De negentiende Olympische Dag werd een financiële mislukking Matig aantal toeschouwers, koud weer, doch goede sportprestaties Jeugdelftal versloeg de oudjes op de Olympische Dag met 4-2 Teiwes werd kampioen hoofd klasse kleinbiljart te Oegstgeest MAANDAG 9 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Olympische Dag, het jaarlijks evenement waarmee 't Nederlandsch Olympisch Comité de benodigde gel den voor de uitzending van Neder landse sportlieden naar de Olympi sche spelen bijeen tracht te brengen, heeft de slag verloren. De enkele jaren na de oorlog ge kenterde belangstelling voor deze sportdag kwam zondagmiddag tot een dieptepunt. Slechts 16.000 sportmin- nende Nederlanders bevolkten de kil le tribunes van 't Olympisch Stadion toen om half twee precies de leiders het startsein aan de gymnasten ga ven. Voornamelijk moet deze teruggang worden toegeschreven aan de hoofd schotel: de voetbalwedstrijd. Men is er de laatste jaren niet meer in ge slaagd een aantrekkelijk duel te bren gen en ook ditmaal bleken de voet ballers niet tot de verbeelding van het publiek te kunnen spreken. Zelfs na men als Wilkes, Timmermans, Schuurman, Wiersma, van der Kuil, door Elek Schwartz en een drietal sportjournalisten verdeeld over twee bondselftallen, grijpen de voetbal- massa na een lang en vermoeiend voetbalseizoen niet meer. De voorbereidingscommissie van de Olympische Dag staat voor de moei lijke taak voor het volgende jaar nieuwe ideeën te vinden, want dat men van het geijkte patroon af zal moeten wijken, staat nu wel vast. Fleurige gymnastiek. Een van de punten, die men zeker kan handhaven is de massale gym nastiek, waarmee dier traditie ge trouw het KiNGV de Olympische Dag opende. De ouverture had ditmaal een klei ne wijziging ondergaan. Na een groepsoefening door enkele honder den meisjes, uitgerust met hoepels en knotsen, demonstreerde de kampi- oensploeg van het Amsterdamse Sim- son spectaculaire sprongen, hand standen en salto's op de lange mat. Pas daarna volgden het fleurige vaandeldefilé en het optreden van 700 turnsters in een massale oefe ning. Op de tonen van vrolijke mu ziek werd een kleurrijk patroon ge weven op de grasmat, waarvoor het pulbliek met een hartelijk en lang applaus dankte. De ruitersport. Zeker niet minder gracieus Was het springconcours, waarvoor de negen combinaties een vrije keuze mochten maken uit een parcours van 14 hin dernissen met een maximale hoogte van 1.30 meter. Het was jammer, dat de tijdens de tweede helft van de voetbalwedstrijd ingezette regen al vele toeschouwers naar huis had gejaagd toen de rui ters en amazones aan hun opgave be gonnen. Want het springconcours is altijd een waardig slot van de olym pische dag. De heer Wouters van den Ouden- Weijer, die met het paard Rebel als eerste rondging, bleek uiteindelijk met een foutloos parcours en een tijd van 82 seconden ook winnaer te wor den. Slechts de tweede ruiter, de heer Philips met het paard Schwartsztros- sel, kon eveneens foutloos rondko men, maar had precies tien seconden meer nodig dan de winnaar. Alle an dere combinaties liepen strafpunten op omdat bun paarden hetzij wei gerden (3 ft) of een hindernis omver wierpen (4 ft). De heer Englebert werd afgebeld omdat Viscount drie maal in het parcours weigerde. Wielrennen verregend. De regen was ook de oorzaak, dat de aangekondigde wielerwedstrijden in het geheel geen doorgang vonden, spijtig voor de