee en J. van Winkel; Rob bert Jan zn van G. W. H. Kurpers- hoek en J. Bark; Ernestus Johannes zn van J. H. Beerlage en M. M. Boer Izaak Hendrikus zn van I. Florijn en M. T. Berrevoets; Martinus zn van J. G. Joosten.en W. van der Pias; Jacobus zn van H. J. Roest en M. Brussee. Petionella dr van W. A. Roos en H. W. Owel. Ondertrouwd: P. A. Donders en M. A. M. Duynstee; F. H. Hop en M. C. B. F. Wagenaar; J. J. C. Üljee en W. C. Benning; F. D. Beutler en D. M. D. Steegh; A. J. Stolp en E. M. C. Vreeken; L. Zwaan en J. Uljé; J. van Katwijk en P. Leenhouts; W. L. Kramer en C. van Soest; P. Filemon en C. M. van Duuren; H. E. Misero en J. Zitman; R. H. Lepelaar en I. W. Jongens; M. Jansen en C. W. de Nie; H .Moenen en M. M. Lancel; H. Verver en M. van Polanen; J. Schreuder en C. C. E. Teske; J. Schreuder en K. Rietkerken; M. Neu teboom en J. C. van Mussoher W. H. André de la Porte en E. Hidding; P. Bres en L. H. Vitters. Getrouwd: M. Gijsman en G. J. Sepers; J. L. van Polanen en M. van Leeuwen; H. V. Piket en C. van Leeuwen; J. van Loon en M. P. Rjjsbergen; J. T. F. Hoogervorst en J. C. de Grauw; D. Wesseling en W. J. M. Bekkering; K. Luisman en C. W. A. Jurgens; J. Klein en C. C. M. van den Berg; M. J. Horsman en E. E. van Weerlee; G. G. Terpstra en C. J. Bron9geest; T. Kamminga Z. van der Wal; A. Dekker en A. Pluister; J. Vos en S. Koree; W. J. J. M. Vaessen en A. A. Gorter; B. Reijngoud en W. M. Maaskant; E. A. J. Mulder en C. G. M. Blansjaar C. Wilbrink en P. van der Laaken. Overleden: E. J. Kaak 57 jr echtg. van J. A. Breedeveld; J. P. Buis 3 jr zoon; J. W. Holverda 54 jr echtg. van I. Baart; L. J. de Vroomen 23 jr man; J. E. Ensing 15 jr zoon. Agenda Leiden MAANDAG, 16 JUNI 25 Jaar Eltax n.v. Receptie. Gulden Vlies 2.305 uur nam. IJsrevue Maxi en Ernst Baier. Schuttersveld, voorstelling te 8 uur nam. „De Natuurvriend". Ledenverga dering. Steenschuur 6, 8 uur nam. DINSDAG, 17 JUNI Holland Festival. Hohe Messe. Ge mengd Toonkunstkoor. Pieterskerk, 7.45 uur nam. Huish.- en Gezinsvoorlichting. De monstratie met mech. hulpmiddelen in de keuken. Levendaal 1, 8 uur nam. IJsrevue Maxi en Ernst Baier. Schuttersveld, voorstelling te 8 uur nam. WOENSDAG, 18 JUNI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. K O-excursie. Verificatie. Rijks zeeinstrumenten. Maaldrift. Wasse- lar 2.30 uur nam. K O. Voorbereiding bezoek EXPO'58. Lakenhal, 8 uur nam. IJsrevue Maxi en Ernst Baier, Schuttersveld. Voorstellingen te 3 en 8 uur nam. Kon. Mij. v. Tuinbouw en Plant kunde. Excursie naar Plantsoenen te Voorschoten. Vertrek tram, 7 uur nam. Station. K O-excursie naar De Beer en Den Briel. Vertrek van Stadshuis plein 7.45 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1, Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling van etsen van A. J. Veldhoen. Werkdagen 2-5 uur nam. (t.m. 5 juni). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 juni). Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 16 Junij 1858. Leyden. Gisterenavond had op het zoo aangenaam gelegen Zomerzorg, nabij onze stad, de feestelijke bijeenkomst plaats, door hh. studenten onzer hoo- geschool ter eere van Z.K.H. den prins van Oranje ontwor pen. Spoedig na aankomst van Z.K.H. begon men toebereidse len te maken tot verlichting van het feestterrein en, al mogt de dag gedacht zijn, in den tuin kon uien daarvan, door de me nigte lampions en Chineesche ballons weinig bemerken. Na zich met het collegium aan een collation te hebben vereenigd, vertoefde de jeugdige vorst nog eenigen tijd in den tuin en ver liet omstreeks 