S)e G^idieSoii^cMit 1 Snelle ontwikkeling van de toestand ,Hel Com"é"uoor eersle gesp'ek hi'een in Frankrijk tijdens de Pinksterdagen m Corsica stelde zich achter generaal De Gaulle Politie-versterking naar Franse Riviera De Gaulle was gisteren in Parijs ALLEEN VOOR LEIDEN Libanon is nog steeds onrustig Operaties in Zuid-Ce!ebes Jupiter kwam op bezoek bij Neptunus HET KRAAKT IN FRANKRIJK I KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 27 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14417 Al in stemmnig ,voor mergen Directeur: C. M HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C J, RDOZEN Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., (7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.Advert.; 17 ct p m.m. Telefoontjes 1.50 De situatie ten aanzien van Algerië heeft zich tijdens het afgelopen Pink- sterweekeinde snel ontwikkeld. De beweging voor een „regering voor open baar welzijn", die onder leiding van generaal de Gaulle de eenheid van Algerië met Frankrijk zou moeten verzekeren en de Frans-Mohammedaanse verbroedering in Algerië bestendigen, sloeg in de nacht van zaterdag op zondag over naar Corsica. Onder auspiciën van het Corsicaanse radicale parlementslid Pascal Arrighi, werden in de hoofdstad Ajaccio en andere steden op dit eiland „comité's voor openbaar welzijn" opgericht. Het Franse parlement, dat pas dinsdagochtend weer bijeen zou komen en wel ter behandeling van Pflimlins voorstellen tot grondwetswijziging ter versterking van de uitvoerende macht, vergaderde naar aanleiding van de nieuwe ontwikkeling reeds op tweede Pinksterdag Het nam met grote meerderheid voorstellen aan van de regering zondagavond op een spoed- bijeenkomst van het kabinet opgesteld schorsing van afgevaardigden na opheffing van hun parlementaire onschendbaarheid mogelijk te maken, met directe toepassing hiervan op Arrighi. OOK IN ZUID-FRANKRIJK Pflimlin legde in de Nationale Ver gadering eerst een verklaring af, waarin hij zei. dat hij geen troepen of politie kon missen om naar Cor sica te sturen, aangezien er op het Franse vasteland soortgelijke gebeur tenissen zouden kunnen plaatsgrij pen. Er is inderdaad melding ge maakt van de oprichting van „comi té's van openbaar welzijn" te Tou louse en in een viertal steden in het departement Basses Pyrenées. Ook op Tahiti, in Noumea (Nieuw Cale- donië), Frans Equatoriaal Afrika en Frans West-Afrika zouden dergelijke comité's zijn opgericht. Het „Comité voor openbaar wel zijn voor geheel Algerië" onderhoudt nauw contact met de beweging op Corsica. Er zijn delegaties uit Alge rië in Corsica geweest en er zijn plannen gemaakt om de ongeveer 200.000 Corsicanen vanuit Algerië van voedsel te voorzien als dit nodig mocht zijn. De Franse minister van binnen landse zaken, Jules Moch, heeft zon dag politieversterkingen naar de steden Toulon, Frejus, Marseille en Nice aan de Rivièra gezonden om op te treden ingeval zich daar ongere geldheden voordoen. In het Franse moederland organi seerde zich inmiddels, naar aanlei ding van de gebeurtenissen op Cor- gers en burgeressen van de stad Leiden en in 't bijzonder de katholieke gelukkig gemaakt met nog weer drie nieuwe propaganda stunts van de P. v. d. A. Er was een kruiswoord-puzzle, wel ke slechts op te lossen was, wanneer men de erbij-gegeven oplossing' las. Dat was niet sportief. Er was een onderwijzer, die aan de andere kant van het schoolbord onderwees, dat de constructieve ge dachten en opvattingen, die de P. v. d. A. voorstaat, tastbaar tf zien zijn „in de ontplooiing van onze geméen- te". Wanneer we naar gelijksoortige, overwegend door de K.V.P. bestuurde steden kijken, als b.v. Breda, Eindho ven en Nijmegen, krijgen we niet de indruk, dat deze steden bij Leiden achteraan kwamen wat woningbouw enz. betreft. Integendeel daar is een geest van „activiteit, fantasie en durf". Kiest dus zoveel mogelijk K.V.P.! Er was nog een derde pamflet: „Een woord tot de katholieke kiezers te Leiden", doch blijkbaar een lan delijke actie (met veranderlijke kop en staart) en ook een wat lande rige actie, getuigend van ontstem ming over de voor de P. v. d. A. te leurstellende Staten-verkiezingen en het afbrokkelen van de doorbraak. Daarbij wordt het „kwartje van Rom- me" van bijna twintig jaar geleden weer glanzend aan het rollen ge bracht, en op niet meer te ontwar ren manier in verband gelegd met be zitsvorming. Er wordt zelfs een K.V.P.-pamflet bijgehaald, „dat na de verkiezingen verscheen.". Wij begrij pen er niets van. Wèl begrijpen wij, dat het socialistisch dagblad „Parool" zaterdag j.l. schreef doelend op de weinig appetijtelijke P. v. d. A.-ma noeuvres tussen de twee verkiezingen: „Indien het juist is, dat de uitslag van de Statenverkiezingen in ster ke mate is beïnvloed door het ge voel van onbehagen bij de kiezers, dan kunnen de laatste spektakels stukken van het politieke toneel dit onbehagen slechts versterken". Er heerst onbehagen in de socialis tische kringen over de gang van zaken in eigen boezem. Men heeft geen hou vast aan de P. v. d. A. en „de katho lieke kiezers te Leiden" zullen wel zo wijs zijn hun stem te geven aan lijst 3 (alle goede dingen gaan in drieën). sica, het verzet tegen een eventuele machtsoverdracht aan generaal de Gaulle. De communistische partij richtte zondag een oproep tot de socialisten en „alle partijen die verknocht zijn aan de democratie", waarin aange drongen werd op eenheid en actie tegen de „rebellen van Algiers en Ajaccio" en maatregelen tegen de Gaulle en zijn begunstigers. Het communistische vakverbond in Frankrijk, de twee miljoen leden tellende C.G.T., deed maandag een oproep uitgaan tot een dinsdagmid dag te houden staking om „aan te Jonen, dat de arbeidersklasse bereid is de republiek te redden". Ook werd opgeroepen tot bijeenkomsten en be togingen. Het socialistische en het Katholieke vakverbond was verzocht aan de actie deel te nemen doch deze hebben geweigerd. Ondanks de staking, uitgeroepen door het communistische vakverbond van Frankrijk, de C.G.T., zullen de Parijse avondbladen vandaag (dins dag) verschijnen. De leiders van de typografenbon den hebben na een vergadering met de dagbladdirecteuren, een commu niqué uitgegeven waarin zij verkla ren, dat hoewel zij sympathisei en met de staking van de C.G.T., toc'i hun leden niet zullen oproepen aan deze staking deel te nemen, omdat zij van mening zijn dat het publiek in de huidige uitzonderlijke tijd voor gelicht moet worden. Het dagelijks bestuur van de Franse socialistische partij heeft be sloten geen steun Je verlenen aan de algemene staking, die door de com munisten is uitgeroepen. DE GAULLE'S STIJGENDE KANSEN De conservatieven in de Franse Nationale Vergadering besloten maandag president Coty te verzoe ken de leiders van alle niet-commu- nistische partijen bijeen te roepen om te beraadslagen over de vorming van een regering onder leiding van gene raal de Gaulle, die daar zelf bij te genwoordig zou moeten zijn. Een lid van Pflimlins staf, Diebolt, had een bespreking van een half uur met generaal de Gaulle in diens land huis te Colombey les deux Eglises. Nadien werd maandagavond gemeld, dat generaal de Gaulle op weg naar Parijs was. Vanmorgen werd even- HET EILAND CORSICA wel weer gemeld, dat hij in Colombey teruggekeerd was. Volgens doorgaans betrouwbare kringen hebben afgezanten van de regering Pflimlin contact opgenomen met generaal de Gaulle kort na diens aankomst in Parijs. De Franse Nationale Vergadering heeft maandagavond met 395 stem men tegen 150 stemmen een rege ringsvoorstel aangenomen, volgens hetwelk een afgevaardigde, wiens onschendbaarheid door stemming in de Nationale Vergadering