DUINSTREEK Kath. studenten in Leiden krijgen een eigen parochie Negatiet pleidooi voor een „buitentijdse werkelijkheid" Verrassende mededeling van mgr. |ansen voor St. Augustinus 55 jaar getrouwd MAANDAG 9 TUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 SANCTUS AUGUSTINUS Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft zondagmorgen in Lei den in de St. Lodewijkskerk voor de verzamelde leden en oud-leden van de katholieke studentenvereniging „Sanctus Augustinus" een mededeling gedaan, die een schone bekroning vormt van het dertiende lustrum, dat door de Augustijnen wordt gevierd. Z.H. de Paus heeft er nl. in toegestemd, dat de katholieke studenten-gemeenschap in Leiden verheven wordt tot een parochie. Mgr. Jansen zei in de korte predikatie, die hij hield tijdens de Pontificale Hoogmis, die door hem in de dekenale kerk van Leiden werd opgedragen, dat de oud-studenten-moderator pater dr Henri van Rooyen, en vertegenwoordigers van de studentenvereniging hem al dikwijls bena derd hadden om dit voorrecht voor Leiden te verkrijgen. wijls in hun latere leven niet alleen hun eigen geluk, maar ook dat van anderen in handen hebben. De kerk biedt daarom ook extra zorg aan Uw studentenorganisatie. „Uw studentenorganisatie heeft een eigen moderator, die door twee pries ters geassisteerd wordt. Mgr. Jansen sprak hierna over het verlangen, dat onder de studenten leefde een eigen parochie te bezitten, waarna hjj zijn, reeds vermelde, officiële mededeling deed. In dit verband sprak hij daar na over het vele goede werk, dat de oud-studentenpastoor dr. Van Rooy en voor „Sanctus Augustinus" en de katholieke Leidse studenten, ja voor Pontificale Hoogmis bij 13e lustrum In feite werd de moderator van de katholieke Leidse studenten aL pas toor oenoemd, hoewel hij juridisch geen recht had op deze titel, en zijn assistenten werden kapelaans ge noemd. Nu de katholieke studenten over een eigen kapel beschikken (in het „Eigen Huis" aan het Rapen burg") achtte mgr. Jansen de gele genheid gekomen om de katholieke studentengemeenschap een eigen sta tus te geven. Het wordt een „perso nele parochie" dat wil zeggen, dat alle katholieken die in Leiden gaan studeren door dit feit onder deze pa rochie gaan behoren. Te beginnen met het nieuwe studiejaar, in okto ber a.s. zal de studenten-parochie ka- noniek worden ingesteld. De plechtige Hoogmis in de St. Lo dewijkskerk werd gistermorgen door Rotterdams bisschop opgedragen met assistentie van deken W. P. M. Ha ring als presbyter assistens, dr. H. v. d. Ven, provinciaal van de Kruishe ren als eerste troondiaken, de mode rator van Sanctus Augustinus dr. L. van Noort o.s.c. als tweede troondia ken, kapelaan Van Wel, als diaken en de weleerwaarde heer J. C. van Hooy- donk als subdiaken. Ceremoniarius was de secretaris van de bisschop dr. Guljée. Een schola van studenten, versterkt met de schola uit Warmond zong de gregoriaanse wisselende ge zangen, aan het orgel begeleidde de heer J. Wisse. De prachtige, nog niet zo lang ge leden gerestaureerde dekenale kerk, was tot de laatste plaats bezet. Roeping. Zijn predikatie, die leidde tot de verheugende mededeling, die wij in de aanhef van dit artikel weergaven, handelde over het evangelie van deze zondag: „een zeker iemand richtte een gastmaal aan". Mgr. Jansen sprak van de roeping van ieder mens tot het Godsrijk. Ieder mens is tot dit „hemels gastmaal" uitgenodigd. Door het doopsel hebben wij de uitnodiging tot dit gastmaal aangenomen