DE LEIDSE BIOSCOPEN Motie van B. en W. over grenswijziging door de raad gewijzigd overgenomen SCHUDEL'S CITROEN Argentijnen brachten duikboot tot zinken Luchtaanval op steden in N.Celebes ZATERDAG 24 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Gemeenteraad van Woubrugge OrtHer voorzitterschap van burge meerster J. C. van Wageningen kwam de raad van Woubrugge vrijdag avond voor de afwerking van een korte agenda bijeen. Nadat de voor zitter met enige welgemeendte woor den de heer Molena, de juist overle den wethouder van Koudekerk had herdacht, deelde hij ondermeer mede, dat G.S. het raadsbesluit hadden goedgekeurd, waarbij de boerderij van de heer De Koning voor 40.000 gulden werd aangekocht. Door een nieuwe regeling bij de schoolartsen- dienst zullen de gemeentelijke bij dragen vanaf 1 september iets wor den verhoogd. Hierna kwam een door b. en w. op gestelde motie ter tafel, waarin ver- schillnde argumenten naar voren wer den gebracht tegen de koninklijke beslissing, waarbij de voorgestelde grenswijziging met de gemeente Al phen aan den Rijn werd afgewezen. Deze argumenten hielden onder meer in: Dat dit voorstel tot grenswijziging reeds voor 1918, toen de huidige ge meente Alphen tot stand kwam, reeds ter kennis was gebracht zij het in beperkte vorm; dat deze kwestie reeds twee gene raties lang een levendige aangele genheid is gebleven; dat een groot deel van het omstre den gebied een enclave vormt, slechts via de gemeente Woubrugge te be reiken; dat de bestuurskracht van een ge meente sterk wordt beïnvloed door inwonertal en uitgestrektheid van gebied, hetgeen reeds het geval is hier door de hangende grenswijziging met de gemeente Alkemade. Dat bij deze laatste procedure de aanvaarde argumenten in niet minde re mate gelden bij de gestelde sug gesties met betrekking tot Alphen. Dat tenslotte in de genomen be slissing een aanwijzing kan worden gezien voor een verlies niet alleen van bestuurskracht, doch ook van gemeentelijke zelfstandigheid, gezien de ligging in het centrum van randstad Holland, hetgeen reeds werd ondervonden bij de zeer beper kende bepalingen t.o.v. het breidingsplan. Als eerste spreker vroeg de heer Venhuizen zich af, wat b. en w. met deze motie uiteindelijk denken te be reiken. Vooral het laatste, argument in deze motie, waarbij de gemeen telijke zelfstandigheid ter sprake wordt gebracht, achtte spreker ge vaarlijk. Men kan dit beter niet aan roeren, men dient dit of te schrappen of in andere vorm op te stellen. De voorzitter kon deze vrees niet delen, waarop de heer Den Hertog een critisdhe beschouwing gaf over de in de Alphense raad tegen dit raadsbesluit aangevoerde argumen ten. Wij wensen beslist geen Alphens grondgebied te annexeren, dit is sterk overdreven. Uit het feit, dat de bur gemeester van Alphen niet afwist van een gemis aan straatverlichting in dit gebied, blijkt voldoende, hoe weinig men zich daar aan deze uithoek ge legen liet ldggen. De betrokken in woners voelen zich in' Woubrugge thuis, deze mensen horen bij ons, het is hun recht hier ingedeeld te wor den. In geval van nood b.v. mag de plaatselijke BB daar niet ingrijpen! Spreker wenste de motie nog meer uit te breiden met nog krachtiger ar gumenten. Het gaat beslist niet om de grond, doch om de inwoners. Zijn voorstel echter, om het oorspronke lijke voorstel tot grenswijziging als nog weer kenbaar te maken, vond niet voldoende ondersteuning. Nadat de heren Boon en Venhuizen nogmaals hadden aangedrongen, om de