Wie puzzelt mee Het sprekende testament Het geheim van de ijzeren kist Dc jeugd had 't voor het zeggen ZATERDAG 14 )UNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 XVII. ZE ZATEN NU AL 'N DAG OF TIEN op het water en 't begon eentonig te worden. Geen eilandje gezien en geen boot tegengekomen. Behalve dat, werd hun toestand er ook niet prettiger op, omdat ze nu in een heel warme streek gekomen waren, waar de zon onbarm- probeerd om een soort tent te maken, maar 't baatte weinig. Ze werden op 't laatst zó futloos, dat ze overdag ge woon niet konden roeien en maar op goed geluk zich lieten drijven op de golfstroom. In de vroege morgen en zo tegen de schemering schoten ze wel heet was en zodoende geen verkwikking gaf. Voortdurend hadden ze last van een laagje zout op hun lippen, waardoor de dorst nog erger werd. De gesprekken vlotten ook niet goed meer, want ze raakten uitverteld. „Ik wou dat er toch maar eens iets gebeurde", had Wim al enige malen ge zegd en daarbij wreef hij zijn stijfge- worden armen en benen. „Ja, dat zou ik ook wel willen, als het tenminste iets goeds is". Nauwelijks had Gerrit deze woorden gezegd of hij wéés naar iets op het water, dat in de verte naar hen toe scheen te komen. Allebei keken ze scherp turend naar dat „iets". „Lieve help, ik geloof dat het een haai is. Nou dan zijn we verloren in zo'n klein bootje", riep Gerrit wan hopig uit. „Zouden we hem dan kunnen vangen. We hebben genoeg spullen om mee te vissen". „Jó, laat je niet uitlachen. sAls van dat monster een tik krijgen en duiken om, dan zitten we* in de kortst mogelijke tijd in stukjes en beetjes de gulzige haaienmaag". „Als 't nou een klein haaitje is?" Gerrit werd kriebelig om die domme opmerkingen van Wim. Hij was wer kelijk angstig, omdat hij ook wist, dat haaien nooit alleen zwommen, maar in groepjes. 't Gevaar kwam al nader. Er was geen ontkomen meer aan. „We kunnen wel ons laatste oefening van berouw bidden, Wim. Kijk eens wat een kanjer. Ze hebben ons in de gaten en voorop de grootste. Ik schat hem wel op drie meter lengte". „Kunnen we nou echt niets doen Ger rit? Kijk eens, kunnen we niets met dit grote mes doen?" en Wim haalde een blijmscherp mes tevoorschijn, dat door de inlanders gebruikt werd om grote vissen te doden en schoon te maken. „Laten we afwachten en rustig zijn. De roeispanen binnenboord en kalm drijven". Nu was de voorste haai tot op onge veer 5 meter genaderd, de kleinere haaien zwommen achter heifi aan. Zijn donker glimmende rug glansde in de brandende zon. Nu was hij zó dicht bij de kano, dat hij een soort snuffelend geluid maakte en de kop, die logge kop, nieuwsgierig op stak. Wim en Gerrit beefden als een rietje. „Geef op dat mes", schreeuwde Gerrit. „We moeten alles op alles wagen". De haai zwom rondom de kano en wel zó dicht, dat het vaartuigje deinde van de golving. Gerrit bond heel stevig een lange vis snoer om het heft van het mes en met bijna toegeknepen ogen mikte hij op de kop van het ondier. Daar suisde het mes door de lucht en bleef achter de kieuwen zitten. Een straal bloed kleurde het wa ter rood. De haai dook eerst omlaag en begon dan opeens zo wild te spartelen, dat het soms leek alsof hij rechtop op zijn staart stond. De andere haaien wa ren ineens verdwenen. Het mes had goed geraakt en zat diep achter de kop. Gerrit hield het koord met twee handen vast en had moeite om zijn evenwicht te bewaren, want de vis schoot als een dolle vooruit, de