35-jarige ervaring onder koppensnellende natuurvolken ir De aloverwinnende kracht van het Christendom Gemeenteraad van Leiderdorp vergaderde De Nederlandse immigranten in Canada maken het best weekelykse cRonycke Ernstig verkeersongeval ZATERDAG 31 MEI 195S DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 -Y *R cfJV'V /OOR T EERST IN DE LANGE van godsdienst, van christendom met BROEK: Na achttien lange jaren op de schoolbanken plofte ik als mis sionaris neer te midden van de rompslomp van het praktische leven van alledag. In een holle boomstam landde ik op een plaats, waar de machtige Baramrivier haar muil wijd in zee openspert. Het landschap be stond uit één eindeloze zandvlakte met hier en daar een terpentijnboom en zonder één menselijk wezen. Uw kalender wees toen 22 december 1911. Ik zette mij neer op een aan gespoelde bomstam langs het strand en overpeinsde hoe mijn moeder toen druk doende moest zijn om de kip of gans te plukken, terwijl ik vader in mijn geest inkopen zag doen voor de kerstboom. Eerlijk, ik pinkte een traan weg en droomde verder. Vóór mij strekte zich de eindeloze watermassa uit van de Chinese Zee, die bij de ondergang der zon- om ze^. uur geleek op een lichtgroene Chi nese vaas. waarop een reusachtige sinaasappel was geplaatst. In die een zaamheid hunkerde ik naar gezel schap en zag als in een visioen twee wazige gestalten voor mij oprijzen. Het waren mijn twee zwijgende voor gangers, die in 1550 mogelijk ook deze plek hadden betreden. De ene v/as weggevlucht en de andere te kende zich af als een onthoofde pries ter, wiens hoofd mogelijk nog hangt te bengelen langs een pilaar in een Dajak-huis! Er verscheen ook een Jesuiet, die in de 17e eeuw enige tijd hier had doorgebracht. En tenslotte zag ik in mijn droom de forse gestalte van een zeekapitein, Don Quateon ge naamd, een man, die jarenlang re gelmatig tussen Singapore en de westkust van Borneo zeilde. Gered na een schipbreuk beloofde deze vu rige Spanjaard het volk van Borneo te kerstenen. Hij studeerde in Rome, arbeidde enige jaren zonder succes in Noord-Borneo en stierf in 1872. Deze visioenen oorspelden mij niet veel goeds, terwijl in het geboomte een troep apen mij grijnzend aan staarden. (Figuur 1). Dit isolement duurde van 22 tot 27 december en nooit beleefde ik een onaangenamer kerstfeest dan in 1911. De Herder: Hoera! Een bootje, waarmee twee ambtenaren van de kerstviering terugkeerden, bracht mij na enkele uren in de centrumplaats Baram, waar ik spoedig in een deftig wit costuum bij de missie aankwam. Het bouwvallige op- palen rustende huis lag eenzaam en verlaten van wege de kerstvacantie. Juist daal de van de trap een mager gebruind mannetje, gekleed in khaki-jas en fladderende broekspijpen, op blote voeten en omgord met een ijzig lang mes. In mijn groene onschuld zag ik de bruine broeder aan voor een huisbewaarder en vroeg beleefd, of de pastoor thuis was, waarop de brui ne man met het lange mes spontaan antwoordde: „Die ben ik. Is U de nieuwe kapelaan?" „Jawel", was mijn antwoord en daarop schudde de bruine herder op blote voeten de hand van het chique heertje. Maar onder de bruine huid, dat lange mes en onmodieuse hoof deksel ging schuil een gedegen karakter, een geleerde priester, die naast zijn wetenschap niet schroomde de handen praktisch uit de mouwen te steken en als plan ter en harde werker de grondslag te leggen voor de financiële opbouw van de pas geopende missie. Zijn naam was Father Henri Jansen z.g. uit Schiedam. De financiële zorgen waren in die dagen uitermate druk kend. Ons houten verblijf was bij tropische regens letterlijk een zeef, zodat wij dan 's nachts onder de ta fel huisden, waar men droger sliep dan op het geïmproviseerde „bed". Op alles moest drastisch worden be zuinigd. Tóch heeft deze werkelijke armoede de