De Gaulle was 'n succes als militair ,N.V. UNIE-OPTIEK". Gerestaureerde mo!ens te Aarlanderveen draaien weer lustig 30% Scherp AMSTERDAM Grote belangstelling bij de ingebruikneming IDe etiketten moesten eruit VRIJDAG 30 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hij faalde als politicus Generaal de Gaulle is de man, die de Franse driekleur naast die van de geallieerden heeft laten wapperen, nadat maarschalk Pétain in 1940 had gecapituleerd. Zolang de oorlog duurde, kon deze rijzige man bij is 1,98 meter lang zijn landgenoten bezielen, maar later, toen hij als politicus optrad in plaats van als militair, werd er door de Fransen zeer verschillend over hem gedacht. Zijn geallieerde medewerkers uit de oorlogstijd denken met een meng sel van dankbaarheid en ergernis aan hem terug. Als president van de voorlopige Franse regering na de bevrijding van het land, stond de Gaulle een grond wet voor, die het parlement het recht zou geven wetsvoorstellen goed te keuren of te verwerpen en toezicht op de regering te oefenen, maar volgens welke de president uit gebreide bevoegdheden zou bezitten, zoals het benoemen van ministers, het indienen van wetsvoorstellen, het afkondigen van besluiten en het leiden van de vergaderingen van de ministerra?'1. Hij was verder voorstander van ingrijpende sociale maatregelen om het land te bevrijden van de geest van de klassenstrijd. In januari 1946 maakte hy plotse ling bekend, dat de pol'tieke omstan digheden voor het voortduren van zijn taak niet langer bestonden en trad hij af. Een week later richtte hij de R.P.F. (de Franse volksconcentratie) op met het doel tot eenheid van het Franse volk te komen „voor de vernieuwing en hervorming van de staat". De uitslag van de parlementsver kiezingen in 1951 was een bittere teleurstelling voor de Gaulle. De R.P.F. kwam als de grootste partij uit de bus, maar was niet sterk ge noeg om staatsrechtelijke hervor mingen in te voeren, In september 1955 werd de organisatie opgeschort tot nadere aankondiging. Professorszoon Charlos André Joseph Marie de Gaulle is in 1890 te Rijssel geboren als zoon van een professor in de I wijsbegeerte. Zijn schooljaren heeft hij doorgebracht op een Jezuïeten college te Parijs, waarna hij ging studeren aan de militaire academie van Saint Cyr. In 1912 slaagde hij voor zijn examen als één van de tien besten van zijn jaar. In de eerste wereldoorlog werd hij zwaar gewond en krijgsgevangen gemaakt. Na de oorlog maakte hij snel car rière in het leger en was onder meer een tijdlang adjudant van maar schalk Pétain. In 1934 publiceerde hij het boek „Vers l'armee de metier", waarin hij een vérgaande mechanisering van de strijdkrachten en invoering van een beroepsleger bepleitte. Toen in 1940 maarschalk Pétain de capitulatie van Frankrijk had be kend gemaakt en generaal de Gaulle naar Londen was uitgeweken, hield de generaal op 18 juni van dat jaar een rede voor de radio, waarin hij zei; „Frankrijk heeft een slag ver loren; het heeft de oorlog niet ver loren". Jimenez overleden De Spaanse dichter Juan Ramon Jimenez is gisternacht in een zieken huis in San Juan (Porto Rico) over leden. Hij is 76 jaar geworden. In 1956 heeft Jimenez de Nobelprijs voor letterkunde ontvangen. Op 10 december werd hem die uit gereikt. Drie dagen daarna stierf zijn vtouw en sindsdien heeft de dichter In volledige afzondering geleefd. Volgens mensen uit zijn omgeving was hij echter reeds lang ziek. Hij werd algemeen beschouwd als de grootste figuur in de hedendaag se Spaanse dichtkunst. Hij ging in 1936 tijdens de Spaan se burgeroorlog vrijwillig in balling schap en vestigde zich op Porto Rico. Daar gaf hij colleges in letterkunde. POTLOOD en GEEST Als U werkelijk iets fabelachtigs wilt meemaken op kledinggebied, moet U bij Coster zijn Neem nu dit korte-broek-pakje voor Uw boy In de allermodernste tweeddessins, van 100% ZUIVER WOL. Wij kunnen hef niet onder woorden brenoen, U moet het zien om te beseffen, dat dit voor Uw jongen het leukste, parmantigste en voor deligste "cosfuum" is, dat hij ooit gedragen heeft. Reken maar, dot U trots op hem bent, als U naast hem loopt! En nu kost dit weergaloze korta-broek-pakje, normaal 47.50, moor bij