9P sportshirts Katwijkse raad zegt vertrouwen in wethouder D. Kleen op Herenmode Tip Peek&Cloppenburg Raad van Zoeterwoude huldigde „koperen" weth. Van Leeuwen VRIJDAG 30 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Gisterenavond kwam de raad van Katwijk in openbare vergadering bij een onder leiding van burgemeester H. Duiker en met een belangstelling zoals we nog nimmer hadden meege maakt. Er waren meer belangstellen den dan de publieke tribune kon be vatten zodat er zelfs nog enigen moesten worden afgewezen. Dat daar reden voor was zal uit het verslag blijken. Er was eerst het uitbreidings plan en vervolgens het voorstel om het vertrouwen in wethouder D. J. Kleen op te zeggen. Het voorstel tot aankoop van een perceel grond op de hoek Molentuin- weg-Valkenburgse weg is het perceel naast de molen dat eigendom was van C. P. van Tol die het verkocht heeft aan een drietal personen om er een woning op te bouwen. Maar voor de aanleg van de definitieve verbinding Molentuinweg-Sandtlaan (lees het uitbreidingsplan) is hiervan een stuk ter grootte van 270 m2. Met bedoelde 3 gegadigden is overeengekomen dat de gemeente deze strook grond rechtstreek van de heer van Tol koopt voor 8.per m2. Het voor stel werd z.h.st. aangenomen. Voorstel tto aankoop van de wo ning Jan Tooropstraat 42, eigendom van Erven Jac. v. d. Plas. Hierby doet zich een goede gelegenheid voor om dit perceel, dat voor de gemeente van groot belang is te achten in verband met de doorbraak van de Mr. Donker Curtiusstraat naar Rijnmond, aan te kopen. De oppervlakte is 235 m2 en de prijs 12.000. De huuropbrengst is 19.per week, aldus werd goedge keurd. Voorstel tot aankoop van de wo ceel grond in het uitbreidingsplan „De Koestal" aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Katwyk a. d. Rijn voor de bouw van een kerk op een terrein tussen de Prov.-wegN. Duinweg, achter de bushalte van de bus KatwijkWassenaar. Het terrein is 3120 m2 groot, de prijs 8.80 per m2. Op dit terrein mag alleen een ge bouw ten dienste van bijzondere doel einden met ten hoogste een bijbeho rende woning (pastorie) gebouwd worden. Het voorstel werd met alg. st. aangenomen. Van de fa. J. van Rijn Zn, Adrianastraat 25, is een verzoek in gekomen om 1200 m2 bouwgrond te mogen kopen in het uitbreidingsplan „Koestal-Overduin" tegen de prijs van 22.per m2. Aangenomen. Mevr. C. M. van Beele-Vooys, Piet Heinlaan 34, vraagt te mogen kópen een perceel bouwgrond aan de Zee weg tussen Waterloopje en Prov.weg te Katwijk a. d. Rijn voor de bouw van een vrijstaande woning, groot 391 m2., prijs 11.p. m2. Aangenomen. De heer H. Scheele, Noordw.weg 28 te Katwijk a. d. Rijn vraagt te mo gen kopen het perceel grond Valken- burgse weg, bij de losplaats, groot 348 m2, prijs 10.per m2 Goedgekeurd. Gebr. G. en J. H. Schipholt te 's-Gravenhage hebben van de ge meente een perceel industrieterrein in huur groot 18600 c.a. voor de prijs van 7440.per jaar en vragen ver lenging van de huur met een jaar op dezelfde voorwaarden als voorheen. Na een opmerking over te laten be handeling door de heer Grimbergen, goedgekeurd. Een voorstel tot het aangaan van een geldlening met de Bank van Ned. Bank van Nederl. Gemeenten groot 134.000.tegen de koers van 100 looptijd 30 jaar, rente 5 half jaar lijks te voldoen, aflossing in 20 gelijke termijnen, aanvangende 16 juni 1969.' Aangenomen. Vervolgens een voorstel tot 't ver lenen van een crediet voor de aan schaffing van een motormaaimachine. De in gebruik zijnde machine is drin gend aan vervanging toe. B. en w. hebben het oog laten vallen op een Roberine maaimachine, type, „Uni versal-Senior 48" breedte 1.20 m., met 2 aanhangmaaiers, een aanhangzit- plaats, voetrem en dubbele koppe ling, prijs 5400. De heer D. van der Marei vond zo'n apparaat veel te duur voor het z.i. weinige groenland. Goedgekeurd. Te gen de heer v. d. Marei. Een van de g&sexhausters en niet meer voor zijn taak berekend derhal ve is prijsopgave gevraagd aan de meterfabriek Dordrecht. Een nieuwe Delta-exhauster nr 5, instelbaar voor een capaciteit van 1000 tot 1500 m3 p. uur kost in totaal 7500.