S)eCöldóeSoiiHawX Felle straatgevechten in Beiroet DE NATO-BEDEVAART NAAR LOURDES Beiroet Oppositie wilde indruk maken op V.N.-waarnemers Russen op Schiphol Grieks-Turkse spanning neemt toe Invasie van de regeringstroepen op N.-Celebes weer Wind van zee Directeur: C M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 16 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14434 in *ep en taet Telefoon: Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 pJnnd., f 7.50 p kwart Franco p.p. f 8.— Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Amerika en Engeland plegen overleg In het centrum van Beiroet, in de nabijheid van het presidentiële paleis, zijn zaterdag straatgevechten uitgebroken. Verscheidene gebouwen werden ontruimd, een deel van de bevolking vluchtte in paniek de stad uit. De opstandelingen maakten zich van een aantal politieposten meester, maar toen zij een aanval op een gevangenis deden greep het leger met tanks en artillerie in. Kort na zonsopgang zijn er ook zondag in Beiroet straatgevechten uit gebroken. De opstandelingen gebruikten bazooka's en handgranaten in hun strijd tegen de tanks en pantserwagens die de stellingen van de rebellen in het centrum en zuidwesten van Beiroet omsingeld hadden. Er zijn geen betrouwbare cijfers over het aantal doden en gewonden beschikbaar, men spreekt over 'n 50-tal doden. De ziekenhuizen hebben opdracht geen ver liescijfers bekend te maken. In politieke kringen is men van mening, dat de oppositie zaterdag in Beiroet een demonstratie heeft willen geven van haar macht i.van. de aanwezigheid van de waarnemers der V.N. IS DE REGERINC DE TOESTAND MEESTER? Amerikaanse en Britse functiona rissen hebben zondag te Washington overleg gepleegd over de toestand in Libanon, in het bijzonder over de vraag of de pro-westelijke regering de opstandelingen in Beiroet de baas kan. Minister van buitenlandse zaken Dulles ontving verscheidene advi seurs om te beraadslagen over mo gelijke Amerikaanse maatregelen in geval de situatie erger wordt. De mi nister zei later, dat de toestand ern stig, maar niet alarmerend was. Volgens radio-Moskou is een es kader Amerikaanse militaire vlieg tuigen uit de Verenigde Staten naar Cyprus vertrokken, „in het kader van Brits-Amerikaanse voorberei- Werkhervatting in Londen De eerste havenarbeiders in Lon den zijn vanochtend weer aan het werk gegaan. De staking, die een maand ge duurd heeft, omvatte 20.000 man. Er is toe overgegaan naar aanleiding van een geschil op de centrale vlees markt van Londen. Circa 3.500 ha venarbeiders wensen geen gevolg te geven aan de aanbeveling van de vakbondsleiders om het werk te hervatten. De Russische delegatie, die in Den Haag over de nieuwe luchtlijn naar Moskou besprekingen heeft gevoerd, heeft zaterdagochtend in gezelschap van diverse leden der Nederlandse delegaeie een bezoek gebracht aan Schiphol. De delegatie werd er ontvangen door de directie van de N.V. Lucht haven Schiphol en bezichtigde diver se delen van het vliegveld. Om een uur zat het gezelschap aan een lunch aan in het restaurant Aviorama. 's Avonds werd de Rassen in het Kurhaus door de KLM een diner aangeboden, waarbij de president- directeur de heer I. A. Aler als gast heer optrad. Zondag heeft de Russische dele gatie een bezoek gebracht aan de Noord-Oostpolder. dingen, om in de gang van zaken in Libanon in te grijpen". Volgens de Griekse commentator van dit communistische radiostation heeft het zenden van Britse val schermtroepen naar Cyprus in wer kelijkheid ten doel deze militairen gereed te houden voor een eventueel ingrijpen, in' Libanon. HAMMARSKJOELD NAAR BEIROET Do secretaris-generaal der V. N., Dag Hammarskjoeld, heeft besloten de eerste bijeenkomst van de waar- nemersgroep der V. N. te Beiroet bij te wonen. Hij zal dinsdag uit New York vertrekken en woensdag in Beiroet aankomen. In New York zei een V. N.