Dit jaar nog 'n begin aan viaduct Lammenschans Derde eeuwfeest van Zuidbuurt parochie te Zoeterwoude Elisabeth Andersen en Hans Bentz v. d. Berg onderscheiden Bondsdirecteur bepleitte bezorging van levensmiddelenpakketten Keizerin Dacova opende vakbeurs damesconfectie Elke woensdag E|^-MARKT PeeksCloppenburg '//////M/M/A Nederlanders doen navorsingen in Amerikaanse dokumenten DINSDAG 3 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De parochie van de Zuidbuurt te Zoeterwoude maakt zich op dit jaar het feit te gedenken, dat 300 jaar ge leden haar eigenlijke parochieleven is begonnen. Men kan misschien twisten over de vraag, wanneer rechtens de parochie werd opgericht. Doch als uitgangs punt is o.i. terecht genomen het feit, dat in 1658 Wilhelmus Ypelaar, ka pelaan bij pastoor Vermeulen te Stomp wijk, tot pastoor van Zoeter woude werd aangesteld. Immers, wat is een parochie zonder herder in haar midden? Het begin was klein, maar niet wat de uitgestrektheid der parochie be treft. Die was nog groter dan nu. Ge heel burgerlijk Zoeterwoude met Benthuizen en de Bent behoorde er toe, zo schrijven de kronieken. Het middelpunt van de parochie, de kerk, is tot ontstemming vaak van vele parochianen excentrisch gele gen. Waar de kerk stond toen Wilhel mus Ypelaar kwam is onbekend. Ge- rardus Peut bouwde tussen 1676 en 1720 een nieuwe kerk aan de Zuid- buurt Maar al "auw werd deze te klein en bouwvallig en daarom werd 'n nieuw kerKgebouw opgetrokken auor pastoor Everardus Stephanus van der Hagen. De eerste steen werd ge legd 3 juli 1843. Zestig jaar later, in 1903, werd dit kerkgebouw gesticht. Deken Fran- ciscus Mosmans liet de architecten Jos. Cuypers en Jan Stuyt een zeer schone neo-gotische kerk bouwen, welke bij haar 50-jarig bestaan tloor deken Bont door het verbouwen van het priesterkoor en het plaatsen van een prachtig hoogaltaar nog meer werd verfraaid zodat de parochianen met recht trots zijn op hun kerkge bouw. De parochie zelf heeft de wisse ling der tijden gekend ;haar grenzen zijn gewijzigd, haar ledental is toege nomen, vooral in de laatste jaren. De Kruisheren zijn een bekende verschijning geworden in Zoeterwou de en hebben een deel van de pa rochie overgenomen. De parochie heeft enige woonwij ken er bij gekregen en als gevolg daarvan is het plattelands-karakter wel gewijzigd, maar niet geheel ver dwenen,, al weet men niet voor hoe lang nog. En als zodanig heeft ze haar eigen karakter en eigen gebrui ken, haar eigen moeilijkheden en pro blemen. Het spreekt vanzelf, dat het hoofd van de parochie, de pastoor, op de pastorie zijn stempel drukt. In al die jaren zijn vele 'herders gekomen en gegaan en hebben de gemeenschap trachten te leiden naar best vermo gen, ieder met eigen inzicht en me thodes. In het geheel zijn er 19 pastoors geweest, waarvan enkele namen nu nog voortleven zoals de „wijd-be- roemde" Heer Jan van Banning, Cas- parus Bottemanne, de latere bisschop van Haarlem, en de legendarisch ge worden figuur van Franciscus Mos mans. De parochie telt nu 2372 parochia nen, waarvan 467 schoolgaande kin deren. Zodoende is uitbreiding van de scholen zeer gewenst en noodza- lokalen aan de jongensschool „St. Aloysius" wordt nu eerstdaags begon nen. Dit betekent toeneming van het aantal parochianen en hoe de toe komst zal zijn, kan men steeds ra den. Met het oog gericht op deze toe komst zal men 6 juli a.s. even stil staan en dankbaar om alles wat God schonk aan deze parochie, terugzien op datgene wat in deze eeuwen tot stand is gekomen. Men zal dit feest vieren, niet al leen om deze redenen, maar ook om zich bewust te maken, dat men al leen in een ware gemeenschap als mens leven kan, en dat de parochie gemeenschap een uiterst geschikt middel daartoe is. De Bisschop komt. D° Bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen, zal dit feest bijwonen. Het ligt in de bedoeling om hem zater dagavond 5 juli op grandioze wijze in het dorp in te halen. De volgende dag, zondagmorgen, zal de bisschop een pontificale Hoog mis celebreren, samen met de pa rochianen van de Zuidbuurt. Hopenlijk zal daarbij het nieuwe driestel kazuifel, dalmatiek en tu niek gebruikt kunnen worden. Dit cadeau een geschenk van de pa rochianen