V. is weer ontsnapt Brandende benzinetanker veroorzaakte zonsverduistering Met behulp van stoel tafel over de muur en Rampzalige botsing op Nieuwe Waterweg MAANDAG 9 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 I overstak zogenaamd om de gevan geniswagen binnen te stappen gooi de hij zijn regenjas over het hoofd van de hoofdgeleider heen en vlucht te. De man zag hoe V. zich tussen een groep kinderen begaf en daarna uit het oog verdween. Schieten zou met het oog op de aanwezigheid van de talrijke kinderen ernstige gevol gen kunnen hebben, terwijl een ach tervolging op niets uitliep. Voor deze nalatigheid werd de betrokken hoofd geleider door de rechtbank te Haar lem op 6 maart j.L veroordeeld tot een geldboete. Kort na zijn ontsnap ping werd V. weer gearresteerd. In Utrecht waren drie personen van het bewakend personeel gewa pend. Er is evenwel niet geschoten. Het heeft kennelijk in de bedoeling gelegen dat ook de gedetineerde Van D. zou ontvluchten. Deze zou door V. zodra die bovenop de muur was, worden opgetrokken. De bovenkant van de muur is n.l. niet afgerasterd. Naar alle waarschijnlijkehid heeft V. toen hij eenmaal op de muur zat, niet de sprong van vijf meter naar beneden behoeven te maken. Aan de andere kant van de muur bevindt zich de voortuin van de directeur I van het huis van bewaring 2. In deze tuin staat een schuurtje dat tegen de i muur is gebouwd en gemakkelijk als tussenfase voor de sprong naar beneden gebruikt kan worden. I Koningin op verjaardag aardrijkskundig genootschap Zaterdagmiddag heeft H.M. de Koningin de vergadering van het 85-jarige Kon. Aardrijkskundig Genoot schap in het Kon. Instituut voor de tropen te Amsterdam bijgewoond. Foto: HJVI. de Koningin in gesprek met prof. ir. E. A. Vening Meinesz. Signalement van Leidenaar op de televisie De 35-jarige uit Leiden afkom stige gedetineerde V. heeft zaterdag avond omstreeks kwart over acht kans gezien uit het huis van bewa ring 2 te Utrecht te ontvluchten. Van hem ontbreekt thans elk spoor. Het laatst is hij gesignaleerd in de omgeving van Zeist, maar ondanks ijverig nasporingswerk van enkele tientallen politiemannen is men er niet in geslaagd de voortvluchtige aan te houden. V. is voor de Leidse politie en ook voor de lezers geen onbekende. Hij is reeds enige malen ontsnapt, de eerste maal bij het be zoek aan zijn moeder in Leiden on der bewaking van de Rijkspolitie. Daarna is hij nog eens te Haarlem op zeer spectaculaire wijze ontko men. V. was ter observatie opgenomen in de psychiatrische observatiekliniek voor het gevangeniswezen en selec tie-instituut van ter beschikking der regering gestelden, die is onderge bracht in het huis van bewaring aan de Gansstraat te Utrecht. Hij heeft tal van veroordelingen achter de rug en is laatstelijk door de rechtbank te Haarlem veroordeeld. Hij zat zijn straftijd uit in de gevangenis te Leeuwarden, vanwaar hij ter psy chiatrische observatie naar Utrecht werd overgebracht. In Utrecht ge nieten de gedetineerden die worden geobserveerd bepaalde vrijheden, al hoewel de inrichting een gesloten karakter draagt. Zaterdagavond bevonden zich op de binnenplaats van het huis van bewaring ongeveer 50 gedetineerden. De mannen hielden zich bezig met kaartspelen, waarvoor enkele tafels en stoelen op de binnenplaats wa ren neergezet. Ter bewaking en ver zorging waren drie gevangenbewaar ders en vier broeders aanwezig, die toezicht op de groep hielden. Toen om kwart over acht'het te ken werd gegeven dat aan deze re creatie een eind was gekomen, zag