Vier militairen verdronken toen hun boot kapseisde Toch 5% extra voor N.S.-personeel? Veldslag bij tankstation weekelykse CRonycke Min.-president Drees antwoordt Kroestsjel Zolen van Nederlandse legerschoenen laten los ZATERDAG 24 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT Overmoed op laatste dienstdag? Twee gewonden I A''w"1<!n Wo uit»«u.d. De in het water gevallen militairen Vier dienstplichtige militairen van konden zich door hun zware kleding het 41e genie-bataljon te Nunspeet moeilijk drijvende houden, zodat, on- zijn gisteravond om het leven geko men toen de boot waarin zij zaten kapseisde. Twee militairen, de 40-Ja- rige bootcommandant sergeant eerste klasse A. G. Arts uit 't Harde, en de dienstpUchtig soldaat A. W. van der Lee uit Oss raakten bewusteloos en werden naar het militair hospitaal in Arnhem vervoerd. Het levensgevaar is geweken. Het ongeluk gebeurde op de Oude Rijn bij Herwen en Aerdt in de Ach terhoek (volgens de Legervoorlich- tingsdienst) tijdens reparatiewerk zaamheden aan de baileybrug daar ter plaatsq. Het vaartuig is voor 15 personen bestemd. Aan boord bevon den zich tijdens het ongeval 19 man. De toedracht van het drama is nog niet duidelijk. De bootcommandant ligt met een shock in het ziekenhuis en kon nog niet gehoord worden. De Kon. Marechaussee heeft de zaak in onderzoek. De namen van de vier slachtoffers zijn: Ph. Leijdekkers, 's-Gravenhage; J. Hietveld, Vorden (Gld.): J. J. M. Guntlisbergen, 's-Hertogenbosch en K. Dekker uit 's-Gravenhage. Zij zijn alle vier 21 jaar. Volgens ooggetuigen zouden de mi litairen tegen zes uur met het werk aan de baileyburg opgehouden zijn om te gaan eten en in een boot naar de wal gevaren. Het vaartuig was een platte vlet, die voortbewogen moest worden met peddels. Een deel der inzittenden zou de boot opzettelijk aan het schommelen hebben gebracht waardoor enkele militairen te water geraakten en de boot door gewicht- verlies naar de andere kant omsloeg. Majoor-vlieger H. J. Folmer van de vliegbasis Leeuwarden van de Koninklijke Luchtmacht bemerkte gistermiddag tijdens de start van de door hem bestuurde Hawker „Hun- ter" straaljager van de vliegbasis Soesterberg, dat het toestel te weinig vaart had. Majoor Forlmer besloot daarom de opstijging af te breken; het vliegtuig had evenwel nog zoveel vaart dat het doorschoot en opgevan gen werd door een der daartoe aan gebrachte vangnetten. Het onderstel van de „Hunter" sneuvelde, de vlie ger kon ongedeerd het toestel ver laten. Op een kruispunt met de rijksweg nabij Winschoten is vrijdag een van een zijweg komende bromfietsberijd ster in botsing gekomen met een op die rijksweg rijdende scooter. De vrouw, de 53-jarige mevr. B. uit Oostwold, is enkele" tientallen meters meegesleurd en zeer ernstig gewond. In zorgwekkende toestand werd zij in het R. K. ziekenhuis te Winschoten opgenomen. Zij heeft o.a. 'n schedel- basisfractuur opgelopen. De scooter- berijder, de 19-jarige student W. A. uit Kassei (Did.) kreeg een hersen schudding. Zijn ctiopassagier,, de 28- jarige Spaanse student D. R. A. uit Madrid, liep onder meer een schedel- basisfractuur op. Zij zijn ook in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. In „De Nachtegaal" te Lisse hebben de hyacintenkwekers gisteren enige vakproblemen doorgesproken. Onder meer een vrij ernstig vraagstuk in verband met het stopzetten der pro- duktie van een belangrijk middel tegen het van de wortel gaan van hyacinten door de Shell en de kwes tie der reserveringen. Nadat alle aanwezigen staande de overleden voorzitter, de heer Jac. Th. de Vroomen, hadden herdacht, zei de vice-voorzitter, de heer G. v. d. Marei o.m. dat de gewassen er goed op staan, van zwartrand is nog niet veel bespeurd en dat houdt verband