laatste alinea van de motie weg te laten, werd de verdere bespreking op voorstel van wethouder Bank ver schoven naar de besloten zitting. De speeltuin. Vervolgens kwam een voorstel ter sprake, een bedrag van 1400 gulden beschikbaar te stellen voor een om heining. aan te brengen rond een kin derspeeltuin, die door de speeltuin vereniging Woubrugge wordt aange legd op het braak liggend terrein achter de Dokter Lothlaan. R0EL0FARENDSVEEN Feest van de arbeid door K.A.B- gevierd. Bij gelegenheid van de viering van het Feest van de Arbeid door de K.A.B. werd door de geeste lijk adviseur pater U. Houtsma in de kerk van dé parochie „Maria Presen tatie" een avondmis opgedragen. On der deze H. Mis had de gebruikelijke zegening van de werktuigen plaats. De aanwezigen zongen de vaste ge zangen in deze volkszangmis. Dat de belangstelling van K.A.B.-zijde wel wat groter gekund had, bleek wel in de buitenkerkelijke bijeenkomst in café J. Heemskerk. De zorgen van het K.A.B.-bestuur aan het gezamen lijk ontbijt besteed hadden waren ook wel een grotere opkomst waard geweest. Voorz. N. A. J. Rietbroek sprak hierbij een kort welkomst woord, inzonder tot kapelaan Th. van Veen. die een inleiding hield over „De Bijbel is een interessant boek" Spr. is van mening, dat zeer weinig katholieken in het bezit van een bij bel zullen zijn, alsook dat door zeer weinigen weieens in de bijbel gele zen wordt. „De H. Schrift niet ken nen is Christus niet kennen". Daar om sprak spr. de wens uit, dat velen tot aanschaffing zullen overgaan. Voorz. Rietbroek bracht hierna spr. dank voor zijn leerzame woor den. NIEUWE-WETERING Geslaagd. De heer Wim Klerks slaagde te 's-Gravenhage voor het vakdiploma Beroepsgoederenvervoer langs de weg. Uit de aanwezige tekening bleek, dat het oude rosarium een deel zal worden van de speelplaats der Open bare school terwijl ook de kleuter school van Volksonderwijs een kleine speelplaats krijgt. Verschillende raadsleden achtten de voorgestelde omheining, bestaande uit een beuken haag risico loopt, grotendeels verloren matig, terwijl de te planten beuken haag risico loopt grotendeels verloren te gaan, gezien de tijd van het iaar De heer Venhuizen achtte het terrein goed geschikt voor voetbalveld voor de oudere jeugd. Nadat nog verschil lende suggesties hierover naar vo ren waren gebracht, ging de raad uit eindelijk met het voorstel accocrd, al zal de haag dan ook later worden geplant. De voorzitter dieelde nog mede, dat met de bouw van drie maal vier wo ningwetwoningen een aanvang is ge maakt. Het heiwerk zal na Pinkste ren in Hoogmade beginnen. Bij de rondvraag informeerde de heer Venhuizen nog naar een schade regeling voor het wegdek op de Vicr- ambachtsweg, dat door zware zand- auto's, bestemd voor de Heerenweg, nogal te lijden heeft. De voorzitter antwoordde, dat de Prov. Waterstaat dit al met de aannemer heeft gere geld. Na de besloten zitting werd de ver gadering heropend en nam de raad met alg. stemmen de voorgeste'de motie aan, welker echter enigszins gewijzigd zal worden overeenkomst;g het gesprokene in de openbare ver- gadering. Doktersdienst. Zaterdagmiddag en beide Pinksterdagen: dr. J. Noot er K 1729—104. HA2ERSW0UDE Zustersdienst le en 2e Pinkster dag: Zr Hoogvliet Kom van Aai weg 7, Leiderdorp, Tel. K 1710—24909. LEIDERDORP Zustersdienst le en 2e Pinkster dag: Zr Hoogvliet, Kom van Aai weg 7, Leiderdorp, Tel. K 171024909. ZWAMMERDAM Medische dienst Eerste Pink sterdag G. J. Bremer, Nieuwkoop; Tweede Pinksterdag