dit toezichthoudend personeel tot zijn grote ontsteltenis hoe V. plotse ling een stoel boven op een tegen de muur staande tafel plaatste en met behulp van de gedetineerde Van D. kans zag de bovenkant van de muur vast te grijpen. Binnen luttele se conden had hij zich op de muur ge werkt en was uit het oog verdwe nen. De bewakers die in allerijl toe snelden konden slechts de tafel weg trappen waardoor wrd voorkomen dat ook Van D. zou ontvluchten. Onmiddellijk werd groot alarm ge slagen. Voordat de bewakers echter via tal van afgegrendelde deuren buiten op de Utrechtse Gansstraat kwamen was de voorsprong van V. reeds zo groot dat van hem geen spoor meer viel te ontdekken. Achtervolging De Utrechtse recherche werd ge waarschuwd en onmiddellijk werd een aantal surveillancewagens uitge zonden om de achtervolging in te zet ten. V. had inmiddels kans gezien een rijwiel te stelen dat tegen de muur van een der woningen naast het huis van bewaring stond. Via de Gansstraat kwam hij op ihet zgn. „Ledig Erf", waar hij juist een vrachtwagen zag passeren. Hij smeet de fiets op de grond en kroop achter in de auto die evenwel een Rechts: het huis van de directeur; links daarnaast het platje en de muur waarover de gevangene ont snapte. In het plantsoentje op de voorgrond liet de man voetsporen achter. eind verderop bij de Bemuurde Weerd stopte. „Wel bedankt", riep hij de chauf feur toe, die op dat moment niet eens wist dat hij een lifter had mee genomen. De chauffeur van de vrachtwagen zag hoe V. zich weer meester maakte van een fiets en de richting van de Weerdsingel uitreed op dat moment ook kwam de eige naar van de fiets waarop V. was weggereden uit zijn huis. Hij zag hoe V. in een razend tmepo wegreed en zette met een ander rijwiel een ach tervolging in. Ter hoogtj van het christelijk blin deninstituut Bartimeus te Zeist wist V. zich echter aan het oog van zijn achtervolger te onttrekken. De Utrechtse politie, die inmiddels sur veillancewagens uit geheel de pro vincie had gewaarschuwd, heeft in de omgeving van Zeist gedurende de gehele avond tevergeefs naar de voortvluchtige gezocht. Zondagmorgen kwam er een mel ding bij de politie binnen, dat V. zou zijn gesignaleerd in Huis ter Heide. Hij zou toen gereden hebben in een personenauto. Ook zondag is de ge hele dag het nasporingswerk voort gezet. Het signalement van de voort vluchtige; lang 1.82 m., blond haar, blonde wenkbrauwen, blauwe ogen, hoog voorhoofd, ovaal gezicht, ge kromde neus, bleke gelaatskleur, gekleed in donker blauw-grijs kos tuum met blauw overhemd en zwarte schoenen, werd aan alle politieposten doorgegeven. Televisie Toen de Utrechtse recherche mel ding kreeg van deze ontvluchting werd onmiddellijk contact opgeno men met de Nederlandse Televisie Stichting te Bussum, die op dat mo ment juist een spannend f limp je over Scotland-Yard uitzond. Het signale- EEN DODE, DRIE VERMISTEN - Zaterdagmiddag omstreeks 2 uür zijn te Hoek van Holland op 'de Nieuwe Waterweg, even beneden de Berghaven, twee schepen met elkaar in botsing gekomen, nl. het binnen komende 1534 brt. metende m.s. „Luksefjell" van de Fjell-line uit Oslo en het uitgaande 10.945 brt. metende tankschip „Artemis" van de rederij Joergen Bang uit Kristian- De botsing was zo hevig, dat de „Artemis", die met een lading van naar schatting 14.000 ton benzine van Pernis onderweg was naar Donges (Bordeaux), in brand vloog. „Het schip vloog in brand zoals een aansteker aangaat", vertelde ons later de Nederlandse radiotelegrafist, de 28-jarige Willem