S)e £eidóeSoii/fcci/rtt vaart Volksstemming in Frankrijk op 5 oktober Hansen BioemenS/eotei bediend Gemeenteraadsverkiezingen in Algerije Dit jaar geen topconferentie Helikopter verdwaalde De Arabische solidariteit zit vol scheuren Opnieuw ongeregeldheden op Cyprus Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACBT 32 MAANDAG 9 JUNI 1958 59ste JAARGANG No. 15528 O-D zet er CC3 GJ9 OLD achter Telefoon: Directie, Abonnem„ Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20326. Giro 103003 Abonnemenspr. t 0.59 p.w., t 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. ft.—. Advert: 17 et p mm. Telefoontjes f 1.50 REEDS BINNEN EEN MAAND De Franse regering is van plan op 5 oktober de volksstemming te doen houden over wijzigingen in de grondwet. Dit is na een zaterdagmorgen ge houden vergadering van het kabinet meegedeeld. Het kabinet overweegt voorts binnen ongeveer een maand gemeenteraads verkiezingen in Algerije te houden waarbij mohammedanen en Fransen gelijke rechten zullen hebben. Het kabinet heeft ook plannen gemaakt voor massale „demonstraties voor de eenheid" op 18 juni. Op 18 juni 1940 riep de Gaulle via de BBC de vrije Fransen op de oorlog tegen de Duitsers voort te zetten VERRASSING Het besluit om over een maand ge meenteraadsverkiezingen te houden in Algerije betekent een verrassing, daar vorige regeringen steeds hadden gezegd, dat er pas verkiezingen zou den worden gehouden als de omstan digheden dit zouden toestaan. De werkzaamheden van het minis terie van Algerije zullen voortaan direct verbonden zijn aan het bureau van De Gaulle. Generaal Salan heeft de comdté's voor openbaar welzijn in Algerije gisteren opdracht gegeven de in structies van De Gaulle uit te voeren en hun inspanningen te richten op het vormen van een eenheid tussen mohammedanen en Fransen. Eerder had de parachutistengeneraal Massu de Franse kolonisten in Algerije aan gespoord op te houden met demon streren en „opbouwender werk" te gaan doen. Het Algerijnse mohammedaanse nationale bevrijdingsfront zal de ko mende dagen een nieuwe grote aan val tegen de Fransen beginnen. Dit heeft het in Cairo bekendgemaakt INTERNATIONAAL CONTACT Westelijke diplomaten in Moskou hebben dezer dagen gerapporteerd, dat er sterke aan- ijzingen zijn, in de richting van een Russische uitnodi ging voor De Gaulle voor een bezoek aa de Sowjet-Unie. Premier Macmillan van Engeland heeft de Gaulle uitgenodigd voor een bespreking van de internationale vraagstukken. In een verklaring die hij heeft af gelegd in de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, ge zegd dat er op dit ogenblik „geen re den is voor een topconferentie" en de veronderstelling uitgesproken dat er in dit jaar van zulk een ontmoeting op hoog niveau niet zal komen. Nieuwe president van Portugal Admiraal Americo Tomas, de kan didaat van de regering, is tot presi dent van Portugal gekozen. Hij heeft een grote stemmenmeerderheid be haald. Bij de presidentsverkiezingen, die zondag in Portugal werden gehouden konden de kiezers voor'het eerst in 32 jaar ook op een oppositiekandidaat stemmen, nl. generaal Delgado. Deze kreeg echter slechts weinig stemmen. Tomas wordt de opvolger van pre sident Lopes, die na de beëindiging van zijn eerste amlbtstermijn van ze ven jaar door de regeringspartij, de „Nationale Unie", niet herkiesbaar is gesteld. Een Amerikaans hefschroefvlieg- tuig met acht offiiceren en een on derofficier is nabij Karl-Marxstadt, het vroegere Chemnitz, in Oost- D ui island tot landen gedwongen, al dus heeft de Oostduitse regering zon dagochtend officieel medegedeeld. Het hoofdkwartier van de in West- Duitsland gelegerde Amerikaanse derde pantserdivisie heeft medege deeld, dat een hefschroefvliegtuig van de divisie zaetrdag bij Hog in Beie ren uit de koers is geraakt en Oost duits gebied is binnengevlogen. Het Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft onmiddellijk een nota naar Washington gezonden om te protesteren