Coster is alles mogelijk en daarom koopt U het morgen in alle maten van 4 - 10 jaar voof de fabel prijs van Zolang de voorraad strekt Lelden Haarlemmerstraat 25, tel. 25317 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11, tel. 1169 65 Meent hk.Goudieslngel, tel. 11 S3 77 Katendi. Lagedljk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W. Kruiskade 35. tel. 12 SS 11 Pia moet sluiten De militaire autoriteiten in Dja karta hebben gistermorgen opdracht gegeven tot sluiting, voor onbepaal de tijd. van het Indonesische onaf hankelijke persbureau „Pia". Dit ls de tweede maal in een jaar tijd, dat Pia zijn nieuwsdiensten moet sta ken. Het sluitingsbevel kwam, nadat Pia woensdag een bericht had gepu bliceerd, dat Indonesië MIG-straal- jagers van de Sowjet-Unie zou heb ben gekocht. Gisteren bracht het persbureau een rectificatie, waarin werd medegedeeld, dat de toestellen van Tsjechoslowakije waren gekocht Ook het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta mag voor onbepaalde tijd, eveneens met J ingang van gisteren, niet verschij nen. De stakingen in Engeland Het aantal stakers in het Londense havenbedrijf, dat donderdagochtend omstreeks vijfduizend bedroeg, was gisteravond tot 18000 gestegen. Op 43 schepen wordt in het geheel niet op dertien gedeeltelijk gewerkt. Havenautoriteiten hebben gewaar schuwd, dat in aken 8600 ton aan spoedig bederf onderhevige goede ren zijn overgeladen, die zullen be derven, indien ze niet onverwijld worden gelost. De Londense havenarbeiders sta ken uit solidariteit met andere sta kers; er bestaat geen meningsverschil tussen hen en hun werkgevers. De staking de Londense autobus bestuurders ging donderdag haar HEEFT VRIJDAGMIDDAG EEN ZAAK GEOPEND AAN DE HAARLEMMERSTR. 214 TE LEIDEN Particulieren en leden van alle ziekenfondsen genieten bij ons een korting van PRONONCE voor Uw NYLONS Leiden Breestraat 65 Tel 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 (Advertentie) 25ste dag in. Er werd donderdag door regeringsvertegenwoordigers en vak bestuurders over beraadslaagd, hoe een einde aan de staking te maken. Ter dood veroordeeld De 32-jarige, in New York gebo ren houthakker Peter Anthony Ma nuel, is donderdag, op beschuldiging van moord, zeven maal gepleegd, door een rechter van Glasgow ter dood veroordeeld. Manuel is schuldig bevonden aan het vermoorden van de 45-jarige mevrouw Marion Watt, haar zes tienjarige dochter Vivienne en haar 32-jarige zuster Margaret Brown. Manuel heeft de drie vrouwen op 17 september 1956, terwijl zij te bed lagen, doodgeschoten. Hij vermoordde verder de 45-ja- rige Peter Smart, diens vrouw Dorris en hun tienjarige zoon Michael. Ook zij werden door hem, op de eerste dag van dit jaar, in bed doodge schoten. Voorts bracht Manuel op 28 de cember jl de zeventienjarige Isabelle Cooke door wurging om het leven. Hij begroef haar lijk in een veld. Manuel is ook schuldig bevonden aan inbraak, twee maal gepleegd en het stelen van een auto. De datum van de terechtstelling is 1 'op 19 juni a.s. AMERIKAANSE DUIKBOOT GEZONKEN De Amerikaanse duikboot Stickel- back is gisteren bij Honoloeloe na een aanvaring met een escorterende torpedobootjager gezonken. Alle 82 opvarenden zijn gered. De duikboot was op manoeuvre. Niemand werd gewond. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 30 Mei 1858. Parijs. Van Philippeville, in Algerië, wordt het volgende ge meld: Eenige in den omtrek wo nende Arabieren misten bijna dagelijks eenig vee van hun kudde, en bij onderzoek bleek het dat zij zulks aan eenen bui tengewoon grooten leeuw te danken hadden. Een moedige schoenmaker uit de stad stelde zich met een karabijn in een hinderlaag. De leeuw liet zich niet lang wachten en toen de gelegenheid gunstig was, trof de schoenmaker hem met twee ko gels in den kop. zoodat hij als dood neerviel. Na voorzichtig heidshalve een kwartier uurs gewacht te hebben, ging de ja ger naar zijn prooi toe en ligtte met den loop van zijn geweer den kop op; maar de leeuw, hoe wel stervende, bragt hem alstoen nog eenen woedenden slag met den poot toe. De rug van den jager was geheel vaneen gere ten, en de nagels zoo diep door gedrongen, dat hij naast den leeuw dood