2)e &2id6e(Soti4a/rit Coty wentelde verantwoordelijkheid af op parlement i Partijen moeten zelf met de Gaulle onderhandelen Het weer van a.s. zondag „.dus bierweer! Qwte Betaging te SUvtgA tegen de Qauiie Directeur: C. M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart Franco p.p. f 8.- DONDERDAG 29 MEI 1958 49ste JAARGANG MARIANNE lust (nog) geen „KOOLSOEP" Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 De generaal of een volksfront is het alternatief President Coty van Frankrijk heeft de beslissing om generaal De Gaulle een opdracht te geven tot het vormen van een regering niet durven nemen. Blijkbaar heeft hij niet voldoende medewerking van de partijen en speciaal niet van de zijde der socialististen ondervonden om daartoe over te gaan. Coty zou hebben gezegd dat het enige alternatief zou zijn een „volksfront- regering" met de communisten. Coty zou echter hebben meegedeeld, dat zo'n stap tegen zijn geweten indruiste en dat hij liever zou aftreden dan dit te doen. Woensdagavond heeft de president de voorzitters van de Nationale Ver gadering en de Raad van de Republiek, Le Troquer en Monnerville, op dracht gegeven contact op te nemen met generaal De Gaulle. In een com muniqué, uitgaande van het Elysée, het paleis van de president, werd kort voor middernacht meegedeeld, dat de kamervoorzitters met de generaal de omstandigheden zouden nagaan, waarin „de regering van de republiek zou kunnen worden gevormd". Gemeld werd, dat Le Troquer (socialist) en Monnerville (radicaal) kort na het publiceren van het communiqué reeds ergens in Parijs met De Gaulle confereerden. Intussen had zich voor het Elysée een menigte verzameld, die leuzen riep als „De Gaulle aan de macht" en „Leve De Gaulle". Men juichte na het voorlezen van het communiqué en zong vervolgens de Marseillaise. AURIOL WEIGERDE. Na een dag van stijgende spanning, welke gekenmerkt werd door een an ti-Gaullistische massademonstratie in Parijs, ontving president Coty des avonds de voormalige (socialistische) president Vincent Auriol en Le Tro quer en Monnerville. Coty zou Auriol hebben verzocht te trachten overeen stemming tussen zijn partijgenoten en De Gaulle tot stand te brengen, maar het schijnt, dat Auriol dit geweigerd heeft. Coty wendde zich toen tot de Kamervoorzitters. De socialistische parlementsleden namen gisteren in meerderheid een afwijzende houding aan jegens De Gaulle. Deze was nog niet veranderd na een bijeenkomst," die 's avonds in de Nationale Vergadering werd ge houden en waarop vice-premier Mol- let een „krachtig en pathetisch" be roep op zijn partijgenoten deed, hun houding te wijzigen. De parlements leden zouden donderdagochtend op nieuw bijeenkomen. In de wandelgangen van het parle ment werd gezegd, dat de massade monstratie te Parijs de anti-Gaullis ten nieuwe moed had gegeven. President Coty had eerder op de dag een bespreking met Mollet, ie conservatieve leider Pinay en de volksrepublikein Teitgen. Toen de president de drie politici vroeg wat zen dachten van een beroep op de Gaule, juichte Pinay dit plan onmid- DE UITSLAG 1 schijnsel, dat zich bij de ge meenteraadsverkiezingen heeft ge openbaard, is de voortgezette terug gang van de Partij van de Arbeid. Bij gemeenteraadsverkiezingen spelen ook andere factoren mede dan bij landelijke volksraadplegingen, zo dat zij een min of meer onzuivere graadmeter zijn, maar toch blijkt uit de verkiezings-resultaten, dat de af braak van de doorbraak in twee maanden in snel tempo is voortge gaan. Het ideaal van de doorbraak, na de oorlog opgekomen, lokte drom men politiek-kleurlozen in de P. v. d. A., die haar thans teleurgesteld hebben verlaten en hun heil gezocht hebben in de V.V.D. Het gevolg hier van is, dat de gemeenteraad van Rot terdam niet „rood" meer is, terwijl de rode meerderheid in de Amster damse raad alleen nog kan gehand haafd worden met steun van de Pa cifistisch Soc. Partij. Deze kleine partij behaalde in de grote steden opnieuw successen, wel gedeeltelijk ten koste van de Communisten, die wederom een flinke veer moesten la ten, waarover behalve zij zeiven iedereen zich oprecht verheugt. Minder reden tot tevredenheid geeft de gang van zaken bij de Prot.