Autopech leidde tot miljoenenvondst Zwart zand? Neen, Wolfram! Otseiag Aieé ZATERDAG 31 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Groot aanbod van glasaardbeien Vooral in Roelofarendsveen en in Zaltbommel is op het ogenblik op de veilingen een ruim aanbod van glas aardbeien. Ook in Venlo en Reste ren en in mindere mate in Kapelle- Biezelinge wordt dit produkt thans aangevoerd en het is zelfs reeds zo dat de aanvoer over het hoogtepunt heen is. Er is steeds een goede vraag voor export naar België en in mindere mate voor West-Duitsland. De prijs ligt de laatste dagen voor de export kwaliteit van 5075 ct. per doos van 2 ons. De vollegrondsaardbeien staan op het ogenblik in volle bloei en de vroege rassen hebben reeds grote vruchten. Het zal echter nog wel meer dan een week duren voor de aanvoer van vollegrondsaardbeien volop begint. Primeur Op de fruitveiling in Kapelle-Bie- zelinge heeft de fruitkweker L. Pie- terse uit Wemeldinge vrijdag de eer ste aardbeien van de koude grond aangevoerd. Het waren drie doosjes van elk twee ons van het ras Regina. De oogst is belangrijk later dan het vorig jaar. Het verschil is meer dan een week. KAMP BUDEL GESLOTEN De legerplaats Budel is gesloten als opvangcentrum voor gereputrieer- den uit Indonesië. In totaal heeft men hier, sinds de repatriëring op grote schaal begon, 8500 mensen opgevan gen en tijdelijk gehuisvest, voordat zij elders een woning kregen of wer den ondergebracht in een contract- pension. Er worden nu geen grote groepen repatrianten meer verwacht en daarom heeft de regering beslo ten een opvangcentrum te stichten van gèringere omvang, waar de men sen ook slechts een dag zullen moe ten blijven, voordat zij een plaats krijgen in een contractpension. Op dit ogenblik zijn alles bijeen nog ongeveer 1000 mensen onderweg van Indonesië naar Nederland. Van i de 13.000 Nederlanders in Indonesië zal in de loop van de komende maan- Bier goed, al goed..! Gaat U diérheen waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Heinekeh's bier! Want bier goed, il goed: waar ze zulk bier serveren moet alles even prima zijn. Ook Uw vrouw wil er wel eens helemaal uit zijn - dus neem haar eens gezellig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met de onderscheiding op deur of raam: Heineken! (Advertentie) De rijkspolitie te Veldhoven heeft de man gearresteerd, die vorige week uit de St. Willibrorduskerk te Zeelst (N.B.) drie kelken ter waaide van ƒ3000 gestolen heeft. Het bleek een uit een inrichting te Eibergen ont vluchte psychopaat te zyn. Hij heeft bekend en de plaats van de gestoien voorwerpen aangewezen. De man schijnt kerkdiefstal tot zijn beroep te hebben gemaakt en vooral in het zuiden, waar hij per bromfiets reis de, te hebben geopereerd. In vele kerken heeft hij ook offerblokken gelicht. UITVOER TOMATEN NAAR BELGIë STOPGEZET Met ingang van vandaag is de ex port van Nederlandse tomaten naar België stopgezet. Deze maatregel is een gevolg van de prijsontwikkeling van dit produkt op de Belgische markt. Hoelang dit exportverbod zal gelden is niet bekend. Op de groen teveilingen in ons land zijn Op het ogenblik reeds flinke aanvoeren van tomaten. De goede kwaliteiten note ren de laatste dagen rond 1,50 per kg op de veiling, er is regelmatig een grote export, vooral naar Enge land en Duitsland. Ik had in Kampana, de hoofd stad van Uganda, fabelachtige geruchten gehoord