Kostbare tentoonstelling in het Rijksmuseum Vijf inbrekers gevangen SLAAPRUIMTE TE KORT? ZATERDAG 31 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 RfiiiiKiloum 1 De collectie beeldhouwwerken zal JUUIICUUI I ojn. bevatten enige laat 15e eeuwse I houten gebeeldhouwde altaren, ge- In het Rijksmuseum te Amsterdam, I maakt door een Utrechtse meester, dat 150 jaar geleden in opdracht van die ziah bevinden in dorpskerken koning Lodewijk Napoleon werd ge- sticht, zal van 29 juni tot en met 28 september de grote jubileumtentoon stelling „Middeleeuwse kunst der Noordelijke Nederlanden worden ge houden". De expositie, die ongeveer 130 schilderijen, 80 beeldhouwwer ken, 50 tekeningen en gravures, 30 miniatuur-handschriften en 60 voor werpen (goud- en zilverwerk) van kunstnijverheid telt, zal een overzicht geven van de voornaamste kunst uitingen van het noordnederlandse gebied uit de late middeleeuwen. De oudste stukken dateren van omstreeks 1340 en de jongste van circa 1540. (Bij de opening van het museum Boymans te Rotterdam in 1936 werd een expositie over deze periode van alleen schilderijen gehouden). De middeleeuwse kunst der noor delijke Nederlanden (omvattend het bisdom Utrecht, de graafschap Hol land en Brabant) is een hoofdstuk uit onze kunstgeschiedenis, dat tot dusver nog te weinig aandacht heeft gekregen omdat er in Nederland zelf niet veel van is overgebleven. Wat er buiten ons land terecht kwam is zeer verspreid. Voor het eerst wordt getracht te tonen wat de vroegste bloei van de kunsten van ons land was en men wil ook het organisch verband van de kunstuitingen laten zien. Vrijwel alle belangrijke buiten landse musea hebben door het in bruikleen afstaan van stukken ertoe bijgedragen deze unieke expositie mogelijk te maken. Van Jeroen Bosch worden tien grotere en kleinere werken geëxpo seerd, daarbij zijn vier drieluiken, o.a. het beroemde Antonius-altaar uit Lissabon, en de altaarstukken uit het Venetiaans dogepaleis. Elf van de 15 bekende schilderijen van Geertgen tot St. Jans, de leidende meester van de vroege Haarlemse school zullen voor het eerst in Amsterdam tezamen geëxposeerd worden. Daarbij zijn het hoofdwerk uit Wenen „de begrafenis van het ge beente van Johannes", de „opwek king ^an Lazarus" uit Parijs en een drieluik met „de aanbidding" uit Praag. Nogmaals De Spoorweglonen In antwoord op schriftelijke vra gen van het lid van de Tweede Ka mer, de heer Maenen, heeft de mi nister-president nog meegedeeld, dat inzake de spoorwegionen de overwe gingen van het college van rijksbe middelaars niet geheel parallel He pen met de overwegingen van de Stichting van den Arbeid. Overigens moet worden opgemerkt, dat de di rectie der Nederlandse Spoorwegen geen voorstel aan de regering had gedaan. De regering heeft na kennisneming van de opvattingen van het college van rijksbemiddelaars ten aanzien van de spoorwegloonvoorstellen aan dit college een aanwijzing gegeven, welke om redenen van algemeen loonbeleid op bepaalde onderdelen afweek van de aanvankelijke me ning van genoemd college. Met name betrof dit de ingediende voorstellen ten aanzien van de functies, inge deeld in de tabellen 3, 4 en 5, waar voor een aperte achterstand bij ge breke aan een werkclassificatie vol gens de genormaliseerde methode niet is aangetoond. Het personeel, waarvan functies zijn opgenomen in de tabellen 1 en 2 en waarvoor het advies van het college van rijksbe middelaars wel is gevolgd, maakt pijn. 80 pet. uit van het totale per soneel. Bij