Ten hemel schreiende toestanden in krotten Binnenlaan, Julianastraat Leidse Raad sprak veel over het woningenprobleem Scherp Uitslag verkiezingspool $LM£LGAT óbymmm DINSDAG 3 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Dokter Kortmann vroeg stemming aan De Leidse raad heeft gistermiddag twee uur vergaderd. De agenda was niet uitgebreid, het langst werd gesproken over „onbewoonbaar verklaren" van woningen. Bij het voorstel de termijn van het wederopbouwplan van het Stationsplein te verlengen gaf de heer Drijber uiting aan zijn ongerust heid. Wanneer komt er nu eens wat van? Wethouder Jongeleen is méér ongeduldig dan ongerust. We hebben de tijd niet mee, de bouw van woning wet-, maar zeker van premiebouwwoningen gaat niet van een leien dakje. Daar komt bij dat het plan voor de bebouwing van het linkergedeelte van het Stationsplein al eens door de ondernemer is teruggenomen en herzien. Dit kost tijd. Hij heeft zaterdag nog van de ar chitect' gehoord, dat nu wel spoedig met de bouw begonnen kan worden. Men heeft ook voor het complex Sta tionswegStationsplein moeilijkhe den met de belegging. Men is al aan de vierde belegger toe. De wethouder sprak ook over de bouw van het Be lastingkantoor bij het viaduct Pest- huislaan. Er moet nog Rijksgoedkeu ring komen. Men heeft de plannen uitgebreid. Er zouden nog twee ver diepingen op het gebouw moeten komen. Want de belastingen hebben veel ruimte nodig. De heer Van Dijk was wat be vreemd door de opmerking van de wethouder, dat de architect het plan heeft teruggenomen .„Wij hebben in de raad toch zelf het besluit geno men de plannen van het stations plein te wijzigen en aan te passen aan moderne inzichten op het gebied van stedebouw?" De wethouder antwoordde hierop, dat de ondernemers wijzigingen in de plannen economisch moeten verant woorden. Molen. Bij het voorstel tot aankoop voor 1500,van molen en huis in de Bos- en Gasthuizerpolder sprak dok ter Kortmann (K.VP.) er zijn spijt over uit, dat deze molen niet in het toekomstig stadsbeeld opgenomen kon worden. Het had een schoon stukje stad kunnen worden. Drie jaar geleden heeft hij daar al op gewezen. De tand des tyds heeft intussen het sloperswerk voor de wethouder ge daan. Hij maande B. en W. aan tot een ruimer standpunt ten aanzien van deze monumenten. Hij beval in hun aandaoht aan de Elisabeth-hof en de molen aan de Haagweg. Wethou der Jongeleen voelde zich een weinig gegriefd door de woorden van de heer Kortmann: is hij zelf niet in de provinciale molen-commissie 'n over tuigd verdediger van het molen- schoon? Deze molen kon echter niet behouden worden. Het zou de ge meente 22.000 gulden gekost hebben en nuttige ruimte voor de woning bouw. De molen moet immers draaien dus de wind moet er bij kunnen. Dat kost huizen. Er is naar dit alles een uitgebreid onderzoek ingesteld. In de repliek sprak de heer Kortmann de mening uit, dat deze molen wel met een electrische installatie aan het draaien gebracht kon worden. 22.000 gulden vond hij voor het behoud van een cultuur-monument niet te veel. Ten hemelschreiend. De heer A. van Dijk (KVP) zag tegenstrijdigheid in de voorstellen 19 en 20 van de agenda, waarvan het eerste een vijftal woningen aan de Lange Scheistraat onbewoonbaar verklaarde en het tweede de termijn van onbewoonbaarverklaring van woningen aan de Binnenlaan, de Ju- lianastraat en de Waldeck Pyrmont- straat verlengde. Is het wel verant woord woningen onbewoonbaar te verklaren, als men toch straks weer de termijn moet verlengen? Het wekt bij de bewoners een niet ge rechtvaardigde hoop, dat zij een an dere woning krijgen en er wordt na POTLOOD en GEEST