G. G. naar NG. uitgelegde gedaan Honderd-meter-veerboot „Prinses Beatrix" aan Zeeland overgedragen hoofdpijn Pleegde accountant valsheid in geschrifte en verduistering Gaan Kath* Politiebond en K*A*B* straks samen Nederlandse toeristen zijn hartelijk welkom Wordt de Afsluitdijk E-weg? WOENSDAG 11 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 <r- 'T. Dinsdagochtend is de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Nederlands Nieuw Guinea, dr P. J. Platteel, in gezelschap van zijn echtgenote, van Schiphol naar Biak vertrokken. De reis gaat via Rome en Manilla. De foto Iaat zien hoe dr Platteel (links) op Schiphol bij het vliegtuig afscheid nam van de minister voor zaken overzee, mr C. P. Helders. In het midden mevrouw Platteel. Dure veerboot, goedkoop vervoer? Zeeland heeft thans definitief zijn nieuwe zogenaamde honderd-meter veerboot „Prinses Beatrix", die inge- j overleg tussen de provinciale stoom- afgeleverd aan de provinciale stoom bootdiensten op de Westerschelde Het is de grootste veerboot welke tot nu toe voor Nederlandse rekening werd gebouwd. Het ontwerp, dat is opgezet door het bureau voor scheeps bouw te Bloemendaal, werd in nauw zet zal worden op het veer Vlissin- genBreskens en plaats biedt aan 1500 pasagiers en ongeveer honderd auto's. Gisteren is de officiële proeftocht gehouden en is het sc ip overgedra gen aan het provinciaal bestuur. De nieuwe „veerfuiken" te Vlissin- gen en Breskens zijn echter nog niet gereed en daardoor zal er de eerste maanden nog geen daadwerkelijke verbetering komen in de veerdien sten over de Westerschelde. Een bij zonder groot aantal genodigden maakte de proefvaart mee. De „Prinses Beatrix" verliet om streeks elf uur des morgens de ha ven van Vlissingen en maakte daar na een tocht over de Westerschelde, aanvankelijk onder de kust van Wal cheren tot voorbij Westkapelle, waar na de oversteek naar de Zeeuws- vlaamse kust werd gemaakt. Des middags om half vijf keerde het schip in de haven van Vlissingen terug. Omstreeks 12.00 uur des middags, ter hoogte van Westkapelle, is de „Prinses Beatrix" symbolisch aan het provinciale bestuur van Zeeland over gedragen door het neerhalen van de maatschappijvlag en het hijsen van de provincievlag. De waarnemend commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland, de heer C. Philipse zeide te hopen, dat het schip een goe de vaart zou hebben en zeer veel diensten zou mogen doen. In de salons op het promenadedek werden enkele toespraken gehouden. De „Prinses Beatrix" is het adhste schip, dat door J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk werd Boterletters zijn voor de bakker In verband met het 25-jarig be staan van de afdeling Rotterdam wordt vandaag en morgen te Rot terdam de 30e landelijke algemene jaarvergadering gehouden van de Ned. Kath. Banketbakkers patroons vereniging. Deze eerste dag werd begonnen met een H. Mis in de Dominicuska- pel aan de Hoogstraat, waarna in het gebouw „Emporium" de jaarverga dering een aanvang nam. Het och tendgedeelte daarvan werd bijge woond door de bisschop van Rotter dam, mgr M. Jansen. In zijn openingsrede wees de voor zitter, de heer H. C. van der Werf uit Noordwijk er op, dat z.i. het ban ketbakkersvak een vak is, dat rijk dom brengt. De vestigingswet kan er toe bijdragen, dat die rijkdom wordt gehandhaafd. Spreker richtte zich echter tegen het feit, dat de overheid de verkoop door kruideniers bevor dert van b.v. boterletters en kerst kransen. Daardoor wordt z.i. het banketbakkersbedrijf „uitgehold" Daarna hield de bisschop van Rot terdam, mgr. Jansen, een toespraak, waarin hij zowel de bond met zijn zesde lustrum als de Rotterdamse af deling met haar zilveren feest ge lukwenste en voorts een pleidoui hield voor rechtvaardigheid en lief de. Maar, zo zeide hij, christelijk zijn betekent ook up to date zijn". Toen werd begonnen met de af handeling van de agenda. Besloten wer de volgende jaarvergadering te 's Gravenhage te houden. VERENIGING VAN T.V.