Franse troepen in Tunesië ingesloten Zonder ongeregeldheden is een rustige stemdag incompleet Uitgelaten oppositie op de Koopmansbeurs te Amsterdam Kapitaaltje tussen oude kranten Navo maakt zich ongerust over Frankrijk Vuurgevecht in Beiroet Russische rakettenbasis Pope voor de krijgsraad DONDERDAG 29 MEt 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van actieve vrouwen, krasse oudjes en boze forensen De stemgerechtigde Nederlander is gisteren ter stembus getogen om zijn stem uit te brengen op de gemeenteraadskandidaat van zijn keuze. Niet in het gehele land zijn echter verkiezingen gehouden. De N.O.-polder, die nog niet in gemeenten is gesplitst, deelde niet in de algemene verkiezings vreugde. Ook in enkele plaatsjes waar slechts 1 kandidatenlijst ingediend was, zijn verkiezingen achterwege gebleven. De burgemeester van Wervershoof, een plaatsje in Noord Holland dat voor 98% katholiek is, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om in Den Haag besprekingen te voeren. Hij had die dag geen concurrentie te duchten van andere burgervaders daar zij allen als hoofd van het stembu reau moesten fungeren. Ondanks het over het algemeen rustige verloop van de verkiezingen hebben zich in sommige plaatsen in Nederland merkwaardige en soms grappige voorvallen afgespeeld zoals in Gouda waar de oudste ingezetene, mevr. Dederika Geertruida Versloot- Van Rooyen, die op de verkiezingsdag juist 101 werd, naar de stembus toog, nog bijzonder kwiek als zij is voor haar leeftijd. De oudste dochter van mevr. Ver sloot woont ook in Gouda en indien de gezondheid van de jarige zo blijft, zal deze dochter met haar man vol gend jaar het unicum kunnen bele ven, dat zen hun gauden huwelijks feest vieren met moeder er nog bij. Waar staat Drees? In Utrecht in het stembureau in de Lindostraat was een dame in het stemhokje, gestapt en eerst een kwar tier daarna weer te voorschijn geko men. Met het biljet in haar hand kwam ze naar de tafel en vertelde: ,Hij staat er niet op". „Wie staat er niet op?", vroeg de voorzitter. „Drees", antwoordde de dame. De leden van het stembureau hebben de dame de situatie uitgelegd, waarna zij wederom het stemhokje binnenging. De Oud-Katholieke Partij te Eg- mond aan Zee heeft samen met de KVP en de protestants-christelijke groepering een lijst ingediend onder de naam „Algemeen Belang". Een groot aantal kiezers van de Oud-Ka tholieke Partij was het met deze gang van zaken in het geheel niet eens en stemde op de PvdA. De communisti-, sche partij kwam voor de eerste maal in Egmond met een lijst uit. Zij be haalde slechts 53 stemmen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Geluidsband brengt klaarheid in gemeenteraad De gemeenteraad van Rheden is wel een heel bijzondere raad geble ken. Niet alleen werd dinsdagavond binnen het hall' uur een agenda van 23 punten volledig afgewerkt, doch bovendien zijn enkele misverstanden in de raad op efficiënte, moderne en onverwachte wijze uit de weg ge ruimd. Wij zouden met onderstaan de wetenschap willen pleiten voor een bandrecorder in elke Nederland se gemeenteraad. Bij de aanvang van de vergadering trok de heer Alpherts (Pr. Chr.) in twijfel dat een raadsbesluit, waarop door Ged. Staten goedkeuring ver leend was, wel inderdaad een raads besluit was. Het ging om een krediet voor de a§nleg van inritten bij het Velps ziekenhuis. De heer Alpherts had bij de behandeling van deze zaak zijn bezwaren kenbaar gemaakt te gen het feit, dat hier een krediet ge vraagd werd terwijl de betreffende werken reeds zouden zijn uitgevoerd. De heer Alpherts meende nu, dat het voorstel toen door b. en w. was te ruggenomen zonder dat de raad het bekrachtigd had. De ten gehore gebrachte geïuids- bandopnamen van de destijds gehou den raadszitting toonden aan dat de bespreking van het voorstel geëin digd was met een krachtige hamer slag van de voorzitter, waarmee het voorstel werd bekrachtigd. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Verwisseling. In Waarde zit men met de handen in het haar. Tijdens de stemming bleek namelijk, dat er een ernstige vergissing is gemaakt. Op de oproepingkaarten stond de lijst van Gemeentebelangen als num mer 3 en die van de A.R. als nummer 4. Maar al spoedig bleek dat op de stembiljetten de beide nummers wa ren verwisseld. De stemming is toch doorgegaan en de leden van het stem bureau hebben hun best gedaan, een ieder van de vergissing op de hoogte te stellen. Het kostte echter heel wat hoofd brekens. De vraag is nu of de beide betrokken partijen accoord zullen gaan met de gang van zaken. „Adenauer in de dop". Bij de nieuwe gemeenteraad van Ottersum doet de heer Frans Janssen zijn intrede. De heer Janssen is 80 jaar. Hij had actie gevoerd voor zijn kandidatuur onder de leuze: „Ade nauer is 82 en regeert heel Duitsland, waarom zou ik dan te oud zijn voor Ottersum?" Een aantal stemgerechtig den heeft deze opvatting blijkbaar ge deeld door hem een mandaat te ge ven. Het stembureau bij het station van Heemstede zou om acht uur open gaan. Enige forensen meldden zich op die tijd terplaatse, maar er waren nog geen formulieren aanwezig. Zij wil den hun trein niet missen en zijn zonder te stemmen weer vertrokken. Wel leverden zij hun oproepingskaart in. Een kwartier later werden de for mulieren pas op het bureau bezorgd. Dameslijst. De Venlose dames vieren feest. Via een eigen lijst hebben zij vier leden in de raad gekregen. Zij waren er niet in geslaagd hun kandidaten op de algemene lijst van de KVP ge plaatst te krijgen. Enige vooruitstre vende vrouwen waagden het experi ment en de katholieke dames van Venlo lieten en bloc hun mannen in de steek. Door geheel Zpeuwsch-Vlaanderen is gisteren een onrustbarende bood schap per strooibiljet verspreid. Op die duizenden strooibiljetten stond de aanmaning, onder aan het stembiljet in te vullen: „Wij eisen vrije veren" Wie aan deze tip gevolg zou geven, zou dus ongeldig stemmen. Vele stem- bureaux hebben daarom op borden aangeraden, slechts een rood stipje in te vullen. Ned. geeft voorkeur aan varkensvlees In ons land is gedurende het eerste kwartaal van dit jaar 121.450 ton vlees gegeten. Dit is vanmorgen me degedeeld tijdens de te Utrecht ge houden .vergadering van het Produkt- schap voor Vee en Vlees. De voor keur ging uit naar het varkensvlees, waarvan 65.275 ton werd geconsu meerd, direct gevolgd door het rund vlees met 42.425 ton. Er werd in deze periode 3800 ton schapenvlees, 2850 ton nuchter kalfs vlees gegeten. De totaal omzet van het vlees vergeleken met de overeen komstige periode in 1957 is met on geveer 5 procent gestegen. De con sumentenprijs voor het vlees .lag in het afgelopen kwartaal iets lager dan het vorige jaar. Het prodiuktschap vond geen aanleiding wijziging te brengen in de baconprijs. Op grond van de cijfers van het eerste kwar taal van 1958, constateerde men, dat het aantal baconslaohtingen aan lage kant is gebleven. DE STEMMING OP DE BEURS. Evenals bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten is de Amster damse Koopmansbeurs (sinds jaren het domein van de PvdA) een cen trum geworden van anti-socialisti sche demonstraties. EvertVermeer, die de uitslagen be kend maakte, werd telkens gecon- frontreerd met een luid gejuicht als hij verlies voor de PvdA vermeldde. De vrolijke stemming steeg ten top, toen een van de organisatoren op merkte, dat de PvdA en niet de op positie de zaal gehuurd en betaald had. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Angst voor inbrekers Twee schooljongens uit Groningen hadden oud papier ingezameld. Bij het sorteren hiervan vonden ze tot hun niet geringe verbazing tussen de oude kranten 58 bankbiljetten van 25.De politie ontdekte, dat de kranten afkomstig moesten zijn van een winkelier te Groningen. De win kelier had het geld tussen oude kranten verborgen uit angst voor in brekers. Zijn vrouw, die niets afwist van deze maatregel, had echter de hele stapel weggegeven. Het bleek, dat de winkelier ook nog tien bank biljetten van 100.op deze wijze had verborgen. Inderdaad kwamen bij nader onderzoek ook deze biljet ten uit de papiervoorraad tevoor schijn. De jongens zullen beloond worden. N.S. DEMONSTREREN NIEUW MODEL ZIT-SLAAPWAGEN. De Nederlandse Spoorwegen heb ben gisteren een demonstratierit ge houden met enkele van de 25 ligrij- tuigen, die bij Werkspoor vervaar digd worden. Deze speciale rijtuigen kunnen wor den beschouwd als een tussenvorm tussen het slaap- en het gewone zit- rijtuig. Door de uitbreiding van de slaapaccomodatie en het grotere com fort vertrouwen de Ned. Spoorwe gen het internationaal verkeer van en naar ons land te bevorderen. De compartimenten hebben elk acht zitplaatsen of zes slaapplaatsen. De zittingen fungeren 's nachts als bed. Het midden- en bovenbed zijn overdag tegen de tussenschotten neer geklapt. Het is de bedoeling, dat alle 25 rij tuigen in de loop van het jaar wor den afgeleverd. Met ingang van de zomerdienstregeling per 1 juni gaan de eerste rijtuigen rijden in de Nord-West-Express (Hoek van Hol land-Kopenhagen) en in de Austria- express naar Salzburg, MEJ. MR. ZEELENBERG NAAR EERSTE KAMER. Mejuffrouw mr. J. Zeelenberg te Rotterdam is benoemd tot lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van dr. F. Wibaut. Mevrouw dr. H. VerweyJonker die aanvankelijk benoemd was ver klaard, had de benoeming niet aan vaard. BEJAARDE MAN OVERREDEN Gistermorgen om twaalf uur is de 78-jarige wielrijder P. van der Ende op de hoek van de Laan van Eik en Duinen en de Haagweg te Den Haag overreden door een vrachtauto, be stuurd door de 27-jarige A. van der B. uit 's-Gravenzande. De bejaarde man kreeg een ernstige hoofdwond en is in het ziekenhuis Zuidwal overleden. De man naderde het kruispunt vanaf de Laan van Eik en Duinen, remde aanvankelijk af, doch reed, toen de vrachtauto van de fa V. uit Honselersdijk de kruising op tien meter genaderd was uit de richting Den Haag. plotseling door, zodat de chaufefur een botsing niet'meer kon vermijden. r 1 Een dagelijkse puzzle: ■zcat eten toe vandaag STOOFSCHOTEL MET KAAS 2 kg aardappelen, i bloemkool, Vi kg tomaten, Vi eetlepel maïzena, 8o gr roomboter, 250 gr belegen kaas, aout, peper. De aardappelen en de bloem kool in stukjes snijden en met een bodempje water gaar ko ken. Het vocht binden met de aangemengde maïzena. De In stukjes gesneden tomaten en de in blokjes gesneden kaas erbij doen. De stoofschotel op smaak afmaken met zout en peper. Het geheel nog eens goed doorwarmen (maar niet doorkoken, daar anders de kaas gaat uitsmelten) en onmiddel lijk opdienen. Doe nóg meer met kaas (Advertentie) Wat is de Gaulle van plan? De Europese bondgenoten van Frankrijk wachten in ongerustheid op een uitdrukkelijke verzekering van generaal de Gaulle, dat een door hem eventueel te vormen regering de grondslag van het Atlantische bond genootschap in tact zal laten. De voorlopige berichten uit Parijs geven de Gaulle de belofte in de mond, dat hij trouw zal blijven aan de NAVO en de overeenkomsten be treffende Europese samenwerking. Zolang de generaal echter dit alles niet uitdrukkelijk en openbaar uit spreekt, blijft de ongerustheid be staan. (Advertentie) Van Nelle bestellen! GEBED OM WIJSHEID Tachtig Franse parlementsle- den, onder leiding van Robert Schuman, zijn hedenmorgen naar de kerk van Saint Suipice i te Parijs getogen vooi het bijwo- nen van een h. Mis. Na afloop hiervan hebben zij het Veni Creator gezongen om de H. Geest wijsheid af te smeken voor het parlement en de bevol king in de beslissende uren, die Frankrijk thans doormaakt. Belemmeringen ook in Marokko Een Tunesische woordvoerder heeft gisteren verklaard, dat Franse garni zoenen in Tunesië zijn omsingeld bij wijze van defensieve voorzorgmaatre gel. Het betreft vermoedelijk de garni zoenen van Gafisa en Sfax, de beide ongeveer 700 man tellen. De woordvoerder verzekerde, dat er „absoluut geen agressieve bedoe lingen" zijn tegen de garnizoenen. Het Tunesische leger nam „slechts redelijke