leiding van God duide lijk getoond én de ongelofelijke voor uitgang hier ten opzichte van meer bemiddelde missies! TVE KUDDE: Vergeleken met de eerste christenen, die wij betite len als de „schapen" der Apostelen, kunnen we de natuurkinderen beter de „lammeren" noemen, niet zozeer in verstandelijk opzicht, maar onge twijfeld in ontwikkeling. Menselijker wijze gesproken was dit voor hun kerstening een onmogelijke handicap! De meest elementaire begrippen zijn leerstellingen en tien geboden, van een Kerk met een opperste lei ding en bedienaren waren voor allen volkomen onbevattelijke begrippen. De natuurmens leeft in een wereld van goden en godinnen, maar prac- tisch blijft hij een verstokte egoïst, die volle vrijheid opeist voor zichzelf en de uiterste bevrediging voor alle menselijke hartsochten en materiële genoegens. „Zijn buik is zijn God!' Ook zijn verstandelijke ontwikkeling staat op de laagste trap. En dit brengt onvermijdelijk een armzalige econo mische toestand mee. Vandaar is de primitieve natuurmens een lam, 'n „groot kind", dat grote ogen opzet bij alle doodgewone benodigdheden van de westerse wereld en er meestal geen raad mee weet of er potsierlijk mee omspringt. Ziehier een paar voor beelden. Dicht bij onze missie woonde het echtpaar Ingkong, een stel on vervalste natuurproducten. Hij was een forse kerel, die het beroep van medicijnman uitoefende, maar ook werk deed in onze rubbertuin en mij op jacht vergezelde. Zij was zijn we derhelft, ook in letterlijke zin, zoals men zo'n paar wel eens gekscherend aanduidt met „anderhalve cent". Mijn onvergetelijke moeder had mij enige lange flanellen hemden meegegeven, prachtstukken van textiel, maar to taal ongeschikt voor de tropen. Ik be sloot mijn vriend Ingkong met een exemplaar te verrassen. De gevol gen bleven niet uit. Want groot was mijn verbazing, toen de volgende zondag Ingkong plechtig door 't mid denpad van ons kerkje naar voren schreed als een machtig oosters po tentaat, (fig. 2) nu zonder vijgebla ren, maar gehuld in mijn lange hemd! van hoofdman Bala kon de bekoring niet langer weerstaan en had de goud- gesterde koorkap meegenomen ter opluistering van het grote rijstfeest! En op die Dajakse feestdans werd de eredans uitgevoerd door niemand minder dan stamhoofd Bala, die met de koorkap uitgedost, een honderd- koppige gastenschaar onthaalde op een aantal extra gala walsen! Hier zal elk nuchter mens vragen: Kan er uit dit „Nazareth" ooit iets goeds komen? Geachte lezers, ik kan u thans ook tot mijn eigen -erwondering verze keren, dat uit dit mensenmateriaal, kleine vrouwtje volgde met armoe en met zwakke mensen- zichtbare trots in haar Dajaks plunje. In mijn fantasie hoorde ik haar zin gen de woorden van het radioliedje: „O, wat ben je mooi!"De vol gende zondag waren de rollen om gekeerd en volgde Ingkong, nu in vij geblaren gekleed, zijn pronkende ega, op haar beurt uitgedost in dat zelfde hemd met sleep. Bij een andere gelegenheid misten wij uit de kist kerkparamenten een uit Europa ontvangen koorkap, waar op een gouden ster was gebordeerd. Het duurde evenwel niet lang voor het raadsel was opgelost. Een van de bewoners van het lange familiehuis krachten een zeer grote massa chris tenen is gevormd, die in kunde, over tuiging en praktijk in geen enkel op zicht onderdoen voor de allerbesten in de oude wereld. Ook hier kunnen wij na 40 jaren ons loflied tezamen met een Juliaan de Afvallige herha len: CHRISTUS VINCIT, CHRISTUS REGNAT, CHRISTUS IMPERATÜ Christus overwint, Christus be stuurt, Christus overheerst!! TO ENG SIENG FOE. De raad van Leiderdorp vergader de gisteravond onder leiding van burgemeester K. van Diepingen. Af wezig wegens ziekte de heer G. Schoppen. Bij de ingekomen stukken was o.a. een mededeling van Ged. Staten dat zij het plan van de ge meente