en be vestigd in het H. Vormsel. Als bur gers van het Godsrijk zien wij allen met verlangen uit naar het Rijk van Christus. Al onze idealen zijn hier aan ondergeschikt. Dit geldt zeer ze de gehele Leidse studentengemeen schap heeft gedaan. „Moderator van een studentengemeenschap is een moeilijke functie" aldus mgr. Jan sen. Studenten zijn doorgaans niet gemakkelijk. Spr. wenste openlijk te verklaren, dat hij voor het prachtige werk van deze bescheiden, hard-wer- kende priester de diepste bewonde ring heeft. „De nieuwe parochiegemeenschap aldus vervolgde de predikant, geeft u rechten, maar ook nieuwe plichten. Uw nieuwe pastoor zal daarover in de komende maanden nadere mede delingen over doen. Hoofdzaak is, dat méér nog dan voorheen onder de Leidse katholieke studenten, de idee levend wordt, dat wij burgers zijn van het Godsrijk. Het Christen zijn vraagt van ons offers, die alleen door mensen met idealen gebracht kunnen worden. Mgr. Jansen verliet aan het einde van deze pontificale Hoogmis zege nend de kerk. Hij zat daarna aan het ontbijt, dat voor Augustijnen en oud- Augustijnen was bereid in „In den Vergulden Turk". Gistermiddag hebben de reünisten van S.A. op het „Eigen Huis" een ge zellige vergadering gehouden bestuur, reünisten en afgevaardigden werden om 5 uur op een borrel ontvangen. KATWIJK AAK RF» RIJN Oprichtingsvergadering speeltuin vereniging In een bijeenkomst, waarvoor grote belangstelling be stond, werd zaterdagavond in het Prot. Militair Tehuis „M. A. de Ruyter" aan de Tulpstraat de speel tuinvereniging „De Molenweide" op gericht. De vice-voorzitter van het voorlopig comité, de heer A. T. J. Evers, die de samenkomst met een woord van welkom opende, gaf een uiteenzetting omtrent de noodzake lijkheid van de totstandkoming van een speeltuin in de wijk het Molen- blok, Vervolgens was het woord aan me vrouw A. Beeldman uit Heemstede, die een causerie hield over het on derwerp „De vrouw in het-praktisch speeltuinwerk" Spreekster wees o.m. op het belangrijke werk dat een vrouw in het bestuur van een speel tuinvereniging kan verrichten, om dat zij bij uitstek op de hoogte is van het kinderspel. De volgende spreker, die de aan dacht der aanwezigen vroeg, was de heer P. Filippo uit Leiden, voorzitter van de Leidse Bond van speeltuin verenigingen die onder de titel „U en de speeltuin" het een en ander ver telde over de organisatie van een speeltuinvereniging. Met erkentelijk heid wees de heer Filippo vervolgens op de hulp, die door de gemeentebe sturen aan de speeltuinverenigingen wordt verleend, zowel in de vorm van financiering van de eerste aan leg als jaarlijkse subsidies in de ex ploitatielasten. Op deze uiteenzetting vormde een uitgebreide bespreking CAMUS BEDOELDE ER IETS MEE teren? Belangstellenden voor het toneelspel van de hun dertiende lus trum vierende Augustijnen te Leiden konden zich dit gisteravond in de Stadsschouwburg om twaalf uur afvragen, na drie uur geconfronteerd te zijn met de verwrongen denkbeelden van een hyperconsequent man. Camus heeft „Caligula" geschapen, die voor een nuchterling een psychopathisch fenomeen is, maar hij bedoelde er ongetwijfeld iets mee Dezelfde nuchter ling zal bij deze onthulling opmerken: ,.Dat dacht ik al. Maar wat?' De tonelisten van de katholieke -studentenvereniging „Sanctus Augusti nus" hebben gisteravond ter gelegenheid van hun feest in elk geval dit loodzware drama gespeeld. Krachttoer van de Leidse Augustijnen In het programma werd