kano achter zich aan trekkend. „We worden gesleept!" riep Wim juichend. „Wees niet te vroeg blij, zo'n beest is ongelooflijk taai". Ze lieten zich maar steeds voortslepen ln de hoop dat de haai moe zou worden en dan zouden ze proberen het dier binnen te halen. „Wou meneer het gebakken of gekookt hebben?" vroeg Gerrit spottend. „O ja, dat is waar, 't zal wel rauw worden". een wildeman om en zwom in razend tempo weer terug, de kano steeds achter zich slepend. Gerrit had het koord een paar maal om zijn handen gewonden tot het bijna niet uit te houden was van de pijn, zó striemde het. Wim wilde het koord overnemen, maar daar wilde Gerrit niets van weten. Stel je voor, dat deze buit ontsnapte. Niet dat hij zo dol was op rauw haaienvlees, maar misschien vonden ze een kleiner visje in zijn maag en die zouden ze wel rauw kunnen eten. Langzamerhand werd de haai moe. Het tempo werd veel kal mer. Nog een paar maal draaide hij om en zwom dan heen en terug, tot hij ein delijk, ook door bloedverlies, zich liet drijven. Nu was het ogenblik van werken en opletten aangebroken. Gerrit trok de vis vlak naast de boot en toen zagen ze dat hij bijna even breed was als de kano. Samen hesen ze het logge monster bin nenboord en de boot was vol. Gerrit begon de ingewanden er uit te snijden. De lever en de maag werden even opzij gelegd en toen proefden ze van het rauwe vlees. Allebei trokken ze een vies gezicht. „Om gezond te blijven zullen we er toch aan moeten wennen Wim". (Wordt vervolgd). Thea Buta (Zoeterwoude). Je voet is zeker alweer genezen. Je had toen wel de tijd om een verhaaltje te maken. HET ONGELUK Het was 4 uur. De school ging uit. De „klaar-overs" gingen zich klaar maken om de kinderen te laten oversteken. Eén van de meisjes was eigenwijs. Ze zag haar oma aan de overkant van de weg lopen en stak toen, zonder links of rechts te kijken, de straat over. Er kwam juist een zware vrachtwagen aan. die over haar heen reed. Zwaar gewond bleef ze op de weg liggen. De G.G.D werd opgebeld en al gauw werd ze naar het ziekenhuis gebracht. In de krant stond dat het haar eigen schuld was en dat was ook zo. Ze moest 9 maanden in het zieken huis blijven en toen nog 3 maanden thuis liggen, dus dat was precies een jaar bij elkaar. Toch duurde het nog jaren eer ze haar been weer goed en zonder pijn gebruiken kon. Voortaan keek ze wel uit. Ellen Meiman (LIsse). Welkom nieuw nichtje! Groeit de tweeling goed? Ver tel eens iets over ze. Correspondentie Nog eens: opgelet. Voorlopig t verhaaltjes meer Insturen. Er wachten nog zoveel kinderen op een beurt. Thea en Lodwien de Frankrijker (Ha- zerswonde). Dat was zeker wel een prettige vakantie, met een nichtje op bezoek. Leuk dat jullie voortaan mee doen. Tineke van Veen (Zoeterwoude). Heb jij dat versje heus zelf gemaakt? Be denk je eens goed. Toch vind ik het fijn, dat je met ons mee gaat doen dustot schrijfs Tineke. Ineke van Rooden (Leiden). Dat heb je knapjes gedaan Ineke. Of heeft Je roen je even geholpen? Dat mag wel hoor! Joke Menken (Hazerswoude). 