't Kamerlingh Onneslaboratorium wordt belangrijk uitgebreid DE LEIDSE BIOSCOPEN Vijftig jaar geleden werd helium vloeibaar Leraren glorieerden op Sportdag Titus Brandsma-Ulo W. M. tc Leiden vergaderde ZATERDAG 14 [UNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden het mekka van koude-fysici 10 Juli a.s. is het 50 jaar geleden, dat prof. Kamerlingh Onnes in zijn laboratorium aan het Steenschuur te Leiden voor het eerst vloeibaar helium maakte. Dit was een belang rijk moment in de geschiedenis van de natuurkunde. Nieuwe terreinen voor onderzoek lagen open, op de eerste plaats omdat men bij deze lage temperaturen de gedragingen van atomen beter kan bestuderen. Kamerlingh Onnes zo wordt verteld, wist niet eens dat hij helium ge maakt had. De professor meende, dat zijn poging voor de zoveelste maal mislukt was, toen een van de assis tenten ontdekte, dat het verzamel- glas al geheel gevuld was. Typerend voor de werkkracht van Kamerlingh Onnes was, dat hij direct van de ge legenheid gebruikt maakte om zijn onderzoek met het nieuw vloeibaar helium voort te zetten tot diep in de nacht. Er waren al een paar mo menten geweest, die de geleerde de indruk hadden gegeven, dat hij ge slaagd was. Hij tapte al eens vocht af, dat niet helemaal zuiver was, en dat men toen in de kringen van lage- temperatuur fysici schertenderwijs „halvium" noemde, half vloeibaar helium n.l. en half vloeibaar water stof. 15 Jaar lang is het Kamerlingh Onneslaboratorium in Leiden de enige plaats geweest waar helium vloeibaar werd gemaakt en waar men zich met het natuurkundig on derzoek bij zeer lage temperaturen bezig hield. Eerst 35 jaar geleden interesseerde een Amerikaanse uni versiteit zich voor de Leidse proef nemingen, daarna kwam een labo ratorium in Duitsland, maar na de oorlog pas groeide de belangstelling voor het lage temperaturen onder zoek* zeer sterk. En dit hoofdzakelijk in verband met het kern-energie onderzoek. Omdat het bij zeer lage temperaturen mogelijk is de atomen te richten kan men ook veel over de structuur van deze deeltjes te weten komen Nu zijn er over de gehele we reld zeker 150 laboratoria, die op elk uur van de dag helium vloeibaar bezoeken dagelijks het gebouw aan het Steenschuur en Kamerlingh On nes het congres, dat van 32 tot 28 juni in Leiden wordt gehouden, zal tenminste 250 buitenlanders trekken. Zij komen uit Rusland, Amerika, Po len, Argentinië, uit alle delen van de wereld. Er zijn 160 lezingen, die de geleerden de gelegenheid geven nieuwe inzichten uit te wisselen. Het program is rijkelijk overladen, de deelnemers zullen een keus moeten maken, maar zij zullen zich de ge legenheid die hen bij elkaar brengt niet voorbij laten gaan. Vandaar het dagvullende program, dat maar wei nig ruimte laat voor ontspannende evenementen. In het Kamerlingh Onneslaboratorium stonden voor de ze congresweek al een reeks „eier- klokjes" klaar, die de vele sprekers er aan zullen herinneren, dat zij niet langer dan de hun toegemeten tijd mogen spreken. Slechts iets meer tijd heeft men uitgetrokken voor een be langrijke plechtigheid. Dinsdagmid- kunnen maken en een gedeelte van i dag om half vier ontvangt prof. Col- Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden Ceboorteaankondigingen (Advertentie) het onderzoek richten op de gedra- „liquifactor" door een industrie ge maakt. Laboranten zonder al te veel ervaring kunnen met dit apparaat,, dat 30.000 dollar kost, in vrij korte tijd helium vloeibaar maken en de uitzonderlijke lage temperatuur van min 269 graden bereiken. In Leiden is men met het verlagen der temperatuur steeds verder ge gaan. Men gebruikte hiervoor ver schillende methoden, maar het meest doelmatig bleek toch wel