S)e CcidóeSoii^ant De Gaulle over Frankrijks geweldige problemen Marianne Algerije met lichaam en ziel aan Frankrijk Lening eerste stadium van herstel Hare majesteit ontving oud-onderofficieren Incidenten moedwillig op Cyprus aangestookt ,Tjibantjetna negen maanden weer vlot Rusland bereid tot overleg Warmer Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 14 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14433 LEENT om er boven op te komen Telefoon; Directie, Abonnem.. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Ad»ert: 17 ct p. nun. Telefoontje* f 1.50 Premier De Gaulle heeft vrijdagavond in een via alle.Franse radio- en televisiestations uitgezonden rede gesproken over „de geweldige problemen", waarvoor zijn regering en het Franse volk zich tezamen zien geplaatst. Als zodanig noemde hij „het pacificeren van Algerië op een wijze, dat het voor altijd met lichaam en ziel met Frankrijk verbonden blijft, het organiseren op een federale wijze van de banden tussen het moederland en de ver bonden volkeren van Afrika en Madagascar en het vestigen van onze be trekking met Marokko en Tunesië en de staten van Indo-China op basis van samenwerking". kwam. „De Franse eenheid werd ver broken. De burgeroorlog stond op het punt uit te breken. In de ogen van de wereld scheen Frankrijk op het punt uiteen te vallen. Op dat ogen blik heb ik de taak op mij genomen om dit land te regeren", zo zei de premier. Door het partijstelsel en de werk wijze van het parlement waren de regeringen veroordeeld slechts en kele maanden of enkele weken aan het bewind te blijven, waardoor het onmogelijk was de geweldige vraag stukken waarvoor zij zich zagen ge plaatst, op te lossen. Wat de financiën betreft vroeg De Gaulle de staatlening van zeven tien juni tot een „triomfaal succes" te maken. Deze lening noemde hij „het eerste stadium van ons herstel en het eerste bewijs van het vertrouwen der natie". FRANKRIJKS ROL IN DE WERELD Een ander probleem voor Frankrijk noemde de premier het om „in de westelijke wereld, waartoe wij be horen, zonder dat wij ons hiertoe be hoeven te beperken, een plaats in te nemen die geschikt voor ons is, en een actie te voeren, welke onze eigen actie is en die zowel ons land als de veiligheid dient". Op binnenlands ge bied moest men de zeer moeilijke maar absoluut noodzakelijke taak uitvoeren om onze' financiën en eco nomie weer in evenwicht te bren gen". „Ziet hier, hetgeen wij het allereerste moeten doen", aldus De Gaulle tot zijn toehoorders. Hij was zijn rede begonnen met een schildering van de toestand, zoals deze was toen hij aan de macht De moeilijkheden in Libanon Alle Egyptische dagbladen publi ceerden vrijdag eensluidend berich ten, volgens welke de Libanese op standelingen in twee groepen naar Beiroet optrekken in een poging het noorden van het land in hun macht te krijgen. In de berichten is sprake van een „noordelijk leger" onder aanvoering van Rasjid ILiramy, een vroegere Libanese premier, die lid is van een comité, dat door oppositie-leden is opgericht en dat een deel van de stad Tripoli zou beheersen. Het twee de leger bestaat uit Druzen, o.l.v. Kamal Joemblat, die de stad Ein Zahle, 30 km /an Beiroet, heeft be zet. Dit leger zou proberen de vrucht bare landstreek bij de hoofdstad te bezetten, waarvan Beiroet voor de levensmiddelenvoorziening afhanke lijk is. Als deze twee groepen er in zou den slagen, zich met elkaar te ver enigen, zou Rasjid Karamy een re volutionaire regering voor Noord- Libanon willen vormen. Karamy heeft reeds het gebied aan de noor delijke grenzen van Libanon in zijn bezit en een groot deel van het berg gebied in het midden van het land. Hij probeert voorts in contact