Een bedrijf, dat geen subsidie nodig had om staande te blijven RIJNSTREEK DUINSTREEK Eltax in Leiden bestaat 25 jaar Scherp Vrouwelijke agenten bij de politie te Leiden Einduitvoering van Mij. van Toonkunst WOENSDAG 11 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De N. V. Eltax, die in het Leidse stadsverkeer op haar eigen riHglijnen worden circa 180.000 passagiers per maand vervoerd een belangrijke plaats inneemt, gaat jubileren. A& maandag is het 25 jaar geleden, dat de gebroeders Van Ulden het vervoersbedrijf van de Leidse Autoboxengarage, ook nu nog gevestigd aan de Van Oldenbarneveltstraat, overnamen en met ingang van die datum ver plaatsten naar de Hoge Rijndijk 90. Had men zich anvankelijk uitsluitend toegelegd op het taxivervoer, reeds in mei 1934 werd haar een concessie verleend voor het openen van een lijndienst naar de Kooi en de omgeving van de De Laat de Kanterstraat. In de loop der jaren de stad breidde zich gaandeweg uit is aan deze lijndiensten een belangrijke uitbreiding gegeven, zodat thans alle buitenwijken een verbinding met het station en een groot deel van de stad hebben. wagens vakantiegangers naar alle streken binnen en buiten ons land. Dit rijdend materieel heeft in deze 25 jaar in totaal niet minder dan 45 mil- lioen kilometer duizend maal de omtrek van de aarde afgelegd. Het pleit voor de capaciteit en de oplet tendheid van de chauffeurs, dat zich in deze kwart eeuw bij het afleggen van zulk een formidabele afstand, zij 180.000 Passagiers per maand Legden de eerete lijndiensten (van begin- tot eindpunt) een afstand van ongeveer vier kilometer af, nu kort geleden ook de omgeving van de Vijf Meilaan met eindpunt Garen- markt in het busnet is opgenomen, bedraagt de totale lengte, welke de bussen gezamenlijk per rit afleggen, plm. 35 km. Uiteraard komt dit ook in de vervoerscijfers tot uitdrukking. Thans worden ongeveer 180.000 passagiers per maand vervoerd, in het begin waren dit er circa 25.000. In tegenstelling met vele gemeen ten in ons land, waar de exploitatie in overheidshanden is of wordt ge subsidieerd, is de directie van dit bedrijf er steeds in geslaagd om op eigen benen te staan. Nog nimmer is financiële aandrang op de gemeente uitgeoefend om deel in de exploitatie te gaan nemen. Behalve de exploitatie van deze ringlijnen, waarvoor men de beschik king heeft over elf bussen, wordt thans met 10 auto's het taxi-bedrijf uitgeoefend en vervoeren zeven toer- Agenda Leiden WOENSDAG 11 JUNI Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk 7 uur nam. DONDERDAG 12 JUNI K O-excursie. Rotterdam en Pernis. Stadhuisplein, kwart over acht v.m. IJsrevue Bayer. Schuttersveld 8 uur nam. R.K. EHBO, afd. Leiden. Sluitings avond van de vervolgcursus, lyceum Mariënpoelstraat, 8 uur nam. VRIJDAG 13 JUNI R.K. Wcrknemende Middenstand. Jaarvergadering. Vikingzaal „Klein Minerva" (Vrouwensteeg 11), 8 uur nam. Dienst der apotheken. Leiden: Apotheek Boekwijt Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven Haven 18, tel. 20085. Oegstgeest: Apotheek Oegstjgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 613 juni zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lldo: Luxor: Trianon: Rex: „Casino de Paris", 14 jaar. „Die Frühreifen", 18 jaar. „Meisjes en mannen", 18 jaar. „De avonturiers", 14 jaar. „De graaf van Monte Chris- to" 14 jaar. POTLOOD en GEEST No. 506. Horizontaal: 1. godin van het huwelijk, gemalin van Zeus, 4. zijtak Douro, 7. vrucht van de eik, 9. koning van Judea, 11. hoofddeksel, 12. voorzetsel, 14. voorvoegsel, 15. iemand die treitert, 16. orient express (afk.), 17. nauw, 