Enschede en DOS zetten de strijd naar de kampioenstitel voort Stirling Moss nam revanche BW degradeert, SHS naar de Eredivisie, UVS verloor Goudse Zeilweek werd met slecht weer gisteren besloten DINSDAG 27 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Beslissingswedstrijd Roodenburg.Ce.eritas De wedstrijden van gisteren heb ben voor het kampioenschap in de Ere-divisie nog geen verdere beslis sing gebracht. Zoals wel verwacht kon worden hebben beide kopploegen gewonnen. Enschede won met 4-3 van ADO en DOS met 3-2 van haar stad genote Elinkwijk. Met één punt ver schil blijft Enschede dius aan de lei ding en de twee laatste wedstrijden worden met wel zeer veel interesse tegemoet gezien. Enschede ontvangt Rapid nog en moet nog uit tegen MVV, terwijl DOS VW thuis ont vangt en nog op bezoek moet bij NOAD. Intussen zijn toch wel enkele be slissingen gevallen. Ondanks de 4-2 overwinning van BW op Feijenoord, degradeert deze cliub naar de Eerste Divisie, terwijl de daardoor openge vallen plaats wordt ingenomen door Scheveningen/Holland Sport, dat gis teren met 4-1 van De Volewijckers won en daarmede kampioen werd van de Eerste Divisie B. De beslissing inzake de vraag wie de tweede degradatiecandidaat zal worden is nog steeds vrij, want vier clubs, t.w. GVAV, Blauw Wit, Am sterdam en Elinkwijk, staan met 26 pumten voor de voorlaatste plaats op de nominatie. Er zit dus nog spanning genoeg in en de Amsterdamse clubs staar er niet te best voor, want zij hebben 50% kans dat een ervan het slachtoffer wordt van de drang naar behoud der andere clubs. Ook Rotterdam maakte gisteren een slechte beurt, want het reeds lang zwak staande Xerxes verloor gisteren van Leeuwarden (3-4) en eindigt de finitief onderaan, zodat zij naar de tweede dlivisa-e degradeert. In de Tweede Divisie A werd het maanden oude ongeslagen record van UVS door De Baronie gebroken. De Leidenaren verloren met 2-1, wat be slist een tegenvaller genoemd mag worden, temeer daar Hilversum nog ZEILEN DE 100 MIJLEN RACE De 100 mijlen race van de Neder landse vereniging van kustzeilers, die gedurende de Pinksterdagen op de Zuiderzee is gevaren, is een groot sportief succes geworden. De wisse lende weersomstandigheden vergden weliswaar veel van de deelnemende bemanningen, maar over het alge meen was men na afloop in zijn nop jes over de wedstrijd. De uitslagen waren: Klasse 2 en 3: 1. G. J. M. Luyten (Het Y) ber. tijd 17.12.54; 2. ir Th. P. Tromp (NWK) 18.25.05; 3. J. B. Oli- fiers (Schiedam) 19.14.38; 4. R. Das (ZZV). Klasse 4: 1. J. Giltay (KNZ en RV) ber. tijd 14.58.37; 2. ir C. Drayer (NWK) 15.30.56; 3. Th. de Vries (NWK) 15.30.56; 4. Ch. G. v. d. Bosch (De Koenen) 15.38.22; 5. D. M. Bakker (NWK). even won van ZFC (1-0), Wilhelmus met 6-0 van ONA en 't Gooi met 4-0 van Zeist. Het is daardoor voor de Leidenaars practisch onmogelijk ge worden nog tot de tweede of derde plaats te komen. Bij de amateurs was voor Ledden alleen belangrijk de wedstrijd Cele- ritasWesterkwartier. Celeritas won deze wedstrijd met 5-0 en dus zal deze Haagse club met Roodenburg Scheveningen Holland Sport heeft met 41 van Volewijckers gewonnen, waardoor de Haagse club kampioen is geworden. We zien hier, hoe de spe lers van het winnende elftal door de supporters van het veld worden ge bracht. DE UITSLAGEN (Amateurs) Eerste klasse A: GoudaCW 2-0; UnitasZeeburgia 4-1; VeloxQuick H 2-1. Eerste klasse B: Zwaagwesteinde Borne 1-1; WWRobur et Veloci- tas 7-2; VACSneek 4-3. Eerste klasse C: BoxtelMaurits moeten uitmaken wie het kampioen- 2-2; De SpechtenValkenswaard 3-0 schap van de 3e klasse B zal ver- Roermond'Heer 1-2; KimbriaAlli- overen. 