het spel van commentaar voorzien. Men heeft geaarzeld bij de keuze van dit stuk en daar kunnen wij inkomen. „Cali gula" is immers een hartig brokje dramaturgie, dat de feestvierende Augustijnen zwaar op hun wellicht toch al wat overladen maag ligt. Daarnaast geldt de overweging of het verantwoord was uit de rijke to neellitteratuur juist dit stuk te kie zen. „Ergens", zo lazen wij in het pro gramma, „lijkt ons het gekozen stuk een pleidooi voor een leven in ge- ker ook voor de studenten, die dik- loof aan buitentijdse werkelijkheid". Maar er zijn toch wel betere en po sitiever pleitbezorgers voor deze „bui tentijdse werkelijkheid" aan te wij zen. Aldus redenerend zou men de strekking van dit stuk een bewijs uit het ongerijmde kunnen noemen. Ca ligula hoopt door het onmogelijke te doen, door alle gevestigde deugden, die de fundamenten van de ordening in de samenleving zijn tot ondeug den te maken en van ondeugden deugden het onmogelijke te bereiken. Caligula bereikt niets en hij erkent dit in het slot van het vierde bedrijf Een godsdienstig mens kan hier aan een strookje breien overwegend, dat slechts voor God het onmogelijke mogelijk is, en dat een hart eerst in Hem de verlangde rust vindt. Auggs- tinus heeft dat eens gezegd en bij lustrumvierende Augustijnen komt LEIDERDORP DE HEER W. A. PLEIJZIER NIET IN DE NIEUWE RAAD Daar de heer W. A. Pleijzier, on langs voor de CHU, gekozen tot raadslid, een benoeming als hoofd ener school te Rotterdam heeft aan vaard, zal hij bijgevolg niet in de nieuwe raad verschijnen. Hij wordt opgevolgd door de heer C. de Graaf die reeas eerder deel van de raad uitmaakte doch in verband met een buitenlandse reis voor het raadslid maatschap bedankte. Hoewel de heer de Graaf momenteel nog in Amerika vertoeft zal hij, tegen dat de nieuwe raad wordt geïnstalleerd weer in Lei derdorp terug zijn. Het Groene Kruis. Onder lei ding van de voorzitter, de heer K. v. Diepeningen, hield de Zuid-Holland se Vereniging Het Groene Kruis, afd. Leiderdorp haar jaarvergadering in het Dorpshuis. Zuster A. W. Hoog vliet gaf een overzicht van de werk zaamheden waaruit bleek dat vooral het bezoek aan het consultatiebureau sterk toeneemt, zo zelfs dat binnen betrekkelijk korte tijd een zitting van éénmaal per week niet meer vol doende zal zijn. Dit was voor de voorzitter aanlei ding op te merken dat er vrij spoe dig een tweede wijkzuster nodig zal zijn mede ook gezien de groei van de gemeente. In vergelijking met andere gelijkwaardige gemeenten blijkt dat deze meestal twee wijkzusters heb ben. De financiële consequenties hier van vormen een punt van bespreking en men vreesde dat de pas verhoogde contributie opnieuw zou worden ver hoogd. Het bestuur zal in deze met een uitgewerkt plan komen en dit over enige maanden in een extra leden vergadering behandelen. Het verslag van de penningmeester meldde, na een storting van 500 in het fonds voor Stichting van een wijkgebouw en in het fonds voor aanschaf van verplegingsartikelen 510.een te kort van 4.192,66, welk bedrag ge dekt wordt door subsidies van Lei derdorp en Zoeterwoude. Evenwel is de financiële toestand van de vereni ging niet verontrustend daar zij nog beschikt over een legaat van 3000. en het fonds tot stichting van een wijkgebouw waarin een bedrag van 8.774. In het bestuur werden herkozen mevr. B. Seretr-Cruden en de heren K. v. Diepeningen en J. Peerenboom. Bij de daarop volgende bespreking wordt hier a niveau gekruist door over het nieuwe