19. afgelegen, 20. toekomend deel, 24. ijverig, 26. denk beeldige korenmaat, 27. bontjas. Verticaal: 1. uitroep, 2. hoepel, 3. schijn, voorkomen, 4. plechtige ge lofte, 5. term bij het bridgespel, 6. slede, 8. rozetje met-nationale kleu ren, 9. moeder van Samuel, 10. stad op Korea, 11. rund, 13. voorzetsel, 18. zwemvogel, 19. wrok, 21. ohtken- ning (Eng.), 22. boom, 23. oude lengte maat, 25. spil van een wiel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 505. Horizontaal: 1. bis, 3. rad, 5. hij, 6. ode, 7. om, 9. ik, 10. L.K., 12. kan, 14. alm, 15. Doorn, 16. reu, 17. oog, 19. st., 21. on, 22. km., 24. olm, 25. en, 26. iep, 27. alg. Verticaal: 1. bij, 2. sok, 3. rel, 4. do, 5. hek, 8. mom, 9. Indus, 11. kanon, 13. pon, 16. rijk, 18. Gen., 20. top, 21. oma, 23. mi, 25. eg. het dan gemeenschappelijk volbracht, nog nimmer een dodelijk ongeval, dat te wijten zou zijn aan eigen schuld, heeft voorgedaan. Onder deze chauf feurs zijn dan ook velen, die met het bedrijf en het materiaal goed ver trouwd zijn geraakt. Niet minder dan een vijftiental is reeds twintig en meer jaren aan het bedrijf verbon den. Zelfs Is er één, de heer P. de Gelder, die aan „de wieg" van het bedrijf heeft gestaan. De directeur. Van de vijf broers, die indertijd tot de oprichting besloten, maken thans nog drie deel van de vennootschap uit. De heer L. G. W. van Ulden is directeur, zijn beide broers nemen in hun kwaliteit van commissaris nog druk aan het vennootschap deel. Daarnaast profiteert men reeds 23 jaar van het zakelijk inzicht van mej. C. v. Ilalderen, thans adjunct-direc trice. Het bedrijf was in de beginjaren gevestigd aan de Hoge Rijndijk. Een noodzakelijke uitbreiding vond men in een pand aan de Haarlemmer straat, waarin voorheen een rijwiel- school van Frans Straatsburg was on dergebracht. Sinds 1933 is het bedrijf gevestigd aan de Zoeterwoudseweg. Momenteel bestaan er plannen om het materieel van de stadsbussen voor een deel is dit reeds ge schied geheel te vernieuwen. Met het oog op verlenging van de conces sie men wil weten waaraan men toe is wordt hier echter even mede gewacht. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum vindt a.s. maandagmiddag van 2.30 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies" een receptk plaats. Eerst na afloop van het seizoen krijgt het per soneel een feestavond aangeboden. Sollicitanten gevraagd Al te veel vacatures Het grote tekort aan personeel bij de politie in Leiden heeft tot het be sluit geleid dat men zal proberen vrouwen te interesseren voor de be trekking van vrouwelijke politie-amb- tenaar in de stad. De gemeente po litie te Leiden, zo vertelde ons de hoofdinspecteur de heer J. C. Hof stede, heeft thans 16 vacatures. Ad vertenties hebben er toe geleid, dat in zegge één vacature kon worden voorzien. Wil men met de dienst niet in moeilijkheden geraken, dan is de enige maatregel die overblijft het aan stellen van vrouwelijke agenten. De solicitanten (van 21 tot 28 jaar oud) zullen mulo, of een gelijkwaar dig diploma moeten bezitten, zij mo gen geen bril dragen en zij moeten tenminste 1.70 lang zijn. Het aanvangssalaris voor de meis jes leek ons niet mis. In de oplei- dingstijd, die één jaar duurt, en ge durende welke zij lessen krijgen in verkeerskennis, EHBO, maar ook in jiu jitsu, beginnen zij met een salaris van 343,95 per maand, de adspirant- agenten ontvangen bovendien een kleding- en vakantie-toelage. Leiden is niet de eerste gemeente, die vrouwelijke agenten in dienst stelt. De grote steden Rotterdam, Am sterdam en Den Haag kenden reeds deze vrouwelijke dienaressen van Hermandad in het