te ko men met sterke groepen nationalis ten te Halba. Volgens deze Egyptische persbe richten heeft premier Sami el Solh toegegeven, dat het leger der natio nalisten nu 7.000 man telt en dat het regeringsleger de toestand niet meer meester is. „Ik heb, met mijn regering, tot taak ons volk nieuwe instellingen voor te stéllen van zodanige aard, dat de republiek regeringen krijgt, die krachtig en doeltreffend stabiel ge noeg zijn om haar bestemming te be antwoorden. In het begin van de herfst zal ik de voorstellen doen Franse vrouwen en mannen, het is aan u om dan door uw stem over deze zeer belangrijke hervorming te beslissen en daardoor over het lot van Frankrijk", aldus besloot De Gaulle zijn rede. De Franse minister van financiën, Antoine Pinay, heeft vrijdag aange kondigd, dat er op 17 juni a.s. een nieuwe staatslening, gebonden aan de goudprijs, zal worden uitgegeven. Het wordt een 3 V* belasting vrije obligatielening, gebonden aan de prijs van de gouden Napoleon, die op 3.600 frank werd vastgesteld. Deze lening is de eerste stap van de regering-De Gaulle om de Franse economie op vaste voet te brengen. Vrouwenkiesrecht in Zwitserland De beide Kamers van het Zwitser se parlement hebben zich vrijdag, na een parlementaire procedure van twee jaar, uitgesproken voor een volksstemming over de vraag of de Zwitserse vrouwen kiesrecht moeten krijgen. De meeste politieke waarnemers geloven echter, dat de mannelijke bevolking zich tegen het kiesrecht voor vrouwen zal uitspreken, als de volksstemming in de komende herfst wordt gehouden. Zwitserland is het enige Europese land, waar de vrouwen nog geen kiesrecht hebben. Veel Zwitserse vrouwen begeren dit recht niet. Zij vrezen huiselijke moeilijkheden als zij bij verkiezingen anders zouden stemmen dan hun mannen. Boven dien zijn veel vrouwen ervan oVer- tuigd, dat op het ogenblik hun „in directe" invloed via hun mannen op de algemene verkiezingen reeds groot genoeg is. M Hl Vrijdagochtend heeft H.M. Koningin Juliana op het paleis Soestdijk ontvangen een deputatie van de konink lijke Nederlandse Bond van oud- onderofficieren, ter gelegenheid van het zeventig-jarig bestaan van die bond. De foto toont de vorstin met haar gasten. Athene beschuldigt Turkije Griekenland heeft, als gemeld, bij de Veiligheidsraad geprotesteerd te gen de voorvallen op Cyprus. Volgens het Griekse protest heeft de Tufkse minderheid de Griekse Cyprioten op moedwillige wijze aan gevallen en heeft zij, door vooraf degelijk overwogen aanvallen, het leven, de eer en het bezit der Grie ken op Cyprus in gevaar gebracht, „zulks met het doel omstandigheden tv. scheppen, die passen in het kader van de Turkse politiek op Cyprus". „Het is duidelijk", zegt het Griekse protest, „dat de Turkse regering zich voor ogen heeft gesteld, dat zij haar doel om Cyprus te verdelen in twee door Turkse en Griekse Cyprioten bewoonde delen, niet op wettige wijze kon bereiken, daar voor een der gelijke oplossing geen juridische en morele gronden bestaan. Zij heeft toen besloten geweld, zowel op Cy prus zelf als internationaal aan te wenden, in een poging toch een ver deling door te drijven". Naast elkaar bestaan onmogelijk De Turkse vertegenwoordiging bij de V. N. heeft inmiddels een brief aan secretaris-generaal Hammars- kjoeld gezonden, waarin wordt ge zegd, dat het naast elkaar bestaan van de Turkse en Griekse gemeen schappen op Cyprus onmogelijk is geworden. Volgens de mening van de Turkse delegatie is de spanning op Cyprus toegenomen tengevolge van het feit, dat binnenkort het Britse plan voor de toekomst van het eiland zal wor den gepubliceerd. Dit plan, zo wordt hieraan toegevoegd, laat de Turken in de onzekerheid omtrent