't Heeft wel lang geduurd, maar hier is toch een antwoordje Joke. Je was toch zeker al niet boos? DE TOVERBAL DIE NIET OP KON Henk kwam uit school. Hij liep niet zo hard als anders, want het was erg warm. Hij liep zo'n beetje naar om laag te kijken, toen hij opeens iets zag blinken. Hé, was dat geen dubbeltje? Hij pakte het op, draaide het eens im en ja toch. het was echt een dubbeltje. „Is dat een geluk" dacht hij. „Daar kan ik een toverbal voor kopen" Daar was de winkel van Jansen al. Hij rende hard naar de winkel. Toen hij de knop van de winkeldeur in zijn hand had, dacht hij: „Zou ik nu een toverbal kopen of zal ik dat dubbeltje in mijn spaarpot doen?" Welnee, ik koop een toverbal. Hij stapte de winkel binnen en kocht een grote paarse tover bal. Hij stak hem meteen in zijn mond. Nu had hij een heel dikke wang. Hij wilde hem doorbijten, maar dat ging niet. Toen hij thuis kwam ging hij met zijn buurjongen Kees spelen en toen het zes uur was. riep moeder hem om te eten. De toverbal deed hij zolang in zijn zakdoek. Na het eten was het gauw: uitkleden en naar bed. In bed stak hij. de toverbal weer in zijn mond. maar nog kon hij hem maar niet door krijgen. Wacht, hij zou hem onder zijn kussen leggen. De hele nacht had hij heerlijk ge slapen en toen moeder hem riep, kwam hij uit bed, bad zijn morgengebed en kleedde zich aan. Hij ging naar beneden, at zijn boterham, liep naar school en dacht helemaal niet meer-aan de tover bal. Toen moeder het bed van Henk aan het opmaken was, zag ze de toverbal liggen, met een grote paarse kring er omheen. Ze werd erg boos en dacht, als Henk vanavond thuis komt, zal ik hem eens bij zijn kraag grijpen. 's Middags vertelde hij toen het hele verhaal. Moeder zei: „Als je nog eens geld vindt, doe het dan in je spaarpot". POLLIE TREKT DE WERELD IN Een heel klein ondeugend hondje Loopt dé wijde wereld in. Altijd in zijn hok te liggen Is niet meer naar Pollie's zin. Hij loopt dapper door de straten Denkt: „Ik doe nu wat ik wil! Wil ik lopen.... wel, dan loop ik, Wil ik nietdan sta ik stil". Hé, wat ruikt het hier toch lekker. Vast een slager in de buurt!" Kijk, hoe Pollie, heel begerig Door de winkel binnengluurt. En de slager drinkt juist even, Een kop koffie voor de dorst. Vlug holt Pol de winkel binnen Neemt de benen met een worst! „Hela, houdt hem", roept de slager, „O, daar gaat-ie. houdt hem héé". Hij holt dapper achter Pollie Heel de buurt holt met hem mee Pollie bibbert op zijn benen. Zoveel mensen!Hij weet geen raad. Pollie doet zijn bekje open En de worst valt daar op straat. Als de slager en de buren Met de worst zijn weggegaan, Holt onze Pol nog steeds maar verder. Eindelijk blijft hij hijgend staan. Voor de voeten van een juffrouw, Die er bleek van schrik nu ziet Ze geeft Pol pardoes een schop," zó Dat hij door de straat heen ziet. Jankend hinkt Pollie weer verder. Treurig met zijn ljop omlaag. „Pollie. kom toch 'ouwe jongen!" Ha! die stem hoort Pollie graag. Daar loopt zowaar zijn eigen baasje. „Met een vaart er heen", denkt Pol. „Liever dan de wijde wereld, Lig ik toch maar in mijn hok". Joop Mathot (Noordwijk). Keurig in orde Jopie. Pim Kuylenburg Sassenhelm)Ik hoop dat jij net zo vlug wat wint als je vriendje. Volhouden Pim. Toosje Lieverse (Hoogmade). Wat zag die oplossing er keurig uit. Rien Lourier (Hazerswoude). Blijf maar zo goed je best doen op school. Wat hebben jullie veel kinderen. Doe allemaal de groetjes, ook aan de tweeling. Goede oplossingen kwamen nog binnen van: Corrie v. Teylingen (Zoeterwoude), Piet v. d. Geest (Zoeterwoude), Lucle van Gent, Ineke Rijsdijk, Gré v. Nierop (Zoeterwoude), Marianne Klink, Gr. v. Egmond, Mia v. Egmond, Dick v. d. Meer, Barrie v. d. Meer, Corrie de Prie (Roelofarendsveen), Hans v. Kampen, Joke Vroonhof, Lissette Vroomhof (Voorhout), Marian Bouter, Anneke en Beppie Wessendorp (Leiden), Hans