X X Achter elk gordijntje woont een vrouw is Ontruiming voor eigen gebruik Scheveningen Radio Rekbaar begrip Ook sterren zijn maar mensen DE LEIDSE COURANT Onlangs is er in de gemeente Joure enige deining ontstaan omdat de plaatselijke autoriteiten een ver ordening uitvaardigden, op grond waarvan in het nieuw gebouwde bejaardencentrum Vegelingsoord uitsluitend recht hangende gordijntjes voor de ramen mochten pry'ken. Het was het eerste officiële gordijnenprobleem in de geschiedenis des vaderlands, en. misschien wel het eerste in de ganse wereldhistorie. De reden van die verordening kent men: de architect Ir. A. Bonnema was van mening dat het uiterlijk aanzien van de door hem ontworpen woningen schade zou lijden al de gor- als een sierlijke draperie.nu eens pralend met een decoratie-rand, dan weer strak en resoluut in diabolo model. En terwijl ze de ene keer als materiaal het aloude katoen kiest, laat ze haar keus de andere maal vallen op een weefsel uit de synthetische vezels die na de oorlog burgerrecht hebben gekregen. En dan, die kleuren! Meestal een wandeling door een straat „ergens in Nederland" overtuigt ons daarvan zijn onze glas gordijnen wit of crème. Een feit is dan ook, dat het heldere wit of crème aan onze kamers altijd iets lichts en iets vrolijks verleent. Maar er zijn vrouwen die, met een soort van aangeboren overgevoeligheid voor «uil 'l dijntjes niet kaarsrecht maar ènders, bij voorbeeld in de sierlijke bochten die tot de veelzeggende naam „broekgordijnen" hebben geleid, zonden hangen. Wij kennen de architect Bonnema als een gedegen vakman, wiens goede smaak niet in twijfel getrokken kan wor den. En we weten dan ook, dat zij die mochten menen dat hij een „zenuwoorlog" tegen alle fantasie-in-glas- gordijnen op het oog zou hebben, zich deerlijk vergis sen. Gelukkig maar! Want de traditionele variatie der gordijntjes in iedere Nederlandse straat hoort bij het aloude individualisme van ons volk. Heus, er schuilt méér achter zo'n gordijntje dan menigeen denkt.... Kleine kinderen die gaan slapen, kunnen het al zo grappig zeggen: „nu doe ik de gordijntjes voor mijn ogen toe". Ze leren die uitdrukking van een groot moeder of van mama-zelf, die hen in het oor fluisterde: „nog één kus en dan de gordijntjes sluiten!" Een klein kind onthoudt zulke woorden gemakkelijk en graag, omdat het zo'n scherp gevoel heeft voor wat ouderen met hun dikke woorden „dichterlijke verge lijkingen" noemen. En dichterlijk of niet: voor het kleine kind zijn de ramen van moeders huis nu eenmaal als ogen waarmee men naar buiten kijkt. Welnu, dan fantaseert het zich voor de eigen kleine ogen maar gauw ook een paar gordijntjes Ook voor de volwassenen bestaat er trouwens een verband tussen vensters en ogen. Zijn niet de ogen de vensters der ziel? En herkent men een huis niet aan zijn vensters, zoals men de mens herkent aan zijn ogen? Soms, wandelend op straat, ziet U ergens een rij vensters, kaal en leeg, zonder een zweem van gor dijnen. Dan weet U onmiddellijk: dat huis is onbe woond Van buiten gezien lijkt ieder huis ontzield en van innerlijk leven gespeend, zolang de venster-ogen niet de onmisbare „make-up" hebben gekregen van haar die de gordijnen kiest. Het is verwonderlijk met hoeveel zuiver instinct de vrouwen altijd weer de ragfijne doorzichtigheden, die in vaktaal „glasgordijnen" worden genoemd, weten te kiezen. En hoeveel variaties weten zij voor het op hangen te bedenken! Nu eens recht en hoogstens ge tooid met een gracieuse volant, dan weer in een boog athiosfeer, graag een kleur in hun gordijntjes zien. En ook dan bemerkt men hoe hun natuur-instinct hen tot de goede keuze laat komen. Het is dan alsof zij wéten dat in een kamer met grote ramen op het zuiden het al te felle zomerlicht heilzaam verkoeld wordt door gordijnen met een blauwachtige tint. Zoals de vrouwen, in het tegengestelde geval, voelen dat een kille kamer op het noorden toch iets zonnigs krijgt als Het binnen tredend licht verwarmd wordt door geel getint? gordijnen. Tja, die vrouwenEn de mannen zich maar af