Water en brood in de Oude Rijn H.M. de Koningin bezocht oorlogsslachtoffers in Doorn KORTE golf woord is er uit Het MAANDAG 2 JUNI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 6 STADSNIEUWS Pers. ver. de Royalisten gaf gezellige avond Koningin opende bungalowdorp voor oorlogsinvaliden Matig toneelspel VISSERSBOOT OP MIJN GELOPEN De visserskotter Urk 96 is vanoch tend ter hoogte van Terschelling op een mijn gelopen. Drie personen, on der wie twee gewonden, zijn aan boord genomen door de Urk 104 „Neeltje". De reddingsboot van Ter schelling is met een dokter aan boord ter assistentie uitgevaren. Ook de sleepboot „Holland" heeft zee geko zen. WERKGEVERS STICHTEN CONFERENTIEHUIS Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond hoopt begin volgend jaar in Noord wijk aan Zee een eigen con ferentiehuis in gebruik te nemen. Het verbond heeft het hotel Astrid aangekocht, dat thans ingrijpend wordt verbouwd. Aanvankelijk was het plan in Voorschoten een confe rentie-oord te bouwen, doch daar voor werd geen goedkeuring verkre gen. Daarom heeft het verbond van nieuwbouw afgezien en in plaats daarvan besloten tot verbouwing van een hotel. In Doorn heeft H.M. Koningin Juliana zaterdag 31 mei het bungalowkamp van de Bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers officieel geopend. De foto laat zien hoe H.M. een oorkonde ondertekende, waardoor het kamp symbolisch werd geopend. Geheel rechts minister mr J. M. A. H. Luns, achter de Koningin minister ir C. Staf, toekijkend naast de tafel de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, voorzitter van de B.N.M.O. Woon- en werkcentrum voor invaliden H.M. de Koningin heeft zaterdag middag in door het werk- en woon- centrum van de bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers geopend. Buiten het centrum werd de honingin begroet door de commis saris der koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, en de bur gemeester van Doorn, mr. P. ter Kaar. Daarna werd gereden naar het hoofdgebouw, waar de koningin ont vangen werd door de voorzitter van de bond van militaire oorlogsslacht offers en enkele hoofdbestuursleden. De koningin was gekleed in een lichtgrijs zomer deux-pièces en droeg een rose hoedje. In de recreatiezaal had een groot aantal genodigden plaatsgenomen. De voorzitter van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers, de heer Van Lanschot, hield vervolgens een toespraak, waarin hij de wordingsgeschiedenis van het werk- en wooncentrum schetste. Het hoofdgebouw werd vorige week op geleverd en is bestemd voor onge- huwden. Minister Staf en zakelijkheid Na de toespraak werd het woord gevoerd door de minister van defen sie, ir. C. Staf. Minister Staf com plimenteerde de bond met zijn 121/*- jarige bestaan, dat vandaag tevens gevierd wordt. Hij prees het grote enthousiasme, waarmee dit grootse werk is aangepakt. Mijn zakelijkheid, aldus minister Staf, is de laatste tijd nogal eens in discussie. Ik geef toe bepaald niet zakelijk te zijn geweest, toen ik 600.000 beschikbaar stelde voor het plan van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtof fers. Ik heb van deze onzakelijkheid bepaald geen spijt, aldus minister Staf, die de toezegging deed ook in de toekomst zijn grootst mogelijke medewerking te verlenen. H.M. de koningin tekende vervol gens een oorkonde, met welke sym bolische handeling zij het B.N.M.O.