met het fraaie weer in juni 1957. Wel is er een enkel „grijs" plantje meer dan verleden jaar. De Shell heeft de produktie van C.P.B. gestaakt en dat heeft enige beroe ring gewekt in kringen van hyacin tenkwekers, daar dit een prima mid del is tegen het van de wortel gaan der hyacinten. Enkele vooraan staande vakgenoten zijn bij de Shell in Den Haag wezen praten. Het mid del kwam tot nu toe uit Amerika waar het ook gebruikt wordt door de tabakstelers. Die zijn echter over geschakeld op andere preparaten. De Shell Nederland wil het alleen gaan maken als men garanties heeft voor een behoorlijke afzet, anders begint men er niet aan, daar voor dit doel kostbare installaties in Pernis ge bouwd moeten worden. Men had weinig hoop dat het voor elkaar zal komen. Wat betreft de reservering: het staat nu vast, dat het Produktschap voor Siergewassen bereid is het bol- lenvak een heel wat gunstiger voor stel te doen. De voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur. jhr mr dr O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden zei, dat er met het oorspronkelijke besluit geen en kel recht der zijde van de vakgeno ten was en dat men moest reserve ren tot in het oneindige. Nu is het meer een stabilisatiefonds geworden, De heer v. d. Marei liet hierna nog een critisch geluid horen Lvjn. door het P.V.S. genomen besluiten. Hij meende dat daar door leden beslist moet worden over vakzaken, ter wijl deze mensen de porté van d zaak niet snappen omdat ze niet met beide benen in de praktijk staan. danks onmiddellijk toegesnelde hulp vier van hen verdronken. Drie slacht offers zouden vandaag afzwaaien. De officiële datum was een dag uitge steld omdat de „werkzaamheden nog niet voltooid waren." De Legervoorlichtingsdienst bericht nader: De boot, waarmee het ongeluk gebeurde, was een aanvalsboot, waar in volgens de voorschriften niet meer dan vijftien man mogen zijn, name lijk twaalf zwaar bepakte infanteris ten en drie bemanningsleden. Ook met 22 opvarenden kan de boot ech ter onder gunstige omstandigheden nog veilig varen. Het water was gisteren stil, zodat normaal niet van bijzonder risico ge sproken zou kunnen worden. Voor zover nu te overzien is zijn de militairen echter, toen zij van het werk terugkeerden naar het op de oever gelegen bivak, in een overmoe dige stemming met de boot gaan schommelen. De groep -"aartoe de omgekomenen behoorden zal 31 mei met klein verlof gaan in afwachting van groot verlof. Het verslag over de gang van zaken in het nationale park de Hoge Veluwe gedurende 1957 gewaagt van een financieel gunstige periode hoe wel de de weersomstandigheden veel te wensen overlieten. Het aantal bezoekers bleek hoger dan ooit tevoren, nameljjk 385.710 tegen 363.913 in 1956. Het Sint Hubertgilde, dat zich ook in 1957 wederom belastte met het regeneratieafschot van het grofwild, bemachtigde veelal de dieren die hiervoor in aanmerking kwamen. De Vereniging van KLM-vliegers houdt onder haar leden een referen dum over de resultaten van de be middeling door de voorzitters van de drie werkgevers- en de drie werk- mersorganisaties. GEEN GEMEENTERAADSVERKIEZING WERVERSHOOF In de gemeente Wervershoof in Noord-Holland zullen op 28 mei geen raadsverkiezingen worden gehouden. Er is op die dag van de kandidaat stelling namelijk slechts een lijst in gediend, opgesteld door de KVP-afde- lingen van Wervershoof, Onderdijk en Zwaagdijk. De lijst vermeldt een voldoend aantal kandidaten. De minister van Binnenlandse za ken, mr A. A. M. Struycken zou tot de conclusie gekomen zijn, dat loons verhoging van pis. 5% voor het spoorwegpersoneel, voor de rijks- en gemeenteambtenaren geen reëel aan grijpingspunt biedt op een nieuwe loonclaim, omdat de ambtenarensa larissen door de laatste 3%-verho ging per 1 april j.L nog iets gunsti ger zijn komen te liggen dan een 5%-verhoging voor de N.S.