-Chr.- partijen. Zelfs het uitkomen op één lijst, waarvan Den Haag het voor beeld gaf, heeft de protestantse kie zers niet bijzonder aangetrokken. Vooral in de grote steden gingen de prot.-christelijke partijen in lichte mate achteruit. De K V.P. heeft het volks-examen glansrijk doorstaan. Haar winst bij de Staten-verkiezingen bleek niet alleen houdbaar, maar werd vooral in de zuidelijke steden uitgebreid, hoewel daarbij ongetwijfeld overwegingen van plaatselijke aard een rol mogen hebben gespeeld. Er is reden voor de katholieke Ne derlanders over de uitslag der ge meenteraadsverkiezingen zéér tevre den te zijn, welke tevredenheid iets getemperd wordt door de hernieuwde successen van de liberalen. Want al verdiende de aanmatiging van de P. v. d. A. te worden afgestraft, voor de landspolitiek in nabije of verwijder de toekomst is de situatie onduide lijker geworden. Men kan er echter van verzekerd zijn, dat de K.V.P. in alle omstandigheden haar vooruit strevende politiek tot gelding zal we ten te brengen. dellijk toe. Teitgen had bedenkingen tegen zekere juridische aspecten van de procedure voor de investituur-en Molet verzocht met het oog op de stemming in zijn fractie om enig uit stel. De fractie van de M.R.P. (Katho lieke volksrepublikeinen, waartoe premier Pflimlin behoort) kwam di rect bijeen om zich te beraden, maar zij bleef verdeeld. DE GAULLE VERLIET PARIJS. Te twee uur vannacht vertrok de Gaulle uit Parijs. Aangenomen werd, dat hij in de loop van heden naar Pa rijs terug zou keren voor verdere be spreking met Coty's afgezanten en misschien om officeel door de presi dent zelf ontvangen te worden. Le Troquer en de Monnerville, de voorzitters van Nationale Vergade ring en Raad van de Republiek, zou den vanochtend de president verslag van hun bespreking met de Gaulle uitbrengen. Men meent te weten, al dus meldt AFP, dat de generaal zou hebben laten blijken, dat hij vol macht nodig zou hebben voor zijn op treden. De socialist Le Troquer zou gezegd hebben, krachtig verzet hier tegen van talrijke af ge vaardigen te vrezen. De Monnerville (radicaal-so cialist) zou begrip voor het verlan gen van de Gaulle getoond hebben. Waarnemers zeiden, dat inmiddels gewacht werd op een uiteindelijk be sluit van de socialistische parlements- fractie, die vanochtend te elf uur Ned. tijd weer bijeen zou komen. President Coty zou pas in de na middag zijn beraadslagingen hervat ten. Een menigte van volgens een schatting van de politie tussen 150.000 en 200.000 mensen heeft gis teravond omstreeks zes uur betoogd tegen de terugkeer aan de macht van generaal de Gaulle. De betoging was georganiseerd door de socialisten, de radicalen en de volksrepublikeinen. Op het laatste moment hadden ook de communisten zich erbij aangesloten. Honderden politie-agenten stonden in de zijstraten opgesteld, maar zij staken geen hand uit om de betogers tegen te houden. De minister van Binnenlandse Zaken Jules Moch had alle betogingen verboden. De betoging zelf, op de Place de la Republique had een luidruchtig ver loop maar er deden zich geen inciden ten voor. Er werden borden meege dragen met opschriften als „geen dic tatuur", „De Gaulle betekent oorlog" en „Fascisten zijn misdadigers". Vooraan in de rij betogers liepen vele bekende politici o.w. Pineau, Ra- madier en Mendès-France. Niet alleen echter in Parijs, maar in geheel Frankrijk, met name in Marseille, Nimes, Montpellier, Avig non, Clermondt-Ferrand, Saint