Gouden" HKW laat een protest horen over overleg salarissen Het sprekende Halstarrige houding van werkgeversorganisaties Bij het baden verdronken Luchtadvertentie bracht verloofden uitkomst Scooterdief (toch nog) gegrepen Duistere „grap" 125 jaar „Maatschappij voor Toonkunst" te Leiden BAANDAG 2 )UNI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 De heer J. de Wit, voorzitter van Ned. Kath. Bond van Administra- •f, Verkopend en Verzekeringsper- neel „Sint Franciscus van Assisie" IKW), heeft gisterochtend in Bel- vue te Amsterdam op een congres in deze bond, die tegelijkertijd zijn iuden bestaansfeest viert, met klem eprotesteerd tegen de houding van werkgevers in de zg. salariscom issie van de stichting van den ar. ;id, waardoor geen akkoord kon orden bereikt. Spr. weet dit „aam de halsstarrige 'wijzende houding van de werkge- ersorganisaities die aan een loon- lafond willen vast/houden, terwijl de erknemersbomden een loonvloer ver ingen beneden welke geen beambte esalarieerd kan worden". Zij nemen aarbij als uitgangspunt dat een 23- prige kantoorbediende, die eenvou- ge administratieve arbeid verricht venveel moet verdienen als een on- eschoolde handarbeider van 23 jaar. laarnaast willen zij een indeling van e werkzaamheden door middel van verantwoord en op de beroeps- iten afgestemd systeem van werk- assificatie, aangevuld met een goe- e personeelsbeoordeling of merit ing. Macht of recht. In het vastlopen van de onder- landelingen zag de voorzitter een iraktisch voorbeeld dat ook in 1958 et motief waarmee in 1945 de stich ng van den arbeid tot leven werd eroepen ml. dat de factor „arbeid' volkomen gelijkwaardig zou wor- en beschouwd aan de factor „kapi- ial", nog niet helemaal tot volledige Twee kanovaarders gered Twee Duitse kanovaarders, de ge Sonschein uit Rheinhausen, 28 en 18 jaar oud, zijn gister middag te Scheveningen met hun op vouwbare kano door de sterke oosten- met grote snelheid zeewaarts Zij werden opgemerkt door de uit- Ëst van de Haagse vrijwillige red •igade aan het Noorderstrand evéningen, die met seinen aan mboot", die patrouilleerde op iee, het bevel gaf zich naar de kano- harders te spoeden, die inmiddels eeds ca 500 meter van de kust ver waren. De twee onfortuinlijke gebroeders aan boord genomen en behou- aan de kant gebracht. Twee andere mensen, die op deze erste warme zondag verkoeling in iet water zochten, zijn door verdrin- ;ing om het leven gekomen. Gistermiddag is in de Vlaardingse- •aart een 19-jarige inwoner van De verdronken. Met een vriend was hij daar, hoe- hij de zwemkunst niet machtig gaan zwemmen. Hij verdween in de diepte. Zijn stoffelijk overschot is later pgehaald en naar de algemene be- raafplaats te Vlaardingen overge bracht. In de Vijver in het Staatslieden- wartier te Zutphen is, eveneens istermiddag, de 10-jarige Son ja L. het baden verdronken. Ver- is het meisje in een kuil eraakt. Zondagmiddag is de 5-jarige Gi- eon van de Berge tijdens het spelen het water van het Bovendiep te imsterdam-Oost geraakt en verdron- Veer 'o verdrinking in Hoorn? Man uit Alkmaar vermist Voor de tweede maal in enkele da- en tijds zijn de inwoners van Hoorn pgeschrikt door een tragisch onge- al. Sedert zaterdagmiddag wordt de 3-jarige heer Johan Tames uit Alk- ïaar vermist, die tezamen met zijn zwager J. Steeg uit Hoorn en uur tevoren der kano de haven an Hoorn was uitgevaren voor een op het IJsselmeer. Men neemt an dat hij is verdronken. Op een dijkje nabij de haven werd e 16-jarige jongeman Steeg uitgeput oor een roeier gevonden. De jon en vertelde, dat de kano ongeveer vee kilometer uit de kust bij het raaien dwars op de golven was ko te liggen en was omgeslagen, beiden nog getracht hadden et vaartuigje naar de