stadsbeeld. Ook Haarlem is onlangs tot het aanstel len van vrouwelijke agenten overge gaan. De opleiding van de Leidse da- ONDERSCHEID1NG VOOR ZAALBERG Door de Bayer's Fabrieken in Le- verkusen was een wedstrijd uitge schreven om de Goldene Bayer Schere 1958 voor de Dralon-vezel- stof, welke tegenwoordig voor ja ponnen gebruikt wordt. Vorig jaar werd deze wedstrijd alleen in Duits land gehouden, dit jaar was hij in ternationaal. Aan verschillende mo de-vakscholen was gevraagd van deze Draion nieuwe ontwerpen te maken. De 1ste prijs werd hierbij behaald door de mode-vakschool Fernand Cock te Brussel. Deze school had de benodigde Dralon-stof betrokken bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wol len Dekens, v/h J. C. Zaalberg en Zn., alhier. De Leidse firma, die zich sedert enige jaren op de fabrikatie van Draion heeft toegelegd, ontving een gouden plaquette voor de kwali teit der stof. WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND Gevonden Damespolshorloge, portemonnaie, schuifmaat, voetsteunen, alpinomuts, damesparaplu, herenpolshorloge, ci tybag, bankbiljetten, kinderjasje, al manak, dameshandschoenen, heren handschoenen, damestas, motorhand schoenen, passer, vulpen, sleutels, bril, autostep, paardentuig, gouden speldje, ontwikkelingspapier, sigaret ten-aansteker, gitaar, plastic kruik, roeiboot, armband, nylonkousen, schooltas (inh. schoolboeken), rozen krans, broche, aktetas, poppenkleer- tjes, gouden ring, sigarettenkoker, kerkboek, windjack, spaarkaart RPS, étui inh. vulpen en vulpotlood, voet balschoen, padvindershoed, rijwiel tas, koffer, scooterwiel, 4 kleuren- potlood, obstakellamp, regenjas, oor bel, map met foto's, schoolboekjes, damesvest. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en za terdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Te lefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. mes-agenten zal waarschijnlijk in één van de grote steden geschieden. In elk geval niet in Leiden en bok niet aan de politie-opleidingsschool in Wassenaar. In een grote stad heeft men de beste gelegenheid de jonge dames een degelijke politie-opleiding te geven, nvn heeft de middelen en ook de instructeurs. Wij vernamen, dat de vrouwelijke agenten hoofdzakelijk verkeersdien sten zullen verlenen, voornamelijk door het regelen van het verkeer bij de stoplichten en bij oversteekplaat sen. Morgen zal vanwege de politie te Leiden de eerste advertentie geplaatst worden. Men zal zich herinneren, dat in de Leidse gemeenteraad reeds enige ma len is aangedrongen op het aanstel len van vrouwelijke agenten. De voor zitter heeft steeds als grootste be zwaar aangevoerd, dat er in Leiden geen mogelijkheid tot opleiding van de agenten zou bestaan. WINKEL IN DE TORENFLAT In de torenflat aan de Kanaalweg te Leiden heeft zich nu in de enige winkel een levensmiddelenhandel (A. van Leeuwen) gevestigd. De eigenaar hoopt op de klandizie van de 55 bewoners, die nu in de toren-1 flat gevestigd zijn. Nog 35 woningen I in deze flat moeten verhuurd wor-1 den. Vooral buitenlanders probeert men voor deze goede, maar vrij prij-1 zige woningen te interesseren. Men zal zich afvragen of de handelaar in levensmiddelen, alléén in de toren flat wel voldoende afzet van zijn pro ducten kan krijgen; hij rekent ech ter (en dit niet zonder reden) op de klandizie van bewoners van de flats aan de Moddermanstraat, en de Van Vollenhovenstraat; en straks zal ook 1 de onmiddellijke omgeving van de torenflat bebouwd worden. „Peerke Donders" Voor het diploma E.H.B.O. zijn ge slaagd de dames: M. ten Broek