Nederlands elltal kwam tegen Noorwegen niet verder dan 0-0 Noorse defensie bleek de Oranje-aanval volkomen de baas Veiligvlug, voordelig en comfortabel P. v. Steenvoorden won le halve étappe, Scholten de tweede PONDERDAG 29 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Een kleine 25.000 toeschouwers hadden zich in het knusse Ulleval- jtadion te Oslo verzameld, toen gister avond enkele minuten over zeven de Zweedse scheidsrechter Tage Soerensen het beginsignaal gaf voor de interland wedstrijd NoorwegenNederland. De eerste helft had een teleurstellend verloop. De Noren speelden in een vrij ïoog tempo en het Nederlands elftal aeeft in die eerste drie kwartier van de wedstrijd maar zelden het juiste sa menspel kunnen vinden. De eerste helft verstreek zonder dat gescoord werd. Het was prachtig weer toen de mid denvoor van de gastheren, Hennum. de ian het rollen bracht. Het was wel iswaar bewolkt, maar er was weinig wind en dit maakte de omstandigheden ideaal voor voetbal. Het Nederlands elftal bleek het niet zonder supporters te behoeven te stel- Jen, want hier en daar klonk het alras van de tribunes: Abe, Abe, Abe. Hennum, de geroutineerde aanvalslei der der Noren, zorgde voor het eerste gevaarlijke moment. Nadat hij de bal in vrije positie te pakken had gekregen, ondernam hij een ren naar het Neder landse doel, maar zijn schot was tot teleurstelling van de Noorse toeschou wers te hoog gericht. Even later was het opnieuw de Noorse aanval, die voor een gevaarlijk ogenblik zorgde. De Nederlandse verdedigers ble ven bij vermeend buitenspel staan toen rechtsbinnen Nylund met een boogbal zijn middenvoor lanceerde. Slechts ten koste van hands en dus van een vrije schop wist Jan Klaassens het gevaar hoog opspringend te bezweren. Van een Nederlands overwicht kon de eerste fase van de strijd zeker niet worden gesproken. De Noren ver rasten hun eigen publiek door zeer ener giek ten aanval te trekken. Zo energiek zelfs, dat bijvoorbeeld Wilkes herhaal delijk in eigen strafschopgebied terug kwam om de attaques van de Vikings, vrijwel steeds door de rechtervleugel BorgenNylund geleid, het hoofd te helpen bieden. Hechte Noorse defensie De defensie van de gastheren bleek bijzonder hecht, vooral stopper Svens- sen, die zijn 76e interland speelde, was een groot struikelblok voor de Neder landers. Toch had het Oranje-team na een twintigtal minuten bijna de leiding genomen met behulp van een van de Noorse verdedigers. Rechtshalf Legernes raakte de bal verkeerd en doelman Sverre Andersen had toen alle moeite het „schot" te keren. In de 25e minuut ging een rilling van sensatie door het stadion. Een hard schot van Hennum, anuit de rechterhoek van het straf schopgebied afgevuurd, kwam buiten bereik van Frans de Munck tegen de inker paal, sprong vervolgens bijna in iet doel, encaramboleerde van de rechterpaal nog juist uit de kooi terug het veld weer in. De Noren bleven ech ter gevaarlijk, Nylund kreeg op een ge geven moment in vrije positie de bal op hoofdhoogte toegespeeld, maar hij kwam juist een half metertje tekort om een goed gerichte kopstoot te kunnen geven. Het klopte niet in de Nederlandse achterhoede. Keer op keer moesten Kraay, Wiersma en Kuys naar hun snel switchende tegenstanders zoeken. Een mistrap van Notermans kreeg bijna catastrofale gevolgen, maar gelukkig reageerden de Noorse aanvallers juist te laat. In het spel van de voorhoede ontbrak het aan precisie. Weliswaar werden de aanvallen meestal goed opgezet, maar iedere keer opnieuw werd een verkeer de pass of misverstand in het positie spel er de oorzaak van, dat de solide Noorse verdediging, goed gesteund door kanthalfs en binnenspelers, tijdig kon ingrijpen. Het gelukte niet. Na 25 minuten zagen Coen Moulijn zijn bewaker Arne Bakker voor het eerst in deze wedstrijd met een snelle sprint voorbij gaan. Ook dat leverde helags niet meer op dan een gevaarlijk moment. Coen Moulijn zorgde ook even later voor wat leven in de brouwerij. Hij pro beerde op zijn eentje door de Noorse verdediging heen te breken, maar