-KIJKERS Het comité, dat de voorbereidingen daartoe heeft getroffen deelt mede dat de oprichtingsvergadering der Nederlandse Vereniging van Televi sie-kijkers is vastgesteld op vrijdag avond 20 juni a.s. (in Krasnapolsky) te Amsterdam. bootdiensten in Zeeland, bureau voor scheepsbouw, rijkswaterstaat en de technische staf van de werf uitge werkt; in het Nederlands scheeps bouwkundig proefstation te Wage- ningen werden uitgebreide weer stands- en voortstuwingsproeven ge nomen. Modern verkeersmiddel Het schip heeft een lengte over alles van 102 meter, een breedte van 18.45 meter, een holte van 6.10 en zijgangen. De veerboot biedt plaats aan 1500 passagiers, waarvoor vier salons beschikbaar zijn. De Diesel- elektrische voortsuwingsinstallatie geeft het schip een maximuim snel heid van 16.85 knopen. Het schip is uitgerust met de modernste naviga tiemiddelen zoals radar, echolood, zoeklichten, mobilofooninstallatie voor de communicatie met de wal. Door het gehele schip is een uitge breid brandblussysteem aangebracht, dat er speciaal op berekend is om benzinebranden te localiseren en te blussen. Aan het eind van de vaartocht heeft de heer Philipse, speciale dank gebracht aan de hoofdingenieur-di recteur van de rijkswaterstaat in Zee land, ir Van der Burgt, voor diens bemoeienissen met de Zeeuwse veer diensten. Spr. bracht in herinnering, dat ir Van der Burgt bij zijn komst in Zee land verklaarde dat, wanneer zijn superieuren hem toestemming zou den geven, er voor vijftig miljoen verbeterd zou worden aan de be staande veerdiensten. De verbete- EXAMENS UNIVERSITEIT NIJMEGEN Geslaagd voor doctoraalexamen rechten: mej. J. Th. W. M. Balfoort, Wenum en de heer G. J. B. Peeters, Venlo. die niet wijhen wil "AKKERTJES" helpen direct Ad verren tie) Drie jaar met aftrek geëist Een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek heeft de Officier van Jus titie bfj de arrondissementsrechtbank te Rotterdam, gisteren geëist tegen een 62-jarige accountant uit Wasse naar, die ervan wordt verdacht, drie keer een valse balans, winst- en ver liesrekening te hebben opgemaakt, 'n Het hoofdbestuur van de katho lieke politiebond meent, dat de bond in zulk een betrekkelijk maatschap pelijk isolement verkeert, dat daarin voorzieningen behoren te worden ge troffen. Opheffing uit dit isolement zou kunnen geschieden door een of andere vorm van binding met de Katholieke Vakbeweging in Neder land tot stand te brengen. In verband hiermede stelt het be stuur der kath. politiebond voor op de eerstvolgende algemene vergade ring een breed samengestelde com missie opdracht te geven: a. te onderzoeken welke voor- en nadelen verbonden zijn en aan welke voorwaarden zou moeten worden voldaan om te komen tot een binding van de bond met de Katholieke Vak beweging hier te lande; b. te onderzoeken welke mogelijk heden aanwezig zijn voor het veilig stellen van de belangen van de leden van de bond binnen de in beraad zijnde wijzigingen van de structuur der Katholike sociale organisaties; c. en tijdig voor het volgende