nederzeeg. Wandelwagens C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Talrijk was het aantal genodigden, dat gehoor had gegeven aan de uit nodigingen ter gelegenheid van de weder-ingebruik neming der geres taureerde molens ln de Droogge maakte Polder aan de Westzijde van Aarlanderveen. Tegen 10 uur gistermorgen had zich reeds een uitgelezen gezelschap verzameld in de zaal van „Het Oude Rechthuys" waar het Polderbestuur eerst een feestelijke openingsverga dering belegd had. Onder de aanwe zigen bevonden zich o.m. Z. Bruins Slot, burgemeester van Alphen aan den Rijn, vergezeld van wethouder A. J. Dekker en gemeentesecretaris A. Veenhuyzen. dokter W. v. d. Wind en diens echtgenote, mr F. M. A. Schokking, oud-burgemeester van de gemeente Alphen a. d. Rijn, thans dijkgraaf van Rijnland, ir E. F. Stock- huyzen, voorzitter van „De Holland se Molen", mr R. H. Woltjer, direc teur van de Provinciale V.V.V. van Zuid-Holland, jhr v. Asch v. Wijk en ir H. J. van Burg, respectievelijk ondervoorzitter en bestuurslid van de Molencommissie, mr H. H. Kirch- heimer, kantonrechter van Alphen a. d. Rijn. Voorts vielen op te mer- ken de heren W. N. Buisert en A. J. M. Korver, directeur resp. ad junct-directeur van Gemeentewer ken, E. A. Halm en M. Bijlsma, beide technisch hoofdambtenaar van Wa terstaat uit Alphen a. d. Rijn, J. M. de Graaff, adjunct-directeur van de Unie van Waterschappen en natuur lijk het voltallige Polderbestuur on der voorzitterschap van de heer C. Karsemeyer. Nadat allen een en ander genut tigd hadden stond voorzitter Karse meyer op en nam het woord. Achter eenvolgens verwelkomde hij de ver schillende persoonlijkheden en zei het zeer op prijs te stellen, dat zij in zo grote getale opgekomen waren. Voorts gaf hij een korte geschiedenis hoe de restauratie tot stand is geko men. Bijzonder prees hij daarbij wij len de heer Dekker die de initiatief nemer is geweest van de restauratie. Hij is het geweest, die het gevaar van vervanging der molens door ma chinekracht heeft weten af te wen den: de aanvankelijk opgegane stem men, die aan dit laatste de voorkeur gaven werden teniet gedaan door een later gehouden vergadering, waarbij met 110 tegen 6 stemmen tot restau ratie werd besloten. Bij de uitvoe ring van het werk waarbij men voor al te kampen had met personeelsge brek heeft men grote steun onder vonden van de zijde van de heer Tijdens het bezichtigen waren een aantal genodigden zo vriendelijk om bij het kruirad van een der molens even te poseren. Op de voorgrond burgemeester Z. Bruins Slot met enige bestuursleden. Naast hem staan wethouder A. Dekker en secretaris A. Veenhuyzen. No. 537. Horizontaal: 1. riem, 5. electrisch geladen atoom, 6. spring- kolf, 8. muzieknoot, 9. groente. 10. niet harde slag, 13. scheikundig ele ment (afk.), 14. plundering, 17. meis- iaard, 4. boomloot, 6. zeker spel met schijfjes, 7. keur, kern, 8. staat meest al boven drukwerk. 11. volksnaam voor de kauw, 12. zeer brandbaar koord, 15. als 2 vert., 16. honingbij. Oplossing morgenavond. Oplossing N. 536. Horizontaal: 1. Kocher, 5. o.a., 6. re, 7. Spa, 9. sté, 10. lat, 11. slier, 13. ere, 15. ree, 17. los, 19 ar. 21. e.p., 22. masker. Verticaal: 1. kap, 2. cm., 3. ert, 4. reep, 5. Oss, 8. allee, 9. steel, 12. kram, 14. esp, 16. era, 18. oer, 20. ik. Dekker Jr., die de plaats van zijn vader innam. Een bijzonder woord van erkentelijkheid wijdde de voor zitter aan de heer P. v. d. Lijn die het werk heeft uitgevoerd. Ook de financiële zijde van deze zaak be lichtte hij in 't kort. Daarbij bleek, dat dé Vereniging De Hollandse Mo len een subsidie van 40 der to tale kosten toegekend had, de Pro vincie en de gemeente ieder 15 zodat de Polder zelf de resterende 30 te dragen krijgt. De totale kos ten werden aanvankelijk op ƒ30.000 geschat. Een latere raming bedroeg reeds 59.000,maar nog had men hiermede het enorme bedrag dat er mee gemoeid was niet benaderd. Dit bleek n.l. achteraf 82.000,te be lopen. BEZICHTIGING Nadat de voorzitter deze verschil lende uiteenzettingen had gegeven, werd besloten om gezamenlijk de ge restaureerde molens te gaan bezich tigen. Weldra was dan ook een aan zienlijke file auto's op weg naar de Achtermiddenweg