ook die pogingen mislukten doordat de No ren steeds weer een mannetje extra had den klaar staan om de rappe Feijenoor- der te stoppen. Toc£ hadden de Noren voor rust nog bijna de leiding genomen. Te ver terug blijven van Kraay stelde Nyland in de gelegenheid een gevaarlijke soloactie te ondernemen. Hij kwam zij het uit een scherpe hoek angstig dicht voor de Munck, doch de Nederlandse kon het diagonale schot goed onder bedwang krijgen. Zo kwam de ruststand met 0-0. een stand die voor de Noren kennelijk een prettige verrassing betekende. Het team werd op zijn weg naar de kleed kamers dan ook met een gul applaus be loond. In deze laatste fase van de eerste helft moest linksbuiten Kotte geblesseerd bij een botsing, zich laten vervangen. Zijn plaats werd ingenomen door Rolf Pe tersen. DE TWEEDE HELFT Faas Wilkes leidde de tweede helft in met een verraderlijk hard schot, dat echter juist iets te ver naar links ge richt was om succes te kunnen hebben. De Nederlandse aanval gof korte tijd de indruk de normale vorm te hebben teruggevonden. Even leek het, dat de Noorse defensie zou moeten zwichten onder de nu plotseling hevige druk Maar lang duurde dit niet, de gastheren konden zich uit de greep losmaken en het was maar gelukkig, dat de goede pass van de naar links afgezwenkte mid denvoor Hennum juist iets te verrassend kwam om een van zijn medespelers op zijn plaats te vinden. Vreemde beslissing. Slechts ten koste van een vrije trap kon Wiersma Hennum even later een vrije schietkans ontnemen. Die vrije trap stuitte af op het bekende muurtje. Felle prqtesten van het publiek volgden aan gezien de Noorse toeschouwers van me ning waren, dat Abe Lenstra de bal met de hand had tegengehouden. Hoewel al een halve minuut verder was gespeeld raadpleegde arbiter Soerensen toch nog een van zijn grensrechters en liet toen, tot verbazing van allen, het spel her vatten met een vrije trap tegen Neder land, vlak bij de middencirkel. Een kogel van Faas Wilkes stuitte kort daarna af op het lichaam van stopper Svensen Pietje van der Kuil, die goed mee was gelopen kreeg het leer te pak ken, maar zijn schot vloog juist langs de rechter paal. De Munck, die tot op dat ogenblik eigenlijk geen gevaarlijke bal te ver werken had gekregen, moest zich voor de voeten van de aanstormende Hen num werken, toen deze opnieuw een duel met Wiersma in zijn voordeel had beslist. Steeds weer bleken de Noorse aanval lers te snel voor de Oranje-defensie Door het voordurend positie wisselen van de actieve Noorse voorwaartsen hadden de Nederlandse verdedigers han den vol werk, maar gelukkig bleven de onzen de situatie steeds de baas. Van Wissen veroorzaakte een fluit concert doordat hij een hoge, te hoge voorzet met de hand in het doel trachtte te werken. Het publiek voelde het: een Noorse overwinning lag binnen het be reik van de hardwerkende ploeg. „Heja Norge, heja Norge" klonk het bij elke Noorse aanval. De Foto toont een aanval van Abe Lenstra op de Noorse doelman Andersen, die hier de bal al stevig omklemd hondt. Uit de Nederlandse aanval was intus sen alle stootkracht weer verdwenen. Een trekbal van Wilkes kwam bij de vrij staande Abe, maar deze miste de kans. Na bijna een half uur spelen volgde dan eindelijk de eerste gevaarlijke Ne derlandse aanval. Een vlotte combinatie bracht de bal bij Van der Kuil, maar het schot van de kleine Ajacied leverde niet meer dan een hoekschop op. Nog was het gevaar niet geweken in het Noorse strafschopgebied, doch ditmaal hadden de Noren het geluk aan hun zijde, toen de lat bij een schot van Van Wissen redding bracht. Van een overwicht van een van beide zijden was geen moment sprake. Vaak, heel vaak zelfs, kwamen de Noren voor het dpel van de Munck en te ver dringen van debutant Kraay had zelfs tot gevolg, dat rechtsbuiten Van der Kuil een keer helemaal terug moest komen om een Noorse aanvaller de voet dwars te zetten. Tot het einde toe zagen de Noorse amateurs kans stand te houden tegen de Nederlandse semiprofs en dank zij hun uitstekende lichamelijke conditie slaag