K. Gill, Zwam- merdam. Tito niet naar Warschau De Zuidslavische regering heeft vrijdag bekend gemaakt, dat presi dent Tito zijn voorgenomen officiële bezoek aan Polen heeft afgezegd. De Poolse regering, zo wordt in de verklaring gezegd, is het met de Zuidslavische regering eens, dat het „onder de huidige omstandigheden" beter is het bezoek „tot een later tijdstip" uit te stellen. Tito werd woensdag of donderdag a.s. in de Poolse hoofdstad verwacht. Volgens welingelichte kringen te Belgrado zou hem daar en enthousiast welkom ten deel zijn gevallen. Dit zou in Moskou kunnen worden be schouwd als een anti-Russische de monstratie, waardoor de Poolse re gering in een moeilijk parket zou komen te verkeren. Raketten op non- actief Het Amerikaanse leger heeft aan gekondigd dat werkzaamheden aan nikè Ajax orojectielen in afwachting van een onderzoek naar het ongeluk op de basis Leonardo zijn gestaakt. Het ongeluk gebeurde toen be paalde veranderingen werden aan gebracht. „Op andere basissen zijn bij honderden projectielen van het type Nikè-Ajax veranderingen aan gebracht zonder ongelukken", zo deelde een woordvoerder van het le ger in Washington mede. Britse duikboot beschoten Een niet-géïdentificeerd vliegtuig heeft ten noorden van Australië de Britse duikboot „Aurochs" met ma chinegeweren beschoten. Dit heeft het vaartuig zaterdag aan het mari nehoofdkwartier te Sydney gemeld. Het bericht luidde: „Aangevallen door niet-geïdentificee.d tweemoto- rig vliegtuig! DookNam geen vergeldingsactie.... Geen slachtof fers". De 1.120 ton metende .Aurochs", die bij de Australische marine is ge detacheerd, keerde terug uit Manilla, waar hij had deelgenomen aan oefe ningen van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie. De bemanning telt normaal zestig leden. Waarschijnlijk een Rus Argentijnse torpedobootjagers heb ben in de Golf van Nuevo, voor de Argentijnse kust, vier dieptebom aanvallen uitgevoerd op een onbe kend gebleven onderzeeboot. Aange nomen wordt dat de betrokken on derzeeboot zwaar werd beschadigd of tot zinl.en werd gebracht, want na de aanvallen verspreidde zich een grote olievlek op het water. Dit heeft de Argentijnse president Frondizi gisteren op een inderhaast te Buenos Aires bijeen] conferentie meegedeel Uit Londen en Washington is ver nomen dat het hier geen Britse of Amerikaanse onderzeeër betrof. In Londen is men van mening, dat in dien een onderzeeboot uit een van de Westerse landen tot zinken was gebracht hiervan reeds officieel ken- zou zijn gegeven. Dit is echter niet gebeurd. Men is derhalve ge neigd te veronderstellen, dat de on derzeeboot, die door de Argentijnen werd aangevallen, afkomstig moet zijn geweest van achter het IJzeren Gordijn. Een snelle boot Frondizi zei dat de aanval gedaan werd op ,,een snelle onderzeeer. Dit wijst er volgens vlootdeskundigen zo goed als zeker op, dat het een Rus sische duikboot was, omdat alleen de Sowjets een operationele vloot van onderzeeërs met grote snelheid be zitten. Naar president Frondizi meedeelde ontdekten de torpedobootjagers tij dens een oefening met hun „geruis peilers" de onder water varende on derzeeboot binnen de territoriale wateren van Argentinië. De torpedobootjagers voerden na herhaalde poging om te komen tot de voorgeschreven uitwisseling van identificatieseinen, achtereenvolgens vier dieptebom-aanvallen uit. Tijdens een van de aanvallen werd een periscoop waargenomen. aanvallen werd een olie- Casino: „Jet Pilot", simpel ver taald