Am- ierlaan, Clazien Zwetsloot, Truus Riet veld, Alfons Verdegaal, Clsca v. Wijk. Cobie Hoppenbrouwer (Hazerswoude), Aneke v. d. Valk, Adrie v. Leeuwen, Tineke van Leeuwen (Voorschoten), Annie en Nellie Leliveld (Nieuwkoop), Gerry en Dora Duynhoven, J. v. Putten. Agatha Kraan (Warmond), Erika en John den Haan (Kwakel), Lies v. Em merik, Elsje Prekelhof, Japie Pieterse. Hans Hoogervorst, Kees Hoogervorst Horizontaal: 1. bijwoord, 5. stad op Majorca, 9. zuilengang in Oud-Athe- ne, 11. dolheid (Fr.), 12. voorzetsel, 14. oefening voor het gezang zonder tekst alleen op noten en vocalen, landbouwwerktuig, 17. bunzing (ge westelijk), 19. handel (Eng.), 20 voor, 21. voegwoord, 22. uitroep, 23. telwoord, 24. zijtak Rhöne, 27. meis jesnaam, 29. inhoudsmaat (afk.), 30. uitroep, 31. lage zijde van een schip, 32. heden, 33. soort onderwijs (afk.). 35. bekend hoofdaalmoezenier in Z. Limb belast met sociaal werk in de mijnstreek, 38. heilige (afk), 40. ont kenning (Eng.), 41. muzieknoot, 43. meisjesnaam, 45. planeet, 48. zuster, 50. muzieknoot, 51. steenvrucht met eetbare pit, 53. bruto (afk.), 54. mond water, 55. onbep. voornaamw., 57. vrijstaand dak op palen, 58. dorp in Gelderland onder de gem. Vuren. Verticaal: 1. week vet, 2. motor schip (afk), 3. gravure, 4. aanteke ning, 5. edelknaap, 6. leeftijd (Fr.), EEN SPEL VOOR BUITEN Dit spel is een spel voor twee kin deren. De baan moet je net zo maken op de tekening. Elk vierkant is on geveer 20 cm. Teken de baan op een vlak. die een beetje glad eh effen is, omdat de stenen, waarmee men speelt, moeten glijden. Je hebt acht ronde schijven nodig, vier voor iedere speler. Dat kunnen bijv. lege schoenpoetsdoosjes zijn, die met zand gevuld en met pleister weer dichtgeplakt zijn, of ronde houten schijven. Maak er vier rood van en vier andere blanco. Nu nog een schuiflat om de schijven te schuiven. Het beste is triplex. De maten zijn 24 cm. lang en 16 cm. breed. Neem één van de schijven en trek een half rondje en zaag dat uit. Verder nog een bezemsteel en schroef het plankje met twee schroeven op de bezemsteel. Plat de bezemsteel eerst wat af, dan blijft het beter zitten. Je maakt drie meter voor de hinkelbaan een streep precies even breed als de breedte van de hinkelbaan. Geef in het midden een kruisje. Even loten wie het eerst mag begin nen en kies je kleur stenen, vier aan de éne kant van het kruisje op de streep en de ander aan de andere kant van het kruisje. Zelf ga je achter de streep staan met je schuiflat en je schuift één je schijven in een hokje, liefst met hoog aantal punten, of je probeert de schijven van de ander uit het hokje met een hoog nummer te gooien. Je mag ook je eigen schijvon, die in een laag hokje liggen in een hogere proberen te krijgen. Na vier keer zijn de schijven op en dan tel je de punten op. Wie het (Langeraar), Sicm en Thea van Veen (Zevenhoven), Annie Bontje. Co Zwet sloot, Plet Bocxe (Nlenwe-Weterlng) Léon v. Wieringen, Rita v. Egmond (Oude-Wetering), Lida v. Vellen (Lei- muiden), Adrie Straathof (Gelderswou- de), Nic de Groot (Leidschendam), Ria Heemskerk (Koudekerk), Elly de Groot (Noordwijkerhout), Willie Arkesteyn (Bodegraven). Dag allemaal, volgende week verder. TANTE JO en OOM TOON. eerst 51 punten of 100 punten heeft, heeft gewonnen. Denk erom, schijven op de lijn gelden niet. En je mag iedere schijf maar één keer met de stok schui ven. Als je over de lijn komt, verlies je 5 punten. Eerst een beetje oefenen en dan