S)e CeicbeSow/ta/nt ALGERIJNSE COMITÉ IN VERZET TEGEN GENERAAL DE GAIJLLE Wie regeert? Gemeenteraadsverkiezingen gevaarlijk en voorbarig De Gaulle zet plannen toch door „'n Normaal verschil van mening" Menado gebombardeerd Einde Londense havenstaking? De spanning tussen Turkije en Griekenland Is Malenkof dood? Wachtend op de dingen die niet komen Raketten naar de maan? Verbod van kern-proeven Cyprus blijft prikkelbaar ALGIERS IN VERZET Geringe regenkans Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 11 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14430 De Gaulle of het Comité? Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w, l 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. 8Advert.: 17 ct p. man Telefoontjes 11.50 Het „Comité voor openbaar welzijn voor geheel Algerië en de Sahara" heeft dinsdag een motie aan premier De Gaulle en generaal Salan, gevol machtigde van de regering in Algerië, gezonden, waarin wordt verklaard, dat het plan om gemeenteraadsverkiezingen in Algerië te houden „voor barig" is. Het comité eist afschaffing van de kaderwet voor Algerië, Het wenst „algehele integratie binnen het Franse moederland, en niet alleen maar integratie binnen de Algerijnse grenzen". Administratieve organen als de ministeries voor Algerië en de Sahara zouden moeten verdwijnen, evenals het afzonderlijke muntstelsel en douanesysteem voor Algerië, aldus het comité. De motie sprak verder de „grote teleurstelling van alle Algerijnen" uit, omdat niet bevestigd is, dat ook de Sahara een Franse provincie is. Onder de 72 leden van het „Comité van openbaar welzijn voor geheel Algerië" bevinden zich de bevelhebber der Franse valschermtroepen in Algerië, generaal Jacques Massu, en de opperbevelhebber der Franse luchtmacht aldaar, generaal Edmond Jouhaud. scheidene bevolkingsdelen nog steeds krachtig zijn, ook al is dat opper vlakkig niet altijd te merken. Doch dit is niet de voornaamste overweging van het Algerijnse co mité. Het vreest vooral dat het hou den van deze verkiezingen een aan wijzing zou kunnen zijn, 'lat de re gering De Gaulle niet voorne mens is af te wijken van de gebrui kelijke democratische werkwijzen, waartegen het comité zo sterk ge kant is. De comité's van openbaar welzijn in Algerië zijn klaarblijkelijk niet van plan hun „zwanenzang" aan te heffen. Zij willen pogen ook in Frankrijk zelf de denkbeelden van de Algerijnse leiders te verbreiden. Versterkingen naar Algerië Volgens dinsdag uit Parijs te Al giers ontvangen berichten zullen binnenkort tachtigduizend man ver- GEEN COMPROMIS Deze motie betekent een gevaar lijk verzet van het Algerijnse comité tegen premier De Gaulle. Het comité verklaart, dat het „geen compromis kan aanvaarden" met de doeleinden, die het, bij de oprichting, op 22 mei j.l., heeft gezworen te zullen verwe zenlijken. In de bij die gelegenheid uitgege ven verklaring werd gezegd dat de „volkssouvereiniteit berust bij de comité's van openbaar welzijn", die het als hun „heilige plicht beschou wen erop toe te zien dat de geves tigde machten in geen enkel opzicht afbreuk doen aan de wil én het stre ven van het souvereine volk". De aanvaarding van de in krachti ge bewoordingen gestelde motie komt slechts vijf dagen nadat pre mier generaal De Gaulle, gedurende zijn bezoek aan Algerië, de comité's van openbaar welzijn had gewaar schuwd tegen het maken van in breuk op de bevoegdheden der ge vestigde autoriteiten. In de motie wordt voorts gezegd, dat het comité, met alle macht waar over het beschikt, de campagne voor nationale vernieuwing zal steunen, die de comité's voor openbaar wel zijn in het moederland zullen begin nen. Het comité is van mening, dat de politieke partijen, die instrumenten zijn van particuliere belangen, ver deeldheid zaaien. Het is daarom no dig, dat zij verdwijnen, aldus de mo tie. Met betrekking tot de kwestie van de verkiezingen wordt in de motie opgemerkt dat de leden van het co mité in het bijzonder de nadruk leg gen op het gevaar, dat