1 ance 3-0; BrabantiaSpci. Emma 3-0. West promotie 2e klasse/le klasse: De SpartaanSpartaan '20 5-2; West FrisiaLaakkwartier 1-1. West II. Derde klasse A: Cromvliet —DHL 7-2; HPS V—GD A 0-0 (HPSV degradeert); VoorburgAlphia 3-2; De PostduivenGSV 2-4. Derde klasse B: AlphenRipperda 3-2; CeleritasWesterkwartier 5-0. Vierde klasse D: Oude waterVEP 4-1; MaasstraatTonegido 1-7; PDK Bodegraven 3-2; Woerden—Stol wijk 1-1; DSOOudewater 2-1. Vierde klasse E: HaastrechtBos koop 2-3; Steeds VolhardenNieu- werkerk 3-1; UnioDuno 1-3. Het Ned. elftal in de strijd te Oslo W'iersmaop de plaats van Cor v. d. Haft De bondscoach Elek Schwartz heeft het Nederlands elftal, dat woensdag 28 mei in Oslo tegen Noorwegen speelt, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (DOS) Achter: Kraay (DOS) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), Wiersma (PSV) en Klaassens (VW) Voor: Van der Kuil (Ajax), Wil kes (VW), Van Wissen (MW), Lenstra (SC Enschede) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Van Dijk (Sparta), Van der Hart (Fortuna '54), De Koning (Sparta) en Van der Linden (DOS). Op de spilplaats is Van der Hart dus vervangen door Wiersma. Kraay debuteert op de rechtsbackplaats. Van Wissen zal na de proefneming met Schuurman weer als aanvalslei der fungeren. Pieters Graafland (Ajax), die als reserve-doelman was aangewezen was verhinderd wegens werkzaam heden werd daarom vervangen door Van Dijk. Ook de taak van aanvoerder wordt door Wiersma van Van der Hart overgenomen. De laatste wedstrijd tussen beide landen wer op 6 november 1955 in Amsterdam gespeeld. Nederland won toen met 30. Het Oranjeteam be stond die dag uit de volgende spe lers: De Munck, Wiersma en Kuys, Schaap, Van der Hart en Klaassens, Bosselaar, De Bruyckere, Appel, Brusselers en Carlier. Hij won met Vanwall de Grote Prijs van Zandvoort Tonny Vandervell, de Britse lagerfa- brikant en eigenaar van de Vanvvall- renstal, deed geen moeite om zijn vreugde te verbergen, maandagmid dag op het circuit van Zandvoort. En de gemoedelijke Brit had daar alle reden voor: m de debacle van de Grand Prix van Monaco had zijn top-rijder, de 29-jarige Londenaar Stirling Moss, op ondubbelzinnige wijze revanche genomen. De kalende Engelsman was niet tevreden geweest met een overwinning allen, het zou en moest een zege worden die aan duidelijkheid niets te wensen over liet. Dat is gelukt. Veertien coureurs toch allen rijders van naam zijn daar het „slachtoffer" van geworden, De sportwagenraces. Zo sfeerloos als de Grand Prix was, zc enerverend waren de beide sport wagenraces. In de wedstrijd voor wa gens tot 1,5 liter leverden de Porsche 1500 van Hezemens en de Hirondelle 900 van Van Zalinge een rondenlang duel. Nu eens was de Porsche, die voor lag, dan weer had Van Zalinge de lei ding. Hezemans won uiteindelijk, doch nog geen seconde later werd ook de Hirondelle afgevlagd. Sensationeler nog was de race voor wagens tot 2 liter. Aanvankelijk wa ren het hier de Porsche van Blonk en de Mercedes 190 SL van Hans Tak, P die om de leiding vochten. Rob Slote- zij allen werden vroeger of later in maker, door een slechte start schyn- deze race om de Grote Prijs van Ne- baar kansloos, zorgde voor de grote derland gelapt. verrassing. Seconde na seconde won Slechts twee coureurs werd dat lotde B.M.W.-Cotura van de achterstand bespaard, dat waren de B.R.M.