wielerliefhebbers, die zich op het duel Gerrit Sohulte en de Nederlandse kampioen Peter Post in de achtervolging gespitst hadden. Twee Nederlandse records ver beterd. Overgelukkig zwaaide de Eindho ven aar Eef Kamerbeek naar de tri bunes toen werd bekendgemaakt, dat hij met een tijd van 14.4 sec. het Ne derlands record op de 110 meter hor den had verbeterd. Het was een fan tastische race, die de tienkamp-kam pioen had gelopen. Zes atleten dribbelden nerveus naar de startblokken. Drie Neder landers en drie buitenlanders waar van de Engelsman Peter Hildreth, winnaar tijdens de „Britisch games" op dit nummer en de Ier Eammon Kinsella, wiens beste prestatie in 1057 14.2 sec. was, als favorieten ston den genoteerd. Het liep allemaal an ders. Twee valse starts, veroorzaakt door Hildreth en Kinsella, maakten de nerveuze stemming er niet beter op. Maar op het derde schot van starter Rinkel waren de atleten goed weg. Eammon Kinsella, Peter Hil dreth en Karl Schottes gingen tege lijk over de eerste horden met Eef Kamerbeek en Peter Nederhand ih vierde en vijfde positie. Kamerbeek, geheel hersteld van zijn enkelbles sure, kwam gelijk enmet feilloze techniek vocht hij zich over de laatste vier horden naar een eerste plaats. Een daverend applaus rolde als belo ning voor deze prachtige prestatie langs de tribunes. Vijf minuten later was er weer een nieuw Nederlands record geboren. Joke Claus, Ine Spijk, Ria van Kuik en Hannie Bloemhof kwamen op de 4x200 meter estafette tot 1 min. 40," sec. een verbetering van 0.4 sec. van het oude record, dat sinds 27 augustus 1944, dus 14 jaar geleden te Hilver sum, was gevestigd door een natio nale ploeg bestaande uit Lien Sluy- ters, Fanny Blankers-Koen, Nel Tim mer en Gerda Koudijs. Joke Claus, die het tegen de win nares van de zilveren medaille op de olympische spelen te Melbourne, Christa Stubnick, moest opnemen liep aanvankelijk een kleine achterstand op. Ook Gisela BirkemeyerKohier bleek sterker dan Ine Spijk, maar vechtjas Ria van Kuik kwam terug en verkleinde de achterstand tegen Barbel Mayer zodanig, dat men even de indruk kreeg of Hannie Bloemhof zou haar concurrente Riohert voorbij gaan. De voorsprong van de Oostduit- se ploeg was echter te groot. Vooral op de laatste tien meter leek het als of Hannie niet voluit sprintte. Desondanks een prestatie, die er mocht zijn: 1 min. 40.6 sec. voor de Nederlandse ploeg, 1 min. 30,8 sec. voor de Oostduitse meisjes en 1 min. 44.4 sec. voor de 180 meter van de Nederlandse B-ploeg, die met 20 meter voorgift waren vertrokken. Een onderdeel van het Gymnastiek- programma was de massale knots oefening. De overige nummers hebben niet die prestaties opgeleverd welke wer den verwacht. Op de 1-000 meter ble ven Meindert Blankenstein en Henk Haus 0.3 sec. onder het Nederlandse record (2.26,1) van de Trekvogelmah, terwijl de ereplaatsen tussen de Oost- Duitser Helfried Heinagel, de Nieuw- Zeelander Don Smith, winnaar van de 880 yards tijdens de Britse speleh, en de west-Duitser Herbert Missalla na een hevige strijd waarin ook onze landgenoten van zich deden sprekenwerden verdeeld. De Engelsman Gordon Pirie won met lange passen lopend de 3000 me ter zoals werd verwacht. Hij liet Hein Cujé, Roovers en daarna nog Joep Delnoye gelegenheid de kop te ne men, maar toen de bel voor de laat ste ronde ging versnelde de Engels man zodajaig, dat alleen de Oost- Duitser Hermann Buhl hem nog kon volgen. In de laatste bocht probeerde Buihl een beslissing te forceren maar de drie, vier in een hogere versnel ling overgaande stappen van Pirie be slisten de strijd definitief. Uitslagen. De uitslagen: 400 meter: 1. Frie- drich (Duitsland) 4t8.9 sec.; 2. Hig- gens (Eng.) 49.4 sec.; 3. Yska 49.6 sec.; 4. Moerman 49.7 sec.; 5. Van Borst 50,4 sec.; 6. Vei wey 51,4 sec. 1000 meter: 1. Reinhagel (Duitsl.) 