het nemen van de beslissing is uiteraard aandacht geschonken aan de vraag of deze voor de Nederland se Spoorwegen uitvoerbaar is. Dit komt tot uiting in de uitnodiging van het college aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen, een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heid op zo kort mogelijke termijn, boven de verhoging van de waarde ringstoeslag voor alle groepen met 3 pet., voor de tabellen 3, 4 ën 5 te komen tot de invoering van toeslagen voor onregelmatige dienst, ploegen- arbeid e.d., zoals deze in het verdere bedrijfsleven en de overheidsdienst veelal gebruikelijk zijn. Het totale bedrag van de toeslag mag niet meer bedragen dan VA pet. van de loon som der groepen 3, 4 en 5. Dit is ge lijk aan de gemiddelde verhoging van de groepen in de tabellen 1 en 2. Het al of niet ontbreken van het stakingsrecht kan, naar het oordeel van de regering, geen verschil ma ken ten aanzien van de bij behande ling van loonregelingen te voeren procedure. Overigens is bij de voor bereiding van de regeringsbeslising de normale procedure gevolgd. De teleurstelling is dan ook voortge vloeid, niet uit die procedure, maar uit de genomen beslissing, zo meent de minister-president. Twaalf mille verduisterd De 38-jarige J. S., gemeenteontvan ger te Oude Niedorp, die vorige week wegens fraude gearresteerd werd, heeft naar schatting twaalf mille verduisterd. Het bedrag, dat liij als penningmeester van de R. K. Ge zinszorg te Oude Niedorp van deze vereniging ten eigen bate aanwendde, is vastgesteld op 5000 gulden. Het bedrag dat hij door frauduleuze ma nipulaties bij de gemeente in handen kreeg is nog niet bepaald. Het wordt op 7000,— geschat aan de Noorse kust. Belangrijke aanwinst. Voor het eerst zal ook de nieuwe aanwinst van het museum, een vroeg noordnederlands schilderij, worden geëxposeerd. Het schilderij, dat kort geleden in Londen werd aangekocht, stelt voor de heilige Agnes onder een baldakijn, vereerd door de schenkster van het doek, Geertruy Haeck-van Slingerland! Deze was de weduwe van de Dordrechtse burgemeester Adriaan Haeck. Het schilderij is om streeks 1455 geschilderd. Veronder steld wordt dat Geertruij Haeck toen haar intrek had genomen in het Ag- nietenklooster te Dordrecht. Wie het schilderij heeft gemaakt is niet bekend, voorlopig wordt de schilder, aan wie nog twee andere werken kunnen worden toegeschre ven, door de deskundigen gezien als een Dordrechtse meester onder zuid- Nederlandse invloed PTT-tarieven ontmoeten tegenstand Bij de minister van Verkeer en Waterstaat is een protest binnenge komen van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier tegen de verhoging van de PTT-tarieven. De Kamer uit hierbij haar grote bezorgdheid over de berichten, dat er tariefsverhogin gen zouden komen, speciaal voor het telefoonverkeer waarbij juist het be drijfsleven ten nauwste is betrokken. In het protest wordt ook gezegd, dat de tariefsverhoging van 1 november 1957 niet noodzakelijk was. De op brengst van 16 miljoen was even groot als het bedrag, dat aan de al gemene reserve zal worden toege voegd. De Kamer gebruikt in dit ver band de uitdrukking „verkapte winst". Het protest wordt door an dere Kamers van Koophandel in het hele land gesteund. JONGETJE IN PUTJE De tweejarige Paultje Verbeek, wonende aan de Bosdrift in Hilver sum, duwde gisteren een rooster van een putje achter de ouderlijke wo ning. Het knaapje viel in de put, maar werd op tijd door de moeder gered. Het kind bleek bewusteloos