Het spiekende testament Nieuwe maximumsnelheid voor bromfietsen heeft geen zin Bomen zijn gevaarlijk Chefarine ,4" Zes maanden geëist tegen roekeloze automobilist Veiligheidsman had trein niet gezien Straaljager vloog tegen berg Melkvraagstuk in de jaren gegroeid WOENSDAG 4 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA S A.N.W.B. over regeringsmaatregel Problemen op de rijwielpaden De ANWB ls enigszins verbaasd over de mededeling van minister Al- gera In de Eerste Kamer, dat de maxi mumsnelheid voor bromfietsers bin- Gebrekkige rijtechniek. De moeilijkheden binnen de be bouwde kommen worden naar de me ning van de toeristenbond vooral ver oorzaakt door een gebrekkige rij techniek van de bromfietsers, die vaak met te grote snelheid bochten naar rechts nemen of kruispunten passeren. Het verminderen van de M ÏÏÏSrttÜSErS.^Imaïtau^elhei^naar de mening van de toeristenbond weinig invloed tig tot dertig kilometer per uur zal worden tegrugebracht. Gevraagd naar hun mening over deze maatregel verklaarden functio narissen van de toeristenbond, dat zij er verbaasd over zijn omdat de ver keerstechnische of andere motieven van de minister hun niet duidelijk zijn. Naar de mening van de ANWB houdt deze maatregel geen enkel ver band met de eigenlijke problematiek van de bromfietsen, die de bond voor al op de rijwielpaden, dus in hoofd zaak buiten de bebouwde kommen ziet. Op deze rijwielpaden zijn twee ongelijksoortige categorieën verkeer samengebracht, hetgeen tot grote moeilijkheden aanleiding geeft. In de afgelopen twee jaar zijn ter wille van de veiligheid langs de weg 7.250 bomen geveld. Langs de Zuider zeestraatweg tussen Nijkerk Wezep vielen 3000 bomen, van Voorthuizen naar Nieuw-Millingen 3000 bomen, langs de weg van Zwolle naar Kaalte 650 en van Markelo naar Goor 600 bomen. Op een weg, waar de versleten klinkerverharding door asfalt werd vervangen, steeg door een verhoging van de gemiddelde snelheid der auto's het dodencijfer door botsingen met dicht langs de weg staande bomen onrustbarend. Het resultaat van het vergroten van de onderlinge afstand tussen de bomen door dunning bleek onvoldoende, zodat tot totale velling moest worden besloten. Andere vellingen waren noodzake lijk wegens maatregelen van ver keerstechnische aard: wegverbreding, verbetering van het uitzicht op de weg, afsnijden van bochten, het ma ken van parkeer- en halteplaatsen. Langs vele provinciale en rijkswegen zijn dientengevolge kleine aantallen bomen opgeruimd, die, waar moge lijk, door een betere aanplanting wer den vervangen. Nieuw geboomte van herbeplantin gen overtreft echter het verdwijnen in aantaL De verliezen zullen dan ook grotendeels van tijdelijke aard zijn. NEDERLANDSE AARDAPPELEN TERUG UIT ENGELAND De 757 ton metende Britse vracht boot „Swift" is dinsdag uit Londen naar Harlingen vertrokken met 400 ton oude aardappelen, die in Lon den als gevolg van een staking niet kunnen worden gelost. De lading is veertien dagen geleden in Harlin gen aan boord genomen. De Britse rederij wilde het schip niet langer renteloos in de Londense haven laten liggen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gister ochtend verscheidene vliegvelden in West-Duitsland bezocht. Hij is daar getuige geweest van de oefening „Full Play" van de NAVO-lucht- macht. Vandaag zal de Prins een aan- op deze rijtechniek hebben, temeer ook daar de gemiddelde bromfietser in de bebouwde kom tegenwoordig toch al niet boven een snelheid van 30 kilometer per uur komt. Rijbewijs de oplossing. Verbetering van de rijtechniek kan alleen worden verkregen door het verplicht stellen van een rijexamen voor bromfietsers, aldus de ANWB. Uiteraard heeft de toeristenbond geen principiële bezwaren tegen de maatregel van de minister, maar een principiële voorstander er van is hij ook ,niet, aldus verklaarden de func tionarissen desgevraagd. BETER EN SNELLER