-employé's, aldus meldt De Telegraaf. Daardoor is er een gerede kans, dat de 3% loonsverhoging voor het NB.-personeel zal worden opgevoerd tot ongeveer 5%. Nader beraad heeft er namelijk toe geleid, dat de regering ernstig over weegt, alsnog boven de drie procent een aantal loon correcties aan te brengen, in de vorm van een ver hoogde toelage voor onregelmatige Aanhanger schoot los: meisje dood, drie gewonden Gistermiddag heeft een aanhang wagen, die op de Viaductweg te Maastricht was losgeslagen van een vrachtauto van een circus, vier kin deren gegrepen, van wie drie uit het gezin Gerardu, wonende aan de Bur gemeester Bauduinstraat te Maas tricht Een 13-jarlg meisje werd op slag gedood, haar 10-jarig zusje en haar 6-jarig broertje werden gewond. Het 19-jarige meisje Breisach, wonen- Lenculenstraat in Maastricht, werd ernstig gewond. Waarschijnlijk is de aanhangwagen i volle vaart losgeslagen op de plaats waar de Viaductweg wordt ge kruist door een fabrieksspoorlijn. Hier bevindt zich een knik in de weg, ten gevolge waarvan de passerende auto's een behoorlijke schok krijgen. Vermoedelijk is de koppeling tussen vracht- en aanhangwagen door deze schok losgeraakt De stuurloze aanhangwagen is toen op de linkerkant van de weg gaan slingeren, heeft eerst de drie kinde ren Gerardu, die per fiets van school naar huis gingen, gegTepen en ver volgens het andere meisje, die aan de andere kant van de weg reed. De aanhangwagen is tenslotte tot stilstand gekomen tegen een karretje met bloemen. De bestuurder van de vrachtwagen kreeg bij het aanschouwen van de ramp een zenuwinzinking. Verbreding wegvak Amsterdam-Half weg Nu de tramlijn tussen Haarlem en Amsterdam is opgeheven, is de Rijks waterstaat van plan, de rijksweg tus sen deze beide steden te verbeteven. Zij wil de negen meter brede hoofd verharding van het traject Amster damHalfweg op dertien meter bren gen. Aan de noordzijde van die weg zou dan een gedeeltelijk doorlopende parkeerberm komen, en gedeeltelijk losse parkeerplaatsen. Ook de weg- verlichting op dit weggedeelte zou aan de nieuwste eisen worden aange past. ARRESTATIE IN VERBAND MET BRAND Het onderzoek dat de rijkspolitie te Twello instelt naar de oorzaak van de ontploffing en de brand waardoor gisternacht een villa te Twello in de as is gelegd is aanleiding geweest tot de arrestatie van de 33-jarige heer L. uit Utrecht. De heer L. heeft de villa kortgele den gekocht en huis plus inventaris verzekerd voor bedrag dat vele ma len hoger was dan de koopsom. Tot de arrestatie werd gistermiddag overgegaan; de arrestant is ingesloten te Twello. diensten, verricht in de meeste func ties by de N.S. Het principe van deze onregelma tigheidstoeslag is, dat een verhoogde financiële tegemoetkoming zal wor den gegeven aan hen, die a. Regelmatige werktijden hebben in de vroege ochtend, late avond of nacht. b. Rooster werktijden verrichten nl. die diensten, die i.v.m. het wisselend karakter ervan worden opgenomen in een afzonderlijk dienstrooster. c. Ongeregelde werktijden verrich. ten, waarvan niet van te voren kan worden vastgesteld op welk tijdstip zij zullen aanvangen of eindigen. De hoogte van de toeslag zal be dragen: 1. Op werkdagen tussen 6 en 8 uur v.m. 20 pet. 2. Op de eerste vijf werkdagen tus sen 18 en 22 uur en op zaterdagen tussen 13 en 22 uur eveneens 20 pet. 3. Op zondagen en erkende feest dagen 40 pet. Deze 20 dan wel 40 pet. zullen worden berekend van het bruto-uur- loon. IJzeren staat gaf doorstag Het tankstation tussen Linschoten en Woerden was gistermiddag het terrein van heftige tonelen. Er werd geschoten en ijzeren staven en gum mistokken werden kwistig gehan