die van de demagnetisatie, waarmede het moge lijk was het absolute nulpunt op an derhalve milligraad te benaderen. In de reeks van ontdekkingen die in Leiden gedaan zijn, passen namen van professoren als De Haas en Keesom. Zij waren het, die nieuwe diepten ontdekten in het terrein van de fysica, dat aan de oppervlakte wel afgegraasd was. Ondanks het feit, dat de wereld zich heeft verzadigd met de vondsten te Leiden en op het zelfde niveau is gekomen (alle resultaten van het onderzoek worden dadelijk gepubli ceerd, wordt het K. O. lab. te Leiden nog als het Mekka van de natuur kunde bij lagere temperaturen be schouwd.) Het gebouw is inmiddels veel te klein geworden en zal bin nenkort belangrijk worden uitge breid. Geleerden uit geheel de wereld GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris A. Doyer te Leiden is heden geveild: Woonhuis met tuin Lage Morsweg 7 in bod: 8.200, koper: E. van Star- kenburg te Leiden, q.q. voor 8.800. Woonhuis met tuin Lage morsweg 9 in bod: 8.500, koper: J. C. Alke made te Voorschoten, q.q. voor 8.500. Woonhuizen Van der Werf straat 6 en 8 resp. in bod 1.140 en 910, koper: P. de Jongh te Leiden q.q. voor 2.725. Pakhuis Van der Werf straat 10 en Maria Anna's Hof 3 en 4 in bod: 960, koper: A. de Jong te Leiden q.q. voor 960. Woonhuis Maria Anna's Hof 2 in bod: 1.080, koper: J. W. Goddijn te Leiden, q.q. voor 1.080. Winkel-woonhuis Janvosseqsteeg 63 in bod: 5.000 is uit de hand ver kocht. Agenda Leiden ZATERDAG, 14 JUNI IJsrevue Bayer. Schuttersveld 8 uur nam. ZONDAG, 15 JUNI IJsrevue Maxi en Ernst Baier. Schuttersveld. Voorstellingen te 3 en 8 uur. R.K. Instuif Herensingel. Sluitings avond seizoen. Dansen m.m.v. The Game Breakers. Maria Gijzenstee; 8 uur nam. MAANDAG, 16 JUNI 25 Jaar Eltax n.v. Receptie. Gulden Vlies 2.305 uur nam. IJsrevue Maxi en Ernst Baier. Schuttersveld, voorstelling te 8 uur nam. „De Natuurvriend". Ledenvergri- dering. Steenschuur 6, 8 uur nam. DINSDAG, 17 JUNI Holland Festival. Hohe Messe. Ge mengd Toonkunstkoor. Pieterskerk, 7.45 uur nam. Huish.- en Gezinsvoorlichting. De monstratie met mech. hulpmiddelen in de keuken. Levendaal 1, 8 uur nam. IJsrevue Maxi en Ernst Baier. Schuttersveld, voorstelling te 8 uur nam. WOENSDAG, 18 JUNI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. K O-excursie. Verificatie. Rijks zeeinstrumenten. Maaldrift. Wasse naar 2.30 uur nam. K O. Voorbereiding bezoek EXPO'58. Lakenhal, 8 uur nam. IJsrevue Maxi en Ernst Baier, Schuttersveld. Voorstellingen te 3 en 8 uur nam. Kon. Mij. v. Tuinbouw en Plant kunde. Excursie naar Plantsoenen te Voorschoten. Vertrek tram, 7 uur nam. Station. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1, Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling van etsen van A. J. Veldhoen. Werkdagen 2-5 uur nam. (t.m. 5 juni). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 juni). De avond, nacht en zondagsdienst van de apotheken. Leiden: Ge opend Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; bovendien geopend tot za terdagmiddag 6 uur apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, 21060. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, 26274, behalve zondag van 8 uur tol en met 10 uur 's-avonds. Zondagsdienst der Huisartsen Leiden. As. weekend zal de dienst worden waargenomen door: dr. 