De minister deed echter geen enkele toezegging HOOFDSTAD p brlSssel Vrolijke Zeeuwen op het Binnnenhof dM WAT WORDTONZE AMSTERDAM Haai u g.etuat in de fraot nemen Grote brand in Zeeuwse vlasfabriek Koningin hartelijk in Limburg ontvangen Zeeuws-Vlaamse wensen waren duidelijk genoeg Bollenvak heeft een nieuwe rooimachine ZATERDAG 14 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Deze houding veroorzaakte groot enthousiasme bij de aanwezigen. Na dat de ministers zich in het gebouw hadden begeven, werd kort daarop de delegatie onder leiding van de heer Colsen naar binnen geroepen. In zijn werkkamer heeft minister Algera in gezelschap van zijn secretaris-gene raal, mr. A. H. C. Gieben, de deiega- tie ontvangen. De 72-jarige voorzitter -van het actie-comité heeft met grote vrijmoedigheid de wensen en grieven van ZeeuwschVlaanderen in ver band met de vrije veren vertolkt. Daarbij heeft hij, naar vernomen wordt, wijselijk verzwegen, dat men bij de omweg over Antwerpen wel geen veergeld voor de Zeeuwse stro men behoefde te betalen, maar wel een veer moest laten voor extra ge reden kilometers en de tol in de Ant werpse tunnel. ONWEL Toen de heer Colsen het ministerie verliet, werd hij omstuwd door een mensenmenigte, die hem onder de voet dreigden 'te lopen. Kennelijk ontdaan door zoveel drukte, voelde hij zich onwel worden. Hij werd daarop naar een politiejeep geleid, die hem naar de verzamelde auto's op het Malieveld bracht. Daar kwam hij in een van de auto's wat op ver haal en werd na een half uur naar een persconferentie gereden, die het comité in hotel Centraal had belegd. Op de foto Omstreeks 1500 Zeeuws-Vlamingen hebben gistermiddag, na een lange tocht van Zeeuws-Vlaanderen via Antwerpen naar Den Haag, gedemon streerd op het Binnenhof voor het ministerie van verkeer en waterstaat. Onder aanvoering van de voorzitter van het ZeeuwschVlaamse comité voor vrije veren kwamen zij naar Den Haag, waar bij tegen half drie zich op het Binnenhof verzamelden. Kort nadien vervoegden zich enige leden van het comité onder leiding van de heer Colsen aan de ingang van het ministerie van verkeer en water staat, waar zij werden opgewacht en naar de werkkamer van minister mr. J. Algera werden geleid. Het onder houd heeft meer dan een half uur ge duurd. Ondertussen verzamelden zich steeds meer Zeeuwsch-Vlamingen op het Binnenhof, waar zij met kreten als „Wij eisen Vrije Veren" en het „VRIJE VEREN-DELEGATIE" TERUG IN HULST Een Zeeuws-Vlaamse protestop tocht van 1500 man sterk is gister avond omstreeks 21.00 uur behouden in Hulst aangekomen, hoewel de reis voor velen waarschijnlijk ongemerkt, zonder de voorzitter van het actie comité „Vrije veren voor Zeeuws- Vlaanderen" is gemaakt. Men was de heer Colsen bij het vertrek uit Den Haag vergeten. Hij moest de stoet met een taxi narijden en was vol gens ooggetuigen buitengewoon boos op zijn mede-delegatieleden wegens deze nalatigheid. Op de trappen van het stadhuis te Hulst heeft de heer Colsen de ver zamelde bevolking latef toegespro ken en verslag gedaan van het on derhoud met minister Algera. Hij raakte nogmaals het beleid van ge deputeerde staten en provinciale sta ten en de houding van de Kamer van Koophandel en fabrieken. Ondertussen vertelde de heer N. de Kunde, secretaris van het actie-co mité, die bij het onderhoud met mi nister Algera eu de heer Gieben te genwoordig was, dat de minister geen enkele toezegging kon doen in verband met de nog te bevestigen overeenkomst met Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het comité, waarvan blijkbaar alle negen leden het woord hebben gevoerd, uitte de hardgrondige wens dat overeenstem ming zal worden bereikt, waarbij re kening zal worden gehouden met de wensen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij had gehoopt een blij bericht uit het kabinet van de minister mee te kunnen brengen maar dat is niet ge lukt, zo zeide de heer De Kunde. On danks de felle kreten „Brussel, Brus sel, Brussel", die over het Binnen hof weerklonken, distancieerde hij zich namens het comité van de op vatting, dat als Zeeuwsch-Vlaande ren zijn zin niet krijgt, aansluiting bij België zou worden gezocht. zingen van liederen over deze wens en het volkslied, begeleid door trom