tegen de schending van het Oostduitse luchtruim. Het toestel behoorde tot de Ame rikaanse pantserdivisie in West- Duitsland. Het was op een routine- vlucht van Frankrfort naar het oefen terrein van het Amerikaanse leger te Grafenwoehr in Zuid-Duitsland. Een woord voerder van het Amerikaanse leger verklaarde zondag, dat de pi loot kennelijk een navigatiefout heeft gemaakt en boven Oost-Duitsland is gekomen. De negen inzittenden zijn veilig. Het leger tracht via militaire kanalen in Berlijn hun terugzending te regelen, zo voegde hij hieraan toe. COMITé'S VOOR OPENBAAR WELZIJN De vereniging tot „verzet tegen de ontbinding van Frankrijk en de Franse Unie" heeft bekendgemaakt, dat zij tussen 16 en 19 mei in 6 ar rondissementen van Parijs, in 22 ge meenten in de departementen rond om de hoofdstad en in 14 andere de partementen voorlopige „comité's voor openbaar welzijn" heeft opge richt. Deze actie, zo wordt hieraan toegevoegd, zal worden voortgezet, overeenkomstig de door generaal De Gaulle uitgestippelde koers voor een nationale vernieuwing". VERLIES VOOR DE GAULLISTEN De Gaullisten hebben twee zetels in de Franse Senaat verloren. Zondag zijn in Frankrijk verkiezingen ge houden voor de helft (123 zetels) van de Senaat. Er is op indirecte wijze gekozen, namelijk door de leden van gemeentelijke en departementale organen. De uitslag is: communisten 15 (plus 2); socialisten 19 (plus 2); an dere linkse groepen 1 (min 3); radi calen 18 (min 6); MRP 13 (plus 2); gematigden 13 (plus 5); Gaullistische sociaal-republikeinen 20 (min 2) Libanon in de knel De bijeenkomst van vertegenwoor digers van de negen leden der Ara bische Loga, die te Benghazi was be legd om de klacht van Libanon over inmenging van Egptische en Syrische zijde in zijn binnenlandse aangele genheden te behandelen, is zaterdag zonder resultaat geëindigd. Libanon kon met een slotresolutie, waarin werd aangedrongen op be ëindiging van alle activiteit, die aan de betrekkingen tussen de Arabische staten afbreuk zouden kunnen doen, niet instemmen, omdat de inmenging als zodanig niet werd veroordeeld. Ook weigerde Libanon akkoord te gaan met het verzoek om dc klacht bij de Veiligheidsraar in te trekken, zolang het niet voldoende waarbor gen zou hebben gekregen. In kringen van de afvaardiging der Verenigde Arabische Republiek werd van „halsstarigheid" van Liba non gesproken. Grensoverschrijding. De Israëlische strijdkrachten heb ben een groep gewapende mannen, die van Syrië naar Libanon op weg waren, aangehouden. Bij een vuur gevecht werd een der mannen ge- Nauwere aaneensluiting van het Westen De Britse eerste-minister Macmil lan, heeft zondag in een rede op de Pauw-universiteit in Indiana, waar hij een ere-docotraat kreeg aangebo den, verklaard, dat de onderlinge af hankelijkheid van de westelijke bondgenoten van militair naar poli tiek en economisch gebied moe: wor den uitgebreid. Macmillan geloofde, dat als de reeds bestaande onderlinge afhanke lijkheid op militair gebied verder op politiek en economische gebied wordt ontwikkeld, de samenhang van de vrije wereld zo sterk zal worden, en haar aantrekkingskracht zo groot, dat in de loop der jaren de huidige be dreiging van de westelijke levens wijze zal vera wijnen. dood. Dertien werden gevangen geno men, aldus meldt een woordvoerder van het Israëlische leger. Bij de ondervraging bleek, dat de Libanezen dorpelingen waren, die waren aangeworven door een agent van de Libanese opstandelingen. Zij waren donderdag jl. naar Syrië ge zonden, o>m „wapens te verkrijgen en in de bediening daarvan te worden opgeleid". Enkele gevangengenomen Libanezen verklaarden, dat zij opdracht hadden Libanese politieposten aan te vallen en wapens te vervoeren naar bepaal de dorpen in Zuid-Libanon. Iraakse waarschuwing. Volgens het in de Franse taal te Beiroet verschijnende regeringsgezin de avondblad „Le Soir" heeft Irak de Verenigde Egyptisch-Syrische Re publiek gewaarschuwd, dat een Iraaks leger