Etien- ne, Arras, Duinkerken, Rijssel, Rouen, Le Havre, Cean en Nantes hebben gisteren duizenden gedemonstreerd tegen de Gaulle. Een oproep van de socialistische en de R.K. Vakbeweging om uit so lidariteit met de demonstranten van 17.00 tot 19.00 uur het werk neer te leggen, had echter weinig succes. Bij de ondergrondse en de busdiensten vond het werk normaal voortgang. De bonden van onafhankelijke en R.K. onderwijzers in Frankrijk heb ben hun leden opgeroepen vrijdag a.s. te staken als protest tegen „de aan vallen op het republikeinse bewind en de vrije functionering van zijn in- stelliingen". Op de ouders werd een beroep ge daan om de kinderen die dag thuis te houden. COMTTé-MARSEILLE Radio-Algiers meldde gisteren dat een comité voor openbaar welzijn van het type, dat in Algiers en op Corsi ca werd gevormd, ook in Marseille tot stand is gekomen. Een uitzending van Algiers bevatte de mededeling, dat een groep organi saties in Marseille samen met parti culieren bijeengekomen was om een comité te vormen, met het doel de eis te stellen, dat de Gaulle een regering voor openbaar welzijn zou vormen. Een functionaris van de prefectuur noemde het bericht van radio-Algiers „volkomen onwaar". Weerdlenst IMC0S London seint: Komende dagen veranderlijk weer met plaatselijk onweersbuien maar ook opklaringen met enkele zonnige perioden. beste Nederlandse Win binnen 8 dagen I Schrijf op a a a briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel V* IIM uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht Vf Sluur Het bief |g weer best- een reis van Postbus 2200. Amsterdam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie I li het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten lUUUl te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis r goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). 8ovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 7,2 mm neerslag. 0,7 uur zon. Prijswinnaar: G. E van Hek. Schledamsew. 80, Vlaardingen. WAT IS IMC0S 7 Deze International Metereological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. ferlend exporteert naar liefst 134 landenl BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ik dacht dat er nog een flesje bier was...' Zij: 'Dacht fe soms dat jij alléén dorst had 7* (Advertentie) EEN MOEILIJKE BESLISSING nrERWLJL GISTEREN de toestand in Frankrijk zich dramatisch snel ontwikkelde en :edereen verwachtte, dat generaal De Góulle die eigen avond nog aan de macht zou komen, is er thans weer een vertraging opge treden. Vanmorgen althans waren de partijen nog aan het beraadslagen, welke houding zij moeten aannemen tegenover de dictatuur van De Gaulle. De rechts staande partijen zijn genegen om De Gaulle te accepteren, maar de meer links georiën- 0 teerden, onder wie de socia listen, zijn het nog lang niet met zichzelf eens. Alleen van de com munisten staat het vast, dat zij vier kant tegen De Gaulle zijn, maar hen laat men links liggen. Onder de druk van Algiers en van het leger moest president Coty giste ren constateren, dat er na de ineen zakking van het kabinet-Pflimlin maar twee mogelijkheden over wa ren gebleven; n.l. een volksfrontre gering (samen met de communisten) of de dictatuur van De Gaulle. Een volksfrontregering wilde Coty niet meemaken; dat druiste zozeer tegen rijn politieke geweten in, dat hij in dat geval bedanken zou. Maar ook een regeringsopdracht aan De Gaulle durfde de president niet aan. Blijk baar ontmoette hij zoveel tegenstand van de zijde der socialisten, die in hun overtuiging gesterkt werden door de massale demonstratie van I gisteravond tegen De Gaulle, dat hij I de voorzitters van Kamer en Senaat gisteravond laat bij zich riep en hen j opdroeg zich met De Gaulle te ver- i staan. De volksvertegenwoordiging j moet het nu zelf maar uitzoeken of zij