-rijders op de leiders terug. Na de vijfde van Harry Schell en jean Behra. Al kost-1 de twaalf ronden gelukte het, voor de te het de Fransman in de voorlaatstetribune schoot hij Blonk voorbij, om ronde nog heel wat moeite om toch zijn kleine voorsprong daarna zeven Viervoudige zege van jollenzeiler Van Weel De nationale wedstrijden, welke ook met deze pinksterdagen weer waren uiugesohreven door de Roei en zeilvereniging „Gouda" en de Goudse Watersportvereniging „Elf- hoeven", zijn weer een groot succes geworden. Een succes voor de orga niserende verenigingen, een succes ook voor .de bezitters van kleinere wedstrijdsohepén, die hier de con currentie van de grotere schepen niet behoeven te ondervinden. Drie goede zeildagen met vier wed strijden hebben weer tal van zeillief- ibebbers enige prettige onderbreking gegeven in de dagelijkse sleur en voor velen zijn deze dagen een bijzonder aangename verpozing geworden, al viel het weer op de tweede pinkster dag bepaald tegen. Zaterdagmiddag werd begonnen met een stevig bries je, zondag was het maar heel schaars met de wind en kwam er veel geluk- zeilen bij, maar gisteren was er eigen lijk weer een teveel aan wind. Dan ondervond een oud-jollenkam- pioen Koos de Jong, die in de Finn- klasse reeds drie overwinningen op zijn naam had uit drie eerste wed strijden, doch gisteren op de 's Gra- venibroekseplas met zijn boot kap- ieGeen bezwaar, daoht deze geroutineerde zeiler! Hij stapte uit en riahtte zijn „Zomerweelde" weer cvereind, om rustig verder te varen en toch nog als derde te finishen. Degenen, die hem zagen binnenko men, vroegen zich evenwel- ten zeer ste verwonderd af hoe zijn zeil onder de modder kwam. Maar de oorzaak ervan was spoedig algemeen bekend. In de Valkenklasse begon de Lei- den-aar E. J. Hoppe zaterdagmiddag uitstekend door de eerste wedstrijd te winnen met J. H. de Wilde op de tweede plaats. Die bleken ook op de twee andere dagen de grootste con currenten en afwisselend waren zij vijf en één, maar de Wilde kreeg hierbij een protest tegen zich, hetgeen hem de eerste plaats kostte. Hierna was Snijders de zwaarste concurrent voor Hoppe en toen zij in de maan dagwedstrijd weer dicht bij elkaar la gen, was het einde nog niet te voor spellen. Bij hen voegden zich evenwel ook de Eiflhoevenaar Van der Veer en de Wilde, die inderdaad de twee eerste plaatsen wisten te veroveren met Hoppe op de derde plaats. Door dat hij Snijders op de vierde plaats achter zich wist te houden, legde Hoppe beslag op de hoofdprijs en won hij definitief de Gouda-beker, aangezien hij hem driemaal achter elkaar veroverd had. Heftig was de strijd in de 16 M2 Streep klasse A, waar niet minder dan 25 deelnemers de strijd tegen el kaar aanbonden. Taselaar en J. A. de Haas Mizn, waren hier de sterkste concurrenten voor de eerste plaatsen. Taselaar won tweemaal, de Haas en E. Nederveen ieder eenmaal, maar in de eindstand was Taselaar juist één punt voor op de Haas, zodat hij voor de tweede maal beslag legde op de Bul ühuis-beker. Harry Lesage en H. Willems stre den weer een hevige strijd in Olympiajollenklasse. Beiden eindig de eenmaal als eerste, tweemaal als tweede waarbij Lesage in de beslis sende wedstrijd tweede werd en Wil lems zevende zodat Lesage de VVV Goudabeker, die hij ook vorig jaar gewonnen had, behield. In de Sharpieklasse werd B. Kraan van de Braassemermeer winnaar met twee eerste en twee tweede plaatsen. Van staveren en Bouw van Wijk kwa men ieder eenmaal tot een overwin ning. Meer dan 25 deelnemers (sters) wa ren er ook in de Vrijheidsklasse, zo dat hier volop strijd te zien werd ge geven. Dat niet allen in deze klasse voldoende tegen de stevige wind be stand waren, bleek wel in de laatste wedstrijd op maandagmorgen, toen meer dan de helft de strijd moest sta ken, Winnaer werd J. de Ruyter van Schieland, die één, twee en drie werd. J. H Lagendijk won in de 16 M2 Stipklasse, Albert Hofland in de Jeugdtklasse en de Rotterdammer J. W. vam Weel in de 12 Voetsjollen- klasse, die de eerste successen in deze zeilweek behaalde door viermaal als eerste te eindigen in een veld van tien deelnemers, 'n Prachtig resultaat 'ft OM DE WHITSTABLE WISSEL BEKER. Nederlandse successen op de eerste