—. B. en w. stellen voor tot aankoop van dit ap paraat over te gaan. Aangenomen. Het voorstel tot vaststellen van al gemene voorwaarden waaronder gel delijke steun als bedoeld in art 52 der woningwet kan worden verleend, wordt zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Het voorstel tot het verkopen van grond aan de Katwijkse Bouwvereni ging ten behoeve van de bouw van 39 woningen aan de Tortellaan waar voor een oppervlakte bouwgrond ge vraagd wordt van 3565 m2 tegen de koopprijs van 54.722.75 of plm. 15.33 per m2 wordt met alg. st. aan vaard. Het voorstel tot het verlenen van een grond- en een bouwvoorschot aan de Katwijkse bouwvereniging, ge noemd in het vorig punt, respectieve lijk groot 64.450.en 519.314 welk bedrag door de minister reeds zijn goedgekeurd, wordt evenzo door de raad met alg. st. aangenomen. Het voorstel tot het vaststellen van een aantal besluiten inzake het ver lenen van hypothecaire zekerheid in- gevolg art. 7 van het „Besluit bevor dering eigenwoningbezit slaat alleen op een aantal woningen aan de Zwa luwstraat en aan de Eksterstraat, welk voorstel z.h.st. wordt aangeno men. Het bestuur van de Ver. voor Geref. L.O. te Katwijk aan Zee vraagt me dewerking tot het stichten van een nieuwe drieklassige Kleuterschool aan de Randweg. B. en w. merken hierbij op dat mede tengevolge van het hoge geboortecijfer in deze ge meente, het aantal leerlingen, waar voor op de kleuterscholen plaatsing gevraagd wordt, veel groter is dan er in de bestaande scholen plaatsen be schikbaar zijn. Deze school zal worlen gebouwd in een geheel nieuwe woon wijk waardoor ook daar aan de be hoefte zal worden voorzien. Op de Openbare L. S. zijn 72 nieu we schoolbanken nodig, kosten 6750 waarvoor aan de raad goedkeuring wordt gevraagd en wat wordt toege staan. Tuinbouwgronden. In het kader van het bouwrijpma- ken van de gronden „Koestal-Over duin" is in de omgeving van de Can- tineweg grond afgegraven teneinde vervangende tuinbouwgronden te verkrijgen ten behoeve vhn tuinders welke ter uitvoering van voornoem de plas dergelijke gronden aan de ge meente zullen moeten afstaan. Alvo rens de intussen afgegraven grond echter als ruilobject zal kunnen wor den aangeboden, dient deze teeltrijp te worden gemaakt, o.m. door het aanbrengen van drainage in deze gronden. Daartoe is deskundig advies ingewonnen bij het Proefstation Lis- se. Volgens dit advies is het gewenst de grond" eerst pl.m. 1 m. diep te spit ten, waarna de normale drainage buizen het overtollige water via een gezamenlijk riool kunnen afvoeren naar de Zanderij sloot. Kosten in to taal plm. 13.000.—. Eventuele verde re bewerking van de grond dient door de tuinders zelf naar eigen inzicht te worden uitgevoerd, in verband waarmede het in het voornemen ligt, de grond de eerste jaren vrij van huur ter beschikking te stellen. Er blijkt verschil van mening te bestaan tussen b. en w. en de heren Grimber gen en Van der Marei over de tech nische uitvoering maar de voorzitter wijst er op, dat b. en w. het proef station Lisse als deskundig beschou wen en ook de tuinder die de gron den ter bebouwing krijgt neemt hier mede genoegen, waarna het