kiest de ^Wzijde, kiest de ^fflnige RANG Het spiekende Inbreker maakte verlanglijstje op voor juwelierszaak Natu-raLax Gemeentel, verkeersvoorzieningen moeten drofiteren v. opbrengst motor-wegverkeer Leen 't Hart naar Ierland Verschil tomatenprijs veroorzaak te luchtbrug Rotterdam-Londen Uitspraak in kort geding „Renate Leonhardt" VRIJDAG 23 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 S)IUUUXIUUL> SUÜJLIUlSlSÜlSl 8 8 8 8 8 8^»»»» OdOltBflflflQflflOQflQflQQoaQQOOQOoüoooooo o ng RANG, ccn product van dc Kinefabrickcn S° amnrr»11> B mrrawiTiTm-w 1111 btb^tb-btbtbtbtb a b 8 8 8 8ittb nutii mTrmTe-yfyyyyy» m btb'bb hiui rrmrri 111 fin m (Advertentie). Yerseke had niet aan inbraak gedacht en zette zichzelf op de wachtlijst In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in de goud- en zilverwinkel van de firma Grimm te Yerseke. Men Is aan de achterzijde van het huis door een opengeschoven raam naar binnen geklommen en weer verdwenen met medeneming van een partij gouden ringen en sie raden ter waarde van ongeveer 7.000,—. De politie ontving aanwij zingen, die in de richting van St. Willibrord leidden en heeft daarop een inwoner van deze plaats aange houden. Deze ontkende aanvankelijk echter, iets met de inbraak uitstaande te hebben. Het rustige Zuidbevelandse dorp Yerseke verkeerde gistermorgen in grote opschudding, doordat inbre kers hun slag hadden geslagen in de juwelierswinkel van de fa. Grimm aan de Langeviele. Gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen ter waarde van ruim f 7000,waren meegeno men en tevens ledigden de inbrekers de kassa. De zilveren voorwerpen, die min der waarde hebben, lieten zij onaan geroerd in de vitrines achter. De diefstal werd ontdekt, toen de vrouw van de juwelier 's morgens de melk boer wilde betalen, doch de kassa leeg vond. Niemand in het door en door eer lijke Yerseke had ook maar ooit ge dacht, dat in die gemeente zou wor den ingebroken. Met uitzondering dan van één man, die vorige week aan zijn vrouw en zijn moeder ver telde, dat er vast en zeker zou wor- (Advertentie) Van Nelle bestellen! Alleen de dure haring is gevangen „Nieuwe" onbetaalbaar De eerste Hollandse Nieuwe heeft gistermorgen in alle vroegte op de Scheveningse afslag zulk een onge hoord hoge prijzen gemaakt dat nog maar enkele haringstalletjes het zeebanket langs de straat aan de man hebben kunnen brengen.' Liefheb bers hebben er gisteren 1,25 tot 1 75 voor moeten neertellen. De ruim 34 kantjes haring, die de Scheveningse jager Sigurda woens dagavond-laat in Scheveningen aan voerde, brachten in totaal 44.720 gulden op. Dat betekent een gemid delde prijs van bijna dertienhonderd gulden per kantje. Zulke prijzen zijn sinds 1945 niet meer voorgekomen. Het beste kantje, inhoudende on geveer duizend kleine haringen, bracht gistermorgen 1501 gulden op. Het goedkoopste kantje, met onge veer achthonderd grote haringen, ging van de hand voor 910 gulden. Het vorig jaar werd de eerste Hol landse Nieuwe geveild voor prijzen, die varieerden van 650 tot 900 gul den per kantje. den ingebroken by de juwelier, die een paar huizen verder woont. Het was de kruidenier Jasperse, die bij zijn moeder in de zaak werkt en tij dens zijn werkzaamheden had gezien, dat een onbekende man op verdachte wijze in de étalage stond te snuffe len en ijverig aantekeningen maakte. De kruidenier vertrouwde het niet en noteerde voor alle zekerheid het nummer van de auto, waarmee de onbekende man was gekomen. De vrouwen lachten hem om zyn achterdocht uit. Doch toen de inbraak 's morgens bekend werd, was het de beurt aan de kruidenier om te lachen en triomfantelijk kon hij het nummer van de door hem gesignaleerde wa gen aan de politie overhandigen. Het was toen voor de politie een koud kunstje de eigenaar van de auto, de straatmaker J. W. uit St. Willi- brord in Noord-Brabant te arresteren. De man werd overgebracht naar Yerseke en daar ingesloten. De buit was echter niet te vinden en de man ontkende aanvankelijk. Doch voor het aangevoerde bewijsmateriaal, dat me de in de ju weiiers winkel werd verza meld, moest hij door de knieën gaan. Hij bekende de diefstal en wees even eens de bergplaats in zyn woning aan, waar de goederen waren ver stopt Hoewel het voor de politie vast staat, dat hij een of meer handlan gers moet hebben gehad, blijft hij dit ten stelligste ontkennen. 