Roelofarendsveen ontving twee nieuwe priesters 4000 Jongens en meisjes namen deel aan de St. Jorismarsen Voorscholens sportpark officieel in gebruik gegeven MAANDAG 2 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Dubbel feest in beide parochies Het was zaterdagmiddag reeds goed merkbaar, dat er in Roelofarends veen iets bijzonders stond te gebeu ren. Zowel in de parochie Maria Presentatie als in de parochie Sint Petrus' Banden was men rondom het kerkgebouw en ook in de kerk reeds vroeg begonnen met het oprichten van een ere-poort en werden dui zenden bloemen gebruikt om aan Gods huis door een stijlvolle versie ring een bijzondere glans te geven. Maar ook de vlaggen met pauselijke wimpel van bijna alle huizen lieten merken, dat er nu wel iets bijzon ders stond te gebeuren. Dit was ook merkbaar nabij de Meerbrug te Nwe Wetering, waar een haag van vlag gen en guirlandes een groot getal belangstellenden tot zich getrokken had. Echter men was niet alleen voor deze versieringen gekomen, maar men wilde getuige zijn van de blijde incomste van twee zonen der pa rochie, die uit de handen van Mgr. Jansen de wijding van het H. Pries terschap hadden ontvangen. Precies op de vastgestelde tijd ar riveerden beide neomisten, verge zeld van familie, aan de grens der gemeente, waar zij namens de be volking van Alkemade welkom wer den geheten door burgemeester E. J. M. Kolfschoten. „Wij vinden het een vreugde en een eer u thans in ons midden te halen. Uw verkregen bevoegdheden en uw begaafdheden zult gij thans in dienst gaan stellen van uw bis schop. Uw koren staat te rijpen, want de bisschop heeft behoefte aan vele en goede priesters. Uw bisschop noemde ons dorp een oase van ge loof in zijn bisdom, waaruit hij steeds weer uitverkoren werkers kan put ten. Gij hebt hier altijd gewoond als Jos en Antoon, maar deze vertrou welijke namen hebben nu plaats ge maakt voor weleerwaarde". Beide neomisten gaven hierna hun eerste priesterzegen. Intussen had zich een wel zeer grote stoet opgesteld om aan de in tocht van beide neomisten luister te geven. Voorafgaande door een grote groep ruiters te paard, volgde de keurige sportkledij o.a. van D.O.S.R.-jun., Volleybal, Sparklers, K.J.B., EHBO, Rakkers en Gidsen. De muziekcorpsen „Liefde voor Harmonie" en „Door Gunst Verkre gen", beide voorafgegaan door tam boercorpsen, gaven muzikale kleur aan deze luisterrijke optocht. In twee landauers hadden de neomisten met hun ouders en parochiepastoor plaats genomen, terwijl de naaste familie en overige geestelijken in volgauto's de stoet afsloten. Bij het raadhuis splitste de stoet zich in twee gedeelten, waarna men de eigen parochie doortrok. Langs de route was er grote belangstelling. Alles werkte dan ook mee aan deze intocht de groots mogelijke luister te geven. Het gouden zonlicht met de zomerse temperatuur, de honder den bruidjes, welke deze stoet com pleteerden, het vlagvertoon van de ingezetenen en daarbovenuit het feestelijke gebeier der kerkklokken, moet op deze jonge priesters wel een onvergetelijke indruk gemaakt heb ben. De stoet splitst zich Voor de weleerw. neomist J. J. I. Hogenboom zijn wij meegegaan naar de parochiekerk St. Petrus' Banden. Voorafgegaan door bruidjes en ter wijl een welkomstlied werd gezon gen, schreed de neomist door een haag van bruidjes naar het hoog altaar. Ongetwijfeld zal op vele ge zichten een goedkeurende bewonde ring te lezen zijn geweest voor de wel zeer prachtige versiering met witte, rose en rode anjers, de op hoge standaards geplaatste prachtige veldboeketten en de prachtige toefen aan de pilaren. Vooral het altaar was in een zee van prachtige bloemen gezet. Namens de parochie werd hier het welkomstwoord gesproken door kapelaan Th. van Veen. Deze noem de