den zij er tot in de laatste minuut ir terug te komen wanneer een Neder landse aanval dit noodzakelijk maakte zonder daarbij het middenveld te r ten prijsgeven. Van een tiental meters buiten strafschopgebied probeerde Faas Wil kes het, na vele vergeefse pogingen maar eens alleen. Een kogel volgde, doch het schot mocht dan hard zijn, het was recht op Andersen gericht en de Noor se doelman had geen moeite de bal te stoppen. Een verrassende aanval bracht bijna nog, enkele seconden voor het einde, de overwinning aan Nederland. Maar Wissen werd door de onverwachte kans te veel verrast om zich de tijd te gunnen zijn schot goed te richten. Vallende kon Andersen ook deze bal onder controle krijgen. Nauwelijks had de Deen Soerensen voor het einde gefloten, of het veld werd overstroomd door jeugdige Noorse sup porters, die hun spelers in triomf van het veld voerden. Het was een duidelijk bewijs hoezeer men in Noorwegen op een Nederlandse overwinning had gerekend. REAL MADRID BEHIELD EUROPESE Milan in verlenging verslagen. De Europese voetbalbeker is opnieuw in het bezit gekomen van de Spaanse club Real Madrid. In de finale, welke gisteravond in het Heyselstadion te Brus sel werd gespeeld, versloegen de Span jaarden de Italiaanse club Milaan met 3-2. De beslissing viel pas in de verlen ging. De stand bij de rust was 0-0 en 2-2 na het verstrijken van de officiële speeltijd. Door een treffer van de linksbuiten Gento in de 19e minuut van de verlen ging heeft de ploeg van Real Madrid gisteravond in het Heysel stadion Brussel voor ongeveer 70.000 toeschou wers de A.C. Milan met 3-2 geklopt, en daardoor voor de derde maal beslag ge legd op de Europa beker. Na afloop van de reglementaire speel tijd was de stand 2-2. Schiaffino Grillo hadden in de tweede helft raak geschoten voor Milan en Di Stefano en Rial voor Madrid. Het beslissende doel punt van Gento was de bekroning van een wedstrijd, die technisch op een hoog peil stond, doch waarbij het beide elf tallen voor doel aan de nodige stoot kracht mangelde. Zowel Real Madrid als A.C. Milan die alle twee tot de rijkste Europese clubs behoren, brachten bui tenlandse sterren in het veld, afkomstig uit Zuid Amerika, Zweden en Frankrijk. In beide ploegen opereerden spelers met een voorbeeldige techniek, met na me de Zuid-Amerikanen Santamaria en Di Stefano bij Madrid, en Schiaffino en Cucchiaroni bij Milan. De Zweed Lied- holm blonk als regisseur, uit bij Milan in weerwil van zijn bewaking. De Frans man Kopa was alleen in één helft zeer Woensdagmiddag hebben de Nederlandse Spoorwegen met een gezelschap vertegenwoordigers van de schrij vende- en foto-pers van Utrecht uit een rit door Midden -Nederland gemaakt ter introductie van de nieuwe llg- rijtuigen en de nieuwe doorgangsrijtuigen, waarin tegen over elkaar liggende zitbanken kunnen worden veran derd in slaapbanken. Van de eerste is Werkspoor begon nen met de aflevering van 25 stuks en van de tweede soort heeft Beynes in Beverwijk er deruj gebouwd en geleverd. Deze foto laat zien hoe comfortabel de slaap banken wel zijn in de nieuwe doorgangsrijtuigen. Duide lijk is te zien hoe twee zitbanken een slaapbank vormen. ONDER VOORTDURENDE CONTROLE VAN HET LABORATORIUM HAMEL ROOS AMSTERDAM Olyinpia's Tour Hugens behield de Oranjetrui De twee k orte halve etappes van gis teren hebben geen grote wijzigingen kun nen brengen in het individueel klasse ment Jan Hugens, die dinsdag te Hoo- geveen de oranje trui veroverde, ver dedigde dit kledingstuk met succes. Zo wel in de rit van Hoogeveen naar de legerplaats Nunspeet als 's middags in de slechts 65 km lange rit naar Amers foort sloeg hij elke aanval op zijn lei derspositie met overtuiging af. Vooral de 65 km naar Amersfoort waren bijzonder saai. Pas tegen het eind vond een defi nitieve afscheiding plaats, maar weer v/, voorste gelederen aan wezig. De grootste winst werd geboekt door de ploeg van de Spartaan, vooral door de sprintzege van Scholten in Amersfoort en de tweede plaats van Ab van Egmond, hetgeen de Hagenaars een tijdbonificatie