dag. De Nederlandse Flying Dutchman zeilers, die deelnemen aan de inter nationale zeilwedstrijden om Whitstable wisselbeker, hebben op de eerste dag van deze races voor opval lende successen gezorgd. De eerste race, die zondag in de baai van Whitstable aan de monding van de Theems werd gehouden, leverde een overwinning voor de Rotterdammer B. Verhagen (bemanning A. Dries). Ook de tweede plaats was voor een Nederlandse F D-zeiler, n.I. voor de Hagenaar Ed. R. Frech (bemanning D. R. de Kat jr, Den Haag; De prestaties van de Nederlanders zijn des te opmerkelijker, wanneer men in aanmerking neemt dat zij vóór de race de wedstrijdbaan slechts één maal mochten afleggen. De wedstrij den te Whitstable worden evenals dat in 1960 te Napels bij de Olympische zeilwedstrijden het geval zal zfjn, in moeilijk en open water gehouden In de tweede race die gisteren werd gezeild behaalde de Brit Roy Rigden, die zondag derde werd, overwinning. C. Th. Gülcher werd met „Fithjofna" (bemanning M van Doesburg) tweede en de Engelsman Dawes derde. De Nederlanders B. Verhagen zon dag met „Daisy" tweede en Ed. R Frech, die in de eerste race met „Djinn" tweede werd, eindigden nu resp. op de zesde en vierde olaats De Hilversummer F. R. Kalff, stuurman van „Jonker Cabeliau" werd wegens foutief starten gediskwalificeerd. De derde en laatste race wordt vandaag gezeild. DE NOORDZEE RACE 1958. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn de jachten, die hebben deel genomen aan de Noordzee-race 1958, bij Hoek van Holland, waar de finish was, aangekomen. Bij de start te Har wich kwamen de Engelse jachten „Lothian" en „Petasus" met elkaar in aanvaring. Beide jachten staakten de trijd. Na omrekening van de gemaakte tijden werden de uitslagen in de drie klassen: Klasse I (jachten van 32 tot 70 voet wedstrijdmaat): 1. „St Barbara" (Eng.) 29.28.01, 2. „Zwerver (Ned.) W. N. H. v. d. Vorm, 29.49.48. Klasse I (jachten van 25 tot 38 voet wedstrijdmaat): 1. „Gifting II" (Eng.), 29.05'.52 2. „Corabia" (Ned.) dr. J. Kars, 29.18.08. Klasse IIIL (jachten van 19 tot 25 voet wedstrijdmaat): 1. Pym" (Eng.) 28.46.13, 2. „Cohoe IH", 29.33.04. De andere Nederlandse jachten, die aan deze wedstrijd deelnamen de „Maze" en de „Ros Beiaard", startten niet behaalden de volgende resul taten: In klasse I: 7. 7. „Zeegalk" en 8. Urania". In klasse II: 10. „Asrea H" en 11. „Fortuin II". In klasse EU: 8. „Tulla" (wegens te vroeg starten en niet opnieuw starten werd twee uur bij de gemaakte tijd geteld), 9. „Hawk" en 14. „Albatros n". Op deze foto de start van de Vrij heidsklasse A. op de Elfhoevenplas, tijdens de Goudse Zeilweek. nog juist vóór zijn Britse rivaal over de streep te gaan. Wel snel, geen spanning. Het ging snel in deze Grote Prijs van Nederland, heel snel zelfs. Tij dens de traning was dat reeds duide lijk geworden, want toen al slaagde Stuart Lewis-Evans, stalgenoot van Moss, erin het baanrecord dat Juan Manuel Fangio in 1955 met een Mer cedes op 1 min. 40 sec. had gebracht te verbeteren tot 1 min. 37,1 sec. De snelheid die Fangio in 1955 in zijn snelste ronde bereikte, 150,95 km/u, lag zelfs lager dan het algemene ge middelde van de winnende „Bolide" van Stirling Moss. De groene Van wall had voor de 75 ronden 314 km) 2 uur 4 min. 49,2 sec. nodig, wat neer komt op een algemeen gemiddelde van 151,159 km/u. Maar toch, ondanks die verrassend hoge snelheden, is het op deze win derige en gure dag geen race gewor den waarover de toeschouwers lang zullen napraten. Een belangrijk ele ment essentieel voor elke wed strijd heeft ontbroken: spanning. Moss nam de leiding in de eerste ron- ronden lang beheerst en bekwaam met succes te verdedigen. De snelste ronde werd gereden door Stirling Moss. In de 74e ronde