13de Eeuwfeest van St. Willibrordus Wijzigingen in het K.R.O.-programma Het KRO-programma van dinsdag 27 mei ondergaat in de ochtenduren verschillende wijzigingen, in verband met de uitzending van een Pontificale Hoogmis in de Basiliek van Echter- nach, bij gelegenheid van het 13e eeuwfeest van de geboorte van St. Willibrordus. Deze hoogmis wordt in de Basiliek van Echternach (Luxemburg) opge dragen door Z.H.Exc. mgr. J. B. Al- frink, aartsbisschop van Utrecht. Afwijkend van hetgeen in de omroep bladen staat vermeld wordt het KRO- programma nu als volgt: Dinsdag 27 mei: Hilversum I: 7.10 Grammofoonmuziek. 7.40 (gez. pr.) Nieuwsberichten. 7.55 Inleiding op de Hoogmis. 8.00 Pontificale Hoogmis. 9.00 Grammofoonmuziek. 9.10 Moeders wil is wet etc. als aangekondigd. Ook het avondprogramma onder gaat een kleine wijziging. Niet in de „Echorubriek" maar aan sluitend op de uitvoering van de „Zauberflöte", dus omstreeks 22.45 u., wordt een speciale reportage uitge zonden van de Springprocessie te Echternach en de eeuwfeestviering. Het „Avondgebed" zal hierdoor ver vallen. CHINESE KARDINAAL OP MARIA-CONGRES TE NIJMEGEN Kardinaal Tien S.V.D., de verban nen aartsbisschop van Peking, zal aanwezig zijn op het Nationaal Ma- riacongres dat van 1113 juli te Nij megen wordt gehouden. Kardinaal Tien, de eerste Chinese priester, die tot het kardinalaat werd verheven (1946), was een der eerste priesters die uit China werd ver bannen. Hardnekkige verstopping? Geen gewoon Isteermiddel I Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan functioneren. Ook bij- ionder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon 60 tabletten fversterkte werking) II. 1.35 (Advertentie) (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! Zware explosie en brand in Twello Villa geruïneerd Het dorp Twello werd hedennacht om kwart over een opgeschrikt door een hevige explosie. Algemeen dacht men, dat een of meer straaljagers wa ren neergestort. Het bleek echter een explosie te zijn in de aan de rijksweg slmnde villa „De Kolkhof". die met een in laaiende vlammen stond. De villa brandde zowel van binnen als van buiten als een fakkel. De hoog oplaaiende vuurzee, bracht groot gevaar voor het aan de over zijde van de straatweg liggende res taurant „De Gelderse Boer". De Brandweer van Twello kon echter er ger voorkomen. De villa brandde to taal uit. De ontploffing schijnt ontstaan te zijn in een van de achtervertrekken op de eerste étage. Een groot gedeel te van de zijmuur werd weggeslagen Deuren van de villa werden over eer afstand van honderd meter terugge vonden. De villa was enige maanden terug volgens verklaring van de eige naar de heer E. L. te Breukelen voor 27.OÖ0 guldeij gekocht en, samen met inventaris, verzekerd voor 130.000 gulden. De villa was inmiddels op nieuw aangeboden. In de villa had donderdag nog een schilder werkzaamheden verricht. Hij is terstond van bed gelicht en ge hoord. Ook de eigenaar is door de politie gehoord. Het staat nog niet vast of de brand een gevolg is van de ontploffing of andersom. Heden morgen is de districtsrecherche en het brandpiket uit Arnhem gekomen voor het instellen van een nader on derzoek. Een Oud-burgemeester, die vrij liep, wou flirten met ieder partij-type, maar hij kreeg steeds de bons. Nu roept hij: Stem ons, V. V. D. die er altijd maar bijliep I JAARVERGADERING KNAC Uitgaven niet in verhouding tot inkomsten motorverkeer „Het afgelopen jaar is een zwaar verschillende overheden vorig jaar ten De stadsbeiaardier van Rotterdam, Delft, Leiden en Amersfoort, Leen 't Hart, zal binnenkort een reis naar Ierland maken om in het plaatsje Cobh deel te nemen aan het inter nationale carillon-festival. De heer 't Hart maakt deze reis op uitnodi ging van het ministerie van O. K. en W. De beiaardier zal vier concerten geven op de beiaard van de kathe draal te Cobh. Hij heeft ook een in vitatie ontvangen om in januari 1959 de beiaard van de kathedraal van Sao Paulo in Brazilië in gebruik te stellen. Boete voor vulleo van bloemenautoma t Het Haags gerechtshof heeft het vonnis bevestigd, dat de economische politierechter te Rotterdam velde over een 32-jarige bloemenhandelaar uit Rotterdam. De bloemenhandelaar was veroordeeld tot drie maal vijf gulden boete wegens een overtreding van de winkelsluitingswet, doordat hij een bloemenautomaat had bijge vuld. Verdachte verkocht door middel van een automaat ook