besloten ligt in het organiseren van gemeente raadsverkiezingen vóór de volks stemming is gehouden. Deze verkiezingen zullen moeilijk hun beslag kunnen krijgen en zijn geïnspireerd door de principes van de kaderwet, die de leden van het comité verwerpen, aldus de motie. TEGEN DE DEMOCRATIE De verwerping van het plan om binnen een maqnd gemeenteraads verkiezingen in Algerië te houden wordt gemotiveerd met de vrees, dat er onlusten ontstaan, daar de politieke hartstochten in de onder- Drie korvetten van de regering te Djakarta hebben een bombardement van anderhalf uur uitgevoerd op Me nado, de tijdelijke hoofdstad van de Indonesische opstandelingenregering. Dit werd gisteren bekendgemaakt door radio Menado. Het bombardement heeft volgens de bekendmaking geen mensenlevens geëist. Vier personen werden licht gewond en de schade was onbeteke nend. In dezelfde uitzending werd mee gedeeld, dat vier vliegtuigen van Djakarta aanvallen hebben gedaan op de steden Tondano en Tomohon in het noorden van Celebes. Te Tomohon werden het R. K. zie kenhuis en het seminarie getroffen. Veertien personen, ond^r wie de Ne derlandse moeder-overste van het ziekenhuis, werden zwaar gewond. In Tondano zijn volgens de rebellen drie mensen gedood en verscheidene gewond. Volgens Indonesische persberich ten hebben de troepen van de cen trale regering Limbo to en Batua in Noord-Celebes bezet. sterkingen naar Algerië worden ge zonden. Gemeend wordt, dat het Franse leger hierdoor in staat zal zijn op dit psychologische ogenblik krachtig tegen de Algerijnse opstan delingen op te treden. Op het ogenblik zijn, als gevolg van de samentrekking van grote eenheden Franse troepen in net grensgebied met Tunesië om de Tu nesische grens af te sluiten, in uit gestrekte Algerijnse gebieden slechts betrekkelijk weinig leden der vei- ligheidsstrijdkraohten gelegerd DE GAULLE ZET DOOR Premier De Gaulle zal de politiek, die hij ten aanzien van Algerië heeft ontvouwd, vastberaden ten uitvoer leggen en de aangekondigde gemeen teraadsverkiezingen zullen deze zo mer worden gehouden. Dit heeft dinsdag een woordvoerder van de eerste-minister te Parijs verklaard naar aanleiding van de Algerijnse re solutie. In sommige politieke kringen te Parijs ziet men in de in Algiers aan vaarde resolutie de inleiding tot een conflict tussen De Gaulle en de ex tremisten in het comité voor open baar welzijn. De premier schijnt het gebeurde echter niet zo zwaar op te nemen. Hij zou hebben gesproken van een „verschil van mening dat in een democratie geoorloofd is". Hij behoefde echter het standpunt van de andere partij niet te delen. Een deel der stakende Londense havenarbeiders heeft woensdagoch tend op een massale bijeenkomst met overweldigende meerderheid beslo ten maandag het werk te hervatten. Het besluit om de staking te be ëindigen is dinsdagavond door vak bondsleiders genomen. Vandaag wordt over dit besluit op drie grote bijeen komsten van stakers gestemd. De eerste bijeenkomst, vanochtend bij de grote West India docks, keurde het besluit van de vakbondsleiders goed. De enige voorwaarde L, dat niet- ingeschreven havenarbeiders die bij het begin van de staking te werk werden gesteld zullen worden ont slagen. Spaak bemiddelaar De permanente raad van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie heeft gisteren in Parijs de recente ont wikkelingen in de kwestie-Cyprus besproken. Naar verluidt heeft de secretaris generaal van de NAVO, de Belg Paul Henri Spaak, zijn bemiddeling aangeboden in het geschil tussen Griekenland en Turkije. Duizenden Turkse Cyprioten heb ben gistermorgen de markt van Ni cosia bestormd en de tenten en stal letjes van de Griekse Cyprioten ge plunderd. Het incident vond plaats tijdens een onderbreking van één uur van het uitgaansverbod, in welk uur de bevolking haar inkopen mag doen. Volgens de Londense Daily Mafl circuleren in Moskou „hardnekkige geruchten" dat oud-premier Malen kof is overleden. Hij zou op last van premier