vragen of de dames ook besèffen dat in een interieur met leuke gordijnen haar eigen charmes eveneens des te beter uitkomenMaar die mannen kunnen zich zelf dan ook zulke onnozele, en onnodige, vragen stellen. Een van de gronden, waarop een verhuurder tegenwoordig ontruiming kan verkrijgen, is dringende beno digdheid voor eigen gebruik. De Huurwet heeft geen definitie ge geven van het begrip „eigen gebruik". Wat daaronder valt, is aan het oordeel van de rechter overgelaten. Algemeen wordt aangenomen, dat eigen ge bruik niet beperkt behoeft te zyn tot persoonlijk gebruik. Zo wordt b.v. het gebruik, dat een werknemer heeft van de voor hem bestemde dienstwoning, beschouwd als eigen gebruik van de werkgever. Groot is het aantal rechterlijke uitspraken over de omvang en betekenis van het begrip „eigen gebruik". Uit de vele voorbeelden kunnen wij slechts een greep doen. Niet in gezinsverband. Een weduwe had een deel van haar boerenbehuizing aan een arbeider verhuurd. Zij zegde hem de huur op en vorderde ontruiming ten behoeve van haar zoon, diens vrouw en kind, die in een ander deel van de woning onvoldoende gehuisvest waren. De weduwe leefde niet in gezinsverband met haar zoon, schoondochter en klein kind. De kantonrechter te Emmen, die dit geval .e berechten kreeg, oor deelde, dat de term „eigen gebruik" niet zo eng moest worden opgevat, dat deze uitsluitend op een persoon lijk gebruiken door de verhuurder zou duiden. Toch moet er tussen de verhuurder en degene, te wiens be hoeve de ontruiming gevorderd wordt, een zo enge betrekking bestaan, dat het gebruik door die ander tevens als eigen gebruik van de verhuurder kan worden beschouwd. Dit laatste kan wel het geval zijn, wanneer de ontruiming gevorderd wordt ten be hoeve van iemand met wie de ver huurder in gezinsverband samen woont en van wiens beroepsuitoefe ning in dat perceel de verhuurder te vens moet leven. In het onderhavige geval bestaat echter niet zo'n enge band tussen de weduwe en haar ge heel zelfstandig wonende en levende zoon, zodat de weduwe het perceels gedeelte van de arbeider niet voor eigen gebruik nodig heeft, aldus de kantonrechter. In dezelfde geest besliste de kan tonrechter te Haarlem. De verhuur der vorderde de ontruiming van een woning ten behoeve van zijn inwo nende zoon, die wilde trouwen. De verhuurder verklaarde, dat hij niet voldoende ruimte had om inwoning te kunnen geven aan het door zijn zoon te stichten gezin. Maar de kanton rechter trok hieruit de conclusie, dat niet de verhuurder, aoch zijn zoon de woning nodig had, zodat er geen sprake was van een nodig hebben voor eigen gebruik. Afbraak voor nieuwbouw. Iemand vorderde de ontruiming van een winkelpand met de bedoe ling het pand af te breken en door een ander gebouw te vervangen en vervolgens zelf het nieuwe gebouw in gebruik te nemen. Kon hij zich hiervoor op dringende benodigdheid voor eigen gebruik beroepen? In hoogste instantie beantwoordde de Hoge Raad deze vraag bevestigend. Een soortgelijk geval deed zich voor, toen een gemeente een door haar verhuurd pand wilde slopen voor de uitvoering van een uitbrei dingsplan. De huurder betoogde, dat na afbraak het nieuw te stich ten gebouw niet door de gemeente zelf zou worden gebruikt. Volgens hem wilde de gemeente de grond slechts 'er beschikking stellen van een woningbouwer. De huurder stelde zich op het standpunt, dat bij sloping slechts een nieuw gebouw zal worden gesticht, waai van de verhuurder het gebruik zal hebben. Doch de Hoge Raad achtte deze stelling in haar algemeenheid onaan vaardbaar. Met name indien de ver huurder is een openbaar lichaam, dat de grond nodig heeft voor de uit voering van een uitbreidings- of sa neringsplan, kan eigen gebruik aan wezig zijn, ook indien en op de on dergrond geen nieuw gebouw zal worden gesticht of een eventueel te stichten gebouw niet zelf zal wor den gebruikt, aldus de Hoge Raad. Eigen gebruik van rechts personen. Een Stichting, die een ziekenhuis te Eindhoven exploiteerde, vorderde de ontruiming van een woning ten einde daarin een aantal