Puzzelrit N.K.J.B. te Zoeterwoude werd weer groots evenement Prachtig weer, goede organisatie, 371 deelnemers Koningin Juliana vertoefde in uitbundig Geleen Ingelanden van Knotter Polder bereiden bouw van nieuwe Lfimmenbrug voor 'MÉTf MAANDAG 16 JUNI 1958 DE LEIDSE COUP/NT PAGINA 6 ZOETERWOUDE Het was een waar genot op de zondagmorgen in het parochiehuis, in een ongekend groot aantal bijeen te zien de Zoeterwoudse jeugd, stralend van vreugde in het vooruitzicht weer met de rijwieltocht een blijde dag te gaan genieten; onze jeugd sportief, kleurig en fleurig uitgedost in een bont ge wemel, als jonge vogels te zien uitfladderen naar buiten, waar de zon straalde over de landschappen, die fietsend en puzzelend gezocht en ge vonden moesten worden. En terwijl de muziek vrolijke wijsjes speelde zaten de organisatoren te zwoegen om het grote aantal deelnemers, ten getale van 371, te registreren, af en toe glunderend van genoegen zoveel belangstelling te genieten, even met rechtmatige trots opziende om te overzien wat zij teweeg gebracht hadden. Met een geheel gerust hart over zag voorzitter Koos van der Geest het geheel, wetende, dat elke mede werker op zijn post was en zijn taak goed zou vervullen. Voor alles was gezorgd: voor ^wegenwachters"' die per bromfiets met een volledige ap paratuur voor reparaties bij banden- pech enz. De organisatie met een ervaring van zeven jaren kon niet falen. De deelnemende koppels ver trokken om de 2 minuten; om 10 uur gingen de eersten en om kwart over twaalf de laatsten. Het was de deelnemers weer niet gemakkelijk gemaakt, want er wa- i en 20 x 4 puzzels op te lossen. Een ogenblik dreigde het parcours fout te lopen, doordat een aanduiding, het woord Esso op een boom, wat klein, door velen niet opgemerkt was. De deelnemers herstelden zich gelukkig, maar maakten daardoor een omweg die strafpunten veroor zaakte. Met grote lof aan mevr. Heems kerk en de heer C. Broxterman, kan getuigd worden dat ook deze keer het parcours goed vindbaar, duide lijk en toch ingewikkeld was samen gesteld. De totale afstand was 75 km en de snelheid was bepaald op 14 km per uur. Voor elke minuut te vroeg of te laat aankomen op een der controle posten werd één straf punt, vodr het niet passeren van een route-controle 25 strafpunten en het niet passeren van een tijdcontrole 40 strafpunten gegeven. De rit liep langs vele omwegen door de gemeenten Zoetermeer, Benthuizen, Moercapelle, Moor drecht tot Haastrecht alwaar in café .Dancing" door de „feestcommissie" een verfrissing werd aangeboden. Alle deelnemers moesten een uur rusten; velen bleken niet moede te zijn en gingen in „Dancing" nog wat dansen. Het tweede gedeelte ging langs de Reeuwijkse plassen, Boskoop, Ha- zerswoude, Benthuizen tot de finish het parochiehuis. Alle deelnemers zijn aangekomen, evenwel niet geheel heelhuids, want Willy Verhagen werd nabij Gouda door een wielrenner van de Ronde van Zuid-Holland zodanig aangere den, dat zij aan het gezicht en han den bezeerd werd en door de schrik enige tijd de kluts kwijt was. Maar Willy kwam weer gauw bij werd verbonden en reed weer dap per de rit mee. Een andere jonge dame reed in een sloot, werd er uit gehaald, haar schoen opgevist en was al rijdende weer spoedig droog. Twee jongetjes kregen onherstelbaar fiets- pech en konden hoe hard zij ook schreeuwden in het drukke ver keer de aandacht van de begeleiden de bestuursauto niet krijgen en keer den het huilen nader dan het lachen per autobus terug. Toen de laatsten ongeveer 7 uur binnen waren kon de jury haar moei lijk werk beginnen en de