-woordvoerder, dat Ham- marskjoelds reis niet door de jong ste gebeurtenissen in Libanon was verhaast; hij wilde slechts het ge compliceerde werk van de waarne mers op gang helpen. Het is de taak van de waarnemers er voor te zor gen, dat er geen onwettige infiltratie van personen of wapens over de Li banese grens plaats heeft. Hammarskjoeld heeft zaterdag de namen bekendgemaakt van de drie leden van de waarnemingsgroep, die naar Libanon gaat overeenkomstig een besluit van de Veiligheidsraad. De drie personen zijn: oud-president Galo Plaza van Ecuador, de voor malige permanente vertegenwoordi ger van India bij de V. N. Rajesjwar Dajal en de commandant van de Noorse luchtmacht, generaal-majoor Odd Bull. Laatstgenoemde zal de leiding hebben over de militaire waarnemers. De Gaulle opnieuw naar Algerië Generaal De Gaulle zal vóór de 14e juli opnieuw een bezoek aan Algerië brengen, aldus is in Algiers bekend- gemaakt. Men verwacht dat de pre mier voornamelijk op het platteland zal verblijven, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de strijd tegen de nationalisten. De Sowjet-ambassadeur in Parijs, Vinogradof, heeft premier De Gaulle zaterdag een brief van Chroestsjef overhandigd over een topconferentie. Enige dagen geleden hebben Eisen hower en MacMillan een dergelijke brief ontvangen. De Gaulle had zaterdag ook een onderhoud met Soustelle, de politieke adviseur van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn. Na het ge sprek deelde Soustelle mede, dat hij nog enkele dagen in Frankrijk zou blijven voor besprekingen met leden van de regering. Naar verluidt, worden de Franse strijdkrachten in Algerije op het ogenblik samengetrokken voor een groot offensief, dat een definitief einde zou moeten maken aan de Al gerijnse opstand. NEDERLANDSE MILITAIREN IN MARIA'S GENADEOORD Mgr. Alfrink onder de deelnemers Een deelnemer aan de Navo-bede- vaart naar Lourdes schrijft ons: Twee uur geleden (het was toen vrijdagmiddag 5 uur) kwam hier het Nederlandse detachement van de eer ste Nato-bedevaart naar Lourdes aan. Precies 24 uur eerder waren wü uit Roosendaal vertrokken met 800 mili tairen, die Nederland gingen verte genwoordigen in Maria's genade oord. De reis was lang, maar vol afwis seling. Hij begon tussen de bloeiende rohdondendrons onder 'n grauwe he mel en eindigde tussen de bergtop pen, waarop de sneeuw in een gou den zonneschijnt schitterde. Nauwelijks waren wij de grens over of mgr. Alfriuk, de hoofdleger bisschop, bad het reisgebed via de luidspreker en zei in een kort toe spraakje: „Maria wil, dat wij als kin deren naar haar, onze moeder, toe komen met al onze problemen en met al onze moeilijkheden. Wij zijn naar Lourdes gegaan niet alleen om voor zieken te bidden, maar ook voor onszelf, want zijn w^j allen niet in één Of ander opzicht zien?" In een gezamenlijk Rozenkransge bed werd zegen gevraagd over de bedevaart en voor de thuisblijvers. Na het avondgebed werd er door ieder soms op de meest originele wijze een slaapplaats gefokt. Schrijver dezes heeft genoten van een verkwikkende slaap in een bagage net. Enige moeilijkheid gaf de andere morgen de wasgelegenheid maar on der de drup van het WC-kraantje bleek het zelfs mogelijk een bad te nemen en ook scheren, gaat met 24 volt wel. In Bordeaux werd in de Saint Se- verin door mgr. Alfrink een H. Mis gecelebreerd, waarna we, gewapend San Salvador en Guatemala hebben aangesloten hebben zondagmor gen voor de basiliek geluisterd naar een boodschap van de Paus, welke in vele talen tijdens de H. Mis werd voorgelezen. Z.H. de Paus zegt daar in: Welk een vertrouwen geeft ons