op zondag bloemen. Zaterdags zette hij zes vaasjes met bloemen in de daartoe bestemde vakjes van de automaat. Bovendien plaatste hij nog eens zes vaasjes met bloemen in een reserve ruimte in de automaat, die niet van buitenaf zichtbaar was. Als de auto maat, van buiten gezien, was leeg- gekocht, verplaatste de bloemenver koper de vaasjes. Dat werd door het Openbaar Ministerie gezien als een overtreding van de winkelsluitings tijd, die het bijvullen van automaten r.a sluitingstijd verbiedt. De handelaar stelde daartegenover, dat het plaatsen van goederen in een automaat, geen bijvullen is. Hij legt zich niet bij de uitspraak van het gerechtshof neer en zal cas satie aantekenen om een principiële uitspraak van de Hoge Raad te krij gen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! jaar voor de automobilisten geweest. De praktijk leert immers, dat als tekorten zijn bij de overheid, de auto mobilist steeds weer als meest voor de hand liggende bron van inkom sten wordt aangewend, terwijl ander zijds de wegenaanleg herhaaldelijk tempovertragingen zijn beschoren en terwijl het de automobilist door al lerhande maatregelen alsmaar moei lijker wordt gemaakt. Dit heeft de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, vanmiddag gezegd op de jaar vergadering van de KNAC in het Kurhaus te Scheveningen. In zijn openingsrede besteedde de voorzitter in hoofdzaak aandacht aan drie punten: de wegenbouw, de maxi mumsnelheid en de verkeersafwikke ling in de grote steden. Aangaande de wegenbouw merkte hij op, dat ver snelling van het tempo, vooral op de knelpunten, in hoge mate gewenst is. Over de maximumsnelheid zei de heer Smits van Oyen, dat de KNAC ontstemd is over de uitvoering van dc desbetreffende bepalingen. Hij sprak zijn afkeuring uit over de „autovallen", die dé politie opzet vaak op die wegen, waar geen dui delijke aanwijzingen zijn. Over het verkeer in de grote steden merkte de voorzitter van de KNAC op, dat de steden voor het toenemende ver keer geschikt moeten worden ge maakt. Van de vele miljoenen, die het motorwegverkeer opbrengt, zul len naar zijn oordeel grote bedragen aan gemeentelijke verkeersvoorzienin gen ten goede moeten komen. Af sluiting van de stadscentra voor auto|s achtte de heer Smits van Oyen uit den boze. De bijzondere inkomsten, die de overheid in 1957 dank zij het motor wegverkeer heeft gehad, belopen een totaal van 525 miljoen gulden. In 1956 was dit 370 miljoen. In een jaar tijds was er dus een toeneming met ruim 40 procent. De uitgaven, die de 100 ton per dag Vrij scherp zijn de veilingnoterin gen voor tomaten te Rotterdam, Ber- kel en in het Westland plotseling ge daald. Dat heeft er gisteren een aan tal groentenexporteurs toe gebracht, grote partijen per vliegtuig naar Londen te verschepen, waar de prij zen in verband met de grote vraag, ook al met het oog op de beide Pink sterdagen, de prijzen de verwachting wekken, vrij constant aan de hoge kant te zullen blijven. Dit prijsverschil heeft een hele luchtbrug veroorzaakt tussen Lucht haven Rotterdam en Londen. De drukte begon gistermorgen om tien uur al en tot ver na middernacht is men op het vliegveld Zestienhoven in de weer gebleven om de aanvoer te verwerken. Air Despatch nam zestien vluchten (Advertentie) Van Nelle bestellen! De president van de Alkmaarse rechtbank, mr. A. D. van Regteren Altena, heeft de eis van het thans optredende bestuur van de coöpera tieve bergingsvereniging „Renate Leonhardt" (dat in kort geding ge- eist had, dat de heer Visser, waarvan het bestuur beweert dat hij geen be stuurslid van de vereniging meer is, de bescheiden en kasmiddelen van de vereniging zou overgeven) afgewe zen. De president was van oordeel dat de ingewikkelde materie, waarin het hoofdzakelijk ging om de vraag of de heer Visser enerzijds en het be stuur anderzijds al dan niet wettig gekozen is, zich niet leende voor een kort geding. Het staat, aldus de pre sident, allerminst vast, dat de heer Visser dan wel het bestuur wettig zijn gekozen. Over de juistheid van de gehouden stemming bestaat ernstige twijfel. Onder de gegeven omstandig heden, nu het geheel onzeker is, welke houding de op 27 mei te hou den vergadering tegenover de heer Visser zal aannemen, achtte de presi dent geen voldoende grond aanwezig om eiser tot het bewijs toe te laten. Daar gedaagde zich op het stand punt stelt dat hij in deze