1 ure het feest. Na het vertrek van den vorst werd het feest in eene opgewon- dene stemming voortgezet, tot dat het aanbrekende morgen licht (enz.). BIOSCOPEN. De films in de week van 1320 juni zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De slag om Arnhem", 14 jaar. Lido: „Maigret zet een val", vol wassenen. Luxor: „De ontembare", 18 jaar. Trianon: „Paris Holiday", alle leef tijden. Rex: „Op het spoor der ver dwenen vrouwen", volwas senen. De avond- en nachtdienst der apo theken: Leiden: Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807; Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. Roelofarendsveen Met het houden van het Federa tief Bondsconcours- van de r.k. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid- Holland te Roelofarendsveen heeft men de plaatselijke jubilerende mu ziekvereniging „Liefde voor Harmo nie" bij haar 70-jarig bestaansfeest alle eer bewezen. De belangstelling was allerwege groot te noemen. In het dorp Roelofarendsveen heerste een gezellige drukte van binnenko mende en verblijvende muziekcorp sen, waarbij ook de inwoners zich niet onbetuigd lieten en door een rijkelijk vlagvertoon haar gastvrij heid demonstreerden. Te 12 uur kwa men de genodigden bijeen in de Pan- cratiuszaal waar Alkemade's eerste burger, E. J. M. Kolfschoten, met een warme toespraak de officiële opening verrichtte. Bij deze plechtig heid waren o.m. aanwezig de paro chie-herder pastoor Th. Schoenma ker, kapelaan Th. van Veen, pater U. Houtsma, gem.-secr. L. A. N. van Dommelen en weth. C. v. d. Meer, het ere-comité, de jury, het bestuur r.k. Bond Zuid-Holland, het actie comité, terwijl de jubilerende mu ziekvereniging „Liefde voor Harmo nie" op het toneel had plaats geno men. De voorz. van het actie-comité, de heer W. F. A. de Leeuw, sprak een welkomstwoord waarin hij in korte trekken de geschiedenis van de ju bilerende muziekvereniging rele veerde. Spr. besloot met de wens dat het muziekconcours in alle opzich ten zou mogen slagen. De burge meester van Alkemade, de heer E. J. M. Kolfschoten, zeide het bijzon der op prijs te stellen een gelukwens op deze bijzondere merkwaardige daj voor de plaatselijke muziekvereni ging te mogen uitspreken. Het mag geen geringe gebeurtenis genoemd worden als een vereniging 70 jaar bestaat. Vele verwikkelingen en ver anderingen heeft de muziekvereni ging in deze jaren moeten doorstaan Dat de muziekvereniging bij de be volking een grote plaats inneemt en tot haar spreekt, vooral ook tot de jeugd, is vooral bij deze laatste in de achter ons liggende dagen wel be wezen. Naast een nuttige vrijetijds besteding een uiting van cultuur, waarbij het zelfs voor een platte landsgemeente niet denkbaar is de plaatselijke muziekvereniging te moeten missen. Moge daarom de be langstelling van de ingezetenen door hun donaties en medeleven besten digd blijven. Met de wens dat de gastvrijheid van Roelofarendsveen bij de deelnemende verenigingen aan dit concour nog lang in herinnering zal mogon blijven verklaarde burge meester Kolfschoten dit concours voor geopend. De voorz. van de Federatieve Bond van r.k. Muziekgezelschappen de heer C. A. Volgering zeide dat ook buiten Roelofarendsveen met belang stelling de viering van het 70-jarig jubileum van „Liefde voor Harmo nie" wordt gadegeslagen. Een jubi leum dat tot nog toe niet in onze bond is voorgekomen. Inzonder ook het Bondsbestuur toont hiermede haar belangstelling, hetwelk uiting komt in haar besluit om haar Bondsconcours in Roelofarendsveen te doen houden.. Grote bewondering heeft spr. voor de