FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN H. Priesterwijdingen in bisdommen Rotterdam en Haarlem Prinses Desirée van Zweden 20 j. Voor Voor frisse dagen iiiiiiiiiinttiiniinniiuiiiBiiiiuiniiiiiiiiui ZATERDAG 31 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft aan de volgende theologanten uit zijn diocees de H. Priesterwijding toegediend: N. J. P. Blaauwhof, M. J. C. van Blijswijk, J. W. Braakman, D. H. J. van Geest, J. J. I. Hogenboom, A. J. Hoogenboom, Th. G. Hulspas, A. P. G. Krempel, P. P. V. W. van Moor- sel, W. D. M van Rijn, G. J. J. Straathof, J. J. Streng, C. J. van der Voort, C. P. Th. Warmerdam, A. E. A. Zijlmans; het subdiaconaat aan: P. F. G. van den Bosch, G. J. M. Brenkman, H. M. F. Doove, J. J. I. van Haaster, R. G. W. Huysmans, J. J. Kerklaan, P. H. M. Kloeg, A. A. M. van der Kolk, C. H. J. de Korte, C. J. de Leede, G. E. van der Logt, H. A. A. Mourits, G. L. M. Paardekoo- per, H. P. R. A. van der Plas, M. F. M. van Rooyen, Th. C. J. van Rooyen, G. J. J. M. Toussaint, H. P. J. M. Verhoeven, H. P. Warmerdam, C. M. van der Westen, J. A. Zaal, J. G. M. Zuidgeest. BISDOM HAARLEM Mgr J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem heeft heden in de Basiliek „St Bavo" te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan de eerw. heren; L. M. Aarts, A. P. Baars, Th. J. Bankras, H. J. Kempes, C. J. Ko men, A. Lagerwey. P. J. A. Loos, H. P. Mars, J. Oh. A. Mulder, C. J. M. Pouw, P. C. Seysener, Th. J. J. de Wit, W. J. C. Wijnands, A. B. A. IJzenbrandt, P. J. Zoon. De Wijding van het Subdiakonaat Nederland gaat meer vlees eten Het vleesgebruik in Nederland is in het eerste kwartaal van 1958 meer dan evenredig toegenomen in ver houding tot de sinds enige tijd ver laagde vleesprijzen. Vergeleken bij een overeenkomstige periode in het vorig jaar is de vleescomsumptie toe genomen van 116,9 tot 121,5 miljoen kilogram, een toeneming dus van ongeveer 4 De voorkeur voor varkensvlees misschien staat dit wel in verhouding tot de prijsver lagingen? blijkt te zijn gegroeid. Eveneens vertoonde de consumptie van schapenvlees een opmerkelijke stijging, n.l. van 0,4 tot 3,8 miljoen kilogram. Het gebruik van paarden- vlees daarentegen daalde van 4 tot 2,8 miljoen kilogram. Behalve dat de consumptie hoger was dan in het vorig jaar, was bij een lagere invoer ook de uitvoer van vee en vlees hoger. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid, te Utrecht in vergadering bijeen, heeft het volgende telegram aan de Franse' socialistische partij gestuurd: „Gedreven door gevoelens van in ternationale solidariteit en diep be zorgd voor het behoud van de demo cratische vrijheid en de parlemen taire democratie in een der grote Westeuropese landen, wensen wij u moed en kracht bij het nemen van uw beslissingen, die de toekomst van Frankrijk en Europa beslissend kun nen beïnvloeden". aan de eerw. heren: J. W. Besemer, P. J. Chr. Boilerman, H. C. A. Brau- tigam, P. J. J. van Duin, P. Koele- man, W. M. J. Luttikhuizen, J. H. van Ombergen, M. P. van Ophem, B. A. M. Peters, J. J. M. Postma, P. J. de Reus, H. J. G. Spruyt. A. C. Timmer, P. J. C. M. van der Velden, J. Th. de Vries, J. L. Wenneker, A. H. J. Weytermars. SASSEKHEIM EERSTE PLECHTIGE H. MIS EERW. HEER C. J. v. d. VOORT Vandaag is de weleerw. heer Corn. J. van der Voort tot priester gewijd. Hedenavond zal de neomist om 6.30 uur aan de grens van de gemeente nabij de Sikkens-fabrieken worden afgehaald. Om 7 uur zal hij feestelijk worden