Stobbe uit-Nieuw Loosdrecht. De „Luksefjell", die vol gens de directeur van het loodswezen :olonel B. A. W. Beijer onverwacht een technische storing aan de stuur- machine had gekregen, waardoor het roer bleef hangen, liep schuin van voren op de „Artemis". Dit schip werd circa dertig meter van de boeg aan bakboord geraakt en kreeg ter. hoogte van de tanks een gat van on- ment van de voortvluchtige V. werd geveer vijftig centimeter in doorsnee^ per telefoon opgegeven, terwijl de 1-1 u J~ 1 4 televisie-stichting werd medegedeeld, dat een foto van V. onderweg was naar de studio's in Bussum. Men be schikte over een foto van V. in Utrecht, Leiden en Amsterdam. Daar Amsterdam het dichtst bij Bussum ligt werd de recherche aldaar ver zocht per motorordonnance de foto in allerijl naar de studio's in Bus sum te brengen. En zo zag televisie kijkend Nederland zaterdagavond omstreeks 11 uur na enkele uren van luchtige ontspanning plotseling de foto van de voortvluchtige V. op het beeldscherm. Deze confrontatie met V. werd zondagmiddag kort voor de uitzen ding van de voetbalwedstrijd Duits- land-Argentinië nog eens herhaald. Het vorige jaar op 30 juni zou V. des ochtends om 10 uur worden over gebracht van het huis van bewaring te Haarlem naar de gevangenis te Leeuwarden. Men was in het huis van bewaring te Haarlem op de hoogte van het voornemen van V. om, wanneer hij daartoe de kans kreeg, te ontvluchten. Dit werd ook medegedeeld aan de hoofdgeleider van de justitiële auto- dienst die V. naar Leeuwarden zou vervoeren en buiten het huis van be waring op hem stond te wachten. Toen V. de twee meter brede stoep Doortastend optreden. De kapitein van de „Artemis", Gunnar Gouslaa, gaf onmiddellijk bevel het anker neer te laten, zodat het schip keerde en met de neus kwam te liggen in de richting van Rotterdam. Vóórdat het zover was verspreidden zich reeds zwarte vette rookwolken en waren al tal van be manningsleden en de loods, de 37- jarige Dirk de Vries uit Vlaardingen, overboord gesprongen om zich zwem mend te redden. Het juist passerende m.s. „Heiloo" voer naar het achter schip van de „Artemis" en nam 22 opvarenden over, bracht hen naar Hoek van Holland en koos vervol gens zee. De reddingsboot „President Jan Leis" maakte drie keer een tocht naar het schip en redde nog zes opvarenden. Deze reddingsboot heeft ook de gezagvoerder van boord gehaald, doch deze heeft nog kans gezien, vóórdat hij van boord stapte kranen te openen om gas te laten ontsnappen. De kapitein en twee bemannings leden, waaronder de chef-hofmeester, moesten in het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage worden opgenomen, waar helaas de laatste aan opgelopen brandwonden is overleden. Sleepboten drukten de brandende „Artemis" tegen de wal zodat het vuur, behalve door hun waterkanon nen ook door de stralen van de brandweer aan de wal kon worden aangetast. Eerst zaterdagnacht om half twee was de brand in de 14.000 ton benzine bedwongen. Kort na het gebeuren verschenen sleepboten ter plaatse. Ze drukten het schip tegen de wal en trachtten met hun waterkanonnen het vuur te blus sen. Hierbij werden ze geassisteerd doör de Rotterdamse brandweer, die groot materieel naar De Hoek had gestuurd en geconcentreerd spoot op het gat, waaruit de brandende vloeistof zich perste. Na enige uren staakte men dit, omdat voor een ont ploffing werd gevreesd, ook was het branden even opgehouden, doch toen het vuur opeens weer met hernieuw de ijver begon, besloot men op deze plaats weer water te gaan geven en opeens