^eCekl6e(Sot4^aiu Onlusten op Cyprus brengen spanning tussen Griekenland en Turkije De Gaulle vult zijn kabinet aan Griekenland beklaagt zich bij de Navo Atlanticr opent sluizen van de toeristenstroom M DINSDAG 10 JUNI 1958 A />,1 Cf 59ste JAARGANG Directeur: C. m v hamers veld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN No. 15529 Directeur: C. M v HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Cyperse kater Telefoon, Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25591; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr f0.59 p.w., I 2.55 p.mnd., (7.50 p kwart. Franco p.p. f8.—. Advert.; 17 et P man. Telefoontjes (1.50 MENSELIJK BLIJVEN Minister samkalden heeft in de Eerste Kamer drie redenen gegeven, waarom er door de rege ring tegen de verstekelingen van uit Indonesië wordt opgetreden, zoals er opgetreden is. Men weet, dat er enige deining is ontstaan inzake het geval van de jongens Twiss en Schrijver, die maandenlang heen en weer zwalk ten tussen Indonesië en Italië zonder ooit een visum voor ons land te kun nen krijgen. Het is tenslotte de Ita liaanse regering geweest, die noodgedwongen de beide jongens die al die tijd op een Italiaanse boot zaten, asyl verleende. Die drie redenen van minister Samkalden waren de volgende: Ten eerste zouden er velen zijn, die de clandestiene reis aanvaarden uit avontuurlijke motieven, die her eniging met verwanten wensen of in Indonesië geen werk kunnen vinden. Ten tweede zou het gevaar be staan dat de verstekelingenaffaire de normale repatriëring zou versto- ren. Ten derde gebruikte hij als argu ment, dat er reeds 33.000 repatrian ten in Nederland zijn opgenomen. Het is zonder meer duidelijk, dat het derde argument helemaal niet ter zake doende is. Indien het leven van degenen, die zich als versteke lingen inschepen in Indonesië ge vaar zou lopen, dan neemt men deze verstekelingen op of men doet dat niet. Indien men dan begint met ver stekelingen op te nemen zonder zich van te voren te binden aan een bepaald getal, kan men niet op een zeker ogenblik zeggen: nu stoppen wij er mee, omdat er al 33.000 repa trianten in ons land zijn aangeko men. In dat geval zou men ook de rest van de repatrianten moeten weren. rvE MINISTER van Justitie had in- tussen al reeds eerder een ver klaring uitgegeven, waarvan de es-' sentie was, dat iedere verstekeling uit Indonesië in den vervolge zonder pardon zal worden teruggezonden, zonder zelfs een onderzoek in te stellen naar de redenen, die de ver stekeling deden besluiten op deze wijze naar ona land te komen. Hier nu komt het eerste moief, dat de mi nister in de Eerste Kamer noemde, in het geding. Men zou toch minstens een onder zoek dienen in te stellen naar de re denen, welke de verstekeling ertoe hebben gebracht Indonesië op deze wijze te verlaten. Indien het bij voorbeeld waar is, dat in het geval van de jongelieden Twiss en Schrij ver gevaar aanwezig was en deze aangeraden was zo spoedig mogelijk te vluchten, terwijl zij op het Neder landse commissariaat te horen kre gen, dat het wachten op een visum nog wel een klein jaar zou kunnen duren, dan is het toch het allerminste een onderzoek in te stellen naar de beweegredenen van hun vlucht en de juistheid daarvan. Men dient niet te vergeten, dat de regering zelf zich niet van de zaak der reparianten kan afdoen, alsof zij tegenover deze mensen geen en kele verantwoordelijkheid heeft. En dat zou men toch uit de opvatting van minister Samkalden moeten op maken. Het is intussen zo, dat tien duizenden Nederlanders na de souve- reiniteisoverdracht afstand hebben gedaan van hun Nederlandschap en wel op basis van vrijwiligheid. Nu kan men zeggen en de Nederland se regering gaat klaarblijkelijk van dit standpunt uit dat zij de conse- quenies van hun daad maar hebben te dragen. Men verwisselt niet van nationaliteit zoals men van kleding verwisselt. Niemand wist hoe het zou uitpakken en als he nu achteraf- ver keerd blijkt uit te pakken, moet men geen beroep meer doen op Neder land. Maar zo ligt de zaak niet helemaal. Nederlandse ambtenaren in Indone sië hebben na de