De bloembollen deden het best in Australië Uw'rZv Het kamperen neemt geweldige vlucht Cett CLmiicai uit 1926 Morgen vriest het op ,t Leidse Schuttersveld Van omhóóg heeft voorrang WOENSDAG 11 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Rijnstrekers als emigranten Het vak, waarin je nooit uitgestudeerd komt Daar is heel wat aan te pas geko men, toen het echtpaar H. van Bee- len in Melbourne aan wal wilde stap pen. Niet dat het echtpaar zelf moei lijkheden bezorgde, doch het waren de bloembollen die ze bij zich hadden, en dan moet je de Australische voor schriften kennen om de omvang van cue moeilijkheden te kennen! „En dat allemaal voor niets", zo betreurt de heer Van Beelen nu nog al dat oponthoud. Het echtpaar Van Beelen behoorde tot de „pioniers" onder de Neder landse emigranten die naar Austra lië trokken; mogelijk zou „voortrek kers" juister zijn. Want eerlijk ge zegd „pionieren" is er eigenlijk niet meer bij, sinds men tot diep in het achterland bewoners vindt. Maar die voortrekkers hebben toch al genoeg moeilijkheden te doorwor stelen gekregen en heel wat meer dan degenen die thans de grote reis ondernemen. Toen het echtpaar Van Beelen de woning aan de Karei Doormanstraat in Noordwjjk aan Zee xerliet, wist 't maar nauwelijks hoe het er aan deze zijde van de wereld uitziet. „Om eer lijk te zijn, we dachten hier groten deels zwarte bevolking te zullen aan treffen; we hebben die maar weinig gezien", merkt de heer Van Beelen llséclffd verdwijnt door iPUROL (Advertentie) op. De bloembollen brachten de moei lijkheden bij aankomst in Australië. „Ik wilde altijd graag een bedrijf voor mezelf beginnen, maar zag er in Hol land nooit geen kans voor", zo bekent de heer Van Beelen; hij meende die kans in Australië wel te zien. Daar om had hij vierduizend nascissen-, drieduizend gladiolen- en tweedui zend tulpenbollen meegenomen. „Van de voorschriften wist ik weinig af; die ondervond ik hier." merkt hij op. Want de douanen namen alle bollen i- beslag. En omdat de heer Van Beelen met de taal nog erg op ge spannen voet stond, gaf dat gebeuren heel wat zenuwen en geharrewar. De bollen gingen in bewaring; er moest gecontroleerd worden op ziekten etc. „Toen ik de bollen een aantal maanden later terug kreeg, was er maar weinig goeds van over", lacht de heer Van Beelen. Hij zal toenmaals niet zo hebben :g£- Dinsdagmiddag is een sportvliegtuigje van de Rijks Iuchtvaartschool tijdens een noodlanding bij Harderwijk verongelukt. De vlieger werd licht gewond. Het toestelletje, dat waarschijnlijk tijdens het nemen van een bocht te veel vaart verloor, landde op een verkeersweg en schoot door in een plantsoen, waar het flink beschadigd tot stilstand kwam. lachen, doch nu staan er tien hectare bollen en andere gewassen in bloei. „We hebben het toch voor elkaar gekregen." zegt de heer Van Beelen tevreden. Naar het doel „We hadden een vast doel voor ogen", constateerde mevr. Van Bee len, want ook zij leverde haar aan deel om dat doel te bereiken: een eigen bedrijf. Toen er nog geen kin deren in het gezin waren, werkte ze op een fabriek; daarna in een win kel. „Eerst moest ik de taal machtig worden; wat denk je daar gemakke lijk over als je in Holland bent", zo ondervond ook zij. „Ik heb wel twaalf ambachten hier gehad, voordat ik op dit bedrijf zat", vult haar echtgenoot aan. Hij begon in een limonadefa- TENTEN MET T.L. EN T.V. In 1940 ongeveer 75.000 nu bijna 2 miljoen kampeerders dat de handel di Een weekend en vakantiespanning voor iedereen Het gevolg hiervan is, dikwijls advies bij de haar collectie samen te stellen, wetend dat ook zij hier de beste voorlichting krijgt Anderzijds ste ken ook de fabrikanten hun licht bij de A-N.W.B. op om te luisteren naar de er- bemiddelende positie van groot belang, varingen van de kampeerders om zono dig hun materiaal aan te passen aan de eisen en zo met prima artikelen op de markt te komen. (van onze verslaggever) voor alle belanghebbenden. DEN HAAG (P P) - „Er is veel veranderd na de oorlog'vertelt De A N w B stree[t er naar aoveei mo. ons de heer G. van der Weyde, hoofd van de afdeling „Kamperen" van gelijk natuurschoon voor de kampeerder de ANWB. Waren er voor en omstreeks 1940 ongeveer een 75.000 toegankelijk te maken. Zij bemiddelt en Bovendien geeft de A.N.W.B. plaatselijk kkmp'eerders in ons land, hoofdzakelijk jongeren, die de sport leerden in "aar dat nodig - --- ,i zijds maatrevplen om jeugdorgamsatieverband, na de oorlog ontwikkelde het zich geheel an- iejden treft ander zijds maatregelen om de kampeerder op ders. De vakanties werden algemeen goed en daarmee het trekken. Het gehele toerisme nam een grote vlucht en het kamperen vloog mee. De ontwikkeling van het moderne materiaal, dat het kamperen ook voor ouderen tot een volledig genoegen maakt, heeft er zeker buitenge- Naar de kampeerschool IN DE A.N.W.B.