Freek Homan,Sassenheim, ontving Koninklijke onderscheiding Nieuwe taak voor de Zusters van Lietde Liefdewerk niet alleen in ons land, maar ook in de missie 55-jarig huwelijksfeest van echtpaar Hoogenboom-v.d.Meer Verstekelingen werden naar indoreslê teruggestuurd ZATERDAG 24 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Scholen aan Leken Het Hoofdbestuur van de Zusters van Liefde in Tilburg heeft zoals reeds is medegedeeld - in overleg met het episcopaat besloten per 1 september aanstaande een groot aantal door le den van de Congregatie geleide scho len over te dragen aan leken, althans zich terug te trekken van deze inrich tingen. In totaal zullen daardoor ruim 80 zusters vrijkomen voor andere werkzaamheden in de Congregatie, op nieuwe terreinen van de Caritas, niet alleen in ons land, maar ook in de missiegebieden. Deze heroriëntatie leefde sinds lang onder de leden van de Congre gatie zelf. Met 3840 zusters over 4 werelddelen, zijn de zusters van Lief de één der grootste congregaties. Van de 98 huizen zijn er niet minder dan 71 in Nederland gevestigd. Onderwijs, opvoeding van de jeugd en de ziekenverpleging, van ouds Liefdewerken van de Congregatie van de Zusters van Tilburg, zullen zeker niet worden losgelaten, men kan in verband met overdracht aan leken van een aantal scholen slechts spre ken van een vrijmaken van religieu zen, die thans in het onderwijs werk zaam zijn, om deze voor nieuwe ini tiatieven in te zetten. Speciaal de bij zondere vormen bij de drie peilers in het werk der Congregatie, heeft het hoofdbestuur op het oog met daar naast maatschappelijke arbeid, aan sluitend aan het contact met de scho len. Tilburg, Leiden en Leende. In Tilburg verlaten de zusters scholen, in Leiden het lyceum voor meisjes „Agneslyceum", 3 lagere scho len 5 kleuterscholen en in Leende 3 scholen. Reeds treft men in de plaatsen, waar de Zusters van Liefde het on derwijs in lekenhanden zullen geven, volop voorbereidingen om de over dracht zo sopel mogelijk te doen ver lopen. Eerste zorg is het aantrekken van leraren, onderwijzers en onder wijzeressen om de zusters te vervan gen. Splitsing in provincialaten. Het hoofdbestuur van de Zusters van Liefde, dat onlangs in kapittel- vergadering opnieuw is benoemd, wil trachten de zusters nóg beter voor te bereiden op haar zware en verant woordelijke werk, in dienst van de Caritas. Het enigszins teruglopende aantal roepingen in de Congregatie kan dam wellicht volledige compen satie vinden in opvoering van de „kwaliteit" van de leden Zo wordt de noviciaatsopleiding van één jaar gebracht op twee jaren. In de pas aangevangen nieuwe be stuursperiode van zes jaren, zal bo vendien de Congregatie worden ge splitst in provincialaten. In Indonesië, met 3 huizen, is men reeds begonnen met de opbouw van een noviciaat voor de opleiding van eigen inlandse zusters. Ditzelfde geldt ook voor de Verenigde Staten van Noord-Ameri- ka, waar de Zusters van Liefde 9 hui zen bezitten. In voorbereiding is mo menteel de stichting van een eigen noviciaat voor de 6 huizen in België. Het internationale karakter van deze Congregatie komt ook sterker dan ooit tot uitdrukking in het novi ciaat in Tilburg, waarin niet minder dan 6 nationaliteiten vertegenwoor digd zijn. Naast de Nederlandse, de Duitse, Belgische, Surinaamse en Arubaanse en Engelse. Bijzondere vormen. Voor wat betreft het onderwijs, als Caritas-taak van de Tilburgse Con- PRONONCE voor uw LINNENUITZET Leiden Oegstgeest Breestraat 65 Geversstraat 41 Tel 21800 Tel 23917 gregatie, denkt men aan de bijzonde re vormen, zoals onderwijs aan b.l.o.