Dahlkamp, C. Bernsen, A. M. Krisel, A. Verberg, D. Mom, C. v. d. Laan, G. de Hollander, H. Schrijer, H. v. Zijp, A. G. Dahlkamp, A. v. d. Berg, C. M. Juffermans, H.' Rijnardus, M. v. Zijp, en de heren; G. Gussenhoven, J. Verzuu, A. Schutten, C. Scheffers, J. Vervoorn, Th. Zwagerman, G. Spaans, W. Koolhaas. Afgewezen: 6 kandidaten. ALPHEN AAN DEN RIJN 1 AANRIJDING Omstreeks half elf dinsdagmorgen is mej. V., verpleegster te Rotter dam, toen zij per bromfiets op weg naar Woubrugge, over de Herenweg te Alphen aan den Rijn reed en ter hoogte van de Ridderbuurt, het fiets pad volgend van rechts naar links overstak, aangereden door een met grote snelheid naderende personen auto, bestuurd door de Engelse leger officier G. N. T. De bromfietster zag de auto nade ren, doch verrekende zich in het be oordelen van de snelheid van de auto, die, ondanks dat de bestuur der alle pogingen om het te voor komen aanwendde, haar aanreed. De dame werd ernstig aan het hoofd gewond. Dr. J. H. Veenendaal ver leende eerste hulp. De bromfiets is totaal vernield, de auto werd aan de voorzijde flink be schadigd. B. POLAK VEERTIG JAAR BIJ SAMSOM De aanwezigheid van burgemeester Bruins Slot op de feestelijke bijeen komst in de kantine van N. Samsom n.v. ter ere van het 40-jarig dienst- jubileum van de heer B. Polak, deed terecht vermoeden dat de verdien sten van de jubilaris ook buiten de Samsom-kring waardering hebben gevonden. „De goede verhoudingen tussen di rectie en personeel is voor het be drijfsleven onmisbaar en het is ge wenst dat men zijn vakbekwaamheid opvoert door trouw aan het bedrijf", aldus de burgemeester in zijn toe spraak, die gevolgd werd door het opspelden van de ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in brons. De heer J. B. Sam som liet vervolgens enkele markante episoden uit de loopbaan van de heer Polak de revue passeren. Waardevolle geschenken waren de tastbare bewijzen van de waardering van de directie. Nadat de heer Christiaanse, chef van de binderij, waar de heer Polak jarenlang als voorman heeft gewerkt, de bijzondere kwaliteiten van de ju bilaris naar voren had gebracht, kwam de heer Verhoef namens de collega's met gelukwensen, cadeau en bloemen voor mevrouw. Het laatste woord was aan de ju bilaris zelf, die zijn dank uitsprak aan H.M. de Koningin voor de ver leende onderscheiding, aan de direc tie en de collega's voor de prach tige geschenken en de welgemeende woorden en aan alle aanwezigen voor de goede wensen en de betoonde be langstelling. HAARLEMMERMEER Jongetje verdronken Gistermiddag omstreeks 6 uur is bij de Oudeweteringse brug aan de Huigsloterdijk onder Abbenes (de nieuwe brug over de Ringvaart) de 5-jarige J. Spruitenburg, wonend aan de Huigsloterdijk, tijdens het spelen aan de waterkant onverhoeds in het water gevallen en verdronken. Ofschoon het knaapje spoedig uit het water gehaald kon worden en ook een arts zeer snel ter plaatse was en kunstmatige ademhaling werd toege past konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. LANGERAAR Woningbouw. Architect F. Klein te Groningen en arch. bur. Maaskant te Rotterdam, heeft namens de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhagen, het bouwen van een woning voor de heer van Zwie ten aan de Langeraarseweg opgedra gen aan de firma F. B. Beekman te Zevenhoven. LEIDERDORP Werkgroep KVP In een daartoe gehouden bijeenkomst in het dorps huis van het bestuur en enige leden van de KVP afdeling Leiderdorp is besloten tot het oprichten van een werkgroep. De kringpropagandist, de heer E. Slingerland uit Warmond was op deze bijeenkomst aanwezig voor het geven van richtlijnen. Geboren: Abraham zn van A. du Prie en G. Hermsen; Karei zn van B. van Winkel en M. van Harskamp; Peter Alexander zn van A. K. Wol- terink en W. H. Schoonwater. NIEUWVEEN Getr.: G. B. Keijzer, 33 jr. te Nieuwkoop en C. A. Pau lsen, 26 jr.; A. de Ridder, 25 jr. te Bennebroek en H. Spek, 25 jr.; G. P. v. Tol, 31 jr. te Zevenhoven en W. C. Hoogervorst, 26 jr.; D. v. d. Laan, 30 jr. te Nieuw koop en G. v. d. Leest, 22 jr. ZOETERWOUDE- LEIDERD0RP De Missieveiling Naar wij van het comité „Missiethuisfront Meer burg" vernemen, is de belangstelling voor de komende missieveiling zeer groot. De catalogus, waarin de be schikbaar gestelde artikelen zijn op genomen bevat een 350 nummers die stuk voor stuk waard zijn gekocht te worden. Een nauwlettende bestu dering van de catalogus, die bij elk gezin is thuis bezorgd, wordt daarom sterk aangeraden. De bekende veilingmeester van de HBG te Lisse, de heer J. van Dijk, zal voor een vlotte en geanimeerde gang van zaken zorgdragen. De gra tis loterij met als hoofdprijs een stofzuiger en nog een tiental schit terende prijzen zal ook een grote attractie blijken te zijn. De gratis ge schonken koffie zal voorkomen dat het „een droge boel" wordt. De veiling is voor verloofden een pracht kans om hun uitzet te verrij ken, voor de gehuwden de gelegen heid om hun linnen- en provisiekast op een aangename manier aan te vullen. De veiling begint om half i.cht vrijdagavond. Reserveer die avond. Laat onze missionarissen te vreden zijn! Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 11 Junij 1858. Dezer dagen zijn de pogingen tot berging van de waarden uit het wrak der L ut ine nabij Terschelling, weder aangevan gen. Reeds zijn twee Spaansche matten en vijf zilveren staven, wegende 128 Ned. pond, naar boven gebragt. ZUETERW0UDE NKJB Het vraagstuk van het financiële fiasco v>n de Olympische dag is opgelost. Een groot deel van de belangstellenden meende zich een reis naar Amsterdam te kunnen be sparen daar de NKJB-sportavond toch in het verschiet lag. De opkomst hierbij was overweldigend. We me nen wel te mogen zeggen, dat mede hierdoor de avond zeer geslaagd is en dat er in Zoeterwoude kennelijk wel animo voor dergelijke sporteve nementen is. Dit wordt natuurlijk nog beter wanneer de nieuw geko zen raad met de meest bekwame spoed tot de aanleg van een sport park meent te moeten overgaan. De wedstrijden bestonden uit een driekamp: 100 m., 400 m. hardlopen en kogelstoten, hoogspringen en 1500 m. hardlopen. Met grote strijd lust is er gestreden. De 1500 m. b.v. werd een fraaie overwinning voor L. Onderwater, die in de laatste ronde met een goede eindsprint nog meters voorsprong wist te nemen. De gebroeders Poel Gz. brachten een ieder in verbazing met het gemak waarmee zij de 5 kg van zich af stootten. De diversen uitslagen waren aldus: Driekamp: 1. L. v. d. Post; 2. A. v. d. Poel; 3. W. v. d. Post; 4. C. El- derhorst. Hoogspringen: 1-2 N. v. d. Poel en C. J. Pietersen. 1500 m.: 1. L. Onderwater; 2. J. Turk; 3. C. Elderhorst; 4. D. v. Veen; 5. P. v. d. Poel. Zondag 22 juni worden de kam pioenschappen van Zoetenvonde ver lopen. Dit is zowel voor dames als heren boven de 16 jaren. Diverse fraaie medailles zijn hieraan verbon den. Reeds nu is er gelegenheid tot opgeven bij de diverse leden van de sportcommissie. HILLEG0M Geslaagd. Voor het examen ter verkrijging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage is te Den Haag geslaagd mej. D. J. E. Leloux alhier. KATWIJK Branden. In de conversatiezaal van het Ned. Herv. Gasthuis aan de Voorstraat ontstond een begin van brand bij het leggen van een nieuwe vloer in een