beginnen. In Alaska ligt een groot bergmeer, dat Georgemeer heet. Komt men er in juli, dan kan men meemaken hoe hij de éne week nog met biljoenen liters water ge vuld is.... en de volgende week bijna leeg. Net alsof het meer een grote bad kuip is, waaruit een reus de stop ge trokken heeft. In werkelijkheid is het echter een reusachtige gletsjer, die vanaf september tot juli een natuurlijke dijk vormt en die in de warmte van de zon zo erg smelt, dat al het water, dat voordien in het meer vastgehouden werd, nu in een rivier kan stromen. Intussen zakt het water in het Georgemeer ongeveer 30 cm. per uur. Binnen een paar dagen is het meer verdwenen, dat een week geleden nog 200 voet diep was. Er blijft alleen nog een modderkuil over. Maar zo gauw als in de herfst de vorst weer komt, groeit de dijk of beter gezegd: de gletsjer wordt weer groot en stevig. Het water, dat uit rivieren en beken in het meer stroomt, wordt opgestuwd en het meer ls dan weer diep, zodat de vissers in de omgeving hun boten weer kunnen gebruiken. 7. lidwoord (Fr.), 8. dieventaal, 10. reeds binnen korte tijd, 11. uitruster van schepen, 13. meervoud (afk. Lat.), 15. muzieknoot, 16. bijwoord, 18. heks, 20. term bij het schaakspel, 23. bergweide, 24. boom, 25. eer, 26. priem, 28. voorvoegsel, 34. gewicht, 36. langwerpig rond, 37. dryftil, 38. gem. in N. Brab., 39. soort dans, 42. kabouter, 44. afkorting van nikkel, 45. razernij (Mal.), 46. pauselijke encycliek (afk.), 47. zwemvogel, 49. rivier in Siberië, 51. gravin uit het Höll. Huis, 62. meisjesnaam, 54. oder dergleichen (afk.), 56. munt ln Ne derland (aik.). Wie mee wil dingen naar een van de beide prijzen van vijf gulden, die we deze week weer ter beschikking stellen van alle abonné'spuzzellief- hebbers, moet uiterlijk op donder dagmorgen 12 uur zijn (goede) op lossing bij de Puzzelredactie hebben gedeponeerd. Inzendingen, die later binnen komen, kunnen tot onze spijt niet meer aan de loting deelnemen. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. on, 3. armoede, 9. D.F., 11. vee, 13. aarde, 14. lei, 15. abri, 17. Ike, 18. kant, 19. föhn, 21. naaf, 23. ik, 25. na, 27. as, 28. re, 29. Eos, 31. pos, 33. eer, 34. prooi, 35. keule, 36. rei, 37. lai, 39. Sem, 41. ar, 42. ba, 44. pt, 46. Ie, 47. pech, 49. koor, 51. Fien, 53. aal, 55. darg 57. Ier, 58. fraai, 60. Dee, 61. A.P., 62. dakspar, 63. el. Verticaal: 1. ovatie, 2. neb, 4. ra, 5. Main, 6. ork, 7. eden, 8. de, 9. den, 10. fitter, 12. erf, 14. laf 16.ion, 18. kas, 20. ha, 22. Aa, 24. koper, 26. dó, 28. reëel, 30. S.R.I., 31. pil, 32. ski, 33. els, 36. raffia, 38. as, 40. mergel. 42. ben, 43. a.c., 44. Po, 45, tod, 47. per, 48. hark, 49. klap, 50. rad, 52. iep, 54. aas, 56. ree, 58. fa, 59. ia. De twee prijzen van vijf gulden, die we de vorige week in het voor uitzicht stelden werden in de wacht gesleept door L. van der Lans, To renlaan, Voorhout en door mej. A. Hartwijk, Kapteinstraat 35 in Lei den. Zij krijgen hun trekken zo spoedig mogelijk thuis. ALBERT SCHWEITZER 33. Hiermee eindigt het verhaal over de kinderjaren van Albert Schweit zer. Zijn levenswerk begon in Afrika, in Lambarene stichtte hij zijn wereld beroemd ziekenhuis in het oerwoud. Hier heeft hü jarenlang als dokter, chirurg en missionaris gewerkt en geprobeerd zijn vele en grote ideeën te verwezen lijken, die ideeën zijn in vier woorden uit te drukken: „Eerbied voor het le ven". Dat zijn werk door de hele we reld gewaardeerd wordt, bewijst