waarlangs de mo lens te vinden zijn. Indrukwekkend was het bezoek aan deze eeuwen oude reuzen, die het polderlandschap beheersen vanaf hun eenzame en verheven standplaatsen, die nu door de talrijke belangstellenden betreden werden. De molenaars, ook aanwe zig op de feestvergadering, wisten hierbij met hun kennis 'van zaken interessante dingen te vertellen over de molens, hun molens, die zowel hun arbeidsterrein als hun tehuis vormen. Menigeen kon niet nalaten z'n verbazing te 'uiten, wanneer daarbij de ouderdom van deze unieke molengroep, de enige nog in wer king zijnde viergang van Nederland, ter sprake kwam. Doch oude. ver weerde gevelstenen, die niet liegen, bevestigden de ongelofelijk hoge ouderdom van deze voornamelijk uit hout vervaardigde gevaartes, welker bouwjaar soms tot diep in de 18e eeuw teruggaat. Een bereidwillige poldermeester wist ons naderhand hieromtrent nader in te lichten. De oudste twee molens werden rond 1785 voltooid en laatste van de vier verscheen 1801. Nadien zijn ech ter 3 van de vier exemplaren 'n keer afgebrand n.l. in 1873, in 1868 en 1924. Daardoor is de molen, die het laatst gebouwd werd (bij de inge wijden staat ze bekend als molen nr. 4 en ze is de enige van de vier, die niet met een scheprad doch met 'n vijzel is uitgerust) thans de oudste. Nadat allen weer op het punt van uitgang waren teruggekeerd en ieder, datgene, wat op het program ma als „lopende lunch" aangeduid stond naar binnen had gewerkt, werd aan verschillende personen door de voorzitter het woord gegeven. Wethouder A. J. Dekker sprak na mens de burgemeester, die inmiddels vertrokken was, zijn grote vreugde en dank uit over hetgeen hij aan schouwd had. Hij herinnerde aan de woorden van de voorzitter, dat men zou kunnen zien wat er met de sub sidie bereikt was en verklaarde ten volle van de goede besteding over tuigd te zijn. Een woord van lof had hij voor het Polderbestuur welks initiatieven ook ertoe hadden bijge dragen, dat een belangrijk natuur monument in de gemeente is be waard gebleven. In dit verband haal- Van één van de bekendste fabri kanten In den lande die met te grote voorraad zat, kochten wij een partij jongensbroeken van onverslijtbaar corduroy in een echt leuk model en oerdegelijk afgewerkt. Voor school, om te ravotten, om te stoeien. De prijs was zo verbluffend laag, dat de innaai-etiketten met het fabrieksmerk er niet in mochten blijven! En dan kunt U zelf wel raden welk een ongelofelijk koopje wij U thans bieden. Deze corduroy jongensbroeken, die normaal 9.50 tot 13.50 kosten, koopt U morgen in alle maten van 6-16 jaor voor M de ongeëvenaard jr Cr lage prijs van Zolang de voorraad strekt. Lelden Haarlemmerstraat 25 - «e 25317 ROTTERDAM: *one Hoogstraat 11. tel. 11 6965 Meent hk. Goudsesingel. tel. 11 53 77 Katendr. Lagedljk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W. Kruiskade 35. tel, 1265 11 (Advertentie) de hij de kwestie van de „5e molen", de korenmolen aan waarbij hij er zijn vertrouwen in stelde, dat ook deze eens herrijzen zal. Ook mr Schokking, dijkgraaf van Rijnland kon niet naiaten de activi teit van het Polderbestuur te prij zen. Hij wees erop hoe Rijnland had medegewerkt aan het bereiken van dit ideaal en herinnerde aan de oude banden met deze gemeente. Daarom zegde hij ook in de toekomst de le vendige belangstelling toe van Rijn land. Tenslotte wees hij nog op de voordelen welke het gebruik van molens vooral in oorlogstijd mee brengt. Nadien kwamen nog aan het woord de heer v. d. Burg, hoofddirecteur van de Provinciale Waterstaat, ir Stockhuyzen, voorzitter van de Hol landse Molen, jhr v. Asch v. Wijk, ondervoorzitter van de Molencom missie en mevr. F. Th. v. d. Wind Peereboom Voller die zich allen prij zend uitlieten over hetgeen tot stand was gebracht. Mevr. v. d. Wind in de functie van presidente van het Molenfonds voor de korenmolen deed een beroep op de aanwezigen om dit werk te steunen, opdat ook dit ideaal bereikt mag worden. Op deze wijze kwam een eind aan de geslaagde dag. die het Polderbe stuur beoogde te houden om allen te danken, die hun medewerking ver leend hadden bij het .bereiken van deze mijlpaal.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2