punten- lijsten samenstellen. De prijsuitreiking Na de beëindiging van de rit was er gelegenheid om rustig te gaan eten en zich op te gaan frissen. Tegen negen uur stroomde het Parochiehuis stampvol jongelui en het was daar een vrolijke stemming met de grote spanning: hoe zal de uitslag zijn. Koos van der Geest verhoogde de spanning door de prijsuitreiking zo te doen, dat de hoogste prijswinnaars eerst op het allerlaatst genoemd wer den. Toen de voorzitter van de NKJB uit de vele reacties constateerde dat deze zevende puzzelrit bij alle deel nemers weer bijzonder in de smaak was gevallen werd dit met daverend applaus bekrachtigd. Spr. bracht hulde aan mevrouw Heemskerk en de heer C. Broxter man die niet alleen het parcours zo keurig berekend en uitgestippeld heb ben maar ook de laatste weken avond aan avond in de topleiding hebben meegewerkt. Na dank te hebben gebracht aan alle medewerkers en aan de firma's die van alle kanten prijzen enz. be schikbaar stelden, werd de prijs voor de grootste pechvogel uitgereikt aan Willy Verhagen. Even werd nog medegedeeld dat het koppel waarvan wij de namen maar niet bekend zullen maken, die het hoogste aantal strafpunten kreeg er wel 376 had. Van de 371 deelne mers, reden er 34 in vrij tempo en onder dezen waren er wel zeer ver komen fietsen, toerrijders o.a. uit Oud-Beijerland, Klaaswaal, Boven kerk en een zelfs uit Bergen op Zoom, die allen de terugtocht naar huis ook weer per fiets deden. De prijzenuitslag gaande van me dailles, lauwertakken, bekers en wisselbeker: 18e pr. Jan Paardekoo- per en Nel van der Geest; 17e pr. Martien van der Geest en Jan Schuur; 16e pr. de heer en mevr. van der Berg uit Zoetermeer; 15e pr. C. Slin gerland en A. van Schie uit Noord- wijk; 14e pr. Piet van der Salm en Joop van der Geest; 13e pr. A. van Vliet en Bert Turk; 12e pr. Jan Koek en Ton van der Helm; 11e pr. Bep en Clasien Broxterman; 10e pr. Jaan Overdevest en Annie Kraan; 9e pr. Annie Berkhout en Hennie Vlas veld; 8e pr. Ben van Klink en Cle ment van Klink; 7e pr. Wim Kraan Een kijkje bij het bruggetje naar het Kerkeland in de Zuidbuurt met en kele deelneemsters en route. en Leo Onderwater; 6e pr. Barry van der Maat en Gré van Steyn; 5e pr. Engeline van Steyn en Jan van der Maat (13 j.); 4e pr. Gerard van Klink en Willy Schuur; 3e pr. Annie van der Salm en Magda Versteegen; 2e pr. de heer en mevr. Moons H.R.; le pr. Piet Moons en Cor van.Tey- lingen H.R. (28 strafpunten). Deze eerste prijswinnaars kwamen in het bezit van de wisselbeker. De 15-jarige Piet Moons behaalde het vorig jaar, toen samen met Hubert Kessen uit Brussel, ook de wisselbe- Zondag is mgr. Bekkers in zijn geboortedorp St. Oe denrode door de kinderen gehuldigd. We zien de bis- schop hier met zijn moeder (in Brabantse klederdracht) temidden van de kinderen. ker en is nu voor de tweede maal houder daarvan. Nu volgden nog grote attracties. Omdat het vaderdag was werd de prijs beschikbaar gesteld door de fa mevr. Berg verloot onder het tiental deelgenomen vaders. Deze werd ge wonnen door de heer C. Koemans. Nog bleef tot het einde de span ning er in want onder alle prijswin naars werd een fototoestel ter waar de van 37,50 beschikbaar gesteld door foto van Bemmelen verloot. De gelukkige winnaar werd Bert Turk. Op het einde van de prijsuitrei king, het was elf uur geworden, dankte het bestuurslid van de NKJB Piet van der Poel als deelnemer en namens alle deelnemers de grote pro motor Koos van der Geest voor zijn niet alleen ijverige maar vooral kun dige leiding en begeestering van alle medewerkers. In de vergadering van stemgerech tigde ingelanden werd de rekening 1957 in de gewone dienst vastgesteld aan inkomsten op 3568.08, uitgaven 3454.24, batig saldo 113.84. De kapitaalsrekening sloot in ont vangsten en uitgaven op 3725. De begroting voor 1958 werd vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op 2436.19. De omslag werd daarbij be paald op 20.