Leiderdorp voor de bouw van 40 woningwetwoningen ter goedkeu ring hebben voorgedragen. De voorz. verwachtte spoedig toestemming te zullen ontvangen. De voorschriften tot vaststelling van diverse verkeers- voorschriften werden z-hst. goedge keurd evenals de regeling voor de bebouwde kom langs de Hoofdstraat en de Doeslaan ondanks de 'bezwaren die voor de heren Van Winkel en Nievaart werden geopperd. De heer Van Winkel verklaarde de bezwaren van b. en w. voor wat betreft het stedebouwkundiig schoon niet te kun nen delen. Z.i. woog zwaarder het feit dat de Kerkvoogdij der Herv. Gemeente, beschikkende over een terrein voor een ev. tweede pastorie, deze niet ter plaatse mag bouwen. De voorz. is van mening dat onte genzeggelijk het aanzien van de kerk wordt geschaad indien men op het terrein gaat bouwen. Hij is ten zeer ste voldaan, dat deze kerk niet, zo als in zovele andere gevallen, is in gebouwd en vrijwel geheel vrij staat wat nog meer het geval zal rijn als achter de kerk de weg wordt door getrokken. Bovendien staat de kerk op de lijst van „Monumentenzorg". Over de situatie bij de Doesbrug had de heer Meerburg bezwaren, Er is daar een wegbreedte geprojecteerd van 5 m, wat z.i. geen verbetering is want de weg is daar nu reeds 5 m. Wel komen daar trottoirs van 2 m. breed en voortuin van 2 m maar zegt de heer Meerburg, dan is de verhou ding daar zeek. Na een blik op de kaarten moet de voorz. bekennen dat de opmerking van de heer Meerburg inderdaad juist is en stelt voor de plannen wel goed te keuren maar bij de verdere uitwerking voor dit ge deelte een rectificatie aan te bren gen. Het voorstel van b. en w. wordt aangenomen waarbij de heer Van Winkel aantekening wenst van tegen te stemmen voor wat betreft het be zwaarschrift van de Herv. Gemeente Benoeming ambtenaren. B. en w. achten het gewenst offi cieel tot aanwijzing over te gaan van een tweede en derde ambtenaar van de Burg. Stand. Dit was tot dusver niet geschied. B. en w. stellen derhal ve voor naast de eerste ambtenaar, zijnde de burgemeester, te benoemen tot tweede ambtenaar de heer J. J. Boon, wethouder en als derde amb tenaar de heer C. Hobo, gemeente secretaris. Als vierde ambtenaar fun geerde reeds de heer S. J. Braat. Door het overlijden van de heer Snel moest voorzien worden in de va cature van voorzitter van genoemd bureau. Bovendien was er een vaca ture voor een lid van het bureau en wegens periodieke aftreding van de heer Brinkma moest ook voor deze een lid gekozen worden. Als leden werden gekozen mej. A. M. van den Bos en werd de heer Brinksma her kozen. Tot voorzitter van het Bureau werd gekozen de heer H. C. Broxter- man. Van de N.V. Bank voro Ned. Ge meenten is een aanbod ontvangen voor een vaste lening groot 113.000, welke, overeenkomstig de voorschrif ten, bestemd zal worden voor de fi nanciering van reeds voltooide of vóór 12 juli 1957 aangevangen kapi taals werken. Een drietal punten t.w. een voor stel tot het bouwen van 74 premie woningen, verbreding van de Hoofd straat en verkoop grond werden aan gehouden voor een volgende verga dering op 13 juni a.s. In plaats daar van waren enige nieuwe punten aan de agenda toegevoegd. Aan een nieu we eigenaar van een pand aan de Dwaxswefceringskade zal ingevolge de Premieregeling woningverbetering en splitsing 1953 een premie worden verleend ter verbetering van deze woning. Aan de Protestants-Interker kelijke Stichting zal een subsidie verleend worden van 593S. B. en w. zijn vam oordeel dat deze subsidie, op basis van de ingediende begroting, verantwoord is, mede omdat het werk van genoemde stichting hetgeen zo wel maatschappelijk werk als gezins verzorging omvat, in deze gemeente in een behoefte voorriet. De heer Boot memoreert het in ge breke blijven van de Leiderdorpse Brandweer toen onlangs op de Rijks weg een auto in