maatregelen orh paraat te zijn tot zelfverdediging indien dit no dig mocht zijn". Hij sprak Franse verklaringen te gen, volgens welke gezinnen van de Franse militairen, die in nabijgelegen plaatsen wonen, de militairen in de garnizoenen niet meer mogen bezoe ken en de voedseltoevoer naar de le gerplaatsen is geblokkeerd. In een woensdag gepubliceerd of ficieel Tunesisch communiqué wordt gezegd, dat negen Tunesiërs zijn ge dood en zestien worden vermist als gevolg van de „Franse agressie" te Remada in het afgelopen weekeinde. Onder de vermisten bevinden zich 'n onderwijzer, zijn vrouw en drie kin deren die door de Franse troepen, die de plaatselijke schooL hadden geplun derd, waren meegevoerd. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Omstreeks het middernachtelijk uur is het in de Libanese hoofdstad tot een treffen gekomen tussen te genstanders van de regering en mili tairen, waarbij de laatsten van pant serwagens gebruik maakten. Een uur of drie lang zijn er schoten gewisseld. Kort na het einde van het uitgaans verbod, om vijf uur, waren er in het opstandige stadsdeel verscheidene ontploffingen te horen en werd er weer geschoten. Het vuurgevecht is het hevigste, dat zich in de huidige crisis in Beiroet heeft voorgedaan. De Franse troepen in Marokko. Naar van officiële Marokkaanse zijde wordt vernomen, heeft de rege ring te Rabat instructies gegeven, dat de Franse strijdkrachten in het ge bied van Oujda voortaan voor alle troepenbewegingen toestemming aan de Marokkaanse autoriteiten moeten vragen. Tot dusver behoefden zij dat alleen te doen ingeval van belang rijke troepenverplaatsingen. Franse militairen naar Algerië. Twee Franse transportschepen met 4.000 soldaten aan boord zijn woens dag uit de haven van Marseille naar Algiers en Philippevelli vertrokken. Volgens een voorlichtingsblad van de Westduitse regering wijzen inlich tingen uit Zweedse bron erop dat de Russen bij Koningsbergen in Oost- Pruisen een belangrijke basis voor lange-afstandsraketten hebben aan gelegd. Binnen een straal van 50 km rond om Koningsbergen zouden bases voor vijf soorten Russische raketten zijn gebouwd. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Economische sancties tegen Tito De Sowjet-Unie heelt een krediet van ongeveer 700 miljoen gulden, dat Zuid-Slavië twee jaar geleden be loofd was voor de bouw van een alti miniumfabriek, voor vijf jaar opge schort, aldus is woensdag door de Zuidslavische regering bekend ge maakt. Een krediet van ongeveer 440 mil joen gulden voor de bouw van twee kunstmestfabrieken, een krachtsta tion en voor de modernisatie vati drie mijnen is eveneens opgeschort Het krediet van 700 miljoen gul den was door de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland gezamenlijk verleend. Dit is de tweede keer. dat Russi Jn westelijke diplomatieke kringen rekent men er vrij vast op, dat de Gaulle veeleer een onafhankelijker koers zal sturen. Men vreest niet zozeer, dat Frank rijk onder de Gaulle het gehele ge bouw der Europese samenwerking en westerlij ke verdediging ineen zal doen storten, veeleer denkt men aan de mogelijkheid, dat alle internatio nale belangen op de achtergrond zul len raken en dat Frankrijk zich nog slechts zal bezighouden met zijn bin nenlandse en Noordafrikaanse pro blemen, dat het internationaal een onafhankelijker koers zal sturen, en dat het steeds groter politieke con- sessies zal eisen in ruil voor verdere medewerking in het kader van de NAVO. Speciale boodschap van Coty President Coty van Frankrijk zal zich vandaag in een speciale bood schap tot het parlement richten. De Nationale Vergadering zou te 15.00 uur (Ned. tijd) bijeenkomen. De Franse Senaat is voor vanmid dag te 15.15 uur Ned. tijd bijeenge roepen om kennis te nemen van de boodschap van president Coty. Het staatshoofd, aldus een commu niqué van het kabinet van de presi dent. „rekent in de ernstige uren die komen op de vaderlandslievendheid van allen die leven onder de beschut ting van de