ingehaald in de parochiekerk, waarna een kort lof wordt gehouden. Morgen om 9 uur draagt hij zijn eerste plechtige H. Mis op in de pa rochiekerk. Om 5 uur 's middags is er een plechtig danklof. Receptie op zondagmiddag in het „Bruine Paard" van 2.153 uur voor genodigden, daarna tot 4.30 uur voor alle parochianen. Prinses Desirée van Zweden hoopt op 2 juni 1958 haar 20e verjaardag te vieren. De foto laat een stralende prinses zien in een der kamers van het koninklijke paleis te Stockholm. We meenden, dat we de stad na een verblijf van enige jaren wel ongeveer „uit het hoofd" kénden maar we werden blij verrast, toen we op een van onze speurtochten een wel zeer landelijk hoekje ont dekten, dat we in zijn lentetooi nog niet gezien hadden. Een hoekje, rondom een huis van gebroken wit, dat door zijn bouw maar meer nog door zijn omgeving van keienstraat jes, oude tuinmuren en overhan gende boomkruinen een beetje doet denken aan een oud, West-indisch kolonialistenhuis. Het plekje is niet moeilijk te vinden en we rekenen op een stroom van antwoorden van speurders, die het opgegeven doel hebben herkend. Willen die bij hun inzending ver melden, wat de functie van het huis is (geweest)? De vorige week Het zat er dik in, dat het ge bouw, dat we de vorige week in deze rubriek afbeeldden, het Jan Pesijnshofje was, gelegen aan de Kloksteeg, tegenover de Pieters kerk, waarvan de nok op het plaat je nog boven de daken zichtbaar is. Het is de plaats, waar eens de „Groene Poort" stond, waar de reverent father John Robinson met de Pilgrimfathers woonde. De ge beurtenis, die in onze dagen nog een schandaaltje tot gevolg had, was inderdaad de tocht van de Pil grimfathers per Mayflower naar Amerika, die in het voorjaar van 1957 herhaald werd. Bij die ge legenheid bracht de „cabin-boy", Joe Meany, een bezoek aan ver schillende Nederlandse steden o.a. aan Leiden. De jongen gaf toen onomwonden te kennen dat hij he lemaal geen nazaat was van de Pil grimfathers. Hij was rooms-katho- liek. Maar dat was niet het schan daaltje, waarop, wij zinspeelden. Wij hadden in herinnering, dat de „Mayflower-II" bij aankomst in Amerika aan de ketting gelegd werd, omdat de schulden nog niet helemaal waren betaald. De prijs werd even gelukkig als toevallig gewonnen door de heer W. van Kesteren, Kamerlingh Onneslaan 6 te Leiden, die ons een van de meest volledige antwoorden opzond. Hij krijgt vijf gulden toegestuurd. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plodtje gemaakt ls Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto De inzendingen moeten vóór don derdag a s in het bezit vao de redaktie zijn Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw Inzending niet meeloot -..ï" Uit de keuhen geklapt W= Postelein wordt op het ogenblik H| zoveel aangevoerd dat het nu de tijd is om deze groente in te maken. Het is met rabarber wel de gemakkelijkste groentesoort om te conserveren, daar het behalve aan f|§ plantenzuren zo hoog is dat de pos- Hl telein niet in weckflessen gesterili- seerd behoeft te worden. Men laat eenvoudig de goed gewassen poste- fÜ lein even koken tot ze goed geslon sd ken is, laat ze daarna goed uitlek- ken en breng ze dan heet d.m.v. een trechter in heel vorgvuldig schoon- gemaakte wijn- of azijnflessen over. Met de steel van een houten le- IH pel wordt de groente af en toe aan- gestampt, de fles met het kooknat bijgevuld, met een kurk gesloten en deze tot slot in gesmolten lak ondergedompeld. Hl ZONDAG: toastjes, 