Libanon onverwijld ter hulp zal snellen, indien de Libanese grens door Egyptische of Syrische mi litaire eenheden zou worden over schreden. Toestand ernstig De bisschop van Roermond Mgr. dr. J. H. Hanssen is in de nacht van zaterdag op zondag op eigen verzoek door mgr. dr. J. H. Lemmens van de H. Sacramenten der stervenden voor zien. De toestand van de bisschop is zeer ernstig. In de loop van de week voelde Mgr. Hanssen zich onwel: de geraad pleegde huisarts dr. Bar uit Roermond zocht contact met specialisten, die een ernstige nieraandoening vast stelden. In verband hiermede werd overbrenging naar een ziekenhuis nodig geoordeeld. In de loop van za terdag is mgr. Hanssen overgebracht naar de Kath. Universiteit te Nijme gen. Hoewel de patiënt geen nadeel van dit transport gevoelde, heeft hij er toch op gestaan dat hem uit voor zorg de laatste H. Sacramenten zou den worden toegediend. Dit is ge schied; Mgr. J. H. Lemmens, die met zijn vroegere coadjutor, sinds 1 ja nuari '58 zijn opvolger, aan het hoofd van het diocees was meegereisd, heeft de plechtigheden verricht. In de af gelopen nacht heeft zich geen ver betering in de toestand voorgedaan, zo deelde het bisdom ons zondag te 12 uur mede. De toestand van de bis schop is onveranderd ernstig. Op verzoek van de vicaris-generaal zondag in alle H. Missen van het bis dom voor Mgr. Hanssen gebeden. ZILVEREN PRIESTERFEEST MGR. W. BEKKERS. Met een luisterrijke pontificale hoogmis opgedragen in de St. Jans kathedraal te Den Bosch te midden van vertegenwoordigers van he' ge hele diocees en zeer vele andere be langstellenden, heeft de bisschop coadjutor van Den Bosch, Mgr. W. Bekkers de viering van zijn zilveren priesterfeest ingezet. Behalve tal van geestelijke en wereldlijke autoritei ten waren in de kerk aanwezig reli gieuzen en priesters, delegaties van verenigingen en de 76-jarige moeder en de andere familieleden van de ju bilerende coadjutor. „Verdeling of dood" In Nicosia en elders op Cyprus zijn bij gevechten tussen Turkse en Griekse Cyprioten zaterdag en zondag drie Grieken om het leven gekomen en twaalf ernstig gewond. Ook aan Turkse zijde vielen gewonden. De Britten hébben een uitgaans verbod voor de Griekse en de Turkse wijk van Nicosia afgekondigd en deze twee wijken door een barricade van prikkeldraad van elkaar gescheiden. Op de daken van de voornaamste gebouwen in deze wijken hebben zich zondag Britse militairen met bren- g-uns opgesteld. De onlusten begonnen zaterdag, toen een duizendtal Turkse Cyprioten gewapend met messen, bijlen en ste nen naar de Griekse wijk optrokken, nadat eerder op de dag de ruiten van een gebouw van het Griekse gymnasium waren vernield en een bom was ontploft voor het gebouw van de Turkse voorlichtingsdienst in Nicosia. Door die ontploffing werd schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. De Turkse Cyprioten trokken te gen de Grieken op met de leuze „ver deling of dood", terwijl de klokken van de Griekse kerken luidden om de Grieken op te roepen tot verzet. Honderden Grieken, van wie velen in nachtgewaad, grepen messen, stok ken en alles waar zij snel de hand op konden leggen om zich te verdedigen en snelden de straat op. By de vecht partijen, die ontstonden, werden ver scheidene auto's gestenigd en bran den gesticht Het Turkse ministerie van buiten landse zaken gaf zondag een commu niqué uit, waarin werd gezegd, dat Turkije na rijk beraad tot de slot som is gekomen, dat verdeling van Cyprus de enige oplossing van het Cyprische vraagstuk biedt. Generale repetitie van een kleurrijke traditie Zaterdag werd in Londen de generale repetitie gehouden voor de „Trooping the Colour", welke op 12 juni plaats zal vinden. Foto: de „Horse Guards" blijken nog steeds van meetkunde en rechte lijnen te houden. De negen jaar oude kabouter Susan Bone bood prinses Margaret, opper voortrekster, een sleutel aan, welke van bloemen gemaakt was. Dit vond plaats tijdens de bijeenkomst van 3800 gidsen en