aan de kerk is geko zen om de absolute noodzakelijkheid ervan en het zal een waardig cadeau zijn. Waarin de buitenwerkelijke viering zal bestaan, zal nog nader worden be kend gemaakt. Er wordt druk aan ge werkt, want men wil de kans om het gehele parochieleven eens de „revue" te laten passeren, niet voorbij laten Gouden toneelprijzen voor seizoen Tijdens het te Winschoten gehou den tweejaarlijkse congres van de vereniging van schouwburg- en con certgebouwdirecties is bekend ge maakt, aan welke drie acteurs cn actrices de door deze vereniging in gestelde jaarlijkse toneelprijzen zijn toegekend voor bijzondere prestaties in het seizoen 19571958. De gouden medaille „Theo d'or" (naar mevr. Theo Mann-Bouwmees- ter) is toegekend aan Elisabeth An dersen en de „Louis D'or" (naar Louis Bouwmeester) aan Han Bentz van den Berg, die deze prijs ook in 1956 verwierf. De jury werd gevormd door de heren A. den Hertog, toneel schrijver, W. P. Pos, directeur van de Amsterdamse toneelschool en dr. P. H. Schroder, algemeen secretaris van de maatschappij tot nut van het algemeen. De- jury heeft met het toekennen van de gouden medaille aan Elisabeth Andersen uitdrukking willen geven aan haar bewondering voor de har monische samenklank van intelligen tie, voorname allure, zuivere dictie en dramatisch beeldend vermogen, waarmede deze actrice aan haar ver tolkingen een heel aparte glans weet te verlenen. Bij haar overwegingen voor het toekennen van de Louis D'or heeft de jury zich laten leiden door het besef, dat Han Bentz van den Berg Culemborgs rioolwaterzuivering geboycot Een nieuwgebouwde rioolwaterzui veringsinstallatie, die ruim 2 miljoen gulden heeft gekost, staat nu al bij na een jaar werkloos aan de rand van Culemborg. Onenigheid tussen het gemeentebe stuur van Culemborg en het machtige bestuur van de polder Lek en Ling over de voorwaarde van ingebruik stelling van de installatie schijnt daarvan de óorzaak te zijn. De ingebruikstelling had vandaag plaats moeten hebben. De officiële drie rollen .respectievelijk uit het klassieke, het semi-klassieke en het moderne repertoire op een voor het Nederlands toneelniveau bepalende wijze heeft gespeeld. Mary Dresselhuys is onderscheiden met de zilveren medaille voor haar rol van Jessica in „Wie is Janus". Guus Oster kreeg de zilveren me daille voor zijn vertolking van Magis in „Het Ei", de bronzen medailles zijn deze keer ten deel gevallen aan Hetty Beck voor haar rol in „Puntila" en aan Frans v. d. Lingen als Triletski in „Platono". Minister antwoordt op oragen B.B.- helmen voldoen aan alle eisen De minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PJB.O., de heer A. Struycken, heeft geantwoord op schriftelijke vragen, die het lid van de Tweede Kamer, de heer Rit meester heeft gesteld over de deug delijkheid van de helmen die bij de Bescherming Bevolking in gebruik zijn. De minister bevestigt, dat hij een onderzoek heeft gelast om de voor raad helmen, die ten behoeve van de B. B. in voorraad zijn, op hun deug delijkheid te beproeven. De inge stelde inspectie heeft drie soorten helmen betroffen; een partij van 97.000 overcomplete stalen leger- helmen naar Engels model, een an dere partij van 13869 stuks van deze helmen die uit dumps zijn aange kocht, en een partij van 114600 stuks stalen helmen, die door bemiddeling van het D.ML. van de N. V. Ver enigde Blikfabrieken is afgenomen. De eisen die aan deze helmen ge steld zijn, zo antwoordt de minister verder, zijn grotendeels dezelfde als die voor de levering van legerhelmen gelden. De keuring geschiedde door het D.M.L.-personeel door middel van schietproeven en visuele keuring. De zjn. valproef bleef buiten 't leverings contract. Op de desbetreffende vraag van de heer Ritmeester zegt de minister, dat de helmen opnieuw zijn gekeurd door middel van mathematische steek proeven, en dat zij zonder uitzonde ring voldeden aan de eisen, die de arbeidsinspectie heeft gesteld ten aanzien van veiligheidshelmen in ge bruik bij bouwwerken, hoogovens, enz BURGEMEESTER VAN NISTELRODE (N.-B.) BENOEMD. Bij kon. besluit is met ingang van 16 juni benoemd tot burgemeester der gemeente Nistelrode (N.