door: straaljage.J iloot, is een titel, welke de bioscoopganger pers pectieven opent in vele geheimen van de hedendaagse straalvliegerij En men krijgt inderdaad razendsnelle jagers te zien, ultra-moderne jistru- menten en nonchalante, jongensach tige, doch gedisciplineerde Amerika nen. Het verhaal zelf echter is zo on geloofwaardig, dat een glimlach de hele film door niet van ons gezicht is verdwenen. Het begint op een besneeuwde Amerikaanse basis, waar een vrouwe lijke Russische vliegerofficier landt, die in de verste verte niets Russisch heeft, maar alles van een pin-up-girl. Deze weelderige bezoekster is, naar men ons wil laten geloven, een ge vaarlijke en gewiekste Sowjet- spionne. Terwille van de mooie tech- nicolorkleuren wordt de basiscom mandant, in dit geval de heroïke en vierkante John Wayne, verliefd op het, charmante Russinnetje, dat alle fijne kneepjes van het spionagevak blijkt te kennen. Hij trouwt zelfs met haar en de superieuren van de commandant, allemaal jofele jongens onder elkaar, achten voor John nog maar één weg open om zichzelf te rehabiliteren voor het feit, ^at hij een spionne heeft gehuwd: spioneien in Rusland. dat doet er niet toe. De vier slacht offers, die hij voor zijn laatste mani. pulaties had uitgezocht, trachten op alle manieren zich van hem te ont doen, maar dat lukt maar heel slecht totdat de politie hem inrekent en in de gevangenis zet. Dan worden alle pogingen van de zijde der slachtof fers aangewend, om hem uit de ge vangenis te halen. En het lukt na tuurlijk ook. Met een luchtschip wordt hij ontvoerdnaar Zuid- Amerika, maar onderweg doet hij een deur open en duikt in zee. Men is hem kwijt en een nieuw fantas tisch plan is ten uitvoer gebracht. Alles bijeen een luchtige kluchtige geschiedenis van de Arthur Rank- combinatie. Een film gekeurd voor 14 jaar. Rex „De vlucht van Captain Blood" is een avonturenfilm welke ons verplaatst naar de eilanden van de West. Kapitein Blood was inder daad een avonturier, maar nu tracht hij een ordelijk leven te gaan beij ginnen. In deze goede voornemens wordt hij evenwel gehinderd door autoriteiten, die nog een appeltje met hem te schillen hebben. Hij wordt gearresteerd en op een schip gezet. Maar een voormalig zeerover moet men nooit op een schip zetten j o v. en zo is het dan ook niet te verwon- Rl deren dat de mannetjes van de ka- "r pitein hem bevrijden. Een en ander onder grote_ spanning van de toe waar alles vanzelfsprekend erg pri mitief is, en John slaat een beetje aan het verkennen De vrouwe1 yke spion volgt tenslotte de stem van haar hart en vliegt met haar man mee terug naar Amerika, waar je van die beeldige pyjama's kunt koper. Wie graag het gieren van straal jagers hoort kan zijn hart ophalen. Toegang 14 jaar. Luxor: Pat Boone Speelt in de film „April love" en dat zal voor velen een aansporing zijn om in de komen de dagen naar Luxor te spoeden, waar het idool van de jeugd or.s van het witte doek toezingt. Pat Boone heeft een aardige zang stem, en het is een verademing hem te horen na alle voorhistorische en historische geluiden, die tot nu toe door de microfoon geknepen werden Pat Boone zingt leuk, maar het is geen acteur. De regisseur heeft dit ook ingezien en daarom heeft hij hem maar een zwijgzaam karakter gege ven. Hij heeft ook een verhaaltje ge- schouwers. Toegang 14 jaar. Trianon: In „De droom van een bakvis" is Romy Schneider die bak vis, doch de hoofdpersoon, waar alles Burgerlijke Stand G«b.: Hendrik Jolhannes