de ver vulling van hun verlangens Zoals be kend willen de Turken op het eiland zelf O'er hun toekomst beslissen. Zij geven de voorkeur aan een deling van Cyprus en willen zich dan onder bescherming van Turkije stellen. Deze foto laat zien hoe het Nederlandse vrachtschip „Tjibantjet", dat vorig jaar september tijdens de orkaan „Gloria" voor Hong Kong omhoog liep, na te zijn vlotg etrokken met een vervaarlijke slagzij naar de Jonk Baai werd gesleept om daar voor reparaties aan de nogal zw aar beschadigde romp aan de grond te worden gezet. Men neemt aan dat het schip over twee weken geheel h ersteld aan de eigenaars zal kunnen worden overhandigd. TIENMILJOENSTE BEZOEKER VAN DE EXPO Vrijdagochtend heeft zich de tien miljoenste bezoeker van de Brussel se wereldtentoonstelling gemeld. Het was de Amerikaanse mevrouw Do rothy Thrash uit Hotsprings (Arkan sas), die in gezelschap was van haar echtgenoot. Boelganin geopereerd De Sowjet-premier en partijleider Chroestsjef heeft donderdagavond op een receptie in de Britse ambassade te Moskou verklaard, dat maarschalk Boelganin erg ziek is geweest en een operatie heeft ondergaan, die volle dig geslaagd is. Boelganin zal nog een week in het ziekenhuis moeten blijven. De receptie werd donderdag gege ven ter gelegenheid van de officiële verjaardag van koningin Elizabeth van Engeland. De berichten van wes telijke verslaggevers over de uitla tingen van Chroestsjef zijn pas vrij dag in het westen ontvangen. In westelijke kringen in Moskou gelooft men, dat de Russische censuur de berichten heeft opgehouden om nauwkeurig de verklaringen die Chroestsjef daarin in de mond wor den gelegd, te verifiëren. Rusland heeft definitief ingestemd met een onmiddellijke bijeenkomst van deskundigen te Genève om te confereren over het toezicht op kern proefnemingen. Reeds heeft de Sowjet-Unie de Russische delegatie aangewezen die de besprekingen zal bijwonen. De eerste juli is als begindatum aanvaard. Fruitoogst in Limburg niet al te best Ook dit jaar worden in Limburg, ondanks de zeer rijke bloei der vruchtbomen, geen grote fruitoog sten verwacht. Het is voor het derde achtereenvolgende jaar, dat deze oogst in Limburg tegenvalt. Vooral de pruimen oogst dreigt, evenals in 1957, weer te mislukken. Op enkele bijzondere soorten na worden de op brengsten matig tot slecht. Met de vroege kersen is het niet veel beter. De oogst van de verscheidene pe rensoorten zal wisselvallig zijn. De appelbomen, die zeer weelderig in hun bloesemtooi hebben gepronkt, zullen maar matig opbrengen. De veldgewassen staan er echter uitstekend voor. Rogge en tarwe be loven een rijke oogst en ook de bie tenopbrengst belooft een recordjaar De zomergranen haver en gerst heb ben zich uitstekend ontwikkeld en ook hier worden goede opbrengsten verwacht. ITALIAANSE AARTSBISSCHOP IN LIMBURG. Mgr. Zaffonato, aartsbisschop van Undine in Italië komt vandaag naar Limburg. Hij zal er persoonlijk zijn landgenoten ontmoeten, die in de Limburgse mijnen werkzaam zijn. Om half twaalf 's morgens wordt hij in Lilbosch-Echt verwacht en be groet door een vertegenwoordiger van de bisschop van Roermond. „Bromfietsenk waad" thans voorbij Onverantwoordelijkheid bleet In het jaarverslag, dat is uitge bracht door de Volkskredietbank te Utrecht, wordt geconstateerd, dat op goede gronden kan worden aangeno men, dat het „bromlietsenkwaad" thans voorbij is. De kreditering, aldus het verslag, schuilt thans meer bij de T.V.