kust te sturen, esloot de jongen naar de wal te wemmen om hulp te halen. Met in- van al zijn krachten ge- ïkte het hem inderdaad zwemmend e wal te bereiken. Onmiddellijk •erd de havendienst en de gemeente- olitie van Hoorn gewaarschuwd, lort daarop liep de HN 11 die voor de isvangst was uitgevaren de haven innen met de verongelukte kano aén Enkele dagen te voren is in Hoorn 4-jarige jongetje Hans Dieter verdronken. gelding is gekomen. Ook om andere redenen stelde hij zich de vraag of het in het algemeen niet veel moei lijker wordt bij de werkgevers ze kere zaken te realiseren naar mate de periode van bevrijding verder ach ter ons ligt, „of niet meer de macht dan het recht bepalend is voor de so ciale verhoudingen". De heer De Wit oordeelde, dat er een neiging is om de administratieve arbeid, als niet-rechtstreeks produk- tief, onder te waarderen en meende dat wel de chaos in de salariëring van het administratieve personeel is beperkt, maar dat niet is ingehaald de achterstand ten aanzien van an dere groepen werknemers. Het hoofd bezwaar tegen de bestaande salaris verhoudingen gaat vooral udt tegen het feit dat de regelingen veel te veel zijn gerekt en de betrokkenen dus jaren moeten wachten voordat zij voor hun groep of klasse met maxi mum hebben bereikt. Rapport. De heer De Wit verklaarde voorts dat de bond spoedig een rapport zal uitbrengen over de vraag in hoever re de loongrens van 6960 in de so ciale verzekering met name voor de werkloosheidswet kan vervallen. De bedoeling is alle loontrekkenden, om geacht de hoogte van hum salaris, ir aanmerking te doen komen voor een uitkering bij werkloosheid gedurende 21 weken van hun salaris tot een maximum van 80% van 1-9 per dag. De HKW, die thans bijna 24.000 le den telt, zette des middags de viering van het gouden bestaansfeest in met een plechtige mis door deken mgr. G. P. J. van der Burg in het St. Ber nard usgesticht opgedragen. Maandag middag wordt een herdenkingsbij eenkomst gehouden, gevolgd door een receptie. Woningnood ten hemel schreiend „lij hebt ook wat uitgehaald!' Een origineel idee lokt altijd reac ties uit, meende de 24-jarige Wim van der Laar uit Rotterdam, wiens naam ergens voorkomt op de trieste, lange lijsten van woningzoekenden. Hij is in deze mening geenszins teleurgesteld want de reacties, die hij kreeg op zijn noodkreet om woonruimte, bezorgen hem nu nog handen vol werk. Vrijdagavond van kwart over zes tot kwart over zeven vloog er boven Rotterdam een Tiger Moth-tweedek- kertje van het reclamebedrijf van de heer J. M. W. van der Hart, een dienstmakker van de heer Van der Laar. Het vliegtuig trok een tekst door de lucht, die wel de belangstel ling moest genieten van huiseigena ren en kamerverhuurders: „Woon ruimte gevraagd, telefoon 129340". Toen Wim vrijdagavond thuiskwam van het vliegveld, werd hij verwel komd dor zijn moeder die schertsend- verwijtend zei: „Nou, jij hebt me ook wat uitgehaaldDe telefoon heeft niet stilgestaan." Volgens de instruc ties had zijn moeder inmiddels alle adressen en reflectaten genoteerd en ze kon de eerste uren nog wel aan de gang blijven. Wim, die nacht dienst had, heeft eerst zaterdagmor gen de gelegenheid gevonden, een eerste selectie van de aanbiedingen te maken. Enigszins teleurgesteld moest hij toen constateren, dat er maar vijf adressen waren, die wer kelijk woonruimte aan te bieden hadden. De telefoon bij de familie Van der Laar staat nog steeds roodgloeiend. Het liep verkeerd Een 18-jarige electricien had pech, toen hij zaterdagavond met zijn scooter in de Van der Takstraat te Rotterdam een overtreding beging en bij aanhouding niet over de vereiste papieren bleek te beschikken. Het werd nog erger voor de jongeman op het moment, dat