souvereiniteitsover- dracht al het mogelijke gedaan om Indische Nederlanders te bewegen het Indonesische staatsburgerschap te accepteren. De Nederlandse Hoge Commissaris heeft in die dagen een verklaring uitgegeven, waar o.a. werd gezegd, dat aanvaarding van het staatsburgerschap van he souve- rein geworden Indonesië voor de In dische de natuurlijkste oplossing was. Dat was toen begrijpelijk, om dat men dacht in normale verhoudin gen. Evenals de mensen, die het In donesische staatsburgerschap aan vaardden, dachten ook de Neder landse autoriteiten, dat hiermede aan alle moeilijkheden voor deze mensen een einde zou zijn gekomen. Nu dit niet zo blijkt te zijn, moet men de consequenties van dit advies en van dit besluit niet alleen op deze men sen afwentelen. Beiden, de Neder landse autoriteiten en de Nederlan ders in Indonesië, hadden redelijke verwachtingen van een voorspoedige ontwikkeling van de Nederlands-In donesische betrekkingen. Nu dit anders is uitgevallen, moet men niet de consequenties daarvan alleen op de schouders leggen van hen, die nu de gevolgen daarvan heb ben te dragen. En men kan zich zeker daarvan niet afmaken zonder een onderzoek of het leven en de toekomst van deze mensen op dit ogenblik werkelijk gevaar lopen. Daarom lijkt ons het antwoord van minister Samkalden op de vragen van de heer de Vos van Steenwij k in de Eerste Kamer onvoldoende en niet getoetst aan de menselijke nor men. De Britse gouverneur van Cyprus sir Hugh Foot, heeft maandag strenge veiligheidsmaatregelen afgekondigd voor het eiland, waar de strijd tussen Grieken en Turken opnieuw is opgelaaid. De Grieken hebben een algemene staking van drie dagen afgekondigd als protest tegen aanvallen van Turken. In de voornaamste steden is een uitgaansverbo d van kracht. Optochten en vergaderingen zijn verboden. Koning Paul van Griekenland heeft in het parlement verklaard, dat Grie kenland zelfbeschikking voor Cyprus zal blijven eisen. Engeland heeft er bij de Turkse regering op aangedrongen, de Turkse Cyprioten tot matiging te manen. Het Griekse regeringsgezinde blad „Ethnos" schreef, dat de toestand op Cyprus zich zodanig ontwikkelt, dat een conflict tussen Griekenland en Turkije niet uitgesloten is. Griekenland zal waarschijnlijk vandaag in de wekelijkse bijeenkomst van de permanente NAVO-raad te Parijs de NAVO officieel vragen de her leving van de terreur op Cyprus te bespreken. Voorts zou Griekenland een beroep op de Veiligheidsraad van de V.N. overwegen. Algemene staking van drie dagen DODEN EN GEWONDEN Maandagmiddag is in de hoofdstad Nicosia een Turks hulpagent van po litie doodgeschoten. Voor het eerst in Nicosia door Turken een bom naar een Britse patrouille geworpen. Niemand werd gewond. In de Griekse wijk van de stad werd een Turks echtpaar neergescho ten. De vrouw is inmiddels aan haar verwondingen overleden. Een menigte Turken heeft later een Bulgaarse minister ontslagen Twee ministers zijn maandag bij een reconstructie van de Bulgaarse regering ontslagen. Eén van de slacht offers is de minister van onderwijs, de vroegere sterke man van Bulgarije ulko Tsjervenkof. Volgens radio- Sofia blijft Tsjervenkof, die eens pre mier en eerste partij-secretaris was, vice-premier. Verder is de minister van defensie Peter Pantsjefski ontsla gen. Generaal Pantsjefski is ook ge schrapt als kandidaatlid van het po litieke bureau van de partij. De ont slagen kwamen na het bezoek dat Chroetstsjef deze week aan Bulgarije bracht. In Belgrado werd gezegd, dat 't ontslag van Pantsjefski in verband moet worden gebracht met het in on genade vallen van maarschalk Zjoe- kof, die minister van defensie in de Sovjet-Unie is geweest. Tsjervenkof, die ontheven is van zijn functie als minister van cultuur, is opnieuw ge kozen tot lid van het politieke bu reau. Zijn benoeming vorig jaar tot minister was als een degradatie be schouwd, die verband hield met de val van de stalinistische elementen in de Sovjet-Unie. In de afgelopen maanden is Tsjervenkof weer meer in de gunst gekomen. Hij werd met verscheidene missies in 't buitenland belast. Cihroestsjef is