kwam hij tot een tijd van 1.37,6 (moyenne 154.659 km per uur) een nieuw Grand-Prix record op Zandvoort. Het oude record stond sedert 1956 op naam van de Argentijn Mieres, die met een Maserati een snelheid be reikte van 149,601 km per uur. Na de grote prijzen van Argentinië, Na de grote prijzen van Argentinië, de competitie om het wereldkam pioenschap der coureurs 1958: 1. Stirling Moss (GB) 17 punten; 2. Luigi Musso (Italië) 12 punten; 3. Harry Schell (VS) i punten; 4. Mau rice Trintignant (Fr.) 8 punten; 5. Mike Hawthorn (GB) 7 punten; 6. Jean Behra (Fr.) 6 punten; 7/8 Juan Manuel Fangio (Arg.) en Peter Col lins (GB) 4 punten; 9/10 Jack Brab ham (Austr.) en Roy Salvadori (GB) 3 punten; 11. Cli# Allison (GB) 2 punten. De uitslagen 1. Stirling Moss (G.B.) met Vanwall, 2.04.49.2 (gem. snelheid 151.159 km/u.); de, vergrootte zijn voorsprong in de i Schell (VSBRM 205371 isn ,rq eerste 20 ronden tot 22 seconden, liep 'km/u.)- 3. Behra <Fr'BRM '20631 5 (149.127 km/u.); 4. Salvadori (G.B.j, Cooper, op 1 ronde; 5. Hawthorn (G.B.)) Ferrari; op 1 ronde: 6. Allison (idem). Lotus; op 2 ronden; 7. Musso (It.), Fer rari, op 2 ronden; 8. Brabham (Austr.), Cooper, op 2 ronden; 9. Trintignant (Fr.), Cooper, op 3 ronden; 10. Bon nier (Zweden), Maserati, op 4 ronden; 11. Godin de Beaufort (Ned.), met Por sche Rensport, op 6 ronden. Sportwagens met een cylinderinhoud tot 1500 cc.: 1. M. H. M. Hezemans (Por sche 1500), 12 ronden (50.216 km.) in 25 min. 24.2 sec. (gem. snelheid 118.837 km/u.); 2. H. van Zalinge (Hirondel 900) 25.25 (118.762); 3. A. Bouwmeester (M.G.-A.) 25.49.7 ,116.886); 4. J. Vetter (idem) 25.55.6 (116.445); 5. J. A. C. M. Deken (Ataf Special) 26.40.7 (113.154); 6. C. van der Leden (M.G.-A.) 26.46.0 (112.790). Snelste ronde: M. H. M. Hezemans (Porsche 1500) 2.03.9, gem. snelheid van 121.830 km/u.). Sportwagens van 1500 cc. tot 2000 cc. (afstand 12 ronden, 50.216 km.): A. R. Slotemaker (BMW Cotura) 25.40.2 (gem. 117.606); 2. W. J. J. Tak (Mercedes 190 SL) 25.41.3 (117.524); 3. J. L. W. Blonk (Porsche 1600) 26.44.4 (117.286); 4. W. Schorr (Porsche 1600 S) 26.01.6 (115.998); 5. A. H. F. van Dijk (Porsche 1600) 26.24.6 (114.310); 6. F. D. de Vogel (Por sche 1600 S) 26.33.3 (113.690). Snelste ronde: A_ R. Slotemaker met BMW Cotura in 2.05.4, (gem. 120.373 km/uur). vervolgens uit tot ruim een halve mi nuut en handhaafde dit verschil op B.R.M. van de Amerikaan Harry Schell tot hij werd afgevlagd. Stirling Moss heeft opnieuw zijn klasse getoond, de zoon van een Lon- dense tandarts heeft de leiding in het klassement om het wereldkampioen schap veroverd, maar de toeschou wers kon dat alles echt niet enthou siast maken: de spanning werd te erg gemist. Toch kreeg de Brit een wel verdiend en hartelijk applaus toen de heer J. H. van Haaren, sportcommis- saris van de K.N.A.C., hem de lau werkrans om de schouders hing. Zes uitvallers. Moss was overigens de enige Van- wall-rijder die de race uitreed, zowel Tony Brooks als Stuart Lewis-Evans moesten, wegens motorpech de strijd staken. Dat overkwam ook de Ame rikaan Masten Gregory, die in de Ma serati van Horace Gould reed, en diens stalgenoot Giorgio Scarlatti, als mede Graham Bill (Lotus) en Peter Collins (Ferrari). De Britse B.R.M.'s, die in de laatste races zo vaak voor een teleurstelling hebben gezorgd daarentegen reden de race ditmaal uit. De enige Nederlander, Karei Godin de Beaufort, reeds bij voorbaat kans loos met zijn Porsche rensport, reed een verstandige wedstrijd en eindig de op de elfde plaats met 6 ronden achterstand op de winnaar. We zien hier Stirling Moss met zijn echtgenote tijdens de huldiging op het circuit, waar hij danig in de bloe metjes werd gezet.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7