'radijs, asper- ges met kaassaus, kalfsfricandeau, aardappelen, rabarber met schuimkop. H| MAANDAG: huzarensla met kom- ÜH kommers, drie in de pan. DINSDAG: saucijsjes, bloemkool, aardappelen, grapefruit. jj= WOENSDAG: gevulde andijviekrop jes, aardappelpuree, hangop. H§ DONDERDAG: hardgekookt ei, spi- Hl nazie, rauw gebakken aardappe- len, caramelvla. VRIJDAG: gestoofde vis, peterseiie- pÜ aardappelen, worteltjes, tulti- frutti. ZATERDAG: ovenschotel aardap- H1 pelen met ham, vla, beschuit met Recept: Asperges met kaassaus 2 Bossen stoofasperges, V» L kaas- saus, 10 gr. oude geraspte kaas. De asperges in stukken snijden, schillen en gaarkoken en goed laten H| uitlekken. Een glad gebonden saus H§ maken van het aspergewater, boter |H en bloem, 100 gr. kaas er door men- gen, de bodem van een vuurvaste schotel met boter besmeren, de helft In het voorjaar, wanneer we onze zo- mergarderobe aan een inspectie onder werpen, is het goed de gedachten eens te laten gaan over onze kleding voor frisse dagen. O ja, natuurlijk denken we slechts aan mooi weer en de zon, maar laten we niet vergeten, dat het in ons landje aan de zee midden ln de zomer ook wel eens heel erg fris kan zijn, om het onaangename woord koud maar niet te gebruiken. Het is iets onprettigs, waar we eigenlijk liever niet aan denken, maar waar we wel degelijk rekening mee moe ten houden. Op zulke frisse dagen rillen we in onze luchtige jurkjes met korte mouwen en open halzen en daarom is het goed, wan neer we in onze garderobe toch minstens één japonnetje hebben, dat voor derge lijke dagen geschikt is. Onze illustratie toont een dergelijk Ja ponnetje. Het is vervaardigd van een dunne wollen stof, die de koude tegen houdt; het heeft lange mouwen en een hoog gesloten hals. In zo'n Japonnetje kan u niet veel gebeuren. Dit kleding stuk is zeer eenvoudig van lijn en eigen lijk moet de kleur van de stof, of zo u wilt het dessin, het doen. Zo'n japonnetje, is onmisbaar en iedere vrouw doet er goed aan, er voor te zor gen, dat zij iets dergelijks in haar gar derobe heeft om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. van de kaassaus erop gieten, de asperges daarop leggen en de rest van de saus erover gieten. De rest van de geraspte kaas met wat pa neermeel vermengen, over de saus strooien, was gesmolten boter er over en het gerecht in de oven vlug een goudbruin korstje geven. Hoe kan men verstopte wastafels, gootstenen en fonteintjes weer maken? Het komt nogal eens voor, dat wastafels, gootstenen, fonteintjes verstopt raken. Menige huisvrouw verliest daarbij haar geduld, laat staan de heer des huizes, die op tijd op zijn werk moet zijn. Liep de wastafel gisteren nog vrij behoorlijk, vandaag kan de misère groot zijn. Veelal is onoordeelkun dig gebruik de oorzaak. Hoe dan ook, hij moet weer los. Als men de wasbak eens wat na der bekijkt, zal men ontdekken, dat in de afvoeropening enkele kleine koperen dwarsstaafjes, veelal in de vorm van twee loodrecht op elkaar staande middellijnen, zijn aange bracht Voorwerpen die per onge luk in de wasbak vallen, worden opgevangen door deze kleine hin dernis, waardoor zij er met een of ander haakje weer uitgevist kunnen worden. Kleinere voorwerpen gaan er echter wel doorheen, voeg daarbij andere ongerechtigheden zoals ha ren, theebladeren en vetresten, dan kan dit al de oorzaak zijn van prop- vorming, zodat de afvoer geheel of gedeeltelijk verstopt raakt. Even pompen. In een huis waarin een of meer wastafels is -bakken