wijkgebouw kwam ter sprake of men zal overgaan tot stichting van een groot centraal wijk gebouw of op verschillende plaatsen consultatiebureaus. In het laatste ge val zou reeds in het ijlkwartier reeds begonnen kunnen worden. Na enige discussie werd besloten tot decen tralisatie en kreeg het bestuur mach tiging de plannen voor te bereiden. Rioleringswerken gegund. Het architecten en ing. bur. ir. J. P. van Bruggen G. Drexïiage, ir. J. J. Ster- kenburg en A. Bodon te Rotterdam, heeft namens B. en W.W gegund het maken van rioleringswerken in de kom van de gemeente aan de firma Koster en Visser te Waddingsveen, voor 220.800. Rioleringswerken in het Zijlkwar tier aan de firma L. P.'v. d. Geer te Leiden voor 98.100. Beide firma's waren bij een op 28 mei j.l. gehouden aanbesteding voor genoemde werken de laagste inschrij- Geboren: Frans z. van F. Ho- gervorst en M. C. Stijn. Florentina Eveline d. van R. Loth en T. Kooistra. Arie Peter z. van P. van Beecht en Nikoline Margaretha d. van G. van Woudenberg en B. van Eijk. Ondertrouwd: Klaas Balten Hen drik Borreman 30 j. en Johanna Wil- helmina Snel 34 j. John Robertson 29 j. te Bloemendaal en Maria Julia Charlotte van Burink 21 j. Getrouwd: Gijsbertus van Wfjk 48 j. te Nijmegen en Meinsje van der Sterre 41 j. Maarten Cornelis van Gaaien 25 j. te Alphen aan den Rijn en Heidereina Kapteijn 20 j. ZOETERWOUDE VROUWENWEG AAN VERKEER ONTTROKKEN Nu het gedeelte van de in aanleg zijnde rijksweg no. 4a tussen de rijks weg no. 12 ('s-Gravenhage-Utrecht) en de Oude Rijn voor het verkeer is opengesteld, zal een in de gemeen te Zoeterwoude gelegen gedeelte van de provinciale weg no. 17 (Zoeter- meer-Leiden) ter hoogte van de kruising met genoemde rijksweg 4a aan het openbaar yerkeer moeten worden onttrokken. Dit te onttrek ken weggedeelte ls gelegen ter weerszijden van de in de provinciale weg aanwezige provinciale brug (Vrouwenbrug) over de evenwij dig aan de rijksweg no. 4a lopende Meerburgerwetering. De rijksweg de provinciale weg. De kruising niveau van de be staande provinciale weg en de rijks weg zal in het belang van de veilig heid van het verkeer moeten ver dwijnen, waartoe de Vrouwenweg en de Miening ter plaatse opgebroken en van de rijksweg afgesloten moe ten worden, een en ander in overleg met rijkswaterstaat. Als gevolg hier van is onttrekking van het onder havige gedeelte van de provinciale weg met de daarin gelegen Vrou wenbrug nodig. Gelderswoudse Polder. In de vergadering van stemgerechtigde in gelanden werd de rekening 1957 vast gesteld aan inkomsten op 1375 24, uitgaven 1268.97, batig saldo f 106.27. De begroting voor 1958 werd vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op 1533.70. De omslag werd daarbij bepaald op ƒ16,— per h.a. (v.j. ƒ16). Voor de goede waterbeheersing werd een peilbesluit, zowel voor de zomer als de winter genomen. De heer P. Wiegel uit Nootdorp, beheerder van het natuur-reservaat de z.g. Plas, deed enige mededelin gen omtrent de plannen om te ko men tot betere groei van de water gewassen. Het ligt in de bedoeling de zeer slappe bodem van het water tijdelijk doog te leggen waardoor dan op de bagger, eenmaal uitgedroogd, eer. groeizame bodem voor de water planten zal ontstaan. Omtrent deze bemalingen werd tot overeenstem ming gekomen. De voorzitter, de heer G. P. v. Leeu wen stelde vast, dat bij de hoge wa terstand, op 25 februari j.l. de kaden op geen enkele plaats gevaar hebben opgeleverd. Niettemin zal het gewo ne