rYo Raad van Alkemade aanvaardde statieportret van koningin Wie opent de kluis? Regen bij het tuinfeest van het Curium te Oegstgeest Een kwestie van smaak Ceboorteaankondigingpn Verbetering Warmonderweg Drie kleine kleutertjes ZATERDAG 31 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gisteravond kwam de raad van Al kemade in openbare vergadering bij een voor de afwerking van een be langrijke agenda. Afwezig met ken nisgeving de heren P. v. d. Velden en M. R. v. d. Veld. Bij de opening vestigde de voorzitter, burgemeester E. J. M. Kolfschoten, de aandacht op een nieuwe aanwinst, zijnde een geschilderd statieportret van H. M. Koningin Juliana. Ruim een jaar ge leden was de raadszaal verrijkt met een portret van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, hetwelk door de raad toenmaals niet met onver deeld enthousiasme was ontvangen. De onlangs gehouden tentoonstelling van de Kunstkring Oude-Wetering is oorzaak geworden dat een van de le den, de heer Rooderkerk uit Oude- Wetering, de toezeggin deed te zul len trachten een statieportret van H.M. Koningin Juliana te zullen schil deren. Voorz. zeide deze geste zeer op prijs te hebben gesteld, ends per soonlijk van mening, dat de heer Rooderkerk zeer goed is geslaagd. De heer A. v. d. Bijl maakte zich tot tolk van de Raad door zijn waardering uit te spreken over hetgeen nu de raads zaal zal gaan sieren. Eenparig aan vaardde de Raad hierna dit aangebo den schilderij, waarbij voorz. toezeg de de heer Rooderkerk mededeling te zullen doen van deze aanvaarding en de uitgesproken waardering voor diens schepping. Na de door G. S. goedgekeurde raadsbesluiten in de ingekomen stuk ken vermeld, werd hierna aan toege voegd het voorstel om bij de Bank v. Ned. Gemeenten een geldlening te sluiten ad f 18.000,tegen 5 pet ren te. Het begeleidend schrijven van G. S. op haar bezwaren tegen de ge meente-begroting 1958, omdat deze sluitend is gemaakt met een bedrag ad 162.392.30 uit de saldi-reserve en waarin wordt aangedrongen dit aan de hand van de waarschijnlijke uit komst van de gewone dienst 1957 te herzien en na te gaan welke bezuini gingen zullen kunnen worden toege past, heeft desondanks op b. en w. een gunstige indruk gemaakt, omdat ditde verwachting wekt, dat een hogere uitkering uit het gemeente fonds zal kunnen worden verkregen. De hieraan verbonden begrotingswij zigingen werden door de raad goed gekeurd. Uit de toelichting door voorz. bleek, dat het voorstel om de nodige credieten beschikbaar te stel len voor het saneringsplan Roelof- arendsveen ad ƒ471.600,en hier voor uit 's Rijks kas een zo hoog mo gelijke bijdrage aan te vragen, in een vorige vergadering reeds uitvoerig in een geheime bespreking was be sproken. Unaniem gaf de raad nu haar fiat aan dit voorstel. Evenzo voor de vaststelling van een viertal straatnamen in het Googerpolderplan n.l. Roelofsstraat, Blankenstraat, Van Veenstraat en Meerkreukplein. Het voorstel van b. en w. tot het ver lenen van een bijdrage in de onren dabele kosten aanleg waterleiding percelen gelegen aan de Zwarteweg te Oud-Ade en Poeldijk en Achterdijk te Rijp wetering is reeds door ons na der belicht geworden. De onhoudbare toestand voor deze gebieden is jaar op jaar door de heer v. d. Geest ter sprake gebracht. Begrijpelijk daar om dat deze dit als een bekroning mag zien op de afsluiting van zijn raadslidmaatschap, waarbij hij alle lof toezwaaide aan het college van b. en w. en hen denk bracht voor de thans voorgestelde voorzieningen. Weth. v. d. Poel onderstreepte het belang voor de betrokkenen, vooral voor de boeren welke zelf kaas en boter maken, waarbij het maar goed was, aldus weth. v. d. Poel, dat de consument niet wist onder welke om standigheden deze zuivelproducten vervaardigd moesten worden. Daar om alleen al dank aan de Raad voor dit genomen besluit. Voorz. Kolfscho ten bekrachtigde dit besluit met het drinken van een slok leidingwater, waarbij hij de wens uitsprak dat de bewoners van de genoemde gebie den ook spoedig in dit genot zullen kunnen delen. Besloten werd tot ver huring van de noodwoning Zuidweg 11b aan G. Pilanen. Vastgesteld werd een gemeenschappelijke rege ling voor het geneeskundig onder zoek met diverse andere gemeenten, waarbij voorz. opmerkte, dat intus sen reeds een 2e schoolarts is be noemd. Het voorstel tot deelneming in de op te richten „Stichting Ont wikkeling Tuinbouw Alkemade" is reeds nader door ons toegelicht. Uit een informatie van de heer Rietbroek bleek, dat het