de verklaring nog minder aan de woningen gedaan dan anders. Wethouder Jongeleen betoogde, dat het niet alleen de gemeente is, die bepaalt of woningen onbewoon baar verklaard zullen worden. Er is bijv. een bindend advies van de hoofdingenieur-directeur in het ge west. Bij het voorstel tot verlenging van de termijn van onbewoonbaar-ver klaring pleitte de heer Van Dijk voor een betere behuizing. Dokter Kort mann verklaarde dat hij zijn stem aan dit voorstel niet wilde geven. Hij wenste stemming. Hij kent per soonlijk de ten hemelschreiende toe standen die er zijn in de percelen aan de Binnenlaan en de Juliana- straat, waarin respectievelijk 8 en 10 "personen moeten leven. Deze ge zinnen hebben een grotere woning nodig. In deze toestanden moet met prioriteit aan een nieuwe woning geholpen worden. Het kwam voor dat in een van de huizen de hoofd bewoonster heenging en dat het huis, hoewel het onbewoonbaar was ver klaard door anderen weer betrokken werd. Mevr. v. d. Blom (CPN) wees er op, dat deze gezinnen waarvan er in Leiden honderden zijn in opsohuifwoningen geplaatst moeten worden. De heer Van Dijk (KVP) vroeg of het juist is, dat verschillen de mensen de huur van een nieuwe woning niet kunnen betalen. Dan hebben hier de sociale organisaties op een of andere wijze ondersteund door de gemeente een taak tot bij stand. Het leek hem beter, dat dokter Kortmann zijn voorstel zou intrek ken. De heer Meester (P.v.d.A.) merkte op, dat hij honderd gevallen op kan noemen als die van dokter Kortmann. Hij vond een gevaarlijk precedent in de raad. De raad moet afstand nemen en de zaken in breed verband bekijken. Een raadslid kan niet incidenteel bepaalde gevallen aan de orde stel len, omdat hij bijv. toevallig als arts met deze gevallen in aanraking komt. Dokter Kortmann: „Maar bet raadsstuk behandelt deze gevallen". De heer Meester: „Het gaat hier om de termijn van onbewoonbaar ver klaring. We hebben een'gemeentelij ke commissie voor de huisvesting, die b. en w. adviseert. Al deze din gen horen bij deze commissie terecht, waarvan de competentie en de in tegriteit nog nooit in twijfel is ge trokken". Algemene moeilijkheden Wethouder Jongeleen gaf een uit voerig overzicht van de moeilijkhe den, die zich bij de huisvesting voor doen. Deze zaken gaan hem even zeer ter harte. De raad dringt steeds aan op onbewoonbaar verklaring van woningen, die niet meer voor bewo ning geschikt zijn. Maar men zit nu eenmaal met het huisvestingspro- F Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. No. 539. Horizontaal: 1. bundel, 3. soort, 5. pret, 7. vaarwel, 9. vreemde munt, 11. bekende afkorting, 12. mount (afk.), 13. barmhartigheid, 16. vlaktemaat, 17. zwaardvis, 19. zoute loos, 20. optelling. Verticaal: 1. danspartij, 2. graan elevator, 3. zijtak Donau, 4. stok met voettreden, 6. bestelling, 8. water in België, 10. tijdrekening, 11. gelijk, 14. familielid, 15. de fijnste vederen, 18. deel van een helm. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 538. Horizontaal: 1. Doorn, 5. veen, 6. aalt, 8. sas, 10. Noë, 13. aar, 15. eerbiedig, 16. tra, 17. are, 18. aai, 20. Eton, 22. eend. 24. sterk. Verticaal: 1. de, 2. ons, 3. ras, 4. na, 5. Venetië, 7. tergend, 9. Alida, 11. oer, 12. era, 13. Ada, 14. air, 18. ant, 19. Ier, 21. os, 23. E.K. De tipgevers dingen bovendien mee ln onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie piaanden) een prije van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. wielen spoorloos! Twee Hagenaars, de heren R. R. en C. de I., reden gisteravond met hun Vauxhall-personenauto langs de Rijksweg in de richting van Den Haag toen ze een