-kampen bij Ommen kun- beginnelingen kennis maken met het oehoudi voorlichting aan kampeerders. Zo zal ook dit jaar van 2 april tot eind juni op alle A.N.W.B.-kantoren in Ne derland op elke woe.*~^agavond t>an 8 tot 10 uur een kampeerspreekuur worden kampeerders of zij die woon veel toe bijgedrragen. Het is nu een sport en ontspanning voor kamperen. Zij schrijven hiervoor on heb- dit wensen te worden hun vragen kunnen iedereen, ongeacht rang, stand en leeftijd, hetgeen mag blijken uit het ben niets anders mee te nemen dan hun stellen en deze beantwoord krijgen door feit, dat wij in ons land momenteel omstreeks een miljoen kampeerders {J*"™^p^door^de aÏn.wS* versttekt! ervaren kampeerders. tellen, waaronder veel ouderen. Het is ook niet te verwonderen, want Men een geschikte tent toegewezen tellen, waaronder veel ouderen. Het is ook met te verwonderen, want Men een geSchikte tent toegewezen de moderne techniek staat voor niets. Tegenwoordig kan men zo'n grote en het nodige materiaal om te verblijven, gezinstent, met meubilair, bedden, T.L.-verlichting, radio en zelfs Een aantal geroutineerde kampeerders televisie, toch niet meer als een primitief vakantieverblijf kwalificeren, brengt de nieuwelingen op vriendschap- Drie kwart miljoen meer EN MEN gaat nog verder. Ook met het - npliike Pn nrettieë wiVze ^débèëinseïen rijk neemt de A.N.W.B. het op. Zo is de Kamperen kan men in onnoemlijk veel schakeringen, vanaf het bo- {Jy zij steUnen ^et raad en daad aig kans zeer groot, dat er dit jaar eennood- vengenoemd uiterste tot in het simpele éénpersoons-enkeldaks rugzak- het ware spelenderwijs worden de be- toestand ontstaat aangezien men nie tentje, dat eigenlijk niet meer is dan een linnen dakje boven het hoofd ginner de techniek en de moraal, kort- mincter dan 3/4 miljoen kampeerders ex- van Ha pnlcAlinrr maar dat toch van eroot nut is voor de ruiee kam- om alles wat met kamperen te maken tra verwacht in verband met de te Brus- van de enkeling, maar aat toen van groot nut is voor ae ruige Rdm bilirebracht. zodat hi1 later eeheel sel georganiseerde wereldtentoonstelling. peerder te voet, die zich op een lange zwerftocht langs ongebaande - De kampeerkaartencentrale van de A.N. W.B. is een ander middel om het kam paden begeeft." De organisatie „WAT heeft de A.N.W.B. met het kam peren in het algemeen te maken?" wil len wij graag weten. Dadelijk is onze gastheer bereid ons hierover in te lich ten en wij staan perplex, wanneer wij vernemen wat de A.N-W.B. in dit ver band doet In ons land is vrij kamperen uitgesloten. Overal zijn regels en voorschriften waar aan de kampeerder zich dient te hou den, wil hij toestemming krijgen om zijn tent op te zetten. De A.N.W.B. als toe ristenbond heeft hier een zeer belang rijk terrein te bewerken, namelijk het behartigen van de belangen der kam peerders als toeristen en tevens het wa ken over de belangen der gemeenten en particulieren. Wat de eerste groep be treft, gaat het er om zoveel mogelijk ge legenheid tot kamperen te bieden, dus het openstellen van terreinen en wat Velen zullen ook ons land met een be zoek vereren en hier hun tentje willen opslaan. Daarom heeft de A.N.W-B. zich met een schrijven tot de minister van Economische Zaken gewend en daarin ui ting gegeven aan de ernstige bezorgdheid, welke er bij de Bond, zowel als in an dere kringen, bestaat naar aanleiding van deze te verwachten stroom. In het belang van de goede orde en de hygiëne op de Nederlandse kampeerter reinen en mede in het belang van de goede naam van ons land, acht de A.N. W.B. het noodzakelijk, dat ten spoedigste maatregelen worden getroffen om deze buitenlandse kampeerders, zij het dan in provisorisch ingerichte kampen, de gele genheid te bieden hun tenten en