huidige bestuur zal be staan namens het gemeentebestuur uit voorz. E. J. M. Kolfschoten en als pl.verv. weth. H. v. d. Poel, namens de veiling diens directeur de heer N. Turk, namens de Boerenleenbank diens kassier de heer Seb. Bakker en namens de LTB diens voorz. de heer A. H. Verdel. Met de bekende hamerklop werd ook dit voorstel door de raad be krachtigd. Naar aanleiding van het verzoek van de besturen der bijzondere la gere scholen in deze gemeente tot vaststelling van een verplaatsings kostenregeling voor de onderwijzers, analoog aan het besluit voor rijks ambtenaren, bepleitte de heer v. d. Geest pogingen aan te wenden om tot een zo gunstig mogelijke regeling te komen, dit om gemakkelijker on derwijskrachten te kunnen aantrek ken. Voorz. zeide echter gebonden te zijn aan de richtlijnen van het Min. O., K. en W. Echter uit het feit, dat dit reeds van toepassing verklaard op het Nijverheidsonderwijs, wekt dit de verwachting dat ook aan plannen gewerkt wordt voor het L.O. Voor het vaststellen van de begroting 1959 zal hiervoor dan ook eerst in Den Haag worden geïnformeerd. De heer Rietbroek wees nog op een zich reeds eerder voorgedane geval, waarbij aan een onderwijzer in de gemeente Al kemade een huis was toegewezen, die echter na 3 maanden profiterende van een gunstigere gemeenteklasse een benoeming aannam in deze an dere gemeente maar desondanks in dit van de gemeente toegewezen huis bleef wonen. Voorz. zeide dat hierin thans was voorzien door deze huizen ter be schikking te stellen van het school bestuur, zodat deze bij opzegging van een onderwijzer ook de huur van het huis kunnen opzeggen. Bij de aanbie ding van de gemeenterekening 1956, bleek dat de gewone dienst een batig slot aangaf van 20.413. De yekening werd hierna in handen gesteld van de betreffende commissie. St. Jacobus. In een vorige raadsvergadering werd het verzoek om financiële garantie voor verbouwing en modernisering van het bejaardenhuis „St. Jacobus" te Roelofarendsveen uitvoerig be sproken. Het voorstel van b. en w. dienaangaande werd toen aangehou den. Op verzoek van de heer Riet broek werd dit voorstel nu aan de agenda toegevoegd, waarna de Raad tot de toenmaals gevraagd medewer king besloot. De heer Rietbroek bracht dank aan b. en w., commissie Openbare Werken en de raad voor dit genomen besluit, dat in het belang is van de gemeente, de bejaarden als ook voor de volkshuisvesting. De heer C. de Jong vroeg hierbij ook nog de aandacht van b. en w. voor een gunstiger huisvesting bejaarden wel ke niet voor dit bejaardenhuis in aan merking komen. Dit is, aldus voorz., reeds enkele malen in studie geweest maar is steeds weer afgestuit op de zeer hoge kostenraming. De heer De Jong vestigde nog de aandacht op het gunstige resultaat verkregen in het dorp De Kwakel. Voorz. bracht dank voor deze sugges tie en zegde toe dit te gaan bezich tigen. Na het besluit van de Raad zei de weth. v. d. Poel nu tot het Regen tencollege te willen zeggen, het woord is nu aan U, Regentencollege, en hij wil hen de raad geven nu door te zetten, opdat na al dit voorberei dend werk spoedig de gemaakte plan nen verwezenlijkt zullen kunnen wor den. In de rondvraag vestigde de heer Rietbroek de aandacht op een bij de begrotingsbehandeling gedane toe zegging, dat op het door de gemeente van de heer Van Ruiten aangekochte land, een gedeelte voor speelgelegen- heid voor de jeugd beschikbaar zou worden gesteld. Voorz. zeide dat de gerezen moeilijkheden intussen wa ren opgelost en nabij de dijk thans een gedeelte hiervoor was vrij gege- Ontdek via AVRO radio en televisie op maandag 2 Juni om 21.20 uur In de spannen de slotwedstrijd „Wie opent de kluis?" of Uw favoriet de gouden kluis- speld wint! g N,V. GEROFABRIEK ZEIST ilW (Advertentie) Regen was een niet gewaardeerde gast op het tuinfeest van het .Cu rium", dat gistermiddag in de tuin van de Pedologische kliniek in Oegst geest (tegenover de katholieke kerk) werd geopend. Onder parapluies heb ben de genodigden de opening ge volgd. De tuin van het „curium" was feestelijk versierd met vlaggetjes en allerwegen (varen attracties aange bracht, die de bezoekers gezellig be zig kunnen houden en die er tevens toe bijdragen, dat de kas van deze pedologische kliniek wat aan gezet wordt, hoofdzakelijk ten be hoeve van recreatie-materiaal voor de kinderen. De eerste spreker bij de opening van dit tuinfeest was dr F. Kleyn, president-curator, die memoreerde, dat drie jaar geleden het Curium reeds „geruisloos" is