S)e CöidaeCBou/to/nt De Gaulle Premier Pflimlin trad af ondanks grote meerderheid in Nationale Vergadering Wilde communistische stemmen niet meetellen President Coty zal vanavond „een persoonlijkheid aanwijzen" Communistische staking had geen succes Heethoofden door partijgangers bedwongen Neergeschoten piloot was Amerikaan Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 28 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14418 in opmars Teietoon: Directie. Ahonnrm., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonuemenspr. I 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 et p. mjn. Telefoontjes 1.50 DE GAULLE DOEMT OP ben de gebeurtenissen te Parijs zich in een snel tempo ontwikkeld. Pflim- lin heeft dramatisch uitgeroepen, dat de Nationale Vergadering moest kie zen tussen hem en De Gaulle. De volksvertegenwoordiging koos hem met 408 tegen 165 stemmen, maar des ondanks stapte Pflimlin naar presi dent Coty om te zeggen, dat hij het bijltje er bij neeglegde. Hij had n.L een voorstel tot wijziging van 0 de Grondwet ingediend en daarvoor was een meerder heid van twee derden nodig. Wettelijk haalde hij die meerderheid royaal, maar hij wilde de stemmen van de communisten .riet meetellen. „Het is duidelijk, dat de minister-president in elk geval wil aftreden en daarom een nederlaag zoekt", zei de commu nist Duclos. Het heeft er in elk ge val veel van weg. De legale weg is thans vrij voor president Coty om generaal De Gaulle als regeringsleider aan te wijzen. Het geen men dan ook algemeen ver wacht. Er is maar één ding dat wij nog niet begrijpen: n.l. hoe de gene raal zich voorstelt een meerderheid in het parlement te krijgen, want dat schijnt toch de bedoeling te zijn. Naar verluidt zou De Gaulle van middag een onderhoud hebben met enige partijleiders en is het mogelijk, dat de afgevaardigden op aanraden van hun leiders van de éne dag op de andere omslaan. Zij zouden dat kun nen rechtvaardigen door er op te wij zen, dat er anders erge dingen zou den gaan gebeuren. Vanuit het zuiden welt n.l. een Gaulle-golf Parijs naar de keel en om burgeroorlog te ver mijden is De Gaulle onvermijdeijk. Maar aan de andere kant is het ook niet waarschijnlijk dat de linkse ele menten zich goedsmoeds aan de laar zen van de generaal zullen neer- vleien. Knokken zal het in elk geval wel worden, vrezen we. Met name houden we ons hart vast voor de grote betoging van hedenavond. Daar evenwel De Gaulle kan rekenen op de steun van het leger, heeft hij de zwaarste troeven in handen. Zo zien wij dus binnen enkele uren het einde van de Franse republiek te gemoet; een volledige ineenstorting van het parlementaire stelsel in Frankrijk. Waarbij wy niet anders kunnen doen dan constateren: eigen schuld, DE GAU LL E :"lk ben hel geweten van frankny tea ÈffeÉ Geb.22ncw1890ioLille als zoon van prat inde wiskunde en filosofie 1914-18 Luitenan^door Péfam onderscheiden Bij ^rdunkrijgsgevangen 1921 leraarmilif. aca demie-1929--32 Verblijf in hel Midden-Oosten Reeds in 1934 dronq hfj,als kolonel.aan op meer ge mechaniseerde legers 1940 Generaal, in juni naa Londen. DccrPêtein bum stek ter dood veroordeeld w infuus He-:l r,o;r;opi- Ss n'47leider*dpartijRPF SSÉN Pflimlin had een onderhoud met De Gaulle DE FRANSE NATIONALE VERGADERING heeft vanmorgen vroeg met 408 tegen 165 stemmen de door Pflimlin voorgestelde grondwetswijziging goedgekeurd. Bij de 408 stemmen vóór bevinden zich 148 communistische stemmen. Pflimlin had verklaard dat hij deze niet mee wilde tellen. Omdat hij in dat geval (zonder de communisten) niet de vereiste meerderheid