cara vans te plaatsen. Anders dan m tenten DIT brengt ons tevens op een ander ter rein. Kamperen behoeft men niet altijd in een tent te doen, want ook het ver blijf In een caravan, die achter een auto daar mee samenhangt; voor de andere Wat kan ket buitengewoon gezellig zijn peren in goede banen te leiden. Men kan voortgetrokken, zowel als het ver- groep het voorlichten en organiseren van jn zo>n unrien huisje, als men gezamen- de kampeerders tot mensen die op de jyjg dc maaltijd gebruikt. „goede" manier kamperen, zodat gemeen ten en particulieren waarvan de terrei nen eigendom zijn, geen onaangenaam- Met het gehele gezin in volle vrijheid heden ondervinden. Hoofdzakelijk dus een ontspanning. ons land niet kamperen zonder kampeerkaart van de A-N.W.B., die tij dig bij deze organisatie moet worden aan- De gevraagd en slechts verstrekt wordt, wan- puiair neer de aanvrager te goeder naam en biedt veel comfort en velen voelen er faam bekend staat. Ook kent men het zich toe aangetrokken. Ook deze kam- zogenaamde kampeerpaspoort, dat slechts peerwagens behoren op kampeerterreinen verstrekt wordt, wanneer gebleken dat de kampeerder een volleerd man is Zoals het met de meeste A.N.W.B.-papie ren is, is het ook hier de bezitter vai een kampeerkaart of kampeerpaspoort gebied. geniet in het buitenland dikwijls zekere privileges. geplaatst te worden. Natuurlijk beweegt de A.N.W.B. zich ook op dit terrein en geeft speciaal voorlichting waar het cara- betreft, in het bizonder op technisch Andere bemoeiingen De A.N.W.B. heeft een zeer grote taak, zeker nu het kamperen een zo grote vlucht heeft genomen en nog neemt- Ie der die voornemens koestert zijn vakan- tie op de een of andere manier kampe- NAAST deae bemiddelende taak heeft de te brengen doct cr goed aan i™ °°e verschillende. In het Ucht 5[eken blj blad de „Kampeerkampioen wordt re- - gelmatig voorlichting gegeven kamperen als sport en vakantleontspan- ;"orSSg"zaTgeven, ning, maar tevens over het materiaal en alles wat daar aan vast zit. t nationale organisatie, die met het groot ste genoegen uitgebreid inlichtingen en de liefhebber prettige vakantie te bieden in het hart van de natuur, want er is geen mo- het kind bij de gelijkheid om beter en meer van de na- naam te noemen in het belang van de tuur te genieten dan door middel van kampeerders. Wanneer er inferieure kam- het kamperen, peerartikelen op de markt zijn wordt er rustig tegen gewaarschuwd, ook al wordt briek; daarna een bierbrouwerij; ver volgens in een staalfabriek en na nog als magazijnbediende; tramconduc teur en nog een paar andere banen te hebben afgewerkt, was er genoeg geld bijeen om de tien acre te kopen in het plaatsje Wentworthville, onge veer 400 km in het achterland van de staat Victoria. „Als we naar de kerk willen, zijn we drie uur reizen kwijt, „aldus de heer Beelen, doch hij deelt mee: „De pater vergeet ons niet en komt iedere maand op bezoek". Over de eenzaamheid klaagt mevr. van Beelen niet, vooral nu ze drie kleuters rond heeft lopen. Bovendien steekt ze haar handen ook op het bèdrijf uit. „We hebben in het begin nogal te leurstellingen gehad; de eerste oogst mislukte bijna helemaaL De bollen moeten nl. eerst acclamatiseren; en eigenlijk kan je de Hollandse bollen hier helemaal niet gebruiken. Het duurt in elk geval een tijdje, alvo rens je een werkelijk verkoopbare bol en bloem gaat krijgen. De warm te is oorzaak dat de ontwikkeling soms te snel gaat". Nu is het klimaat in Victoria gunstiger voor de bollen- cultuur dan in Queensland bijvoor beeld; vandaar dat op den duur er toch een echte Hollandse bollenkwe- kerij „uit de grond is gestampt". Nu het eenmaal zover is; is het echtpaar Van Beelen duibbel tevre den. „Spijt van onze emigratie hebben we nooit gehad; we hadden steeds 'n doel voor ogen; toen we hier een poosje waren zagen we dat het te bereiken viel; anderen konden het óók", constateerde de heer Van Bee len. Met de voorlichting was het inder tijd nog maar slecht gesteld; „We hebben hier ervaringen opgedaan, waar in Holland nooit over gesproken is. En toch is het zo belangrijk als j weet waarop je jezelf hebt voor t< bereiden of bepaalde waarschuwin gen gegeven kunnen worden". Maar dit emigrantenpaar wist vai doorzetten en bereikte het gesteld doel. ..We zouden beslist niet mee