dit fraaie schouwspel van zovele katho lieke broederschap tussen de militai ren van de verschillende naties. Is dit niet het teken, dat ondanks alle moeilijkheden, die zich ongestapeld hebben, de vrede groeit in de harten van de mensen? Dierbar, zonen, bemint uw vader land en dient het zoals het uw plicht is en uit de spontane beweging van uw hart Er is echter één middel om over de grenzen heen te zien, terwijl men toch zijn eigen vaderland blijft beminnen. Dit is in te zien, dat er maar één waarheid is, namelijk de Kerk. Daar moet men een levensdeel van uitmaken. Door uw trouw aan Christus en Zyn Kerk voegt gij een kostbare bloem toe aan de oude tra dities. Gedenkt dat het uur is te leven in dienst van de vrede, de ware vrede steunend op orde en waarbij zich 'ntussen ookdelegaties rechtvaardigheid en veredeld door de van niet-Navo-landen, als Spanje, christelijke liefde. met Gods genade (en de nodige fles sen landwijn) de laatste etappen be gonnen. Om 15 uur kwamen we in Maria's Genade-oord aan, alwaar we onze le gering, in tent of hotel, gereed maak ten. Vrijdagavond om 20 uur zal het Ned. det. een officieel bezoek aan de genade-grot brengen. Dan volgt morgen (dat was dan zaterdag. Red.) de officiële deel name aan de H. Sacramentsprocessie. Maandag worden er excursies ge houden en dinsdag zullen we de te rugtocht aanvaarden. K. Pausboodschap aan Navo militairen Athene trekt z'n Navo-personeel terug Griekenland heeft het afgelopen weekeinde al zijn Navo-personeel uit Turkije teruggetrokken. Het betrof hier enkele tientallen officieren (met hun gezinnen), die bij het Zuidoost- europese Navocommando in de Turk se stad Izmar waren ingedeeld. Deze Griekse maatregel houdt blijkbaar verband met het geschil tussen Turkije en Griekenland over de kwestie Cyprus. Door de maat regel is de spanning tussen de beide landen nog vergroot. In Argentinië steken grote groepen Peronisten de kop weer op. De bijgaande foto werd gemaakt in Buenos Aires, waar een groep aanhangers van de oud-president naar het centrum van de stad marcheerden, rijkelijk voorzien van spandoeken en grote foto's van hun leider. Mogelijk is dit een eerste stap van de Griekse regering in de richting van het verbreken van de Grieks- Turkse diplomatieke betrekkingen. Waarschijnlijk zal Griekenland zich van nu af aan onttrekken aan alle Navo-activiteiten, waaraan ook de Turken deelnemen. De Turkse afgevaardigde bij de Verenigde Naties heeft in een me morandum aan de secretaris-generaal Hammarskjoeld „Griekse terroris ten" verantwoordelijk gesteld voor de botsingen, die zich de afgelopen week op Cyprus voordeden. Tegen het Britse plan Turkije heeft inmiddels het Britse plan voor een oplossing van het pro bleem Cyprus van de hand gewezen. Turkije blijft vasthouden aan zijn eis tot verdeling van het eiland. In Athene is vernomen dat de Ver. Staten en andere geallieerde rege ringen bij de Griekse regering „vriendschappelijke stappen" heb ben ondernomen om haar te bewegen het Britse plan te aanvaarden. De Britse regering heeft bekend gemaakt, dat in totaal 3000 parachu tisten naar Cyprus zullen worden gezonden om de 10.000 man veilig heidstroepen ter plaatse te verster ken. Beroep op V.N. De Grieks-Cyprische burgemees- Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging en de commissie voor de kern-energie hebben zater dag medegedeeld, dat op het atol Bikini opnieuw twee kernwapens tot ontploffing zijn gebracht. Het be treft hier de zesde en de zevende proefneming van de lopende reeks. Volgens Japanse geleerden is het mogelijk dat de Amerikanen in de Stille Oceaan een nieuw type kern wapen hebben beproefd. De trillingen waren nL sterker dan anders. Deze foto laat zien hoe bergingsdeskundigen van de