van twee derden had behaald, diende Pflimlin ondanks zijn grote meerderheid zijn ontslag in. Pflimlin had in de Nationale Vergadering gezegd, dat hij de stemming over de grondwetswijziging zou beschouwen als een keuze van het parlement voor hèm of voor de Gaulle. Hij legde deze verklaring af naar aanleiding van de mededeling van de Gaulle, eerder op de dag gedaan, waarin stond dat de generaal was begonnen met de voorbereidingen van de vorming van een re gering onder zijn leiding. Pflimlins besluit om af te treden werd ook beïnvloed doordat vóór de stemming in het parlement drie conservatieve ministers uit het kabinet waren getreden. Eén van de adjudanten van de Gaulle heeft woensdag meegedeeld, dat de generaal op het ogenblik in Parijs is. Hij bevindt zich op een geheim adres in de hoofdstad. VERKLARING VAN COTY VERWACHT In een verklaring van het paleis van de Franse president wordt ge zegd, dat president Coty verwacht tegen woensdagavond in staat te zijn een beroep te doen op een persoon lijkheid, wie hij zal vragen een nieu we regering te vormen. Men neemt aan, dat Coty misschien een plechtige boodschap tot de Na tionale Vergadering zal richten, waar in de afgevaardigden gewaarschuwd worden voor de ernst van de toestand en hun wordt aanbevolen generaal de Gaulle in staat te stellen aan de macht te komen. Uit berichten uit Algiers blijkt, dat de extremistische en ultra-nationa listische leden van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn op dit comité krachtige druk uitoefenen om de zaak te forceren en nieuwe maat regelen tegen de regering te Parijs te nemen. REDE VAN PFLIMLIN Premier Pflimlin verklaarde gister avond in de Nationale Vergadering, dat hij in de nacht van maandag op dinsdag een onderhoud met generaal de Gaulle had gehad. Hij had de ge neraal verzocht zijn morele gezag aan te wenden „om h^n, die reeds onwettige wegen hebben bewandeld of hiertoe geneigd zouden kunnen zijn. te bewegen binnen de perken der wet te blijven". Pflimlin zei de generaal dankbaar te zijn dat deze in zijn verklaring van dinsdag heeft gezegd onwettig optre den niet te kunnen goedkeuren. De premier zei ook dat de Gaulle zich bereid had verklaard met de leiders van de politieke partijen te overleg gen over het vormen van een rege ring. Pflimlin zei maandagmiddag om vier uur een boodschap van de Gaulle te hebben ontvangen waarin deze om een onderhoud vroeg. Hij was op de uitnodiging ingegaan omdat hij het zijn plicht achtte geen mogelijkheid om het ontstaan van een burgeroorlog te vermijden, te ver waarlozen. Pflimlin -ei dat de Nationale Ver gadering thans haar keuze, de Gaulle of Pflimlin, zou moeten bepalen. Hierna begonnen de debatten. Bi- dault, leider van de rechtse minder heid in de volksrepublikeinen, zei de juistheid van Pflimlins verklaring in twijfel te trekken. Hij meende dat het initiatief tot het onderhoud van de regering was uitgegaan. „U bent niet in staat te regeren" De voormalige Gaullistische afge vaardigde Raymond Triboulet vatte zijn mening als volgt samen: „U, mijnheer de minister-president, bent niet langer tot regeren in staat. Het is betreurenswaardig dit te moeten constateren, doch het is een feit. U heeft een verbod op alle openbare bijeenkomsten uitgevaardigd, doch niettemin hebt u toegestaan, dat er woensdag grote betogingen in Parys worden georganiseerd. U heeft een nooit gedachte kans' om het land voor de chaos te behoe den. Deze kans heet: generaal de Gaulle. Indien u het welzijn van het land werkelijk ter harte gaat, zult u deze kans aangrijpen, voor het te laat is". De communistische