brand geraakte. Bij een eerste oproep bleek de alarm- schel niet te functioneren terwijl bij het oproepen van de tweede ploeg Ondanks slechte conjunctuur De Canadees-Nederlandse Immi gratie Raad (CNIC) te Toronto heeft een onderzoek ingesteld naar de werkloosheid onder de Nederlanders in Canada. De CNIC werd opgericht in 1953 en is een lichaam, waarin vertegenwoor digers van de verschillende Neder landse kerkelijke emigratie-organisa ties en enkele andere personen, die een actief aandeel in het emigratiege- beuren hebben, zich hebben verenigd om de mogelijkheid te scheppen, van gedachten te wisselen over de emi- gratieproblematiek en om na te gaan, op welke wijze emigratie-problemen door gemeenschappelijke actie tot een oplossing kunnen worden gebracht. In de CNIC zijn o.a. vertegenwoor digd: de Canadian reformed Church, de Christian reformed Church, de re formed Church en de Roman catholic Church. Het is in Canada een normaal ver schijnsel, zo merkt de CNIC op, dat gedurende de winter de Werkloos heid toeneemt In deze laatste winter is de toeneming echter hoger dan nor maal, hetgeen moet worden geweten aan een daling in de economische oonjunctuur. Volgens het federale bu reau voor de statistiek bedroeg de werkloosheid in Canada in maart 1958 595.000. Er worden ook andere cijfers omtrent de werkloosheid ge publiceerd, die weliswaar nuttig zijn voor het vaststellen van" de richting, waarin de situatie zich ontwikkelt, maar deze cijfers geven geen be trouwbaar beeld van absolute werk loosheid, aldus de CNIC. Recessie. Het kan niet ontkend worden, dat de huidige werkloosheidscijfers erop wijzen, dat Canada een moeilijke pe riode doormaakt en dat de conjunc tuur zich in dalende richting heeft bewogen. Alom verwacht men echter, dat de zaken een keer ten goede zul len nemen, zodra de zomer haar in trede doet en er zijn reeds tekenen, die hierop wijzen. Onder andere kan nu reeds een grote opleving worden geconstateerd in de woningbouw, het geen zeer belangrijk is, aangezien de woningbouw en de bouwmaterialen- industrie werk geven aan bijna 1 mil joen arbeiders. De regering heeft zojuist een groot programma van openbare werken en de beschikbaar stelling van kredieten tot 350 miljoen dollar voor de woning bouw aangekondigd. Hoewel de Cana dese conjunctuur uiteraard niet op zich zelf staat en in belangrijke mate beïnvloed wordt door de ontwikke ling in de rest van het westelijk half rond, zal hiervan toch ongetwijfeld een krachtige stimulans uitgaan voor het economisch herstel, zo wordt op gemerkt Inzake de gevolgen van de huidige werkloosheid voor de Nederlandse emigranten is de CNIC op grond van zijn waarnemingen tot eenparige con clusies gekomen. De werkloosheid is niet ongemerkt aan de Nederlandse emigranten voor bijgegaan en een aantal van hen is werkloos geworden. Op enkele uit zonderingen na, zoals Windsor, de ze tel van de automobiel-industrie wel ke zeer conjunctuur-gevoelig is, is dit aantal echter belangrijk minder dan het totale werkloosheidscijfer zou doen vermoeden. De overtuiging werd dan ook verkregen, dat de werkloos heid onder de Nederlanders minder is dan de hèlft van de algehele werk loosheid. De materiële gevolgen voor hen, die werkloos zijn geworden, zijn tot dusverre in belangrijke mate opge vangen door diverse regelingen, zoals werkloosheidsverzekering en andere uitkeringen en slechts enkele landge noten bevinden zich in nooddruftige omstandigheden, doch ook voor hen werden maatregelen tot hulp onder nomen. Niet het slechtst. Van een massale uittocht van Ne derlandse emigranten kan niets be speurd worden. Berichten hierom trent zijn uit de lucht gegrepen. Het is een normaal verschijnsel, dat een klein percentage der geëmigreerden na kortere of langere tijd voor goed of tijdelijk naar Nederland terug keert,, maar