con gres het rapport van dit ingestelde onderzoek ter kennis te brengen van het hoofdbestuur en de afdelings besturen. Voorts stelt het hoofdbestuur voor aan de hand van het dooi de commis sie uitgebracht rapport op het vol gende congres te beslissen over de plaatsbepaling in en de positie van de bond tegenover de K.A.B. Delegatie uit Moskou: Luchtverbinding tussen hoofdsteden een diepgang van 4.83 meter. Hetring van de veerdienst Vlissingen grote rij dek heeft een oppervlakte! Breskens door nieuwe veerfuiken en van 1300 vierkante meter en bestaat i de nieuwe veesboot is hiervan een uit een breed middengedeelte en twee onderdeel. Gisteravond tegen half elf is uit Praag met een KJLM-toestel de Russi sche delegatie op Schiphol aangeko men, die morgen in de Trèveszaal van het ministerie van verkeer en wa terstaat in Den Haag met een Neder landse delegatie besprekingen zal voe ren over het sluiten van een lucht vaartovereenkomst, waarvan een ge regelde luchtverbinding tussen Am sterdam en Moskou het doel is. De uit vijf leden en Russische tolk bestaande delegatie uit Moskou wordt geleid door de hoofdmaarschalk der ÉÉN EUROPA - ÉÉN WEGENNET Slagaders van het verkeer De staat Europa bestaat nog niet maar ons werelddeel is toch op weg 1 om één Europa te vormen. Verschil- j lende Europese landengroeperingen I zijn reeds ontstaan of zullen nog j ontstaan. Daar een staat zich niet verder uitstrekt dan zijn verkeers middelen reiken en een land zonder wegen niet kan bestaan, is van de eerste vereisten voor de „staat Europa" de beschikking te hebben over een waarlijk internationaal wegennet. Het mag niet voorkomen dat een uitstekende autoweg in het ene land plotseling een ander, min der, karakter heeft dan in het an dere land. De ECE, een organisatie van de Ver. Naties, heeft het projekt van de E-wegen ingesteld dat Europa één wegennet voor het internationale verkeer zal moeten geven. Zo groot is het belang van goede aaneenslui tende wegen dat ook de landen ach ter het ijzeren gordijn aan het pro jekt van de E-wegen meewerken. De Europa-wegen (E-wegen) bestaan of moeten bestaan, uit grote auto wegen die, waar zij als E-weg zijn aangewezen, moeten voldoen aan de door de ECE gestelde eisen. Deze eisen omvatten o.a. eeh bepaalde af meting, bochtbreedte en verhoging, toestand wegoppervlak, verlichting en parkeerruimte. De E-wegen moe ten voorts een minimum aan krui singen en gevaarlijke punten bezit ten, zoveel mogelijke steden vermij den en een voldoende aanwezigheid bezitten van garages, eerste hulp. telefoon enz. Op deze manier zijn, of worden de E-wegen de snelste en veiligste wegen die Europa kent. Zo kunt U b.v. in Lissabon de E-4 ne men en practisch aan één stuk zon der veel hinderpalen tot boven de poolcirkel rijden over een autoweg die ook inderdaad een autoweg is. De E-wegen zijn gekozen volgens de overeenkomst van Genève en onze kaart geeft een overzicht van div. belangrijke E-wegen. Totaal zijn er 83 E-wegen aangewezen, of voor een klein deel ontworpen, van dit aantal zijn er 22 hoofdverbindingen en 61 tussenverbindingen. Men hoopt over max. 20 jaar ook het laatste stukje ontbrekende E-weg ge reed te hebben en dan zal de weg geopend zijn naar een waarlijk Europees lange-afstandsverkeer. Een zeer groot deel van de E-wegen be staat reeds daar men gebruik kon maken van de bestaande grote auto wegen, die in sommige gevallen al leen wat verbetering behoefde om tot E-weg te worden verklaard. Elk land draagt zijn eigen deel bij aan de E-wegen. Totaal