maandag naar Moskou teruggekeerd, maar er gaan geruchten, dat hij volgende week naar Tsjechoslowakije zal reizen. Waarschijnlijk zullen ook daar dan wel reorganisaties in de hogere regio nen plaats vinden. Griekse vrouw met bijlen zwaar ver wond. In Nicosia zijn veel Grieken van het platteland aangekomen om te helpen bij moglijke aanvallen van de Turken. De Griekse bevolking op Cyprus is gisteren een staking van drie da gen begonnen uit protest tegen de Turkse ^anvallen op de Griekse ge meenschap. Navo-oefening uitstellen? In goedingelichte diplomatieke kringen in \thene acht men het mo gelijk, dat Griekenland uitstel zal vragen van de NAVO-oefening „Glo rie drie", die vrijdag in het ooste tfjk deel van de Middellandse Zee zou beginnen. De Griekse regering zou een gemeenschappelijke oefening van Grieken, Turken en Britten op dit igenblik „niet opportuun" achten. Volgens de Griekse minister van buitenlandse zaken Averof zou Grie kenland vandaag op de bijeenkomst van de permanente Navo-raad te Pa rijs niet vragen te bemiddelen in het geschil om Cyprus, maar zou men wel gaarne zien, dat de Navo het Turkse optreden brandmerkte als „wangedrag" van de ene bondgenoot tegenover een andere. Moeilijkheden in Monaco De leden van de regering van Mo naco zijn maandagavond laat uit het parlement weggelopen, omdat de parlementsleden er op stonden, dat gesproken zou worden over wijzi ging van de grondwet. Nadat de ministers vertrokken wa ren nam het parlement, dat alleen maar raadgevende bevoegheid heeft, een resolutie aan, waarin intrekking werd geëist van een recent decreet van prins Rainier. Dit decreet zou aanklagers het recht geven een be roep te doen op de prins, als hoogste arbiter. Voorts nam het parlement een re solutie aan, waarin passief en actief kiesrecht voor vrouwen werd geëist. De moeilijkheden waren maandag avond begonnen, toen de notulen van de vergadering van 14 februari werden voorgelezen. Op die verga dering had het parlement een reso lutie aangenomen, waarin grond wetswijziging en verandering in het hogere bestuur van het vorstendom werden geëist. Plaatsje open voor 'n Algerijn Generaal De Gaulle heeft gisteren zijn kabinet met enkele ministers aan gevuld. Tot minister zijn benoemd de socia list Eugène Thomas (PTT), de con servatieve senator Roger Hdldet (Landbouw) en Edmond Michelet (oud-strijders). Michelet is lid van de Senaat en be hoort tot de sociaal-republikeinse fractie. Voorts Pierre Sudreau (We deropbouw), de volksrepublikein Ro bert Buron (Openbare Werken) en de radicaal Edouard Ramonet (Handel en Industrie). Tot prefect van Corsica werd be noemd de 46-jarige Guy Lamassoure, oud-prefect van het departement In- dres. Hij komt in de plaats van Marcel Savreux, die gedurende de revolte op het eiland weinig tegenstand bood aan de door parachutisten geleide opstan dige beweging. Savreux is overgeplaatst naar het departement Finisterre (Bretagne). De enige benoeming, in het ka-bi- Niet alleen de jeugd is ontevreden Nu zovelen in Engeland met borden lopen, waarop felle en minder felle leuzen staan met de bedoeling de dragers meer loon, meer pensioen e.d. te bezorgen heeft mevrouw Elizabeth Norris, ondanks de last van haar 74 jaren ook een bord gemaakt waarop staat: „Hogere prijzen, dan ook hogere pensioenen". Zij toog daarmee naar het beroemde Trafalgar Square in Lon den en ging daar op een stoel naast haar bord rustig zitten luisteren naar de toespraken op een bijeenkomst van de vakverenigingen, waarop de foto graaf haar aantrof. net De Gaulle, die nu nog moet ge schieden, is die van minister van volksgezondheid. Officiële woordvoer ders zeiden dat deze functie openge houden was voor een Algerijnse Mo hammedaan, waarmee dan voldaan zou worden aan de wens van De Gaul le om een Mohammedaan in zijn ka binet op te nemen. Generaal Salan, de vertegenwoor diger van premier De Gaulle in Al- gerië, heeft het ontslag van Jacq"es Chevallier als burgemeester van Al giers aanvaard. Chevallier had zijn ontslag aange boden, nadat de autoriteiten hem hadden gewaarschuwd, dat zij niet voor zijn veiligheid konden