onderhoud steeds voortgezet moe ten worden. In de maand augustus zal een schouw over de wateringen worden gedreven. De alsdan gedane beschou wingen zullen dan ook nageleefd moeten worden om te voorkomen dat het water niet tijdig de combinatie- duiker van de Oost- en Westbroek Polder bere'kt. N.K.J.B. Dinsdagavond om 7 uur wordt er voor jongens van 16 jaar n ouder een sports vond georganiseerd. De volgende nummers staan op het programma Driekamp: 100 m en 400 m., hardlopen en kogelstoten. Vrije nummers Boegsprietlopen over Kor te Miening, 2500 m. hardlopen en hoogspringen. De deelname staat open voor iedere inwoner van Zoeterwoude n is ge heel kosteloos. Er wordt precies op tijd gestart. de uitspraak wèl van pas. Maar er is toch en vrij lange en vermoeiende redenering nodig vóór men via de tergende paradoxen van Camus' Caligula tot deze conclusie komt en wij vinden het „ergens" uit het com mentaar van het programma (zie bo ven) topografisch ontoereikend. Camus heeft de Romeinse tiran Caligula in dit spel geplaatst. Na de dood van des keizers beminde Dru- silla heeft er in zfjn karakter een om wenteling plaats. De keizer vernie tigt wat hij eens beminde, hij moordt en laat moorden en maakt elke dwa ze inval waar. Dit alles motiveert hij met een huiveringwekkende theorie: „het noodlot laat zich niet beheersen en daarom heb ik mezelf tot het noodlot gemaakt. Dan kan het fatum mij niet meer kwellen en ben ik ein delijk een vrij man. die het onmo gelyke mogelijk maakt". In de loop van het stuk worden de ideeën van deze tiran- steeds consequenter, c.q krankzinniger. Tegen het eind ver moordt hij zijn maitraisse eigenhan dig op het toneel, de vrouw mint hem zeer en zij slaat in haar doods strijd haar armen rond haar bemin de. Zó zijn er nog vel wat stuitende scènes in dit stuk. Men heeft ook wel eens kunnen lachen. Om de episode bijvoorbeeld waarin Caligula een rijtje dichters dwingt een gedicht over de dood te schrijven en voor te dragen. Met een fluitje snijdt hy de rederijke dichters in de eerste regel al de adem af; één zelfs komt niet eens aan zijn gedicht toe, omdat de theatrale houding die hij aanneemt Caligula al genoeg zegt over de inhoud van het vers. Hiermede komen wij op het spel in deze „krachttoer" van „Sanctus Augustinus". Peter Cohn (pseudo niem) was als^Caligula de verrassing van de avond; het gehele toneel was van hem, en door zijn gespierde spel. kreeg men de indruk, dat de meeste anderen maar zo wat figureerden De jonge acteur weet goed hoe hij effect moest maken; hij bracht bij voorbeeld de toeschouwers in adem loze aandacht toen hij tot voorbij het souffleurshok liep, om in de zaai met gedempte stem de doden aan te wij zen. die hem kwelden. Het spel van Caesonia, zijn mal- tresse (Els Thomeer), was niet zo overtuigend, hetgeen te wijten was aan het feit, dat reliëf in haar stem ontbrak. Zij had in haar optreden iets van eer slaapwandelaarster, die automatisch doet wat haar wordt op gedragen en aldus had zij toch wel een bruikbare oplossing gevonden. Bart Gribnau Cultiveerde als „een hoveling" een typisch nuchter stijltje, dat het in zijn wat onwaarschijnlijke positie van kritiekloos meeloper wel deed. Scipio, de jonge dichter (Ami van Vree) droeg mèt zijn rol het probleem rond, hoe hij tegen het eind van het stuk waar kon maken, dat hij zich aan Caligula verwant weet. Als hij daar niet in geslaagd is heeft het niet aan hem, maar aan Camus gelegen. De andere spelers kunnen wij als decor