is opgehe ven, ook bij stemming kan worden geschorst in de uitoefening van zijn parlementaire functies. Zij heeft dit direct toegepast op Arrighi, een af gevaardigde van Corsica. Ondanks het feit. dat bovenge noemde stemverhouding een vrij grote meerderheid voor de regering demonstreert, bleek bij de debatten vóór de stemming toch, dat de re gering haar aanhang van rechts en het centrum tegen generaal de Gaulle aan het verliezen is. Zeven van de tien sprekers waren van oordeel, dat de regering zich tot generaal de Gaulle moet wenden. VOLLEDIGE CENSUUR De Franse minister voor voorlich ting, Gazier, heeft zondagmiddag tot hoofdredacteuren van Franse bladen gezegd, dat er volledige censuur zal worden ingesteld, daar zulks niet langer kan worden vermeden. De Gaulle's bezoek aan Parijs Generaal Charles de Gaulle zou vol gens latere berichten tot een „inlei dende afspraak" met de afgezanten van de regering-Pflimlin zijn geko men over de voorwaarden voor een eventuele overneming van het lands bestuur, indien president Coty hem daartoe een verzoek zou doen. De generaal, die maandagavond in Parijs aankwam, keerde later naar zijrn landhuis in Colombey-les-daux- Eglises terug. Naar verluidt houdt hij zich gereed om zo nodig in de loop van vandaag weer naar Parijs te gaan. Hy zou tijdens zyn bezoek aan Parijs ook met premier Pflimlin zelf gesproken hebben. Volgens gewoon lijk betrouwbare bronnen zou er by de besprekingen „bevredigende voort gang" zijn gemaakt ten aanzien van de regelingen voor een eventuele overneming van het bestuur, maar een afgerond akkoord zou nog niet zyn uitgewerkt. Leger heeft succes De Libanese regering is zaterdag met infanterie, tanks, artillerie en jachtvliegtuigen een groot offensief begonnen tegen de opstandelingen, die nog gedeelten van het land bezet hielden. De regeringsstrijdkrachten hebben de steden Halba in Nood-Libanon nabij de Syrische grens en Baalbek in noordoost Libanon op de rebellen heroverd. Ook in de havenstad Sidon werd gevochten. In Beiroet en Tripoli hebben de op standelingen nog steeds stadswijken in handen. Er wordt thans een burgerwacht van vrijwilligers gevormd, die open bare gebouwen en zakenpanden te gen aanslagen moet beschermen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zal vandaag bijeenko men om de Libanese klacht tegen inmenging in zijn binnenlandse aan gelegenheden door de Verenigde Republiek te behandelen. De leden van de Arabische Liga, waaronder Libanon, zijn maandag in Cairo bijeengekomen om over de ge schillen tussen Libanon en de VAR te spreken. Zaterdag zal opnieuw een bijeenkomst worden gehouden te Tripoli in Libië, waar zal worden getracht een verzoening tot stand te brengen. t Tijdbom in autobus. Minstens acht personen werden ge dood en veertig gewond toen gister morgen in een bus in Beiroet een tijdbom tot ontploffing kwam. In Nicosia op Cyprus heeft een woordvoerder van het Britse leger meegedeeld, dat een aantal Britse regimenten op Cyprus gereed staat om naar Libanon te gaan indien dit nodig zou zyn. De troepen der Indonesische cen trale regering hebben een offensief ingezet tegen opstandige elementen in het zuid-westelijk deel van Cele bes, aldus deelde radio Djakarta maandagavond mede. Tijdens dit offensief werden in Pa re Pare, ongeveer 160 kilometer ten noorden van Makassai, verscheidene opstandelingen gevangen genomen of gedood. Dit was de eerste officiële aanwij zing, dat de opstandige beweging van Noord-Celebes zich thans heeft uitge breid tot het zuidelijke deel van dit eiland. m Twee beelden uit de stad Algiers, waar ojn. een comité van openbare veiligheid voor geheel Algerië is gevormd. De bovenste foto geeft een beeld van de eerste vergadering van dit comité. Aan het hoofd van de tafel (links op de foto zien we van voor naar achter: dr. Sid Cara, voorzitter; Jacques