hij, meegenomen naar het politiebureau Nassaukade gesignaleerd bleek te staan wegens diefstal van een scooter te Schiedam. Hij werd maar meteen vastgehouden en zou na overleg met de politie te Schiedam naar het hoofdbureau" van politie te Rotterdam worden overge bracht. Op het ogenblik dat men de arres tant in een politieauto naar het Haag- seveer wilde brengen, zag hij echter kans op de loop te gaan maar hij liep de verkeerde kant uit, waar het hek van een boterfabriek hem tegenhield. Het werd pech in het kwadraat, toen hij ten einde raad dan maar in de Koningshaven dook, maar achter haald werd door de politieagenten die gauw in een roeibootje waren ge sprongen en de ziwemmer opnieuw in de kraag grepen. De enige bof was, dat men op het politiebureau, waar hij druipend was binnengebracht, nog over een stel droge kleren beschikte. Inmiddels is de jongeman toch bij de politie in Schiedam tereoht gekomen, tezamen met de gestolen scooter. PRINSES BEATRIX IN COEVORDEN. H.K.H.Prinses Beatrix heeft zater dag te Coevorden het Ned. Hervorm de Bejaardencentrum „De Schutse" geopend; zij heeft vervolgens het R.K. bejaardencentrum „St. Franciscus" aldaar bezocht en de olieboringen te Schoonebeelc bezichtigd. Begunstigd door prachtig zomer weer kwam prinses Beatrix bij het bejaardencentrum „De Schutse" aan. Vriendelijk groetend liep zij door een haag van schoolkinderen, allen ge tooid met oranje en vlaggetjes, langs padvinders en de twee plaatselijke muziekkorpsen. Er zijn er namelijk velen, die in de stunt van Wim van der Laar een kans zien om óók woonruimte te krijgen. Daarom bellen ze, met het verzoek, of ze uit de voorraad van de initia tiefnemer zouden kunnen putten. Dikwijls bieden zij daarbij heel cor rect aan, een deel bij te dragen in de reclamekosten. Uit het grote aantal reacties blijkt, eens te meer, hoe hoog de woningnood ook gestegen is. In Epe hebben twee opgeschoten jongens in de nacht van zaterdag op zondag een zware zwerfsteen, die op het terras van het hotel ,,'t Hof van Gelre" lag, midden op de rijbaan van de hoofdstraat gesleept, met het ge volg dat er een auto tegen reed die licht werd beschadigd. Met veel moei te werd de kei verwijderd, maar toen de rust was weergekeerd, hebben de knapen de steen opnieuw op de weg gelegd. Weer reed er een auto tegen aan en deze wagen werd zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken deken zich niet voor. De politie slaagde erin de daders te vinden, die verklaarden een grap te hebben willen uithalen. Monster van Castenray' was roerdomp Het Noord-Limburgse dorpje Cas tenray heeft een onrustige week ach ter de rug. Niet vanwege de gemeen teraadsverkiezingen maar door de raadselachtige geluiden, die er voor al 's avonds en 's nachts opstegen uit het Castenray's Broek: een moeras gebied met riet en elzenhout en eni ge vennen in de nabijheid van het dorp. Aanvankelijk werd er op de gelui den die werden beschreven als het loeien van een koe boven een open waterput niet veel acht ge slagen, maar toen zij zich iedere nacht met een obsederende hardnekkigheid herhaalden, geraakten sommigen toch beangst door het monotone geuid, dat tot ver in de omgeving door1 klonk. Avond aan avond en zelfs in het holst van de nacht trokken groep jes mannen naar het Broek 'om te po gen het raadsel te ontsluieren. Maar het maken van omtrekken de bewegingen rond het ontoegan kelijke moeras en het uitzetten van wachtposten baatte niet. Slechts kon men constateren, dat het dreigende geluid zich verplaatste, en dat de talrijke kikkers hun luidruchtig ge kwaak staakten als de boeroeper zijn stem verhief. De randbewoners van Het Broek vonden de toestand allesbehalve ge ruststellend en pijnigden zich het hoofd af met d vraag