van l»/« minuut opleverde. Zij hebben nu de leiding in het ploegen- klassement, maar ook hier zijn de on derlinge verschillen zeer gering. De ver wachting is, dat vandaag in de 180 km lange halve etappe naar de legerplaats Oirschot en dan vooral in de heuvels in de buurt van Groesbeek een dui delijker beeld omtrent de onderlinge krachtsverhoudingen wordt verkregen. Uitslagen en klassementen. Uitslag etappe HoogeveenNunspeet (94 km): 1. Steenvoorden (De Kampi oen) 2.15.32 (met bonificatie: 2.14.32); 2 Kool (De Spartaan) z.t. (met bon.: 2.15,2)3. Swaneveld (Feijenoord) z.t. (met bon.: 2.15.17); 4. Walraven (Rot terdamse Leeuw); 5. Knoops (Limburgs Team); 6. Hofmans (Baronie); 7. Van Steen (Baronie); 8. Hugens (Limburgs Team); 9. Teunisse (Militair Team); 10. Van der Berg (De Spartaan) allen zelfde tijd als winnaer; 11. Scholte (De Spar taan) 2.16.25; 12. Heiden (Feijenoord) z.t. Uitslag etappe NunspeetAmersfoort 1 (65 km): 1. Scholten (Spartaan, Den Haag) 1.31,45 met bon. 1.30.45, 2. Van Egmond (Spartaan, Den Haag) z.t. met bon. 1.31.15; 3. Van Steen (Baronie, Bre da) z.t. met bon. 1.31.30; 4. Snijder (Kampioen, Haarlem) 1.31.45; 5. Kamp huis (Limburgs team); 6. Knoops (Lim burgs team)7. Kool (Spartaan, Den Haag); 8. De Preter (Antwerpen); 9. Van der Klindert (Theo Middelkamp); 10. Hugens (Limburgs team)11. Solaro vFeyenoord, Rotterdam) alleen zelfde tijd als winnaer; 12. Marinus (Olympia, Amsterdam) 1.32.04; 13. Groot (Olympia Amsterdam) z.t.; 14. Van Hole (Antwer pen) z.t.; 15. Kouwenhoven (Rotterdam se Leeuw) z.t. Na de tweede dag is het algemeen klas sement: 1. Hugens (Limburgs team) 9.3.25; 2. Steenvoorden (Kampioen, Haarlem) 9.4.05; 3. Van Steen (Baronie, Breda) 9.4.14; 4. Kool (Spartaan, Den Haag) 9.4.16; 5. Scholten (Spartaan, Den Haag) 9.4.39; 6. Knoops (Limburgs team) 9.4.46; 7. Van Egmond (Spartaan, Den Haag) f.5.03; 8. Teunisse (Militair TeairP 9.5.5; 9. Hofmans (Baronie, Breda) z.:.; 10. Solaro (Feyenoord, Rotterdam) 9.5.39. Algemeen ploegenklassement: 1. Spar taan, Den Haag 27.12.39; 2. Limburgs Team 27.14,18; 3. De Baronie, Breda 27.15.45; 4. De Kampioen, Haarlem 27.16.38; 5. Feyenoord, Rotterdam 27.16.55. Vandaag wordt de derde etappe ge reden van Amersfoort naar Oirschot over 180 km. LOUISON BOBET IN DE TOUR DE FRANCE Louison Bobet, die momenteel in de Giro uitkomt, heeft er in beginsel in toe gestemd deel te nemen aan de Tour de France. Hij heeft te Rome een langdurig onderhoud gehad met Marcel Bidot, di recteur technique van de Franse natio nale ploeg. Het enige punt, dat nog geregeld moet worden, betreft de aanwijzing van drie renners tot wie naar verluidt Jean Bobet en Rolland zouden behoren die Louison Bobet gaarne in de Franse na tionale ploeg zou zien opgenomen. De PTT overweegt, aan de aange slotenen op het draadomroepnet des gewenst andere luidsprekers ter be schiking te stellen. De nieuwe luid sprekers zouden voorzien zijn van kleine versterkertjes, waardoor het de huurders van zulke apparaten mo gelijk zou worden, ze behalve voor hun draadomroepaansluiting ook te gebruiken in combinatie met een platenspeler. Met de thans in ge bruik zijnde luidsprekers is dat niet mogeylk. Het is beslist niet de be doeling van de PTT, zelf ook platen spelers te gaan verhuren aan abon nees van de draadomroep. Dit heeft de voorlichtingsdienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat desgevraagd medegedeeld naar aanleiding van een telegram, dat twee organisaties op radio- en grammofoongebied hebben gestuurd aan minister Cals. In dit telegram protesteren de Nederlandse Vereni ging van Radiodetailhandelaren en de Nederlandse Vereniging van Grammofoonplaten-detailhandelaren tegen een plan, waarvan zy uit de pers hebben vernomen, dat de PTT zou overwegen platenspelers te gaan verhuren. Volgens de voorlichtings dienst zijn deze organisaties verkeerd ingelicht. Bij de werkelijke plannen van de PTT kunnen de handelaren alleen maar voordeel hebben, zo werd opgemerkt, omdat het beschik baar stellen van luidsprekers met versterkers de verkoop