der zalen. Een acety leenbrander kwam nl. in aanraking met een 'vat bitumen. Gelukkig wa ren er weinig bejaarden thuis, om dat velen met de tocht voor ouden van dagen mee waren. Met emmers water wist men de brand spoedig meester te worden. Sociale werkplaats. Iedereen in het dorp kent de kapitale woning met prachtige tuin Rijnstraat 2, vroe ger tientallen jaren bewoond door notaris Van Riessen, later door diens familie. Men weet ook dat ongeveer een jaar geleden dit kostbare pand door de gemeente is aangekocht. Maar lang niet iedereen weet wat een be langrijk werk er thans in dit pand gedaan wordt. Er is nl. in gevestigd de gemeentelijke sociale werkplaats. Nu alles in kannen en kruiken is en vlot loopt, hield de directeur, de heer Kooistra, gisteren een persconferen tie en kon het pand, het werk van de lichamelijk gehandicapten, zoals Wilt U iets weten? Vraag: Route per fiets van Zoeter woude naar Bussum, hoeveel km? Antwoord: Zoeterwoude, Rijndijk, Alphen, Utrecht, Hilversum, Bussum; affetand 77 km Vraag: Route per auto van Zoeter woude naar Roermond; hoeveel km? Antwoord: Zoeterwoude, Zoeter- meer, rijksweg naar Utrecht, 's-Her- togenbosch. Eindhoven, Weert, Roer mond; afstand 190 km. OP 'T PODIUM van de Foyer mu siceerden gisteravond de verge vorderde leerlingen van de Muziek school voor een talrijk gehoor. Het Toonkunst-orkest ving onder leiding van z'n dirigent, Louis Stotijn, aan met Concerto grosso pp. 6 no. 9 van Handel voor strijkers en belangstel lend werd de vorming der melodiek beluisTerd, het samengaan en contra punteren van de stemmen; de gloed van de harmonieën, de expressie en klank. Het was een waardige inzet tot het programma, dat voor de pau ze bijna uitsluitend klassiek werd ge houden. Mevrouw StevensRidderhof pre senteerde een harer zangleerlingen in twee Mozart-aria's uit de 2e acte Zauberflöte. Begaafd met een grote stem ontwikkelt deze baszanger reeds enkele mooie tonen en zingt veelbe lovend. Fraai en duidelijk contrapunt werd gegeven door twee pianisten, éléves van mevrouw GrisRitsema en van de heer Geiri.aert, in de So nate Es gr. t. voor 2 piano's. Dat men zich voor dit leerlingen concert veelal op ensemble-spel had toegelegd, bleek o.a. uit het goed voorbereide spel in het le Londense Trio van Joseph Haydn, voor 2 flui ten en cello. Een heel bijzondere combinatie is piano, klarinet en alt viool, die wij beluisterden in Mo zart's Kegelstadt-trio. De alt-violiste had gerust iets minder bescheiden mogen spelen. Op de lange lijst van voordrachten waren twee alt-aria's vermeld, nl. van Pergolese en uit de Orpheus van Gluck. In de laatst genoemde aria was de zangeres volkomen op dreef, en met haar mooie stem wist zij het haar toehoorders warm om het hart te maken. Drie éléves van Adolphe Poth gaven een welluidende verklan king van Gabrieli's bekoorlijke sona te voor drie violen en basso conti nuo. Boeiend werd Turina's Spaans- Frans muziek gespeeld door een leer linge van de heer Stevens. ^A DE PAUZE werd de Petite Suite van Gounod gespeeld dooi het blaas-orkest van Toonkunst on der Stotijn. In Gounod onderkent men de vakbeheerser en kunstenaar van gecultiveerde smaak, en de ver tolking mocht er wezen. Ook van de soliëreiltle instrumenten valt alle goeds te zeggen. Vervolgens speelde het strijkorkest de Suite „Uit Hol- bergs Tijd" een herinnering aan de geest van de 18e eeuw, een gepoin tilleerde wedergave van dit mooie „Morceau en parruque". Een mooi brokje cello en vioolsolo is hierin. De zanger van Verdi"s „Confutatis'* uit diens Requiem, verdient een aparte vermelding. Mevrouw Annie Woud heeft zijn