wie of wat er toch wel de vredige rust van het moe ras verstoorde. Het raadsel is thans opgelost. Toen de geruchten van de geheimzinnige verschijnselen in Castenray tot de buitenwereld doordrongen was er al spoedig een verklaring gevonden. De beschreven geluiden waren karakte ristiek voor de roerdomp, een reiger achtige vogel, die vooral 's nachts werkzaam is en zijn aanwezigheid verraad met een merkwaardige ver doorklinkende roep, die veel op het loeien van een koe gelijkt. Ter ver ontschuldiging van de Castenrayers moet worden gezegd, dat de roer domp in deze streken een zeer zeld zame vogel is. ALKMAARDEN HELDER GEëLEKTRIFICEERD. De officiële indienststelling van het geëlektrificeerde baanvak Alkmaar Den Helder en van het nieuwe sta tion te Den Helder is zaterdagochtend gevierd met een officiële reis per ex tra trein, waarvoor zowel van de zijde der autoriteiten, die de feeste lijke rit van Alkmaar naar Den Hel der meemaakten als van de zijde van bet publiek op de stations en langs de spoorlijn grote belangstelling be stond. PRINS BERNHARD IN LIMBURG. Z.K.H. Prins Bernhard heeft zater dag een niet-ofifcieel bezoek aan Lim burg gebracht Hij kwam er om deel te nemen aan de jaarlijks reünie van oud-stafoffi cieren van de Nederlandse strijd krachten uit 1945. Met zijn komst deed de prins een oude belofte ge stand. Sedert drie jaren was de reünie niet meer gehouden. Mocht zij echter ooit in Limburg doorgang vin den, zo had de prins beloofd, dan zou hij zeker van de partij zijn. Deze be lofte bracht vier Limburgse oud stafofficieren er toe, samen met hun vroegere chef-stof, kol. Ch. van Hou ten. om dit jaar een samentreffen in Valkenburg te organiseren. ONGEVAL IN GLASOPSLAGPLAATS Zaterdagmiddag, kwart over twaalf, is de 46-jarige glazenmaker P. Dijk stra, wonende aan de Badhuiskade te 's-Gravenihage, bij werkzaamheden in het pakhuis aan de Wassenaarsestraat onder twee kisten met güas gekomen, die elk 250 kg wogen. Op weg naar het ziekenhuis Zuidwal is hij aan de bekomen verwondingen overleden. MIJN OP STRAND BIJ IJMUIDEN Kinderen hebben zondagmiddag op het druk bezette IJmuidense strand een gevaarlijke vondst gedaan. Om streeks half vier stuitten een paar kuilen gravende pukken op twee vreemde ijzeren schalen met een pen er bij en de ijlings toegesnelde politie stelde vast, dat het vermoedelijk een Engelse mijn was, die tijdens de oor log uit een vliegtuig moet zijn afge worpen. De politie heeft het projec tiel uitgegraven en naar een veiliger plaats overgebracht. 140 km per uur Dronken chauffeur rijdt echtpaar dood Zaterdagavond tegen tien uur zijn de 58-jarige heer De Groot en zijn 56- jarige echtgenote, gewoond hebben de in de Derde Haagstraat te Hel mond «bij een verkeersongeval ge dood. De heer en mevrouw De Groot re den ieder op hun bromfiets op de Kanaaldijk langs de Zuid-Willems vaart, teneinde zich naar hun neef in Someren-Eind te begeven. In de bocht nabij het veerpont werd het echtpaar door een achterop komende auto, die in volle vaart reed, gegre pen, juist toen een tegenligger pas seerde. De slachtoffers werden op slag gedood en waren deerlijk ver minkt. De stoffelijke overschotten zijn naar het ziekenhuis te Helmond overgebracht. Het omgekomen echtpaar had vier kinderen, waarvan de oudste juist in militaire dienst is. De automobilist, die het ongeluk veroorzaakte, reed op de weg langs het kanaal met een snelheid van 140 km. per uur en ver keerde onder invloed van sterke drank. De bestuurder van de auto was J. Th. uit Someren-Eind. Geen loongrens in werkloosheidswet S.E R advies gevraagd De toegenomen werkloosheid heeft de vraag doen rijzen, of de loon grens in de werkloosheids-wet ge noemd, niet moet vervallen. Deze vraag ook is