voorstel z.h.st. wordt aangenomen. Een voorstel van C. van der Plas en twee anderen tot het leggen van een parkeerverbod nabij het Vuur baaksplein wordt in handen gesteld van de verkeerscommissie. Bestemming gronden landelijk gebied. Dan het zeer belangrijke agenda punt, vaststelling van 't uitbreidings plan, regelende de bestemming van de gronden in het landelijk gebied. We hébben hierover reeds een duide lijke beschouwing gegeven waarover het gaat. Bijna alle raadsleden voer den hierover het woord zodat dit punt ruim twee uren in beslag nam! In het kort ziullen we de mening der leden geven. Dr. G. W. O verdijkink noemt het een zeer belangrijk punt dat niet met geld kan worden opge lost en groot leed zal er door geschie den. Volgens het voorstel kan de grond ieder ogenblik in bezit geno men worden. Spr. vraagt zich o.m. af of Cleijn Duyn niet tot agrarisch ge bied kan bestemd worden, wat voor de Zanderij geldt, geldt ook voor Cleijn Duyn en waarom niet eerst de gronden achter het Molenblok die van mindere waarde zijn. De heer C. van Beelen is tegen het maken van een weg door de Zanderij. Steeds beloof den b. en w. dat deze gronden ge spaard zouden worden. Spr. noemt het absurd. De heer Haasnoot vindt het ook smartelijk voor de tuinders dat deze gronden moeten worden aan getast, maar we moeten nuchter blij ven. De huisvesting stelt ook z'n eisen en de weg door de Zanderij moet aangelegd worden om techni sche redenen. Het kan niet anders. Het aantasten van Cl. Du^n is niet prettig, doch, kan zo lang mogelijk gespaard blijven. Spr. ziet geen an dere weg dan het Praedvies op te volgen. Mr. van der Plas zegt het zeer moeilijk te vinden een uitbreidings plan te maken zonder agrarische gronden aan te tasten. Er moeten gronden komen voor woningbouw en dan is ei geen andere grond dan tuin grond. Spr. zou eerst de Hornespol der willen bebouwen en dan gronden van de Leid se Duinwater Mij. ver krijgen. Gronden als Cr. Duyn z.g. zo lang mogelijk sparen vindt spr. een verkeerde tactiek. Geeft het een bestemming als tuinbouwgebied an ders hangt de tuinders, steeds het zwaard boven het hoofd. Zulks is on rechtvaardig. De weg door de Zan derij adht spr. onvermijdelijk. De heer Nasveld heeft bezwaar tegen een restaurant bouwen in „De Pan". De heer A. Wassenaar wijst er op dat de tuinders in hiun bestaan getroffen worden. Vervangende gronden zijn er niet, men moet dus alles doen om hun bestaan te bestendigen. Wat de be zwaren van de LDM betreft wijst spr. er op dat deze toch ook veel wa ter inlaat wat aan kwaliteit te wen sen overlaat. Katwijk aan den Rijn verkeert in nood. De weg door de Zanderij is volgens spr. niet nodig. Door het plan is glascultuur uitge sloten. De heer A. Pronk zegt niet anders te kunnen dan voor het praeadvies te stemimen. De heer Jac. v. d. Plas meent dat het alle raadsleden ter harte gaat, maar 't kan niet anders. Aan dappere uitlatingen over voor stellen die niet uitgevoerd kunnen worden heeft men niets. Spr. zegt voor het praeadvies te zijn. De heer C. v. d. Plas zegt de verantwoorde lijkheid goed 6e voelen doch men moet ook de groei der gemeente be zien. Katwijk is in 12 jaar van 19000 op 28.500 inwoners gekomen. Sparen van tuinbouwgronden is goed maar de woningbouw is even urgent. Hoe pijnlijk het ook is, de weg door de Zanderij moet er komen. De heer Nic. v. Duyvenbode zegt voor het prae advies te zijn. Evenzo spreekt de heer L. van der Zwan. De heer Grimbergen wy6t er op dat de huisvesting oorzaak is dat beslag gelegd zal moeten wor den op de tuinbouwgronden, maar vroeger is in alle toonaarden gezegd dat de zanderij steeds gespaard zal