-Br.) de heer H. M. A. C. de Wit, die thans hoofdcommies is bij de juridische afdeling van de provinciale planolo gisch dienst van de provinciale wa terstaat van Zuid-Holland. De heer De Wit behoort tot de KVP en woont in Den Haag. Jaarvergadering Ned. Kath. Slagerspatroonsbond pidêllb IllUCtCll UCUUCII. Ljrz umticic uitnodigingen waren al verzonden, em- Oud voorz. Scholtes onderscheiden De veertigjarige Nederlandse Ka tholieke Slagerspatronsbond zag op zijn jaarvergadering, die maandag in 's-Hertogenbosch werd gehouden, de de verdiensten van zijn oud-voorzit ter, de heer G. E. Scholtes uit Leid- schendam gewaardeerd met zijn be noeming tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. De heer C. Bur ger uit Amsterdam, voorzitter van het bedrijfsschap voor de slagerij, hield een beschouwing over een aan tal actuele vraagstukken in deze be drijfstak. De voorzitter, de heer C. J. Ammer- laan uit 's-Gravenhage gaf een over zicht van de arbeidsresultaten in de veertigjarige bestaansperiode van de bond. Pater Rembertus OFM uit Voor burg, geestelijk adviseur van de bond, typeerde de waarde en betekenis van de principiële overtuiging in de sociale economische arbeid. Tot nieuw lid van het hoofdbestuur werd geko zen de heer A. Goossens uit Haar- ste specialisatie noemde hij de levens middelen in de consumptierijkste toe stand zo kort mogelijk voor de con sumptie b\j de verbruiker desgewenst thuis te bezorgen. Hij berekende dat bakker, melkhandelaar, slager, groen tehandelaar en kruidenier plm. 24 thuisbezorgingen op een adres weke lijks uitvoeren. Deze vijf gespecialiseerde levens- middelenbedrijven zouden door on derlinge samenwerking trachten kun nen 4 a 5 levensmiddelenpakketten ihyde consumptierijkste toestand bij tèe verbruiker in een eenmalige bezor ging thuis te brengen. Deze vorm van dienstbetoon ligt de kleine on dernemer uitstekend. Hij noemde dit ontwerp vestigingsbesluit rechtvaar dig, omdat het aan alle gevestigde levensmiddelenbedrijven g. lijke kan sen voor parallelisatie wan wel spe cialisatie biedt. toen de vorige week donderdag op nieuw een spoedvergadering plaats vond in Arnhem, waarbij nieuwe voorwaarden in het geding kwamen, die door het polderbestuur werden gesteld. Op die vergadering is kenne lijk geen positief resultaat bereikt want de opening gaat niet door van- kelijk. Met de bouw van drie nieuwedaag. De bondsdirecteur, de heer A. L. M. de Gruyter, behandelde het ont werp vestigingsbesluit levensmidde- lenbedrijf 1958, gezien vanuit de ge specialiseerde bedrijfstak. Zijns inziens zal de kleine onder nemer door verder doorgevoerde spe cialisatie nog uitstekende bestaans- kansen behouden. De allervoornaam- Staande in een Romeinse zegewagen doet de keizerin van de „Dacova" de damesconfectie-vakbeurs haar intocht in het „Forum Romanum", n.l. het Amsterdamse R.A.I.-gebouw, waar de beurs gehouden wordt. Met deze intocht werd de beurs officieel geopend. Voor klimmen en klauteren Kampshirts met lange mouw, frisse "real grande" ruiten, in wasgrage cotton 6 jaar W/JtL't Ribcord shorts van oersterke katoenen Hawl-rib, met elastische tailleband, stoere kleuren 4 jaar Kleine stijging per maat. (Advertentie) Om een erfenis van zes miljard Stukje stamboom zoek De archieven van de Mormonen in Salt Lake City, Utah, worden op het ogenblik naarstig nagesnuffeld door twee Nederlanders, die een enkele aanwijzing een stukje van vijftig jaarnodig hebben om daarmee een gaping in een stamboom op te vullen. De beide heren, de jurist H. Schink en de genealoog W. Musse, doen dat zeker niet uit liefhebberij. Het gaat erom, de rechtsgeldigheid te be wijzen van de aanspraken in de erfe niskwestie DebetteDegruyter. De erfenis stamt uit de jaren 1790 en is vooral in Nederland en België vertakt. Het betreft de nalatenschap van Emanuel Ferdinand Francis Jo seph Bette, Markies van Lede, die in 1792 in België overleed. Diens wilsbeschikking ging verloren en tij dens de Napoleontische oorlogen zijn de erfgenamen over geheel Europa verspreid. De erfenis omvat een bedrag van naar schatting 1500 miljoen dollar dit is bijna 6 miljard gulden. De Amerikaanse advocaat King, die de kwestie DebetteDegruyter in han den heeft, meeni dat de erfgenamen, die over de hele wereld verspreid wonen, nu eindelijk