defect aan de benzine pomp van de auto constateerden. Ze waren genoodzaakt hun wagen ter hoogte van het viaduct te Oegst- geest te parkeren en ze slaagden erin, hoewel het reeds elf uur was, eer. lift naar Den Haag te krijgen. Tot dan toe ging de reis dus nog vrij voorspoedig. Toen de eigenaar van de a-uto ech ter hedenmorgen terugkwam om zijn wagen op te halen, kwam hij tot de ontdekking, dat het reservewiel en de beide achterwielen verdwenen wa ren. Gelukkig was een set gereedschap, die de automobilist nog zeer onlangs gekocht had, en waarmee hij de repa raties had willen verrichten, in de wagen achtergebleven. De rijkspolitie van Oegstgeest zoekt in samenwerking met de dacty- loscopische dienst te Den Haag naar de identiteit van de dader. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. bleem. Indicentele kwesties, als door dokter Kortmann aangeroerd hebben zijn begrip. Dit zijn echter méér so ciale dan huisvestingsproblemen. Bo vendien: als men de gezinnen in te kleine nieuwe woningen gaat zetten komen de moeilijkheden ook spoe dig, de kinderen worden groter, de gezinnen worden groter. De com missie huisvestting doet wat moge lijk is. Men kan natuurlijk gaan han delen volgens de richtlijnen van de heer Van Dijk en voorrang geven aan alle moeilijke gevallen in de huisvesting: maar de industrie vraagt ook woningen. In de repliek bestreed dokter Kort mann, dat het hier op de eerste plaats om een sociaal probleem gaat. Primair gaat het in zijn gevallen om gebrek aan woningen. Stemming De heer Van Dijk maakte bezwaar tegen de argumentering van de wet houder als zou óók de industrie zijn deel moeten hebben: éérst de cre- peergevallen oplossen, zo is zyn leuze, voor men van elders nieuwe bewoners gaat aantrekken. De heer De Kier (Prot. Chr.) vroeg onder meer aan de heer Kortmann of hij bereid zou zijn het verschil in huurprijs voor de bewoners, die geen grotere woning kunnen betalen zélf bij te passen. Op verzoek van de heer Kortmann die ondersteund werd door fractiege noten, werd over de verlenging van de termijn van onbewoonbaar ver klaring gestemd. Het voorstel zoals b. en w. het gedaan had werd met 28 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen waren de KVP-ers Aalders, De Hosson, mej. Noordman, Kort mann en De Bree. Vervroegd. Bij het voortel tot het aangaan van een geldlening van 1.902.000 van de Bank van Nederlandse Gemeenten vroeg Üe heer Kortmann (K.V.P.) of er een mogelijkheid is van vervroeg de aflossing. Deze mogelijkheid moest er toch eigenlijk zijn. Wethouder Van der Kwaak antwoordde, dat men de voorwaarden van de Bank van Ne derlandse Gemeenten maar heeft te aanvaarden. Bij het voorstel tot gesloten ver klaring van de Donkersteeg voor alle verkeer in beide richtingen, vroeg de heer Kortman, waarom niet na tien uur zoals voorheen fietsers in één richting door de steeg mogen rijden. Het is omstreeks die tijd daar zeer stil. Bovendien had hij ontdekt, dat de borden voor de afsluiting al ge plaatst waren nog vóór de raad een besluit had genomen. De voorzitter zei, dat het voor fiet sers en bromfietsers geen bezwaar is een klein eindje om te rijden. De kwestie van de borden zou hy onderzoeken. W.F. van den Burgh geen raadslid meer Aan het begin van de raadszitting hedenmiddag las de voorzitter een in gekomen schrijven voor van de heer W. F. van den Burgh, waarin deze als lid van de raad bedankt. Wij verne men nader, dat de heer van den Burgh, die lid van den PvdA-fractie was in de Leidse raad ook bedankt heeft voor de bestuursfuncties, die hij in de Protestants Christelijke werkgemeenschap van de PvdA ver vulde. De heer Van den Burgh gaf op: „wegens bijzondere redenen". In de zitting van de raad gistermid dag heeft de voorzitter hem bedankt voor het goede werk, dat hij in het belang van de gemeente Leiden heeft gedaan. Aan de beurt voor het raadslid maatschap tot september a.s. is thans de heer C. Baart, die al eerder raads lid is geweest, maar die wegens ziekte moest bedanken. De heer Baart is in middels genezen. Na hem komt op de lijst van candidaten, de heer P. Hutte. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Leendert zn van L. Heemskerk en M. de Pagter; Marjolijn dr van P. van Velde en P. W. de la Bije; Leonardus Marinus zn van J. van der Leest en M. M. Geenjaar; Cornells zn van G. A. Kappée en E. Schuilenburg; Rudolf zn van W. J. Klop en W. J. Verheij; Klazina dr van J. van der Plas en J. Guijt; Rudolph Michael zn van R. Volk en C. Pa. uw1 Paulus zn van P. Ravensbergen en A. J. Rie- mens; Gerardus Hendrikus zn van G. J. F. Montanus er J. C. M. Jans sen; Martina Geertruida Elisabeth Maria dr van T. P. G. Hoogervorst en A. M. M. Koeleman; Arno zn van A. Ouwerkerk en A. H. T. van Leeuwen; Menno zn van M. Ver- wer en A. Boer; Anna Maria dr van A. N. de Goedeen J. P. M. van Veld huizen; Cornelis zn van C. Doorne kamp en C. van Nfierzen; Johanna Antoinetta Martha Maria dr van J, A. Duijndam en A. M. Turenhout; Peggy dr van N. A. Verboog en G. E. van den Ouweelen; Roberto Cor nelis Jan zn van J. Jonk en C. W. van Berkel; Johanna Wilhelmina dr van W. Verzaal en M. J. Ros; Louise Johanna dr van A. Prins en H. D. Brownlee; Cornelis Louis Ma ria zn van H. E. L. Schilling en M. Rol; Nicolaas Richardus Johannes Maria zn van J. B. Gelevert en P. W. T. Bomars. Getrouwd: H. R. Roman en G. T. Bauer; C. de Koning en W. F. S. Nachtegeller; A. van de Weerthof en A. H. Molijn. Overleden: M. van den Dool 11 jaar dochter; S. M. Cudshoorn 59 jaar wed. van A. M. Vermeulen. Hoewel de totale inzending voor de verkiezingstoto, georganiseerd door de propagandacommisie der K.V.P. niet groot genoemd kan worden, is gebleken dat er in brede kring wel sympathie voor deze stunt heeft be staan. Zoals in het reglement was om schreven komt vijftig procent van het totale bedrag ten goede aan het verkiezingsfonds. Van het restant zou den de prijzen naar verhouding wor den uitgekeerd, echter met dien ver stande, dat als er meerdere goede op- lassingen zouden bestaan, en deze een bedrag van minder dan 2.50 zouden bedragen, deze prijzen niet worden uitgekeerd, maar aan het verkiezingsfonds vervallen. Dit nu is gebeurd by de tweede prijs, waardoor dit bedrag aan ge noemd fonds ten goede komt. De eerste prijs echter ad. 9. wordt in z'n geheel uitgekeerd en wel aan P. van Berge Henegouwen, Bees tenmarkt 5, Leiden, die aan de KVP een stemmen aantal van 11385 toe dacht, terwijl dit officieel 11389 bleek te zijn. Laatste Berichten Vóór honderd jaar Maximum snelheid bromfietsen 30 k.m. Binnen te bebouwde kom van jemeente In de vergadering van de Eerste Kamer heeft minister Algera heden middag aangekondigd, dat zeer bin nenkort de maximumsnelheid van bromfietsen binnen de bebouwde kom van 40 tot 30 kilometer zal worden teruggebracht. Hij raadt nu reeds a.s. kopers van bromfietsen aan, al leen die merken te kopen, welke aan binnenkort te publiceren eisen zullen voldoen. Deze merken zullen een speciaal keurmerk dragen. Vijf jaar na afkondiging dezer- eisen zullen geen ongekeurde bromfietsen meer op de weg mogen komen. D&irf f\ef~ v x r* (L vergissing kostte nat pak. In de Rijn- en ScKiekade is gister avond om kwart voor negen een auto in het water gereden. De wagen werd bestuurd door een 20-jarige militair uit