blijven. Die aan te leggen weg is daarmee wel erg in tegenspraak. Reeds de aanbouw van het z.g. „Tra nendal" was al in tegenspraak. Be doelde weg door de zanderij twee keer water en twee keer wegen moeten passeren dus erg onpractisch. Wethouder Bloot zegt dat ook b. en w. alles zouden willen sparen maar daar is levensruimte voor no dig en die is er niet, we zouden naar onze buren of naar de LDM moeten Als we op andere wijze een water- winriingsgebied konden verwerven zou spr. daar vierkant voor zijn. Maar onze buurman Noord wijk voelt er niets voor om zijn gronden af te sparen om daardoor onze gronden te sparen. De weg door de Zanderij sluit aan, aan een toekomstige verbindings weg. Spr. vindt het geval ook pijn lijk maar er is geen andere keus. Wat het nageslacht zal moeten deen, vraagt spr. zich af! Misschien daktui nen maken! In tweede instantie voe ren nog verschillende leden het woord maar nieuwe gezichtspunten krijgt men niet. De voorzitter zegt dat er z.i. wel juiste opmerkingen zijn ge maakt, maar men zou de kool en de geit willen sparen en dat gaat niet. Maar spr. meent dat niemand het zal aandurven geen uitbreidingsplan te maken. We zitten spoedig in grond- nood. De verdere uitvoer heeft de raad zelf in handen. De heren Grimbergen (KVP), A. Wassenaar (AR) en de heer C. van Beelen (CH) dienen een amendement in om de weg van inplaats door de Zanderij langs de Cantineweg te ma ken welk amendement met alleen de voorstellers vóór wordt verworpen. De heren mr v. d. Plas (AR), G. W. Overdijkink (CH), C. v. Beelen (CH) en H. J. Grimbergen (KVP), dienen een amendement in om Cleijn Duyn tot agrarisch gebied te verklaren. Al leen de voorstellers en de heer van der Marei vóór. Dus ook verworpen. Een voorstel van dr G. W. Overdij kink om „Cleijn Duyn" niet het eer ste aan te tasten dus als gebied B. te verklaren wordt met 15-3 verworpen. Het voorstel van b. en w. wordt hierna met 15—3 stemmen aangeno men. Tegen de heren Grimbergen, Wassenaar en van Beelen. Vervolgens het voorstel van C. van der Plas (CH) en 7 andere CH-leden om het vertrouwen in wethouder D. J. Kleen (C.H.) op te zeggen. De heer Uic. v. Duy-enbode zegt het een pijnlijke geschiedenis te vin den maar de fractie kon niet anders. Het is een zaak van politiek fatsoen. Spr. zegt te hebben gehoopt, dat het niet nodig zou zijn en heeft getracht de heer Kleen van deze dwaling te wethouder is gekozen. Hen is ver- (CH) wijst er op dat de heer Kleen CH-raadslid was en als zodanig als wethouder is gekozen. Hen is ver zocht te bedanken. De heer Kleen heeft hierop met geen woord geant woord. Logisch zou hij ook als raads lid moeten bedanken. Onbegrijpelijk dat de heer Kleeü dat niet heeft ge daan. 2ulks spijt spreker. Het gaat niet om zijn bestuursbeleid maar te-, gen de politiekehouding. De heerj Haasnoot (PvdA) spreekt in gelijke i geest, ook de heren Pronk (C.H.) enl beide wethouders. De heer Marei zegt tegen het voor-1 stel te zijn wat de heer C. v. d. Plas onbegrijpelijk vindt omdat Marel's partij deze week bij de verkiezing is afgeslacht geworden door de nieuwe party van de heer Kleen. Het voor stel wordt met alleen de heer v. d. Marei tegen, aangenomen. De heer D. J. Kleen was niet ter vergadering j Ook wordt besloten tot aankoop van Italian fashion in koel - poreus geweven gemakkelijk - boord open en ge sloten te dragen e modern - nieuwste fon-suMon dessins (Advertentie) aanwezig. Plan Watertje-oost'' geraakte in impasse Het tempo van de raadsvergade ringen te Zoeterwoude staat als snel bekend, maar gisteravond moesten de 16 agendapunten vóór 9 uur af gehandeld zijn. Dat was blijkbaar de