het zich een groot voorrecht en een eer hiervoor door pastoor te zijn aangezocht. Spr. schetste de beteke nis van dit welkom. „Heel de pa rochie verkeert in vreugde omdat gij als priester tot ons zijt gekomen en zij hebben u op hun wijze reeds een grandioos welkom bereid". De neomist celebreerde hierna een kort Lof, daarbij geassisteerd door pater U. Houtsma en kapelaan Th. van Veen. Zondagmorgen liet het zich aan zien dat het weer een prachtige dag zou worden. Reeds te half tien be gon het feestelijk klokkengebeier Onder een groene poort van pal men, opgeheven door meer dan 100 bruidjes, die in haar smetteloos wit opgesteld stonden in het middenpad, begaf de neomist zich naar het al taar gevolgd door geestelijken, ouders en familie. Het zangkoor zong hierbij de intree-zang van de zon dag. Voor de vaste gezangen had het zangkoor de Missa „Sanctae Trinita- tis" van Hub. Cuipers gekozen, wel ke op zeer verdienstelijke wijze werd uitgevoerd, o.l.v. de heer M. Nieu- wint met als organist de heer Th. Hoogenboom. Bij zijn eerste plechtige H. Mis werd de neomist geassisteerd door pastoor Th. Schoenmaker als pres- byter-assistens, oud-kapelaan der parochie A. H. Schrama als diaken, oud-kapelaan der parochie J. Sik- king als sub-diaken, kapelaan Th. v. Veen als ceremoniarus, de leden van het St. Stephanus-college vervulden de acoly then diensten. In het priester koor hadden plaatsgenomen em. pas toor J. G. Onel en pater U. Houtsma. De feestpredikatie werd uitgespro ken door pastoor Th. Schoenmaker, die tot tekst had gekozen „Verheugt U, Alleluja". „Bij iedere priesterroe ping ben ik", aldus spr., „verheugd, maar vandaag is mijn blijdschap wel bijzonder nu God weer een van onze parochianen tot het Priesterschap heeft uitverkoren. Hiervoor mogen wij Hem wel zeer dankbaar zijn. De ouders hebben voor hun zware of fers thahs wel htm beloning gekre gen, nu zij hun priesterzoon in hun midden hebben, een blijdschap waar in geheel de parochie deelt." Voorts schetste spr. de priester als t uitdeler der genaden en als bemid-) delaar tussen God en de mensen, en wees op de zware taak welke hem als priester te wachten zal staan. Spr. vroeg het gebed van geheel de parochie, waarna hij met een geluk wens tot neomist, ouders en familie besloot. Na de H. Mis werd door het zangkoor uitgevoerd de Priestercan- tatie van Elb. Jos. Franken, waarbij de solo zeer verdienstelijk ten ge hore werd gebracht door de solist Cor Hoogenboom Lz. 's Middags te 2 uur namen neomist en familie plaats in de Pancratius- zaal voor de receptie, welke werd ingeleid door kapelaan Th. v. Veen. Allereerst was het woord aan de ge mengde zangver. „Vox Laeta" o.l.v. Jan v. d. Meer, die als steeds voor een prachtige muzikale omlijsting zorgden. De voorzitter van de plaat selijke Kath. Actie, de heer J. van Rijn, sprak hier namens de gehele parochie een woord van gelukwens, waarna hij het parochie-cadeau een geldsbedrag onder couvert aan de neomist overhandigde. Na mens de klasgenoten van de lagere school liet de heer M. Hoogenboom Dz. zijn gelukwens vergezeld gaan van enkele boekwerken. In de andere parochie In de parochie Maria Presentatie werd de weleerw. neomist A. J. Hoo genboom op niet mindere wijze hul de gebracht. Ook deze intocht ge tuigde van groots medeleven met de mede-parochiaan, want ook hier was de belangstelling langs de gehele route door de parochie enorm. Bij de kerk stond een grote groep bruidjes gereed, welke de neomist de kerk binnenleidde. Voor het kerkge bouw ook hier een prachtig versier de ere-boog, terwijl in het kerkge bouw een zeer fijne versiering was verkregen met witte en rose anjers. Op het altaar domineerden zacht gele rozen. Voor deze jonge parochie een woord van hulde voor dit voor treffelijke