over de „Lucky Man" uit Niemands land. Ruim 400 kilometer had ik afgelegd om hem te spre ken. En toen ik, na de laatste zeshonderd meter omhoog ge klauterd te zijn als een echte alpinist, zijn huis bereikte en hijgend mijn weg door zijn tuin zocht, hoorde ik eens klaps: „Wat scheelt er aan? Kiespijn, hoop ik! Ik ben namelijk de enige tand arts honderden kilometers in de omtrekDie stem was de stem van Nikkie, zoals ik me vrouw Kikkides al spoedig mocht noemen. Inderdaad is Nikkie de enige tandarts in het Niemandsland op de grens van Brits-Uganda en de Bel gische Congo Maar zij is meer. Zij is de vrouw van de „Luc ky Man" van Oost-Afrika, van Polis Kikkides, var de man, die eens pech had met zijn auto en daardoor een fortuin verwierf. Hoe dat kwam? Kikkides vertelde het mij als volgt: „Ik reed hier in de bergen met mijn auto. Er haperde iets aan de motor. Ik stapte uit, tierde wat er zijn hier geen gara ges! en prutste wat aan het ding. Het vertikte het om te draaien. Tóen ging ik langs de weg zitten. Spelenderwijs liet ik wat van dat zwarte zand door mijn vingers glij den. Toen wist ik het plotse ling: Dit is geen gewoon zand! Ik raakte opgewonden. Wat voor zand kon het zijn? Ik prutste verder aan mijn motor tot hij begon te draaien. Toen nam ik een hoeveelheid zand mee en toonde het aan een vriend, een geoloog, zo'n .mijnhaas", je weet wel...." Ik knikte. Vroeg: „En toen?" „Nu, die vriend zei me, dat het wolfram was, 'n vrij zeld zaam metaal, nuttig voor de staalindustrie, kostbaar ook.. Ik vroeg een concessie aan. Groot is hij niet.zowat 2'/i km2.. nu, en toen begon ik. Dat was in 1943. Ik heb alles gedaan met handenarbeid. Ruim 500 man heb ik in dienst. Ik produceerde zowat vijf ton per maand. Alles export naar Groot-Brittan- Foto hiernaast: Deze pan met zuivere Wol fram, dat deze Afrikaner heeft gewassen om de aarde te verwijderen, is enige tien tallen guldens waard. Het meeste Kirwa- wolfram wordt vervoerd _^ar Engeland voor het gebruik in de staalindustrie. geologie gedaan. En dan te bedenken, dat er tientallen prospectors in Afrika rond dolen in de hoop op zo'n fortuintje als mij te beurt viel!" Inderdaad, Polis Kikkides (evenals zijn vrouw geboren op Cyprus) heeft geluk gehad. Wolfram wordt in dagbouw ont gonnen. Zijn mijn ligt bij Kirwa, tegen een berghelling op, in het Niemandsland tussen de Britse en de Belgische douane posten. Een prachtig terrein! Van het ter ras van zijn huis uit blikt Kikkides over een fantastisch mooi landschap doorspekt met meren. Hij woont zowat 2100 meter boven zeeniveau. Ver weg ziet hij een bergreeks met veel vulkanen. Zij berei ken een hoogte van ten- naastebij 4000 me ter. Onlangs vond een grote eruptie plaats. „Kikkie en ik genoten ervan", zei de „Luc ky Man". „Trouwens de arbeiders ook. Die komen uit de Belgische Congo. Ik heb Met één slag rijk te zijn, is de droom van velen. Met één slag rijk, deze droom werd werkelijkheid voor een op Cyprus geboren mijnwerker, die nooit iets aan geologie had gedaan. nië Nu ben ik bezig meer machines te in- het ziet er net uit als zwart zand stalleren. Is dat in orde, dan produceer ik brengt me 15.000.in het laatje! Indër- 50 ton per maand. Niet gek, vriend! Want daad, ik heb geluk gehad. Met één slag een ton van dat goedje, van dat wolfram rijk, puur toeval., ik heb nooit iets aan hier kwartier voor ze gemaakt. Mijn overi ge arbeiders wonen beneden