Gerardus zn. v. G. H. J. M. Liebeton en A. G. Gerritsen; Johannes Antonius Petrus zn v. P. Meeuwissen en P. A. Lyten; Wilhelmus Johannes zn v. W. van Noort en S. Piket; Monique Agnes Henriëtte dr v. K. W. J. M. Paterse en W. C. van Seggelen; Frida dr v. B. H. Hoop en J. Vernes; Johannes Jacob zn v. A. Bregman en A. Sloot weg; Johanna Maria dr. v. A. Breg- man en A. Slootweg; Thomas Ran dolph zn v. W. H. Gerlach en M. M. 4 - L. H. Oldekop; Hauke Maria Augusta I dr- v. H. Backer (Jnkhr) en H. M. Cool; Arie zn v. G. Hoek en J. Guijt. hoge speeltechnische eisen stelt. Het-I is een echt show-verhaaltje. Er ge beurt bijzonder weinig in. Een jonge man komt helpen op de paardenfarm van zijn oofn. Hij zet het bedryf weer op poten en wordt verliefd op een knap buurmeisje. Ky wint een dra verij en dan is het tijd voor een blijde laatste kus. Maar het gaat om Pat en daar krijgen de liefhebbers hun deel van mee. Het is een film die iedereen kan gaan zien. Lido In Londen loopt Nigel Dennis rond, een heerschap, dat door een schandaalblaadje er'op uit is zijn slachtoffers geld af te persen, anders wordt het artikel gepubliceerd. In feite zien we niets van publicatie, evenmin, dat ook maar één keer chantagegeld wordt betaald. Maar 3 jaar, echtgeno- Daele, Overl.: H. de Vos, te v. P. Voorwinden; R. van 3 jaar, zoon. Ondertr.: A. Bekooy en C. H. Bree- develd; J. J. C. Geul en C. Marree; E. K. Ligtenberg en J. B. van Grie ken; R. van der Zwan en A. van Poelgeest; A. Keijzer en M. de Tom be; G. G. Terpstra en C. J. Brons geest; A. A. van Ingen en A. Nieu- wen'burg; T. Kamminga en Z. van der Wal; N. de Bes en H. S. de Gunst; J. van der Meij en G. van Leeuwen; G. Stoof en J. M. van Royen; P. M. W. van Loe en C. M. Warmerdam; N. J. P. van Berge Henegouwen en H. B. J. Vermeulen; G. M. I. Wahl- ström en M. Kamibier; L. Luisman en W. A. Jurgens; C. E. Flaiman en om draait, is zij in deze film niet Hetgeen niet wil zeggen, dat zij een onbelangrijke rol speelt, want zij was het toch maar, die zó gecharmeerd was van haar klatergouden oom, de circusdirecteur, dat zij het muffe en strenge ouderlijke huis ontvluchtte om met het circus mee te reizen en triomfen te vieren. Natuurlijk komt het zover niet, want het leven van circus-artiste is nu eenmaal een hard en vermoeiend leven en dat zich de oom, die eens het zwarte schaap van de familie was, ook wel in. Maar het meisje ziet het pas in, als zij in de woonwagen van haar oom in slaap is gevallen en 'n akelige droom heeft gehad. Dan vlucht zij maar weer m de armen van haar verloofde, waar het veiliger is. Deze Duitse film, waarin vooral Lilli Palmer naar voren treedt met het inmiddels populair geworden lied „O mein Papa", is een film zonder problemen, vlot en amusant, een uitermate geschikt voor een geze A uitje met de Pinksterdagen. Voor alle leeftijden. Z0ETERW0UDE RAADSSTUKKEN De raad dezer gemeente vergadert op donderdag 29 mei n.m. half acht. De agenda omvat o.m. voorstellen van b. en w. om in beroep in te stellen tegen het besluit van Ged. Staten inzake het niet goedkeuren van het uitbreidingsplan Watertje Oost; tot toepassing van artikel 36, 4e lid, van de woningwet voor de Hoge Rijndijk; tot het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaf fing van meubelen en ontwikkelings materialen voor de r.k. kleuterschool Hoge Rijndijk; behandeling van het verzoek van het r.k. kerkbestuur Zuidbuurt betreffende het maken van een brug over de Zuidbuurtse watering, waarvan de beslissing in de vorige vergadering werd aangehou den; verzoek van het r.k. schoolbe stuur Zuidbuurt om medewerking ingevolge art. 72 van de L.O.