men, een kinderkoor en het knallen van voetzoekers en klapperpistolen kracht aan hun eisen poogden bij te zetten. De Haagse politie kon met de han den in de zakken en zo nu en dan een vriendelijk vermaan volstaan om de betrekkelijke orde te handhaven. Er heerste meer een kermissfeer dan een sfeer van ernst over het onder werp waarvooor men naar Den Haag gekomen was in ongeveer 400 wa gens. Minister Algera trok zich bij aan komst aan zijn departement, waar hij met de andere leden van het ka binet in ministerraad zou bijeenko men, niets aan van het schone lied „Algera moet pootje baden", integen deel, hij had er gToot plezier om er toen hem gevraagd werd of er foto's gemaakt mochten worden, zei hij „ja, maar dan zoals ik het wil" en hij haakte aan de arm van een struise, in folkloristische dracht geklede Zeeuwsch-Vlaamse jongedame in en zo kwam hij keurig op de prent. De heer J. G. de Baan te Amsterdam heeft een nieuwe reddingsboot geconstrueerd, welke een revolutie zal moeten ontketenen. De gereedschappen, welke gebruikt zijn, bestaan uit een hamer, een beitel, een raamgewicht en een geslepen hamertje. Het ontwerp dateert van voor de oorlog, maar financiële omstandigheden zorgden voor uitstel van de bouw. De boot is gemaakt uit metaal. He t pikante van het scheepje is, dat er geen mensen over boord kunnen slaan. Er zijn nog meer bijzonderheden welke vrijdagavond op het Mariniersplein geopenbaard zullen worden. Er wordt dan gedemonstreerd met behulp van een dertien meter hoge toren. Foto: de heer J. G. Baan toont zijn scheepje Bier goed, al goed.. Gaat U dairheen waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Heineken's bier! Want bier -goed, èl goed: waar ze zulk bier serveren moet alles even prima zijn. Ook Uw vrouw wil er wel eens helemaal uit zijn - dus neem haar eens gezellig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met de onderscheiding op deur of raam: Heineken! Opeïa£ /teên Gisteravond omstreeks zes uur is, door nog onbekende oorzaak, brand uitgebroken in een der opslagplaat sen der Coöperatieve Vlasfabriek St. Andries te Koewacht in Zeeuwsch- Vlaanderen. De plaatselijke brandweer was snel op het terrein van de brand, maar kon niet verhinderen dat een grote voorraad strovlas en vlaslint en een aantal machines verloren gingen, De brand was om acht uur 's avonds nog niet geblust. De schade werd toen geschat op circa tweehonderd duizend gulden. Het bedrijf was ver zekerd. H.M. de Koningin heeft vandaag een bezoek aan Zuid-Limburg ge bracht met een tweeledig doel. In de eerst plaats ging zij naar Geleen om daar het monument ter ere van H.K.H. prinses Wilhelmina te ont hullen het eerste gedenkteken dat in den lande is opgericht om de vorige koningin der Nederlanden te eren. In de tweede plaats heeft de koningin deze gelegenheid aange grepen om zich nader op de hoogte te stellen van al wat er op cultureel gebied in het zuidelijke deel van ons land bloeit. Om half tien vanochtend landde het vliegtuig, dat de vorstin en haar gevolg van Soesterberg naar Zuid- Limburg bracht, op het vliegveld Zuid-Limburg. Van het vliegveld reed de koningin naar het kasteel Hoensbroek. DeJ route leidde via de gemeenten Beek, Elsloo, Stein, Urmond, Obbicht en Papenhoven, Grevenbicht en Roos teren en verder via de Rijksweg. In elk van de gemeenten was er een kort oponthoud, waarin de burge meesters de gelegenheid kregen de landsvrouwe op het grondgebied van hun gemeente welkom te heten. Een speciale muzikale hulde kreeg de ko ningin in Elsloo. Deze hulde werd haar gebracht door de fanfare „St. Joseph" uit Meers, die zich had op gesteld op het bruggehoofd van de in 1940 vernielde en nog niet her stelde brug over het Juüanakanaal het bruggehoofd aan de overzijde van het kanaal en niet dat aan de kant, waar de vorstin zich bevond. Deze begroeting van over het wa ter heeft het gemeentebestuur van Elsloo speciaal ingelast om hare ma jesteit attent te maken op het pro bleem, dat het niet herstellen van de brug heeft geschapen. Voor het departement van Verkeer en Waterstaat ha dden zich vrijdagmiddag honderden Zeeuwsvlamingen opgesteld, gewapend met aan duidelijkheid niet s te wensen overlatende borden en spandoeken. Ja, die mechanisatie van 't bloem- bollenbedrijf. Er