zijn aange bracht is het goed zich een instu- ment aan te schaffen; dat is een halve bol van rubber, waaraan een stok is bevestigd. Met laat de bal vol water lo pen, sluit de overloopgaatjes boven aan de bak luchtdicht af, plaatst de halve rubberrol op het afvoer gat en perst het water met kracht naar beneden. Veelal gelukt het hierdoor de afvoer weer op gang te krijgen. Men doet er goed aan b.v. eens in de maand deze bewer king te herhalen, dan heeft men minder last van verstopt raken. Gelukt het niet op deze wijze, dan moet men andere wegen volgen. De stankafsluiter. Aan de onderkant van de wasbak zit een z.g. stankafsluiter, hetzij in de vorm van een S-bocht, hetzij 'in de vorm van een klein tussenre- servoir, waarin het water eerst aan komt; is dit reservoirtje vol, dan loopt het overtollige water de buis in. De bedoeling is, dat hierdoor enig water in die bocht blijft staan, waardoor men een natuurlijke standafsluiter heeft gekregen. Deze afsluiters zijn te openen. Men plaatst eerst een emmer onder de afsluiter, waarna men de stop los draait met en tang of schroe vendraaier. De ongerechtigheden, die zich in de stankafsluiter bevinden, kunnen nu verwijderd worden. Men zal er echter goed aan doen, met een dun ne rotan de afvoerpijp zover moge lijk door te stoten. Men kan ook in de afvoerpijp een stuk goed in de pijp passende slang schuiven en deze met het andere einde aan de waterkraan verbinden. Doorspoelen. Als dit alles goed stig zit, draait men de kraan zo vlug mogelijk open, waardoor er een krachtige water straal in de afvoerpijp terecht komt ir. de meeste gevallen spoelt daar door het eventuele vuil wel weg, zodat de verstopping zal zyn opge heven. Vervolgens schroeft men de stop pen weer op zijn plaats. Zijn hier of daar rubberringetjes gebruikt, dan moeten deze ook nu weer op hun plaats gezet worden. Ga wel na of de ringetjes nog heel zijn. Vervang defecte ringetjes, want ze zijn de oorzaak van lekkage. Smeert evt. draadgangen eerst in met vet, en omwikkel ze daarna met hennep of vlas. Daarna kan de stop er opgedraaid worden. Deze draad- gang is aangebracht op het lood, en lood draait men nu eenmaal gauw stuk. Een paardemiddel. Als er geen stankafsluiter aange bracht is, omdat b.v. de afvoerpijp zelf al met een extra bocht loopt onder de vloer, of als de verstop ping om andere redenen niet te be reiken is, blijft er nog eeh laatste (paarde) middel over en dat is de natrium hydroxyde of caustische soda. U koopt bij de drogist voor enkele dubbeltjes een half pond. Denk er om: dit is zwaar ver gift dus goed handen wassen na het gebruik en oppastten met de kin deren. Nu eerst gootsteen of wastafel léég scheppen, zodat ons reinigings middel niet verdund wordt. Als de bak schoon is, stort u beetje voor beetje de caustische soda in de af voerpijp tot alles daarin opgelost is. Pijnlijke voeten dikwijls eigen schuld Voeten van winkelmeisjes, ver koopsters, buffetjuffrouwen en kap- stertjes, ze zijn er zó uit te halen. Nu warmere dagen weer in het vooruitzicht zijn, komen er weer andere voetklachten dan die uit de wintertijd, waarin de winterteen met al zijn nare gevolgen van zich deed spreken. Tfch is dat allemaal niet nodig, want door onwetendheid op het gebied der voetverzorging wordt er meer geleden dan nodig is. Bij het aanschaffen van nieuwe schoenen wordt meestal de eerste fout gemaakt: Men is n.l. van me ning, dat nieuwe schoenen gerust wat krap mogen zitten, omdat ze wat uitgelopen moeten worden. Dat