vergadering periodiek moet aftreden en er geen reden is om aan te nemen, dat hij in geval hij niet herkozen wordt, onge negen zou zijn tot afgifte van hetgeen hij voor de vereniging thans onder zich houdt, meende de president dat de vordering met voorbijgaan van het be wijsaanbod zal moeten worden af gewezen.; Rechtdoende wees hij der halve de vordering af en veroordeel de eiser tot de kosten van het geding 87.50. behoeve van het motorwegverkeer deden, liggen zeker onder de helft van het bedrag van 525 miljoen gul den. Aldus het jaarverslag van de KNAC over 1957-, dat vanmiddag op de jaarvergadering van deze orga nisatie in Scheveningen is uitge bracht door de secretaris, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. De snel omhoogspiralende belastin gen op het motorwegverkeer en de bestedingsbeperking hebben niet na gelaten hun invloed op de groei van het Nederlandse motorrijtuigenpark te doen gelden. Nederland was de ernstige achterstand in motorisering, die het op nagenoeg alle West-Euro- pese landen heeft, in een redelijk tempo aan het inlopen. In dit tempo is vorig jaar evenwel vertraging ont staan. In 1956 kwamen er in Neder land 64.700 nieuwe personenauto's bij, in 1957 60.400, voor de vrachtauto's zijn de vergelijkende cijfers 9300 en 5900, voor de bestelauto's 11.900 en 10.000, voor de autobussen 955 en 739, voor de motorrijwielen 14.004 en 8200, voor de scooters 13.970 en 13.750. In het jaarverslag wordt voorts aandacht geschonken aan de maxi mumsnelheid, de verkeersonveiligheid en het wel en wee van de KNAC in engere zin. (Advertentie) Van Nelle bestellen! voor zijn rekening en de maatschap pijen Rotterdam Air, Channel Air- ways en Continental respectievelijk1 acht, vijf en zeven vluchten, waarbij er in de late avonduren waarschijn-1 lijk nog wel een paar zijn bijgeko- j men. Elk van de vliegtuigen brach- j ten steeds 3200 tot 3400 kilo tomaten j naar de andere kant van de Noord zee. De totale lading, die de vier luchtvaartmaatschappijen op één dag hebben „verwerkt", gaat dus boven de honderd ton. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Een geeft U de waarborg van kwaliteit. Of U NU een KROON- KEYSER-KHALIF- BROUSA- ETERNA- VELVETO-KARPET wilt aanschaffen, de N.V. Textielhandel BREESTRAAT 39 LEIDEN heeft HET KARPET wat U zoekt VOORRADIG. Vandaag kopen, direkt in huis!! (Zonodig ook op de vast gestelde prijzen betalings service). (Advertentie) Van Nelle bestellen! Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. Vrouw (9.35—9.40 Waterst.) 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Kinderliedjes. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok* 12.03 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 En gelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15;50 Amateursprogr. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gre goriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Ballroomork. 17.45 Pianospel. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram 18.15 Pari. overz. 18.25 Chansons. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch Al lerlei: Een en ander over de 15 lan den, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.16 Omr. ork., koor en sol. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aan. sluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II, M. (Advertentie) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram. 10.00 Tijdelijke uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Amus. muz. 11.25 Bui- tenl. overz. 11.40 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 West-Fries progr. 14.50 Politie-Kórps 15.15 Boekenwijsheid. 15.35 Omr. ork. en solist. 16.25 Van de wieg tot het graf. 16.40 Nieuwe gram. 17.05 Gram. 17.30 "Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.45 Volharden bij het ideaal, caus. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Ope ning Pinksterconferentie. 19.40 Ge sproken portret v. Lester Pearson. 19.55 Deze week, caus. 20,00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole-ork. en soliste. 21.15 De straat in de mist, hoorsp. 21.50 Soc. comm. 22.05 Trom. bone-ens. 22.30 Waar blijft de tijd. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Jurn. .20.20 Mensen, din gen, nu! 20.30 Nederl. danskamp. 21.00 Pension Hommeles, muz. blij-- spel. 21.45 Weet wel wat je waagt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8