— p. h.a. (v.j.) 20. Ingekomen was een verzoek van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland om bericht en raad op het plan van de Provinciale Waterstaat, tot vernieuwing van de Larramen- brug en omlegging van de Vrouwen- vaart. De ter tafel gebrachte tekening had veel belangstelling. De brug krijgt nu een rij- en voetpadbreedte van totaal 16 m.; zij wordt 30 m. meer Oostwaarts gelegd, waartoe de twee tuinhuizen van Cronestein gesloopt zullen worden. De Vrouwenvaart wordt plm. 40 m. omgelegd. Vanaf de Vlietweg zal er een tunneltje onder de oprit gemaakt worden waardoor de wielrijders de Prov. weg niet behoeven over te ste ken. De brug komt op 3.09 m. boven N.A.P. te liggen en zal daardoor niet meer zo veel gelicht behoeven te wor den. Rijtuigen en auto's zullen van en naar de Vliet gaande, op 100 m. af stand ten zuiden van de brug de weg kunnen bereiken en verlaten. De vergadering had geen bezwaar tegen de aanvrage tot het omleggen van de Vrouwenvaart enz., doch over de wijziging van het Bijzonder Regle ment in verband met de grenswijzi ging van de Polder zal een ingelan denvergadering belegd moeten wor den. Bij de vorige grenswijziging, toen de Vrouwenvaart nabij de Rijks weg 4A omgelegd werd, waardoor een oppervlakte van plm. 1.7 h.a. overging naar de Oostvliet Polder, heeft het bestuur het kapitaal, bere kend naar de penning 25, gegeven voor de derving van polderlasten, niet zó hoog gekregen als gevraagd was. Bij de onderhandelingen heeft de Rijkswaterstaat ten slotte aange voerd dat de polder veel voordeel had gekregen bij het leggen van de Rijks weg 4A waardoor het 'ehele onder houd van de polderkaden langs Meer burg nu voor rekening van de provin cie is gekomen. Het bestuur is voor dit argument gezwicht. De heer W. Hartigh gemachtigde voor de gemeente Leiden was echter van mening, dat deze twee zaken los van elkander stonden. De grenswijzi ging had afzonderlijk beschouwd en berekend moeten zijn. De overname van de polderkade was nu eenmaal een toevallig gevolg van het gemaak te werk van de Rijksweg 4A. Niettemin was het bestuur toch van mening dat de polder een groot voor deel heeft gekregen door van het on derhoud van de Meerburgkade te zijn ontheven, temeer omdat deze kade in zeer slechte staat verkeerde en nu ze ker evenals de andere Meerburgkade in de Grooten Polder volledig her steld had moeten worden hetgeen duizenden guldens zou gekost heb ben. Afzonderlijk bezien is het kapi taal van 250 per h.a. te laag om de huidige polderlasten te compenseren. Bij de grenswijziging nabij de Lam- menbrug zal het kapitaal zeker hoger moeten zijn. De kans van hun prille leven kregen Peter Muschamp en Stewart Collins van de jongensschool te Berkham- sted in het Engelse graafschap Hertfordshire toen zij met hun fotoboxjes een plaatje mochten maken van de En gelse koningin-moeder, die een bezoek bracht aan hun school. De fotograferende amateurtjes, leverden een vakman in de buurt dit aardige plaatje op. Zaterdagmiddag heeft H.M. de Koningin het „Wilhelmina monument" 1b Geleen onthuld. Het monument, een schepping van de beeldhouwer P. Hoo vers, verzinnebeeldt drie krachten; het beleid van het landsbestuur, de landbouw en de industrie. korte