's Gravezande; Verhoef; Mastenbroek: Veldbuyzen; v. Wingerden. Doktersdienst Oegstgeest. F. W. N. en J. B. Hugenholtz. lins de Kamerlingh Onnesmedaille, die door de Nederlandse vereniging voor koeltechniek beschikbaar wordt gesteld. Te Baarn is overleden in de ouder dom van 85 jaar de heer A. B Hen- ny, financieel expert en commissaris van verscheidene genootschappen. Df heer Henny was o.m. president- commissiris van Zaalbergs fabrie ken van wollen dekens te Leiden en van de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft. Hij was ook lange tijd consul voor Italië in Nederland waarvoor hij een hoge Italiaanse onderschei ding ontving. Van de groep All van de eind examenkandidaten van het Gymna sium slaagden de dames: E. C. Fi scher te Leiden, A. J. Meckmann te Voorschoten en de heer A. F. W. Duyverman te Leiden. Van de groep BIV slaagden de heren: W. A. F. Kreukniet, M. N. Spijker en N. L. Volkers, allen te Leiden. Van groep AII werd één kandidaat afgewezen en met één kandidaat wordt het examen voortgezet. Van de gro*p B slaagden alsnog mej. F. L. Hoogewerff te Katwijk aan Zee en de heer H. G. Honnef te Leiderdorp. Ir J. van Hoek voorlopig geen raadslid Naar wij vernemen heeft ir. J. J. G. van Hoek, directeur van de N.V. Werninks Beton Maatschappij, zeer tot zijn leedwezen moeten besluiten het lidmaatschap van de gemeente raad op dit ogenblik niét te aan vaarden, omdat zijn functie met dit lidmaatschap ingevolge de gemeente wet moeilijk verenigbaar is. De heer Van Hoek heeft evenwel tegelijkertijd verzocht zijn naam op de kandidatenlijst te handhaven, om dat voor hem reeds binnen het jaar na de installatie van de nieuwe raad het motief tot het niet-aannemen zal zijn vervallen. Ir. Van Hoek gaf ons vanmorgen een nadere verklaring. In de ge meentewet nl. staat, dat een lid van de raad niet aan de gemeenten mag leveren. Werninks beton echter, waarvan ir. Van Hoek directeur is, levert wel aan de gemeente. Binnen het jaar echter treedt ir. Van Hoek af als directeur en dan staat niets hem het raadslidmaatschap in de weg. WASSENAAR Schietwedstrijd Wassenaar-Delft- Gouda. Op zaterdag 28 juni wor den op de schietbanen aan de Klip pistoolwedstrijden gehouden tussen teams van de reserve-politiekorpsen uit Delft, Gouda en Wassenaar, wedstrijden beginnen om half 3 en zullen duren tot ongever 7 uur. Doktersdienst. Gedurende het a.s. week-end wordt de doktersdienst voor spoedgevallen waargenomen door de artsen M. de Haan, Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en Jac. H. Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apothekersdienst. De apothe- kersdienst na sluitingstijd wordt tot de volgende week zaterdag waarge nomen door de Wassenaarse At>o- theek, Schouwweg 32, tel. 2402. Z0ETERMEER Woningbouw. Architect J. Huurman alhier, heeft namens drs. T. de Graaf en P. Gouweleeuw, het bouwen van een dubbele bungalow aan de Meidoornstraat opgedragen aan de firma Gebr. Huurman alhier. Aanbesteding. Bij het vermel den van de inschrijvingsbedragen voor de bouw van 15 woningwetwo ningen, zijn enige vergissingen ge slopen. Men verzoekt ons dit te rec tificeren. De juiste inschrijvingen waren als volgt: J. L. Burgers, Hil- legersberg f 262.300, W. J. Veldhui zen f 257.444, Bouwbedrijf Bontebal te Zoetermeer f 252.360, J. v. Noort en Zn. te Benthuizen f 249.950, Gebr. Smits te Zoetermeer f 249.493, Gebr. Huurman te Zoetermeer f 233.500; fa. W. B. Loof te Den Haag f 221.123. In totaal dus zeven inschrijvingen. De gunning is aangehouden. Expositie. De r.k. meisjesschool houdt zondag 15 juni a.s. een ten toonstelling van het werk, dat door de leerlingen van de v.g.l.o.