bloemen-arrangement. In de kerk werd namens de pa rochie het welkom gesproken door pastoor F. Bernefeld. Deze zeide dat de glorievolle en blijde intocht wel blijk heeft gegeven van ons aller medeleven en getuigde dat de paro chie een grote waarde aan het pries terschap toekent. Er zullen ongetwij feld in uw priesterleven dagen ko men, dat ge denkt: wat willen de mensen toch weinig van mij en van Jezus weten, maar denk dan nog weer eens terug aan het geloof van uw parochie en de eer door de men sen hier gebracht. Na het geven van de priesterzegen, celebreerde de neomist een kort Lof, daarbij geassisteerd door pastoor Bernefeld als diaken en kapelaan Van Zeeland als sub-diaken, waarbij de broer van de neomist P. Hoogen boom als ceremoniarius fungeerde. Zondagmorgen trok het feestelijk klokgelui vele parochianen naar het kerkgebouw, waar op het met zon negoud overstraalde Pastoor Onel- plein een grote groep kleine bruidjes, allen getooid met bloemen, weer ge reed stonden om de neomist de kerk binnen te leiden. Het hoogtepunt van de feestvie ring voor de neomist was aangebro ken, want in het bijzijn van ouders familie en vele parochianen, w.o. burgemeester E. J. M. Kolfschoten, mocht hij thans zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. De neomist werd hierbij geassis teerd door pastoor Bernefrid als presbyter-assistens, oud-kapelaan der parochie J. van Roode als dia ken, kapelaan F. van Zeeland als sub-diaken en de broer van de neo mist P. Hoogenboom als ceremonia rius. In het priesterkoor hadden plaatsgenomen pastoor S. Ligthart en frater Hoogenboom van Mill Hill, zoon der parochie. Het zangkoor o.l.v. de heer G. C. Kuiper zong op sublieme wijze de 3st. mis van L. Perosi, waarbij het orgel werd bespeeld door de heer H. C. van Berkel. De feestpredikatie werd gehouden door kapelaan J. van Roode, die de woorden van St. Paulus tot tekst had genomen „Ik zelf leef niet meer, maar Christus leeft in mij". In de kathedrale kerk te Rotterdam heb ben wij gisteren door de bisschop de roepstem gehoord van Christus, die ook onze neomist tot zijn volgeling heeft gemaakt. En zijn antwoord was „Hier ben ik Heer, ik ben present". Ook gij ouders van de neomist hebt gezegd „Ik ben present" en hebt uw offer gebracht door uw zoon af te staan aan God. Maar nu is het hart vervuld van dankbaarheid over het geluk van uw priesterzoon. En ook de gehele parochie „Maria Presenta tie" heeft het „Ik ben present" over duidelijk getoond en deze feestvie ring voor u tot een onvergetelijke dag gemaakt. Spr. schilderde hierna de opdracht, de weg die de priester heeft te gaan waarbij hij zelf niet meer leeft, maar waar Christus in hem leeft. Na de H. Mis zong het zangkoor de praclitige priestercantate „Pries terglorie" van L. A. Dobbelsteen. Tijdeps het ontbijt werd de neo mist verrast door een groep meisjes van de le klas, die onder leiding van Elly Koek en mej. Borst enkele dans jes hadden ingestudeerd, waarbij iedere voorgestelde bloem een stukje van de tekst inhield op het motief „Dit is de dag, die de Heer gemaakt heeft. Laat ons jubelen en juichen op deze dag". De receptie werd ingeleid door ka pelaan F. van Zeeland, die de neo mist als collega broeder Antoon ver welkomde. De voorzitter van het huldigings comité, de heer J. Verdel, sprak in welgekozen woorden zijn gelukwens namens de parochie uit, waarbij hij een enveloppe met inhoud aanbood. Namens de naaikrans mocht de neomist een prachtige stola in drtt- vangst nemen. Voorts waren er cadeaux van het buurtcomité nl. een prachtig volle dig uitgerust herenrijwiel. Voorts zagen wij aangeboden een prachtige radio, altaarbenodigdheden, aktentas, vele boekwerken etc. Namens het gemeentebestuur van Alkemade werd de neomist gelukgewenst