rond Caligula beschouwen. Zij hadden rollen van gelijke strekking en sterkte. De aankleding was bijzonder ver zorgd, de belichting fantastisch en soms huiveringwekkend, de decors waren talentvol opgebouwd. Wij vin den het een verdienste van de tone listen. dat zij tot middernacht de aandacht min of meer gevangen heb ben gehouden alhoewel In het twee de en derde bedrijf een kleine ver slapping in spel en dus ln aandacht onvermijdelijk was. Ben van Hes was de regisseur. Het donderend applaus, dat op de eerste plaats voor de fascinerende Caligula bestemd was, sloeg ook op hem. Hierna werd overgegaan tot,ver kiezing van een speeltuinbestuur. Gekozen werden hierin de dames I. van SchootenDe Voogd en H. BikkersMensert en de heren J. Bikkert L. Melissant, H. G. Meulen- beld, J. Plagman en A. J. Jansen. Na enig overleg werd uit het nieuw gekozen bestuur tot voorzitter be noemd de heer H. G. Meulenbeld. LEIDSCHENDAM VIJF EN VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar J. van der MeerVan Leeuwen, wonende Weidestraat 13, hoopt op zaterdag 21 dezer de dag te herdenken waarop het 55 jaar gele den in het huwelijk is getreden. Voor de uit dit huwelijk geboren 6 kinderen met hun kinderen en 2 kleinkinderen is dit een reden om feest te vieren hoewel dit op enigs zins beperkte wijze zal moeten ge schieden omdat moeder van der Meer een te grote drukte niet best verdragen kan. De bruidegom is ondanks zijn 77 jaar goed gezond en was steeds in de tuinbouw werkzaam. Zijn 74-jarige bruid mag zich eveneens in een goede gezondheid verheugen maar moet zo langzamerhand toch wat kalmpjes aan gaan doen. WARMOND Ernstige autobotsing Zaterdagavond ongeveer 8 uur heeft zich in deze gemeente een ern stig verkeersongeval voorgedaan. Een personenauto bestuurd door mej d. V. wilde op de Herenweg ten hoogte van de buitenplaats Haghe- weide een voor haar rijdende mo torrijder passeren toen juist uit te genovergestelde richting een bestel auto naderde. De wagens konden el kaar niet meer ontlopen en kwamen met grote vaart met elkaar in bot sing. De broer van mej. v. V. die naast haar zat, werd uit de auto ge slingerd en bleef zwaar gewond lig gen. Dr. Walenkamp was spoedig ter plaatse en ook werd geestelijke bijstand aan het slachtoffer verleend door de pastoor van de parochie. De gewonde werd vervoerd naar het Academisch ziekenhuis te Leiden. Naar wij vernemen was zijn toestand hedenmorgen nog zorgelijk. Mej. de V. kreeg een lichte hersenschudding en een shock. De materiële schade was zeer groot. GEMEENTEREKENING 1956 Door b. en w. is aan de raad ter voorlopige vaststelling aangeboden de gemeenterekening voor het dienst jaar 1956. In hun uitvoerige toelich ting wijzen zij er op, dat het batig saldo van de gewone dienst t 21670,70 en het nadelig saldo van de kapitaal- dienst 130.576,81 bedraagt. Deze cij fers geven echter geen duidelijk beeld van het werkelijk resultaat van dit rekeningjaar. Wanneer ad ministratief de juiste boekingen heb ben plaats gevonden bedraagt het werkelijk saldo van de gewone dienst slechts 2871,37, terwijl het nadelig saldo van de kapitaaldienst slechte bedraagt f 3892,05. De inkomsten en uitgaven bedragen resp. voor: vroe gere diensten ƒ45885.77, ƒ41951.53 Algem. beheer 4025.10, 99.311,48 Openb. veiligheid 1 116ü.45, f 19963 53 Volksgezondheid 10551.36. 