-klassen in het afgelopen jaar vervaardigd is. Tevens zullen ook de handwerken van de leerlingen van de lagere school te bezichtigen zijn. De ten toonstelling is geopend van 91 uur en van 2—6 uur. De tentoonstelling wordt gehouden in het schoolgebouw. Geslaagd. Onze plaatsgenoot mej. Elly van Veen slaagde op de r.k. kweekschool te Oudenbosch als onderwijzeres. Doktersdienst. De medische dienst wordt zondag waargenomen door dokter P. Vegt, Julianalaan 1, telefoon 35 en voor de beide Kruis verenigingen door Zuster G. v. Dam, Groene Kruisgebouw, Dorpsstraat 76 telefoon 230. Gisteren, begunstigd door heerlijk weer, werd voor de leerlingen van de Titus-Brandsma Ulo de jaarlijkse sportdag gehouden. De dag begon om 8 uur met een H. Mis in de Lode- wijkskerk, waarna alle leerlingen zich naar school begaven om aanwe zig te zijn bij een korte plechtigheid. Hierna spoedde iedereen zich naar de sportvelden in het Leidse Hout, waar eerst voor de jongens van de lagere klassen hardloopwedstrijden plaatsvonden over een afstand van 8o meter. Van de eerste klassen werden Chris van Wagei.ingen en Henk Looienstein de finalewinnaars. De sintelbaan werd hierna in be slag genomen door de hogere klas sen, die over een afstand van 100 meter hun krachten maten. Ab Knij- nenburg (3c) en Henk Lamboc (4a) bleken hier onbetwist de snelsten. De lange afstandswedstrijden, die voor de lagere klassen 400 meter en voor de hogere 800 meter bedroegen, werden in een snel tempo afgewerkt en alweer was Chris van Wagenin- gen de overwinnaar, Ed van Ben- tem uit de 2e, Nico Overdevest uit de 3e en Aad Schouten (4e) waren de andere zegevierenden. Op het zij veld kwamen de volley balteams van de derde- en vierde klassen tegen elkaar uit, 4a werd met grote puntenvoorsprong kampioen. Intussen speelden de lagere klassen en één derde klas in een voetbal- tournooi, dat echter onderbroken moest worden voor de hoofdschotel van de dag. Een leraren-elftal zou namelijk voetballen tegen de klasse vertegenwoordigers nog een kansje plaus kwam de beide elftallen het veld op. Eenmaal losgekomen lieteq de leraren zich door niets weerhou den zware aanvallen op de verdedi ging van hun leerlingen op te zet ten zodat de stand voor de pauze 10 in het voordeei van de leraren was. In het begin van de tweede speelhelft waren de klassevertegen woordigers vast besloten enige te- genpunten te behalen doch de gast- speler van de leraren, wist de voor sprong tot 30 te vergroten. Hoewel er al veertig minuten gespeeld was wilde het publiek, dat de klasse- vetegenwoordigers nog een kansje gegeven werd, maai zonder resultaat speelde men nog tien minuten door en konden de heren de felicitaties en huldigingen in ontvangst nemen. Meteen werd hei voetbal-tournooi voortgezet en uiteindelijk kon 2a zich na hard werken als de voetbalkam pioen beschouwen. Tenslotte kwam voor de winnaars het hoogtepunt van de dag, zij ont vingen allemaal een diploma en vol daan verliet eenieder, ook de verlie zers, de sportvelden. Chr. S. RECONSTRUCTIE ZIJLSINGEL Door de directeur van gemeente werken is namens b. en w. de recon structie van de Zijlsingel, tussen de Schrijversbrug en Oosterkerkstraat gegund aan P. Versluis te Bodegra ven. Met dit werk waarbij ook de fundering van de weg vernieuwd moet worden is men reeds begonnen, gulden. De r.k. Standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand, afdeling Leiden, hield gisteravond in ae Vi kingzaal van Nieuw-Minerva haar jaarvergadering. Hoewel de belang stelling tegenviel vergaderde men toch niet alleen gezellig, maar ook geanimeerd en vruchtdragend. De agenda werd overigens aangehouden, maar men hield zich wel met de rondvraag bezig. Na de opening door de vice-voor- zitter, N. P. M. Loomans, door ziekte moest de voorzitter, de heer Kriek, verstek laten gaan, kreeg de secre taris gelegenheid om in het jaarver slag een overzicht te geven van het wel en wee van de organisatie. De stijging van het ledental met dertig nieuwe leden tot 264, ontlokte aan de vergadering een kleine applausje. Het bewijst dat de organisatie bloeit en het bestuur zeer actief is. De penningmeester gaf getuigenis van zijn goed