te zijn. Met kunstmatige ademhaling wist men de levensgeesten weer op te wekken. KINDJE IN PUT GEVALLEN Te Bergum (Fr.) is gistermorgen om elf uur de bijna tweejarige Jacob Henk snel achter de ouderlijke wo ning voorover in een afvoerput van het riool gevallen en door verstik king om het leven gekomen. De moeder vond het kind, dat zelf liet deksel van het putje had gelicht, kort na het ongeval, maar genees kundige hulp baatte toen niet meer. Steunt a.s. Zondag do collecte voor de Kerkenbouw Stort een extra bijdrage op gironummer 647700 t.n.v. Vicaris Generaal Bijzondere Noden, Rotterdam. Advertentie OVERPEINZING (VOOR DE ZONDAG) WAT NIEMAND KAN BEGRIJPNN C*r zijn zulke knappe mensen vooral onder de vakgeleerden *-• dat zij voor hun mede-mensen, die niet in dat vak zijn ingewijd, geheime taal spreken. Het is Nederlands, dat zij spreken, maar wij snappen er toch niet veel van. Wanneer dat met mensen óver menselijke aangelegenheden al zo is, behoeft het ons niet te verbazen, dat goddelijke taal over godde lijke aangelegenheden ons erg duister kan aandoen en de goddelijke beweegredenen ons verborgen blyven. Gelukkig kennen wjj, Christenen, God beter dan andere mensen. In de gestalte van onze Heer en Heiland werd Hij mens met de men sen. Wij kunnen met Hem in menselijk contact treden, en Hfj treedt door middel van de zintüigelijk waarneembare zeven sacramenten in menselijk contact met óns. Dat is de kern van het onwaardeerbaar en onverdiend geluk, Ka tholiek te zijn. Maar daartegenover staat, dat wij, christenen, die als zodanig in nauwer contact mogen staan met God door middel van Zijn Zoon, ook in dieper geheimen gehuld worden by het benaderen van het onuitsprekelijke goddelijk leven, dat ons is geopenbaard in de hoog heilige Drievuldigheid, de éne God in drie Goddelijke Personen van Vader, Zoon en Geest. Hoe onmogelijk het God is in menselijke bewoordingen aan men selijk bevattingsvermogen zijn drievoudig goddelijk Wezen te open baren, blijkt o.a. hieruit, dat de Zoon (in het evangelie van vorige week) zei „want de Vader is groter dan Ik", terwijl Hij latei tot Philippus zei: „Wie Mij gezien heeft, hééft de Vader gezien." De Kerk, die op geheimzinnige wijze Christus-zelf is, richt zich in al haar officiële gebeden meestal rechtstreeks tot God de Vader door de mond van de Zoon, in vereniging met de Heilige Geest. Christus zelf heeft ons het „Onze Vader" geleerd, maar ook gezegd," dat wij tot de Vader moeten bidden in Zijn (Christus') Naam Op Drievuldigheids-zondag is het goed daarover na te denken. Dat denken brengt ons geen stap verder, maar boezemt ons de vreze des Heren in, de eerbied voor Gods onuitsprekelijke heerlijkheid, geopen baard en toch niet te doorgronden. dat onder het bovenbed past. Gevangene ontsnapte In een der afdelingen van de open gevangenisinrichtingen van Veen- huizen kwam het gisteren plotseling tot een hevig gevecht tussen de ge detineerden. Bewakers schoten van alle kanten toe om de vechtenden te scheiden. Een van de gevangenen, de 23-jarige J. A. uit Geleen, ver keerde in een zo opgewonden toe stand, dat men besloot hem naar het hospitaalt je over te brengen, waar de medicus hem een kalmerend mid del gaf. i De man moest echter weer naar i de cellen gebracht worden om ge-Etagebed met heel tot rust te komen. Tijdens het daaronder vervoer naar de afdeling waar de dubbeidsvanbe(j cellen zich bevinden, wist de gevan- dubbeRUvanbed. gene zich los te rukken en ondanks het kalmerende spuitje in de duis