fractieleider Duclos deelde mede dat de commu nistische afgevaardigden "uit poli tieke overwegingen, en om de rege- ring-Pflimlin geen alibi te verschaf fen", vóór de regering zouden stem men. Duclos verklaarde later nog: „Mijn heer de minister-president, het is duidelijk, dat u tot elke prijs wenst af te treden. Indien u, ondanks aanvaarding van uw voorstel, tot aftreden besluit, zal het land weten, dat uw beslissing uitsluitend werd ingegeven door de wens, plaats te maken voor de over weldiger. En om u van uw alibi te beroven, zullen de communisten vóór u stemmen". GOUDPRIJZEN DAALDEN De beurs te Parijs juichte dinsdag de verklaring toe van generaal de Gaulle, dat hij voorbereidingen treft voor de vormirtg van een republi keinse regering. Het nieuws veroor zaakte een daling van de goudprij zen en een stijging van de aandelen koersen. De koersstijgingen waren evenwel slechts matig, daar het nog steeds zeer onzeker is op welke wijze en wanneer op de Gaulle een beroep zal worden gedaan voor het vormen van een regering. Baargoud noteerde 540.000 frank, nadat de prijs vóór de opening van de beurs 550.000 frank had bedragen. Grote demonstratie voor hedenavond De waarschuwingsstakingen, die de communisten gisteren in Frankrijk hadden georganiseerd, zijn over het algemeen geen succes geweest. Bij de spoorwegen trof de staking wel de omgeving van Parijs, maar in de overige delen van Frankrijk was er vrijwel niets van te merken. Op de grote nationale en internationale ver bindingen bleef het verkeer normaal. Ook bij het Parijse stadsverkeer deden zich nauwelijks onregelmatig heden voor. Bij de andere openbare diensten de den zich maar zeer gedeeltelijk sto ringen voor te Parijs en in een aan tal andere grote steden. Bij sommige particuliere ondernemingen werd op grote schaal gestaakt. In Marseille staakten bijvoorbeeld 12.000 van de 25.000 metaalarbeiders. maan Dinsdagavond Is te Cape Canave ral een raket van het type Vanguard gelanceerd, die in de kop een satel liet meevoerde. De satelliet, die een lengte van 51 cm had en 10 kg woog is even wel niet in zijn baan om de aarde Een beeld van de woelige toestand op het Franse eiland Corsica: leden van de Franse gendarmerie, met hel- terechtgekomen. De raket heeft een men op, vormen een afzetting in een straat, welke leidt naar het gemeentehuis van Bastia in het noorden van hoogte van ruim 3000 km bereikt, het eiland, om dat te beschermen tegen heethoofden, die een demonstratie houden. waarna zij terugviel naar de aarde. De communisten hebben de „arbei ders en republikeinen van Parijs" op geroepen mee te doen aan een beto ging die vanavond moet worden ge houden. Dit belooft de grootste open bare betoging in Parijs sedert het uitbreken van de Algerijnse crisis te worden. Deze betoging heeft de steun van alle grote partijen links van de con servatieven en van de grote socialis tische en r.k. vakverbonden, die de dag van woensdag uitgeroepen heb ben tot „dag van protest" ter verde diging van de republikeinse instellin gen. Demonstratie in Toulouse. Meer dan 3.000 personen hebben dinsdag in Toulouse een betoging ten gunste van de regering gehouden in gevolge een oproep van de socialisti- Corsica ligt nu dichter bij Algiers Twee beelden van het Franse eiland Corsica, waar, evenals in Algerië, een comité van openbare veiligheid is gevormd, dat de macht in handen heeft genomen. De bovenste foto geeft een beeld van een vergadering van leden van het Corsicaanse en het Algerijnse comité van openbare veiligheid te Ajaccio op Corsica. Links in wit uniform en met een sigaret in de