-wet tot het maken van een toegangsbrugge tje voor de r.k. meisjesschool; voor stel van b. en w. tot aankoop van grond en water in verband met de verbetering van de Zuidbuurtseweg vanaf de kerk tot aan de Geerbrug; voorstel tot het bouwen van acht garage boxen; voorstel betreffende salarismaatregelen voor het lager en middelbaar gemeentepersoneel; voor stel tot het verlenen van een sub sidie aan het comité vakantiebezig heden; voorstel tot het beschikbaar stellen van een bedrag per leerling voor tractatie van de a.s. oranjefees ten; voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 113.000 bij de n.v. Bank van Nederl. Gemeenten. Uitbreidingsplan Watertje Oost". Ged. Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan het plan Watertje Oost. De stedebouwkundig adviseur van Stad en Landschap adviseert in beroep te gaan bij de Kroon. B. en w. menen, dat moeilijk kan worden berust in deze beschikking. Voor de huisvesting van eigen ingezetenen is vlek ontdekt. Daarna is tot donder dagmiddag door de jagers nog naar de onderzeeboot gezocht, maar deze werd niet meer ontdekt. De Sowjet-ambasade in Buenos Aires wilde gisteren geen commen taar leveren op het incident. Volgens kringen van het Argentijn se ministerie van marine schijnt het thans wel haast vast te staan, dat de onderzeeboot van Russische nationali teit was. Te Buenos Aires wordt verband ge legd tussen die incident en de uit wijzing van de Russische marine-at taché Alexander Morosof, die op 1 juli 1956 Argentinië moest verlaten. Naar verluidt was de attaché op he terdaad betrapt toen hij voor vijfdui zend dollar een stuk, betreffende de tactiek van de Amerikaanse onder zeeërs, wilde kopen. Dit stuk had de Argentijnse marine gekregen met het oog op de opleiding van Argentijnse officieren. Een treffen bij Solok De Indonesische luchtmacht heeft vrijdag een grote luchtaanval gedaan op sleden van de opstandelingen in Noord-Celebes. Vliegtuigen van Dja karta vielen vijf luchtbasissen, de stad Menado en de haven Menado aan. Een aantal vliegtuigen, schepen en voertuigen van de opstandelingen zou zijn vernield. De opstandelingen boven verzet met luchtafweergeschut, maar de regeringsvliegtuigen keer den veilig op hun basis terug, aldus deelde radio Djakarta mee. Volgens berichten uit Djakarta hebben regeringstroepen op Zuid- Celebes twee mannen aangehouden, die door de tegenregering als minis ters werden benoemd. Het is echter niet bekend of zij hun benoemingen ooit hebben aangenomen. Het waren luitenant-kolonel Saleh Lahade en Mochtar Lintang respectievelijk be noemd tot minister van Voorlicht'ng en van Onderwijszaken. Zij werden in hun woningen in het dorp Pekae gearresteerd. „Vrijwilligers" Nationalistisch-China heeft ver klaard, dat het tot represailles tegen de Chinese communisten zal over gaan als deze „vrijwilligers" naar Indonesië zouden zenden. De lucht macht van Formosa zou in zo n geval van plan zijn, communistisch-Chine- se troepenschepen op weg naar In donesië te bombarderen. De guerilla op Sumatra Volgens een onbekend radiosta tion der Indonesische opstandelingen heeft bij Solok, zestig kilometer van Padang, een treffen plaats gehad tussen regeringstroepen en guerilla's der opstandelingen. De regerings troepen leden zware verliezen, aldus de radio-uitzending op vrijdagavond. GEEN AANVAL OP N.