is verkeerd. Een schoen, zowel een nieuwe als een oude, moet ruim zitten, de tenen mogen niet tegen de neus stoten; alleen om de wreef behoren ze strak te zitten. Immers wanneer een nieuwe schoen direkt goed loopt blijft het juiste model er vanzelf in, terwijl de voeten wor den behoed voor knellen en om te zware druk, die veelal de oorzaak is van verschillende voeteuvels. Door knellende schoenen wordt o.a. de bloedsomloop gestremd, met als gevolg: Wintervoeten. En als men bovendien niet oppast voor tocht en natte voeten, is de ramp helemaal niet te overzien en betekent een gezonde vorstperiode een lange lij densweg. Wanneer men aanleg heeft voor wintervoeten is het aanbeve lenswaardig in het najaar al te be ginnen met zoute wisselbaden tot halverwege de kuiten. Nu de schoenmaat; een heel teer punt. Een kleine schoen staat im mers zo elegant, toch is het wer kelijk om Uw eigen bestwil als U zich niet meer laat verleiden door die enige zwarte pump met hoge hak, die U eigenlijk een halve maat te klein is Nu kunt U wel zeggen dat U die of die maat al meer hebt gedragen, maar verlangt Uw voet werkelijk naar die maat? Een aardig hulpmiddeltje om de juiste schoenmaat te weten te ko men is het volgende: Zet Uw voet even op een natte doek en direkt daarna op een droge plek op het zeiL Op die manier krijgt U een nauwkeurige afdruk van Uw voet en wanneer U nu by het begin en eind een streepje zet en dan de lengte van die ardruk opmeet, kunt 9111 U achter de juiste schoenmaat ko men. Tel bij de opgemeten lengte lVt cm. en vermenigvuldig dit getal met IV». Een voorbeeld ter verdui delijking: Lengte voet 24'/» cm. 26 cm. x 139 cm. En dat is dan de maat „39". Een voetspecialist past dit sy steem ook toe wanneer hij ter be studering van de te behandelen voeten een afdruk wil hebben; al leen met dit verschil, dat hij met blauwdrukken werkt, i.p.v. natte voeten. Ter voorkoming van trans pirerende voeten dienen de voe ten droog gehouden te worden. Er zijn speciale zooltjes in de handel, die de hyperdrosis voorkomen en die absoluut onschadelijk zijn voor de huid en bovendien de nylons niet beschadigen. Wist u tussen haak jes, dat nylonkousen transpiratie bevorderen? Om nu nog even op die hoge hak terug te komen: een te hoge hak kan beter vermeden worden. Om dat de steunpunten van het lichaam onder de hiel rust, wordt door een hoge hak overgebracht op de voet zool, hetgeen doorgezakte voeten kan veroorzaken. Voor anderen is het lopen op sportschoenen weer verkeerd, voor die gevallen is een driekwart hak weer aan te beve len. Maar ja, ijdelheid en persoon lijke smaak spelen een zó grote rol, dat men dikwijls ten koste van ge zonde voeten de mode volgt. Een kijkje in een archief van voetafdrukken zou U ook een be angstigend duidelijk beeld geven van het aantal vervormde en „slech te" voeten, die er zijn. Alle ijdel heid zou bij het bekijken van deze droevige voorbeelden als sneeuw voor de zon verdwijnen. Interessant is het, dat uit deze blauwdrukken het beroep gelezen kan worden, kelners, kappers, win kelmeisjes, buffetjuffrouwen zijn er zo uit te halen. Door het lange staan krijgen de voetspieren n.l. niet de juiste beweging. In derge lijke gevallen kan echter veel be reikt worden met goede voetmas sage. Een advies tot besluit: Loop nooit langer dan één of twee dagen op hetzelfde paar schoenen. Het is nJ. noodzakelijk om de schoenen ge regeld tijd te gunnen uit te wase-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12