aangevangen V.V.H 6v.wv.v.xvv. wao vilj 5^-5^" ven. Uit de hierop volgende bespre-me^ ri)n w.er^- ^at er achter nog king bleek wel dat wat meer mede werking en toezicht van de ouders niet onwelkom zou zijn. Na dank gebracht te hebben voor de vlotte afwerking van deze be langrijke agenda sloot voorz. de ver gadering. De foto toont een verregende ope ning van het tuinfeest Ria Heyne laat haar ballonetje omhoog gaan, burgemeester Du Boeuff ziet toe. geen officiële opening heeft plaats gevonden. Daar was nu dan een goede gelegenheid voor; dank zij het gelukkig initiatief van de directrice voor dit tuinfeest. Een nader contact met de plaat selijke autoriteiten was nu ook mo gelijk. De burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, zei in zijn rede, dat het curium een uitgebreid ver langlijstje heeft en dat het financiële ruggesteuntje van dit tuinfeest goed gebruikt kan worden. Na deze speech gaf een patiëntje van de Pedologische kliniek, Ria Heyne, het sein voor het loslaten van de ballonnetjes. De kleurige bol letjes versierden een kort moment de grauwe regenlucht. Hierna sprak prof. dr E, A. D. E. Carp over de „hergeboorte" van de kinderpsychiatrie in deze vorm. Hij bracht dank aan allen, die de stich ting en de ontwikkeling van de kli niek mogelijk maakten, in het bij zonder aan de president-curator en aan de secretaresse-penningmeeste- resse, mevr. SeretSijthoff. Een ge deelte van zijn rede wijdde hij aan het ideaal van de kinderpsychiatrie, die niet alleen het déraillement van kinderen moet voorkomen, maar van hen ook nuttige leden van de maat schappij wil maken. Daarna sprak de geneesheer-directeur dr A. van Krevelen een dankwoord aan allen die dit tuinfeest mogelijk maakten door geschenken, financiële steun, etï. Het spel „Doornroosje" op te voe ren door de kinderen, werd niet in de openlucht, maar in de zaal van het Patronaatsgebouw gegeven. Vanmiddag en vanavond ook is er gelegenheid de tuin te bezoeken. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden (Advertentie). OEGSTGEEST B. en w. van Oegstgeest vragen in de raadsvergadering van 4 juni a.s. goedkeuring van een krediet van 500.000voor de verbreding van de Warmonderweg. Indien deze plan nen verwezenlijkt worden krijgt de rijweg tussen de betonopsluitbanden een breedte van 9 meter. De langs de noordzijde van de weg te maken parkeerstrook wordt 2.30 meter breed. Onder rijweg en parkeer strook zal een grondverbetering wor- den aangebracht. Langs beide weg- I zijden is een groenstrook gecreëerd met daarnevens rijwielpaden ter breedte van elk 2.40 meter en een trottoir langs de huizenkant ter breedte van 2.65 tot 3.70 meter. De groenstroken zullen voorzien worden van een passende beplanting. Aan de zijde van de Leidse Hout wordt het wegprofiel beëindigd door een bermsloot. Voor een veilige afwikkeling van het verkeer zijn de wegaansluitmgen Marelaan en de Kempenaerstraat ter plaatse van de kruispunten ge splitst in gescheiden rijbanen ter breedte van elk 4H meter met daartussen verhoogd liggende ver keersheuvels. Bij de zijwegen zijn voetgangers- en wieh jdersoversteek- plaatsen ontworpen, beveiligd door kettingafscheidingen ter plaatse van de trottoirs. Aan de huizenkant zal een nieuwe riolering worden aange legd met een nevenleiding voor af voer van regenwater. De nieuwe straatverlichting zal bestaan uit licht masten met een lichtpunthoogte van 9 meter, waaraan armaturen met HH.L.-verlichting (kwiklampen). Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Vrouwelijke Studenten- Door tussenkomst van G S. is aan vereniging aan de universiteit van Mississippi werd een show van oud en de minister van Binnenlandse Zaken nieuw gehouden. Jane Fatheree had veel belangstelling voor de schoenen gevraagd de benodigde financierings- uit de tijd van de oprichtsters van de vereniging (boven), maar een van middelen via de N.V. Bank voor de oudste leden, mevrouw Calvin S. Brown, kon maar niet begrijpen, hoe Ned. Gemeenten ter beschikking te een mens kan lopen op deze „rare" schoenen (onder). «tellen. Vrijdagmiddag arriveerden de Beverly-Sisters in Amsterdam. Zaterdag avond zullen zij op de Nederlandse T.V.-schermen verschijnen, waarbij zij ojn. ,,Drie kleine kleutertjes" in zuiver Nederlands gezongen ten gehore zullen brengen. Een fotograaf werd door deze wetenschap geïnspireerd tot het maken van dit plaatje op het balcon van hun hotelkamer. V.l.mr. ATeddy, Joy en Baps.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7