verpleegsters onder dak te brengen. Maar de kan tonrechter was van mening, dat deze bestemming van de woning geen eigen gebruik kon opleveren. By een rechtspersoon, als de Stichting, mag het eigen criterium van eigen ge bruik slechts gezocht worden in het doel zoals dat in de statuten is om schreven. Het doel van de Stichting kan slechts zijn het verplegen van zie ken en het bevorderen van him ge nezing. Het onderbrengen van ver pleegsters ligt geheel buiten het di recte doel van het ziekenhuis en kan gevoegelijk worden overgelaten aan het eigen initiatief van die ver pleegsters, aldus de kantonrechter. Verhuren met pension. Een pensionhoudster te 's-Graven- hage had een kamer zonder pension verhuurd. Op een gegeven ogenblik zegde zij de huur op en vorderde ont ruiming, omdat zij de kamer nodig had voor eigen gebruik, namelijk voor de uitoefening van haar pension-1 bedrijf. Zij wilde de kamer met volle dig pension aan een nieuwe pension gast verhuren. De pensionhoudster verwees naar andere gevallen, waar in de rechter wel eigen gebruik had aangenomen, ook wanneer de ver huurder niet persoonlijk de te ont ruimen appartementen wilde betrek ken, doch deze b.v. ter beschikking wilde stellen van een ondergeschikte. Maar de kantonrechter overwoog, dat het de verhuurder in die geval len te doen is om het genot van het onroerend goed, dat hij zelf zij het door middel van een vertegenwoor diger beoogt te hebben. Bij deze woorden denken wij speciaal aan het geval, dat de verhuurder een rechts persoon is, b.v. een N.V., die het on roerend goed nodig heeft voor haai- directeur. In het onderhavige geval zo ging de kantonrechter verder is het de pensionhoudster juist niet om het genot van het gotd te doen, doch integendeel om de contrapresta tie, die zij ontvangen wil van de pen siongast, aan wie zy het genot wenst af te fctaan. Hier achte de kanton rechter geen eigen gebruik aanwe zig. In Italië zijn algemene verkiezingen gehouden. Er de den zich op de eerste dag geen relletjes voor. Op de foto links Anna Magnani in het verkiezingslokaal. Op de foto rechts Gina Lollobrigida brengt haar stem uit. Beide opnamen werden in Rome gemaakt. Deze zag in een flatsgewijze indeling en verhuur een betere exploitatie- mogelijkheid. De huurster van het be treffende huis was een weduwe, die van een klein pensioentje moest le ven. Zelf bewoonde zij slechts een kamer van het huis. De overige ver trekken had zij onderverhuurd. De eigenaar had het huis gekocht en be toogde nu, dat hij zyn geld in het huis had gestoken en dat het daarom redelijk was, dat hij daarvan de vol ledige vruchten zou plukken en niet de huurster. Doch de kantonrechter oordeelde, dat zelfs een zeer ruime interpreta tie van het „eigen gebruik" nimmer slechts kan omvatten: het aan de eigenaar ten goede laten komen van de profijten, welke de huurster uit de onderhuur trekt. In gelijke zin vonniste de kantonrech ter te Amsterdam. Een weduwe had als eigenares een tweede bovenhuis met zolderverdieping en vliering verhuurd. Zelf woonde zij in het eerste bovenhuis. Twee zoons van de weduwe hadden het benedengedeelte van haar gehuurd en dreven daarin een aardappelenhandel. De weduwe verklaarde, dat zij het tweede boven- f" huis dringend nodig had voor eigen gebruik, omdat zij onvoldoende in-1 komsten had voor haar levensonder-1 houd en voor het noodzakelijke on derhoud van haar huis. Ter voor ziening in deze behoefte wilde zij haar inkomsten vermeerderen door de zes kamers van het tweede boven huis afzonderlijk met of zonder kost te verhuren. Maar dit doel kon naar het oordeel van de kantonrechter geen eigen ge bruik opleveren, daar anders de con sequentie hiervan zau zijn, dat een ieder, die aannemelijk kon maken, dat hij noodzakelijkerwijc zijn inko men moet vermeerderen, het recht zou hebben een gezin op straat te zetten ten einde in het ontruimde pand kostgangers te herbergen. Dit kan nimmer de bedoeling zijn van een wet, die in de eerste plaats de bescherming van de huurder beoogt, aldus de kantonrechter. In hoger beroep achtte de