Soustelle; generaal Raoul Salan, generaal Jacques Massu en de heer Delbeque, vice-voorzitter. De onderste foto geeft een beeld van de plechtigheid in de grote hal van het Gouvernementsgebouw te Algiers, tijdens welke een krans werd gelegd aan de voet van het oorlogsgedenk teken. V.l.n.r. zien we hier na het leggen van de krans generaal Jouhax, een onbekend militair, generaal Massu, de heer Regrad, Jacques Soustelle, generaal Salan en dr. Sid Cara. Enige dagen geleden zijn de Amerikanen erin geslaagd de neuskegel van een „Jupiter"-raket, die de ruimte was ingeschoten, terug te vinden in de Atlantische Oceaan. Het opsporen werd vergemakkelijkt, doordat er in de kegel een klein zendertje zat, dat seinen uitzond. Op de foto zien we de kegel, die aan boord van een Ameri- kaans schip wordt gehesen. Terwijl de fransen zich tij dens de Pinksterdagen schijnbaar weinig van de politieke toestand aan trokken en hun Pinkster-uitstapjes maakten alsof er niets aan de hand was, ontwikkelde de situatie zich desalniettemin snel in een richting, welke niet bepaald gunstig genoemd kan worden voor de regering-Pflim lin. Het voornaamste feit was de 0 „putsch" op Corsica, waar in na volging van Algerië eveneens een „comité du salut public" werd in gesteld, dat zich achter De Gaulle schaarde en zich tegen de regering verklaarde. Ook andere delen van het Franse koloniale rijk dreigen zich af te scheuren. Tegenover deze dreiging werd het geroep om De Gaulle steeds sterker. Het alternatief lijkt te luiden: De Gaulle of totale ontbinding van Frankrijk. Maar aan het optreden van De Gaulle zit meer vast dan alleen maar het risico of de „sterke man" van het republikeinse Frankrijk een dic tatuur zal maken. Er zit een zeer reële burgeroorlog aan vast, waar van de staking, welke voor vandaag door de communisten is afgekondigd, een voorptoefje is. Tot nu toe zijn het alleen nog maar de communisten, maar straks komen de andere vak bonden ook. De toestand is op het ogenblik nog uiterst verward, maar één ding lijkt zeker: de kansen van De Gaulle stijgen met de dag. De generaal is gisteren in Parijs geweest en men verwachtte, dat er nu spijkers met koppen geslagen zouden worden. Maar vanmorgen is hij weer weg gegaan naar zijn landgoed in Colom bey. Wilde hij eerst afwachten wat de Nationale Vergadering vandaag doen zal? Vandaag komt Frankrijks volks vertegenwoordiging bijeen om Pflim lins voorstel tot grondwetswijziging te behandelen, een voorstel, waar aan de regering haar lot heeft op gehangen. Wordt het verworpen, dan gaat Pflimlin heen. Wil men dat? Wil men De Gaulle daar als kabinetsformateur toelaten met uitzonderlijke bevoegdheden? Of laat men Pflimlin liever door vechten tegen de wassende vloed van „comité's du salut public?" En wat wil De Gaulle zelf? Wil hy aan de macht komen door relle tjes van het gepeupel of voortgedre ven door officieren van leger en vloot? En als hij aan de macht is, wat wil hij doen? De Gaulle zelf zwijgt als een Sphynx, maar men hoort het kraken in Frankrijk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Zwak ke wind. Weinig verandering in temperatuur. 28 Mei zon op 04.30; onder 20.44; maan op 15.15; onder 02.04. Hoogwaterstanden 28 Mei v.m. 11.n.m. 11.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onweer 27 C. onbew. 27 licht bew. 20 licht bew. 20 zwaar bew. 15 licht bew. 15 zwaar bew. 16 zwaar bew. 15 regen 16 zwaar bew. 17 zwaar bew. 17 regenbui 21 zwaar bew. 21 regenbui 28 zwaar bew. 20 half bew. 23 zwaar bew. 19 zwaar bew. 19 onweer 23 onbew. 29 half bew. 29 geheel bew. 30 niet ontv. licht bew. 19»,, zwaar bew. 26 zwaar bew. 24 Korreltje Er is slechts één geneesmiddel te gen de euvelen, die de pas verworven vrijheid tengevolge heeft, en dat ge neesmiddel is: vrijheid. Macaulay.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1