niets wijst erop, dat dit aantal belangrijk is toegenomen, al dus de CNIC. Geconstateerd mag daarom worden, dat de Nederlanders in Canada, als groep genomen, de huidige omstan digheden boven verwachting goed doorstaan. Er is dan ook geen reden tot grote ongerustheid tenzij de huidige reces sie in een langdurige depressie zou overgaan, maar dan zal de gehele westelijke wereld hiervan de gevol gen ondervinden en wellicht zullen de Nederlanders in Canada er dan, relatief gezien, nog niet het slechtst aan toe zijn, zo besluit de CNIC. Het goud dat blinckt ons alderweeghen van her end der weer straelend teeghen (en meer dan goud was 't selfs dit keer).. In Sassenheim heyt vyfftich jaeren het houwelycksbootjen fier gevaeren van 't paer van Kesterenv. d. Meer. In Roeloff Aerends Veen is 't feesten dit jaer niet van de locht geweest en deese weeck weer eevenseer. Een echtpaer met vertrouwde naemen was vyff en vyfftich jaer tesaemen: 't paer Hoogenboom en v. d. Meer. Noordwyckerhout, daer wordt het dansen op 't feest van 't echtpaer BroekhofJansen, van hoogh het glas en hoogh het lied! Daer gaen se morghen tierelieren wyl d' eerwaerde suster mee magh vieren al seght men: nonnen dansen niet! Meer feesten staen er op 't program omdat vandaegh in Rotterdam weer jonghe priesters syn gewyd. Voor feest sal de paerochie sorghen waer is een eerste misse morghen en oock een Loff uyt danckbaerheyd! Er synder vier in de contreyen onder de roock der steede Leyen. Naetuv lyck, Roeloff Aerends Veen, waer twee van haer parochieleeden staen voor het eerst op d' altaertreeden, is men met minder niet tevreên! J. Hogenboom, met éene o, (de andere schryft syn naeme sóo: A. Hoogenboom) in Petrus' Banden. En in Mariën Praesentatie syn naemgenoot met groote staetie. Weer feest dus in de Veensche landen. d'Eerwaerde heer C. Warmerdam, die in De Silck ter weereld quam, sal daer syn eerste misse leesen. Oock Leyderdorp brenght eerbetoon aen eenen jonghen priestersoon en sal er alom vreughde weesen! Soo oock in Sassem, daer ontfingh een cruysjen van de Koninghin Cees Homan voor de veertich jaeren van een voorbeeldigh dienstbetoon als welverdiende werckersloon. Men wilde oock de loff niet spaeren in Alphen (aen de Rhyn), wyl daer reeds meer dan vyff en dertich jaer Joffer van Halderen veel duyten voor 't goeye doel, soo als dat heet, uyt onse sack te cloppen weet. Sy kreegh dus Pro Ecclesia et Pontifice. Gloria! WILLEM VAN HORSTENDAEL. Zetfouten, slordigheid en moeilijke opgaven In kringen van leraren van mid delbare scholen heerst grote ontstem ming; de examinandi voelen zich ongerust. Dat is het beeld, dat men krijgt, na afloop van de eindexamens die de afgelopen week werden af genomen. Slordigheid, zetfouten en te moeilijke opgaven hebben de eind- examencandidaten voor gymnasium en H.B.S.-B voor nodeloze moeilijk heden geplaatst. Naar verluidt zou den verschillende rectoren en direc teuren van middelbare scholen een protest ingediend hebben bij de on- derwijs-inspectie, die voor het op stellen van de opgaven verantwoor delijk is. Zetfouten in opgaven van Grieks, Frans en goniometrie en een voor vele scholen te bekende opgave voor Duits zijn nog niet de zwaarste man kementen, waartegen zich de pro testen richten. De ernstigste grieven zijn met name gerezen tegen het on derdeel wiskunde, in het eindexamen gymnasium-B, waarin de opgaven geen chauffeurs aanwezig waren. Wat zou er gebeurd zijn als er een werke lijke brand was uitgebroken, aldus de heer Boot. Is U ook niet van mening, zo vroeg hij de voorzitter, dat er hier iets fout was. Hij zou graag zien dat hier in voorzien werd. Ook voelde hij ervoor dat er meer geoefend werd, omdat er moeilijkheden waren met de behandeling van het brandweer- materiaal. De voorz. deelt mede dat in ver band met het voorgevallene