teerd. Dat alles ging om vier lieden, afkomstig uit een woonwagenkamp bij Den Haag, die met een oude wa gen waren komen aanzetten en om een rijksdaalder benzine hadden ge vraagd. Ze wilden betalen met enke le Oostduitse marken, waarvoor ze ƒ100wilden hebben. In het tankstationsgebouwtje stond toevallig de postcommandant van de Linschotense rijkspolitie die zag, dat een van de mannen nogal onvasi op de benen stond. Deze man wilde op een gegeven moment, juist toen er over de weg verkeer naderde,, deze weg oversteken en de commandant haastte zich om de man zijn leven te redden. De beschonkene verzette zich echter heftig tegen de politie man en een van de andere mannen sloot zich bij het gevecht aan. Men wist de politieman zijn gummistok te ontrukken en ging daarmee de post commandant te lijf. De twee anderen bedreigden in middels met een mes de pompbe diende, die zich niet liet overbluffen en de belegeraars van de postcom mandant met een ijzeren staaf be sprong. zodat hij ontzet werd. Drie van de vier konden meteen worden overmeesterd. De vierde ontvluchtte doch werd even later bewusteloos langs de weg gevonden. Allen zijn ingesloten te Utrecht. Prins Bernhard naar Nederland Prins Bernhard is vrijdagavond per vliegtuig uit New York vertrok ken, na een officieel bezoek aan Ca nada en de Ver. Staten. Op het New Yorkse vliegveld Idle- wild zei de prins tegen verslaggevers, zeer genoten te hebben van zijn reis waarvan het hoogtepunt de bezoeken aan vliegtuigfabrieken geweest wa ren. EUROPA VISSERIJ IS WELVAART EN GELUK, WANHOOP EN ARMOEDE. Een gigantische voorraadschuur van vlees en vet is de zee. De zee waar zonder dat de mens hier be hoeft te zaaien of te ploegen voor miljoen m guldens aan waardevolle levensmiddelen voorhanden zyn. Voedingsmiddelen aanwezig in de visrjjkdom van de zee, zo groot is de ze rijkdom dat de wereld ca. 20.000 div. vissoorten kent, van deze dui zendtallen leven er echter maar 500 600 in de wateren rond W.-Europa; waarvan dan maar weer ca. 100 soor ten „bruikbaar" zijn voor de mens 100 Van de 20.000 is waarlijk niet niet veel, maar toch, welk een over vloed leveren deze .100 soorten aan Europa op. In onze grafriek geven wij de jaar lijkse visproduktie van Europese lan den weer, uitgedrukt in aangevoerde vis in miljoenen kilo's. Een en ander naar het laatst bekende algemene cij fer (1956). Noorwegen is Europa's visser no. 1, want jaarlijks voert dit land ca. 2130 miljoen kilo vis aan. van deze totale hoeveelheid wórdt ca 64 gevormd door de haringvisserij, gevolgd door Nederland met 47 De totale hoe veelheid aangevoerde vis van Neder land staat echter in geen verhouding tot de grote produktie van vis door de Noorse vissers. De Europese vissers zijn op grote schaal ter haringvangst gevaren, want de haring is wel een van de belang rijkste visbronnen van Europa. Deze vis komt tot op diepten van 200 m. voor en de vanggebieden verschuiven zich in de loop van het jaar. De hoofdvangtyd, hoewel er ook in de andere maanden wordt gevist, is voor de haring van juli tot december. Vis no. 2 is de kabeljauw, die wel 1 weiio. i V JO uu. 4 A3 Raucijauw, uic wei In samenwerking met de districts- 1,5 m. lang kan worden en 25 tot 30 recherche te Apeldoorn wordt het kilo zwaar. Samen met de haring ne- onderzoek nog verder voortgezet. 1 men de beide vissoorten zo ongeveer 40 van de wereldvisproduktie in, waarin W.