dezer dagen door de staatssecretaris van sociale zaken, de heer Van Rhijn, om advies voorge legd aan de Sociaal Economische Raad. Zij die méér dan 6800 gulden per jaar verdienen, komen op het ogen blik niet in aanmerking voor werk loosheidsuitkeringen. Onlangs is nog op afschaffing van deze loongrens aangedrongen door de katholieke bond van administratief, verkopend en verzekeringspersoneel, „St. Franciscus", en ook een recent rapport van het Centrum voor Staat kundige Vorming bepleitte deze maatregel. Een blij en dankbaar herdenken Op 12 mei jl. was het 125 jaar geleden, dat te Leiden de Maatschap pij voor Toonkunst werd opgericht, een instituut dat zich bezighoudt met het muziekonderricht, maar evenzeer met het organiseren van concerten en recitals. De Maatschappij heeft zich in dit tijdperk een naam ver worven in Leiden en de verre om- Dr E. Bruning o.f.m. overleden In het Franciscaanse studiehuis „Bonaventura" te Nijmegen is giste ren na een langdurige ziekte op 65- jarige leeftijd overleden dr. E. Bru ning o.f.m., een bekend musicoloog en lithurgist. De heer Bruning, die geboren is in Geldrop, heeft vele mis sen gecomponeerd. Hij heeft muziek gedoceerd in Rome en was vele ja ren magister-cantor in Franciscaner klooster en studiehuizen in Neder land. De begrafenis zal plaats hebben op woensdag 4 juni op het kloosterkerk hof bij Nijmegen. Drie doden bij brand in Groningen Aan de Driemolendrift te Gronin gen heeft hedenochtend omsitreeks half vier een felle brand gewoed, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Het zijn de 31-jarige vrachtautochauffeur C. I. van der Bout, zijn 28 jarige echtgenote en zijn 4-jarig zoontje, Johan. Een overbuurman, de grondwerker Maay, werd wakker van het geknet ter van de vlammen en zag, dat het huisje aan de overkant in lichterlaaie stond. Hij rende naar de brandweer kazerne, die er een paar honderd meter van verwijderd is. De brandweer was dadelijk ter plaatse en pakte onder leiding van brand weercomim andan t J. Dijkstra het vuiur energiek aan. Uitbreiding van de brand kom worden voorko men. Het huisje van de familie Van der Bout een voorkamer, een keuken en op de zolderverdieping twee slaap kamertjes brandde geheel uit. Toen de brandweer op de zolder verdieping kwam, werden daar de verkoolde lichamen vam de slachtof fers aangetroffen. De stoffelijke overschotten zijn naar het Stads- en Academisch zie kenhuis overgebracht. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. DODELIJK VERKEERSONGELUK Zaterdagavond omstreeks half acht is de 17-jarige bromfietser J. Udo uit Weesp, toen hij zonder richting aan te geven en op het verkeer te letten de provinciale weg BussumWeesp Diemen overstak, door een kleine sportauto gegrepen en gedood. De jongeman verliet plotseling het rijwielpad en de met een snelheid van 100 km rijdende sportauto, bestuurd door een Utrechtse tandarts was hem toen al zo dicht genaderd, dat hij niet meer kon uitwijken. De bromfiets kwam op de motorkap terecht, sloeg door de voorruit en trof een naast de bestuurder zittende heer uit Duits land. Deze liep op tiwee plaatsen ern stige verwondingen aan zijn wervel kolom op. Hij en het stoffelijk over schot van de verongelukte bromfiet ser werden naar de Majella-stichting te Bussen-, overgebracht. De bestuur der werd zelf slechts licht gewond. Enige uren tevoren stak een 4-jarig meisje uit Amsterdam, enige kilo meters dichter bij Weesp, dezelfde weg over en werd daarbij gegrepen door een auto, Zij werd ernstig aan beide beentjes gewond. Het meisje is naar een Amsterdams ziekenhuis vervoerd. Zij zat achterop de fiets van haar oom en was aam diens aan dacht ontglipt toen deze even afstap te. geving, die de garantie is voor alle muzikale