een organisatie hebben opgebouwd, die de pogingen om de erfenis in handen te krijgen, met succes zal bekronen. De erfenis zou thans in beheer zijn bij de regeringen van Nederland. België, Duitsland en enige andere Europese landen. Naar de memr.g van de rechtskundigen, die de stuk ken nebben bestudeerd, reu de zaait er zeer gunstig oor staan. Er zijn ongeveer 700 erfgenamen, onder wie 125 Amerikaa, se famdies De genealogische schakels, die thans nog ontbreken ^aiien in de ja en 1600 tot 1650 Emar.nel Pette, mar kies van Lede, had geen rechtstreek se afstammelingen en daa<om was bet noodzakelijk zyi stan boom na te gaan tot aan het jaai 1490 Een belangrijk dee1 var de gege vens hoopt men tl ans ie vinden m Je archieven te Salt Lake City. Café in Bolsward uitgebrand Vanmorgen vroeg is het café „Voorwaarts" aan de Sneeker Poort te Bolsward door onbekende oor zaak geheel uitgebrand. Het café zou verkocht worden en het gezin van de eigenaar stond op het punt, naar Amsterdam te verhuizen. De plaatselijke brandweer kon, hoewel zeer snel aanwezig, toen het vuur omstreeks vier uur werd ont dekt, niets uitrichten wegens een de fect aan de motorspuit. De brand weerkorpsen van Sneek en Witmar- sum werden daarop gealarmeerd en men wist in afwachting van hun komst uitbreiding van de brand te voorkomen met behulp van brand- kranen en een „babyspuit". Wel kre gen de aangrenzende woningen hier door veel waterschade. Het café brandde geheel uit en huis raad en inventaris, waarbij grote stukken als het biljart, jukebox, te levisietoestel e.d. gingen verloren. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De eigenaar is verzekerd. Op de foto onder ziet u de spoorlijn aan de Lammenschansweg die binnen kort omhoog gebracht wordt. Vier openingen in het viaduct zullen ver binden de beide standsdelen, die tot nu toe streng gescheiden lagen. Aan de zijde van de Kamerlingh Onnes- laan zal in de nabije toekomst ook nog een halte voor de spoorlijn Utrecht Leiden komen. (Foto: De Leidse Courant). Verrassende mededeling van weehouder Jongeleen Werk van bijna twee miljoen „Dit jaar nog wordt begonnen met de aanleg van een viaduct aan de Lammenschansweg. Deze verrassende mededeling heeft de wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jon geleen, gistermiddag in de Leidse raad gedaan. De spoorlijn naar Utrecht wordt dus na het welsla gen van de onderhandelingen met de Spoorwegen en instanties in Den Haag omhoog gebracht. De overweg aan de Herenstraat wordt verbreed en eindelijk is een goede verbinding met het zuiden en het zuidwesten tot stand gekomen. et viaduct brengt straks het eind van de Lammenschansweg langs het veilingterrein met het verlengde van deze weg in verbinding. Er is dan waarschijnlijk ook een snelle verbin ding van de Kamerlingh Onneslaan met de Trekvliet mogelijk geworden. Auto's, wielrijders, en ook de tram zullen van deze doorgang gebruik kunnen maken. Zoals bekend is het plan al vijf jaar hangende; de laatste tijd vooral wijtend aan de beste dingsbeperking. Aangezien men ech ter thans de werkgelegenheid wil uit breiden door het ter hand nemen van utiliteitswerken is het besluit gevallen ook de rest van de spoor lijn in Leiden „omhoog" te brengen. De verbinding Noord-Zuid wordt op deze wijze straks aanzienlijk verbe terd. Vooral de overweg aan de He- rem lijdt op het moment hevig aan „verkeersader-vernauwing". Door de voortdurende uitbreiding van het zuidwestelijk stadsdeel werd de eni ge verbinding te nauw. Ook de in-, dustrieën aan de Trekvlietweg zijn bij de aanleg van dit viaduct gebaat. Wij vernemen, dat de aanleg van de verbinding Lammenschansweg met verlengde Lammenschansweg ook ingrijpende wijzigingen geeft in de structuur van het veiling- terrein. Het ziet er zelfs naar uit, dat de Leidse veiling een gedeelte van het veilingkanaal moet missen. De totale kosten van het gehele project, dat grotendeels door de Spoorwegen en het Rijk gefinancierd zal worden, bedragen 1 miljoen 800 duizend gulden. Ook de gemeente echter zal aan het project moeten bij dragen De eerste grondwerkzaamhe den aan dit project zullen dus ook door de gemeente Leiden worden uit gevoerd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5