toespraak het monument over aan de gemeente. Daarna onthulde hare majesteit het monument. Dit monument verzinnebeeldt drie krachten: het beleid van het landbe- stuur verpersoonlijk in de centrale fi guur van prinses Wilhelmina; de landbouw en de industrie in de haar flankerende figuren van een land bouwer en een mijnwerker. Eerste monument van prinses Wilhelmina De onthulling van het monument van H. K. H. prinses Wilhelmina te Geleen, het eerste in Nederland, is uitgegroeid tot een demonstratie van trouw en aanhankelijkheid aan het Oranjehuis, die haar bekroning vond in een optocht, die in zijn bonte ver scheidenheid meer dan sen uur langs koningin Juliana trok. Het feest werd begunstigd door fraai zomerweer. Na een rondrit door Zuid-Limburg arriveerde hare majesteit zaterdag middag om twee uur aan de grens der gemeente, waar ze door de burge meester van Geleen, dr J. P. van Ban ning, hartelijk verwelkomd werd. Door de bevlagde straten reed de ko ninklijke stoet naar het stadhuis, waar hare majesteit in gezelschap van de commissaris der koningin in Lim burg, dr F. Houben, de oude schutte rij „H.H. Marcellinus en Petrus" in specteerde. Bij een rijtoer door het centrum van Geleen werd in de .Tan Willen- straat halt gehouden. Hier bezocht hare majesteit de woning van de mijnwerker Willem de Esch. Er werd daarna een kort bezoek gebracht aan het hotel voor jongeren „de Hanen- hof", waar H. M. de Koningin verwel komd werd door de voorzitter van de stichting en waar dr Roppe, gouver neur van Belgisch Limburg, als am bassadeur van koning Boudewijn zijn opwachting bij de koningin maakte en zich bij het gezelschap voegde. Voor de Hanenhof stond een ere haag opgesteld van verzetstrijders, oud-illegalen en dragers van konink lijke onderscheidingen. Vervolgens begaf hare majesteit zich met gevolg naar de Markt, waar tal van autori teiten aanwezig waren. Bij het monument stond een ere wacht opgesteld van de koninklijke marechaussee. Het fanfarekorps van het regiment Limburgse jagers zorgde voor de muzikale oml^sting. De voor zitter van de stichting „Eeuwfeest 1957" en het „Comité Huldeblijk", de heer G. J. H. Belderok, droeg na een Koningin Juliana onderhield zich vervolgens geruime tijd met de beeld houwer van het monument, P. Hoo vers. In de optocht, waarin vele 'wagens en groepen meetrokken, werden ver zinnebeeld de bouwkunst, de dans kunst, de letterkunde, de muziek en de schilderkunst. Na het voorbijtrekken van de op tocht is koningin Juliana met haar gevolg per auto vertrokken naar het vliegveld Zuid-Limburg om vandaar VERZILVERING VAKANTIEBONNEN Het bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat arbeiders, die hun restant aan oude vakantiebonnen van het boekjaar 1957'58 (kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1958") nog niet hebben laten verzilveren, deze bonnen thans ter verzilvering moeten inleveren in de periode van vrijdag 20 juni tot en met zaterdag 28 juni d.a.v. De uitbetaling van de voor de in geleverde bonnen verschuldigde gel den zal plaatsvinden in de periode van vrijdag 18 juli tot en met zater dag 26 juli d.a.v. Met nadruk zij er op gewezen, dat dit dus de laatste gelegenheid zal zijn tot het doen verzilveren van vakantiebonnen van het boekjaar 1957—'58. Het inleveren van bonnen kan uit sluiten geschieden bij een plaatselijk penningmeester van één der navol gende bonden: Algemene Nederland se Agrarische Bedrijfsbond, Neder!- Christelijke Landarbeidersbond, Ne derlandse Kath. Landarbeidersbond „St. Deusdedit".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10