driekleur, opdat zij met koelbloedigheid cn met eerbiediging van de orde de besluiten afwachten, die binnen zeer korte tijd genomen zullen worden". (Advertentie) Van Nelle bestellen! Socialisten stellen beslissing uit In de wandelgangen van de Franse Nationale Vergadering verluidt, dat de socialistische fractie besloten heeft een beslissing omtrent de hou ding van de fractie t.a.v. de machts overneming door generaal De Gaulle uit te stellen. Het verzet van de socialistische af- gevaardigden hiertegen is de voor naamste hinderpaal op de weg van de Gaulle's terugkeer naar de macht. (Advertentie) Van Nelle bestellen! sche en Oostduitse kredieten om po litieke redenen zijn ingetrokken. Be gin 1957, tijdens een 'Russisch-Zuid- slavisch geschil naar aanleiding van de Hongaarse opstand, maakte Mos kou opschorting tot na 1960 bekend. Zuid-Slavië protesteerde en in de zomer van 1957 werden de kredieten hersteld. Van Zuidslavische zijde is gezegd, dat ditmaal door de Sowjet- Unie geen reden is opgegeven voor het uitstel. De Amerikaanse piloot Allan O. Pope zal voor een Indonesische krijgs raad terechtstaan, omdat hij gevlo gen heeft voor de opstandelingen. Dit heeft premier Djocanda gisteren me degedeeld. Dinsdag was in Djakarta verklaard, dat Pope, die neergeschoten werd, toen hij voor de Indonesische opstan delingen luchtaanvallen uitvoerde, papieren bij zich had van een lucht vaartmaatschappij op Formosa. Deze maatschappij heoft nu meegedeeld, dat Pope onbetaald verlof had gekre gen en dat men niet wist waar hij heen was. Pope's vrouw vernam het nieuws van de gevangenneming van haar man gisteren van een verslaggever. Sedert half mei had zij niets van haar man gehoord. In Washington is meegedeeld, dat geen andere Amerikanen bij de ac ties in Indonesië betrokken zijn. Ilhekende Hlatet DOOR ARTHUR MAYSE 14) „Een vreemde klant", zei Clint. „Onwetendheid", zei Paddy. „Na dat Devvy's moeder gestorven was, probeerde hij het met dranksmokke len. Ze betrapten hem en hjj ging voor een jaar achter de tralies". „En wat gebeurde er met Devvy?" „Mike Peddar, de oom van Joe, was Callahan's partner in het avon tuur geweest. De Peddars namen haar in huis. Ze was toen een baby, maar ze heeft dat jaar niet verge ten. Meneer voelde zich daarna weer kiplekker, tot hij naar Canada ging. een maand nadat ze daar in oorlog geraakt waren. Hij liet haar weer bij de Peddars en zijn boerderij liet hij liggen". „Maar hij kwam terug". „Met officiersstrepen op zijn mouw en een ridderorde". Paddy rinkelde met de emmers. „Hij heeft twee keer geluk gehad, voorzover ik het kan bekijken. De eerste keer toen hjj Devvy's moeder ergens uit Finland meebracht en de tweede keer toen Devvy geboren werd. Dat meisje was te goed voor hem, Clinton en ze is ook te goed voor iemand als jij". „Dat hoef jij me niet te vertellen", zei Clint. „Ik meende het ik blijf hier niet, Paddy. Niet langer dan nodig is". ,En hoe lang is dat?" Clint haalde zijn schouders op. „Vraag dat maar aan haar. Zij is de baas". In het huis begon een bel te luiden en hij vroeg: „Is dat voor het ontbijt". „Ja. Het zal wel weer eieren zijn" Peddy liep met zijn emmers naar de staldeur. Hij zei over zijn schouder heen: „Ik zal een vaderlijk oogje op je houden zolang je hier bent, Clin ton. Onthoud dat." „En op Devvy?" „Ook op Dewy". HOOFDSTUK IV Er brandde vuur in het fornuis, maar het was nog niet heet genoeg om de ochtendkilte uit .de stenen keuken te verdrijven. Devvy stond over het fornuis gebogen. Ze droeg een wollen trui. Om haar haren had ze de blauwe hoofddoek gebonden en de knoop stond met twee ezels oren midden op haar hoofd omhoog. Ze keerde zich niet om en toen Pad dy hartelijk groette, antwoordde ze niet. Clint nam plaats aan tafel. De twee kinderen tegenover hem, die al zaten te eten, waren zeker van Aila. Het meisje was een jaar of zeven; het had rood haar en haar ogen waren te groot voor het magere gezichtje. De jongen had iets van Devvy, al was zijn haar zwart. Hij had