o.a. het feit, dat hem in 1953 de Nobel-priji voor de vrede toegekend werd. En bo vendien krijgt hij nog vele internatio nale eerbewijzen. Hij ls nu 85 jaren oud, neemt echter altijd nog deel aan het werk ln de wilde oerwouden van Equatorlaal-Afrika. Er waren maar weinig mensen in staat hun ideeën tot zegen van de mens heid te verwezenlijken. Zijn leven is een geschenk geweest, niet voor hem zelf, maar voor anderen. EINDE. De volgende week komt er een nieuw vervolgverhaal, een Arabisch sprookje, nl. Het vliegende tapijt. Onderwijsdeskundigen van de ge meente Naarden hebben voor grote moeilijkheden gestaan, waarop ze op wel zeer bijzondere wijze een op lossing hebben gevonden. Het tegenwoordige hoofd van de Comeniusschool aldaar zou wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, de school vaarwel zeg gen. Op een advertentie, die derhalve was geplaatst meldden zich vele sol licitanten waarvan er drie een proef les mochten geven voor de zevende klas. De capaciteiten van de adspiranten waren zodanig dat de deskundigen niet tot een beslissing konden ko men. Nadat de drie, moegepraat en in spanning, het schoolgebouw had den verlaten, vroeg men de kinde ren, wie zij de aardigste „meester" hadden gevonden. Bijna in koor ant woordde de klas: „Die ene meneer, dieen ze riepen dooreen, wat hen het meest in hem had aange trokken. „Die ene". Was de heer Den Ouden uit Boskoop, die op deze uitspraak door de raad van Naarden wend be noemd. De jeugd heeft de levenspositie van het nieuwe hoofd, naar het zich laat aanzien, verzekerd; de kinderen wil len hem niet meer laten gaan. 35.000STE PLAAT VAN PRINS BERNHARDSTICIITING Ten stadhuize te Amsterdam heeft burgemeester mr. G. v. Hall gisteren de 35.000ste langspeelplaat van de actie ten bate van de Prins Bernhard- stichting ontvangen uit handen van de voorzitter dezer stichting, staats raad mr. W. F. Schokking. By deze aanbieding waren aanwezig de 44 artiesten, die aan deze plaat be langeloos hebben meegewerkt, onder wie Max v. Praag, Annie de Reuver, Jan Corduwener en het meisjeskoor „Sweet Sixteen". Mr. Schokking wees op het grote resultaat van deze actie, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan de stichting, die hulp, c.q. aanvullen de hulp verleend aan oorlogsslacht offers, die niet in aanmerking komen voor hulp langs de geijkte admini stratieve wegen. Zingend trokken de artiesten na de aanbieding vnn de 35.000ste plaat in een rondvaartboot door de grachten. Betere gom op postzegels van 12 De grote hoeveelheid strafport, die de laatste tijd in de verschillende bedrijven betaald moesten worden, schijnen in nauw verband te staan met de kwaliteit van de lijm aan de achterzijde van de postzegels van twaalf cent. Dat heeft een lijvige klacht ont lokt aan de KaïYier van Koophandel en Fabrieken te Amsterdim. De di recteur-generaal van de posterijen te Den Haag, die deze klacht heeft moeten aanhoren, heeft zich naar aanleiding hiervan gewend tot de grafische inrichting Johannes En- sjhedé en Zonen N.V .'e Haarlem. De directie van dit bedryf heeft in antwoord hierop aan de directie van de posterijen bericht, dat er maatregelen getroffen zijn, „ter ver betering van de begomming" der ze gels. 0 Aldus heeft de Kamer van Koop handel te Amsterdam van de post- directie vernomen. Voortaan zal men dus weer zonder dreigend gevaar van bijbetaling aan de postzegels kunnen likken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11