-Europa dan weer een aan deel van ca. 25 heeft. Dat de kleine haring zulk een belangrijke plaats in de visserjj inneemt wordt duidelijk als wij horen dat naast het feit dat deze vis een ware „vetfabriek" is, de haring ook nog in dergelijke grote hoeveelheden voorkomt dat men soms 50.000 ton haring op een plaats kan vangen. Toch is de haring soms plotseling van vroegere rijke gebieden verdwe- den en het is mede door deze vreem de gedragingen dat de geschiedenis steden en volksgroepen kent die de ir vloed ondergingen van de reislust der haringen. Welvaart en geluk, wanhoop en armoede; ziehier de woorden waarmede men de geschie denis van de visserij zou kunnen be schrijven. Bergen in Noorwegen werd door de haring de rijkste stad van het land en ook weer de armste. Dit niet 1 x maar 4 xl Ook de geschiedenis van Göteborg in Zweden kent de in vloed van de haring. Zo groot zijn ook de belangen van de visserij dat hele landen voor hun bestaan practisch af hankelijk zijn van de visserij, voor LJsland b.v. is de haring inkomen no. 1. Natuurlijk heeft de visserij ook problemen en deze zijn zelfs niet ge ring. Een van de zwaarste vraagstuk ken voor de Europese visserij is het feit van de „overbevolkte" Noord zee, m.a.w. er zijn zoveel vissers dat men in eikaars vaarwater dreigt te geraken. Ook de veroudering van de schepen is vaak een probleem voor div. landen. Laat ons, zo aan het begin van het grote avontuur, echter liever niet over de problemen van de visserij praten; maar laat ons terugzien op de grote betekenis van de visserij voor de wereld. Daarom wensen wij hier van harte „Behouden vaart en goede vangst". 't Cn was dees weeck niet veel gedaen met nieuws uyt ons contreyen. X So weynigh isser waer ick een verhaeltjen uyt kan breyen. Geen gouden paeren en geen lint, geen ongeluck of moord: 't en is voor eenen cronyqueur echt niet soo als het hoort. Vergaed'ringh hier, byeencomst daer, het leeven gaet syn ganghe; maer moet het menschdom eyg'lyck niet van 't leeven meer verlanghen? 's Was Heemelvaert, met als van ouds een weertjen sonder son; het dauwtrappen dat gingh niet door voor wie thuysblyven kon. De haeringhvloot toogh weer ter jacht op 't nieuwe seebancket en syn in storm en teeghenweer de netten uytgeset. Al steeck ick voor een haeringhkie myn handen in het vuur: twee gulden voor soo'n soute visch dat isser myn te duur. Geluckigh dat ons LEYDEN myn wat helept uyt de nood, want anders wasset heelemael in mynen pot de dood. Twee cnaepen van de K.A.J. die quaemen van soo veer uyt 't heete land van Africae. S'ontfinghen hier veel eer voor watse daer twee jaeren langh gedaen voor t missiewerek. Die cnaepen brachten in practyck de sendingh van de Kerck. Habraken Frans, en Lagerberg die setten ons beschaemd, die deeden wat de jonghens van de K.A.J. betaemt: te wereken tot Gods èer en loff met hert en hoofd en hand. Sy trocken van de pappot heen naer 't verre nickerland. Seght niet het was uyt aevontuur of sucht daernaer alleen; het was veeleer uyt liefdewerek dat sy daer trocken heen. Wel leeser, lieve leeseres, dat wasset voor ditmael. Ick weet het, seght U nou maer nix, armoedigh was 't verhael. Maer waer nu eenmael deese tyd so weynigh en geschiedt: Uw cronyqueur deed argh syn best, verand'ren kan hy 't niet. Geluckigh is de weeck voorby, een nieuwe breeckt weer aen. U heyt er toch wel aen gedacht dat we voor Pinckster staen? Twee schoone volle daeghen langh geen wereken en geen leesen. Duymt U voor myn, ick duym voor U dat 't sonneschyn magh weesen. WILLEM VAN HORSTENDAEL v De tekst van het anwoord van mi nister-president Drees op de brief van de heer Kroestsjef, overhan digd op 13 mei, luidt: „Mijnheer de minister-president", By uw schrijven van 4 april j.l. heeft u mij in kennis gesteld van het besluit van uw regering om proeven met kernwapens van elke soort met ingang van 31 maart j.l. stop te zet ten. Aan dit besluit werd de mede deling verbonden, dat, indien andere regeringen zouden voortgaan met het nemen van proeven met kern wapens, de Sow jetregering zich de vrijheid voorbehoudt tot hervatting van haar eigen proefexplosies. In