Amsterdam, die bij het keren van zijn voertuig op de gasoedaal trapte in plaats van op de rem. De soldaat slaagde erin, zichzelf uit de gezonken auto te bevrijden en zwemmend de wal te bereiken. De auto werd door een kraanwagen op het droge getild. nieuwbouw-microfoons gesloopt. Uit de portieken van enige nieuw- bouwflats aan de 5-Meilaan en het Bevrijdingsplein zijn drie microfoons ontvreemd. De huizen waren nog niet bewoond en het moet de dieven daar door ook niet voor grote moeilijkhe den geplaatst hebben, naar binnen te stappen en de microfoons los te schroeven. De apparaten kosten 54 gulden per stuk. De bewaking van de nieuwbouw is verscherpt. Vereniging Sancta Veronica. A.s. donderdag 5 juni is weer de maandelijkse bijeenkomst van de da mes, die werken voor de Stille Ar men, van half drie tot half vijf in de Vrolijcke Arke, Pieterskerkkoorsteeg 15, boven. Nieuw materiaal ligt gereed. Wat klaar gekomen is, wordt gaarne in ontvangst genomen. Staat er mis schien, hier of daar, een goede ge bruikte naaimachine, die toch niet meer gebruikt wordt? Doet u dan een goed werk en schenkt deze aan Sancta Veronica. Wilt u even opbel len 30021 of 24727, dan wordt uw gift gaarne gehaald. Radio-uitvoering. Donderdagavond 5 juni (20.05 21.00 uur) treedt Jan van der Meer, directeur-organist van de St. Lode- wijkskerk, als solist op bij het Om- roepkamerorkest voor de Avro. Uit gevoerd wordt het Concertino van Willy Burkhard voor 2 fluiten, clavi- cimbel en strijkorkest. De uitvoering staat o.l.v. Roelof Krol. k.a.b. Harte brug. Uw aanwezigheid kan niet gemist worden op de jaarvergadering, die gehouden wordt op donderdag 5 jun. om 8 uur n.m. in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. Gezamelijk zullen de activiteiten worden bespro ken voor het komende jaar. Na af loop kaarten om mooie prijzen. Examen. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen voor mijningenieur de heer M. J. Coenen te Leiden. Leidscbe Spaarbank Aan het jaarverslag over 1957 van de Leidsche Spaarbank ontlenen wij de volgende gegevens. De rente voor langlopende leningen, die zich aan het begin van het jaar rond de 4 3/4 pet. bewoog, steeg tot 6 pet. een peil, dat voor Nederland uit zonderlijk hoog genoemd kan wor den. De gemiddelde gekweekte ren te bij beleggingen steeg van 3.27 tot 3.41 pet. De exploitatierekening geeft een voordelig saldo aan van f 49123.07. Er werd in 1957 14.7 miljoen inge legd en 14.8 miljoen terugbetaald, tegen resp. 113.8 miljoen en f 12.6 miljoen in het vorige jaar. Het to tale aantal geboekte posten steeg van 188.000 tot 202.000. Het aantal deelnemers aan de Afhaaldienst steeg van 6313 tot 6579. Het aantal stortin gen hierbij steeg van 257.000 tot 260.000. OEGSTGEEST Subsidie Broek- en Simontjespol- dermolen. Ged. Staten hebben aan Prov. Staten van Zuid-Holland voor gesteld éen subsidie te verlenen in de kosten van restauratie van de melen van de polder Broek en Simontjes te Oegstgeest en wel 15% van de ge raamde kosten ad. 12.000 tot een maximum van 1.800. Eindelijk een wimpel! De wandel- en rijwielspeurtochten, die de Leidse Jeugdactie op Bevrij dingsdag organiseerden voor de Leid se Jeugd, mochten zich in zulk een grote belangstelling verheugen, dat het aantal wimpels, dat het het slot van de speurtochten aan de deelne mers en deelneemsters werd uitge reikt, onvoldoende bleek. Alle jongens en meisjes, die geen bevrij dings wimpel kregen, ontvingen aan de finish een bon, waarop zij te gelegener tijd hun wimpel zouden kunnen verkrijgen. De Leidse Jeugd Actie laat nu weten, dat er op woens dag, 4 juni a.s. tussen 2 en 5 uur de gelegenheid bestaat om bij de LJA, Stadhuis (iingang Korenbrugsteeg hoek Breestraat) deze bonnetjes in te wisselen. Jongens van de Hartebrugparo- ohie. Mopgen, woensdagavond om zeven uiur is er in het klooster van de zus ters Carmelitessen ingang Haze- wirdsteeg een bijeenkomst voor alle jongens van de Hartebrugparo- ehie tussen dertien en zeventien jaar. DRIE EERSTE PRIJZEN VOOR LEEN 'T HART. De beiaardier L. 