15170 77 Volkshuisvesting 61319.38, 62307.91 Openb. werken 28203.18, 90302.99. Eigendommen niet voor publieke dienst bestemd f 9701.27, 10022.05 Onderwijs 9859.13, 82336.83. Maat schappelijke steun en voorzorg 23754.13. f 59499.36. Economische aangelegenheden 283.57, 4733 54. Dekkingsmiddelen van algemene aard 80159.06, ƒ416.82. Algemene uitkering en bijdragen 242 951 22. Kasvoorzieningen 10562.72, 13005.- Overige inkomsten en uitgaven 9927.26, ƒ9847.26. Geboren: Petrus Adrianus Bar- tholomeus zn van C. A. v. Schagen en L. J. Kluvers; Peter zn van W. A. van Es en J. de Pater; Helena Mar garetha dr van E. van Ham en C. H. M. Moonen; Rudolf Lambertus Johannes zn van B. P. Vink en Ch R. Eilers; Gijsbertus Leonardus Chrlstianus Maria zn van A. J. v Leeuwen en M. M. v. d. Poel; Mar garetha Anna Caecilia dr van H. C. v. d. Geest en M. J. Bisschop; Eliza beth Agatha Josephina dr van C. A E. v. Winsen en W. M. C. Wassenaar; Jan zn van G. Kamsteeg en M. van Alphen-Tnienette Willemine dr van M. D. Bergman en W. C. Starren- burg. Gehuwd: A. Jansze 29 j. en A. A. Bogaards 26 j.; H. J. W. Timmer 32 j. en C. M. Wassenaar 29 j.; J. J Schakenbos 41 j. en C. A. Th. van Remmen 32 j.; L. J. Nleuwenhuis 25 j. en A. C. v. d. Laan 21 j.; L. A. v. Kasteren 26 j. en Q. M. Beugels- dijk 19 j. Overleden: H. J. Tuinder 85 j.. echtgenoot van M. v. d. Wooning: W. Wijnhof 82 j., echtgenote van A. v. d. Wulp; M. A. Juffermans 79 j. N00RDWIJK ERNSTIGE BOTSING Zaterdagmorgen had een ernstige botsing plaats op de Gooweg in de bocht bij Calorama, tussen 2 dienst- bussen van de N.Z.H.V.M. De bus, komende uit de richting Noordwij- kerhout, moest juist voor de bocht uitwijken voor een handkar, waar door deze op de linkerhelft van de weg kwam te rijden. Op ditzelfde moment kwam de bus vanuit Noord- wijk en met een hevige klap schoten beide bussen met de linkerzijde in elkaar. Hierdoor liepen beide bussen ernstige schade op. Wonder boven wonder liep geen der passagiers verwondingen op. Het verkeer op dit drukke punt onder vond veel stagnatie. Beide bussen moesten worden weggesleept. VOORHOUT Echtpaar Jonker-Datema Op 23 juni a.s. hoopt het echtpaar J. Jonker-Datema, Boekhorstlaan 5 te Voorhout de dag te herdenken, dat zij vóór 55 jaar in het huwelijk tra den. Hun huwelijk is rijk met kinderen gezegend, nl. 18, waarvan er thans nog 12 in leven zijn. Het aantal klein kinderen bedraagt 64, terwijl er reeds twee achterkleinkinderen zün. Beiden maken het thans naar om standigheden heel goed. Zij zijn resp. 78 en 75 jaar oud. De bruidegom is nog behoorlijk kras voor zijn leeftijd. Hij doet niets liever dan in z'n schuur wat knutselen en familie en kennis sen van dienst zijn door 't opknappen van velerlei soorten karweitjes, kort om een „manusje-van-alles". De bruid is niet minder handig «-p haar terrein. In de huishouding ontgaat haar niets. Behalve de was en het andere zwaar dere werk wil ze alles nog zelf op knappen en verzorgt met evenveel liefde haar kippen als indertijd haar eigen kinderen, die nog steeds het ouderlijk huis als een geliefd aan loophuisje gebruiken. WASSENAAR VOORSTELLEN AAN GEMEENTERAAD. Brug Zijlwatering. B. en w. hebben de gemeenteraad voorgesteld, een bedrag van 199.800 te voteren voor het bouwen van een brug in de van Groeneveltlaan over de Zijl watering. Deze brug die ten zuidoosten van het park Deyleroord gebouwd zal worden, zal twee gedeel ten van het uitbreidingsplan Zijlwa tering met elkaar verbinden. De brug is, nu achter de Havenka de 135 woningen hun voltooiing na deren, van groot belan^ voor het be zoeken van kerken en scholen aan de andere zijde van de Zijlwatering en voor leveranciers, aldus r. erken b. en w. op. De brug zal uitgevoerd worden van gewapend beton. De rijweg over dv brug is voorlopig 7 meter breed geprojecteerd, doch kan later ver breed worden. Aan voetpaden is in verband hiermee een breedte van 6 meter in totacl gegeven. De brug zelf zal 135.800.kosten, dc aansluitende wegen 64.000.