instaan als hij zijn woning verliet. Wegens zijn liberale houding en zijn actie voor krotopruiming was hij bij de Moham medaanse bevolking zeer gezien. Be paalde groepen van de Europese be volking waren hem echter vijandig gezind, omdat hij deel had uitgemaakt van het kabinet Mendes-France. Volgens een mededeling van het bureau van de burgemeester hebben Deze foto toont het stoomschip „Atlantic", Amerika's eerste passagiersschip voor goedkoop toeristenvervoer, afstekend tegen de wolkenkrabbers van New York op de achtergrond, terwijl het de rivier de Hudson opvaart naar aankomst in de haven van New York. Dit eerste schip van de „American Banner Lines" zal op 11 juni a.s. uit New York vertrekken voor de eerste reis over de Atlantische Oceaan met toeristen naar Zeebrugge in België en naar Amsterdam. vrijwel alle gemeenteraadsleden Che- valliers voorbeeld gevolgd en hun ontslag aangeboden. WAT MET DE POUJADISTEN? De tegen belasting gerichte bewe ging van Pierre Poujade zal donder dag een buitengewoon congres hou den in Angers (West-Frankrijk) om de toekomst van de beweging en de eventuele ontbinding van haar ver tegenwoordiging in het parlement on der het oog te zien. De 40 Poujadisten in de Nationale Vergadering hebben eensgezind ge stemd voor de investituur van De Gaulle. Over de kwestie van de vol ledige bevoegdheden waren ze echter verdeeld. Poujade zou druk op zijn partijge noten hebben uitgeoefend om tegen De Gaulle te stemmen, omdat de ge neraal geen Poujadisten in zijn re gering had opgenomen. De Londense staking duurt voort De besprekingen tussen werkge vers en vakbondleiders over de Lon dense havenstaking zijn maandag weer zonder resultaat afgebroken. Tweederde van de 30.000 havenarbei ders blijft staken. In totaal 118 sche pen konden daardoor niet gelost wor den. Intussen heeft een onofficiële po ging om de Londense ondergrondse 24 uur niet te laten rijden vrijwel geen succes geihad. Slechts 47 van de 494 treinen vielen uit. De poging werd gedaan om het stakende busperso- neel te steunen. Door de staking van de havenar beiders kan circa 25.000 ton voedsel waaronder 8.000 ton vlees niet worden gelost. Scheepsladingen fruit, groente, boter en kaas zouden door het warme weer snel bederven. H. K. H. Prinses Irene is voor nemens op zaterdag 12 juli de doop plechtigheid te verrichten bij de te waterlating van het naar haar te nemen motorschip, dat momenteel in aanbouw is bij de werf „De Mer- wede" te Hardinxveld-Giessendam. Dit schip is bestemd voor de vaart op Canada en de grote meren. Oil nummer bestaat uit 8 pagina's Veranderlijk weer Aan de noordflank van een lang gerekt hogedrukgebied op de oceaan verplaatsen zich een reeks van de pressies van de omgeving van New Foundland in de richting van Enge land. De activiteit van deze storin gen neemt van west naar oost echter af. Om de depressie, die vanmorgen boven het zuidwesten van de Britse eilanden was gelegen, komt maar een zwak windveld voor. Daarentegen veroorzaakte de storing wel overvloe dige regenvaL Vanmorgen naderde dit regengebied langzaam het zuid westen van Nederland. Een ander lage drukgebied lag vanmorgen bo ven Noord-Scandinavië. Aan de westflank ervan stroomde koele po laire lucht via de Noordzee naar ons land. Onder invloed van de storing bo ven Zuidwest-Engeland draait de wind in onze streken evenwel naar oostelijke richtingen, waardoor de aanvoer van polaire lucht weer af neemt. Door aanwezigheid van storingen in de naaste omgeving blijft er kans op plaatselijk regen. weer l 'Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking, hier en daar enige regen en weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. 11 Juni zon op 04.20; onder 20.59; maan op 01.27; onder 14.53. Hoogwaterstanden 11 Juni v.m. 10.40; n.m. 11.10. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROM AJACCIO ALGIERS MADRID mallorca geh. bew. regen zwaar bew. half bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. regen regen zwaar bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. mist zwaar bew.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1