ternis weg te vluchten. Eerst vanmorgen om vier uur is de man teruggevonden. Hij was ge heel gekalmeerd en ging gewillig met zijn begeleiders mee. De Apeldoornse politie heeft een goede vangst gedaan met de aan. houding van vijf Amsterdammers, die zich hebben schuldig gemaakt aan een grote serie inbraken in Apel doorn en omgeving. De politie kreeg in de nacht van woensdag op donderdag een tip dat er een poging tot inbraak werd ge daan in het paviljoen „De Hagenbug" te Beekbegen. Na een ruit te hebben ingedrukt waren enkele inbrekers daar binnen gegaan. Toen de motor van een koelkast plotseling aansloeg, schrokken de mannen zo, dat zij on middellijk op de vlucht sloegen. De politie slaagde erin hen te ach terhalen en in Arnhem aan te hou den. Bij hun verhoor bleek, dat zij zich aan talrijke inbraken hebben schuldig gemaakt. Twaalf diefstal len, voornamelijk op de Veluwe ge pleegd hebben zij reeds bekend. De auto, waarvan zij zich bedien den, bleek eveneens van diefstal af. komstig te zijn. Men trof er talrijke inbrekersgereedschappen in aan. PRINS BERNHARD NAAR VALKENBURG Prins Bernhard brengt vandaag een onofficieel bezoek aan het Limburgse Valkenburg. Hij zal hier de jaarlijkse reünie van oud-stafofficieren der Nederlandse strijdkrachten in 1945 bijwonen. De prins arriveert per vleigtuig op het vliegveld Zuid-Lim burg en zal ongeveer vijf uur weer uit Limburg vertrekken. A. ROLAND HOLST, ONDERSCHEIDEN Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, de heer A. Roland Holst, letterkundige wonende te Ber gen (N.H.). De onderscheiding is de heer Ro land Holst gisteren uitgereikt door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. 120 VERSTEKELINGEN ONDER DAK Het voormalige Rijksopvoedings gesticht voor jongens „De Kruisberg" te Doetinchem wordt thans ingericht voor de verzorging van maximaal 120 verstekelingen uit Indonesië. On geveer 30 verstekelingen zijn reeds gearriveerd. Men verwacht het maxi mum aantal tegen half juni bereikt te hebben. JONGEMAN GEDOOD Een van de opvarenden van de Urker kotter UK 194 werd gisteren dodelijk gewond, toen in de haven van IJmuiden door onbekende oor zaak plotseling het topje van de mast van het schip afbrak en naar bene den kwam. De 17-jarige K. de Woerd werd door het vistuig, dat in het want te drogen hing, zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij na aankomst in het ziekenhuis te IJmuiden :s overleden. HET VERLOOP IN DE MIDDENSTANDSBEDRIJVEN IN 1957. Blijkens de gegevens van het Economisch Instituut voor de Mid denstand is vooral in het omzetver- loop van de handel in duurzame consumptiegoederen in 1957 een te rugslag te constateren geweest. In 1956 was de omzet in de bran che van deze sector over het alge meen zeer gunstig, hetgeen voor een deel kan worden toegeschreven aan de loonronden, die in dat jaar plaats vonden, terwijl sommige branches DE KLEINE en dochter, die beide jon gen kregen. De moeder twee, de dochter één. Om dat er mogelijk teveel kat ten zouden komen, werden „hoogstaand" leven in aanmerking genomen, be- hoeft ook hun verbluf- als men snel voor een fende zin voor evenwicht stiefkind kan zorgen. Mis- geen nadere uitleg. Als een schien is dat bij een kat kat over een tuinschutting anders: Hoewel zij, in het loopt, gebruikt hij zijn nauw rare sprongen staart als een soort balan- maakt, past zij zich in ceerstok, door hem heen de jongen van de oudste normale omstandigheden en weer te zwaaien. En kat weggehaald. De jong- snel aan. Een goed