2 min. 24.1 sec.; 2. Smith, (Nw. Zeel.) 2.24.2; 3. Missalla (Duitsl.) 2.24.6; 4. en 5. Blankenstein en Haus 2.26.4; 6. Janssen 2.28.2; 7. Heida; 8. Veldho ven. 110 meter horden: 1. Kamerbeek 14.4 sec, (nieuw Ned. record); 2 Kin sella (Ierl.) 14.5; 3. Schottes (Duitsl.) 14.6; 4. Nederhand lö.O; 5. Hildreth (Enig.) 14.5; 6. Boere 15,7. 3000 meter: 1. Pirie ,Eng.) 8 min. 21.6 sec.; 2. H-uhl (Duitsl.) 8.22.0; 3. Oujé 8.24.2; 4. Delnoye 8.24.6; 5. Roo vers 8.36.6; 6. Profe (DuitsL); 7. Jon kers. Dames sprint-tweekamp: 100 meter: 1. Young (Eng.) 11.7 sec.; 2. en 3. Hannie Bloemhof en Birkemeyer (Duitsl.) 11.8; 4. Mayer (Duitsl.) 11.9; 5. Ine Spijk 12.0; 6. Pirie-Hampton (Eng.) 12.4. 200 meter: 1. Birkemeyer (Duitsl.) 24.4 sec.; 2. Young (Eng.) 24.5; 3. Bloemhof 24.6; 4. Mayer (Duitsl.) 24.8; 5. Pirie-Hampton (Eng.) 25,1; 6. Ine Spijk 25.2. Eindstand individaiele klassement: 1. Young 12 pt; 2. Birkemeyer 11.5 pt.; 3. Bloemhof 8.5 pt; 4. Mayer 6 pt.; 5. en 6. Pirie-Hampton en Ine Spijk 3 pt. Eindklassement landen: 1. Duitsland 17.5 pt.; 2. Engeland 15 pt.; 3. Nederland 11.5 pt. Dames 4 x 200 meter estafette: 1. Oost-Duitsland 1 min. 39.8 sec.; 2. Ne derland A 1.40.6 (nieuw Ned. record) 3 Nederland B 1.44.4. Redelijke eindstand met teleurstellend spel Tijdens het springconcours zag men o.a. L. C. M. Uytendaal op Ranko deze hindernis nemen. De voetbalwedstrijd tussen het team van ouderen, gekozen door bondscoach Elek Schwartz, en een elftal van spelers tot 25 jaar, gekozen door een drietal sportjournalisten, heeft niet aan de verwachtingen vol daan. Ook dit jaar werd de voetbal wedstrijd vanouds als de hoofd schotel van de Olympische Dag be schouwd een teleurstelling. De oude glorie van het Nederlandse voet bal faalde n.l. jammerlijk en kreeg een lesje van de jonge spelers kreeg stonden geen oudere technische mees ters in het veld, die hun gebrek aan snelheid ruimschoots met stijl en tech niek vergoeden, hier poogden een aantal vroeger goede voetballers vol komen tevergeefs zich teweer te stel len tegen een al evenmin superieur spelende jongere ploeg, die echter oneindig beweeglijker was en waar van de meerderheid over het veld dartelde met de souplesse 5 van de jeugd. Het was verbazingwekkend te zien, dat de ploeg oude routiniers als los zand aan elkaar hing en dat mis schien met uitzondering van Wilkes en Mesman alle spelers volkomen faalden. Deze ploeg slaagde er ge durende de gehele wedstrijd niet in zich ook maar één werkelijke goede kans te scheppen, al scoorde zij dan na de rust, die met een 40 voor sprong voor de jeugd gekomen was, twee doelpunten. Het waren echter beide onverwachte treffers, die niet door een mooi opgebouwde aanval werden ingeleid. Het eerste ontstond, toen Dillen 10 minuten voor het einde vlak buiten het strafschopge bied een vrije trap tegen spil De Ko ning van Sparta mocht nemen. Hij knalde recht op het muurtje van sgpelers in en de bal caramboleerde naar de achter het muurtje buitenspel staande van Ede, die meteen zijn eigen clubdoelman