kabouters, welke zaterdag te Helmingham Hall werd gehouden. Twee zusjes gedood op onbewaakte overweg Op de onbewaakte overweg te Ol- debroek in de spoorlijn Zwolle Amersfoort zijn zondagmiddag twee zusjes, de zeventienjarige Gerrigje en de zevenjarige Willempje Wolf door een trein gegrepen en op slag gedood. Het oudste meisje passeer de de overweg per fiets, waar ach terop haar jongere zusje was gezeten. De kinderen woonden in Hattemer- broek, in de gemeente Oldebroek. De trein had een half uur vertraging. BESTUUR ST. MARTINUS VOELT NIETS VOOR BREUK MET K.A.B. In een circulaire heeft het bestuur van de Ned. Kath. Vereniging van militaire ambtenaren „St. Martinus" zijn afwijzend pre-advies omtrent het door de afdeling 's-Gravenhage in gediende voorstel, dat op de alge mene vergadering te Venlo op 2 en 3 juli wordt behandeld, nader om schreven. In dit voorstel dringt de afdeling 's-Gravenhage er bij het be stuur op aan de band met de K.A.B. te verbreken. In tegenstelling met het door de afdeling 's-Gravenhage gestelde, dat het «rgros der leden" niets voelt voor een volwaardig lidmaatschap van de K.A.B., is het bestuur van mening, dat verschillende afdelingsbesturen tot een goede en regelmatige samen werking zijn gekomen met de plaat selijke besturen van de K.A.B. Desondanks is het bestuur er zich van bewust, dat de pogingen van de afd. 's-Gravenhage om tot een goede samenwerking te komen met het plaatselijk K.A.B.-bestuur schipbreuk hebben geleden. Verder ziet het bestuur in het feit, dat het Episcopaat nog geen beslis sing heeft genomen inzake de toe komstige structuur en organisatie van de katholieke vakbeweging geen aan leiding tot een eigenmachtig en daar door voorbarig optreden te advise ren. Prins Rainier vond krentenbrood heerlijk De Zwolse cursistenvereniging van leerlingen en oud-leerlingen der Zwolse bakkersvakschool heeft een vriendelijke brief ontvangen van Rai nier, prins van Monaco, waarin deze, mede namens prinses Gracia, harte lijk dank zegt voor het enorme kren tenbrood dat ter gelegenheid van de geboorte van prins Albert "an Zwolle naar het paleis van Monaco gezon den is. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wisselvallig weer Een randstoring, die zaterdag over Engeland in noordoostelijke richting trok, werd boven de Noordzee weer iets dieper. Gelijktijdig breidde een hoge drukgebied voor d kust van Portugal zich over Frankrijk uit. Daardoor ontstond in onze omgeving een krachtige zuidwestelijke lucht stroming, waarmede koele oceaan- lucht naar ons land werd gevoerd. De depressie op de Noordzee ver oorzaakte vooral in de noordelijke provincies vrij veel regen, in het uiterste zuiden van het land kwamen echter flinke opklaringen voor. Vanmorgen was de depiessie boven Scandinavië aangekomen, gevolgd door een zwakke rug van hogere luchtdruk. Ten westen van Ierland nadert een nieuwe storing, die mor gen opnieuw regen zal veroorzaken. Achter deze storing om zal polaire lucht, afkomstig van het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen, via de Noordzee naar ons land gaan stro men. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING Vernderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien Weinig verandering in temporatuur Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit noordelijke richting. 10 Juni zon op 04.21 onder 20.58; maan op 01.06; onder 13.50. Hoogwaterstanden 10 Juni v.m. 9.35; n.m. 10.05. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO ALGIERS MADRID MALLORCA regen 14 C. zwaar bew. 22 zwaar bew. 20 motregen 19 zwaar bew. 15 half bew. 21 zwaar bew. 17 onbew. 18 licht bew. 18 zwaar tew 21 21 - 23 licht bew 23 half bew. 21 licht bew. 21 half bew. 22 licht bew. 22 licht bew. 23 zwaar bew. 27 licht bew. 25 zwaar bew. 23 half bew. 30 zwaar bew. 24 half bew. 40 zwaar bew. 29 zwaar bew. 28 Korreltje Een zot is altijd gewillig als een zottin het wil. Heine.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1