raadsleden bekend, dus werd er vooral door de voorzitter nog vlugger gesproken dan anders en maakten de raadsleden, hoeveel zij ook op het hart hadden, het kort. Van het industrieschap was een schrijven aan de raad ontvangen, houdende de samenstelling van de raad van bestuur met de verdere mededeling, dat de heer W. H. den Hartigh, chef van het grondbedrijf, tot directeur van Leiden en de heer mr. A. Verduin tot secretaris was benoemd. Dit was voor de heer C. v. Leeu/wen aanleiding, op te merken, dat het wenselijk zou zijn dat bij verdere be noemingen een persoon uit Zoeter woude te kiezen, opdat Zoeterwoude als gelijke partij beter met de stand van zaken op de hoogte kan blijven. De voorzitter antwoordt hierop, dat het moeilijk is iemand vobr te dra gen die geschikt is. „Wij kunnen zo gebruik maken van de gemeentelijke diensten van Leiden. Voorlopig zijn er nog geen andere functies te be kleden; er is nog niets te ontvangen of uit te geven". Ingekomen is een adres van het r.k. kerkbestuur van de parochie Kruisverheffing, gesteund door Kath. Actie van die parochie, met verzoek in het belang van deze ker kelijke gemeente de bouw van woon huizen in haar gebied te bevorderen. Dit verzoek zal spoedig zowel in het college als in de raad overwogen worden. Ook is ingekomen een verzoek van de r.k. sportvereniging S.J.Z. tot ver betering van het sportterrein op het Dorp. Deze zaak wordt verwezen naar de commissie van openbare werken, waarna b. en w. ook deze zaak in behandeling zullen geven. Van de gemeente Boskoop is be richt ingekomen, dat het bedrijf niet bereid is de nieuwe persleiding naar Zoeterwoude, waartoe de raad reeds besloten heeft, te financieren. Rijks waterstaat heeft inmiddels vergun ning verleend tot het leggen van deze buis langs de rijksstraatweg. Er zal nu bij begrotingswijziging (waar bij een lening wordt aangevraagd) voor de financiering gezorgd worden. Naar aanleiding van de vraag van de heer C. v. Leeuwen omtrent het hulpmateriaal van de Leidse Brand weer, benodigd bij hooibergbrand, deelt de voorzitter mede, dat de brandweer bij het eerste uitrukken niet voorzien is van het bedoelde materiaal. Een speciale wagen zal tijdig arriveren als de eerste blus sing is gedaan en het nodige gereed schap aanvoeren, terwijl ook een be roep op de eigenaar van de boerderij zal gedaan worden. De groepscommandant van de rijkspolitie te Zoeterwoude heeft op verzoek van b. en w. een zeer uit voerig rapport uitgebracht omtrent de verkeerssituatie inzonder voor de wielrijders bij de Europaweg en de Vrouweweg, naar aanleiding van de in de vorige vergadering gestelde vragen. In dat rapport wordt ook de ongewenste toestand van het verkeer nabij en over het viaduct uiteengezet. De heer R. Wagens veld, bouwkun dige van Prov. Waterstaat, heeft ter plaatse de in het rapport onbevre digende toestand met de rijkspolitie bezichtigd. Er zal worden aange drongen op het leggen van een rij wielpad langs de Europaweg en op betere wegverbakening bij de ANWB door borden met de aanduiding Zoe- terwoude-Dorp en Zoeterwoude-H.- Rijndijk. Watertje-Oost B. en w. stellen voor om beroep in te stellen tegen het besluit van G.S. inzake niet-goedkeuring van het uitbreidingsplan Watertje-Oost. De brief van G.S. terzake is aan de raadsleden in afschrift toegezonden. De heer Van der Ploeg zegt, dat de kath. fractie de motieven waarop het plan Watertje-Oost wordt afge wezen, niet bijzonder sterk acht. Waar wij lezen, dat verdere uit breiding noordwaarts, langs de oost zijde van het Watertje achterwege kan blijven, indien Zoeterwoude geen woonfunctie in de Leidse agglome ratie te vervullen