—. Voor de financiering van deze bouwkosten hebben b. en w. van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten een aanbieding gekregen voor een geldlening, groot 200.000.— met een looptijd van 30 jaar en tegen een ren tevergoeding van 5 B. en w. stel len de raad voor, deze geldlening te sluiten en de brug met bijbehorende werken te laten uitvoeren. Verbouwing Pius X-schooI. Het bestuur van de Pius X-school heeft het gemeentebestuur medewerking verzocht voor een kleine verbouwing, die ongeveer 3000.— a f 4000.— zal kosten Het gaat om een verbouwing van de hall van de «chöol, waardoor een 11e lokaal verkregen kan worden. De school telt 10 lokalen en een 11e klas is ondergebracht in een zaaltje van de Goede Herder-kerk, dat per 1 september a.s. niet meer beschik baar zal zijn. B. en w. hebben de ge meenteraad voorgesteld, de gevraag de medewerking te erlenen. VakantieregelingenAan de raad zijn ter vaststelling voorgelegd ver plichte vakantieregelingen, resp. voor de melk- en kruideniersbedrijven en voor de slagersbedrijven. Al deze be drijven zullen volgens een bepaald rooster een week gesloten zijn. De va kantie van de slagers valt in de pe riode van 7 juli tot en met 20 septem ber, de vakantie van de kruideniers en melkwinkels in de periode van 9 juni tot en met 23 augustus. Ondertr.: P. C. van Leeuwen en J. A. Sirre; H. de Jong en G. L. van Duy ven boden; C. J. F. Klaassen en C. S. Schram; J. C. van der Holst en C. C. Compier. ZOETERMEER Brandweerwedstrijd. Bij de za terdag j.l. te Vlaardingen gehouden provinciale brandweerwedstrenden provinciale brandweerwedstrijden ren, behaalden ploegen van Nutrica en Brinkers fabrieken n.v. ir hun af delingen een derde prijs. DSO. Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan hield de voetbalver eniging DSO zaterdag een jubileum- streektoernooi, waarbij ook diverse vermakelijkheden waren opgesteld, 's Middags werden een 10-tal wed strijden gespeeld waaraan werd deel genomen door elftallen uit Waddinx- veen, Moerkapelle, Berkel en Roden rijs, Zevenhuizen en natuurlijk het elftal van DSO. Het werd een pret tige middag, die het aanzien ten volle waar was. Ook de publieke belang stelling was prima. De uitslag was als volgt: 1. Waddinxveen met 6 p., 2. DSO 5 punten, 3. Moerkapelle (na strafschoppen met 4 p., 5. Berkel met 4 punten en 6 Zevenhuizen met 1 p. Na deze bekendmaking werd door voorzitter Kerstens ov2rgegaan tot uitreiking- van de prijzen. De heer Helden sprak namens dc deelnemende clubs en feliciteerde DSO en overhandigde een boeket bloemen in de rood-witte kleuren. Na het toernooi bleef het tot laat in de avond gezellig op het terrein, waar men van de diverse vermake lijkheden genoot. Marktberichten ROTTERDAM, 9 juni. Vee. Aan voer 1857 stuks. 1151 vette koeien, 707 varkens. Vette koeien 300—335, 276 —290, 256—272; varkens 172170 168. Vette koeien aanvoer iets meer, handel slepend, niet geheel prijshou dend, prima's bven notering. Varkens aanvoer aanmerkelijk kleine handel tamelijk, wat stijver in prijs, zware varkens iets minder in pr(js.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3