in Holland kunnen wennen", aldus d heer Van Beelen, doch z'n echtgenot vertrouwt me toe dat ze toch noi op een vakantiereisje naar het vader land hoopt. „Want je geboorteplaat vergeet je toch nooit, al is het hie nog zo mooi en goed", concludeert ze Telefoonsadiste sloeg toe te Leidei Naar aanleiding van het berich over de telefoonmaniak, die in Alk maar en omgeving maar ook in Lei den met wellust haar sadisme bot viert door willekeurige gezinnen o te bellen met de mededeling, dat ee van de familieleden bij een auto-on geval om het leven is gekomen, da wel zwaar gewond, bereikte ons he denmorgen de mededeling, dat dor derdag j.l. nog een soortgelijk gev^ is gesignaleerd in Leiden. De schoonzuster van een bekend dansleraar alhier kreeg van een d; me telefonisch kennisgeving van he overlijden van haar zwager, die b een auto-ongeval „zojuist" zou zij overleden. Hevig geschrokken haast te de dame zich naar het huis va de overledene, waar ze hem, in bla kende welstand aantrof. Men zij o zijn hoede! Studenten ziet men in Leiden dik wijls in de vreemdste vehikels rijden. Er zijn zeer aardige en ook zeldzame oude wagens onder. Op de Papen- straat bijvoorbeeld woont een me disch student, die in het bezit is van een Rolls Royce, die in uitstekende staat is en slechts het nadeel heeft, dat zij één op drie loopt. Op de Papenstraat kwam gisteren ook een merkwaardig speciment van de rensport uit de twintiger jaren binnenrijden. Het was een Amilcar uit 1926, een Franse wagen, met esprit, die in zijn goede tijd honderd dertig kilometer per uur reed, maar waar de eigenaar, de heer T. Meylinck uit Delft, nog altijd door „het gas op de plank" te duwen een snelheid van ruim hon derd kilometer kan halen. Deze wa gen is sinds hij nieuw door de vader j waren, van de heer Meylinck werd aange schaft in het bezit van de familie ge-1 bleven. Na zes jaar op non-actief de garage gestaan te hebben, hee de heer Meylinck junior, die vierd( jaars student is aan de Technisch Hogeschool in Delft zich over hei ontfermd. De wagen heeft dit beloond doe weer trouw zijn best te doen. Er wel eens „iets aan", maar dat meestal snel verholpen. De motor d: in dit renmonster staat, is een 110 cc. vier-cylinder, er kunnen drie pe: sonen mee vervoerd worden en opz van de wagen bevindt zich een vei vaarlijke hoorn. Een verkeersinspec teur heeft destijds de wagen voor he verkeer in orde bevonden. Voor e achter moesten echter ontsierend lampjes worden aangebracht, d eigenlijk niet thuis horen op de.' auto, die stamt uit een tijd waar; weggebruikers nog individualists (Foto: De Leidse Courant De tent van Baier's IJsballet staat op het Schutterveld en morgen vriest het op dat veld dat het kraakt: 28 graden! Zo iets maakt het Schutters veld en maken ook de Leidenaars voor het eerst mee. Het is wel dc moeite waard het even te vermelden. Het buizenstelsel voor de ijsvloer is al gelegd en morgenochtend is de ijsvloer klaar. Iedere Leidenaar, die dat wil zien is morgenochtend in de tent hartelijk welkom. Ter gelegenheid van de première- avond worden vertegenwoordigers van het Leids Studenten Corps om half acht aan de Sociëteit Minerva in Senaatsrijtuigen afgehaald, voor afgegaan door het Chr. tamboer- en pijperkorps „Kunst en Genoegen", dat de opening feestelijk zal opluis teren. Zaterdagmiddag om half vier wordt op het Pomonaterrein aan het einde van de Nachtegaallaan een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van K. en G. en een elftal, be staande uit leden van het IJsballet. Een zeer groot deel van het gezel schap heeft nog nooit kennis ge maakt met de zee. Het ligt daarom in de verwachting, dat velen van hen 's middags in de komende dagen naar Noordwijk zullen gaan. In de ochtenduren wordt door hen in de tent getraind. De grote ster van het IJsballet, Irene Braun, studeerde aanvankelijk voor dierenarts, werd toen meerma len kampioene van Duitsland en ontving vervolgens talrijke aanbie dingen uit de gehele wereld. Zij be reisde en gaf voorstellingen in Noord en Zuid Amerika, Japan, China, In dia en talrijke Europese landen. Baier's IJsballet, dat, naar gemeld, „De vier jaargetijden" zal uitvoeren, mocht zich in Utrecht ook in de be langstelling van de Prinsessen Irene en Margriet verheugen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6