- kinderen, doofstomme kinderen, a- sociale kinderen en- blinde. Vanuit al deze scholen wacht er het hierbij aansluitende werk onder de jeugd en in gezinnen, op maatschap pelijk gebied dus. Voogdij en bejaardenzorg. In het voogdij-werk is men doende met verdieping in dit gespecialiseerde werk. Het geldt hier de huizen „Groe- nesteijn" in Den Haag „Nazareth" in Bier gped, al goed..! Gaat U dairheen waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Heineken's bier! Want bier goed, ii goed: waar ze zulk bier serveren moet alles even prima zijn. Ook Uw vrouw wil er wel eens helemaal uit zijn - dus neem haar eens gezellig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met de onderscheiding op deur of raam: Heineken! bereiding en omvat de bouw van een sanatorium voor t.b.c.-lijders en scho lencomplex. Al de instituten vallen ten deel aan het bisdom Umtali in Zuid-Rhodesia. In Suriname is een nieuwe stich ting in voorbereiding in Lo»mbe, een plaats, gelegen in het gebied van het Brokopondo-project. Het betreft hier een ziekenhuis en school, bestemd voor de daar werkende Bosnegers. De oude kern van „Caritas". Al deze nieuwe maatregelen, „aan passing" van het werk san eigentijdse vormen en noden van ónze tijd, ko men voort uit een zoeken naar de oude kern van wat de Caritas is. Ca ritas, zoals die ten tijde van de op richting van Congregaties met na me na het herstel van de Hiërarchie in ons land werd verstaan, bete kende onder meer onderwijs en zie kenverpleging, zoals de Zusters van Liefde die, in al die jaren met zoveel zorg en toewijding voor de minstbe deelden hebben verricht. De Caritas van die tijd is nu verlegd naar wat men noemt de „sociale rechtvaardig heid' Nieuwe dringende problemen zijn naar voren gekomen or wij noemden hiervan het werk onder de bejaarden en de jeugdzorg, met daarnaast de missie. Intern doet zich ook een vernieu wing voor namelijk in de bestuurs wijze, de leefwijze en de werkwijze. De leden van de Congregatie worden reeds, méér dan tot op heden het ge val was, betrokken in het bestuur. Voor wat de leefwijze aangaat is de aanpassing aan eigentijdse vormen b.v. ge^ onden in het toestaan van meer familiebezoek, het instellen van een jaarlijkse vacantiedag en de mo gelijkheid van een persoonlijk mee leven, van de leden der Congregatie Venlo, alsmede huizen in Helmond en b« iamiliegebeurtenissen. Den Bosch. De Zusters van Liefde hebben vele verdiensten verworven bij de oplei ding van onderwijzeressen en kunnen op grote ervaring bogen op dit vlak. In ons land bezitten zij 3 kweekscho len, terwijl het buurland België er één telt. Ook in Padang op Sumatra (Indonesië) is een door de Tilburgse zusters geleide school voor opleiding van leerkrachten. In het kader van de missie-gedach te, die sterker dan ooi', in de belang stelling van de Wereldkerk staat en ook bij de Zusters van Liefde in Til burg weerklank heeft gevonden, heeft het Hoofdbestuur onlangs een kweek school in Zuid-Rhodesia geopend, in de plaats Shiduku. Een arbeidsterrein, dat eerst na de oorlog pas een diepere belangstelling heeft gewonnen en waarop de Zusters van Liefde zich hebben ingezet, is het werk vóór en onder de bejaarden. De bejaardentehuizen, die overal uit de grond verrijzen, vragen om ge schoolde krachten In Amsterdam is er een tehuis voor bejaarden „Sint Jacob", waarvan een opleiding is ver bonden voor zusters er. leken. Een bijzonderheid is verder de ka deropleiding aan „Sint Jacob" tevens verbonden. In Arnhem bezitten de Zusters „Insula Dei". Het Hoofdbestuur. Het hoofdbestuur van de Zusters van Liefde, zoals het thans is samen gesteld, kan men zien als de weer spiegeling van de aanpassing, zoals wij die hierboven mochten uiteenzet ten: Moeder Huberte, algemeen over ste; moeder Antonia, vicares: moeder Bathasarina (speciaal belast met het werk voor de ziekénhuizen en bejaar denzorg); moeder Josephina (lager onderwijs), moeder