bereid is zichzelf op te knopen of 1 het op te nemen tegen de generaals. Dit laatste met het vooruitzicht om na een hartig knokpartijtje toch op geknoopt te worden. In Amerika begint men zich al met de gedachte te verzoenen, dat gene- Minderheid Van 200,000 Parijzenaar Enorme mensenmenigten bevonden zich op en om het standbeeld van de republiek op de Place de la Republique in Parijs toen daar woensdag 200.000 Parijzenaren demonstreerden tegen De Gaulle. Wel werden felle leuzen meegedragen en kreten aangeheven, maar tot ernstige incidenten is het niet gekomen. raai De Gaulle weldra dictator zal bit nummer bestaal uit 12 pagina's zijn. Een klein beetje dictatuur kan r voor de Fransen geen kwaad, schij-1 nen de Amerikanen te denken, het- geen inderdaad nog niet zo onrede- -1V-/ M-j lijk gedacht is, als men maar wist I wat „een klein beetje dictatuur" was. Je weet wel waar je begint, maar niet waar je eindigt. Maar hoe dat ook zij, Frankrijk heeft geen keuze meer, zijn democra tisch stelsel is hopeloos failliet. En om een failliete boedel te redderen is nu eenmaal een curator noodza kelijk. Gisteren is in Parijs een demonstratie gehouden, die gericht was tegen De Gaulle. Ongeveer 200.000 personen hebben aan de demonstratie deelgenomen, die begon bij het .Place de la Nation" en eindigde bij het „Place de la Bastille". Foto: in de stoet waren bijna alle groeperingen vertegenwoordigd o.a. deze oorlogsveteranen met hun vaandels en onderscheidingen. DE RAAD KIEST ZEE Onze tekenaar, mr. H. Geise, heeft Leiden getekend als een schip, dat straks bemand wordt met wakkere raadsleden, die de moeilijke reis naar een betere toekomst gaan ondernemen. Vele gevaren bedreigen het vaartuig windstilte bijvoorbeeld en gebrek aan tuigage dat men vergelijken kan met bestedingsbeperking. Wat er in de schatkist zit is niet te rien, wel wat er op zit. Overi gens is het een sober schip met weinig fourage aan boord. Maar dat moet nog komen in de vol gende regeer-periode. De een dracht van de bemanning kan het schip evenwel in de goede koers houden. Wij wensen de Leidse raad en mét haar alle raden van de omgeving een „behouden vaart". (Zie tekening pag. 7). Meer bewolking De ontwikkeling van een gebied van hoge druk boven Duitsland heeft tot gevolg, dat de warme continenta le lucht in Oost-Europa steeds verder naar het oosten wordt gedrongen. Terwijl dit hogedrukgebied in de richting van Polen wegtrekt, begin nen oceaanstoringen hun invloed ge leidelijk tot over West-Europa uit te breiden. Een depressie, die gister ochtend nabij de zuidpunt van Groen land lag, koerst naar het zeegebied nabij Schotland en Ierland. Een an dere storing bereikte vanochtend de ingang van het Engelse Kanaal. Deze zal vermoedelijk naar Oost-Engeland gaan, terwijl het bijbehorende front morgen Nederland zal bereiken. Het weer krijgt daarom een meer veran derlijk karakter. Het wordt minder zonnig en plaatselijk wordt enige re gen verwacht. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). MINDER ZONNIG Aanvankelijk weinig, later ver- 1 anderlijke bewolking met plaat- 1 seljjk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich- tingen. Overdag iets minder warm. 30 Mei zon op 04.28; ondër 20.47; maan op 17.54; onder 03.03. Hoogwaterstanden 30 Mei v.m. 0.40; n.m. 1.15 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer temp. motregen 19 C. regen 15 zwaar bew. 18 onbew. 12 mist 12 regen 18 licht bew. 16 licht bew. 18 mist 16 licht bew. 19 zwaar bew. 20 zwaar bew. 18 geheel bew. 22 geheel bew. 13 mist 16 zwaar bew. 13 geheel bew. 15 half bew. 16 onbew. 20 zwaar bew. 30 zwaar bew. 18 onbew. 28 zwaar bew. 22 half bew. 24 zwaar bew. 25 onbew. 23 Korreltje Schoonheid in kunst is vaak niet anders dan getemde lelijkheid. Jean Rostand.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1