recht bank hier echter wel degelijk een dringende behoefte voor eigen ge bruik aanwezig. Hierbij wees de rechtbank ook nog op het grote be lang, dat de weduwe had bij de aflos-? sing van haar hypothecaire schuld. Het is duidelijk, dat de benarde om standigheden van de weduwe een rol hebben gespeeld bij deze ruime uit legging van „eigen gebruik". Mr. C. A. Baron Bentinck. Wilt U iets weten? Vraag Abonneetje: Betreft oplei ding bibliotheek-leeszaal-assistente. Antwoord: De toelatingseisen zijn: (hulpassistente) MULO-diploma A of B of tenminste een gelijkwaardige opleiding, ter beoordeling aan de op leidingscommissie (R.K.), voor u als u in Leiden woont of omgeving Steenschuur 17, Leiden, tel. 0.1710 22899. Aanmeldingsformulieren moe ten uiterlijk 31 augstus in het bezit zijn van de opleidingscommissie. Schriftelijke opleiding zult u kunnen krijgen bij de Leidse onderwijsinstel lingen te Leiden. Opleiding tot hulp assistente is kosteloos, echter moet er wel 25,examengeld betaald wor den. Perspectief: hulpassistent, mini mum 180,78. Maximum 243,46 na 8 jaren. 2de Assistent: minimum 268,65, maximum 358,19; 1ste as sistent: resp. 302.23 en 402,97; 2de hoofdassistent: resp. 346.99 en 458,93; 1ste hoofdassistent:, resp. 402.97 en 514,90. Een onder-direc teur: resp. 559,68 en 731,80. Een directeur kan komen van minimum 358,19 tot maximaal 1.07,50 (sala ris anciënniteit) naar gelang van be langrijkheid bibliotheek. Men moet examen doen voor de verschillende rangen. Contactpunt tussen land en zee NOORDZEE (P P) - Aan boord van onze trawler is men in het ongewisse De schipper is niet zeker van zijn positie op de Noordzee en besluit voor alle veiligheid te peilen met zijn radio-richtingzoeker. Hij begeeft zich naar de voor ons leken zo ingewikkelde en onbegrijpelijke apparatuur en na korte tijd klaart zijn gezicht op. Nauwkeurig weet hij nu waar hij zich op de uitgestrekte Noordzee bevindt. Een dichte nevel heeft hem belet zelf zijn positie te bepalen, maar dank zij de moderne techniek heeft hij dit nu kunnen doen via de peilstations van Scheveningen Radio. Scheveningen Radio is geen omroep in de werkelijke betekenis van het woord. Het zendt dus geen concerten uit, het geeft geen hoorspelen en bonte avonden staan niet in het programma. De taak van dit kuststation is wel zo veel omvattend, dat dit niet in enkele woorden kan worden uitgedrukt. De aanleiding tot de oprichting van radio Scheveningen is wel zeer merkwaardig, maar in feite toch ook begrijpelijk. Toen in 1882 het oorlogsschip Adder, dat op weg was van Nieuwediep naar Helle- voetsluis, verging en geen enkel lid van de bemanning gered kon worden, overdacht men hoe dergelijke - -npen in de toekomst zouden kunnen worden voor komen. En toen Marconi in 1897 het prin cipe van het draadloos telegraferen uit vond, was men er als de kippen bij om hier gebruik van te maken. Het duurde echter nog tot 1904 voordat men kwam tot de oprichting van het radio-kuststa- tion. Onafhankelijk van de Marconi-maatschap- pij, die Marconi oprichtte om zijn uit vinding zo voordelig mogelijk te exploi teren, werd met een Telefunken-installa- tie het radio-kuststation gesticht en stond het open voor elke melding, waar zij ook vandaan kwam en of 't nu Nederlanders of buitenlanders betrof. Betere exploitatie mogelijkheden. Uit de voorgaande beslissing kun nen wij de gevolgtrekking maken, dat een andere, meer winst gevende exploitatie geen eigen gebruik kan opleveren. Dit moest ook een huis eigenaar te 's-Gravenhage ervaren. In een houten keet Naast de vuurtoren in Scheveningen stond een eenvoudig houten gebouwtje, dat de eerste behuizing vormde voor het radio station. Op een paar vlakke tafels ston den de zender en de ontvanger zonder een enkele bescherming, maar reeds in 1905 was er al veel veranderd. Mc-> kreeg de beschikking over betere instrumenten en hoewel de duidelijkheid van de sei nen nog veel te wensen overliet en men slechts één golflengte, nl. de 600 m. ter beschikking had, waren er toch reeds twee scheepvaartmaatschappijen, die hun