Agnes, van ge boorte Engelse (missie); moeder dra. Mediatrix (Middelbaar Onderwijs, kweekscholen en Ulo) en moeder Jo hanna (sociale werken). De beide laatste zusters zijn de twee leden die het Hoofdbestuur van 5 op 7 personen heeft gebracht. Missie. De laatste jaren is het missiewerk aanzienlijk uitgebreid. In Indonesië kwam er de missiestatie op het eiland Nias, voor de Sumatraanse kust, bij, Afrika werd een stichting voor op leiding tot Inlandse onderwijzeressen gevestigd, alsmede één ziekenhuis plus verpleegsters-opleiding waarover de zusters de leiding hebben aan vaard. Een derde stichting is in voor- juwelierspleet V. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie) En daar de handtekening En daar staat dan de handtekening van de heer A. Post uit Alphen a. d. Rijn, welke hem ruim zes- De heer Frederik Corn. Homan,.Bij dorpstraat 15 te Sassenheim is in dienst getreden bij de firma Frylink 19 april 1918. Hij is diis 40 jaar in trouwe dienst. Namens H. M. de Koningin reikte burgemeester Jhr. .Mr. R. Sandberg van Boelens de eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau, in zilver, uit. Dit vond plaats des avonds voor het diner van de jaar lijkse uitgaansdag van de firma in ho tel-restaurant De Nachtegaal te Lisse. De burgemeester wees op de verdien ste van de heer Homan voor de firma en dat het een eer is deze versierse len te mogen dragen. Hierna sprak de heer N. Frylink de jubliaris toe, wees op de verdienste van de heer Homan en zijn leidende functie bij de firma, betrok tevens mevr. Homan in deze feestelijke ge beurtenis en overhandigde de jubila ris een televisietoestel namens de fir ma. Namens het land- en kantoorperso neel sprak de heer P. v. d. Sleet de jubilaris toe en schetste de heer Ho man als een prettig en aangenaam collega en „medestrijder" voor de fir ma en overhandigde hem namens het gehele personeel een televisietafel met kleed alsmede een prachtige bak met planten. Kennelijk ontroerd dankte de jubi laris voor deze huldeblijken. Deze uitreiking werd besloten met het zin gen van het eerste couplet van het Wilhelmus. Het feest van de uitgaansdag werd tot laat in de avond voortgezet. Med. dienst 'Waargenomen door; dr. G. van Raay, Sassenheim, telef. 7777. Wij hebben de laatste tijd al enige malen de schijnwerper mogen richten een gouden echtpaar ter plaatse. Met nog groter genoegen gaan wij thans een stapje verder en mogen nu een 55-jarig echtpaar in het zonnetje zetten. Woensdag 28 mei a.s. zal het echt paar Petrus Hoogenboom en Cornelia MH Mlvan der Meer dit feest met grote luis- tigdüizencT gulden "rijkerter gaan vieren. Zij zullen zich dan maakte: Men zag gister-1 van hun woning Zuid-Einde 114 naar avond natuurlijk niets dan vrolijke gezichten in „Zo- merzorg" aan de Stations weg te Leiden. Vrolijke gezichten van de heer A. Post uit Alphen a. d. Rijn en zijn vrouw, vrolijke gezichten ook van de uit- delers van de gewonnen toto-prijs van 60.011, welk bedrag de heer Heusden bij ontsten- tenis van de heer Mar- Kele tens namens de KNVB aan de gelukkige winnaar kon uitreiken. hotel „De Vier Heemskinderen" be geven, waar zij met hun kinderen, kleinkinderen en verdere familie on getwijfeld een genoeglijke dag zullen beleven. Zowel bruid als bruidegom zijn beiden, niettegenstaande hun ho ge leeftijd, nog zeer kras. Bruidegom Piet Hoogenboom mag dan 81 jaar oud zijn, toch stapt hij nog rustig op de fiets en maakte en- weken geleden zelfs nog een fietstochtje naar Langeraar voor een familiebezoek. Als racechte tuinder helpt hij zo nu en dan nog graag mee op het tuindersbedrijf van zijn zoons. Vanzelfsprekend is dit liefhebberij- werk, want gelukkig is dit werken nu geen noodzaak meer. De bruid mag dan iets jonger zijn zij telt nog maar 