van platen spelers en platen alleen maar kan stimuleren. NATIONALE ZWEEFVLIEGWEDSTRIJDEN OP TERLET Als onderdeel van de nationale zweef- vliegwedstrijden op Teriet was giste ren een retourvlucht naar Venlo over een afstand van 158 km, uitgestippeld. Nummer 1 was de heer D. Reparon van de Vliegclub Teuge, met 1000 punten; nummer 2 de heer W. Hoffmann van de Zuid-Hollandse Vliegclub met 848 pun ten; nummer 3 was de jongste deelne mer, Rob Vulling, 18 jaar met 728 pun ten. BASKETBALL. Gisteren is te Nice een basketballtoer- nooi begonnen met de titel van interna tionaal militair kampioen als inzet. De Nederlanders verloren hun eerste wed strijd van Iran met 3968 (21-42). Ame rika versloeg met ruim verschil 8340 (3712) het Spaanse team. WATERPOLO. AANVANG ZOMERCOMPETITIE A.s. dinsdag zullen de eerste polowed strijden van het zomerseizoen worden gespeeld in de Zijl. Het zijn de Zijl ad- spiranten tegen de LGB A. De Zijl D te gen HPC-dames en De Zijl 4 tegen OZV 3. Aanvang 7 uur. POSTDUIVEN. LEIDSE VLUCHT ST. MAXENCE Wedvlucht met oude duiven vanaf Pt. St. Maxense. Gelost te 6.15 uur met z.w. wind. Nulpunt 344.20 km. De uit slagen van de diverse clubs waren: De Bonte duif In concours 144 vo gels. 1 duif te 10.13.23 uur. P. J. de bada 1. 6, 8; J. Krekelaar 2; N. Ouds- hoorn 3, 4, 5, 7; W. Siera 9, 10. LPC. In concours 261 vogels, le duif te 10.14,29 uur. A. v. As 1; J. Kuk- ler 2, 4; D. Mosseveld 3; A. Verklink 5; H. Fasel 6. 9; M. Njjssen 7; W. Stouten 8; W. Teske 10. De Blauwkras. In concours 168 vo gels. le duif te 10al3,23 uur. P. J. de Graaff 1; G. Grebel 2. 3; A. Kop 4; H. Moenen 5; P. Hansen 6; W. v. d. Wel 7, 10; Chr. v. Weeren 8; Gebr. Gijsman 9. Columbia. In concours 94 vogels, le duif te 10.23 uur. G. D. J. Oude Elferink I, 2, 4. 6. 10; H. Flippo 8; R. P. de Graaf 5, 7, 9. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuw*. 8.15 Gram. 8.50 Voor de hiusvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zon newijzer. 1^.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.25 Prome- nade-ork. en sol. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-ork. en solist. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinde ren. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Lichte muz. 18.05 Idem. 18.20 Caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Laat je wijzen hoe te reizen. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Re- geringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D.. pol. caus. 19.35 Verz. progr. v. d. militairen. 2005 Roulette. 20a30 Act. 20.45 Lichte muz. 21 10 Ik heb een barrel gekocht, hoorsp. 22.05 Omr. ork. en solist. 22.50 Wat kunnen echtparen betekenen voor bruidspa ren, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuz. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Grafn. 8.00 Nieuws. 8.19 Gram. 9.05 Gym. v. de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 School radio. 10.00 Thuis, caus. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de vrouw. 1100 Voor de kleuters. 11.15 Gram. 11.30 Zigeunerork. 12.00 HarprecitaL 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubriek: Landschap en ruilverkaveling. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theater- ork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.20 Voordr. 14.40 Ge- var. progr. 16.00 Muz. caus. 16.40 Voor de jeugd. 17.10 Lichte muz. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuw*. 18.15 Act 18.20 Amus. muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Vrede of atoomoorlog, caus. 19.55 Een Na tionale zaak, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr, 20.10 Klarinetkwint 20.40 Het Atoom, caus. 21.00 Gram. 21.15 Etherforum. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Jazzmuz. 22.40 Zorg om de mens, causerieën. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuz. 23.45—24.00 Gram TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 20.00 Wie het kleine niet eertcaus. 20.30 Is liefde blind?, een zomeravondsprookje.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5