-GÜINEA De minister-president van Indone sië Djoeanda, heeft met nadruk ge zegd, dat Indonesië geen oorlog zal ontketenen om Nederland Nieuw- Guinea te veroveren. Djoeanda zei dat, nadat bekend was geworden, dat Indonesië voor ruim een half mil joen dollar aan Amerikaanse wapens zou krijgen. Djoeanda zei verder nog, dat In donesië zal proberen nog meer straal vliegtuigen aan te kopen om zyn veiligheid te verzekeren. Nog geen rust in Libanon Veertien dagen duurt dé opstand in de Libanon nu al en nog steeds is er geen kans op een oplossing van de moeilijkheden. Ook vrijdag ontploften in de hoofdstad Beiroet enkele tijd bommen. Er waren ditmaal geen slachtoffers. Vooraanstaande zakenlieden en in dustriëlen proberen thans te bemid delen tussen de rebellen en de rege ring. Zij vrezen bij een voortduren van de crisus een grote economische ramp. In de noordelijke havenstad Tripo lis wordt nog altijd flink gevochten tussen rebellen en regeringstroepen. Radio Damascus heeft gisteren vrij willigers opgeroepen om zich aan de zijde van de opstandelingen ir. de Libanon te scharen. Nog geen breuk met Nasser Dé Libanese minister van buiten landse zaken Malik heeft vrijdag nog eens in scherpe bewoordingen de infiltratie van Syriërs en Egyp- tenaren in zyn land gehekeld. Wii hebben alle bewijzen dat de landen van de Verenigde Arabische repu bliek achter deze inmenging staan, zei hij. Libanon heeft, zoals gemeld, hier een klacht over ingediend by de Veiligheidsraad. Wanneer wü om een bijeenkomst van de raad zullen vra gen kan ik nog niet zeggen, aldus Malik, dat zal helemaal afhangen van de houding der Arabische Liga. Libanon heeft ook de liga gevraagd zich met de interventie van de Ver enigde Arabische republiek bezig te houden. Als de liga de kwestie tot een oplossing brengt zullen wH de klacht bij de Veiligheidsraad intre*- ken, zei Malik, waarmee hij dus een definitieve breuk met de republiek van Nasser wil proberen te voorko men. het noodzakelijk, dat de beschikking wordt verkregen over grond. De mi nimale in de bebouwde kom nog aan wezige bouwmogelykheid dient op zeer korte termijn te worden aan gevuld ten behoeve van de zeer vele woningzoekenden, die al lang soms zelfs zeer lang wachten op een toe wijzing. Bij het vervaardigen van het plan en de verstrekking van de opdracht daartoe heeft de woonfunctie van deze gemeente voor de Leidse agglo meratie maar zeer zijdelings een rol gespeeld. De opdracht was een plan te vervaardigen ter verkrijging van bouwmogelijkheid, ter voorziening aan eigen behoefte van bouwgrond, zonder plannen van de provinciale planologische dienst te doorkruisen. De keus is gevallen op de ter reinen langs de Nieuweweg en ten oosten van het Watertje, omdat hier de minste bedrijfsgebouwen staan en de minste schade wordt toegebracht aan agrarische bedrijven. Waar ook naar bouwgronden gezocht wordt, steeds zullen de agrarische bedrijven getroffen worden, omdat alle gron den rond de dorpskern landbouw grond is. B. en w. adviseren dan ook van dit besluit in beroep te gaan. Jaarlijkse „Roode Kruis"-collecte. Van maandag, 26 mei tot 27 juni a.s. houdt het Nederlandse Roode Kruis te Zoeterwoude (Rijndijk) zijn jaar lijkse collecte-campagne. Het behoeft geen betoog, dat deze liefdadige in stelling voor elk van haar talrijke activiteiten veel geld nodig heeft. We mogen u daarom, namens het Roode Kruis verzoeken: „Helpt helpen". Bouwverbod. Ged. Staten heb ben een uitbreidingsplan vastgesteld, dat de bebouwing regelt tussen Oude Rijn en