zoverre uit bovenstaande de bereidheid der Sow jetregering mag worden afgeleid om mede te werken aan een beëindiging der bewape ningswedloop, heeft de Nederlandse regering met genoegen van dit be. sluit kennis genomen. Naar het oordeel der regering is voor een oplossing van het vraagstuk der proefexplosies een internationale regeling vereist, welke tevens voor ziet in doeltreffende controlemaat regelen. Voorstellen voor een derge lijke regeling zijn reeds eerder door een aantal regeringen, waaronder die van Nederland, in de Verenigde Na ties aanhangig gemaakt, doch deze zijri door de regering der USSR niet aanvaard. De regering is van oordeel, dat het vraagstuk der proefexplosies teza men met andere ontwapeningspro blemen, in beschouwing ware te ne men in een eventuele topconferentie. Met gevoelens van verschuldigde hoogachting". NEDERLANDS ARTS HELPT ZUID-AFRIKAANTJE. De 9-jarige Ben Stapersma, een Zuid-Afrikaanse jongen van Neder landse afkomst, is vrijdag per vlieg tuig uit Johannesburg naar Neder land vertrokken, in de hoop dat een ingreep van een bekende Neder landse chirurg hem van twee klomp voeten zal afhelpen. Ben's vader is 32 jaar geleden uit Nederland naar Durban getrokken. Men heeft in Zuid-Afrika vergeefs gepoogd de jongen van zijn euvel af te helpen. Ben Stapersma zal in Utrecht door de orthopedische chirurg dr E. H. la Chapelle worden behandeld. Hij wordt in het academisch ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Daar Ben's vader geen vermogend man is, zul len er geen kosten aan de behande ling zijn verbonden. Na helmen en gasmaskers Afwijkende samenstelling Sinds de invoering van de zoge naamde „Amerikaanse Korealaarsjes" als schoeisel in het Nederlandse leger is de rekening voor schoenrepara ties sterk opgelopen. Aan de hand van het grote aantal reparaties wor den op het ogenblik rapporten ooge steld over de constructie, de samen stelling en de kwaliteit van de nieuwe Nederlandse legerschoen. Bij de onderdelen, die deze schoe nen dragen, klaagt men steen en been over de kwaliteit er van. Sinds enige tijd is de schoenreparatie van het leger weer gecentraliseerd en daardoor komen de fouriers handen tekort bij de verzending van de auto ladingen kapotte schoenen. In afwijking van het Amerikaanse voorbeeld worden de zolen van het Nederlandse schoeisel niet geplakt maar gestikt. Er ontstond daardoor een uitste kende rand, die vaak reeds na enkele weken gaat afbrokkelen. Daarbij komt dat het bovenleer water door lat, terwijl het geheel niet goed ven tileert. Alle parate troepen en de „herha- lers" zijn thans van de betreffende laarsjes voorzien, 't Gaat hier om een partij van 150.000 paar. Op last van de minister van oorlog, Stat, mag het Directoraat Materieel Landmacht, na de „helmaffaire" en dt zaak van de ondeugdelijke gasmaskers via de Le gervoorlichtingsdienst geen inlich tingen meer verstrekken. De minister is van mening, dat het onderzoek van de parlementaire commissie-Koersen naar het aankoopbeleid van de D.M.L. geen informaties aan de pers toelaat. Of hier sprakt is van een ondeskun dige bestelling dan wel van een fa bricage, die niet aan de eisen vol doet, is nog niet met zekerheid vast te stellen. Wel is gebleken, dat de schoenindustrie niet hetzelfde zool leer, noch dezelfde zooiconstructie heeft aangewend als die, waarmee het schoeisel was vervaardigd, dat beproefd door het korps Commando troepen uitstekend bruikbaar werd bevonden. Het schijnt, dat de makeli.i van de verschillende fabrieken nogal uiteenloopt. De fabricage is opgedragen aan vijf schoenfabrieken t.w. drie Nederland se, een Duitse en een Belgische. De omvang van de schade is nog niet bij benadering te schatten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10