't Hart, van Delft, Leiden, etc., heeft drie eerste prijzen gewonnen op het internationale caril lonfestival in Ierland. Agenda Leiden DINSDAG, 3 JUNI Tentoonstelling werken fmus van Doorn. Officiële opening. Stedelijk Museum „De Lakenhal" 8 uur nam. „St. Eloy", adviesavond. Geb. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236. 7.30 8 uur nam. Kath Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, aanvang cursus. 8 uur R. K. Lyceum. WOENSDAG, 1 JUNI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Alg. Bond van Ouden van Dagen. Receptie b.g.v. 10-jarig bestaan. Pie terskerkgracht 11, 24 uur nam. K. O.-excursie. De Koninklijke Stallen. Hoge Wal 17, Den Haag, 3 uur nam. „Sanctus Augustinus" Viering 13de Lustrum. Poppenkastvoorstelling „As sepoester" voor de Leidse jeugd, Pie terskerkplein. 15.30 uur nam. DONDERDAG, 5 JUNI K.A.B.-Hartebrug. Jaarvergadering St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. „Sanctus Augustinus" Spectacu laire opening lustrumviering. „Eigen Huis", Rapenburg 24, 10 uur v.m. Voordracht dr. W. J. Schuyt (Kamer lid) over „Politieke en geestelijke integratie". 14.30 uur nam. Cabaret voorstelling, na afloop „Eigen Huis- feest", 20.45 uur nam. VRIJDAG, 6 JUNI „Sanctus Augustinus". Voordracht prof. dr. Th. Keulemans over „Enige culturele aspecten van de Neder landse Europese Beweging". Eigen Huis, Rapenburg 24. 10.30 uur v.m. Kamerconcert, Lakenhal, 14.30 uur nam. ZATERDAG, 7 JUNI Ver. „Oud Leiden" Fietstocht met onbekende bestemming. Vertrek Rembrandt-Lyceum, 13.30 uur nam. „Sanctus Augustinus" Opvoering toneelstuk „Caligula", Albert Camus, Leidse Schouwburg, 8.30 uur nam. De avond- en nachtdienst van de apotheken. Leiden: Apotheek van Driesum Mare 110, tel. 20406; Oegst geest: Apotheek Oeestgeest, Wilhel- minapark 8, tél. 26274. BIOSCOPEN Casino: „Ontvoering op Kreta", al le leeftijden. Lido: „De lift naar het schavot", strikt volwassenen. Luxor: „Tamango", 18 jaar. Trianon: „Handelaren in meisjes, 18 jaar. Rex: „De weg der 100 doden", 14 jaar. Uit de Leidsche Courant van Dingsdag 3 Junij 1858. Advertentie: De familie Helio- phoben of Lichtschuwe Men- schen (een buitengewoon en treffend voortbrengsel der na tuur), die de algemeene bewon dering te 's-Gravenhage op wekt, zal zich alhier gedurende eenige dagen ophouden, en voor fyet Publiek te bezigtigen zijn in het Heerenlogement aan den Burg alhier, van des namiddags 5 tot des avonds 10 ure. Entreé 49 Cents. De Kath. Emigratie- stichting te Leiden Gisterenavond hield in café restau rant „Zomerzorg" de Katholieke EmigratieStichting, zoals enke maan dagavond spreekuur. Er waren weer diverse bezoekers, die om advies kwa men vragen in verband met hun voor genomen emigratie. Gelukkig kan ge zegd worden, dat het gewichtige be sluit, al dan niet te emigreren, door de K.E.S. zeker niet als een onbelang rijk besluit wordt gezien. Elk voor nemen wordt met de aspirant-emi grant degelijk en serieus van alle kanten bekeken en de adviezen, wel ke gegeven worden, zijn niet alleen terzake kundig doch daarnaast ook zéér objectief. Gebleken is, dat meerdere keren het advies wordt gegeven, in het be lang van de emigrant en zijn gezin om een emigratie uit te stellen dan wel geheel uit het hoofd te