voor- mocht een kat soms van ste mocht haar eerstgebo- beeld daarvan vormen de enige hoogte naar beneden rene houden. De beroofde talloze wilde katten, die vallen, dan komt hij bijna poes die haar jongen over- men in de omgeving van altijd op zijn pootjes te- al zocht, haalde als ze in boerderijen kan treffen of recht, de schuur kwam, het kat- die men vindt, bijvoor- Behalve wreed, voor tekind van haar dochter beeld in „De Dennen" op zichtig, vrij intelligent en uit de mand en nam hel het eiland Texel. Het zijn „evenwichtig" is de kat mee naar haar eigen nest. allemaal dieren, die de ook snel. Niet alleen zijn De kat, die haar jong had vrijheid verkoren en hun zijn bewegingen zeer vlug. narrl trrtloen Van aard volgen. Van nature maar ook zijn werkelijke zijn die zachtaardige huis- snelheid van lopen is zeer vriendjes wrede stropers groot. Dr. R. C. G. Kan voor wie maar weinig cock, hoofdambtenaar voor kleine dieren veilig zijn. veeartsenijkunde van de Hun naaste familieleden "Sïï zijn de wilde katten, die A voorkomen van in de wouden van noord 'tïrtelï^dat Eurazië leven en de Nu- biaehe katten van noord- "SSAïï wwo+ Af-ii,. zijn auto gemeten heeft en oost-Afrika. dat een kat een snelheid «..v.».. oEvenals sommige lui- van ruim 37 kilometer ren) haar eigen jong aan paarden, leven ze dikwijls uur aflegde. Al met de reuk te herkennen. Die de bomen, soms met a\ een verrassende eigen herkenning door de moe- hele groepen bijelkaar schap, die een zachtmoe- derdieren is ook de re- Het gedrag van de buurt- dig (lijkend) huisdier tot mogen houden, haalde het dan weer terug. Dat ging net zolang, totdat de twee katten gezamenlijk in één mand kropen en het overgebleven katten- jong om beurten zoogden Gebruikelijk is deze gang van zaken geenszins. Doorgaans schijnt een moeder-kat (evenals alle andere moeder-zoogdie- den waarom het zo moei lijk is, b.v. een doodgebo ren veulen door een moe- kattenvereniging op een een gevreesde vijand kan vroege ochtend, is dus al maken van vele kleine gauw verklaard. Hun dieren in zijn omgeving ook invloed ondervonden van de ex tra aankopen, die het publiek met het oog op de politieke spanningen in de wereld Hongarije en Suez- kanaal verrichtte. Over het ge heel genomen bleef in 1057 de ge middelde omzet in de sector der duurzame consumptiegoederen nog op of boven het niveau van 1956. Het economisch Instituut voor de Mid denstand constateert evenwel dat er, vooral in de tweede helft van het jaar, onmiskenbaar een teruggang in de omzetontwikkeling was te be speuren. Vergelijkt men het omzetverloop bij de branches in de voedingsmidde lensector met die in duurzame con sumptiegoederen, dan blijken be langrijke verschillen te bestaan. In de voedingsmiddelen branche zijn de geldomzetten namelijk weinig beïn vloed door het gunstige economische klimaat in 1956 resp. door de beste dingsbeperking in het afgelopen jaar. De overige branches met name die in de genotmiddelensector nemen een tussenpositie in, wat de algemene ontwikkeling van de geldomzetten betreft. BOERDERIJ GETROFFEN In de buurtschap Elen en Rhaan te Hellendoorn is vrijdagmiddag de boerderij van de landbouwer Laar man door de bliksem getroffen. De schuur brandde geheel uit. Het woon huis is vrijwel behouden gebleven. Verzekering dekt de schade. Samenwerking wierp (verkiezings)vrucht af Bij de vorige raadsverkiezingen in Sittard was gebleken, dat de protes tantse groep te klein was om recht streeks een zetel te bemachtigen. Daar evenwel de samenwerking