de Rijksstraatweg vanaf de grens van Hazerswoude tot aan de Bruggestraat en aan de andere zijde van de Rijksstraatweg vanaf Park Die Leithe ter diepte van ongeveer 150 meter in de aanliggende polders tot aan de grens van Hazerswoude. Dit plan is thans ter goedkeuring ingezonden aan de Kroon en zal naar verwacht wordt binnenkort de ver eiste goedkeuring verkrijgen. In verband met de met de gemeen te Leiden aangegane overeenkomst tot stichting van een Industrieschap voor een gebied grenzend aan en voor een deel zelfs begrepen in het onderhavige plan, moet dit plan we derom worden herzien. Tegelijkertijd zal ook een revisie moeten worden ontworpen voor het uitbreidingsplan Park Die Leithe, omvattend Park Die Leithe, de gronden tussen de Besjes laan en de grens met de gemeente Leiden ter diepte van pl.m. 200 m. en de gronden tussen de Brugge straat en de noordgrens van Pension Ruimzicht. Teneinde te voorkomen, dat gedu rende de tyd, die deze herziening zal duren, bouwactiviteiten zullen wor den ondernomen, die de gewenste ontwikkeling van deze gebieden in de weg staan, komt het noodzakelijk voor, voor de voornoemde gebieden met uitzondering van het gebied tus sen Meerburgerwatering, Park Die Leithe en de Bruggestraat, een bouw verbod af te kondigen. Ook zal in dit bouwverbod worden betrokken het geplande industriegebied, uitge breid over de Ommedykseweg tot aan de grens van de gemeente Ha zerswoude met als westelijke grens de spoorbaan LeidenWoerden. Toegangsbrug Meisjesschool. Het bestuur van de r.k. meisjesschool Zuidbuurt verzoekt gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen ter bestrijding van de kosten verbonden aan de uitvoering van zijn besluit tot het maken van een toegangsbrug over de Zuidbuurtsewatering voor de meisjesschool. Naar aanleiding hier van delen b. en w. mede, dat bij de bouw van de school en ook bij de latere aanbouw van de school geen gelden zijn aangevraagd voor het maken van een toegangsbrug. Voor de toegang is steeds gebruik ge maakt van de bestaande brug van het r.k. kerkbestuur. Deze is thans echter in een minder soliede toestand en zal eerlang verdwijnen. In dat geval zou de school geheel versto ken zijn van een toegangsbrug. B. en w. stellen voor, de gevraagde me dewerking te verlenen. Aankoop grond voor Zuidbuurtse weg. Na overleg met de eigenaren hebben b. en w. de eigenaren van de grond liggende langs de Zuid buurtseweg vanaf de kerk tot aan de Geerbrug bereid gevonden de stroken grond voor 1 en het water om niet aan de gemeente te ver kopen. De totale oppervlakte is 2701 m-. en het water 542 m-. B. en w. stellen voor tot die koop over te gaan. Bouw garageboxen. De r.k. bouwvereniging verzoekt medewer king te verlenen door het verstrek ken van bouw en grondvoorschotten voor de bouw van 8 garageboxen in het uitbreidingsplan-Dorp. Op grond van de woningwet is dit niet moge lijk. Om deze bouw toch te kunnen uitvoeren, zal naar een andere mo gelijkheid moeten worden uitgezien, nl. dat de gemeente tracht een geld lening te sluiten tot een bedrag van 30.000 zijnde de bouwkosten van deze boxen. B. en w. betwijfelen of tegen het rentepercentage in de exploitatie-opzet aangehouden van geld zal kunnen worden aan getrokken. B. en w. stellen vo^r tot de bouw medewerking te verlenen en wel door Ged. Staten te verzoe ken te willen bevorderen, dat door de Bank van Ned. Gemeenten hier voor een geldlening van ƒ30.000, wordt aangeboden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7