De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook dan, wanneer andere midde len falen en doet werkelijk wonderen 1 Van Nelle bestellen! Van Nelle bestellen! Adv. ontgelden. SIRENE SPRONG UIT ELKAAR. In Apeldoorn is tijdens een contro le een luchtalarmsirene van de BB door onbekende oorzaak uit elkaar gesprongen. Hoewel zich op dat moment veel men sen op straat bevonden werd niemand door de rondvliegende stukken giet ijzer, waarvan sommige ter grootte van 20 cm., getroffen. Slechts matras- goed en enkele ruiten moesten het Wegens botsing nabij Muiden „Ik dacht dat het voldoende was, als er iemand met een rijbewijs in de wagen zat als ik reed", aldus het ver weer van een 34-jarige bloemenbaas uit Amsterdam, die op zondagmiddag, 9 februari op de Rijksweg nabij Mui- den -een verkeersongeval had veroor zaakt, waarbij een echtpaar met een 3-jarig zontje om het leven kwam en zes andere mensen ernstig werden gewond. De chauffeur stond gister morgen voor de Amsterdamse recht bank. Verdachte had tweemaal een rij examen afgelegd, evenwel zonder suc ces. Hij bestuurde een wagen, waar in drie mannen zaten, die wel een rijbewijs bezaten. Hij kwam toen het ongeval gebeur de uit de richting Naarden. Getui gen, automobilisten, die zich op de zelfde weg bevonden, verklaarden voor de rechter, dat ze duidelijk ge zien hadden, dat de Amsterdammer helemaal op de derde rijbaan (de buitenste rijbaan voor verkeer uit de richting Amsterdam) had gereden. Een tegenligger, die ook aan het pas seren was, reed eveneens op deze baan. Die wagen maakte een zwen king naar links en verdachte draai de scherp naar rechts. De beide wa gens botsten op elkaar op de aan de kant van Muiden liggende rijbaan, en kwamen daarna in de berm te recht. Het echtpaar en het jongetje over leden ter plaatse. De zes ernstig ge wonden uit de andere wagen wer den naar een ziekenhuis te Amster dam vervoerd. Verdachte stond volgens de poli tie in zijn omgeving bekend als een man met veel bravour. Tijdens de zitting was hij echter uitermate zwijgzaam en zat hij nerveus op zijn nagels te bijten. De man heeft nog steeds zijn werk niet kunnen hervatten als gevolg van een zenuwschok. De officier van justitie herinnerde er in zijn zeer scherp gesteld requisitoir aan, dat dit ongeval reeds het derde was in successie, dat op deze rijksweg meer dere doden had geëist. Hij achtte het tripleren in een bocht waar men toch al niet veel zicht heeft en waar de weg glad is, wel zeer gevaarlijk en sprak van „het noodlot uitdagen". De officier eiste een gevangenisstraf van zes maanden en de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. Verdachtes raadsman meende, dat het tripleren van verdachte niet vol doende was voor zijn schuld aan het ongeval. Door scherp naar rechts te draaien had verdachte weer op de goede rijbaan willen komen. Zo de rechtbank „dood door schuld" toch bewezen achtte, verzocht hij een voorwaardelijke straf op te leggen, daar, gezien zijn psychische toestand, verdachte al zwaar genoeg is gestraft. De uitspraak is bepaald op 17 juni a.s. Van Nelle bestellen! Adv ANNA FRANK-FILMERS NAAR NEDERLAND De regisseur en de hoofdrolspeel ster in de Amerikaanse Anna Frank- van Arnhem inspecteren. tal legeronderdelen in de omgeving J fi]Tïlt d€ heer George Stevens en Mil lie Perkins, zullen 9 juli in Nederland aankomen voor de eerste opnamen, welke in Amsterdam zullen worden gemaakt. Naast de uitgebreide staf van Ame rikanen zullen nog 35 Nederlandse technici hun medewerking aan de film verlenen. George Stevens heeft, om alles zo eaht mogelijk te maken, een hele verzameling voorwerpen moeten aanschaffen: tien oude fiet sen, karren met paarden, oude kin derwagens, militaire vrachtwagens met gasgeneratoren, volkswagens uit de oorlog, rugzakken enz. Van Nelle bestellen! Adv. Voor de rechter Voor de rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft gisteren de wegwerker van de Nederlandse Spoorwegen P. van der H. uit Boxtel terechtgestaan. Hem was tenlaste gelegd het door grove schuld veroorzaken van een spoorwegongeluk, waarbij de weg werker A. Mommersteeg het leven heeft verloren en J. Slagers ernstig gewond werd. Het is nu al de tweede keer bin Dit ongeluk gebeurde op 15 sep- jf* dat een s,ager uit Rid tember van het vorig jaar, toen in e derkerk een kind toelaat in zijn sla gerij, waar 6611 dergelijke machine Van Nelle bestellen! Adv. Ongeluk in slagerij voor rechtbank nacht onder Best werkzaamheden aan de spoorlijn werden uitgevoerd. Van der H. was bij deze groep arbeiders als veiügheidsman aangesteld. Hij verklaarde thans de naderende trein, de laatste uit de richting Boxtel, niet te hebben kunnen zien, omdat hij in het licht van een schijnwerper stond, die in verband met de werkzaamhe den was aangebracht. Ook had hij zich niet durven verwijderen, omdat hij meende, dat door het gedruis van ce in gebruik zijnde machines, het geluid van zijn hoorn overstemd zou worden. Een deskundige van de spoorwegen was echter van mening, dat hij, dit bemerkend, terstond een hoornsignaal had moeten geven en het werk had moeten stilleggen, totdat een betere situatie tot stand was gebraoht. De officier van justitie, mr. Moons, echtte het bewijs van de grove schuld van verdachte geleverd en eiste twee maanden hechtenis. De raadsman van verdachte betwijfelde de kracht der aangevoerde bewijsmiddelen. Mede op grond van het onberispelijke ver leden van zijn cliënt bepleitte hij uiterste clementie. Uitspraak op 17 juni. staat. Er moet maar weer eens op ge wezen worden welke ernstige ge volgen dit kan hebben, zoals ook hier het geval is geweest". Aldus gister middag de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam in zijn re quisitoir tegen de 45-jarige slager H. van W. Het zou aan diens schuld te wijten zijn, dat een hand van de tien-jarige jongen G. B. grotendeels verbrijzeld is. Het ongeluk gebeurde op 23 okto ber van het vorig jaar. De slager was bezig met een vleesmolen en toen hij zich even verwijderde zou de jongen het werk overgenomen hebben. Maar door zijn geringere lengte kon hij het open kanaal niet goed zien. waardoor zijn hand door de molen gegrepen werd. De officier eiste veertien dagen hechtenis tegen de slager. De verdediger bracht naar voren, dat toen de slager wegging de kleine jongen niet bij de molen gestaan zou hebben, zodat verdachte zijns inziens de verdere loop van de gebeurtenis sen niet kon verwachten. Hij conclu deerde vrijspraak. Uitspraak over twee weken. Bestuurder gedood Gistermiddag om twee uur is zes mijl ten oosten van de stad Colmar in de Elzas een Nederlandse straalja ger van het type RF 84 F, een fo toverkenningsvliegtuig, tegen een berg gevlogen en geëxplodeerd, bestuurder, de 29-jarige eerste luite nant J. M. Sandwijk uit Velp kwam hierbij om het leven. Hij was gehuwd en had geen kinderen. De straaljager hoorde thuis op de basis Deelen. Het toestel nam deel aan de Navo- oefendng „Full-play", die voor een deel aan laagvliegoefeningen is ge wijd. Het toestel was bezig laag te vliegen toen het in een dichte mist raakte. Daardoor heeft de bestuurder niet gezien, dat hij een G00 meter hoge berg naderde. Het toestel raakte de flank van de berg, explodeerde en stortte neer. De brokstukken kwamen neer verspreid over een gebied van 500 metier. Van Nelle bestellen! Partijleden reden scheve (verkiezings) schaats De politierechter te Leeuwarden heeft gisteren de 59-jarige boekhou der M. A. van G. te Heerenveen en de 35-jarige vertegenwoordiger G. K., eveneens te Heerenveen, resp. voorzitter en propagandist van de plaatselijke afdeling van een poli tieke partij veroordeeld tot elk 25 boete, subsidiair tien dagen hechte nis. Zij hadden volgens de tenlaste legging hun medewerking verleend aan vervalsing van een volmacht voor de