vraagt het pro jekt een bedrag van vele miljar den in geld, deze grote bedragen ge voegd bij andere moeilijkheden op economisch gebied zijn er de oor zaak van dat alle gestelde doelen voor de E-wegen nog niet zijn be reikt, er zijn nog gapingen in het plan „één Europa, één wegennet" Sinds sepember 1950 werkt men ech ter aan de uitbouw van de E-wegen en een paar maanden geleden is ook Duitsland, een van de belangrijkste schakels in het Europese verkeers- net, tot de overeenkomst van de E- wegen toegetreden. Hoe belangrijk dit is blijkt wel uit 't feit dat van de totaal 83 E-wegen er liefst 19 door Duitsland lopen. Ook in Nederland zijn de aandui dingen E-weg langs div. rijkswegen een bekend verschijnsel geworden. Zo loopt de E-8 van Hoek van Hol land via Utrecht naar Duitsland en door Polen naar Russische grens. De E-35 voert van Amsterdam over Groningen naar Hamburg waar men dan weer via de E-4 aansluiting heeft op Scandinavië. In 1964 zal men in deze route Scandinavië een paar uur dichter bij W.-Europa heb ben gehaald want dan is de „vogel vlucht-route" gereed die de reistijd- Kopenhagen-Hamburg belangrijk verkort. Voor onze afsluitdijk heeft Nederland in Genève het verzoek in gediend om de weg Groningen-af- sluitdijk-Amsterdam ook tot E-weg te verklaren, een deel van het inter nationale verkeer maakt n.l. een druk gebruik van deze verbinding. Russische luchtmacht P. F.Zjigarev die tevens chef van de hoofddirectie der burgerluchtvloot bij de raad van ministers der USSR is. Op Schiphol verklaarde deze hoofö- maarschalk, die voortdurend vrien delijk glimlachte en iedere vraag die hem door de pers gesteld werd via de tolk terstond beantwoordde, te ho pen dat de overeenkomst spoedig be reikt zal worden, dat de Russische re gering een verbinding tussen Moskou en Amsterdam bijzonder welkom zou zijn en dat wat Rusland aangaat er zo mogelijk zelfs een dagelijkse ver binding tot stand zal komen, op voor waarde dat er voor zo'n frequente verbinding tenminste voldoende pas sagiers zijn. Gevraagd of wanneer de over eenkomst eenmaal is bereikt en de nieuwe luchtlijn een feit is geworden Nederlandse toeristen gelegenheid zullen krijgen de reis naar Moskou per vliegtuig te maken om de Rus sische hoofdstad te bezichtigen ant woordde de hoofdmaarschalk zonder aarzeling: „er zal hen niets in de weg worden gelegd, zij zijn van harte wel kom". Poort. Met nadruk betoogde hij, dat de Russische delegatie naar Amsterdam is gekomen met de vurige hoop, dat de nieuwe luchtlijn spoedig tot stand zal komen, niet alleen om een ver binding met Nederland te verkrij gen doch ook en misschien vooral om van Amsterdam een in- en uitvals- poort naar de rest van de wereld te maken. Het ligt in de bedoeling dat de KLM en de Russische Luchtvaart maatschappij Aeroflot beide met eigen toestellen op de nieuwe lucht lijn zullen vliegen. Of er nog tussen landingen gemaakt zullen worden of dat het een directe verbinding tussen Amsterdam en Moskou zal worden kon gisteravond nog niemand zeggen, onjuist accountantsrapport te hebben uitgebracht en verscheidene bedragen, toebehorende aan een Belgische n.v., op zijn eigen girorekening te hebben overgeschreven, alsmede zich een be drag van ruim 14.000 te hebben toe- geëigend. De eerste drie feiten be kende hij, de overige niet. Het ging bij deze zaak in de eerste plaats om de s. a. „Agence Maritime T. den Hartigh" te Antwerpen, die de aandelen in handen heeft van twee Nederlandse scheepvaartmaatschap pijen. Door uittreding uit de