Amerikaanse lucht macht de nog smeulende wrakstukken doorzoeken van een Amerikaanse B 45 bommenwerper van het type „Tornado", waarmee een mecano van de Amerikaanse luchtmacht, die de machine om onbekende redenen had weg genomen van de Amerikaanse luchtbasis te Alconbury, enige ogenblikken na de start te pletter viel op de hoofdspoorlijn tussen Londen en Schotland te Woodwalton. De man, die nimmer een vliegeropleiding had gehad, kwam om het leven. MunarJn Jn rlo tann binet te wijzigen, doch dat het ka- III Uc LetIIy binet intern zal worden gewijzigd. Troepen van de Indonesische cen trale regering zijn zaterdag ten noor den van Menado op Noord-Celebes geland. Dit is in Djakarta bekend gemaakt. Meegedeeld werd tevens, dat op negen juni reeds regerings troepen in de haven Bitoeng waren geland. Waarschijnlijk zal spoedig een in vasie op grote schaal geschieden om de opstandelingen in Noord-Celebes (hun laatste bolwerk) te bestrijden. De troepen van Djakarta naderen uit twee richtingen de zetel van de tegenregering Menado en zullen mo gelijk de strijdkrachten van de op standelingen omsingelen. De Menadonezen zijn stellig betere strijders dan de Sumatranen, die Pa- dang moesten verdedigen. Als de op standelingen besluiten door te vech ten zullen de regeringstroepen waar schijnlijk krachtig verzet ontmoeten. De Menadonezen vormen een aan zienlijk deel van het voormalige KNIL en minstens enkele duizenden van de opstandelingen daar hebben een grondige opleiding gehad. President Soekarno heeft ver klaard, dat het niet de bedoeling is het huidige Indonesische kabinet te ontbinden of de koers van het ka- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WIND VAN ZEE Overwegend zonnig en warm weer, maar later in de kustpro vincies enige afkoeling. Morgen in het binnenland kans op enke le verspreid voorkomende on weersbuien. Zwakke tot matige naar noordelijke richtingen draaiende wind. ters van de voornaamste steden op het eiland hebben besloten een drin gend beroep op de V.N. te doen, on verwijld troepen naar Cyprus te zen den om het leven en de bezittingen van de Griekse Cyprioten te be schermen. Gedurende het weekeinde kwam het weer in onze omgeving onder in vloed te staan van een hogedrukge- bied, dat zich boven de Noordzee bevond. Dit hogedrukgebied ver plaatste zich naar Scandinavië en Duitsland, wat een winddraaiïng naar oostelijke richtingen tot gevolg had. Daarna werd droge continen tale lucht uit Duitsland aangevoerd, waarin zondag de temperaturen door de zonnestraling tot 24 a 25 graden opliepen. Intussen verwijdert het continen tale hogedrukgebied zich verder van ons land, maar door drukstij- gingen ten zuidwesten van Ierland komt een nieuw hogedrukgebied tot ontwikkeling, dat de rol van het eerste gaat overnemen. Morgen bevinden we ons tussen beide druksystemen met waarschijn lijk in de kustprovincies een ver sterkte zeewind en afkoeling. Elders in het land blijft het warm en zon nig, met een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien. 17 Juni zon op 04.19; onder 21.02; maan op 04.48; onder 20.50. 08.59 Nieuwe maan. Hoogwaterstanden 17 Juni v.m. 3.25; n.m. 3.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKGLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERiLUN FRANKFORT MüNOHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS zwaar bew. 16 C. zwaar bew. 16 zwaar bew. 20 licht bew. 16 zwaar bew. 18 half bew. 24 onibew. 24 on bew. 24 onibew. 22 onbew. 23 on bew. 30 zwaar bew. 26 half bew. 22 onbew. 22 half bew. 24 onbew. 21 onbew. 24 onbew. 24 geh. bew. 24 onbew. 23 onbew. 26 onbew. 28 half bew. 23 zwaar bew. licht bew. 23 zwaar bew. 24 Korreltje Aan de beste kat kan een muis ontlopen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1