-toe- steilen, waarbij de hoge aflossings termijnen van 40,tot 50,per maand de gezinsünanciën in vele gevallen ontwrichten. Dagelijks blijkt, aldus het ver slag, dat van redelijke naleving der afbetalingsbeschikking 1956 weinig sprake is. Onverantwoordelijk en vaak met ontbreken van elke vorm van zorgvuldigheid worden dure luxe voorwerpen geplaatst in gezin nen waar gebrek is aan het allerno- digste. Hoewel de koper in de eerste plaats verantwoordelijk is, wordt vaak gespeculeerd op de begeerte naar het -rtikel met voorbijzien van betalingsmogelijkheid en belang van de betrokkene. Kruisbessenpluk in volle gang Op Zuid-Beveland is thans de pluk van kruisbessen in volle gang en in het bijzonder op de veiling in Kapel- le-Biezelinge worden elke dag flinke hoeveelheden aangevoerd. Kwantums van 15 ton per dag zijn de laatste dagen geen zeldzaamheid meer. Verwacht wordt dat ook in de ko mende week nog zeer veel kruisbessen in Zeeland geveild zullen worden. In het midden van de week was er sprake van een vrij sterke prijsda ling. Woensdag lag de middenprijs maar even boven 50 ct. per kg. Voor de levering van zaterdag werd vrij dag echter weer rond 60 cent per kg. betaald. De binnenlandse conservenfabrie- ken zijn nu begonnen met de ver werking van kruisbessen en verder worden er ook nog elke dag grote hoeveelheden gekocht voor Engelse rekening. Voor de pluk zijn tot op heden vol doende arbeidskrachten beschikbaar ondanks het feit, dat de pluk van kruisbessen geen plezierig werk is wegens de vele doorns, die er aan de struiken zitten. Een depressie, die enkele dagen geleden op het westelijk deel van de oceaan tot ontwikkeling kwam, is sindsdien langzaam naar het zeege bied ten zuiden van LJsland getrok ken. Tegelijkertijd is de luchtdruk boven West-Europa voortdurend ho ger geworden, zodat er zich vanmor gen een krachtig hogedrukgebied uitstrekt van de Golf van Biscaye in de richting van Scandinavië. Dit hogedrukgebied verplaatst zich slechts heel langzaam in ooste lijke richting en zal de komende da gen het weer in Nederland blijven beïnvloeden. In verband daarmee ziet het er naar uit, dat het zonnige weer enige dagen zal aanhouden, waarbij de temperaturen verder zullen stijgen. De afgelopen nacht is er vooral in het noordoosten van het land weer plaatselijke nachtvorst voorgekomen, maar de komende nacht is de kans op nachtvorst belangrijk kleiner dan in de voorafgaande nachten. OVEREENSTEMMING AMSTERDAM—MOSKOU. Naar wij vernemen hebben de de legaties van Nederland en de Sow jet-Unie in beginsel overeenstemming bereikt over een luchtverbinding tussen Amsterdma en Moskouè Maan dag 16 juni a.s. des morgens om ne gen uur zal de overeenkomst in de Trèveszaal aan het Binnenhof te 's-Gravenhage worden geparafeerd. Dan zullen de leiders der twee dele gaties, naar het zich laat aanzien bij zonderheden over de nieuwe lucht verbinding mededelen aan vertegen woordigers van de pers. Bisdom Rotterdam AUDIëNTIE BISDOM ROTTERDAM. Woensdag 18 juni zal mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, geen audiëntie verlenen. Dil nutr.mer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot i zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost, in de middag langs de kust tijdelijk echter wind van zee. Warmer. 15 Juni zon op 04.19; onder 21.01; maan op 03.18; onder 19.02. 16 Juni zon op 04.19; onder 21.02; maan op 03.59; onder 19.59. Hoogwaterstanden 15 Juni v.m. 2.10; n.m. 2.35. 16 Juni v.m. 2.45; n.m. 3.10. Het weer in Europa HELSINKI onbew. STOCKHOLM mist OSLO onbew. KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN zwaar bew. LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID onbew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zwaar bew. licht bew. regen onbew. onbew. MALLORCA niet ontvangen ALGIERS half bew. Korreltje Wrok en afgunst zijn slopende ziekten van het menselijk gesteL

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1