verkiezingen van de Provin ciale Staten in maart j.l. zonder dat degene, die de volmacht diende te ver strekken, mevrouw A. E. H.D. te Heerenveen hiervan op de hoogte was. Toen zij geen oproep voor de verkiezingen kreeg en aan het licht kwam, dat haar man de zaak buiten haar medeweten met de bestuursle den had geregeld, diende mevrouw H. een aanklacht in. De officier van justitie merkte te gen de beide verdachten op: „U bent té ijverig geweest". „Steun wettig gezag" wordt opgeheven Het nationaal instituut „Steun Wet tig Gezag" zal per 30 juni worden op geheven. De voorzitter van het in stituut, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, zal in het laatste num mer van het officiële orgaan „De Vrij heid" persoonlijk namens de nationale raad en het nationaal bestuur afscheid nemen van de vrijwilligers. „Het besluit tot opheffing is geno men", zo deelt de voorlichtingsdienst van het instituut mede, „aangezien de regering van oordeel is, dat er voor het instituut, om als bemiddelend en .verbindend orgaan te fungeren tussen .die Nederlanders, die vrijwillig steun aan het gezag willen verlenen ener zijds en de regering anderzijds, zowel ten aanzien van de Nationale Reserve nieuwe stijl als van de andere reser vediensten geen taak meer over blijft". Capelle aan de IJssel heeft grote plannen Als alle plannen, die het gemeen tebestuur van het 10.000 zielen tel lende plaatsje Capelle aan den IJs sel thans koestert inderdaad eens werkelijkheid zullen worden, zal deze gemeente in 1980 uitgegroeid zijn tot een forensenstad van 75.000 inwoners. Aldus de conclusie van Capelies burgemeester, de heer J. van Dijk, nadat hij de eerste paal had gesla gen voor de bouw van 25 „koophui zen", die verrijzen in de derde in aanbouw zijnde woonkern „Capelle- dorp". Op het ogenblik wonen hier reeds 2.500 mensen, maar dit aantal zal in de toekomst zijn opgelopen tot 8.000. Naast deze nog incomplete woon kern zijn reeds verrezen „Capelle- Schenkel", plaats biedend aan 5000 inwoners en Capelle-west met 2000 inwoners: beide wijken met eigen scholen, kerken en winkels. „Capelle-west" grenst aan het Rotterdamse Kralingseveer en „Ca- pelle-Schenkel" werd gebouwd in de Prins Alexanderpolder, de polder waarin ook de gemeente Rotterdam grote bouwprojecten wil verwezen lijken. Burgemeester Van Dijk heeft geen angst voor annexatie door Rot terdam. Men kan nu eenmaal niet de ogen sluiten voor de belangen van Rotterdam. Er bestaan plannen voor de bouw van enige honderden koopflats voor mensen met een meer bescheiden beurs. De burge meester wil tevens graag een aantal huurhuizen zien verschijnen voor 600 woningzoekende gemeentenaren. Van Nelle bestellen! Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas.. Heus... met Esso bent U beter uit. Vakkundige voorlichting en. volledige service door ervaren depothouders. afe/fa/ (Advertentie) Regering gaf ons margarine voor boter In zijn rede op de ledenvergade ring van de Gelderse Maatschappij van Landbouw heeft de voorzitter van deze maatschappij, de heer G. van der Leij, gevraagd naar de oor zaak van het benauwende probleem der melkproduktie. Natuurlijk, zei hij, kan men wijzen op de aanzwellende melkstroom in heel de westelijke wereld. Er is in derdaad een zeer groot aanbod van zuivelprodukten. Een aanbod dat groter is dan de koopkrachtige vraag. Van Nelle bestellen! Adv. HET LUSTRUM VAN DE DELFTSE STUDENTEN. Gisteren, op de dag waarop begon nen is met de opbouw van de vr-j- staat „Monte Fictie" op de Beesten markt te Delft heeft de lustrumcom- missie nadere mededelingen gedaan over 't lustrumspel, dat in de lustrum weken in de vrijstaat zal worden op gevoerd. Het is een spel, dat bestaat uit to neel, ballet, zang en muziek, een z.g. „crazy-show", waarvan de titel luidt „Het staat u vrij". De liedjes werden geschreven door Alexander Pola, cle tekst is van Hans Andraeus en de regie