maatre gelen rijn genomen. Op de bewuste dag zijn, door omstandigheden de schellen voor de eerste ploeg uit gevallen. Na het constateren van het mankement is de tweede ploeg gewaarschuwd doch inmiddels was de Leidse Brandweer gearriveerd. Het is gebleken dat er inderdaad te wei nig chauffeurs zijn. Hier zal in wor den voorzien zodat in elke ploeg meerdere chauffeurs worden inge deeld. De opleiding voor deze is reeds besproken. Wat betreft de manschap pen, deze zijn alle gediplomeerd, wat inhoudt dat zij brandweermateriaal bunnen omgaan. DE ZILK EERSTE H. MIS WELEERW. HEER C. WARMERDAM Onder de priesters, die vandaag uit handen van Rotterdams bisschop de H. Priesterwijding ontvingen, be vindt zich ook een zoon van de pa rochie van het H. Hart van Jezus in De Zilk, de weleerw. heer C. War merdam Hz., Zilkerbinnenweg 4. Vanmiddag om 4 uur arriveert de wijdeling met zijn familie aan de grens der parochie by de Cornelia- brug. Daar wordt hy namens de pa rochie welkom geheten en naar de kerk geleid, waar om 5 uur het lof wordt gehouden. Morgen om 10 uur zal de neomist zijn eerste plechtige H. Mis opdra gen. Van 23.30 uur wordt in het parochiehuis een receptie gehouden. De kerkelijke viering zal om 7 uur worden besloten met een plechtig danklof. voor analytische meetkunde en go niometrie onvoorstelbaar zwaar wa ren. De candidaten hebben hiervoor vrijwel allemaal een onvoldoende gehaald. De examens zijn landelijk gelijkluidend, zod8t men overal de zelfde moeilijkheden hoort. De meet- kunde-opgaven lagen practisch op universitair peil. Vele leerlingen hebben ze daarom blanco ingediend. Zelfs de besten konden er niet uit komen. Een wiskundeleraar was van oor deel, dat,de vraagstukken wel „om zo te zeggen vreemd waren. Ze eisten meer dan alleen theoretische kennis. (En wat geeft 'n middelbare school opleiding méér?). ?e veronderstelden een helder en soms zelfs diep In zicht bij de leerling. Daarom hadden ook alleen de uitblinkers, die dat in zicht wel hadden, de materie door en zijn zij er in geslaagd de op lossing te vinden". De opgaven voor algebra waren al evenmin gemakkelijk; de Duitse ver taling daarentegen zullen leerlingen van verschillende scholen moeten overmaken, omdat zij ontleend was aan een boekje, dat algemeen gang baar is. In de opgaven voor het staats examen Grieks stonden drie zetfou ten. Op één daarvan werden de examinandi „van hogerhand" attent gemaakt. Twee andere moesten zij zelf ontdekken, waardoor velen in grote nood zijn geraakt. Het zal helemaal afhangen van het beleid der gecommitteerden op het mondeling examen, of dit j^r niet een bijzonder groot deel van de ge- examineerden zal worden afgewezen. Zowel leraren als leerlingen ver trouwen er redelijkerwijze op, dat de candidaten niet de dupe zullen worden van fouten die niet door hen, maar door de onderwijs-inspectie zijn gemaakt. ALPHEN AAN DEN RIJN Op de Prins Bernhardlaan te Al phen aan den Rijn is vanmorgen kort na 7 uur een verkeersongeval ge beurd, wa&rby de 9-jarige Peter Löcke, die bij zijn moeder achterop de fiets zat, levensgevaarlijk werd verwond. De moeder, mevrouw Löcke, wo nende Hoorn 41, reed over de Prins Bernhardlaan in de richting van het station. Zij werd toen ingehaald door een vrachtauto van de firma Duijn- dam te Noordwijk, bestuurd door de gelijknamige 23-jarige chauffeur. Mevr. L. is bij het passeren van de auto geraakt door een rechts van de auto uitstekend spiegeltje. Zij kwam hierdoor te vallen. Mevr. L. kwam er met enkele lichte verwon dingen nog best van af, maar haar zoontje liep levensgevaarlijke ver wondingen op. Nadat dr. Steehouwer de eerste hulp had verleend, ls hij per ziekenauto vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Voor het leven van het jongetje wordt gevreesd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5