door bur gemeester E. J. M. Kolfschoten. Voorts zagen wij o.a. de zeereerw. heer Nederstigt, leraar van Semina rie Hageveld, alsook gemeentesecre taris L. A. N. van Dommelen en echtgenote, terwijl ook hier de pa rochianen in het aanbieden van hun gelukwensen niet achterbleven. De gemengde zangver. Vox Laeta deed ook hier van haar belangstel ling blijken en bracht eveneens een muzikale hulde. Na het danklof bracht de muziek- Drukte in en om Oegstgeest Het was een ongekende drukte za terdagmiddag rond het Wilhelmina- park te Oegstgecit, toen wederom en nu voor de twaalfde maal de jeugdige volgelingen van de bewe ging eens gesticht door de Engelse Lord Paden Powell gekomen waren om de reeds overbekend geworden St. Jorismarsen te lopen. Van Haar lem tot Rotterdam, van Gouda, Bos koop tot de zeekant waren ze geko men met bussen, treinen en trams. De straten rondom het Wilhelmina- vereniging „Liefde voor Harmonie" een serenade, waarbij deze neomist 's avonds te 8 uur nogmaals een mu zikale hulde ontving nl. van de mu ziekvereniging Door Gunst Verkre gen uit Nieuwe-Wetering. Vermel den wij nog, dat aan het einde van beide recepties de neomisten tot hun parochianen een welgemeend dank woord spraken en een blijvend gebed vroegen voor hun toekomstig pries terleven. Voor Rooms Roelofarendsveen in beide parochies is weer een prachtige feestviering achter de rug, en het mag gezegd in alle opzichten ge slaagd. In de parochiekerk „St. Petrus Banden" werd tijdens de priester feesten nog een gouden jubileum ge- viétd. Piet Loos Hz kan er op bo gen, dat hij 50 jaar geleden voor de eerste maal op zich nam de kerk bij gelegenheid van een priesterfeest te helpen versieren. Onget vijfeld zal hij het nu met ons eens zijn, dat deze jongste versiering de kroon zette op zijn werk, dit laatste was in een woord af. park waren in een ware parkeer plaats herschapen door talrijke bus sen en particuliere auto's, zó erg zelfs dat de organisatoren er de route een klein gedeelte voor om moesten leggen. Ongeveer 4000 jongens en heisjes, samengebracht in een twee honderd groepen, al naar gelang.ihun leeftijd, liepen de V/2t 15 of 20" km lange tocht. Vele autoriteiten van gemeente, Oranjevereniging, Districtscommis sarissen en commissarissen van de NP.V., V.K.J.B., N.P.G. en de Ned. Gidsenbeweging hadden zich intus sen op het platform van het „Witte Huis" verzameld. Enige minuten over half drie klonk het generaal saluut van de Paulusband en werd de St. Jorisvlag gehesen. Het was Oubaas Beekes. districtscommissaris van de N.P.V., die hierna een kort maar krachtig speech je deze marsen open de. Hij riep alle deelnemers een har telijk welkom toe in het mooie Oegst geest. In het bijzonder heette hij me vrouw Schmitz van harte welkom, die deze middag het gemeentebe stuur van Oegstgeest vertegenwoor digde. Hij wenste de deelnemers een prettige en aangename middag en wenste allen een succesvolle mars toe. Op pad De meisjesband van de N.P.G. van Loosduinen gaf een dreunende trom- roffel waarmede het sein tot de start gegeven werd. Een vlot vertrek had plaats en binnen het half uur waren alle enthousiaste delenemers op pad. Het weer heeft zich ook dit jaar we derom prima gehouden. Enig pessi misme was wel gegrond, want hoe liet het weer zich vrijdag zien? En ook zaterdag in de voormiddag dreig den donkere wolken. Maar het kon niet anders of ook deze middag moest Hoogtijdag voor S.V.L.V. Het was zaterdagmiddag voor S.V. L.V. een hoogtijdag. Het sportpark van SVLV was compleet. De velden waren reeds lang gereed, maar nu was ook het kleedlokaal en de canti- ne klaar en dat was de gelegenheid om het park officieel in gebruik te geven. De feestelijke middag begon met de intrede van de jeugd van SV LV. Vooraf gegaan