schepen van een radio-installatie voorza gen en die dus verbinding konden krijgen met hun kuststation. In 1922 kwam de eerste grote verbete ring. Er kwam een lampzender in ge bruik, die golven van 2000 m produceer de. Hierdoor werden in de eerste plaats de seinen duidelijker en verkreeg men een grotere reikwijdte. Toen men echter in 1926 de zaken ging scheiden omdat ont vangen en zenden op kortere afstand van elkaar praktisch niet mogelijk is, kwam pas de grote vooruitgang. De zenders ble ven ln Scheveningen, de ontvangers gin gen naar IJmuiden en men ging boven dien zenden op de ultrakorte golven, de 22.8 en 23.5 m. De laatste wereldoorlog heeft ook hier haar invloed doen gelden en wel op dras tische maniervan de 20 zenders ble ven er slechts twee over en dan nog in deplorabele toestand, terwijl in LJmui- Opbouw en verkeerstoename Met man en macht werd er direct na de bevrijding weer gewerkt aan de opbouw van 't station. In IJmuiden werd de ont vangstinstallatie provisorisch onderge bracht in het noodpostkantoor. De zen ders en ontvangers werden door de Ne derlandse regering in Londen aangekocht en op 9 juni 1945 kwam de stem van ra dio Scheveningen weer in de v ije lucht. Reeds direct was er opnieuw een druk verkeer op dit station. Het .antal tele grammen heeft intussen de kwart mil joen per jaar overschreden en Schf /enin- gen Radio is thans een van de drukste kuststations ter wereld. Het verkeer is viermaal zo groot als voor de oorlog. De vele tientallen per sonen sterke staf. waarmee het kuststa tion thans werkt, biedt service over de gehele wereld en kweekt een behoorlijke dosis goodwill. Het voornaamste doel van het radio-kust station is, zoals we reeds zelden, de vei ligheid van de schepen op de zee. Elk schip, dat over een radio-installatie beschikt, kan op elk ogenblik van de dag of de nacht verbinding krijgen met zijn ontvangapparaat op de 600 m golf, de zogenaamde veiligheidsgolf. Op deze golf heerst elk uur van het etmaal 2 maal drie minuten volkomen stilte en wordt er scherp geluisterd naar eventuele noodsei nen. Peiling en Radio-Medical Als Scheveningen noodseinen opvangt, dan worden onmiddellijk de in de nabij heid van het in nood verkerende vaar tuig varende schepen gewaarschuwd om zo mogelijk hulp te bieden en worden de reddingsbrigades gereed gehouden om op het eerste sein uit te varen. Weet een schip door onvoorziene omstandigheden zijn eigen positie niet, zoals wij op de Noordzee tengevolge van dikke nevel, dan geeft Scheveningen Radio het zijn juiste ligging, waartoe het kuststation vier peil stations langs de Nederlandse kust heeft opgesteld. Scheveningen Radio heeft ook een recht streekse lijnverbinding met 't Rode Kruis ziekenhuis in Den Haag. Indien een schip geen arts aan boord heeft en vele schepen hebben dit niet en zijn er ernstige ziektegevallen aan boord, dan staat de zender paraat met instructies, die hij van het ziekenhuis doorkrijgt, zodra van het betrokken schip de biezon- dere kenmerken van de ziekte gemeld zijn. Deze dienst, de Radio-Medical waakt voor de gezondheid van onze landgeno ten en ook van de buitenlanders op zee. De zeelieden, vroeger eenzaam en ver laten op de grote wereldzeeën, kunnen nu telefonisch contact hebben met de vas te wal door middel van Scheveningen Ra dio en zelfs surprises bij feestelijkheden kunnen worden „overgeseind". Het is b.v. in het geheel niet vreemd meer, als een zeemansvrouw op haar verjaardag een bos bloemen krijgt van haar man. die ergens op de Middellandse Zee vaart. Dit is allemaal mogelijk, want Schevenin gen Radio bestrijkt met zijn roep „Hier is de PCH" zeven wereldzeeën en heeft in de tijd van zijn bestaan wel bewezen dat hij onmisbaar is geworden Voor de eenvoudige visser in zijn kotter of traw ler en voor dé passagier op een van de luxe oceaanstomers. (Nadruk verboden). Al z(jn onze vissers midden op zee, Scheveningen Radio onderhoudt het contact met de vaste wal. Op de foto het peilen met een ra dio-richtingzoeker aan boord van een

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6