ter plaatse tussen protestanten en katho lieken zeer goed is werd contact op genomen met de KVP. Het gevolg was, dat de KVP beieid was op haar lijst een protestantse kadidaat een kansbiedende plaats te bieden. Hier bij was de conditie gemaakt, dat er genoeg voorkeurstemmen op de kan didaat vielen. Bij de verkiezingen van woensdag kreeg de kandidaat, de heer J. Kuiper, 315 voorkeurstem men en zal dus straks in de Sittardse raad zitting nemen. Een gezin kan nog wel eens tobben met slaapruimte. De tijd dat elk kind een eigen kamertje kon krijgen is voorbij. Het is nu een maal onmogelijk om zomaar van huis te ver anderen en dus is het zaak de kamers zo goed mogelijk te verdelen en zo efficiënt mogelijk in te richten. Etagebedden zijn dè oplossing voor kleinere kamers waar twee of meer kinderen moeten slapen. Zij zijn er in verschillende uitvoerin gen, terwijl ook verschillende combinaties mogelijk zijn. Het bovenbed met het losse, lage onderbed geeft twee slaapplaatsen op de ruimte van één. Het onderbed kan worden verplaatst, wat gemakkelijk is bij het opmaken. Bovendien is het voor velen prettiger slapen wanneer ze niet zo vlak onder elkaar liggen. Onder het bovenbed kan ook een divanbed worden geplaatst, dat 's nachts dienst kan doen als slaapplaats en overdag als zitbank, het zo genaamde etage-divanbed. De afmetingen van deze bedden zijn 80 x 190 cm. Wil men slaapruimte hebben voor drie kin deren dan kan onder het bovenbed een dub- beldivanbed worden geplaatst. Dit is een type bed met voldoende ruimte tussen de twee bed den voor matras en beddegoed van het onder ste bed. De bedden worden bij het slapengaan naast elkaar gezet. Dit dubbeldivanbed kan ook dienst doen in een zitslaapkamer voor de jonge echtparen die het voorlopig maar met 'n zitslaapkamer moe ten doen. Het is verkrijgbaar in de afmetingen: 80 x 190; 90 x 190; 90 x 200; 120 x 190 en 130 x 190 cm. Gewone divanbedden. Gewone divanbeien zijn er in vele goed uit voeringen, zowel voor jeugdige personen als voor volwassenen; in modellen die het goed zullen doen ep jongenskamers en die meer ge schikt zijn voor meisjes. Modellen ook, die overdag als zitbank kunnen dienst doen en dus ideaal zijn voor een zit-slaapkamer. Slaapkamer-ameublementen. Het slaapkamerameublement, zoals wij dat van vroeger kennen, is wat in diskrediet ge raakt. Nieuwe tijden eisen nieuwe vormen. De kleine en lage kamers van heden kunnen de grote en massieve ameublementen niet meer bergen. Het is thans zaak zelf een combinatie van de nodige meubelstukken te maken. Nieuw is de vierkante-buis-constructie voor slaapkamermeubels, waardoor een moderne, strakke lijn is bereikt. De tafel in dit model is zo geconstrueerd, dat het tafelblad over het bed kan worden gezet (gemakkelijk wanneer in bed moet worden gegeten). Tegen de muur geschoven kan deze tafel heel goed als schrijf tafel dienst doen. Elke vrouw zal toch wel graag een toilet tafeltje willen hebben. Een model, dat kan worden opgehangen is aardig, heeft nog wat bergruimte en neemt niet veel plaats in. De Nederlandse industrie heeft op het ge bied van bedden en slaapkatnermeubels zeer veel goeds te bieden. Er bestaan zelfs demon tabele één- en tweepersoonskamers van Neder lands fabrikaat, die in dozen van resp. 65 x 20 x 95 cm en 65 x 20 x 135 cm kunnen worden verpakt, wat niet alleen ecomisch is bij ver voer en opslag, maar ook handig wanneer de huisvrouw de slaapkamer wil leeg halen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8