door het muziek gezelschap St. Laurentius marcheer den achtereenvolgens het terrein op: leden van de afdelingen gymnastiek, voetbal, handbal en wandelclub. De genodigden hadden plaats genomen op de tribune: burgemeester C. J. v. d. Hoeven, de beide wethouders, de heren G. Schrama en J. de Graaff, de leden van de gemeenteraad, de ge meente-secretaris, de voorzitter van de N.ICS. de geestelijk adviseur pater van Aarnhem, paters van Beresteyn, het bestuur van de zustervereniging Rouwkoop, afgevaardigden van de sportraad en een verder groot aantal belangstellenden. Na de gymnastiekdemonstratie, een estafette, wat athletiek en rhytmi- sche gymnastiek was het moment ge komen, dat de burgemeester achter de microfoon plaats nam en met een korte toespraak het sportpark offi cieel in gebruik gaf. Burgemeester zeide dat het een bijzondere dag was voor het sportleven in Voorschoten. Het was een eerste begin van een de finitief complex van sportvelden. Een hele geschiedenis is er aan voorafgegaan. In 1955 was er aan be gonnen en ongeveer medio 1957 wa ren de velden gereed. De geschiede nis van de kleedgebouwen met de vraag of er nu stenen, houten of bord papieren kleedgebouwen moesten ko men wat niemand wist is thans ten einde. Een kleedgebouw is er nu, maar ook aan de andere zijde van de sportvelden zal nog een dergelijk lo kaal moeten verrijzen eerst dan pas kan de gemeente tevreden zijn. Hier aan zal gewerkt worden, maar er zijn moeilijkheden die overwonnen moe ten worden. Ook S.VJL.V. heeft dit jaar zijn moeilijkheden gehad zij kreeg een degradatie te incasseren, maar de geest is goed en dat is het belangrijk ste. De nieuwe velden geven een goe de gelegenheid om de sport te beoefe nen en hiermede kan bereikt worden een gezonde geest in een gezond lichaam. De cantine biedt gelegenheid om clubavonden te houden in een klein verband, want de ruimte is be perkt. Spr, hoopte, dat S.VI*V. een goed gebruik zou maken van de vel den en de verdere accommandatie. Daarna hees burgemeester C. J. v. d. Hoeven de rood-groene SVLV-vlag. De voorzitter L. J. van Aken was vol vreugde over deze dag. Hij was zelfs niet bij machte zijn jubel over deze dag uit te drukken in woorden, maar met al de spontaneïteit hem eigen dankte hij namens SVLV bur gemeester C. J. v. d. Hoeven, de bei de wethouders en de vroegere wet houder Dekker, de heer v. d. Linden van de Sportraad, de directeur van Openbare Werken dè heer C. Verhey met zijn ambtenaren en het hoofd van de beplantingsdienst de heer Buijs, die allen zoveel hebben bijge dragen voor de tot standkoming van dit mooie complex. SVLV is dank baar, buitengewoon dankbaar, want SVLV had meer gekregen, dan ver wacht kon worden. De gemeente heeft in deze veel gedaan voor de sport en vooral voor de jeugd, Als bijzondere geste van SVLV bood de heer Van Aken aan burge meester en de beide wethouders een rood-groen SVLV-vaantje aan. De geestelijk adviseur van SVLV pater A. van Aarnhem gaf een korte uiteenzetting van de betekenis van de inzegening van het gebouw. Dit heeft de bedoeling dank te brengen aan God de schepper van alles en in het bijzonder om de bescherming van God te vragen. Hierna verrichtte pa ter van Aarnhem de inzegening. Na afloop hiervan brachten de genodig den een bezoek aan het nieuwe kleed gebouw. Dit gebouw opgetrokken in steen, sober, maar zeer doelmatig be staat uit vijf kleedlokalen en 1 scheidsrechter lokaal. Er zijn twee douchegelegenheden en in iedere kleedkamer is een voetbad. Voorts is er een niet te grote, maar wel intieme cantine. De cantine is goed geoutil leerd. Op deze hoogtijdag ontbraken de bloemen niet, maar er waren ook nog sportactiviteiten op deze mcoie mid dag. De afdeling handbal speelde een wedstrijd tegen Raaphorst uit