wordt gevoerd door Luc Lutz. Het spel wordt opgevoerd in net openlucht theater dat 1900 plaatsen heeft. Op de dag, waarop het lustrum of ficieel wordt geopend en de intocht der reünisten zal plaats hebben (5 juli), zal de nieuwe uitbreiding van ae sociëteit in gebruik worden geno men. In het kader van de feestelijkheden voor de burgerij zal o.a. een wedstrijd voor gedresseerde huisdieren plaats hebben. De bejaarden van de stad zullen op uitnodiging van de studen ten een autotocht maken naar het landgoed „De Raephorst" te Wasse naar, dat voor dit doel door Prinses Wilhelmina beschikbaar werd ge-' steld. 85) ^HisxidooKomdcnnTinvmm I inmixnimvmim\ Dl TUL KMRN!Pi0T1 HUKTTIMTTND HIT VOOR- F wm.uiTHmiMDEH.mTK nnma. f Het landbouwbeleid dat in de onder scheidene landen gevoerd is tot dus ver, heeft deze gang van zaken ten zeerste bevorderd. Dit was ook in Ne derland het geval. Dat het probleem van de moeilijk verkoopbare overschotten in Neder land zulke scherpe vormen aangeno men heeft, hangt echter evenzeer samen met het overheidsbeleid zo zei hij. De economische en sociale politiek die er na de oorlog in Ne derland is gevoerd, heeft er namelijk in hoge mate toe bijgedragen dat we nu worstelen met een melk-vetpro- bleem. De Nederlandse regering heeft er, aldus spreker, in de eerste jaren na de oorlog bewust naar gestreefd om boter te exporteren en grondstoffen voor de margarine-industrie te im porteren. Voor onze betalingsbalans was dit een voordelige zaak. Dit is zonder twijfel ook een van de motie ven geweest om het lage vetgehalte van de consumptiemelk te handha ven, ook toen de schaarste-economie al verleden tijd geworden was. Eén van de gevolgen van dit beleid is echter geweest, dat de roomboter in zeer ernstige mate verdrongen is door haar machtige mededingster de mar garine. Het ziet er nu naar uit, dat de oplossing van de moeilijkheden gezocht zal worden in een produktie- beperking van de melk, aldus spreker. Echter pas als alle andere middelen gefaald hebben. Topmensen van firma ontrokken twee ton aan failliete boedel Toen verleden jaar november het faillissement van een Hilversumse N.V. Motshagens Handelmaatschap pij, werd uitgesproken, was reeds een fraude aan de gang welke een om vang heeft aangenomen van een ver duistering van 200.000 gulden. Dezer dagen zijn drie arrestaties in verband hiermee verricht: twee directeuren van de firma, J. M. en J. B. C., en de accountant J. K. werden aangehou den. In 1944 was de eerste directeur, de heer R. M. begonnen met een groot handel in drogisterij- en apotheek artikelen. De zaak ging slecht en het ging nog slechter toen negen jaar la ter de twee andere directeuren J. M. én J. H. toetraden, ook al droegen zij beiden kapitaal binnen. In 1957 be droeg het verlies al 223.000, terwijl crediteuren samen nog eens 400.C60 eisten. Op 9 juli van het vorig jaar werd directeur J. H. ontslagen en deze had een vordering op het be drijf van ruim een halve ton. Op zijn verzoek werd het faillisse ment van de firma uitgesproken, maai de fraude was toen al een feit. Enkele maanden voor de uitspraak werden de handelsvoorraad, inventaris en enkele auto's hals over kop verkocht door de drie overgebleven directeuren aan twee van hen voor de som van j 100.000. Het bedrag werd niet ge- ind, maar in mindering gebracht op de vordering die beide directeuren op de zaak hadden lopen. Ook het personeel werd in juli dooi de beide directeuren overgenomen. Nadat ook de klanten waren overge nomen was er een geheel nieuwe N.V. ontstaan, die bijna dezelfde naam droeg als de failliete De directeuren zijn aangehouden op grond van het feit, dat zij goede ren aan de boedel hebben onttrokken op het moment, dat een faillissement niet meer was te voorkomen. Men verdenkt de accountant ervan dat hij op het idee van de manipulaties is gekomen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8