- dorp officieel opende. De lands vrouwe onderhield zich vervolgens geruime tijd met een aantal militaire oorlogsslachtoffers, die in hun rol stoelen een plaats dichtbij de konin gin hadden gekregen. In de bibliotheek van het hoofd gebouw onderhield de koningin zich met enkele leden van de commissie van advies van de B.N.M.O., waarna zij op het sportterrein een basket ballwedstrijd bijwoonde tussen twee teams van het herstellings- en oefe ningsoord Aardenburg. Met belang stelling sloeg de vorstin deze inva- lidensport gade. 2 spoorwegarbeiders door trein gegrepen Vanochtend zijn op de spoorlijn Nij megen's-Hertogenbosch op het spoorwegviaduct Teersdijk aan de Graaf se weg te Nijmegen twee spoor wegarbeiders die bezig waren aan de lijn, door de elektrische trein Nijme gen's-Herogenbosch gegrepen. Bei de mannen waren onmiddellijk dood. Het ongeluk is ongeveer half tien gebeurd. De verongelukten,zijn de 54- jarige eerste ploegbaas G. Knuiman uit Wijchen en de 33-jarige voorwer ker P. J. van der Ven uit Hees. De mannen waren op de brug ter hoogte van Wijchen bezig met de re paratie-werkzaamheden. Zij bemerk- Prinses Beatrix bezocht bejaardencentrum H.K.H. rrinses Beatrix heeft zaterdag in Coevorden ojn. een bezoek ge bracht aan het rooms-katholieke bejaardencentrum „St. Franciscus". De foto laat zien hoe de prinses na haar bezoek, met de haar aangeboden bloemen in de hand, stralend het centrum verliet ten te laat de trein, die om 7.33 uur uit Bergen op Zoom in de richting Nijmegen was vertrokken. Volgens verhalen van de deskun digen zijn er vanochtend vier man aan de lijn Nijmegen's-Hertogen bosch aan het werk geweest. Tegen het uur van schaften zijn zij ver moedelijk over de rails gelopen om een rustig plekje te zoeken op de spoordijk. Een derde man van de ploeg heeft het ongeluk niet waargenomen en een vierde man, die het ongeluk wel zag, heeft een shock. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. VERDRONKEN INDE WAAL. In de Waal, in de omgeving van het Maas- en Waalkanaal, is zaterdag verdronken de 25-jarige ongehuwde J. Liebers uit Nijmegen. Hij was met twee vrienden in een ijzeren roeiboot de Waal opgegaan. Bij het passeren van een groot schip sloeg een golf water in het bootje, dat zonk. De twee vrienden van L. wisten zich zwemmende te redden. L. kon niet zwemmen en verdronk. Tevergeefs is naar het stoffelijk overschot ge dregd. NEDERLANDS ECHTPAAR IN DUITSLAND VERONGELUKT. Naar wij van de Nijmeegse politie vernamen, zijn gisteren de Nijmeegse oog-, neus- en keelarts J. R. Plan ten- ga en diens echtgenote, mevrouw Plantengavan Dijk, bdj een auto- ongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk is gebeurd nabij Burgou aan ae Beierse grens, op de autosnelweg AugsburgUlm. De heer en mevr. Plantenga waren op weg naar de Rivièra. Over de toedracht van het ongeluk zijn nog geen gegevens bekend. 