Van Dijk het na kijken gaf. Aangezien de bal het laatst door een jeugdspeler was aan geraakt werd het doelpunt dus toe gekend. Vijf minuten voor het einde kopte Dillen niet zonder veine uit een scherpe hoekschop, die door Timmer mans genomen was, de bal juist over Van Dijk heen en via de onderkant van de lat in het jeugddoel en daar mee verkreeg de ploeg van de oud jes zowaar nog een redelijke eind stand. Maar een juist beeld van de krachtsverhouding gaf die eindstand zeker niet. Want de voorsprong van 44, die de jeugd in de eerste helft nam, had nog veel groter kunnen zijn en ook in de tweede helft speelden zich voor Kraak's doel zoveel hachelijke mo menten af, dat de jeugd met de 42 zege maar karig beloond werd. Wanneer men nu misschien de jeug dige voorhoede met vier kleine, snel le, goed combinerende en aalgladde spelers die kansen schiepen voor de technisch mindere midvoor Schuur man, een lichtpunt van deze wed strijd zou willen noemen, dan dient men daarbij echter niet uit het oog te verliezen, dat deze voorhoede tegen de ditmaal bijzonder ongelukkige, zwak spelende en weinig trapvaste veteraan Terlouw ook alle kansen kreeg om gevaarlijk te worden. Ook Odenthal als linksback en vooral rechtshalf Schaap stelden hevig te leur. Kraak toonde na de rust nog zijn klasse, maar in de eerste helft werd hij viermaal gepasseerd en maakte weinig indruk. In de „oude" voorhoede viel Timmermans op door zijn zeer slechte plaatsen en Dillen omdat hij in de hele wedstrijd slechts eenmaal een schietkans kreeg. Piet v. d. Kuil: 0—1. De jeugd begon na de aftrap direct al als een wervelstorm de oudjes te overrompelen. In de derde minuut wist Piet van der Kuil dank zij slecht ingrijpen van Terlouw de score met een scherp schot te openen, hoewel hij tussen drie tegenstanders in de bal moest vrijmaken (01) en een minuut later kopte linksbuiten Braam' van DWS teger de paaL Vonhoff als remtsbinnen <»n motor van de aanval vormde met deze DWS'er een prach tige rechtervleugel en Schuurman mocht al evenmin over zijn linker- wing klagen, want ook Van der Kuil en Bosselaar combineerden uitste kend. Braam was op het laatste mo ment opgesteld, omdat Van der Lin den van DOS niet mee kon spelen. In de jeugdploeg was voorts Althoff van Blauwwit opgesteld in plaats van de GVAV'er Franssen. Bij de ploeg van Elek Schwartz speelde Timmer mans, die eerst als linkshalf was op gesteld, in plaats van Lenstra links binnen en de Kubber van Amster dam completeerde de middenlinie. Blunder van Terlouw. Nadat doelman Van Dijk in groot se stjjl een ziedend schot van Wilkes over de lat had gestompt, benutte Schuurman na 20 minuten dankbaar een blunder van Terlouw, die op Kraak wilde terugspelen, maar ver gat dat de ADO-speler achter hem stond (02) en toen ging de ploeg van Schwartz wat actiever spelen. 'Ia een half uur bracht Timmers op de linkervleugel de bal tot in het straf schopgebied en trok het leer terug naar de vrii aanstormende Dillen, die echter over zijn eigen benen struikelde. Een minuut later lanceer de Vonhoff met een scherpe trough- pass Van der Kuil, die de uitlopende Kraak het nakijken gaf (03) en nauwelijks een minuut later was het al 04, dank zij een prachtige jeugd-aanval. Vonhoff schoof de bal naar Braam, die het leer na een korte sprint van de zijlijn af naar Von hoff retourneerde. Uit heel moeilijke positie, bijna bij de doellijn, wist de kleine Amsterdammer in