krijgt, krijgen wij de indruk dat G.S. weinig belang stelling heeft voor de normale groei van onze gemeente. Bovendien vra gen wij ons af, waarom het bijna een jaar heeft moeten duren, voor dat men met deze uitspraak is ge grond en water ter verbetering van de Zuidbuurtseweg. Verdere schade tijdens dit werk zal voorkomen wor den. B. en w. delen mede, dat bij de gistermorgen gehouden aanbesteding van dit werk de heer N. Overdevest laagste inschrijver was voor 65.500. De begroting was 84.398,20. Beslo ten wordt dit werk te gunnen zodra G.S. bereid zijn gelden beschikbaar te stellen. Voor de bouw van acht garageboxen zal getracht worden een crediet aan te trekken van ƒ30.000. Tot overgangsmaatregelen inzake de salarissen voor lager en middelbaar gemeentepersoneel wordt in afwach ting van de totstandkoming van werkclassificatie en prestatiebeloning besloten. Aan het comité voor vakantiebe zigheden wordt een subsidie van 50 procent toegestaan. De begroting voor dit werk is ƒ2775, zodat het bedrag 1.387,50 wordt. De begro ting zal daartoe gewijzigd moeten worden, want er was slechts 750 uitgetrokken welk bedrag voorhands zal uitbetaald worden. B. en w. stel- komen. De fractie vraagt zich af of de Kroon zal willen ingrijpen in pla-len V00r aan de Oranjevereniging in nologische kwesties; in deze zaak spelen zeker geen principes. Een be roep zal zekér sterkere motieven moeten hebben, dan die van onze stedebouwkundige, die in de aan vang van zijn advies schrijft, dat in een later stadium het beroep kan worden ingetrokken. Wat wordt hiermede bedoeld? Ongewenst Als wij in dit advies verder lezen, dat het aantal boerderijen, dat bij voortgezette uitbreiding aan de oost zijde van het Watertje wordt getrof fen, kunnen beperken, dan vrezen wij, dat het plan-Watertje-Oost een woonberm wordt, die nooit zal wor den afgebouwd en krijgen wij wat G.S. vreest: een stedebouwkundig ongewenste ituatie, die anderzijds ook niet gewenst is. De fractie wil afzien van een beroep op de beslis sing van G.S. en stelt voor, op korte termijn een vergadering te beleggen van de raad met de stedebouwkun- dige adviseurs om alle problemen door te nemen en naar mogelijkhe den te zoeken om uit de impasse te geraken. Wanneer wy trachten, mid dels een beroep bij de Kroon Wa tertje-Oost door te zetten en dit be roep zou een negatief resultaat heb ben, dan is er weer kostbare tijd verloren gegaan. De fractie meent een suggestie te kunnen doen, waar bij de offers aan agrarische grond met zo pijnlijk zyn, als bij Watertje- Oost en waarbij tevens tegemoet kan worden gekomen aan het verzoek van de Parochie H. Kruisverheffing. B. en w. kunnen zich met deze gedachtengang wel verenigen. De be schouwingen worden nog voortgezet. Mevr. Neuwahl zegt, dat de gemeen te aan de Hoge Rijndijk al leergeld genoeg heeft; er is voor al die uit breidingsplannen al zoveel geld uit gegeven. Laat de Planografische Dienst toch eindelijk eens zeggen, wat men dan wel wil met Zoeter woude. De voorzitter zegt zich ook vast te klampen aan de behartiging van de belangen van de Kruisheren-pa rochie, ook in verband met de plaats voor de kleuterschool. Het verzoek van S.J.Z. kan dan ook meespelen. In Watertje-Oost waren de vele be langen o.a. ook van sportvelden op genomen. Leiden zal dan ook trach ten een uitspraak te krygen. De voor zitter vindt het frappant dat Zoeter woude geen woonfunctie zou hebben, terwyl aanvankelijk een agglomera tie van 30.000 werd genoemd. Ook de heer v. Vliet spreekt zich uit vóór een duidelijke uitspraak. Tenslotte wordt tot het beleggen van een bespreking besloten. Het voorstel tot bouwverbod aan de Hoge Rijndijk reeds gepubli ceerd wordt aangenomen. Het be schikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van meubelen voor de r.k. kleuterschool aan de Hoge Rijn dijk wordt toegestaan. Standpunten gehandhaafd Het verzoek van het r.k- kerkbe stuur Zuidbuurt tot het leggen van een brug in de vorige vergadering op verzoek van de r.k. fractie aan gehouden wordt afgewezen. Een nieuw verzoek nu van het r.k. schoolbestuur om medewerking in gevolge art. 72 L.O.