35 MILLE AAN V AC AN TEE - BONNEN VERDWENEN. In de Jan van der Heydenstraat te Den Haag zijn uit het kantoor van een loodgietersbedrijf vakantiebon nen gestolen tot een waarde van 35 duizend gulden. De inbrekers zijn aan de achterkant van het gebouw binnengedrongen en namen de bon nen uit een bureaulade mee. De buit is vöor de rovers echter absoluut zonder waarde daar de va- cantiezegels geplakt waren in op naam van de werknemers staande boekjes. Bovendien zijn de nummers van alle zegels bekend. Op de veiling te Ressen-Bemmel bij Nijmegen zijn zaterdag de eer ste kersen uit de Betuwe aangevoerd. Zij waren afkomstig uit de kassen van de kweker W. A. te Oosterhout (Gelderland). De 250 kersen brach ten samen 5.50 op. De 15-jarige zoon van de familie Slits uit Gemert is zaterdag om het leven gekomen toen hij werd gegre pen door een auto. De jongen, die van z\jn werk in Helmond naar Ge mert fietste, reed achter een brom fiets aan een zijweg op, waar hij in botsing kwam met een uit de tegen overgestelde richting komende auto. Het personeel van de Royal schrijfmachinefabriekèn was zater- terdagavond in groten getale opge komen naar de Leidse Schouwburg, waar de personeelsvereniging „De Royalisten" weer eens een genoege lijke avond georganiseerd had. De voorzitter, de heer J. Hollebeek, sprak de gebruikelijke openings woorden, waarna he„ blijspel „In een andere wereld" van Joh. en Jan Blaaser aanving. Koopman, een rijk geworden bank werker, plaatst zijn oudste zoon directeur in een porceleinfabriek. Het gezin van de oudste firmant leeft op zeer gespannen voet met de familie van de nieuwbakken direc teur, die in hun ogen een opdringe rige parvenu is. Koopman jr, die uit Amerika te rugkomt, bemerkt alras dat d€ zaak, waar hij ingekocht is, aan de rand van een faillissement staat. Het zou geen comedie zijn indien Rob Koopman de fabriek niet voor de ondergang behoedde en tot bloei bracht en hij de dochter van Van Rutten (de mede-directeur) niet zou huwen. Fijne humor hebben wij in dit stuk weinig kunnen ontdekken, daarvoor was het geheel teveel ge baseerd op cabaretachtige lachef- fecten. P.V. de Royalisten mag bogen op een paar goede krachten, die het stuk echter deze keer niet ver bo ven het predikaat „middelmatig" konden verheffen. Tonny Franken als Miel gaf een fris toneelspelletje weg, waaraan enkele ouderen een voorbeeld konden nemen. Aan de regisseur Nic v. d. Tuin en Frans IJzerman waren de hoofdrollen wel toevertrouwd. De overige figuren werden op enkele uitzonderingen na vrij zwak uitgebeeld, maar met amateurs moet men wat door de vingers kunnen zien. Wim van Dijk wachte zich voor „overacting". De traditionele verloting bracht enkele verrassingen en voordat het bal in het St. Antonius-Clubhuis af gelopen was, schreven we reeds en kele uren de maand juni. Niet om de vissen in de 1 juni- stemming te brengen, maar omdat de bakkerskar de verkeerde kant opging dreven zaterdagmorgen omtreeks het koffie uur vele broden in de Oude Rijn. U heeft waarschijnlijk al het Marathonbericht gelezen, en hier hebben wij ook een foto van deze merkwaardige gebeurtenis. De inhoud van de bakfiets, een groot aantal broden, koek, e.d. drijft op het water. EHBO-wedstrijden van Peerke Donders' De jaarlijkse „Peerke Donders" EHBO-wedstrijden, die zondagmiddag in de Gem. HBS aan de Hoge Rijn dijk werden gehouden, zijn ook dit jaar een groot succes geworden. In de afd. Senioren waren 9 ploe gen en in de afd. junioren 12 ploegen ingeschreven. Bijzonder attractief was, dat de kampioensploeg uit Kloos- terzande (Zld) ook van de partij was. Precies om 2 uur heette de voor zitter van „Peerke Donders", de heer H. T. Juffermans allen van harte welkom, in het bijzonder de voorzit-(279 p.) (leider H. Menu (60). ter van het Districtsbestuur, de heer H. ten Harkei en hij sprak een spe ciaal woord van dank tot de leden van de jury, die ook ditmaal spon taan hun, niet altijd gemakkelijke, taak hebben vervuld. De uitslagen zijn: afd. Senioren, (max. punten 520) Leider/ster max. punten 90. 