volumineus basge- luid voortreffelijk ontwikkeld en ge leid, en hij heeft de prachtige aria welsprekend en expressief gezongen. Terwijl er nog belangrijke muziek var. Hindemith, Handel, Wolf en Britten op het programma stond, zijn wij na de bovengenoemde aria van Verdi, weggegaan, omdat het al zo laat was op deze waarlijk mooie avond. Het was jammer, dat de rijen in de zaal al zo begonnen te dunnen wegens het late uur. Het program ma was te vol. Overigens, wat wij hoorden was perfect voorbereid en prijzenswaardig uitgevoerd en wat wij niet hoorden zal ongetwijfeld hieraan gelijk zijn geweest. Vermel den wij nog de zeer muzikale bege leidingen door Steven Hoogenberk. J. KORTMANN dat tegenwoordig heet, en de ver vaardigde produkten eens van nabij bekeken worden. De heer Kooistra heeft de opper ste leiding, geholpen door een werk meester die de lichamelijk gehandi capten, op het ogenblik 45, maar er is plaats voor maximum 65 man, aan het werk zet. Er worden restaurant- stoelen, tuinstoelen aan fabrieken afgeleverd, er worden matten ge maakt, netten gebreid, van touw en van plastic, artikelen voor de Rub- berbotenfabriek, plastic krulspelden voor binnen- en buitenland. Begrij pelijk dat de gemeente deze instel ling subsidieert, van welke subsidie het rijk 75 procent voor zijn rekening neemt. Mede om meer bekendheid aan deze mooie instelling te geven, zal deze gemeentelijke sociale werk plaats maandagmiddag a.s. van 25 uur voor belangstellenden te bezich tigen zijn, waarvan verondersteld wordt dat er een ruim gebruik van zal worden gemaakt. In de Kunstharsfabriek „Syn these" aan de Jan Evertsenlaan ont stond brand doordat een ketel met kunsthars overkookte, waardoor deze wel zeer brandbare vloeistof in de vuren liep. De bedrijfsbrandweer was spoedig bij de hand en werd ook vrij spoedig geholpen door manschappen van de gemeentelijke vrijwillige brandweer. Er was zo'n buitenge woon zware rookontwikkeling, dat SASSENHEIM Kerkveiling. Traditiegetrouw werd de jaarlijkse kerkveiling ge houden. De voorzitter van het comité de heer Wesseling, heette de aan wezigen welkom. Hij constateerde, dat de lijst van kopers ieder jaar groter wordt. Dit betekent, dat ieder jaar meer parochianen offeren voor de noden van kerk, armen en St. Bernardus. We moeten er geen wed strijd met de andere parochies van maken, doch alleen offeren voor onze eigen zaak. Na dit openingswoord begonnen de heren Plug en Korte- kaas met het veilen der meer dan driehonderd nummers. Was het aan vankelijk niet veel gedaan met het bieden, later toen er meer publiek kwam ging het beter. Het resultaat was ruim 17.000, een zeer mooi be drag, waaraan zeer zeker een goede bestemming gegeven zal worden. De verloting maakte nog vele mensen gelukkig. De zeereerw. heer pastoor dankte de aanwezigen. Tocht ouden van dagen. De tocht van ouden van dagen wordt niet ge houden op 11 juni, zoals vele den ken, doch op 18 juni, dus een week later. Raadsvergadering. De gemeen teraad komt op donderdag 12 juni a.s. bijeen ter bespreking van de agenda, waarvan wij vermelden: Be noeming commissaris n.v. electrici- teitsbedrijf H.L.S.; Wijziging veror dening vergunningsrecht Drankwet; Aankoop noodschool ten behoeve van Dr. De Visserschool u.l.o.; Zeker heidsstelling ingevolg „Besluit bevor dering eigen woningbezit"; Premies voor woningverbetering; Afwijking Winkelsluitingswet i.v.m. feestmarkt; Onderzoek geloofsbrieven gekozen raadsleden; Drainage feestterrein Charbonlaan; Bouwrijp maken gron den Ter Leede-Noord; Herstratings- werkzaamheden Industriekade.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2