volle ren met een haarscherpe, harde boocbal over Kraak heen het net te treffen. Van der Kuil had toen zeker het vijfde doelpunt moeten scoren, maar De Engelsman Pirie gaat als eerste over de eindstreep na de 300 meter loop (8.21.6). Tweede werd de Duit ser Buhl in 8.22. nadat hij alleen was doorgebroken en zelfs Kraak omspeelde zag hij het wat al te beheerste rollertje nog door de toegesnelde Odenthal van de doellijn getrapt. Gedurende de laat ste 12 minuten van de eerste helft schoten Wilkes en Dillen ieder een keer over en een tweede beter ge richt schot van Wilkes wist Van Dijk onschadelijk te maken. Eindelijk tegenpunten. Ook na de pauze bleef do jeugd ploeg met beter voetbal en in soepele stijl aanvallen, maar in plaats van zelf te schieten stapte na een kwar tier Schuurman over een trekbal van Van der Kuil heen en het schot van de toen alsnog ijlings naar voren rennende Vonhoff ging over. Toen Terlouw weer eens bij het opruimen zeer slecht plaatste joeg Van der Kuil de bal meteen van zeker 25 meter afstand terug, maar Kraak redde fraai. Aan de andere kant schoot Schuurman tweemaal hoog over en viel Van der Klink (Blauwwit) in voor Mesman. Daarna scoorde van Ede na de vrije trap van Dillen het eerste tegenpunt en gedurende de laatste 10 minuten begon de jeugd slechter te spelen. Wilkes had pech toen hij uit een pass van Timmer mans de binnenkant van de paal raakte, maar dank zij Dillen's kop bal uit de hoekschop werd het toch nog 42. In de laatste minuut bot sten Kraak en zijn rechtsback Van der Klink nog tegen elkaar aan, toen zij samen de doorgebroken Schuur man een scoringskans ontnamen. Van der Klink werd met een bancard van het veld gedragen. Hij had een wond aan zijn gezicht opgelopen. De dagen van het afgelopen week einde zijn voor de B.V. „Centraal" te Oegstgeest, hoogtijdagen geweest. In haar gezellg clublokaal, café „Cen traal" te Oegstgeest, organiseerde zij het bovenvermeld kampioenschap. Het zijn twee dagen geweest vol spanning en sportiviteit. Reeds in de eerste partijen gingen op onbegrij pelijke wijze winstpunten verloren. De zenuwen speelden bij de spelers een belangrijke rol. Toch viel er veel te genieten van het mooie bil- partspel, want toen de zenuwen een maal waren overwonnen, kwamen ook de series, zelfs van meer dan 100 carb. Na de avondpartijen van zater dag ging de Amsterdammer Teiwes aan de kop met 3 gewonnen partijen, gevogd door Boerema, Leeuwarden en Jan ze uit Rotterdam met elk twee ge wonnen partijen. Hooff, Valkens- waard, Rutgers, Enschede en Krimp- man uit Kerkrade waren toen reeds kansloos. Doordat Teiwes en Janse zondagmiddag hun eerste partij wis ten te winnen, zouden zij samen de finale moten spelen. Aanvankelijk liep Jans van zijn tegenstander weg door nuttige series in de eerste beurten. Doch Teiwes toon de zich een goed finalist en een grote vechtjas. Niet alleen werkte hij zijn achterstand weg, hij liet .Tanse zelfs ver achter zich en bereikte on geslagen het einde. Bondsbestuurder De Heus reikte de kampioensmedaille uit en nam de spelers stuk vor stuk onder de loupe, waarna de voorzitter van B.V. „Cen traal", de heer Rensen, de verdere prijzen uitreikte en een slot aan deze dagen maakte. De wedstrijdleiding was bij de he ren J. Galj aard en H. Rietbergen in goede handen. De eindstand werd: Teiwes Hooff Janse Op de foto: Kampioen Teiwes In actie.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5