mond zit kolonel Thomazo, een van de vijf grote mannen van het comité in Alge rië, veteraan uit de oorlog in Indo-China, welke hem een gebroken neus kostte. Foto onder: leden van beide comité's zingen de Marseillaise nadat het Algerijnse comité in Ajaccio op Corsica is aangekomen. Het publiek maakt het V-teken De Amerikaanse piloot, die het vliegtuig van de tegenregering be stuurde, dat 18 mei bij Ambon is neergeschoten, is gevankelijk naar Djakarta gevoerd. De militaire com mandant van de Molukken, overste Pieters, heeft hem en de tweede pi loot naar de Indonesische hoofdstad overgebracht. Overste Pieters identificeerde de Amerikaan als Allan Lawrence Pope, sche burgemeester! Deze las een door' 30 Jaar« uit Miami. De tweede piloot. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's de gemeenteraad goedgekeurde motie voor, waarin vertrouwen in de rege ring en het repulikeinse bewind werd uitgesporken. De menigte zong de „Marseillaise" en ging daarop rustig uiteen. De prefectuur van het departement Hautes Pyrenées heeft een nachtelijk uitgaansverbod in de bergstad Tarbes uitgevaardigd naar aanleiding van botsingen, die zich maandag tussen communistische en uiterst rechtse personen voordeden. Een correspondent van een Bel gisch persbureau heeft uit Rijssel (N.-Frankrijk) gemeld, dat het com munistische blad „La Liberté" in zijn eerste editie had bekend gemaakt, dat er in Rijssel een clandestien co mité voor oDenbaar welzijn is ge vormd. correspondent voegde hieraan toe, dat deze mededeling in de latere edities van het blad door de censuur was geschrapt. Weer 'n mislukte was de Indonesiër Jan Harry Ran- tung, voormalig sergeant van de In donesische luchtmacht. Op Pope waren documenten gevon den, waaruit verder bleek dat hij als luitenant heeft gediend bij de Ameri kaanse luchtmacht en dat hij daarna in dienst is geweest van de lucht vaartmaatschappij van nationalistisch China. Pope is gehuwd en heeft twee kinderen. Zijn gezin woont in Miami. Uit Pope's ondervraging was geble ken dat hij in april vonr de tegenre gering was gaan vliegen tegen een honorarium van 10.000 dollar per maand. Hy zou het merendeel van de luchtaanvallen in Oost-Indonesië heb ben uitgevoerd. 400 Opstandelingen omsingeld. De militaire commandant in de Mo lukken, overste Pieters, heeft dinsdag aan journalisten medegedeeld, dat op Halmaheira, bij Djailolo, 400 opstan delingen zijn omsingeld. Zij zouden van de regeringstroepen een ultima tum hebben ontvangen. Overste Pieters deelde volgens ra dio-Djakarta voorts nog mede, dat op Morotai 500 opstandelingen zich heb ben overgegeven. Korreltje Wie zich overschat, wordt licht on derschat. weer i (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) RUSTIG WEER Wisselend bewolkt met enkele i verspreid voorkomende buien. 1 i Weinig wind. Hier en daar 1 nachtvorst. Morgen dezelfde 1 temperaturen als vandaag of J iets hogere. 29 Mei v.m. 12.10; n.m. Hoogwaterstanden 29 Mei zon op 04.29; onder 20.46; maan op 16.35; onder 02.32. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. 23 C. STOCKHOLM geh. bew. 22 OSLO geh. bew. 17 KOPENHAGEN regen 15 ABERDEEN zwaar bew. 12 LONDEN mist 18 AMSTERDAM licht bew. 16 BRUSSEL mist 17 LUXEMBURG half bew. 13 PARIJS onbew. 18 BORDEAUX onbew. 16 GRENOBLE geh. bew. 15 NICE onbew. 24 BERLIJN onweer 17 FRANKFORT regen 19 MÜNCHEN motregen 20 ZURICH regen 20 GENèVE regen 17 LOCARNO zwaar bew. 16 WENEN zwaar bew. 32 INNSBRUCK zwaar bew. 26 ROME geh. bew. 32 AJACCIO onbew. 25 MADRID onbew. 19 ALGIERS licht bew. 24 -

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1