1. Roelofarendsveen (394 pnt) wis- selibeker met le prijs (leider Th. W. Witjes 73 p. Ie prijs leider); 2. Al phen aan den Rijn (378 p.) 2de prijs (leider A. v. Leeuwen (60 p.); 3. Lei den (na loting) (360 p.) 3de prijs (leider Th. Vogelenzang (70) 2de pr. leider); 4. Zoeterwoude (350 p.) (leider P. A. v. Leeuwen (68); 5. Voorhout (346 p.) (leider G. M. v. d. Berg (62); 6. Langeraar (343 p.) (leider C. Pieterse (61); 7. Nieuwveen (342 p.) (leider J. v. d. Hulst (60); 8. Gouda 315 p.) (leider mej. J. Bun- nik (58); 9. Kloosterzande (Zld) Deze telefoto uit Parijs toont generaal Charles de Gaulle alleen in de re- geringsbank van de Franse Nationale Vergadering, rechtop wuivend naar een passerend afgevaardigde, aan het begin van de zondag gehouden zit ting, waarin hij zijn regeringsverklaring aflegde. Kloosterzande kreeg als herinne- ringsprijs een EHBO-Vaantje. Afd. Junioren (max. punten 520 v. d. ploeg. Leider/ster max. punten 90. 1. Wassenaar (413 p.) wisselbeker en le prijs (leider J. H. v. Veen (83 pnt) le pr leider; 2. Langeraar (399 p.) 2de prijs (leider N. Verhaar (81 pnt); 3. Leiden (389 p.) 3de prijs (leider mej. Th. v. Kuijk (78 p.); 4. Nieuwveen (368 p.) (leider mej. M. v. d. Vlugt (61 p.); 5. Stompwijk (361 p.) (leider K. Hilgersom (62); 6. Rijp wetering 348 p.) (leider mej. M. Wolvers (82 p.) 2e prijs leidster; 7. Haarlem (346 p.) (leider G. de Heij (78 p.); 8. Gouda (344 p.) leider J. Zwanenburg (65 p.); 9. Zoeterwou de (325 p.) (mej. J. Buitendijk (66 p.); 10. Voorhout (319 p.) (leider L. v. d. Lans (60 p.); 11. Roelofarends veen (309 p.) (leidster mej. J. Wit jes (66); 12. Alphen aan den Rijn (295 p.) leider C. de Heij (65 p.). LEIDSE JEUGD-EHBO-WEDSTRIJDEN KATH. NAT. BOND VOOR EHBO. Onder leiding van de Jeugdcom- missaresse, mej. W. P. M. Pleij, wer den zaterdagmiddag de jeugd-EHBO- wedstrijden van de afd. van Peerke Donders gehouden. Hoewel het aan tal ploegen niet zo groot was, werd met groot enthousiasme gewerkt en konden de talrijke toeschouwers be merken, dat ook bij de EHBO kan v/orden gezegd: „Jong geleerd is oud gedaan". De Jury bestond uit: Dr. M. v. d. Steen uit Alphen aan den Rijn en de 'heren H. Brouwer en A. F. van La moen, instructeurs EHBO. Na de wedstrijden gaf dr. v. d. Steen een duidelijke uiteenzetting van de behandelde ongevallen en wees erop, hoe belangrijk het is, dat ook de jeugd de nodige EHBO kennis vergaart. De uitslagen luidden als volgt: Afd. senioren: (max. aantal punten 260) Leider/ster (max. ptn 70): 1. Leiden I (186 ptn) Wisselbeker. Lei der/ster A. Kemperman (46 ptn); 2. Stompwijk 179 ptn, leider J. Oliehoek (51 ptn) prijs u.d. leiding; 3. Leiden II (149), leider E. Döfferhoff (40 p.). Afd. junioren: (max. 260 punten) Leider/ster (max. 70 punten): 1. Lei den (198 ptn) wisselbeker, leider T. Vogelenzang (47 ptn); 2. R.K. Vak school v. Meisjes (181 ptn) leider N. v. d. Steen (57 ptn) prijs v. d. lei ding; 3. Stompwijk (172 ptn) leider P. v. d. Geest (42 ptn).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10