evenementen, die onder haar auspiciën plaatsvinden. Niettegenstaande haar hoge ouder dom, wekt haar naam nog immer verwarring ook in officiële krin gen waar men meent, dat „Toon kunst" een afdeling is van de Kon. Nederlandse Maatschappij ter Bevor dering van de Toonkunst. „Toonkunst" te Leiden is evenwel geheel onafhankelijk van deze maat schappij en haar onafhankelijkheid is haar grote trots. Een trots, die zeker gerechtvaar digd is als men de vlucht ziet, die haar muziekonderwijs heeft geno men. Van een Leidse aangelegenheid is Toonkunst uitgegroeid tot een streekschool die tien jaar geleden nog „slechts" 15 leraren en 300 leerlin gen telde en waaraan thans door 50 leraren muziekonderricht wordt ge geven aan 1350 leerlingen. Het is een onmisbare schakel geworden in de muzikale ontwikkeling van velen. Op grond van haar regionale aard ontvangt de school, behalve van de gemeente Leiden, ook subsidies van een aantal gemeenten in Rijnland. Ook in ander opzicht is het karakter van de school veranderd. In de 125 jaar van haar bestaan is de school geworden van een instituut, waar algemeen muziekonderricht gegeven werd tot een echte „jeugdschool" en aan deze laatste verandering is het streven van de huidige directeur de heer H. Geirnaert, die in dit ju bileumjaar de dag herdenkt, waar op hij 32 jaar aan Toonkunst ver bonden is geenszins vreemd. Jubileumprogramma Het jubileum van Toonkunst zal gevierd worden met enige opmerke lijke concerten en muzikale manifes taties, waarbij ook ruimschoots aan dacht wordt besteed aan de jeugd. Zo speelt op 17 november a.s. het Münchener Kammerorchester zowel in een concert voor de leden als in een jeugdconcert. Op 15 januari treden de befaamde musici Herman Krebbers en Theo Olof op in een concert en op 17 febr. verleent een andere „oude bekende" medewerking aan het feestprogram ma van „Toonkunst". Het is de opera-zangeres Nan Merriman, dit vier jaar geleden te Leiden voor het eerst zong op een „liederen- avond". Haar optreden geldt ook 'n jeugd concert en daarbij moet worden aan getekend, dat Toonkunst dat haaf 53ste jeugdconcert gaat geven nog nooit eerder een vocaal jeugdconcert heeft verzorgd. Aardig is het te weten, dat de tot nu toe door Toonkunst gegeven jeugdconcerten werden bezocht door ongeveer 80.000 kinderen. Men be hoeft zich daarbij niet af te vragen, of de school aan haar doel beant woordt. Twee van de vier Toonkunst- jeugdconcerten die in dit jubeljaar worden gegeven, worden uitgevoerd door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Wanneer men weet, dat genoemd orkest het aantal door hem uitgevoerde jeugd concerten drastisch gaat beperken, zal men beseffen, dat het een hele eer is voor Toonkunst en Leiden, dat deze beperking althans voorlopig aan de Sleutelstad voorbij gaat. Burgerij-concert Op de oprichtingsdatum 12 mei e.v. biedt Toonkunst aan een ge zelschap van genodigden een recep tie aan in de zalen van het Stedelijk Museum „De Lakenhal". Eveneens zal het publiek te Leiden in de eer ste helft van de maand mei 1959 een burgerij-concert kunnen bijwo nen, dat voor iedereen toegankelijk is. Aan dit burgerij-concert wordt medewerking verleend door het Toonkunst-orkest, de balletschool, accordeonisten en enige leraren en leerlingen. Bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van Toonkunst wordt een fraai geïllustreerde prospectus uit gegeven, die toelichting geeft op het werk van de muziekschool en dat door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wet houder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik en de hoofdinspecteur voor het muziekonderwys, de heer John Daniskas, van een voorwoord zal worden voorzien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9