in het dal. Hun kinderen klimmen iedere dag 600 meter (ik knikte zuchtend) om naar school te gaan. We hebben hier een school voor de arbeiderskinderenen mijn vrouw houdt er nog zo'n beetje een polikliniek op na. Zij is tandarts, weet je, en met as pirine en zo weet ze ook wel om te gaan". „Ja", valt Nikkie haar man in de rede, „dat kan ik wel. Maar begrijp je, wat mijn pro bleem is? Het winkelen. Als ik grote in kopen heb te doen, moet ik naar Kampa na, maar voor de dagelijkse en wekelijkse dingen ga ik over de grens, naar de Congo. Daar is het wel prettig winkelenal bie den Den Haag en Amsterdam meer moge lijkheden.. Maar het voordeel van in Nie mandsland te wonen is, dat de douane nooit lastig is.." De werkers. „Geboft heb ik", beaamt Kikkides vol mondig. „En wolfram is zeer gevraagd vandaag aan de dag. Ik mag blij zijn, dat het Britse Rijk zo betrekkelijk weinig wol fram voorkom ens kent. Dat maakt mijn prijzen goed. Ik werk nu nog met primitie ve middelen, maar weldra., o, ja, van die machines vertelde ik je al. Dan gaan we tunnels boren in de berg. Nu werken we terrasgewijs.Als je ooit op Java bent ge weest, weet je, dat mijn „wolframmijn" lijkt op een met sawahs gestoffeerde berg. Mijn berg ziet er uit als een reuzen-ladder. Let er maar eens op, als tegen het einde van de werkdag mijn arbeiders naar bo ven komen. Net een xolonne mieren, die slingerend in een lange rij tegen de reu zen trappen van de berg opklautert.. Een mooi gezicht! En het zijn beste kerels ook. Ik heb drie Europese assistenten, allemaal mijnwerkers twee uit Cornwall. Flinke kerels, al hebben ze soms wat Heimweh. „En jij, Lucky Man?", vraag ik. „Zelf ben ik van huis uit ook mijnwer ker. Ik begon bij de bouw van tunnels ik werkte in Perzië en West-Afrika. Toen ging ik naar Tanganyika in de tinmijnen en later had ik geluk, hier, want ik was nog maar kort werkzaam in de tinmijnen van Uganda te Kigezi, toen ik dit wol frambuitenkansje kreeg! Stel je voor.... zwart zand en 15.000.per ton!" 's Avonds. Het gebied op de grens van de Belgische Congo en Uganda is rijk aan delfstoffen. Maar de oerwouden, de bergen de meren en de moerassen stellen de mens voor moeilijke transportproblemen. Het wol fram van Polis Kikkides moet een lange reis maken per vrachtauto en (over rivier en meer) pei boot alvorens het aankomt bij het spoorwegstation Kisumu. En dan moet het nog een kleine 1000 kilometer per trein afleggen tot Mombasa, de haven aan de Indische Oceaan. Maar als ik des avonds voor het huis sta van Polis en Nikkie en weg schouw óver het wijde Afrikaanse land, begrijp ik, dat die transportmoeilijkheden niet al te zwaar wegen. Ver laait een vuurgloed op uit een der vulkanen en werpt een spookachtig- rosse glans over de donkere wildernis. De hemel lijkt bloedrood boven de bergen en het Mutanda Meer en het Bunyoni Meer. Boven het oerbos ook, waar de reuzen- gorilla's huizen. Nu eens dof, dan weer opsnerpend in de nacht hoor ik de kreten van het wild gedierte. Ik kijk Polis Kikkides aan. Zeg dan: „Ja, je bent een Lucky Man!" „En hoe!", ant woordt hij. Ik ben er zeker van, dat noch hij noch ik op dat moment aan wolfram dacht NIVANO. De mijnwerkers zien er uit als mieren wanneer zij hun weg tegen de bergwand gaan. De heer Kikkides en zijn vrouw zien uit over Kigezi vanuit de tuin op de heuveltop boven de Kirwa-mijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6