77 lentes zij doet dan ook beslist nog niet onder voor haar echtgenoot. Bereddert nog graag zelf haar huishoudentje en laat niet graag iets aan het jonge nage slacht over. Een nageslacht, dat er overigens mag zijn, want het huwe lijk werd gezegend met 13 kinderen, waarvan 2 geëmigreerd zjjn naar Australië. Het ronde getal van deren, hebben de stamboom wel heel breed doen uitgroeien. En al zal het in deze 55 jaren ook hier altijd geen rozengeur en maneschijn geweest zijn, dan mag men nu toch wel als men dit bruidspaar nog tezamen naar de kerk ziet stappen, vaststellen, dat zij een gezegende oude dag beleven. Natuurlijk beginnen zij ook deze dag met een H. Mis uit dankbaarheid, waarna het dit bruidspaar op de feestdag zelve beslist niet aan belang stelling "al ontbreken. Advies gevraagd Bedrijfspensioenen waardevast Staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn hei\: aan de S.E.R. de vraag voorgelegd, of maatregelen kunnen en moeten worden genomen, om de uit keringen der bedrijfspensioenfondsen waardevast te maken en zo ja, of hier een taak voor de overheid ligt. Onge twijfeld staat dit thans aan de S.E.R. gevraagde at vies in verband met de discussie in de Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waarbij met het oog op de grote ontwikkeling der be drijfspensioenfondsen (29 zijn er reeds verplicht gesteld en 24 niet-verplicht gestelde werken er al) de vraag aan de orde is gesteld, of deze pensioen voorzieningen evenals met 't A.O.W. pensioen het geval is geheel of al thans voor een deel waardevast zou- kleinkin- den kunnen worden gemaakt. Affaire in AmmerstoL Spaarbank was niet ingeschreven De economische politierechter te Rotterdam, mr. P. Hazendonk, heeft gisteren de directeur van de stich ting Ammerstolsche Spaarbank, de 60-jarige accountant D. E. H. te Gou da, en de commissarissen van deze spaarbank, de 68-jarige J. C. B. en de 61-jarige P. P. K., beiden te Am- merstol, veroordeeld tot een boete van tien gulden of vier dagen hechte nis, omdat zij verzuimd hebben de stichting in te schrijven bij de Neder landse Spaarbankbond te Amersfoort. De Officier van Justitie, mr. A. Klein, had tegen de drie verdachten een boete van 251 of een maand hechtenis geëist. De directeur en de beide commis sarissen van de Ammerstolsche Spaar bank verklaarden niet bekend te zijn geweest met het feit, dat kredietin stellingen volgens de wet van 1952 moeten worden ingeschreven bij de Spaarbankbond. Inschrijving bij de Spaarbankbond zou hebben meegebracht, dat er wel controle op de Spaarbank geoefend zou zijn. De beide commissarissen stemden toe, dat ze inderdaad liever hadden gehad, dat dit was gebeurd. Enkele tienduizenden Indonesiërs hebben zich in Djakarta aangemeld en dagelijks komen er bij de Neder landse vertegenwoordiging aldaar nieuwe verzoeken binnen om in Ne derland te worden toegelaten. Onge veer vierduizend aanvragen liggen er bovendien in Den Haag te wachten voor verblijfsvergunningen. Velen kunnen echter niet wachten op een beslissing en zijn als verstekeling of als betalend passagier zonder visum op weg naar Nederland. In een verklaring van het ministerie van justitie welke ook over radio Ne derland wereldomroep is uitgezonden wordt thans gezegd, dat verstekelin gen voortaan terstond naar Indonesië zullen worden teruggestuurd. De meesten van deze verstekelin gen zijn z.g. „spijt-optanten", die er spijt van hebben, dat ze na de soeve reiniteitsoverdracht de Nederlandse nationaliteit hebben prijsgegeven en Indonesiër zijn geworden. Een ambtenaar van het ministerie van justitie merkte op, dat Nederland wellicht al deze mensen zou willen toelaten als het zelf niet zo klein was en zo'n grote bevolking had-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8