-wet tot het ma ken van een toegangsbruggetje wordt zonder discussiën toegestaan. de kosten van tractatie van de kin deren, zowel voor het Dorp als Hoge Rijndijk ƒ0.60 per leerling te geven. De heer Van der Ploeg zou voor een verantwoorde feestviering, be ter als in het verleden, een subsidie willen geven. De voorzitter zegt, dat zulks niet gevraagd wordt. Nadat de heer Van der Ploeg nogmaals de aandacht ves tigt op het betrachten van een feest waarbij het publiek iets te zien krijgt wordt besloten de bijdrage te bepa len tot het gevraagde. Bij de Bank voor Ned. Gemeente wordt een lening gesloten groot 13.000 tegen 5 procent rente. Bouwen aan de Hoge Rijndijk Bij de rondvraag vraagt de heer Van der Ploeg naar de oorzaken van het niet kunnen bouwen, waarop zo stellig gehoopt was, van hulzen aan de Hoge Rijndijk in 1958. De voorzitter zegt, dat krachtens het koopcontract voor 1 november a.s. niet over de grond kan beschikt worden en dat het aantal woningen voor 1958 aan de gemeente reeds ver geven is. Mogelijk komt er in het vierde kwartaal nog een gedeeltelijke toewijzing. De heer Van der Ploeg en mevr. Neuwahl ontkennen dat de raad ken nis heeft gekregen, dat de grond eerst per 1 november beschikbaar zou zijn. Het was bekend dat de be planting die er was nog geoogst zou worden; nu is er opnieuw beplant en zodoende kan het terrein niet bouwrijp gemaakt worden. Er wordt sterk op aangedrongen te zorgen, dat, als de vergunning af komt, terstond gebouwd kan worden. B. en w. zullen zich met de eigenaar in verbinding stellen. De heer Van der Geest vestigt de aandacht op de verbetering van de Weipoortseweg vanaf de Muskadel tot de Nieuweweg en de heer Van Vliet wijst wederom op de onhoud bare toestand van de sloot achter de Dorpstraat. De vergadering wordt hierna ge sloten. Feestelijk huldebetoon Op het gestelde negende uur, ver liet wethouder v. Leeuwen de raads zaal om even later door mevr. Neu wahl en de heer Tijssen met zijn echtgenote en kinderen binnengeleid te worden. Toen alle aanwezigen hadden plaatsgenomen, richtte de burge meester zich tot de jubilerende frac tie-voorzitter en releveerde de eer ste raadsvergadering na de oorlog op 28 mei 1945, waarin de heer v. Leeu wen met 8 van de 11 stemmen tot wethouder werd gekozen en ook ge- installeerd werd. „Ik heb toen benadrukt, dat ze verantwoordelijkheid veel van uw werkkracht zou vergen. In uw dank woord heeft u daarop gezegd, dat u zich nog jong en krachtig voelde en hoopte veel en nuttig werk voor de gemeente te kunnen doen. Dat dit geen ijdele woorden zyn geweest, heeft uw aaneengesloten werkperiode van 12V» jaar bewezen. Ondanks uw drukke werkkring, in uw eigen be drijf in de eerste plaats, maar voorts ook in het verenigings- cn in het sociale leven, hebt g(j u steeds voor de volle honderd procent in kunnen zetten en hebt gij daarbij meermalen op moeten treden als loco-burge meester. By de gisteren gehouden raadsverkiezing heeft men uw man daat als raadslid weer voor 4 Jaren vernieuwd en kunt gij uw succesvol werk onder Gods zegen nog veel toe voegen. Zoeterwoude gaat hopenlijk, ook als industriegemeente, een grote toekomst