dezelfde ver van elkaar staande ogen, haar donkere wimpers en dezelfde kop pige mond. Hij was een jaar of drie, vier. Clint grinnikte tegen het tweetal. Het meisje keek donker. De jongen nam een hap van zijn ei, 'bekeek hem critisch en stak vervolgens zijn tong uit. „Dat is zo zijn manier van goeie. morgen zeggen", merkte Paddy Bur ke op. „Brian laat dat!" Devvy zette de koffiepot op de tafel. „Het is jouw schuld Paddy. Ik wou dat je het niet in hem aanmoedigde". Paddy zuchtte. „Wou je hun de voorrechten van hun jeugd ontzeg, gen, Dewy?" Hij boog zich over zijn bord. Beide kinderen waren in overall. Ze zagen er fris gewassen uit en hun haren glansden. Dat was zeker het werk van Devvy. Van Aila viel geen spoor te bekennen en Clint ver moedde dat ze in haar slordige kamer haar roes aan het uitslapen was. Devvy zette met veel lawaai een bord voor hem neer, alsof ze een hond bediende. „Merci", zei hij scherp. Zijn eieren waren te zwart gebakken en hij vroeg zich af of ze het met opzet had gedaan. Ze sprak pas toen zij klaar was met eten. Toen,zei ze tegen Paddy: „Je zult vandaag alleen moeten hooi en. Ik heb voor hem een ander kar weitje".. „Ik red me wel" zei Paddy. „Ik be twijfel trouwens of hij wel erg met een hooivork overweg kan. Hij heeft niet genoeg ruggegraat". Clint wilde hem vuil aankijken, maar hij bracht het niet verder dan een grijns. Op Paddy kon hij niet kwaad worden als hij hem dwars zat. „Wat is dat voor een karweitje?" vroeg hij voorzichtig. „We gaan op zalm vissen", zei Dewy, nog steeds tot Paddy spre kend. „We hebben geen geld en er moet eten komen". „Heeft Aila dan niets meege bracht?" „Zichzelf", antwoordde Devvy „en hoofdpijn". De jongen, Brian, zei: „Geld bo ven", en Clint zag dat Paddy zijn lippen op elkaar klemde. Devvy bloosde, maar ze zei vricn. delijk: „Als jullie klaar zijn, Brian en Èlsie, dan mogen jullie buiten eieren gaan zoeken". „Hij neemt altijd alle bruine', zei het meisje pruilend. „Dat komt omdat hij beter zoekt, kindje", zei Devvy. „Ga nu maar gauw". En tegen Clint zei ze: „Klaar? „Zeker. Als je dat werk noemt". Paddy keek hem aan met een blik die medelijdend zou zijn geweest, als zijn ogen niet zo hadden geglin sterd. „Jij weet natuurlijk het een en aner van vissen af", zei hij. „Ik wens je veel geluk, m'n zoon". Clint snakte naar een sigaret en hij had gehoopt dat Paddy er een zou rollen, maar Paddy haalde een kersenhouten pijp te voorschijn, stopte er wat grove tabak in en stak hem aan. Daarna slenterde hij de keuken uit, onder het neuriën van zijn geliefkoosd marslied. Devvy was de tafel aan het afrui men. Ze stapelde de borden op el kaar en ging toen naar de deur. „Kom mee', zei ze over haar schouder, alsof ze een hond riep. Hij liep achter haar de tuin door naar de houtloods. Van de muur nam ze een vislijn op een houten spoel. Het was een lijn, zoals vaak gebruikt wordt voor het uit de hand vissen zonder hengel. Uit eon hoek nam Devvy een lange haak. „Hier pak aan", beval ze en liep langs hem heen de loods uit. Ze klom het hek over éh hij volgde haar over het smalle pad, waarover ze de afgelopen nacht gerend had den. De trui die ze droeg, was te groot voor haar. Ze had de mouwen opgeslagen en de onderkant reikte tot over haar heupen. Ze liep snel en ze droeg haar geweer in haar hand. Was het de vorige dag vloed ge weest toen zij binnenkwamen, nu was het eb. De baai lag glad en glan zend als paarlmoer. Van de boot was niets overgebleven dan de resten van de lijnen waaraan zij gemeerd had gelegen. Devvy gooide ze in het wa. ter. voorde-1 ze in haar jol stapte. Ze ging zelf achterin zitten en Clint nam op de middelste bank plaats. De bui tenboordmotor sloeg dadelijk aan en zij schoten van de steiger weg. Hun knieëcn raakten elkaar b(jna maar ze keken langs elkander heen, ter wijl de motor ploeterde en sputterde. Dit zou geen pleziertochtje worden, dacht Clint grimmig. En het had juist zo prettig kunnen zijn. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11