Chroesjtsjef zijn gefusilleerd of ten gevolge van een ziekte zijn overle den. Sinds de „Prawda" op 11 mei een felle aanval op Malenkof deed zou niets meer van hem zijn verno men. Drie dagen geleden verklaarde de Sowjetminister van krachtstations Alexei Pawlenko in Wenen, dat Ma lenkof nog steeds is belast met de leiding van het krachtstation te Ust- ka Manogorsk, in Kazakstan. Met de helm op en de bajonet op het geweer wachten Turkse troepen achter tanks op een van de grote plei nen van Istanbul op de dingen die komen. Hun taak was het verspreiden van een grote menigte, die op weg was naar de Britse- en Griekse ambassades om daar te protesteren tegen de Britse politiek op Cyprus. Eer het echter zover was, werden de demonstranten door de soldaten verspreid. De Griekse pers weet te melden, dat de Turkse regering troepen sa mentrekt aan de kust van Anatolië, het gebied in Klein-Azië, dat tegen over Cyprus ligt. Naar van gezaghebbende zijde te Athene wordtvernomen, zullen aan de komende Navo-oefeningen in het gebied van Kreta alleen Griekse en Italiaanse vlootstrijdkrachten, als mede Amerikaanse vliegtuigen deel nemen. Turkije zal niet meedoen, ongetwijfeld wegens de spanning tussen dit land en Griekenland over Cyprus. Luitenant-generaal Anderson, di recteur van de afdeling onderzoek en ontwikkeling van de Amerikaanse luchtmacht, heeft meegedeeld, dat de luchtmacht in augustus een raket naar de maan zal schieten. De proef zal in september en oktober worden herhaald. In Washington heeft de directeur van het bureau voor nieuwe wapens, Johnson, echter verklaard, dat er nog geen definitieve beslissing is ge nomen over het afschieten var ra ketten naar de maan. In geen geval zou met de huidige middelen worden getracht direct contact met de maan te maken. In zijn antwoord op een brief van premier Chroestsjef van de Sowjet- Unie stelt president Eisenhower van de Ver. Staten voor dat op 1 juli in Genève technische besprekingen zul len beginnen over methoden om toe zicht te houden op een eventueel ver bod van kernproeven. Chroestsjef had Moskou als plaats van samenkomst voorgesteld, maar Eisenhower zegt aan Genève de voor keur te geven, temeer aangezien de Sowjet-Unie deze stad ook aanvaard baar acht. Van westelijke zijde zouden de V.S., Engeland en Frankrijk aan de conferentie deelnemen en mogelijk ook deskundigen van andere landen, die op het terrein van de ontdekking van kernproeven zijn gespecialiseerd. De Joegoslavische Moscovieten Te Belgrado wordt bevestigd, dat een gToep voormalige Zuidslavische ..Kominformisten" aanhangers van de ontbonden internationale commu nistische organisatie die na 1948 wegens ondermijnende activiteit wa ren veroordeeld, de vorige week naar Albanië is gevlucht. Onder hen bevonden zich de ko lonels Vladimir Dapcevic, Moma Djuric en Milos Perovic. Dapcevic is een broer van Peko Dapcevic, die Zuidslavisch minister van verkeer en verbindingen is. Voorts wordt bevestigd, dat een aantal andere personen, die evenals de genoemden met de Sovjet-politiek sympathiseren, dezer dagen is gear resteerd. Deze foto toont leden van de Brit se militaire veiligheidsdienst op pa trouille in een met prikkeldraad ver sperde straat van Nicosia op het eiland Cyprus, nadat daar tijdens felle ongeregeldheden twee gebou wen waren uitgebrand, twee Griek se Cyprioten waren gedood en ve len waren gewond. De rel begon na dat een explosie schade had aange richt aan het Turkse consulaat in de Griekse wijk van de stad. De gouver neur, sir Hugh Foot laat naar deze recente gebeurtenissen een diep gaand onderzoek instellen. DAT HET MET de plannen van De Gaulle niet altijd van een leien dakje zou gaan, was wel te verwach ten. Dat is het lot van alle plannen. Het eerste verzet is echter gekomen van een zijde, waarvan men dat niet zo gauw verwacht had, n.l. van degenen, die het hardste om De Gaulle geroepen hebben. De Gaulle kan nu ook zeggen: „Bescherm me tegen mijn vrienden, met mijn vij anden speel ik het zelf wel klaar". Het