tegemoet. Daaraan te kun nen medewerken, zal u zeker op een dag als vandaag tot vreugde stem men en ons tot dankbaarheid". Ter herinnering aan dit Jubileum biedt de burgemeester namens alle raadsleden en hem persoonlijk een zilveren briefopener aan, waarin de data gegraveerd zijn. „Aan u, mevrouw Van Leeuwen", zo gaat spreker voort, ,,die uw man zoveel in de huiselijk kring moet missen en voor hem een steun en kracht betekent om de opgenomen taken te vervullen, willen wij be danken door het aanbieden van bloe men". De heer Van der Ploeg feliciteert de jubilaris namens de r.k. fractie. „Al hebben wij ook verschil van me ning gehad, wij hebben hoge waar dering voor uw eenvoud en eerlijke houding". Meer jubilarissen Spr. merkt schalks op, dat er nog twee jubilarissen in de raad zijn nl. de heren Van Vliet en Onderwater. Ook deze heren brengt spreker ge lukwensen. De voorzitter zegt ook deze feiten wel geweten te hebben, waar echter al meer 12Va-jarige jubilea van raadsleden stilzwijgend zijn voorbij gegaan o.a. de heer Van der Ploeg, die al 14 jaren raadslid is, bleven deze onbesproken. Niettemin wenst de voorzitter ook deze heren geluk. De heer Van Vliet spreekt namens de prot.-chr. fractie woorden van ge lukwens, hopende dat de heer Van Leeuwen nog lang de kracht zal kun nen opbrengen de belangrijke beslis singen tussen de industriële en agra rische belangen te helpen nemen. De heer Dorrepaal spreekt de ju bilaris toe als voorzitter van het Burgerl. Armbestuur in welke kwa liteit spr. na zijn vertrek als raads lid nog lang hoopt samen te werken. De heer Van Leeuwen spreekt een ernstig dankwoord en dankt God voor de kracht hem gegeven voor zijn dierbare gemeente te mogen werken, dankt dan zijn echtgenote voor haar steun in het vervullen van zijn taak en spreekt dan over de goede samenwerking eerst met de heer Van Vliet, daarna met de heer J. de Graaf en nu met zijn collega Kraan. Na dank te hebben gebracht aan de raadsleden voor hun tege moetkomende houding ook als er fouten waren gemaakt zegt spr., op de verdere loop van zyn functie niet vooruit te willen lopen. In de nieuwe raad komen zeven nieuwe leden. Spr. dankt vooral de burge meester voor de goede samenwer king en zegt daarbij dat de voor stellen, hoewel vaak met verschil van mening, altijd eendrachtig tot stand kwamen. Tenslotte dankte spr. de burgemeester en de heren Van der Ploeg, Van Vliet en Dorrepaal voor de hartelijke gelukwensen. Na deze huldiging bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Gemeenteraadsverkiezing. De uitgebrachte stemmen voor de ver kiezing 1958 geven ten opzichte van die van 1953 in de verschillende wij ken een onverklaarbare wijziging in de stemmenverhoudingen te zien. De cyfers van 1953 staan tussen haak jes. Uitgebracht op de K.V.P.: Raad huis 467 (478), Schenkelweg 603 (444), Weipoort 285 (286), „Ik Leer Nog" 308 (305), Witte Huis 355 (369). Totaal 2018 (1882). Uitgebracht op de Prot.-Chr.: Raadhuis 185 (172), Schenkweg 64 (38), Weipoort 67 (59), „Ik Leer Nog" 209 (171), Wit te Huis 207 (165). Het meest frappeert, dat de cyfers voor de K.V.P. op de Hoge Rijndijk ten opzichte van 1953, en ook ver geleken met 1949, zijn teruggelopen met 41 stemmen, terwijl de cijfers uitgebracht op de Prot.-Chr.-l(jst aanmerkelijk zyn gestegen met 80 stemmen. Verkiezingsvaria. stembureaux kwam een beklagen dat hij Van Cassel niet kon vinden. No. 1 van lijst één, de heer L. v. d. Geest is bakker en ook de bedoelde Van Cassel Is bakker. Blijkbaar was deze kiezer gezegd, dat hij de bakker moest «temmen. Op één der »n kiezer zich

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5