financieel beleid, dat tot een klein voordelig saldo had ge leid. Onder dank werd hij op aan raden van de kascommissie gedé- chargeerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Ie Rütte bij acclamatie her kozen. Vanzelfsprekend betrok de geestel. adv. kap. J. van Adrichem in zijn geestelijke „injectie" het H. Hart- feest en wel speciaal de devotie tot het H. Hart. In het bijzonder wees spreker op de actualiteit van deze eigenlijk al eeuwenoude en toch steeds jong blijvende devotie. Hij woeg zijn leden zich hierop eens te bezinnen en te verdiepen. Bij de suggesties voor het winter seizoen kwamen de tongen pas goed los. Uitvoerige discussies werden ge voerd over mogelijke culturele avon den en zelfs excursies naar diverse stedelijke bezienswaardigheden, zoals Steo-rewacht, Kam. Onnes-laborato- rium en Hortus. Ook een voorstel tot gezamenlijke bijwoning van een in teressante gemeenteraadsvergadering met aansluitend een causerie .daar over vond veel bijval. Bij de talrijke vragen in de rond vraag viel vooral het voorstel tot bestuursuitbreiding op, waarbij het bestuur opdracht ontving om nader uit te zien naar geschikte candidaten. Bijzondere leerstoel Leidse universiteit Aan de Leidse universiteit is bij K. B. een bijzondere leerstoel opge richt, voor onderricht in de „meta fysica in de geest van de theosofie De stichting „Proklos" is aangewe zen als de bevoegde instantie om deze leerstoel op te richten. Tot hoogleraar is benoemd dr J. J. Poortman. Johannes Jacobus Poortman is te Rotterdam geboren. Hij is reeds eer der als privaat-docent (1936) aan de Leidse universiteit verbonden ge weest. Sinds 1938 is hij bibliotheca ris van de theosophische vereniging. In 1942 kwam hij met dr F. Sassen tot oprichting van de Nederlandse wijsgerige verzameling, onderdeel van de Amsterdamse universiteitsbi bliotheek. Sinds 1954 is hij secreta ris van het Nederlands theosofisch research centrum. VERBOUWING HUIZE SINT MAARTEN LEIDEN Namens het bestuur van het R.K. Oudenlieden- en Weeshuis St. Maar ten, St. Jacobsgracht 1 te Leiden, is door het architectenbureau v. Oerle en Schram te Leiden gegund: het verbouwen van het St. Maartenhuis aan de St. Jacobsgracht, aan de firma Bik en Breedeveld alhier voor 58 Casino: „De slag om Arnhem" is de laatste moord nog worden opge spoord. Ook dat gelukt natuurlijk en Maigret triomfeert. geen nieuwe film meer, maar nog steeds blijft hij velen aanspreken door zijn perfecte beschrijving van een groot epos, dat in de bevrijding van ons land zo'n grote rol heeft ge speeld. Het tragische verloop van de gevechten in en rond Arnhem in de septemberdagen van 1944 is wel be kend. Het pakkende commentaar bij de beelden worden gesproken door de oorlogsreporter Stanley Maxted, die zich mede met de duizenden En gelse paratroopers in de voorste li nies bevond. De waarde van de film wordt sterk verhoogd door de vele authentieke opnamen tijdens de ge vechten. Aangrijpend is de terug tocht van de tweeduizend overgeble venen van de 10.000 mannen, die waren geland. De reprise van de decumentaire over de heroïische strijd bij Arnhem wordt aanbevolen voor veertienjarigen en ouderen. Lido. Een wel zeer bijzonder thril ler wordt deze week in het Lido- theater gegeven met de film „Inspec teur Maigret zet een val". Inspecteur Maigret is Jean Gabin in een van de beste creaties, welke we tot nu toe van hem zagen. Hij staat voor een schier onoplosbaar raadsel: de moor denaar op ta sporen van vier vrou wen of meisjes, die op gruwelijke wijze zijn vermoord met messteken in het hart. De moordenaar is daar bij nog zo brutaal inspecteur Mai gret in de maling te nemen. Door al lerlei combinaties weet Maigret, die een werkzaam aandeel