familie-N.V. door overlijden kwamen de aandelen in handen van de weduwen van de voormalige bezitters. In 1951 begon verdachte het beheer te voeren en hij trad eerst alleen op als accountant. Later werd hy beheerder, samen met een Belgische makelaar om tenslotte als directeur op te treden. De dochter van een der aandeel houdsters, die door de fiscale recher che werd gehoord en daaruit arleidde, dat er wel eens onregelmatigheden ten nadele van haar moeder gepleegd zouden kunnen zijn, deed aangifte en in januari j.l. werd de accountant aangehouden. Verdachte verklaarde de boekhou ding te hebben voortgezet zoals zijn voorganger deze had gevoerd en ont dekte in februari 1952, zo zei hij, dat er een stille reserve was, die niet in de jaarstukken tot uitdrukking kwam. Op deze grondslag ging hij voort en nadat hij enige jaren later mede-aan deelhouder was geworden werd uit deze stille reserve tweemaal een divi dend uitgekeerd. Toen de pesident verdachte erop wees, dat hij in een brief al over deze reserve had geschreven, antwoordde hij: „zeker door mijn hoofd gegaan". In een aan een aandeelhoudster uit gebracht rapport over de waarde van haar aandelen kwam tot een bedrag van ruim een miljoen Belgische fran ken, maar volgens een rijksaccoun tant waren ze zesmaal zoveel waard. Daarnaast zou verdachte in de jaren 19511957 van de Nederlandse giro rekening van de Belgische n.v. een aantal bedragen tot een totaal van circa 11.000 op zijn eigen giroreke ning hebben overgeschreven. Ver dachte had voor alle bedragen een verklaring, het ene was voor onkos ten, het ander voor salaris, een derde voor commissarissenvergoeding ed. doch voor geen enkel bedrag had hij een declaratie ingediend zo gaf hij toe. Ten slotte had hij nog na het over lijden van een vriend, diens weduwe van advies gediend in financiële kwesties. Hierbij zou hij zich volgens de tenlasten legging een bedrag van ruim 14.000 hebben toegeëigend, maar verdachte zei zich gerechtigd te achten het bedrag over te boeken, omdat hij het voor zijn werk, onkos ten etc. tegoed had. De Officier meende, dat er van vals- 1. id in geschriften sprake was. Verdachtes raadsman, zei, dat de balansen, winst- en verliesrekeningen niet vervalst waren, maar hoogstens valselijk opgemaakt. De bedoeling was niet ze voor echt te gebruiken, maar om de Belgische n.v. aan geld te helpen, totdat deze tot uitkering kon overgaan. Het uitgebrachte ac countantsrapport was gebaseerd op de jaarstukken van zijn voorganger. Op juridische gronden zette hij uit een, dat volgens hem bij de overige punten van de dagvaarding nog van verduistering noch van diefstal spra ke was. Pleiter, concludeerde daarom tot vrijspraak en vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling, hetgeen werd afge wezen. Uitspraak over veertien dagen. ook niet de op Schiphol aanwezige le den van de Nederlandse delegatie, zoals de directeuren der KLM, mr. L. H. Slotenmaker en J. C. van der Kloot, aangezien juist deze details morgen bij de onderhandelingen een punt van bespreking zullen uitmaken. Vuurwerk op militair jubileum Een beeld tijdens de blnssing van een (afgekeurde) brandende Gloster Meteor: een van de demonstraties, die dinsdag op het Malieveld in Den Haag werdén gegeven ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de Vereniging van Onderofficieren van de Koninklijke Land- en Luchtmacht „Ons Belang". De demonstraties werden door Z.KJL Prins Bernhard en ZJEx. Minister Staf bijgewoond.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7