slaagde men erin het vuur op het schip te blussen. Tot grote opluchting want inmid dels was ook op het zwartgeblakerde gloeiendhete schip brand ontstaan in de hutten op het achterschip, die in de vroege uren van de zondag nog steeds niet bedwongen was. Verkeersregeling. Kort nadat de brand was uitgebro ken heeft men op de Nieuwe Water weg een eenrichtingsverkeer inge steld: er mochten alleen schepen bin nenkomen, daarna was de scheep vaart volledig gestremd, doch zater dagavond om kwart voor tien was het in- en uitgaande verkeer weer normaal, alleen mochten er geen tankschepen passeren. In de loop van de avond werden weer elf opvarenden op de „Artemis" gebracht, omdat, zo werd gezegd, zij op de hoogte waren van de ligging der hutten. Na het gebeuren wist men aanvan kelijk niet hoeveel mensen er aan boord waren, wie er gered waren of wie er ontbraken. Eerst toen men tegen middernacht appèl hield onder de 42 opvarenden kwam hierin enige tekening en bleek, dat jer drie opva renden op het appèl ontbraken, die, zo vreesde men, om het leven waren gekomen. Het zijn de Noorse matroos Per Holmersland, geboren te Sögne, 20 jaar oud; de Deense matroos Erik Palle Thögersen, geboren te Vester- vig, 18 jaar oud en de Noorse dek jongen Thor Arnvirm Löyning, gebo ren te Odderniss, 17 jaar oud. De politie heeft het schip door zocht, maar kon niet overal komen, doordat er bluswater in verschillende hutten stond, dat er eerst uitgepompt moet worden. Men acht echter de mogelijkheid niet groot, dat zij zich j De schrik sloeg i n de knieën Zó schrikwekkend was de aanblik van de hel van vuur »_n rook, die bij Hoek van Holland plotseling losbrak aan boord van de Artemis, dat een wandelaarster aan de wal van schrik achterover van de steiger van de Harwichboot viel. Zij werd op de wal geholpen, op hetzelfde ogenblik, dat de eerste overlevenden van de Noorse tankboot aan wal werden gebracht. nog aan boord van de „Artemis" be vinden. Uiteraard trok deze scheepsbrand, die tot in de wijde omtrek te zien was, tal van belangstellenden, in woners, badgasten en van hen, die kwamen kijken omdat zij gehoord hadden wat er aan de hand was. Met het oog op eventualiteiten werd de omgeving tot op honderden meters afstand van het schip afgezet. Even voordat de botsing plaats vond was in Hoek van Holland een wielerronde gestart zodat er extra politieversterking op de been was. Deze versterking bleek plotseling niet meer voldoende en inderhaast wer den padvinders en B. B.-ers, perso-j neel van douane en marechaussee op geroepen en bovendien bood het En gelse „Transitcamp" alle mogelijke' medewerking, o.m. door het beschik baar stellen van auto's. De „Artemis" is zondagmiddag om-| streeks een uur aan de boeien in de Nieuwe Waterweg, ter hoogte van Schiedam, afgemeerd. Daarna kon de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg weer normaal doorgang vinden. Ge bleken is reeds, dat de eigenlijke schade aan de getroffen tanker niet groot is. De heftruck geeft plezier in 't werk Op de Dam zijn zaterdagmiddag vorkheftruck-wedstrijden gehouden ter gelegenheid van de opening van de Sportweek. Er werd ook gedemon streerd hoe de arbeiders enkele eeuwen geleden werkten. Foto boven: een der deelnemers plaatst het laatste deel op een figuur, dat het Atomium voorstelt. Foto onder: een beeld van vroeger: moeder de vrouw geeft een pannetje eten, geknoopt in een rode bonte doek, aan haar man. Maats staan om „pa" heen terwijl deze het eten even keurt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10