opeist in de nasporingen, toch de hand op de da der te leggen en er volgt een ver hoor zo facinerend, dat men erbij zit te rillen. En op het ogenblik, dat hij een bekentenis van dader verwacht, krijgt inspecteur Maigret een tele foontje, dat weer ,een vrouw is ver moord. Een nieuw probleem, een nieuw raadsel, dat heel de theorie van Maigret zou omverwerpen. Maar de bewijzen zijn te sterk, alleen moet het motief voor en de dader(es) van Deze film van de Rank Filmdistri butie onder regie van Jean Deyannoy is geraffineerd gekozen. Jean Gabin speelt er inderdaad een van zijn beste rollen in. Annie Girardot, Olivier Hussenot en An- dré Valmy doen evenwel niet voor hem onder en zo is een geheel ver kregen, dat boeit van begin tot ein de. Door de KFC is de film gekeurd voor volwasenen. Luxor: Waar Hollywood de ze denmeester gaat spelen, bereikt het meestal het tegenovergestelde en worden films, ernstig bedoeld, door gaans lachsuccessen. Een enkele keer treffen de Amerikanen ook de-juiste toon. Dat is „stom toeval" want als ze, daarmee niet tevreden, het suc ces willen voortzetten, zitten ze er steeds weer naast. ,,De Ontembaren" is een film, die onmiskenbaar geïnspi- redtd is op één van die buitenbeen tjes, „High Noon", doch nog niet in de schaduw daarvan kan staan. Het is zeker niet direct een lachsucces ge worden, maar door de opeenhoping van onzuivere probleemstellingen, doet de ernst ervan niet helemaal eerlijk aan. Het is het verhaal van een Sheriff, Wyatt Farp, die in de far west de wet met zachte hand wil invoeren. Daarvoor heeft hij het (overmatig) gebruik van wapens afgezworen. Hij geeft de grootste boer nog zijn ver trouwen en het vraagt bijna boven menselijke moed om dan zichzelf te handhaven als zijn tegenstanders zijn vertrouwen niet waard blijken. Toch wint hij in de onderwereld vrienden die hem beschermen tegen de „handhavers van het recht", die hun geweten sussen met een bank saldo en een revolver. Het wilde wes ten is een land van uitersten, die men het best in een zwart-wit kan karak teriseren. Technicolor heeft het de scherpe kantjes doen verliezen. De KLINKENDE MUNT VOOR KLINKENDE MUZIEK Morgen, zondag 15 juni, mogen le den van de r.k. Leidse Harmonieka pel na alle H. Missen buiten de kerk portalen van de St. Petruskerk col lecteren t.b.v. dit muziekgezelschap. Van harte bevelen wij deze collecte aan. Loop de collectanten niet voorbij. Het instandhouden van de enige r.k. harmoniekapel van Leiden kost veel geld. Van deze gelegenheid maken wij tevens graag gebruik om de ka tholieke muzikant* I van de St. Pe trusparochie aan te sporen, zich bij het korps aan te sluiten. Parochianen, geeft morgen klin kende munt voor klinkenae muziek! R.K. Atletiekver. „Dc Bataven" „De Bataven", die a.s. zondag, in verband met het feit dat zij buiten de stad wonen, met andere vervoers middelen dan de trein naar Rotter dam zullen gaan, dienen er rekening mee te houden, dat zij toch om 11.30 uur aan het Centraal Station te Rot terdam moeten zijn, omdat de Bata- venploeg op dat tijdstip door A.L.O. officieel zal worden ontvangen. Rijksmuseum voor de Geschie denis der Natuurwetenschappen De directie van het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwe tenschappen, Steenstraat la, verzoekt ons té willen mededol dat het mu seum in het vervolg ook 's maandags open zal zijn, zodat de openingsuren thans zyn vastgesteld voor werkda gen (tot en met zaterdag) van 104 uur en op zondagen van 14 uur. Het museum is gesloten op erkende christelijke- en algemene feestdagen. Marktberichten LEEUWARDEN, 13 juni. Kaas Gouda volvet 1.481.50; Edammer 40-f- 1.361.38; broodkaas 40+ 1.37 1.40. Stemming redelijk. KATWIJK A. D. RIJN, 13 juni. Groente