Wasse naar en de wedstrijd werd door SV LV glorieus gewonnen me 71. Ve teranen van SVLV en veteranen van Blauw-Zwart speelden op veld 2 een voetbalwedstrijd, die eindigde met een 43 overwinning voor de V«or- schotenaren. En tot slot van het feest speelde Blauw Zwart (2e klas) tegen WSB (3e klas) een pittig partijtje voetbal. Met de rust was het 10 voor Blauw Zwart en bij het einde was de stand gelijk 11. WSB speelde een goede partij en wist van volhouden tot het laatste moment toe. Er was vaak goed samenspel te zien en er waren genoeg spannende momenten, zodat de Voor schotenaren van een behoorlijke wed strijd konden genieten. goed worden, want in de twaalf jaar dat nu de St. Jorismarsen georgani seerd worden heeft het nog niet een maal geregend. Vijf drumbands verleenden dit jaar hun medewerking en werden telkenmale tussen de groepen inge last om de deelnemers buiten de kom van de gemeente te brengen. Later in de middag begaven zij zich weer naar de rand der gemeente om de tippelaars, die nu vermoeid waren, toch nog fris en monter naar de fi nish te voeren. Drie routes De route van de welpen en de ka bouters die V/2 km lopen ging dit jaar via het oude dorp over de Al- mondeweg naar Rijnsburg om langs de Oude Rijn weer huiswaarts te keren. De verkennei's en gidsen die 15 km voor de boeg hadden zagen hun route via Poelgeest en Warmond uit gestippeld om via Sassenheim langs de Oude Rijksweg weer op het be ginpunt aan te landen De voortrek kers, pioniersters en individuelen mochten nog een ommetje maken door Rijnsburg en langs de Oude Rijn om zo hun 20 km vol te maken. Op vele plaatsen langs de route hebben wij kunnen vaststellen, dat er door vele groepen behoorlijk ge marcheerd werd, anderen echter lie pen slordig. Veel bewondering had den wij voor een kabouter die on danks hij een beugel droeg, ondanks herhaaldelijk vragen of zij deze af stand wel vol hield, toch haar V/2 km netjes uittippelde. Twee enthou siaste voortrekkers meenden er nog een schepje bovenop te moeten doen door deze tocht met volle beperking te dien. Of zij stenen dan wel veren in hun rugzak gestopt hadden ver haalt de historie niet. Het bevreemdt ons echter wel dat ir drukke stra ten soms wel drie groepen elkaar willen passeren. Dit is gevaarlijk met het huidig* snelverkeer. Geven de organisatoren dit niet aan in hun routebeschrijving die elke leider meekrijgt, of neemt men niet de moeite deze aantekeningen te le zen? De Rijkspolitie der betrokken gemeenten, de EHBO en het Roode Kruis verleenden uitstekend mede werking. De prijsuitreiking Oubaas Beekes de districtscom missaris reikte de prijzen uit, die weer door vele instellingen beschik baar waren gesteld. Welpen en kabouters: 1. Beste- vaerhorde, Katwijk (welpen); 2. Sprokkelaars, Alphen aan den Rijn (kabouters); 3. Houthakkertjes, Voorschoten (kabouters); 4. Eikel- dopjeskring, Lisse (kabouters); 5. Kimheimzw'ervers, Heemstede (wel pen). De uitslag van de 15 km-mars (verkenners en gidsen) luidt: 1. Dauwtrappers, Leiden (verkenners); 2. Spaarne Geuzen junioren, Heem stede (zeeverkenners); 3. Kontiki- vendel, Bloemendaal (padvindsters); 4. Bakenesergroep, Haarlem (verken ners); 5. Poolster vendel, Heemstede (padvindsters). Bij de 20 km ging dit jaar de prijs wederom naar de Spaarne Geuzen senioren (zeeverkenners) te Haarlem. Voor de door de algemene jury be- doordeelde werden nogmaals drie prijzen uitgereikt welke respectie velijk in handen kwamen van de volgende groepen: 1. Poolstervendel, Heemstede (padvindsters); 2. St. Tarci^usgroep, Warmond; 3. Spaar ne Geuzen senioren, Heemstede (zee verkenners). De Bandprijzen gingen dit jaar naar: 1. Haarlemse N.P.G. Band; 2. Haarlemse N.P.V. Band.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8