zetten. Naast de voorlichting, welke niet alleen objectief is, doch tevens prin- cipiëel, dus afgestemd op de emigre rende katholiek, belast de K.E.S. zich ook kosteloos met de volledige af werking van de aanvrage tot emigra tie, de z.g. dossiervorming, zodat de emigrant, die zich bij de K.E.S. aan meldt, met geen enkel ander Neder lands bureau meer te maken heeft. Een niet te verwaarlozen onderdeel van de werkzaamheden van de K.E.S. is de voorbereiding, welke door mid del van de emigratie-voorbereidings cursussen, ook te Leiden, doorlopend worden gegeven. Zonder enige twijfel een prachtig werk en een zegen voor Leiden en omgeving, dat men voor emigratie bij de K.E.S. elke maandagavond van 7.308.30 uur terecht kan. ZWEMMEN IN HET RIJN- EN SCHIEKANAAL TE LEIDEN. Nu de tijd weer is aangebroken, dat de Leidse bevolking verkoeling in het water zoekt, maakt de commissaris van politie te Leiden bekend, dat het zwemmen in het Rijn- en Schiekanaal (het Kanaal) slechts wordt toegestaan van de Lammenbrug tot de spoorweg overgang LeidenWoerden en van de Lorentzkade tot de Roomburger laan. De politie zal het zwemmen op ver boden plaatsen in het Kanaal streng tegengaan. JAARVERGADERING ALG. NED. BOND VAN BEJAARDEN, LEIDEN In de foyer van de Stadsgehoor zaal werd gistermiddag de jaarverga dering gehouden van de afdeling Leiden van de Algemene Nederland se Bond van Gepensioneerden. De voorzitter, de heer Ant. Metz, open de de bijeenkomst met een kort woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de heer J. Betsema van het hoofdbestuur en de afgevaardigden van de Militaire Pensioenbond en de Bond van Spoor- en Tramwegperso neel. Hij deelde voorts mede, dat in het afgelopen jaar weer enkele leden van de bond zijn overleden en vroeg om een ogenblik stilte te hunner nage dachtenis. Ook herinnerde de voorzit ter eraan, dat het zaterdag j.l. pre cies vijftien jaar geleden was. dat de Leidse afdeling haar eerste ledenver gadering hield. Voordat de verschillende jaarver slagen in behandeling werden geno men kreeg de secretaris, de heer H. Zunderman, gelegenheid mededelin gen betreffende de ledenwervings actie te doen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek o.m. dat het ledental in het jaar 1957 is terugge lopen van 1307 tot 1283. Het finan cieel verslag van penningmeester K. W. Wijk vermeldde een batig sal do. Het verslag van penningmeester luidde gunstig. De penningmeester, die evenals de tweede secretaris, de heer J. R. Willems, aftredend was, werd bij acclamatie herkozen. Beide heren namen hun herbenoeming aan. Na behandeling van de beschrij vingsbrief voor de algemene verga dering, die op 10 juni a.s. te Utrecht gehouden wordt, werd het woord gegeven aan de heer Betsema. Deze vertelde in het algemeen, hoe het er met de nieuwe pensioenwetten uit ziet en wat er nog aan verbeterd zou kunnen worden. De staatscommissie van Poelje, in 1949 ingesteld en in 1950 geïnstalleerd, heeft niet kun nen voldoen aan de opdracht een goed leesbare pensioenwet te leve ren, aldus de heer Betsema, die ver der op enkele tekortkomingen in het rapport de aandacht vestigde. O.m. bracht hij de uitkering van de huur- compensatie en de onbillijke korting op het eigen pensioen in verband met de A.O.W. ter sprake. Tot slot wijdde spr. enige aandacht aan de glijdende pensioenschaal. Na de pauze was er voldoende gelegenheid tot het stellen 'van vragen. Zij nog vermeld, dat de heer Betsema zijn lezing hield in de plaats van de hoofdbestuurder H. G. W. Munnik, die plotseling verhinderd was, de vergadering in Leiden bij te wonen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2