Sla I 7.20—9.40; sla II 4.80—5.50; waspeen I 67.0083.00; waspeen II 49.0052.50 p. 100 kg; radijs 8.50—10.80; rabarber 10.00— 13.00; bospeen 38.0054.00 prinsesse- bonen 2.052.45 p. kg; spitskool 13.00 bloemkool I 36.00- -54.00; bloemkool II 11.00—19.00; peterselie 4.90--8 10; aardbeien p. 200 gram 0.490.55: kroten p. 100 bos 2''.0032.00; kervel 3.50—3.70; spinazie 27.0030.00; sel derie 5.908.90; alauiën 14.00; uien p. 100 bos 17.90—18.90; sjalotten 20.00 —21.00. VINKEVEEN, 13 juni. Groente. Andijvie B 12—18 ct.kassn ij bonen 156174 ct, kasstambonen 252274 ct, peulen 105—128 ct, postelein 12— 20 ct, rabarber 1418 ct, spinazie 21—39 ct, spitskool 1011 ct, toma ten II 116138 ct, waspeen 4357 ct, per kg.; bloemkool 10—60 ct, kom kommers 9—49 ct, sla 3—6 ct, per stuk; bospeen 3152 ct, kroten 21 23 ct, radijs 410 ct, peterselie 29 ct, selderij 912 ct, per bos; aard beien 3540 ct. per doosje. De KF stelde de leeftijdsgrens op 18 jaar. Trianon: De titel „Paris Holi day" wekt herinneringen aan „Ro man Holiday", maar beide films heb ben niets met elkaar gemeen. Voor de Amerikaanse acteur Hunter is het in Parijs ook allesbehalve een „ho liday", vacantie heeft hij er nauwe lijks. Hij is op zoek naar een rol in een spel, dat een beroemde auteur heeft geschreven. Maar hij kan het manuscript maar niet te pakken krij gen en daar is een goede reden voor, want de auteur heeft in dat ma- nuscrips de namen genoemd van een bende valse munters en nu is ieder een er op uit het de ander afhandig te maken En aangezien valse munters geen lieve jongetjes zijn, gaat het er niet zo zachtzinnig naar toe. De Ame rikaan begrijpt er niets van, evenmin als de Franse komiek Fernydel (ja, inderdaad het is Fernandel!), die el kaar reeds op de Oceaanstomer heb ben ontmoet. Maar zij komen er ten slotte uit, dank zij Fernydel-Fernan- del, die zelfs met een helikopter aan het manoeuvreren slaat, al moet hij het A.B.C. ervan nog leren. Deze film is een mengeling van niet ern stig te nemen sensatie en van goed moedige humor. Men kan er zich best een avond mee amuseren. Voor alle leeftijden. Rex heeft Eddie Constantine weer eens „Op het spoor der verdwenen vrouwen" gezet. Deze film heeft in Leiden reeds eerder gedraaid. Het is een verhaal, waarin Eddie op zoek gaat naar zijn dochtertje, dat ont voerd is. De jntvoerder meldde zich zelf en vertelt, dat hij het kind ont voerd heeft, om Eddie te dwingen op zoek te gaan naar de eveneens ver dwenen dochter van de ontvoerder. En dan maar zoeken en z'n neus ste ken in allerhande gevaarlijke zaak jes. Maar Eddie is niet kieskeurig en daarom heeft de K.F.C. de leef tijdsgrens opgevoerd tot volwasse nen. Met droefheid, geven wi.i U kennis van het overliiden van PETRUS JOHANNES VAN ZEIJL Echtgenoot van BERNARDA KLERKS Eerder weduwnaar van JOHANNA CHRISTINA VAN AMSTERDAM geboren 27 oktober 1890 te Alkemade. voorzien van het H. Oliesel, overleden te Alühen a. d. Riin. Aloi-en a. d. Riin; B. VAN ZEIJL— KLERKS Wed. L. L'AMI V AN ZEIJL Noord wijkerhout: H. J. VAN ZEIJL Amsterdam: J. A VAN ZEIJL J. VAN ZEIJL— LENTING Aiohen a. d. Riin: P. J. VAN ZEIJL M. VAN ZEIJL VAN DEUREN Roelof arendsveen: J. H. BAKKER VAN ZEIJL J. BAKKF.R Alohen a. d. Riin: H F VAN ZEIJL G. P. VAN ZEIJL ARTS A. J. VAN ZEIJL C. VAN ZEIJL GROFNENüIJK H. B. VAN ZEIJL M. J. VAN ZEIJL OVERDIJK en Kleinkinderen Alphen a. d Riin. 14 iuni 1958 Van Riebeekstraat 13 De H. Uitvaart zaï plaats hebben dir.sdag l7 iuni a.s. te 9 30 uur in de oarochlekerk van de H. Pius X te Alühen a. d. Riin waarna dc begrafenis oo het r k kerkhof aldaar Rozenkransbidden: «aterdag-, zondag- en maandagavond om 8 u. Van Riebeekstraat 13.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3