is in geuren, kleu ren en vele kolommen over geschre ven en in een betrekkelijk kort aan tal jaren is er bijzonder veel ver anderd. Wie bijv. drie jaar geleden had durven voorspellen, dat in 1959 een zeer belangrijk deel van het tul penareaal met de rugspuit „gewied" zou worden, het hoongelach van zijn collega's had vermoedelijk vier we ken later nog treiterend tegen zijn trommelvliezen geklonken. En wie had in 1953 gedacht, dat er nu zo veel plantmachines in gebruik zouden zijn? En dat er op vrijwel ieder be drijf van enige importantie een frais- machine over de akkers zou knet teren? En dat men het mestkloppen ook al aan de machine zou overlaten? „Onbestaanbaar"zei de de geleer den, „want het bloembollenbedrijf is een bedrijf, dat het zo lang deze aar de blijft draaien enkel en alleen met handarbeid zal moeten doen". De'praktijk leerde anders. Ondanks enkele minder feestelijke verschijn selen zoals beschadigingen e.d., zal de mechanisatie steeds verder doorge voerd worden, ook al omdat de om standigheden het vak in deze rich ting dwingen. Het enige waar het vak bij wijze van spreken nu al en kele jaren luidkeels om lag te gil len, was een rooimachine. Want ma chinaal geplante bollen, moeten als het goed is, ook machinaal gerooid kunnen worden. Die rooimachine is er nu. Toevallig waren wij er deze week getuige van, hoe een nieuw ontworpen rooimachine van de heer Kooiman uit Bovenkarspel „proef stoomde" in Noordwijkerhout aan de Schippersvaartweg. En hij leverde Demonstratie in Noordwijkerhout heel goede resultaten. Het is een één-rijïge machine met een stalen opneemmes, die de bollen met zand en al uit de regel schept. Een V-vormige transportband brengt de bollen met aarde naar om hoog en deponeert ze in een bak, waarin assen met rubber nokken draaien. Hier worden de bollen ont daan van zand en komen vervolgens schoon in de mand terecht. Een 1 pk. motortje zorgt voor de aandrijving van het bandje en de assen. De rooi machine is een aanbouwwerktuig achter een tweewielige trekker, die een trekkracht moet hebben van min stens 10 pk., zo vertelde ons de heer Kooiman. De Westfries ontwikkelde deze machine in nauwe samenwer king met de heer Van der Veek uit Noordwijkerhout, een praktijkman, die diverse practische aanwijzingen gaf. De heer v. d. Veek dacht met deze machine rond 200 Rijnlandse Roeden per dag te kunnen rooien. De prijs is voor een dergelijke nieuwe vinding verrassend laag: de machine zal tus sen de 1500 en 2000.gaan kosten. De heer Kooiman vertelde ons, dat hij bijna twee jaar aan de machine heeft zitten dokteren voor men kon zeggen, dat men op het goede pad was. De grootste moeilijkheid was, dat de bollen niet hoog genoeg wilden komen en van de band tuimelden voor ze de zeefinstallatie hadden be reikt. Die V-vormige transportband bleek de steen der wijzen te zijn. Een belangrijke „plus" van deze machine is, dat de wielen van de trekker voortdurend in de paden blijven en verder is het vrij eenvou dig om precies recht te blijven. Een discuswiel doet dienst om de ma chine in het rechte spoor te houden. Het ideaal van de heer Kooiman is uit deze roier een vijfrijïge ma chine te ontwikkelen. Een machine, die dus geheel de breedte van een bollenbed meeneeemt. Hij meende dat dit geen onoverkomelijke bezwa ren zal opleveren, omdat nu bewezen is dat het gevonden principe juist is. De a s. winter zal men daarmee be ginnen en dar. hoop* men de ervarin gen die men dit komende seizoen met de éénrijer opdoet, nog in te ver werken. De ontwerper vertelde ons. ook nog, dat deze rooimachine alleen geschikt is voor zandgronden. Of er ooit een rooier zal komen, die ook op de klei te gebruiken zal zijn. meende hij te moeten betwijfe len. Zo ziet het er naar uit, dat de heer Kooiman een vinding heef" ge- caan, die voor de kwekers in de oude bollenstreek we, eens een omwente ling kon betekenen in de huidige cul tuurmethoden. Een machine waar naar al jaren is uitgezien, heeft zijn opwachting gemaakt! De nieuwe rooimachine „stoomde proef" te Noordwijkerhout. De be stuurder van de machine is de heer C. G. v. d. Veek uit Noordwijkerhout. Vooraan links de ontwerper, de heer J, Kooiman uil BovenkarspeL

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6