voorgangers van de tegenwoordige leden. Vandaag is echter alleen van belang dat „Liefde voor Harmonie" kerngezond en jong van hart dit jubileum mag vieren, Vervolgens ging spr. uitvoerig in op de vraag of de fanfarecorpsen oftze steun en belangstelling verdienen, waarbij breedvoerig de gestelde taak tot geestelijke verheffing en verho ging van het culturele peil om schreef. Spr. besloot met de wens dat prijs. dit concours een succes mag worden voor de bond en de organiserende vereniging, en het als een onvergan kelijke herinnering aan het 70-jarig bestaan van „Liefde voor Harmonie" zal mogen voortleven. Pastoor Th. Schoenmaker besloot de rij van sprekers met tot de jubi lerende vereniging „Liefde voor Har monie" een woord van dank te spre ken voor hetgeen zij altijd geheel belangeloos hebben gedaan, alsook voor hetgeen zij als vereniging tot stand hebben gebracht. Intussen was op de met anjers en pioenrozen ver sierde tafeltjes de ere-wijn geplaatst, waarna alle aanwezigen zich van hun zetel verhieven om een heildronk uit te brengen op de jubilerende vereni ging. De voorz. van het actie-comité de heer W. F. A. de Leeuw sprak een resumerend dankwoord, inzon der aan hen die op enigerlei wijze hun medewerking aan de tot stand- koming van dit bondsconcours had den gegeven. Voor de Pancratiuszaal stelde de muziekver. „Liefde voor Harmonie" zich hierna op, waarna zij in marstempo naar het veilingge bouw op muzikale wijze uiting gaf aan haar vreugde dat het concours thans een aanvang kon nemen. In het veilinggebouw zelve had men een keurig podium, met een bosdecor als achtergrond, ingericht, en het was de muziekvereniging „T.A.V.E.N.U." uit De Kwakel die als eerste dit po dium besteeg om haar muzikale pres taties aan de beoordeling van de jury voor te leggen. De muzikale prestaties Over het algemeen kreeg men van de muzikale prestaties die de korp sen op deze eerste concoursdag le verden de indruk dat men zich wel rekenschap had gegeven van de noodzaak om goed voorbereid op het concertpodium te verschijnen. Er werd met overgave en toewijding ge musiceerd. De ene vereniging kwam wat beter voor den dag dan de an dere, maar misschien mogen we aan nemen dat het voor de een wat be ter gelukte dan de andere want het zijn toch allen amateurs en dan spe len zenuwen of andere omstandig heden de executanten soms parten. le Afd. Fanfare. Verplicht num mer Chant Druidique, van H. Vilet- te. Als eerste in de le afd. fanfare trad op T.A.V.E.N.U. uit Dé Kwa kel. Deze vereniging kwam in het verplichte werk tot vrij goed musi ceren. Goede temp: en opvatting. De intonatie was soms een zwakke plek. Het vrije werk Aquarelles van Del- haye, kreeg een iets mindere vertol king. De stemming was soms in ge drang en het verschil tussen zacht en sterk weinig opvallend. Verpl. num mer 140 pnt. Vrij nummer 137 pnt. Totaal 277 pt. le prijs. In deze zelfde afd. volgde Apollo Noord Scharwou- de. Het verplichte werk was iets minder goed dan van de vorige ver eniging. De bassen lieten zich soms niet of onduidelijk horen. Opvallend beter was het vrije nummer' Oude J Kerm'is-tafereeltjes van G. Boedijn. Dit nummer werd verdienstelijk ge speeld. Verpl. nummer 136 punten. Vrij nummer 148 pnt. Totaal 284 pnt. le prijs. De dagprijs voor het hoogst aan tal punten op deze concoursdag viel na loting ten deel aan St. Cecilia, Schiplulden. De uitslagen van de marswedstrijd waren: T.A.V.E.N.U., De Kwakel, 96 punten, le prijs; Gloria in Excel- sis Deo, Nootdorp, 99e punten, le

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2