schijnt, dat de motie, welke het „comité du salut public" voor geheel Algerië aar generaal 0 De Gaulle heeft gezonden, voornamelijk het werk is van de extremisten, van de fanatie kelingen. Dezelfden, die De Gaulle 'n paar dagen geleden op hun vin gers tikte, toen hij de comité's ver maande niet te treden in de rechten van de bestuursautoriteiten. Thans blijkt, dat deze vermaning niet over bodig was, want het heeft er veel van weg alsof het comité op de stoel van De Gaulle wil gaan zitten en de generaal eens even zal vertellen wat hij te doen en te laten heeft. In elk geval beschouwt het co mité zich nog lang niet als afgedaan; integendeel: het is thans blijkbaar begonnen aan het „tweede stadium" van zijn werkzaamheid. Het eerste stadium was volgens de eigen woor den van het comité in mei het af dwingen van het ontslag van Pflim- lin en het aan de macht brengen van De Gaulle. In het tweede stadium zou moeten worden gestreefd naar het te Parijs installeren van een „we zenlijke regering van openbaar wel zijn" en het „omver werpen van het stelsel der politieke partijen", het geen klaarblijkelijk moet worden ge volgd door de instelling van een soort corporatieve staat. Vandaar het verzet tegen de door generaal De Gaulle beloofde ge meenteraadsverkiezingen in Algerië. Men wil het hele op partijen berus tende verkiezingssysteem omver gooien en daarom komen verkiezin gen, die alweer op ditzelfde systeem gebouwd zijn, niet in de kraam te pas. Vooral niet als men bij de a.s. wijziging van de grondwet z'n kans De afgelopen nacht daalde de tem peratuur in ons land sterk, hier en daar kwam het kwik dicht bij het aardoppervlak zelfs even beneden het vriespunt. De laagste tempera tuur op 2 meter hoogte meldde het vliegveld Twente, namelijk plus twee graden. Inmiddels is er op het weste lijk deel van de oceaan een voor de tijd van het jaar diepe depressie ver schenen. Als reactie daarop ontwik kelde zich tussen de Azoren en de Golf van Biscaje een flink gebied van hoge luchtdruk, dat zyn invloed in de richting van West-Europa uitbreidt. Tegelijkertijd begon een regengebied, dat boven Engeland plaatselijk nogal wat regen heeft gebracht, in bete kenis af te nemen. In verband met een en ander zijn de regen-kansen voor morgen klein, terwijl het kwik tot iets hogere waarden kan oplopen dan vandaag. De komende nacht blijft het gevaar voor nachtvorst bestaan. De temperatuurdaling zal echter sterk afhankelijk zijn van de bewol king, die van plaats tot plaats aan zienlijk kan verschillen. ziet om dat systeem af te schaffen en te vervangen door een ander. In Algerië is men blijkbaar van plan om radicale wijzigingen aan te bren gen en vindt men de generaal niet voortvarend genoeg Dezelfde men taliteit ligt ook ten grondslag aan de ontevredenheid over het opnemen van sommige ministers in De Gaul le's kabinet, omdat dezen beschouwd worden als aanhangers van het tot nu toe geldende systeem. Wij zijn benieuwd of de generaal, die door het initiatief van het leger in Algerië aan de macht' is ge bracht, zich door dezelfde macht zal laten voortstuwen of dat hij de kracht zal hebben, zijn eigen weg te gaan. Oil nnmmer bestaat oil 10 pagioi'i (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind Vannacht in het noordoosten van het land een kleine kans op nachtvorst Morgen overdag over het alge meen iets hogere temperaturen dan vandaag. 12 Juni zon op 04.20; onder 20.59; maan op 01.50; onder 15.56. Hoogwaterstanden 12 Juni v.m. 11.50; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJAOCIO ALGIERS MADRID MALLORCA weer temp. geh. bew. 14 C. onbew. 11 onbew. 15 zw. bew. 15 8 geh. bew. zw. bew. 19 half bew. 14 half bew. 18 licht bew. 17 regen 18 M rgeenbui 19 regen 17 onbew. 23 zw. bew. 14 zw. bew. 19 regen 17 regen 18 regen 16 geh. bew. 18 regen 21 regen 20 half bew. 30 half bew. 26 onbew. 25 half bew. 25 licht bew. 26 Korreltje Wetten hebben zonder zeden geen betekenis.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1